Czy GPW nadrobi zaległości wobec innych EM?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Ogłoszenie w piątek zawarcia przez USA i Chiny częściowego porozumienia handlowego (którego szczegóły nie są na razie zbyt jasne, poza tym, że grudniowe cła nie wejdą w życie, a część wprowadzonych wcześniej taryf zostanie obniżona z 15 do 7,5 proc. w zamian za zwiększenie przez Chiny zakupów towarów rolnych w USA) MSCI Emerging Markets Index przywitał wyjściem na najwyższy poziom od marca 2018 czyli od 21 miesięcy. W okresie od przynajmniej 2001 roku tylko raz zdarzyło się wcześniej by ten indeks wychodził na najwyższy poziom od roku, gdy tymczasem MSCI Poland Index (w PLN) przebywał na poziomie nie wyższym niż 6 proc. niż jego roczne minimum. Taka sytuacja miała miejsce 15 lipca 2016 roku, a więc 41 miesięcy temu. Pokazuje to skalę rozjechania się koniunktury giełdowej w szerokim uniwersum rynków “wschodzących” i tym co dzieje się ostatnio na GPW (przynajmniej w segmencie dużych spółek). Gdyby jednak potraktować tę analogię dosłownie – ale nasz rząd musiałby na jakiś czas wstrzymać się z wykonywaniem jakichkolwiek ruchów – to nasz rynek akcji stanąłby przed dużą szansą rozpoczęcia nadrabiania zaległości w stosunku do innych EM.

WIG-20 po obronie kluczowych wsparć wzrósł w ciągu 2 sesji o 2,9 proc., co ostatnio zdarzyło się 4 listopada i 9 września i 30 sierpnia. Uwzględniając takie wzrosty startujące z dołka otrzymujemy analogię obecnej sytuacji do tej z 30 sierpnia-2 września, chociaż fakt, że MACD jeszcze nie zdążył wygenerować sygnału kupna powoduje, że można się również powoływać na podobieństwo obecnej sytuacji do tej z okolic 20 sierpnia. Niezależnie od tego, czy ostatni dołek będzie testowany czy nie WIG-20 ma teraz miejsce do wzrostu do poziomu przełamanej w dół na początku grudnia rosnącej linii, która wcześniej powstrzymała spadki w sierpniu i październiku.

Na Wall Street radości z zawartego porozumienia (podpisane ma być 10 stycznia) wystarczyło na tyle, by główne indeksy w USA ustanowiły nowe historyczne rekordy, ale nie widać było jakiejś wielkiej euforii, bo dostępne szczegóły raczej nie pozwalają uznać tego porozumienia za jakiś gigantyczny sukces USA.

Kurs akcji spółki AC (C/Z 11,2, C/WK 4,03, stopa dywidendy 8,8 proc.)
będącej producentem samochodowych systemów LPG/CNG marki STAG wykonał od maja do października szybki ruch spadkowy o całą szerokość długoterminowego kanału trendu wzrostowego, po czym w ostatnich tygodniach przełamał krótkoterminowy trend spadkowy rosnąc pod opadająca średnią 200-sesyjną. Wszystko to czyni obecną sytuację techniczną wykresu kursu akcji spółki jakoś tam podobną do tej z marca 2014.

Próbę przełamania opadającej linii oporu poprowadzonej przez szczyty z listopada 2013, stycznia 2018 i kwietnia 2019 podejmuje właśnie kurs akcji dewelopera JHM Development (C/Z 8,5 C/WK 0,34).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie od piątku można wspomnieć ostateczne dane na temat rocznej dynamiki CPI w Polsce w listopadzie (wzrost do +2,6 z +2,5 proc. w październiku):

… spadek rocznej dynamiki indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Malezji do najniższego poziomu od prawie 10 lat (+0,4 proc.):

… +3,1 proc. roczną zmianę wartości sprzedaży detalicznej w USA w listopadzie:

… +8 proc. roczną zmianę wartości sprzedaży detalicznej w Chinach w listopadzie:

… oraz +6,2 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Chinach w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. dociekliwy54

    @Guyfawkes13
    Mój aktualny pogląd na WIG20 jest taki:
    http://www.bankfotek.pl/view/2145107
    Jest on pewnie obarczony myśleniem życzeniowym, bo mam krótką pozycję (od 2240).
    Ty rysujesz te swoje połówki kanału, ale mi się wydaje, że rynek rzadko przestrzega takich wsparć.
    Bardziej lubi geometrię. Jesteśmy w dużym Gartley’u. Oczywiście może się nie zrealizować w swojej idealnej formie
    Jednak obstawiam formę idealną, a więc zniesienie 78,8 lub 88,6 czyli 1870 lub 1777.
    Jeśli chodzi o fibo, to ja uważam, że “działa” tylko w oparciu o fale i geometrię. Statystyki mówią, że nie ma jakichś preferowanych poziomów korekt. Równie dobrze może być 61,8 jak i 57, 49, 65,70, itd.
    Dopiero po określeniu geometrii, czy fali w TFE możemy oczekiwać preferowanych poziomów. Zwłaszcza, gdy możemy nałożyć na siebie kilka zniesień. Oczywiście mogę jeszcze dziś mieć sygnał kupna i zrobię to, mimo że wierzę w spadki. Trochę to pokrętne, ale system mam sprawdzony statystycznie a geometrię nie.

  2. Guy Fawkes

    @Dociekliwy

    Rozumiem. Narysowałem ten duży kanał, bo nie widzę nic innego, co by porządkowało ten wykres. W kanale jest fala B albo 2. Z kanału spada foremna piątka, która została skorygowana z false break’iem jakąś trójką i teraz jest kontynuacja tego, co nastąpiło po kanale.
    A te inne sprawy to takie próbki. :))

  3. Guy Fawkes

    @WB

    Były różne systemy liczenia. I pewnie będą kiedyś jeszcze inne.
    System dziesiętny spopularyzował się kilkaset lat temu.

    //Od XVI wieku stosowany był równolegle obok systemu rzymskiego w nauce, księgowości oraz tworzącej się w tych czasach bankowości. W oficjalnych dokumentach jednak nadal zamieniano liczby w zapisie arabskim na system rzymski.//

    Zastanawiałem się dlaczego akurat dziesietny. W przyrodzie go nie widać. Rok ma 12 miesięcy, tydzień ma 7 dni, dzień ma 24 godziny, godzina ma 60 minut, liczba pi 3,14 a liczba fi 1,618.
    Prędkość dźwięku to 1225 km/h przy temperaturze 15 stpopni, a prędkość światła w próżni to 299 792 458 m/s.

    I doszedłem do tego, że Cyganie mieli za słabe znirwanowane głowy do liczenia, ciągle się mylili, więc lizyli na palcach, których jest dzięki Bogu 10. Jest to najprostszy system, można powiedzieć: wulgarny, no i przyjął się przez spoją prostotę (palce) w bankach.

    1
  4. dociekliwy54

    @Mr Guyfawkes
    Ten kanał oczywiście O.K. Tylko dzielenie go na połówki jest IMO trochę ” pod tezę”.
    A to co spada z kanału może być różnie interpretowane. Może piątka, a może nie. Np. na WIG raczej nie piątka.
    U mnie zakładam, że piątkę dopiero robimy, a w ogóle to te 1/2/3/4/5 są jako klin kończący rozszerzony i dlatego 1/3/5 powinny być korektami(trzyfalowe).
    Ten false break wynika może właśnie z tego sposobu liczenia. Wszyscy widzieli już 5 falową strukturę liczyli na wybicie, a tu nic z tego;).

      1. Guy Fawkes

        I ten fakt zdaje się potwierdzać ważność kanału, mimo tego false break’u podczas retestu. A kanał wyznacza falę korekcyjną w nim, trójkę, i wtedy łatwo zinterpretować kolejny ruch, jako piątkę spadkową.

    1. Guy Fawkes

      Mówiłem, że to ostatnia siedmiolatka.
      Problem w tym, że wtedy będziemy zdani wyłącznie na towarzyszy amerykańskich i podstolik Intermarium.

      A jednak powinniśmy do WW3 lawirować i nie wpuszczać się w ulicę jednokierunkową.

  5. wider_swider

    dociekliwy, w kontekście TFE Twój wykres jest oznaczony niepoprawnie. 4 nie może zajść na 1. W efekcie tak gdzie masz 4 kończy się dopiero fala 1. Następnie abc masz oznaczone poprawnie jednak to nie jest fala 4, a 2. To co robimy obecnie to dopiero początek fali 3. Albo kreslimy w niej II albo dopiero 4 w I. Jeśli coś niejasne to napisz wtedy należę oznaczenia na Twój wykres. Tak czy siak – Armagedon dopiero przed nami.

          1. Igor71

            W piątek zagrałem S 2124-2110.
            Teraz jestem bez pozycji i czekam na wynik walki o opór.
            Dzisiejsze wsparcie intraday jest bardzo widoczne .
            Spadnie pod to wsparcie otworzę S.
            Wybije nad 2128 to otworzę L.
            W obu wariantach z agresywnymi s/L
            Pewności, że idzie mocne wybicie nie ma przecież nigdy.

  6. red.007

    @wider_swider

    Też tak widzę Panie @wider.
    Fala 2.
    Pomijając liczenie falek,to należy wziąć pod uwagę na zniesienie spadków od stycznia a znosi prawie 61,8%.
    Jest to charakterystyczne dla fal drugich a nie czwartych.
    Od szczytu listopada rysuje wydłużoną 3,ona da popalić w dół.
    Oprzytomnieją wszyscy po zakończeniu obecnej korekty wzrostowej,którą określiłem na max 2171.
    Zresztą obecna korekta w naszej 3 jest zgodna z projekcją i jest tylko korektą,nie jest zmianą trendu.
    https://www.bankfotek.pl/view/2143906
    https://stooq.pl/q/?s=wig20&c=3y&t=c&a=ln&b=1
    https://www.bdm.com.pl/ispag/encat/trojkat_znizkujacy.html

      1. mac-erson

        Też obstawiam ten wariant względem wariantu RED/Wider

        Sp500 moim zdaniem rozpoczęło w piatek 5-tkę w 5-tce impulsowej.
        Zasięg tej 5-tki max to 3230 (nie może być dłuższa od 3-ki). Zgodnie z tym założeniem od 3200 odnawiam S-ki.

Dodaj komentarz