Nasdaq jak w latach 1999-2000

Nasdaq Composite był wczoraj 26 proc. powyżej swego 5-miesięcznego minimum, 58 proc. powyżej swego 15-miesięcznego minimum, 130 proc. powyżej swego 5-letniego minimum i 673 proc. powyżej swego 11-letniego minimum. Sprawdźmy, kiedy w przeszłości spełnione były wcześniej te wszystkie 4 warunki:

Powered by macrobond.com

Odpowiedź: takie sygnały pojawiały się od stycznia 1999 do września 2000. Ten wynik kojarzy się z analogią, którą zaproponowałem tu niedawno:

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: taką skalę wzrostów w różnych horyzontach czasowych jak obecnie Nasdaq Composite wykazywał w przeszłości tylko raz: w okresie styczeń 1999-wrzesień 2000.

Komentarze

 1. sumadartson

  Możliwe. Jednak gdyby umiejscowić ostatnie dołki przed wybiciem w jednakowym czasie i na tym samym poziomie, to i obecny szczyt byłby raczej na poziomie i w czasie tego z okolic września 2000.
  Górny wykres pokazuje w pełni falę nieregularną korekcyjną stopnia Supercyklu Elliotta.
  2000-2009 trójka a-b-c w fali A, 2009-2020 podwójna trójka wzrostowa a-b-c w fali B i czas najwyższy na spadkową piątkę w fali C, której zasięg to poziomy ZNACZNIE niższe niż te z 2009 r.
  Jakiem szlachcic z prapradziada, tylko konie(short) i złoto mają wartość.

  4
   1. sumadartson

    Niczego nie można wykluczyć, jednak pędząca jest odmianą płaskiej. Fala płaska stopnia super cyklu Elliotta była OSTATNIO w latach 1929-1942. Reguła zmienności fal w teorii Elliotta nakazuje w kolejnej bessie super cyklu oczekiwać każdej trójki A-B-C oprócz tej ostatniej (super cyklu). Stąd może to być zygzak lub nieregularka.
    Masz Waszmość rację że zasięg tej fali jest obecnie trudny do ustalenia, jako że nie znamy stopnia zniszczeń po kolejnej wielkiej wojnie (wg. Kondratiewa)

 2. sumadartson

  Pomalutku? Zalewarowani na 200 lub 300% w usiaku nie będą pomalutku patrzeć na swoje bankructwo. Wywalą się pkc aby zachować tylko własny kapitał. Nie wszystkim się to uda.
  Ponadto porównując zadłużenie spekulantów z 1929 roku do obecnego nie sposób nie zakrzyknąć panicznego AAAaaa:::….łup. Że już przez litość o zadłużeniach budżetów najbardziej „mocarnych” gospodarek nie wspomnę. Tylko shorty i złoto nas ratują przed głupotą, która na szczęście nie ma skrzydeł, dzięki czemu mogę jeszcze niebo.
  Kondratiew wiecznie żywy

 3. podczaszy1

  Dzisiaj rano w internetowym wydaniu Parkietu było jak to rosną i biją rekordy giełdy w USA, Ukochanym kraju Adolfa i gdzieś tam jeszcze. W dawnych czasach pod taki artykuł to można było z dużą dozą pewności zagrać kontrariańsko. No ale czy obecnie ktoś to jeszcze czyta.

 4. noob

  sumadartson@
  widze eliotowca ehehhe;-)

  a wiec tak,dopoki nie zrobia 4072 sp nie bedzie bum….koniec przekazu,tz moga walnac ,cokolwiek itd ale 4072sp w gwiazdach maja zapisane dj 36k+ wtedy
  ps.meczace to jest z tym dziadem pradziadem,ułani,szabelki itd ,daj Pan spokoj,pozdrawiam

  6
  1. sumadartson

   Ano męczące, ale nie każdy ma przywilej być potomkiem królów i cieszyć się z „zysków” na królu Orlenie od początku listopada 2019, albo potomkiem śmieciarzy i cieszyć się z „uśredniania” wciąż spadającej ceny dokupowanych śmieci.
   Przy 4072 na S&P to nawet sławetny pucybut (ostatni w kolejce po akcje w 1929 r) czmychnął by z rynku.
   No ale jeśli masz Waść ze 20 bilionów usd to może i do 4073 dociągniesz usiaka

   3
    1. sumadartson

     „Kiedyś” na pewno będzie, zwłaszcza że nawet Nostradamus datuje koniec świata powyżej roku nr 5000 i trochę…Nie w tym rzecz. Ja jestem mentalnie i ekonomicznie gotów na ewentualną zmianę poglądów i strategii w razie gdyby zaszły ku temu przesłanki. A czy Waść jest gotów zmienić pogląd gdyby jednak złoto przebiło 2 kilo usd za uncyję a dow’y i wig’i wskazały kierunek piekła.

     1. noob

      Piszac „kiedys” nie mam na mysli tak odległego czasu,chyba to oczywiste,wiec nie fantazjuj .Tak jestes w stanie zmienic zdanie,warunek na dzien dzisiejszy zamkniecie swieczki miesiecznej ponizej 22453 dokładna cyfra.A co z Toba odnosnie zmiany zdania .

      1. sumadartson

       Czekanie na 22453 na DJ bez stada shortkoni to tragedia dla sakwy.
       A co ze mną? Rzadkie są sesje gdy nie puszczam wolno koni. Jeszcze rzadsze gdy ich nie dosiadam.
       Często więc zmieniam zdanie jadąc trasą na południe. Szanuję jednak latarników, zarówno przeszłych (świeć Panie…) jak aktywnych Mistrzów, którzy rozświetlają mi wyboistą drogę do fortuny. A że moja rogata poszlachecka natura czasem każe nie dawać im wiary to inna historyja

 5. skaven

  Górnicy dostaną 6% podwyżki od stycznia. Koszt roczny +250mln zł.
  Wartość giełdowa z punktu widzenia inwestycji papierowych w tę branżę to fikcja wyłącznie dla spekulantów.
  Jeśli ktoś nie rozumie czym jest tv publiczna i jaka ma misję w demokratycznym kraju niech zamilknie i buty czyści Kurskiemu i Zenkowi.
  Pełem profesjonalizm w zarządzaniu na każdym piętrze. Poprzednia ekipa to była taka amatorka gorsza niż Rysiek Petru specjalista od ekonomii premier Polski:))

  4
 6. saracha

  @noob
  Ja widzę Cię jako doświadczonego gracza ale widzę że cierpliwością nie grzeszysz. Nasz rynek nie może rosnąć bo jest słaby a ludzie którzy szukają przyczyny tej słabości nie znajdują go bo leży on poza ich możliwością percepcji. Nasz grajdołek jest słaby i pozostanie słaby jeszcze przez długi czas ale apogeum słabości dopiero przed nami. I wtedy będzie można mówić o pewnym przełomie, punkcie krytycznym. Nasz rynek może w każdej chwili zejść i zejdzie poniżej 2000 na wigu20tym i przez najbliższy rok go nie przeskoczyć.

  Pozdrawiam
  https://www.facebook.com/tomaszbendyk

 7. mac-erson

  @Energetyka, węgiel

  Wczoraj poszukałem linii i znalazłem takie:
  ok 1530 na Wig-E
  ok. 1.25 na TPE
  ok. 5.8 na Enea

  Dodatkowo dwie istotne wsparciówki na JSW 15zł, 13zł

  Czy to zadziała zobaczymy ja postanowiłem postawić tam partie zakupowe. Zakładam, że jeśli nie zmiana trendu to przynajmniej korekta z tych okolic.

  1
   1. mac-erson

    Hej bardziej skłaniam się do kupowania we wtorek zgodnie z moją projekcją US, nie będę się podstawiał tylko poczekam jeśli zgodzi się timing i poziomy to będę wchodził.
    Obstawiam na nowy dołek na W20 i też zamierzam kręcić S-ki na L wówczas.
    Oczywiście liczę się z tym, że rynek nie zawsze / rzadko się słucha 😉

 8. billy_the_kangoor

  @Noob
  mam może 5%, może trochę więcej kapitału w PLN, w tym w spółkach: AST, JJB, SGN, MRB, URS.
  Dlaczego NIE wzrosty W20 już teraz…? Oprócz aspektu czysto psychologicznego:
  1) WIG_BANKI – wykres nie przemawia do mnie wzrostowo (wręcz przeciwnie)
  2) WIG_ENERG – przebija dno, a jego uklepanie może potrwać miesiącami
  3) COPPER, OIL – zrobiły tylko korektę styczniowych spadków
  4) WIG_GAMES – nie jesteśmy USA, żeby ciągnąć WIG spółkami
  5) Najważniejszy………………….

  1

Dodaj komentarz