Pogłoski o dojściu przez USA i Chiny do częściowego porozumienia w trwającej wojnie handlowej

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Rozpowszechniane w czwartek coraz liczniejsze pogłoski, że USA i Chiny zawrą wstępne porozumienie handlowe przed niedzielnym upływem terminu wejścia w życie nowej porcji podwyżek ceł na chińskie towary importowane do USA wywołało poruszenia na rynkach finansowych. Efektem był 2,7 proc. wzrost wartości WIG-u 20 ewidentnie świadczący o ataku kapitału zagranicznego na GPW. O tym, że nie było to jakieś lokalne wydarzenie świadczył 2,6 proc. wzrost japońskiego Nikkei 225 dzisiaj rano (w okresie minionych 3 lat większe niż 2,5 proc. wzrosty pojawiały się tylko 5 razy: 4 stycznia 2018, 27 marca 2018, 3 listopada 2018, 27 grudnia 2018 oraz 12 lutego 2019; w 3 przypadkach taki ruchy sygnalizował początek trwalszych wielomiesięcznych wzrostów, w 2 pozostałych zwyżkę trwającą jedynie 13-21 sesji). Ponad +2,6 proc. wzrost WIG-u 20 następujący z jego 32-miesięcznego dołka w 3 na 4 przypadkach w okresie minionych 25 lat sygnalizował dobrą średnioterminową okazję do kupna polskich akcji, chociaż w każdym z tych przypadków indeksy był nieco niżej w trakcie następnych odpowiednio 2 sesji, 3 miesięcy oraz 6 sesji (taki sygnał z lipca 2008 był jednak pułapką).

W efekcie WIG-20 obronił w czwartek kluczowe poziomy wsparć, a pierwszy od miesiąca wzrost MACD z niskiego poziomu sugeruje, podobieństwo obecnej sytuacji do tych z 30 października 2018, 16 maja 2019, 10 sierpnia 2019.

Na te pogłoski główne amerykańskie indeksy reagowały w czwartek wzrostami do poziomów nowych historycznych szczytów, a dominacja „zieleni” na azjatyckich rynkach w piątek rano potwierdzała wiarę rynków w prawdziwość tych informacji i ich pozytywny wpływ na ceny akcji.

Do najwyższego poziomu od 10 lat wzbiły się ostatnio wyrażone w złotych ceny notowanej na GPW słoweńskiej spółki Krka (C/Z 10,5, C/WK 1,48, stopa dywidendy 4,3 proc.) będącej producentem leków generycznych. Tym samym potwierdzone został trwanie rozpoczętego w 2012 roku trendu wzrostowego.

Z górnym ograniczeniem rozpoczętego w 2016 roku trendu spadkowego walczy obecnie kurs akcji krakowskiego dewelopera Orion Investments (C/Z 11,7, C/WK 2,07, stopa dywidendy 3,2 proc.).

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć nadal ujemną roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rumunii w październiku:

… najwyższą od ponad 3 lat roczną dynamikę CPI w Indiach w listopadzie:

… nadal ujemną roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Indiach w październiku:

… +1,7 proc. roczną dynamikę PKB w Rosji w III kw.:

…+1,1 proc. roczną dynamikę PPI w USA:

… wzrost tygodniowej liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA do najwyższego poziomu od 2 lat (ale nie jest jasne, czy to nie efekt jakichś sezonowych czynników):

… oraz nowy rekord cen nieruchomości mieszkalnych w Nowej Zelandii w listopadzie:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. mac-erson

  @Sir Guy
  Struktura US od 3.12 – rozpoczęcie 5-tki impulsowej – tutaj na razie moim zdaniem jesteśmy dopiero w 3-ce. Czyli zostało dokończenie 3-ki, 4-ka i 5-tka. Więc DJIA pewnie 28500-29000, SP 3200-3250. Jakie Twoje spojrzenie – poszukaj fajnych oporów 🙂

  1. mac-erson

   Coś mi się wydaje, że w weekend dalsza porcja pozytywnych info o dealu jakaś tam euforia na koniec fali w US by się przydała (czyli słynna hiperbola Slow-a, którego projekcje okazały się najbardziej trafione).
   BTW Slow gratki 🙂

   1
 2. Igor71

  @mac-erson
  Za każdym razem jak przestaję trzymać się kresek a poddaje się emocjom dostaję w d…
  Narysowałem sobie jakieś tam fibo. Jak dobrze to ok. Jak źle to trzeba będzie uciekać.
  Bardzo rzadko zostaję na weekend z pozycją więc jak zaneguje mój plan to jeszcze dzisiaj będę uciekał.
  Na razie postraszyli ale z rynku nie wyrzucili. Dobiliśmy chyba siłowo do linii ograniczenia kanału.
  Zaraz stawiam take profit i czekam co będzie dalej.

 3. tinley

  Dealu prawdopodobnie nie będzie. Trumpy tak to sobie obmyśłili że wypuszczą do mediów balony o gotowym dealu podczas gdy Chińczycy robia wielkie oczy i piszą ze nic tak naprawdę nie zostalo ustalone (kto będzie winien no-deal? Chińczycy). Będziemy mieli kolejną zabawę w przesuwaniu ceł na luty lub ich wprowadzenie.
  Chiczycy to nie są głupie gapy. Wiedzą w co grają i wiedzą że Trump m coraz mniej czasu.

 4. skaven

  @macerson
  „Kolejny odcinek z cyklu – siedzę na trybunach, obserwuję, krytykuję, pytam i doradzam”

  Uważasz że powielanie ogólnych prognoz w stylu albo spadnie albo wzrośnie in my opinion dotyczących
  trendu i indeksów to ok? A po jaką cholerę? Kogo to interesuje?
  Weź napisz konkretnie rano, walor / pozycja / SL / TP – po co to pisanie o niczym? Są lepsi
  w te klocki od ciebie i każdego tu na forum, którzy prowadzą blogi, i kanały YT i z tego żyją.
  Poza tym o czym my mamy rozmawiać jak ty zajmujesz pozycję za 5 tys. zł.
  Weź otwórz kilka pozycja w jednym tygodniu za 0,5 mln zł, pokaż gdzie, za ile i jak i
  wtedy zacznij się udzielać. Nie rób kabaretu.

  5
 5. skaven

  @WB

  Łączenie odbicia WIG20 z „Pogłoski o dojściu przez USA i Chiny do częściowego porozumienia w trwającej wojnie handlowej”?
  Ja bym szukał bardziej przyczyn odbicia banana z nocnymi przymrozkami w ostatnich dniach.
  Albo porozumienie klimatyczne w UE wynegocjowane przez premiera Morawieckiego – choć wątpię.

Dodaj komentarz