Chiny obniżają oprocentowanie MLF

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

By wspomóc gospodarkę cierpiącą z powodu środków przedsięwziętych przez w ostatnich tygodniach przez władze Chin mających na celu zahamowanie szerzenia się epidemii wywołującego atypowe zapalenie płuc wirusa SARS-CoV-2 chiński bank centralny obniżył dziś wysokość stopy procentowej używanej w tzw. one-year medium-term lending facility  (MLD) czyli wartym obecnie 28,65 mld USD programie wspomagania płynność systemu finansowego. Wysokość tej stopy spadła z 3,25 proc. do 3,15.

Po ubiegłotygodniowym zamieszaniu związanym ze zmianą metodologii podawania liczby chorych dane publikowane przez chińskie władzy były nadal raczej optymistyczne – trend spadkowy dziennej dynamiki liczby chorych cały czas spadał, co można było traktować jako dowód skuteczność podejmowanych kwarantann. Oczywiście cały czas istnieje ryzyko, że trwający powrót Chińczyków do pracy spowoduje powstanie wtórnych ognisk epidemii, które znowu wymagać będą drakońskich środków. Zwracała też uwagę dzisiejsza informacja o 3 zamaskowanych bandytach, którzy skradli 600 rolek papieru toaletowego w Hongkongu (jest coraz więcej informacji o rosnącej wartość papieru toaletowego w Chinach). Cały czas nie ma pewności, czy inne kraje Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej (Singapur, Japonia, Korea Południowa czy Tajlandia) zdołają zapobiec powtórzenia się w nich chińskiego scenariusza. W poniedziałek rano indeksy rynków akcji Chin kontynentalnych rosły po ok. 2 proc., ale japoński Nikkei tracił 0,7 proc.

Pomimo spadki wartości WIG-u 20 MACD dla tego indeksu był w piątek 3-ci dzień ponad swą linią sygnału, co nadal podtrzymywało nadzieję, że analogia z sytuacją z połowy października jest właściwa, a najbliższy poziom oporu wyznaczany przez dołek z 8 stycznia zostanie w najbliższych dniach przełamany. Optymistycznym sygnałem było to, że sWIG-80 wrócił w piątek do swego ostatniego zwyczaju bicia 1,5 rocznych rekordów.

W USA w piątek główne indeksy zanotowały niewielkie zmiany nic nie wnoszące do ich obrazu technicznego, natomiast zwracał uwagę nowy historyczny rekord średniej Dow Jonesa przedsiębiorstw użyteczności publicznej (Dow Jones Utilities Average). Wśród średnich Dow Jonesa najsłabsza była ostatnio Dow Jones Transportation Average, która od 2018 roku nie zdołała poprawić swojego historycznego rekordu, a ostatnio ucierpiała niewątpliwie w wyniku zakłóceń w handlu międzynarodowym wywołanym przez epidemię w Chinach. Tą kilkunastomiesięczną dywergencję pomiędzy średnią przemysłową a transportową można traktować z punktu widzenia „teorii Dowa” jako brak potwierdzenia hossy, ale oczywiście nie jest to na razie jakiś mocny sygnał.

Kurs akcji budowlanego Mirbudu (C/Z 3,8, C/WK 0,27, kapitalizacja 96,8 mln zł) dotarł w tym roku do górnego ograniczenia kanału 3-letniego trendu spadkowego, a także ponad opadającą średnią 200-sesyjną. Kurs zmaga się obecnie równocześnie z poziomą strefą oporu wyznaczaną przez lokalne maksima z ubiegłego roku.

Kurs akcji dewelopera Triton Development (C/WK 0,15, kapitalizacja 12,9 mln zł) przełamał w latach 2016-2017 linię trendu spadkowego z lat 2007-2016, a następnie wykonał ruch powrotny w okolice poziomów historycznych dołka z lutego 2016. W ostatnich dniach kurs dotarł do górnego ograniczenia kanału 3-letniego trendu spadkowego i do swojej opadającej średniej 200-sesyjnej.

Z ciekawszych statystyk makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć roczne dynamiki PKB w strefie euro i Niemczech w IV kw. ub. r.:

… podobne dane dla Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii:

… największy od przynajmniej 5 lat deficyt obrotów bieżących Węgier w grudniu ub. r.:

… najwyższe od lat 2011-2012 roczne dynamiki CPI w Polsce i Czechach:

… dane na temat obrotów bieżących Chin w IV kw.:

… dane na temat wyników handlu zagranicznego strefy euro w grudniu:

… przyspieszenie do najwyższego poziomu od przynajmniej 2006 roku rocznej dynamiki publikowanego przez Deutsche Hypothekenbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Niemczech w styczniu (+14,6 proc. r/r):

… nadal ujemną roczną dynamikę produkcji przemysłowej w USA w styczniu:

… dane uniwersytetu Michigan na temat nastrojów amerykańskich konsumentów w styczniu:

… ujemną roczną dynamikę PKB w Japonii w IV kw. ub. r.:

… najmniejszą od ponad 6 lat nadwyżkę w handlu zagranicznym Singapuru w styczniu:

… dane na temat zachowania się rocznej dynamiki indeksów cen nieruchomości w Pekinie w styczniu:

… oraz najniższą od 7 lat nadwyżkę w handlu zagranicznym Korei Południowej:


Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Las Vegas:
  „Witam i pozdrawiam bardzo serdecznie Pana Wojtka. Chcialbym podziekowac za dobra robote i edukacje dla „ciemnego ludu” jaka Pan tu prowadzi. Jako wieloletni obserwator panskiego bloga uznalem ze w koncu nadejszla wiekopomna chwila by sie zarejstrowac.”

  Dziękuję i zapraszam.

  „Korzystajac z okazji chcialbym tez zapytac gospodarza o gaz. Czy dolek jest juz za nami i jak Pan widzi dalsza projekcje Henry Hub Natural gas?”

  Kupując Henry Hub gdy spadał poniżej 2 w kitchinowych dołkach w 2009, 2012 i 2016 można go było później zawsze sprzedać powyżej 6, więc oczywiście kusi. Ale każdy z poprzednich dołków był niżej (2016<2012<2009), a w marcu 2016 było 1,49, więc z drugiej strony strach.

  Na razie rozumując konwencjonalnie HH wybił się w styczniu w dół z 5-miesięcznej konsolidacji pomiędzy 2,072 a 2,861, co daje 1,50 jako orientacyjny cel.

  Spróbuję wymyśli jakąś mechaniczną formułę, która poprawnie identyfikowała początki 3 poprzednich fal wzrostowych w ramach cyklu Kitchina i jeśli mi się to uda, to podam ją tutaj.

  4
   1. Alfred83

    A mnie przepowiednie jednego z forumowiczów skusiły i wziolem w zeszłym tygodniu. Chociaż sam uważałem wcześniej że przed sporymi wzrostami zejdzie jeszcze niżej gdzieś koło 12, 17 zł. Jakbym brał akcje to nie problem można byłoby trzymać z kontraktami gorzej🤨

 2. bartek

  NO WRESZCIE KTOS TO POKAZAŁ:

  „W sieci pojawiło się ciekawe zestawienie przygotowane przez BofA, a pokazujące skalę wzrostów poszczególnych rynków z ostatnich kilku dekad. Okazuje się, że aktualna bańka na FANG pod względem stóp zwrotu przebija już wszystkie, jakie pojawiły się od lat ’70 (nie licząc oczywiście krypto).”

  https://pbs.twimg.com/media/EQ6HQ3OWoAAF6aP?format=jpg&name=small

  https://stooq.pl/mol/?id=9383

  2
 3. noob

  mac-erson@
  cdr zrobil 10pln nad 161% cos do skorygowania.pure za to probuje ruszac;-)
  dax juz ,choc wolalbym 2% wyzej 161% naruszenie i dopiero cofka ,tam obrotka na s poszłaby a tak wrr 13720 gdzies do obrony,nizej raczej poleca juz

  1. mac-erson

   Moim prywatnym spojrzeniem w tym tygodniu dzisiaj lub jutro będzie odwrót na zachodzie i rozpoczęcie miesięcznej korekty / konsoli (ABC).
   U nas W20 uważam, ża bardzo słaby i gotowy do dalszych spadków jak tylko rozpoczną na zachodzie.
   W grze cały czas RGR na bankach. Stoją na linią.
   Na CDR widzę od tego sławetnego dnia spadkowego pełną piątkę wzrostową. Myślę, że w najgorszym przypadku jeśli nie odwrócenie trendu to przynajmniej solidna korekta.
   JSW pisałem wcześniej, że moja analogia wskazuje na zejście w przedział 15-16.
   Ale to tylko moje odczucia, osądy, analizy. Nostradamusem nie jestem.

   1
   1. noob

    Jesli wybije trwale jsw to 12 cel?
    W piatek wygasaja opcje ,tak wogole,przy okazji…
    „… For the week ending February 14, traders bought to open nearly 24 million call options. That’s the most in history…”
    http://bbs.cobrasmarketview.com/download/file.php?id=124364&sid=2d89467edb6c6884eebc4cd1101cfe5e&mode=view
    Jeszcze lki trzymam dax,fw liczac na …..obudz sie bananie,obudz wreszcie.Oczekiwałem zejscia na wig$ 450-60 ale zaszły zmiany i amis wypluł ,ze dołek za nami.
    jako ciekawostka,zreszta smutna;-((
    https://galeria.bankier.pl/p/a/3/1fec30400e55a1-645-474-0-0-798-587.png

Dodaj komentarz