Polskie indeksy cen akcji versus produkcja przemysłowa

Podzielmy sobie wartość WIG-u, mWIG-u 40 i sWIG-u 80 przez nominalną wartość listopadowej produkcji przemysłowej w naszym kraju i zaznaczmy na wykresach tych indeksów momenty, w których ta relacja była równie nisko co ostatnio:


Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Jak widać w latach 90-tych ta relacja bywała niższa niż obecnie, ale jeśli ograniczyć się do okresu po 2007 roku, to te 3 indeksy polskiego rynku akcji wydają się być obecnie relatywnie nisko w stosunku do wartości produkcji przemysłowej w Polsce.

Szczególnie ładnie to widać w przypadku WIG-u, gdzie takie poziomy jak w listopadzie 2018 i ostatnio pojawiały się w 3 ostatnich dołkach cyklu Kitchina.

Wartość WIG-u musiałaby wzrosnąć o prawie połowę przy braku wzrostu produkcji, by pojawiły się sygnały ostrzegające przed przewartościowaniem rynku akcji takie jak te w latach 2010-11, 2014 roku oraz 2018 roku.

Podsumowanie: nominalna wartość WIG-u, mWIG-40 i sWIG-u 80 wydaje się być obecnie dosyć atrakcyjnie niska w porównaniu do nominalnej wartości produkcji przemysłowej w Polsce.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @toya:
  “Chcialbym sprowokowac Pana do wpisu odnosnie akutalnej sytuacji, w ktorej zarowno FED (Powell) jak I ECB (Lagarde) jest pod przewodnictwem nie ekonomisty, a prawnika. Jakie to moze miec implikacje na otoczenie? Jak moze wplynac na kierunek dzialan w sytuacji kryzysowej.

  To wbrew pozorom interesuje hipotetyzowanie, bo n.p. takie akcje jak Bernake’a w 2008 czy Volckera na poczatku lat 80tych raczej nie zrodziliby sie w glowach prawnikow, a co za tym idzie historia moglaby wygladac inaczej.”

  Banki centralne szykują się do podpisania jakiejś ważnej umowy międzynarodowej?

  1
   1. swb1

    O, nowa linia propagandowa PiSoblszewii. Co tam wskaźniki, dywidendy, fundamenty!
    Wygląda na to, że PiSobolszewia grabież kraju, destrukcje polskiej przedsiębiorczości dopiero zaczyna, jeśli “uzasadnienie” dla katastrofy na giełdzie już kolportuje. Tandem Bierut-Minc we współczesnej wersji czyli Kaczyński-Morawicki, szykuje chyba coś na prawdę mocnego. Dlatego też pewnie za wszelką cenę chcą przejąć ten patologiczny system sadownictwa i nasycić go swoimi ludźmi.

    9
 2. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Przypadkowo (przypadków nie ma, wiadomo) spuentowałem koment do @panpozwoli Limahlem, bo tak mi to intuicyjnie pasowało.
  https://www.youtube.com/watch?v=Gf1WT8VEZxk&list=RDGf1WT8VEZxk&start_radio=1&t=15

  No i zobacz Wszmość, co jest w 54 sekundzie nagrania(…).
  Odkryłem to przypadkowo, ten Limahl nie jest taki głupi na jakiego wygląda, no może jest, ale jest też kreacją kształtującą rynek rozrywkowy. Jak to się mówi, trzeba uczyć bawiąc:))))

  https://ezobazar.pl/amulety-i-talizmany/wiedza-tajemna-i-inne/auryn-wezowy-talizman-fantasy-braz
  http://www.world-spirit.org/Aurora/auryn
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Uroboros

  Do what you Wish! Czyli róbta co chceta.:))

  Limahl jest kreacją prekursorską gender, poprzedzającą Conchitę Wurst.
  Sprawia wrażenie, jak by był w fazie uroboralnej.

  //W psychologii analitycznej Carla Gustava Junga urobor to metafora wczesnodziecięcej fazy rozwoju, w której jeszcze nie zaszedł proces różnicowania na świat zewnętrzny i wewnętrzny, a zatem fazy, w której nie uformowała się jeszcze tożsamość seksualna. Dopiero powstająca świadomość „ja” pozwoli przełamać fazę uroboralną, różnicując świat na matriarchalny i patriarchalny.//

  Wszystko magicznie gra i koliduje, łącznie z alchemią banków centralnych.

  //W symbolice alchemicznej urobor to symbol zamkniętego, stale się powtarzającego procesu przemiany materii – procesu, który w formie faz podgrzewania, parowania, chłodzenia i kondensacji cieczy ma prowadzić do sublimacji substancji. Urobor to odpowiednik kamienia filozoficznego.//

  //

          1. Panpozwoli

           W Moskwie to oni tam teraz bardziej święci niż u nas. Tylko czapeczki preferują raczej złote. Nie jesteś na czasie ?

           1
          2. podczaszy1

           E tam w ukryciu na pewno odprawiają sabaty nad truchłem Wodza. Chyba nie chcesz mi powiedzieć,że hasło-Lenin zawsze żywy to była ściema.

          3. Panpozwoli

           Przecież to czarne i niezależnie od koloru czapeczki dogadają się z każdym. Byleby kasa się zgadzała.

           1
        1. podczaszy1

         To musi być jakiś Hindus, który w poprzednim wcielenie był bolszewickim gierojem, który palił cerkwie i kościoły i przybijał klechów do drzwi jako szerzących zabobon i wyzyskujących ubogich. Teraz ma zapewne nowe cielsko, ale starą duszę. Może coś mylę, bo nie znam się tak dobrze na tych hinduskich joginach.

 3. Igor71

  Nie wchodziłem dzisiaj na rynek i po tym co zrobili na zamknięciu z indeksem i nową serią po prostu strach wkładać swoją kasę na taką szulernię jaką jest GPW.
  Ten rynek nie ma żadnego realnego nadzoru.
  Ordynarny bandytyzm.

  3
    1. podczaszy1

     Nie gram i nigdy nie grałem u Siuksów. Na GPW gram od ponad 20 lat i widziałem tu takie numery,że spadek o kilka punktów na fixingu nie robi na mnie żadnego wrażenia. Ja przyjmuję rynek taki jaki jest. Uważam,że jak ktoś uważa inaczej to powinien sobie z tym rynkiem po prostu dać spokój.

  1. podczaszy1

   Mam na myśli,że w przypadku wzrostów na wig-u 20 nie zamierzam szukać szczytu na zajęcie krótkiej. Co innego gdyby indeks zaczął teraz spadać.
   Na wig-u od stycznia 2018 roku widzę formację trójkąta symetrycznego i nie zamierzam zgadywać czy to formacja kończąca wzrosty czy jakaś kontynuacyjna. Niech rynek pokaże.

 4. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //No ale Waszmość też ma coś ze wzrokiem. Dowód ?. Nie widzisz Chinów ani Rosyji na mapie. :))) //

  Mao to był Bierut (Stalin), Deng to był na początku Gomułka, a potem Gierek. A ten, co jest teraz, Xi, to nie wiem, bo Jaruzelski skasował Gierka i urwał nam się film. Ten, co jest teraz, to jakiś następca Gierka, gdyby Gierkowi się udało.

  Więc zrozumiałym jest, dlazego Jaruzelski musiał skasować Gierka, żeby w następnych dekadach u nas nie było tego Xi. Takie rzeczy komplikują rachuby starszych i mądrzeszych you know.

  Wszystko widzę Waszmość, aż za dobrze widzę.

  // Nazwa ”Fenicja” wzięła się od nazwy w jęz. gr. Phoinos, co znaczy krwistoczerwony, ze wzgląd na fenicki handel intensywną purpurą.//

  //Pentagram, gwiazda pitagorejska (gr. πέντε pięć, γραμμή litera) – figura geometryczna – wielokąt gwiaździsty foremny. W wielu kulturach pentagram uważany jest za symbol magiczny.//

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fa/Flag_of_the_People%27s_Republic_of_China.svg/1280px-Flag_of_the_People%27s_Republic_of_China.svg.png

  1
  1. podczaszy1

   Tak sobie spojrzałem na polską flagę i się przeraziłem tym kolorem czerwonym, który jak wiadomo jest kolorem Korony/ Polski/, bo biały to kolor Litwy/ cholera wie dlaczego mamy flagę biało czerwoną skoro Litwa poza Polską/. To myśmy też są Fenicjanie. No tego to już nie ścierpię. :)))

   Z drugiej strony skoro Mao to był Bierut, a Deng to był Gomułka, a potem Gierek to Waszmość potwierdza moją tezę, że Chińczyki to Polacy Azji. To mnie trochę uspokaja. :)))

   1. podczaszy1

    No ale my tu sobie gadu, gadu, a w Polsce dzieją się rzeczy straszne. Dochodzą mnie słuchy,że z praworządnością coś nie tak i z demokracją co gorsz też, a najgorsze,że lud się znarowił i już nie chce Łuni. No nie wiem jak ja dzisiaj zasnę. Chyba tak jak macerson poddam się rytuałowi oczyszczenia organizmu albo stanę na głowie albo na nogach.

 5. Guy Fawkes

  Biały to nie jest kolor Litwy, tylko orła. Flaga odzwierciedla herb. Orzeł biały w karmazynowym polu. Dlatego biały jest na górze.
  Ukraińcy np. nie rozumieją zasad heraldyki, bo i skąd, i mają niebieski (tło) u góry zamiast u dołu.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Karmazyn
  https://www.tvp.info/41996072/flaga-polski-bedzie-bialokarmazynowa

  Jak u nas czerwień-karmazyn ma się z czymś kojarzyć, to chyba z godnością królewską, (może z czerwcem?) albo z krwią.

  Dawniej nie było flag państwowych, ale herb z białym orłem na czerwonym polu był jedynym symbolem polskiej państwowości od króla Przemysła II.
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b2/POL_Przemys%C5%82_II_1295_COA.svg/800px-POL_Przemys%C5%82_II_1295_COA.svg.png

  1
  1. Guy Fawkes

   Chorągiew Rzeczypospolitej Obojga Narodów wyglądała tak:
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f0/Flaga_Rzeczypospolitej_Obojga_Narodow_ogolna.svg/1280px-Flaga_Rzeczypospolitej_Obojga_Narodow_ogolna.svg.png

   Albo tak:
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Chor%C4%85giew_kr%C3%B3lewska_kr%C3%B3la_Zygmunta_III_Wazy.svg/1280px-Chor%C4%85giew_kr%C3%B3lewska_kr%C3%B3la_Zygmunta_III_Wazy.svg.png

   Herb:

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8c/Coat_of_Arms_of_the_Polish-Lithuanian_Commonwealth.svg/800px-Coat_of_Arms_of_the_Polish-Lithuanian_Commonwealth.svg.png

   1
 6. Guy Fawkes

  Poza tym nasze barwy nie wywodzą się od Rotschildów, a kolor rewolucji chyba tak, bo i skąd?

  //Nazwisko Rothschild jest nazwiskiem niemieckim, wywodzącym się od określenia domu z czerwonym szyldem.//

  //Rodzina pochodzi z tak oznaczonego domu w dzielnicy żydowskiej we Frankfurcie nad Menem. Jej protoplastą był Isaac Rothschild, który osiedlił się w tym mieście w 1530 roku.//

  Czyli ponad 230 lat po królu Przemyśle II

 7. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  A propos kolorów, fragment ”Karmazynowego Poematu” z części ”Piłsudski”:

  //

  Aż nagle na katedrze zagrali trębacze!!

  Marjackim zrazu cicho śpiewają kurantem,
  A później, później bielą, później amarantem,

  Później dzielą się bielą i krwią i szaleństwem.
  Wyrzucają z trąb radość i miłość z przekleństwem,
  I dławią się wzruszeniem i płakać nie mogą,
  I nie chrypią, lecz sypią w tłum radosną trwogą,
  A ranek, mroźny ranek sypie w oczy świtem,
  A konie? Konie walą o ziemię kopytem.
  Konnica ma rabaty pełne galanterji.
  Lansjery-bohatery! Czołem kawalerji!
  Hej, kwiaty na armaty! Żołnierzom do dłoni!
  Katedra oszalała! Ze wszystkich sił dzwoni.
  Księża idą z katedry w czerwieni i złocie,
  Białe kwiaty padają pod stopy piechocie,
  Szeregi za szeregiem! Sztandary! Sztandary!
  — — — — — — — — — — — — — — —
  A On mówić nie może! Mundur na nim szary.

  //

  2
 8. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Z drugiej strony skoro Mao to był Bierut, a Deng to był Gomułka, a potem Gierek to Waszmość potwierdza moją tezę, że Chińczyki to Polacy Azji.//

  Polacy? Naprawdę naprawdę Polacy?
  Jak Bierut, Gomułka i Gierek to dla Waszmości ”Polacy”, nooo to już nie mam więcej pytań. To znaczy, że wszyscy są Polakami w krajach komunistycznych.:)) Bieruta, Mao, Husaka, Radka, Dzierżyńskiego, Breżniewa i Stalina itp. rzeczywiście coś bardzo wyróżniało ale to akurat nie była polskość.

  Jak na czytelnika Józefa Mackiewicza, to teza Waszmości zaiste oryginalna.

  1. podczaszy1

   Waszmość reprezentuje dziwaczną logikę. Nazwałbym ją kobiecą / Zmiennicy/. Dla Waszmości Bierut, Gomułka czy Gierek to nie są Polacy, ale Mao, Deng i kto tam jeszcze to oczywiście są Chińczycy, którzy własnymi rękoma wymordowali 70 mln swoich rodaków. Oczywiście Goering, Goebbels czy Himmler to nie Niemcy tylko zapewne naziści. Rozumiem,że to Waszmość decyduje o tym kto jest kim. No gratuluję.

   1
 9. wider_swider

  Od 15 lat obserwuję ten sam fenomen, tylko nicki się zmieniają. Niezależnie w jakim, trendzie, fazie czy na jakim poziomie jest rynek, zawsze większość osób wyszukuje szczytu w USA. Niezależnie czy są to zwykli Kowalscy, analitycy czy nawet zawodowi traderzy, ciągle poszukują szczytu.
  Był na forum swego czasu świetny gość. Niestety nie pamiętam pseudonimu. W każdym razie miał system i grał permanentnie L w USA. Czasami gdy system dawał sygnał to otwierał zlecenie przeciwstawne np na 1/3 wielkości pozycji L.
  Zniknął z forum bo prócz rewelacyjnych analiz Pana Wojciecha, to pozostałe wpisy są takie jak statystyki zarabiających na forexie.
  Zabawne jest to że niektóre osoby już wtedy przepowiadały spadki w USA. Myślałem- “kto wie, po takich wzrostach 20-30% korekty jest realne”. Niebawem się okaże, że ewentualny spadek tej skali wyrówna jedynie tamtejsze poziomy…

  3
  1. tinley

   Wystarczy spojrzeć na te wykresy powyżej aby wyrobić sobie zdanie o tym co to za giełda. . Ktoś kto kupił w 2008 na górce do dziś jest na stratach. W USA od lat już liczyłby zyski. To cos co nazywa się GPW ma taką samą rację bytu jak giełda w Pradze. Śmieszne dwa twory z kilkoma spółkami stanowiącymi 50% większosć głównego indeksu. W PL przynajmniej jakieś MIS-ie są choć nie zmienia to faktu że obie giełdy to trash bin i nie zmienia tego fakt jakichś marnych hoss raz na 4 lata w warszawie. a to i tak po jakichś 40% spadkach. Ta giełda to nieporozumienie po prostu. Jaka giełda taka hossa. W20 wyglada dokładnie tak samo jak czeski PX i nie ma powodu dla którego w przyszłości miałby się zachowywać inaczej. Wypatrywanie tu hossy to czekanie na św Mikołaja. Gdyby miała być to już by była. A widać co jest. I może się to jeszcze długo, długo nie zmienić.

   2
  2. mac-erson

   @Wider
   “Od 15 lat obserwuję”
   19 lat temu NSQ100 spadł z 5000pkt na 800pkt
   11 lat temy SP500 spadł z 1600 na 600
   1 rok temu Sp500 spadł z 3000 na 2300

   To nie jest tak, że bessy tam się nie zdarzają.
   Granie S-ek w USA jest trudne ale nie niemożliwe.
   Oczywiście po fakcie można sobie opowiadać i gdybać, że L-ki trzeba było trzymać.
   Moim zdaniem błędem jest szukanie zagrań w przeszłości. To już było mamy tu i teraz.

   Obecnie mamy poziom Sp500 3225-3230 tam są 3 linie oporowe (w wolnej chwili mogę maznąć rysunek). Jesteśmy po ponad 3 miesiącach wzrostów i wyrysowaniu pełnej struktury 5 falowej. NIkt nie wieści armagedonu a po prostu korekta się należy.

   1. wider_swider

    Jeżeli do mnie skierowaleś pytanie to nie, nie gram w USA. Od 2 lat gram jedynie shorty na fw20 zgodnie z obowiązującym trendem. Raz mnie podkusiło wziąć longi przez czytanie tych bredni o nadchodzacej hossie i zaliczyłem gigantyczną wtopę. W USA najlepiej wyszedł slow, który zamiast mędrkować trzymał się 10-letniego trendu. Wiadomo że ten się kiedyś odwróci, ale od tego są SL.

    1
   1. konsultant121

    Proszę Pana, na blogu analityka giełdowego muszą zawsze być projekcje hossy. Kto by kupił akcje gdyby były same projekcje bessy?!! W dołkach bessy zawsze u analityków następuje zwątpienie. Na coś takiego czekamy. To nie mogą być projekcje hossy wtedy.

    3
    1. tinley

     DO analityków nie trzeba mieć pretensji. PRetensje to można mieć do tych którzy ich słuchają. Jim O’Sullivan wygrywający jakies rankingi analityków gospodarczych rzadko się myli jak chodzi o projekcje i prognozy wskaźników a w maju powiedział że widzieliśmy już ostatnie wzrosty S&P w tym roku. Czy ktoś taki może się mylić? Jak najbardziej może. Fundusz BlackRocka też utopił rok temu jakieś duże pieniądze, ale wyleciało mi z głowy co to było.
     Może gdyby tyle nie gadali to łatwiej byłoby i nam i rynkowi. Na szczęscie algorytmy nie mają uszu.

 10. Dante

  https://pbs.twimg.com/media/EJLolAHXsAIXoAX?format=png&name=large
  https://pbs.twimg.com/media/EJr48LVWkAA1K54?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/ELYiXYyWsAckOrK?format=png&name=small
  https://pbs.twimg.com/media/ELXY_t2WkAAfQAz?format=jpg&name=4096×4096
  https://pbs.twimg.com/media/EKhzB5uXkAAph_s?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/EIROQDUWkAwUkBv?format=png&name=large
  https://www.usagold.com/cpmforum/wp-content/uploads/gold-mzm88-768×533.png
  https://pbs.twimg.com/media/EMBl70FWkAIwvlJ?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/EMBYMgfWwAIcv2l?format=jpg&name=4096×4096
  https://pbs.twimg.com/media/EL-opFkXsAAwNJj?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/EL-SQpcWoAAwHB9?format=png&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/EL21twfXsAYYKqr?format=jpg&name=900×900
  https://pbs.twimg.com/media/EL0kWqaX0AAehNg?format=jpg&name=900×900
  https://pbs.twimg.com/media/ELp_pjcWkAAg_7C?format=png&name=900×900
  https://pbs.twimg.com/media/ELbxWtIUcAAineP?format=png&name=small
  https://pbs.twimg.com/media/ELad2dEXsAA68qP?format=png&name=900×900
  https://pbs.twimg.com/media/ELF-gqeWwAEc5Ua?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/EK2F3XIWkAEOyyz?format=png&name=large
  https://pbs.twimg.com/media/EKtqF-XXkAAkFRe?format=png&name=900×900
  https://pbs.twimg.com/media/EJ79xdfW4AA4_tB?format=jpg&name=900×900
  https://pbs.twimg.com/media/EJ4eKI5XsAAzZD4?format=png&name=large

 11. Dante

  https://pbs.twimg.com/media/EJLolAHXsAIXoAX?format=png&name=large
  https://pbs.twimg.com/media/EJr48LVWkAA1K54?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/ELYiXYyWsAckOrK?format=png&name=small
  https://pbs.twimg.com/media/ELXY_t2WkAAfQAz?format=jpg&name=4096×4096
  https://pbs.twimg.com/media/EKhzB5uXkAAph_s?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/EIROQDUWkAwUkBv?format=png&name=large
  https://www.usagold.com/cpmforum/wp-content/uploads/gold-mzm88-768×533.png
  https://pbs.twimg.com/media/EMBl70FWkAIwvlJ?format=jpg&name=medium
  https://pbs.twimg.com/media/EMBYMgfWwAIcv2l?format=jpg&name=4096×4096
  https://pbs.twimg.com/media/EL-opFkXsAAwNJj?format=jpg&name=medium

  1. Dante

   https://pbs.twimg.com/media/EL-SQpcWoAAwHB9?format=png&name=medium
   https://pbs.twimg.com/media/EL21twfXsAYYKqr?format=jpg&name=900×900
   https://pbs.twimg.com/media/EL0kWqaX0AAehNg?format=jpg&name=900×900
   https://pbs.twimg.com/media/ELp_pjcWkAAg_7C?format=png&name=900×900
   https://pbs.twimg.com/media/ELbxWtIUcAAineP?format=png&name=small
   https://pbs.twimg.com/media/ELad2dEXsAA68qP?format=png&name=900×900
   https://pbs.twimg.com/media/ELF-gqeWwAEc5Ua?format=jpg&name=medium
   https://pbs.twimg.com/media/EK2F3XIWkAEOyyz?format=png&name=large
   https://pbs.twimg.com/media/EKtqF-XXkAAkFRe?format=png&name=900×900
   https://pbs.twimg.com/media/EJ79xdfW4AA4_tB?format=jpg&name=900×900
   https://pbs.twimg.com/media/EJ4eKI5XsAAzZD4?format=png&name=large

 12. Igor71

  Szkoda, że na GPW nie ma indeksu obejmującego wyłącznie spółki z dominującym udziałem Skarbu Państwa.
  Byłby to bardzo ciekawy wykres:)
  Obecność tych spółek na GPW i ich ogromny wpływ na indeksy jest totalnym nieporozumieniem.
  Gdyby WIG20 składał się z samych spółek, których celem działania jest zwiększanie wartości dla akcjonariuszy okazałoby się, że mamy niesamowitą hossę.
  Spójrzmy na zmianę w ciągu roku
  CCC -46,27%
  CDR +81,16%
  CPS +22,63%
  DNP +45,49%
  LPP +9,70%
  MBK – 11,66%
  OPL +48,14%
  PLY +72,66%
  SPL – 15,48%
  Można to wrzucić do excel nadając wagi z indeksu WIG20 i sprawdzić jaki byłby dorobek WIG20 bez wpływu przewodniej siły narodu.

  2
  1. tinley

   No niestety – 100% racji. A to wszystko przeklada się na wieloletnią katastrofę funduszy akcji polskich. W konsekwencji kapitał na polski rynek nie płynie. Państwo zaorało giełdę. To jest cos przerażającego co władza zrobiła z tą giełdą.

   6
 13. Igor71

  Panie podczaszy1 nic do pana nie mam ale poniżej zebrany komplet pana “merytorycznych” wpisów jedynie spod tego postu gospodarza.
  Myślę, że jakikolwiek komentarz zbędny.

  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 18:38- Zawsze możesz jechać do mauzoleum w Moskwie i tam przy swoim świętym wypraszać łask. :)))
  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 19:08- E tam w ukryciu na pewno odprawiają sabaty nad truchłem Wodza. Chyba nie chcesz mi powiedzieć,że hasło-Lenin zawsze żywy to była ściema.
  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 18:17 Jestem już poza rynkiem i nie wiem kiedy ponownie zagram na wig-u 20. Zdaje się,że trochę poczekam.
  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 18:35- Mam na myśli,że w przypadku wzrostów na wig-u 20 nie zamierzam szukać szczytu na zajęcie krótkiej. Co innego gdyby indeks zaczął teraz spadać.Na wig-u od stycznia 2018 roku widzę formację trójkąta symetrycznego i nie zamierzam zgadywać czy to formacja kończąca wzrosty czy jakaś kontynuacyjna. Niech rynek pokaże.
  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 18:48 @ Guyfawkes No ale Waszmość też ma coś ze wzrokiem. Dowód ?. Nie widzisz Chinów ani Rosyji na mapie. :)))
  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 20:15 Tak sobie spojrzałem na polską flagę i się przeraziłem tym kolorem czerwonym, który jak wiadomo jest kolorem Korony/ Polski/, bo biały to kolor Litwy/ cholera wie dlaczego mamy flagę biało czerwoną skoro Litwa poza Polską/. To myśmy też są Fenicjanie. No tego to już nie ścierpię. :))) Z drugiej strony skoro Mao to był Bierut, a Deng to był Gomułka, a potem Gierek to Waszmość potwierdza moją tezę, że Chińczyki to Polacy Azji. To mnie trochę uspokaja. :)))
  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 20:22- To musi być jakiś Hindus, który w poprzednim wcielenie był bolszewickim gierojem, który palił cerkwie i kościoły i przybijał klechów do drzwi jako szerzących zabobon i wyzyskujących ubogich. Teraz ma zapewne nowe cielsko, ale starą duszę. Może coś mylę, bo nie znam się tak dobrze na tych hinduskich joginach.
  podczaszy1 20 grudnia 2019 o 20:33- No ale my tu sobie gadu, gadu, a w Polsce dzieją się rzeczy straszne. Dochodzą mnie słuchy,że z praworządnością coś nie tak i z demokracją co gorsz też, a najgorsze,że lud się znarowił i już nie chce Łuni. No nie wiem jak ja dzisiaj zasnę. Chyba tak jak macerson poddam się rytuałowi oczyszczenia organizmu albo stanę na głowie albo na nogach.
  podczaszy1 21 grudnia 2019 o 13:26- Niech Waszmość poda mi definicję Polaka o ile oczywiście jesteś w stanie? Te osoby były komunistami, ale były też Polakami. Jeszcze jakieś pytania?

    1. podczaszy1

     Szanowny Panie mnie Pana portfel nie obchodzi choć może Pana to dziwi. Z Pana komentarzy wynika,że GPW jest straszna, a więc dałem Panu radę aby Pan dał sobie z nią spokój. Przytoczył Pan kilkanaście moich wpisów, które nie dotyczą giełdy, bo są polemiką z innymi piszącymi na tym blogu, a Oni nie pisali akurat o giełdzie. Zapewniam Pana jednak,że jak zada Pan sobie trud to odnajdzie Pan kilka moich wpisów, które zamieściłem w newralgicznych punktach na GPW i które pozwoliły mi zarabiać. Moje stanowisko w kwestii rynku artykułowałem już tyle razy,że znudziło mi sie je powtarzać.
     Z poważaniem.

       1. mac-erson

        @Igor – Animetal jestem przekonany, nie pije tylko wyraził podziw do którego dołączam się, szczere gratulacje 🙂
        Nie przejmuj się tak bardzo osobistymi przytykami innych, rób swoje, masz ochotę marudzić marudź, masz ochotę podawać pozycje podawaj, nie masz ochoty nie podawaj. Każdy z nas czerpie z tego bloga coś innego, każdy ma inną strategię inwestowania, rozwoju, jest na innym etapie swojego życia.
        @Podczaszy, którego cenię, mimo, że nie ze wszystkim się zgadzam czasami lubi napisać kotrowersyjne teksty i jak każdy z nas ma do tego prawo. Nie lubi jak ktoś podaje swoje wejścia, nie lubi jak ktoś marudzi. Ale na spokojnie to Ty ostatecznie decydujesz co masz ochotę napisać.
        F..k it rób to co lubisz 😉

     1. Igor71

      @podczaszy1
      Bez osobistej urazy pls.
      W praktyce ja też biorę rynek jakim jest.
      Mam tylko prośbę, żebyś nie odbierał mi czy innym “prawa do życia” wyłącznie dlatego, że trochę marudzimy na GPW:)
      Pozdrawiam,
      Rozejm?

 14. wider_swider

  Co do Zaorskiego, kiedyś z nim gadałem. Liczył na sporą hosse w USA, ale kto go zna ten wie, że jest zafiksowany na punkcie Livermoora, dlatego zgodnie z teorią najmniejszej linii oporu wycofał się z tego nie widząc chęci do wzrostów przy mocnym zachodzie i wogole całym świecie. Każdy zna statystyki i wie, że teoria o przepływie kapitału rynków rozwiniętych na rozwijające się to miraż. Te rynki rozwijające się które miały urosnąć to rosły jak szalone.

  1. wider_swider

   Nigdy tak nie było i nigdy tak nie będzie by rynki rozwijające się rosły podczas gdy USA spada. Są jedynie 4 możliwe sytuacje, w których wykresy nie będą identyczne:
   1. USA rośnie, a rynki rozwijające się rosną szybciej. Mamy taką sytuację podczas obecnej hossy – są rynki rosnące szybciej. Polska się do nich nie zalicza, dlatego w trakcie korekty, a nie daj Boże bessy w USA, oberwie jeszcze bardziej.
   2. USA ma horyzontalny ruch, a rozwijające się rosną – były takie fragmenty i również Polska tego nie wykorzystała co potwierdza teorię z punktu 1.
   3. Chwilowe ruchy przeciwne, które są w praktyce antycypacją wydarzeń na rynkach głównych (rozwijające się nieco wcześniej zaczynają spadać i nieco wcześniej zaczynają rosnąć. Jest to związane z mniejszą płynnością – trudniej z nich wyjść i na nie wejść, dlatego tam transakcje się wykonuje w pierwszej kolejności). Ale to nie ma wpływu na ogólny obraz.
   4. Rynki rozwijające się spadają mocniej niż rozwinięte – to nas czeka jeśli w USA będzie bessa.

   Teoria o przepływie kapitałów czyli wychodzenie z USA (spadki), by wejść do Polski (wzrosty) jest wyssana z palca i absurdalna (chociażby z powodu na drastyczna różnicę kapitalizacji tych rynków.

   https://stooq.pl/q/?s=wig20&d=20191220&c=20y&t=l&a=lg&r=^spx+^bvp+^mrv+^bux+^nkx+^shc+^rts

   1
   1. animetal_slave

    Surowe dane:
    1/1/1981 – 12/31/1987
    Emerging Markets: 47.11%
    MSCI World: 231.65%

    1/1/1988 – 12/31/1994
    Emerging Markets: 612.80%
    MSCI World: 78.81%

    1/1/1995-12/31/2001
    Emerging Markets: -18.89%
    MSCI World: 82.77%

    1/1/2002-12/31/2010
    Emerging Markets: 376.36%
    MSCI World: 58.15%

    1/1/2011-10/31/2019
    Emerging Markets: 48.94%
    MSCI World: 119.54%

    Także ja widzę globalne przepływy kapitału bardzo wyraźnie, jest to mocno powiązane z cyklem dolara.

    Kolej na Emerging Markets, i – bardzo sobie życzę – aby nastąpiło tu niebawem, najlepiej po recesji w USA.

    7
    1. tinley

     A jakie masz argumenty za przepływem kapitału na EM oprócz spekulacji na dolarze i moze wyceną tych rynków? Zadnych innych nie ma. One były kiedyś – na dzień dzisiejszy już nie istnieją.
     1. Globalizacja w odwrocie – EM tracą na atrakcyjności
     2. Wojny walutowe – EM tracą na atrakcyjności bo królem mimo wszelkich zaklęć dalej jest $
     3. Dodruk kasy przez banki centralne – po co włazić do Polski skoro FED drukuje dolara a nie złotego?
     4. Fundamenty – EM dawno zmniejszyły różnicę dzieląca ją od DM a takie CHiny chyba juz nawet przegoniły DM. Efekt niskiej bazy dawno się wyczerpał
     5. Cykl na dolarze jest bardzo słaby – wzrosty na razie są mizerne więc i hossy na takiej GPW w wielkich rozmiarach nie będzie. Co ten PLN stracił przez prawie dwa lata? 60-70gr? Prawdopodobnie wzrosty usd/pln zakończą się dopiero w przyszłym roku albo nawet następnym

  1. Igor71

   Jeżeli poprawi Ci to humor to w ciągu ponad 15 lat na GPW 3 razy czyściło mnie do 0:)
   Dlatego po tylu latach doświadczeń preferuje teraz krótkie wejścia po parę punktów z agresywnym S/l i wycofanie się z rynku zamiast prób złapania jaki mamy trend średnio czy długookresowy. Tak jak wcześniej tu pisałem target to 10-15 punktów miesięcznie z maksymalnym zaangażowaniem do 250 kontraktów. Najczęściej jednak to 100 -120 kontraktów.

    1. red.007

     Można iść w zaparte,tylko po co,tym bardziej,że podobno jesteś oficerem a to zobowiązywało kiedyś do postaw honorowych.
     Mam tego więcej,to chyba nie przypadek jak ten wykres,za dużo tych samych wpisów tu i tam:

     “konsultant121
     7 lipca 2019 o 12:03
     Szef zwolnionych z pracy analityków mówi wprost: Trzymać PLN a nie USD czy CHF. Trzeba zapalić sobie czerwone światełko.
     https://bankier.tv/gielda/kuczynski-upalna-atmosfera-na-rynkach-6399/

     “marlodJuly 7, 2019 at 4:08 AM

     Kuczyński mówi że trzeba trzymać PLN i idzie hossa.☺”
     ————————————————————————————————————————————-

     “konsultant121
     25 września 2019 o 13:33
     Ludzie PO wierzą w bajki bezpieki.Po co jakiemuś politykowi wynajmować mieszkanie prostytucji? Przecież już widać z daleka ze to pachnie robotą służb. Wyznawcy PO sa słabi im wszystko można wmówić…”

     “marlodSeptember 26, 2019 at 12:14 AM

     Hehe robota służb A pan się podnieca prostytutkami w kamienicy.Kto by jakieś prostytutki wprowadzał będąc politykiem.To z daleka śmierdzi komunistycznymi służbami .”
     ——————————————————————————————————————————————–

     “konsultant121
     7 października 2019 o 10:38
     Ta wyspa to poniżej Czajki? Napiły się chyba Trzaskowianki z Wisły…”

     “marlodOctober 7, 2019 at 2:23 AM

     Stado kóz właśnie wyzychało. Trzaskowianki się napiły chyba.”

     9
 15. Igor71

  @animetal_slave
  Skoro tak bardzo wyśmiałeś moje 70tys zł tygodniowego zysku na FW20 to musisz pewnie być prawdziwym rekinem giełdy decydującym o ruchach indeksu.
  Chylę czoła i pokornie proszę o mały komentarz co zamierzasz zrobić z WIG20 w okresie świątecznym?
  Nie chciałbym obstawiać przeciw Tobie. Pociągniesz w górę ? Zwalisz rynek?

   1. Igor71

    Szacun za numer z wczorajszym fixingiem na nowej serii.
    Rozumiem zatem, że 3 ostatnie sesje w tym roku sobie odpuszczasz i można założyć, że rynek będzie się bujał w obrębie kilku punktów od bandy do bandy.

   2. tinley

    POlska giełda w praktyce – od 20 grudnia do Trzech Króli 9 dni wolnego razem z weekendami. Kabaret przy GPW to dość poważne przedsięwzięcie. Na NYSE tyle dni wolnych jest przez cały rok. Ile to można zarobić wkładając kilkaset tys PLN na konto oszczędnościowe zamiast kisić te pieniądze w obligacjach w funduszu inwestycyjnym?
    Polska to nie jest kraj dla drobnych ludzi z ulicy. Rynek kapitałowy to coś pomiędzy Moskwą a Wagadugu

    1. mac-erson

     @Tinley
     Liczba dni wolnych nie ma ABSOLUTNIE żadnego znaczenia dla koniunktury giełdowej !
     Przykład: rok 1993 – giełda pracowała (nie pamiętam dokładnie ale bodaj raz albo dwa w tygodniu), nie było ciągłych, 15 minutowa dogrywka. A akcje wspinały się jak szalone.
     Podobnie jak wielkość i płynność danego rynku (patrz zwroty kapitałowe na niektórych mało płynnych spółkach z New Connect).
     Chodzi tylko i wyłącznie o to kiedy kapitał wybierze sobie dany rynek na spekulację prowzrostową.
     My tego nie przyspieszymy. Kiedy spekuła wejdzie na PL i zacznie go ciągnąć tego nie wiemy ale na 100% taki dzień nadejdzie w odpowiednim i właściwym czasie.

 16. Dante

  “Higher tariffs on Chinese goods did little to ease trade tensions between China and the U.S. Challenges to trade relations between the world’s biggest economies are nothing new. Japan and the U.S. were in the same situation three decades ago. In the 1980s, Japan and the U.S. had talks to smoothen trade relations, resulting in the 1985 Plaza Accord. The deal touched on currency exchange rates, including a 50-percent depreciation of the U.S. dollar against the Japanese yen. But, the recessionary effects of the strengthened yen in Japan’s export-dependent economy led to the Japanese asset price bubble of the late 1980s. It progressed into a protracted period of deflation and low growth in Japan known as the Lost Decade.”
  https://www.youtube.com/watch?v=eaWxLCWwNZ0

 17. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Niech Waszmość poda mi definicję Polaka o ile oczywiście jesteś w stanie?//

  No nieee, tylko nie Pontius Pilatus please.
  Waszmość zapędzony do kąta chwyta się sztuczek typu ”czymże jest prawda”.:)))
  https://www.youtube.com/watch?v=69F0vp91Ezc

  Komuniści polscy są bardzo podobni do chińskich, niemieckich czy rosyjskich, ale nie przez to, że oni wszyscy są Polakami (Azji, Rosji czy Rzeszy).
  Jak ktoś mówi po polsku, to jeszcze nie znaczy że jest Polakiem.
  Jest wiele odmian: Anty-Polay, a-Polacy, pseudo-Polay, dys-Polacy. niby-Polacy itd. A wszyscy mogą mówić po polsku, przynajmniej na pierwszy rzut oka you know.

  2
 18. Ignacio1

  “Jest wiele odmian: Anty-Polay, a-Polacy, pseudo-Polay, dys-Polacy. niby-Polacy itd. A wszyscy mogą mówić po polsku, przynajmniej na pierwszy rzut oka you know.”. Zgadzam się absolutnie, do tej kategorii jak ulał pasuje, D. Tusk. A przecież to tylko, kaszubska, zakamuflowana, opcja niemiecka! Nota bene, rządziła zgodnie z konstytucją!

  1. konsultant121

   Towarzysze amerykańscy przespali czy musieli się poddać?:) I to przez 20 lat…Niebawem te centrale firm światowych to z dolin suchych krzemowych i z wielkiego jabłka uciekną do Szanghaju i innych miast. Bliżej do produkcji, dystrybucji itp.

    1. konsultant121

     to co, uczyć się już jeść pałeczkami i uprawiać ryż w (na razie w wannie)?:))) No i jeansy chyba trzeba zrzucić powoli i pomyśleć o pracujących sobotach.. w końcu ten towar z Aliexpress trzeba rozwieść po świecie a klient coraz bardziej niecierpliwy i nie chce czekać miesiąc na dostawę!

     1
    2. Dante

     @Guy Fawkes
     Przez najbliższe ok. 4 – 5 dekad wielki biznes będzie robiony w Azji (nowy rynek niedźwiedzia na obligacjach i podobny do powojennego boomu na Zachodzie) – i niekoniecznie z tego względu, że taniej, ale po prostu normalniej (nie będzie tam niszczenia prywatnego biznesu w imię poprawności politycznej – vide Kanada/Kalifornia). Azja zaoferuje dużo lepsze stopy zwrotu – tzn. jak nieruchomości to w Turcji, a nie w Niemczech, a jak fabryka to w Wietnamie, a nie we Francji, etc. Możliwe, że za dopiero 50 – 60 lat pojawią się ciekawe, długoterminowe okazje inwestycyjne na obszarze, który roboczo można nazwać Bliski Zachód / Nowy Zachód.
     Afryka odpada, bo tamtejsze granice państwowe są postkolonialne i nierzadko dzielące dane wspólnoty etniczne/religijne wzdłuż i poprzek – coś jak z Kurdami na Bliskim Wschodzie, ale w Afryce to dotyczy sporej części kontynentu. Wyjątki będą raczej nieliczne i dotyczyć reginów, gdzie będą chiński kanonierki, ale wtedy pytanie po co niby Chińczycy mieli tolerować biznesową konkurencję na swoich podporzadkowanych terytoriach
     Również Ameryka Południowa odpada – chyba, że zostaną tam ustanowione wolnorynkowe i zdroworozsadkowe rządy, ale o to w ichniejszych demokracjach będzie ciężko.

 19. Guy Fawkes

  @Dante

  Alighieri był jeśli nie tomistą, to przynajmniej arystotelikiem i wierzył w rozum i racjonalność. Uwierz w rozum kierujący światem come on!

  Pan Wojtek zalinkował tekst, z którego wynika, że towarzysze chińscy konspirowali z towarzyszami amerykańskimi w latach 50/60 na terenie ludowej Bolanda, przekazywali sobie karteczki itd.

  Wiesz, co tam stało napisane?
  Cija pisała tak:

  ”No ładnieście się sprawili z tą rewolucją towarzysze, ale nasz wywiad donosi, że jeszcze wam zostały jakieś resztki chińszczyzny, starej inteligencji you know.
  Jak się całkiem oczyścicie z tego lamusa, to zaczniemy stopniowo wygaszać lamusowy zachód i zrobimy deal, ubijemy ten interes”.

  No i w 1966 zaczęla się rewolucja kulturalna, która wytępiła resztki chińskiej tożsamości, a w 1968 towarzysze amerykańscy odpowiedzieli rewoltą studencką i marszem przez instytucje.

  Dlazego powolnym marszem przez instytucje? No bo towarzysze amerykańscy musieli jeszcze parę razy wypróbować towarzyszy chińskich, czy np. dla sprawy rewolucji zdobędą się na powszechne i obowiązkowe ofiary z dzieci, czyli ostateczne zniszczenie podstawy chińskiej cywilizaji jaką jest rodzina itd.

  A ta cała głupota na zachodzie, uniemożliwiająca przedsiębiorczość, życie i przetrwanie, jest dobrze i wszechstronnie zorganizowana w taki sposób, żeby nowy hegemon musiał wygrać.

  Rozum kieruje światem, Dante, nie przypadek.

  1
 20. Guy Fawkes

  @Konsultant

  No właśnie, z AliExpres jest tylko jeden problem, zas dostawy. Sein und Zeit.
  Kiedy w Ojropie będą składy towarów obsługiwane w 5G, a drony będą przywozić towary, to już nie będziemy potrzebować żadnych sklepów ani fabryk.

  A murzyni przywiezieni galerami znowu będą przykuci kajdanami do warstatów w chińskim interiorze.

  1
   1. Guy Fawkes

    //niezdrowe to i niemadre.//

    W testach PISA dla 15-latków jest część, która polega na czytaniu ze zrozumieniem.:))

    Ja w zasadzie nie mówię o Chinach, to tylko ilustracja domniemanego mechanizmu zmiany hegemonicznej.

  1. mac-erson

   ALexpress. Przechodziłem w tym roku proces. Do indywidualnych zakupów się nie nadaje. Papiery celne, opłaty celne, umowy z firmami kurierskimi, załatwianie certyfikatów dostępowych do Unii (CE..), poprawnie wystawione faktury w Chinach.
   Tak więc można tam kupować ale tylko i wyłącznie w celach hurtowych i na firmę.
   Dodatkowo ALI ma wygórowane ceny i dogadując się bezpośrednio z chińczykami można wynegocjować ceny nawet do 20% taniej niż podawane na ALI. Te dodatkowe 10-20% to często właściwy zarobk – zysk na transakcji.
   Dodatkowo dochodzi sprawa braku gwarancji bo kto będzie pojedynczą sztukę odsyłał do Chin celem reklamacji.

  1. allo allo

   tylko dla tych co wyczekuja nowego krachu ……
   a od 2008/2009
   wieszczenie krachow stalo modne/trendy
   a to oznacza ze wzrosty jeszcze potrwaja bo zbyt wielu stoi z boku
   w gorszym wypadku bedzie wychamowanie tempa lub pojdzie bokiem

 21. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Kończąc temat komunizmu, chcę jeszcze zaznaczyć, że choć zmienia on swoje etapy, to zawsze jest niebezpieczny, choć przez większość czasu co do zasady nie morduje. Komunizm nigdy nie śpi, pilnie pracuje nad zniszczeniem ”starego świata” i nigdy nie ustaje.

  //Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata.//

  Weźmy na przykład kwestie zarządzania świadomością historyczną i tożsamością wspólnoty.
  W socjotechnice trzeba utrzymywać i kształtować możliwie najszerszy tzw. front, obszar styku władzy i poddanych, żeby władza mogła zmieniać poddanych. Jak nie ma tego obszaru styku i zaangażowania, to społeczeństwo okopuje się i trwa w swojej dotychczasowej tożsamości.

  Dlatego nawet bunty przeciw władzy były aranżowane przez służby specjalne i kanalizowane w odpowiedni sposób, i pod takimi hasłami, aby obie strony utożsamiały się z komunizmem.
  Władza z ”reakcyjnym” komunizmem późnostalinowskim, a robotnicy[sic!] z ”postępowym” komunizmem trockistowskim

  Posłuchaj sobie Waść Ballady o Janku Wiśniewskim, nie ma tam ani przecinka o niepodległości czy narodzie. Konflikt wewnątrzkomunistyczny, władza – klasa robotnicza.

  W postkomuniźmie ludzi wprowadza się w podobnie fałszywe konflikty i alternatywy. I tak bez końca.

  1
 22. konsultant121

  @guy

  podgrzewanie, parowanie, chłodzenia i kondensacja
  wiosna, lato, jesień, zima
  młodość, dojrzałość, starość, śmierć
  przemysł, handel, usługi, recesja
  silni ludzie, dobre czasy, słabi ludzie, złe czasy
  Ying-Yang

  Ktoś ma coś jeszcze do dodania?

 23. konsultant121

  @guy
  A propos chińskiej filozofii i cykli
  w takim razie połowa całości ma być dobra a połowa zła.
  Czy w takim razie przemysł i handel są dobre a usługi i recesja/wojna złe? :))
  Czy recesja+przemysł złe a handel i usługi dobre?”:))

  Yang (dosłownie rozumiane jako “nasłonecznione miejsce, południowe zbocze (wzgórza), północny brzeg (rzeki), światło słoneczne”) reprezentowana przez biel i Słońce oznacza siłę, aktywność, radość, ciepło i lato, symbolizuje męski aspekt natury, ekstrawersję oraz liczby nieparzyste; odpowiada jej dzień, niebo oraz dusza hun. Yang symbolizuje ogień lub wiatr. Wszyscy urodzeni w parzystych latach.
  Yin (dosłownie rozumiane jako “zacienione miejsce, północne zbocze (wzgórza), południowy brzeg (rzeki), zachmurzenie, zaciemnienie”) reprezentowana przez czerń i Księżyc oznacza bierność, uległość, smutek, chłód i zimę, symbolizuje żeński aspekt natury, introwersję oraz liczby parzyste; odpowiada jej noc oraz dusza po. Yin symbolizuje woda lub ziemia. Wszyscy urodzeni w nieparzystych latach.

 24. Luto

  Ciekawie się prezentuje na sp500 siatka fibo od dołka w 2016 roku do piątkowej świeczki.dołek luty 2018 50%. Dołek grudzień 2018 wypada na 38.2. Szczyt wrzesień 2018 78,6.. Siatka od grudnia 2018 do przed wczoraj też ładnie się prezentuje. Zobaczymy czy nie bedą grali porzuconego dziecka. szanse małe, ale…..

   1. mac-erson

    A to nie wiedziałem, że Ty jesteś Wrocławianin 🙂
    Córka mieszka we Wrocku od 2 lat, byliśmy w odwiedzinach (ja pierwszy raz) i nas pooprowadzała. Nocą wygląda przepięknie. Muszę jej sprawić jakieś m4 bo chce tam zostać. Ale ceny są kosmiczne 🙂

 25. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  “Tu się zakłada wyłąznie o whiskey.:))”

  Myślę, że wprowadzę na moim blogu zakaz zakładania się o zagraniczną gorzałkę. To jest “obciachowe” i szkodliwe dla polskiego przemysłu (ktoś wie, kto sprzedał nasze gorzelnie rosyjskim firmom? To byłby dobry trop na początek).

  1
 26. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  “Przecież tymi 130 letnimi cyklami hegemonicznymi ktoś musi zarządzać, tak czy nie? Samo nic się nie zrobi. I nie pojedynczy ludzie przecież, do zarządzania trzeba mieć masterplan choćby na jakieś 1000 lat.”

  Myślę, że tym zarządza przyroda:

  https://books.google.pl/books?id=ojDsCAAAQBAJ&pg=PA60&lpg=PA60&dq=130+year+cycle&source=bl&ots=k-8StN5-G3&sig=ACfU3U1TJz7984hYFuQ8_xyA5NhJGAjfyg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwiNqJTf3MnmAhUGtosKHRDuC6IQ6AEwCnoECAcQAQ#v=onepage&q=130%20year%20cycle&f=false

 27. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Guy Fawkes:
  “//Niech Waszmość poda mi definicję Polaka o ile oczywiście jesteś w stanie?//

  No nieee, tylko nie Pontius Pilatus please.
  Waszmość zapędzony do kąta chwyta się sztuczek typu ”czymże jest prawda”.:)))
  https://www.youtube.com/watch?v=69F0vp91Ezc

  Komuniści polscy są bardzo podobni do chińskich, niemieckich czy rosyjskich, ale nie przez to, że oni wszyscy są Polakami (Azji, Rosji czy Rzeszy).
  Jak ktoś mówi po polsku, to jeszcze nie znaczy że jest Polakiem.
  Jest wiele odmian: Anty-Polay, a-Polacy, pseudo-Polay, dys-Polacy. niby-Polacy itd. A wszyscy mogą mówić po polsku, przynajmniej na pierwszy rzut oka you know.”

  Ja generalnie preferuję sprawdzanie DNA. To nie pozwala oczywiście odsiać zdrajców, ale jeśli rozumieć politykę jako działania na rzecz dobra tubylców, to nie ma innego kryterium tego dobra niż to, że ci tubylcy przeżyją, znajdą sobie parę, spłodzą dzieci i te dzieci też przeżyją itd.

  Nie neguję możliwości zdobycia przez metojków albo sąsiednie ludy prawa do zostania częścią naszej wspólnoty, ale każdy taki przypadek wymaga osobnego rozpatrzenia potwierdzonego wielopokoleniowym doświadczeniem.

  1. Guy Fawkes

   Jest w tym jakaś racja, Naród to nie jest tylko wspólnota wartości. Musi być w narodzie jakaś zawartość etnosu, choć nie 100%.
   Nie wiem, ile to powinno być dla zachowania spoistości i chyba nie da się tego narzucić, z drugie strony jednolitość etnosu to za mało, jak zresztą widać.

 28. Guy Fawkes

  @WB

  //Myślę, że wprowadzę na moim blogu zakaz zakładania się o zagraniczną gorzałkę.//

  No nie wiem, jest to trochę obciachowe, ale niech Pan będzie ludzki dla Anglosasów, niech im zostanie jakaś surowcowa dziedzina, bo nie przeżyją.

  //Myślę, że tym zarządza przyroda…//

  A ja myślę, że to jest wyjaśnianie poprzez mit, Gaia, Uranos you know.
  Na pierwszy rzut oka zalinkował Pan jakąś teorię przykrywkową. Nawet może bym to i przeczytał, ale wie Pan, jak to jest u mnie z czytaniem…

  Od razu jest skojarzenie z wszystkowyjaśniającym mitem ewolucji. W podstawówce czytałem Biologię Ville’go. W tym nowoczesnym modlitewniku Ewolucja jest spersonalizowanym bóstwem, które chce, dąży itd.
  To jest dla młodych wykształconych z wielkich miast, o bardzo powierzhownej wiedzy. Jak by ktoś znał dokładnie np. proces replikacji DNA, to miałby jakieś wyobrażenie o jego stopniu skomplikowania i wielości czynników, które muszą wystąpić w ścisłej synchronizacji itd.

  Wszystkie mutacje, jakie znamy, rodzą kalectwo i prowadzą do szybkiej śmierci, a nie do przystosowania.
  Rak jest taką chaotyczną mutacją i to najlepiej podsumowuje ewolucję.

  Co ciekawe, lekarze, którzy są kształceni na ewolucji, robią co w ich mocy, żeby ewolucja nie nastąpiła:)))

  Wojna, Panie Wojtku, jest zbyt poważną rzeczą, żeby zostawiać ją generałom, a co dopiero cykl hegemoniczny.:))

  1. Guy Fawkes

   Hegemonia to bardzo skomplikowany i długotrwały proces, wymagający miliardów decyzji przez wiele dekad. Mamy z jednej strony hardware, potencjał, materię pierwszą, a z drugiej strony Software, formę, aktualizację tego a nie innego potencjału.
   Tego nie można sprowadzić do jakiegoś czynnika przyrodniczego.
   Nad Wenecją, czy Genuą niebo jest lazurowe, klimat ciepły, a nad Lądynem zachmurzenie i wilgoć.

 29. Dante

  SP500 do podaży pieniądza M2 w USA (w tle obligacje amerykańskie dla kogoś zarabiającego w EUR)
  https://i.imgur.com/cAl3682.png
  Obligacje & JPY vs AUD
  https://c.stockcharts.com/c-sc/sc?s=%24UST%3A%24AUDJPY&p=D&st=2011-12-20&i=t2913914557c&r=1576922690452
  Obligacje & JPY vs NZD
  https://c.stockcharts.com/c-sc/sc?s=%24USB%3A%24NZDJPY&p=D&st=2003-12-09&i=t3140361401c&r=1576922944860
  Bilans EBC, a inflacja w Eurostrefie
  https://pbs.twimg.com/media/EG1PcPmXkAAxm3M.jpg
  Polityka banków centralnych dotycząca stóp, a cena surowców
  https://ei.marketwatch.com/Multimedia/2019/08/16/Photos/NS/MW-HP593_tighte_20190816081502_NS.jpg?uuid=792ecad6-c01f-11e9-8de8-9c8e992d421e
  Stosunek inflacji do akcji (a w tle cena złota) – na przykładzie Polski, Eurostrefy i USA
  https://stooq.pl/q/?s=cpiypl.m:wig&d=20191129&r=xaupln
  https://stooq.pl/q/?s=cpiyeu.m:dy.f&d=20191129&c=10y&t=l&a=lg&b=1&r=xaueur
  https://stooq.pl/q/?s=cpiyus.m:es.f&d=20191129&c=10y&t=l&a=lg&b=1&r=xauusd

 30. eWiggin

  Wujek sam ma jeszcze trochę poweru. Ciekawe, co będzie dalej?
  “Kluczowe dla zakończenia budowy gazociągu szwajcarskie przedsiębiorstwo Allseas, którego statki układają rury po dnie Morza Bałtyckiego, po wprowadzeniu sankcji zawiesiło prace do odwołania.”

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ambasador-USA-w-Niemczech-sankcje-przeciwko-Nord-Stream-2-sa-proeuropejskie-7794424.html

  Argument za USA – dopóki będą rządzić, mamy spokój na dzielni. Hegemonia Chin to dla nas wielka niewiadoma, więc niebezpieczeństwo.

  1
 31. konsultant121

  @WB
  Mam dla Pana małe zadanie świąteczne. Kiedyś wspomniał Pan iż w przyszłościowym kryzysie owe “rozdawnictwo pieniądza” odbędzie się poza systemem długu publicznego. Kto by tam z władzy naczelnej bawił się w politykę fiskalną i deficyty budżetowe;)) Przecież to zabawka dla władzy teoretycznej.
  Czy mógłby Pan przedstawić swoje wizje jak miałoby to wyglądać? Czyżby taki kredcik -chwilówka z RRSO 0,1% w PKO BP ?:)))

Dodaj komentarz