Historyczne rekordy giełd na Antypodach

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

O ile na froncie walki z epidemią COVID-19 Chiny zdają się odnosić zwycięstwo, o tyle zaniepokojenie wzbudził w ostatnich 2 dniach rozwój sytuacji w Korei Południowej, gdzie od środy stabilna wcześniej przez wiele dni liczba potwierdzonych przypadków zarażeń wirusem SARS-CoV-2 wzrosła z 31 do 87. Równocześnie coraz większej liczby przypadków nie da się powiązać z osobami podróżującymi do Chin, co oznacza, że w Korei Południowej pojawiły się już lokalne ogniska epidemii. Tym samym Południowa Korea wyprzedziła Hongkong (64 przypadków) oraz Singapur (84 przypadki) i awansowała na trzecie miejsce po Chinach (ponad 74 tysiące przypadków zachorowań) i Japonii (708 przypadków w tym zdecydowana większość to pasażerowie pechowego wycieczkowca „Diamond Princess”) pod względem liczby wykrytych przypadków choroby. W efekcie o ile indeksy giełd Chin kontynentalnych po raz kolejny rosły o +1,5-1,6 proc. (Shanghai Composite Index zamknął już lukę utworzoną 3 lutego po otwarciu chińskich rynków akcji po noworocznej przerwie świątecznej), o tyle Kospi spadał dzisiaj rano (chociaż skala spadku nie była duża, bo wynosiła jedynie -0,4 proc.). Zapewne jest mało prawdopodobne, by władze tego kraju znające chińskie doświadczenia dopuściły do swobodnego rozwoju epidemii jak to się stało w Wuhan, ale oczywiście nowe dane wywołały lekki niepokój. Niepokoju natomiast nie było widać na Antypodach, gdzie swe historyczne rekordy ustanawiały w piątek rano główne indeksy giełd w Australii i Nowej Zelandii.

Komentowanie sytuacji na polskim rynku akcji staje się powoli męczące. W środę sWIG-80 i NC Index zamknęły się na swoich nowych cyklicznych maksimach, a po raz kolejny WIG-20 praktycznie nie zmienił wartości pomimo tego, że na początku sesji postraszył spadkiem zapewne w związku z ostatnim wzrostem napięcia na naszej scenie „politycznej”. MACD nadal lekko rośnie powyżej linii sygnały, co czyni obecna sytuację podobną do tej z początku ostatniej dekady października, ale oczywiście w obecnej sytuacji trudno ocenić, w którą stronę nastąpi kolejny większy ruch indeksu.

Równie nudne jest komentowanie rozwoju sytuacji na Wall Street: w środę główne indeksu giełd w USA po raz kolejny wzrosły przy czym S&P 500 i Nasdaq ustanowiły kolejne historyczne rekordy. Poszukując odpowiedzi na pytanie o dalszy kierunek ruchów cen można próbować inspirować się zachowaniem giełd europejskich. Indeksy wielu z nich ustanawiały w środę przynajmniej roczne maksima (CAC-40, SMI, FTSE MIB, OMX Stockholm, PSI 20, IBEX 35), co sugeruje, że ogólny trend nadal jest wzrostowy.

Kurs akcji producenta kostki brukowej i innych betonowych materiałów nawierzchniowych spółki Liber (C/WK 0,23, kapitalizacja 32,6 mln zł) pod koniec ub. r. po spadku o rozmiar konsolidacji z lat 2016-2018 dotarł do dolnego ograniczenia kanału 9-letniego trendu spadkowego a następnie w na przełomie roku przetestował wrześniowy dołek. W trakcie ostatnich dni dotarł do górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu spadkowego i opadającej średniej 200-sesyjnej.

Kurs akcji spółki CFI HOLDING (C/Z 366,46, C/WK 0,88, kapitalizacja 963 mln zł) działającej w segmencie nieruchomości komercyjnych, mieszkaniowych oraz hotelarskich w drugiej połowie ub. r. dotarł do poziomu wsparcia, z którego odbijał się w latach 2012, 2015/16 oraz 2018. Zachowanie kurs od 2016 roku bardzo przypomina poprzednia sekwencję ruchów z lat 2011-2015/16.

Z ciekawszych statystyk makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć silny spadek rocznej dynamiki zatrudnienia w polskim sektorze przedsiębiorstw w styczniu do +1,1 proc. z +2,6 proc. w grudniu przy utrzymaniu się wysokiej rocznej dynamiki płac (+7,1 proc.):

… spadku GUS-owskieog wskaźnika zaufania konsumentów w Polsce w lutym do najniższego poziomu od 14 miesięcy:

… danych banku centralnego Grecji na temat zachowania indeksu cen mieszkań w tym kraju w IV kw. ub. r.:

… prawie 13-letnim rekordzie liczby nowych pozwoleń na budowę w USA w styczniu:

… wzroście rocznej dynamiki PPI w USA w styczniu do +2,05 proc.:

… oraz danych na temat stopy bezrobocia w Australii w styczniu (5,3 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @podczaszy1:
  „Czyli wychodzi Panu,że trzeba grać na wzrosty na GPW?
  A kiedy niby zorientujemy się,że te wskazniki „zrobiły nas w konia” ?
  Proszę podać jakiś poziom na wig-u 20.”

  Nie mnie wychodzi, bo to nie ja determinuję wartość tych wskaźników, tylko generalnie tak wychodzi. Oczywiście to jest tylko jeden z parametrów i tym razem może okazać się, że zawiedzie, bo ważniejsze okażę się zupełnie inne czynniki. W zależności od indywidualnej oceny wagi tego czynnika można go brać pod uwagę przy podejmowaniu swoich decyzji lub nie, ale myślę, że tą i wszystkie inne zależności warto znać, by nie być zupełnie jak dziecko we mgle.

  5
 2. billy_the_kangoor

  @WB
  Panie Wojtku, warto jednak przy tym zaznaczyć, iż historyczne rekordy indeksów na Antypodach odbywają się przy blisko 3-letnich dołkach na AUD, czy NZD.
  A w przypadku AUDUSD mamy dziś ponad 10-letnie ATL, co nie wróży najlepiej W20.
  Pozdrawiam, Billy
  PS. a propos: gdzie Dante? :-)))

  2
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Przy okazji ostatnim raz USD/AUD bywał na takich prawie 11-letnich maksimach w latach 1998-2001, a więc w okresie apogeum odpływu kapitału ze „starej ekonomii” (australijskie surowce!) do „nowej”:

   https://wojciechbialek.pl/2020/02/troche-o-nasdaq-u.html

   Podejrzewam, że w antypodalnych indeksach giełdowych jest już więcej FANG-ów niż kopalni (stąd rekordy), ale realne pieniądze nadal związane są bardziej z tamtejszymi kopalniami niż FANGAmi.

   1
    1. noob

     Billy@
     Walczyłem o wig$ na 450-60 .Dawałem tutaj kiedys rys,interwał mczny .Amis mi wypluł 3ci sygnał w historii banana stox.,po 1szym zeszlismy 12% i kiszenie 4 mce pozniej hossa,po 2gim od razu up wyjazd na 3900 w20.No coz mam zrobic,akcje juz zostaja ,zbieram od grudnia.Jak cos naprawde wyskoczy to bede wysypywał.Obecnie L na fw(dziwne uczucie przyznac musze,od lat 95 czy tam 98% czasu esiłem).tutaj moge sie obracac bo to zajmuje chwilke.nie mam jeszcz nic z wig20 ,zerkam alior,jsw ale kontrakty jak zejdzie gdzie chialbym,Energetyke na koncu enea np tauron.Najwazniejsze czesc portfela to trzon w postaci pereł;-).Co do kierunku banana to obstawiam swoje i zakładam,ze niedługo bedzie zdziwienie;-).Obecnie tlyko braster na minusie,srednia 52 gr ,luzik,xtpl był jeszcze 2 dni temu,ładne zejscie pod 101 kreske nurek na 2gim dołku,wyciagniecie na dywergolu,macd dzienna do L i zmakniecie dziennej nad ema20.mirbud 2gr nad cena wejscia niedawnej ,itd carbon studio dzis kupione,unimot wziety dopiero co ,juz probuje ale najwazniejsze sa inne społki na tysiace % ,to tylko dodatki.fajnie juluble poszedl,wczoraj ruszyl dyst,w tamtym tyg ecc,itd ,w gore serca ,bic miska,bic
     Pozdrawiam

 3. billy_the_kangoor

  Fenomen T_FANG-ów w USA (zapewne, jak Pan twierdzi, również w Australii) jest dla mnie niewiarygodny.
  Kompletnie rozjechały się korelacje SP500 z AJ.
  O ile ID jakoś to funkcjonuje, o tyle w porównaniu tych 2 walorów ostatnie kilka lat jesteśmy w zupełnie innym miejscu rentowności.
  https://stooq.com/q/?s=audjpy&d=20200220&c=20y&t=l&a=lg&b=0&r=es.f
  „Ktoś” tu oszukuje…
  Na pozostałych spółkach USA wygląda to „bardziej logicznie”, ale czy w przypadku giełdy można mówić o logice 🙂
  Wykresy z końca roku 2019, a dziś można porównać.
  Chevron, Caterpillar, Bank of America, Boeing, itd.
  https://pokazywarka.pl/ymb21r/
  https://pokazywarka.pl/sg4r05/
  https://pokazywarka.pl/q4v1iu/
  https://pokazywarka.pl/ce6fgf/
  b.

  3
 4. mami

  Szanowny Gospodarzu….pamiętam z poprzednich wpisów, iż próbowałeś silne wzrostu na gpw w okolicach połowy lutego 2020 aż do pobicia szczytu wigu do okolic końca 2 kwartału 2020. Czy coś się zmieniło w tej ogólnej projekcji?

  2
 5. Pingback: viagra

Dodaj komentarz