Trochę o Nasdaq-u

Dla wielu uczestników i obserwatorów rynku jesienne przełamanie oporów przez amerykańskie indeksy było dużym zaskoczeniem.

Powered by macrobond.com

Nawet dla tych, dla których nie było, zagadką pozostają dalsze losy tego zdominowanego przez spółki wzrostowe indeksu. Przyznam szczerze, że i ja nie mam tu jakiejś sprecyzowanej „wizji”. Obecna „kitchinowa” hossa miała być dla mnie elementem złożonej wieloletniej korekty całego 5-falowego impulsu wzrostowego z okresu marzec 2009-styczeń 2018. Tymczasem wzrosty z okresu ostatnich 14 miesięcy niekoniecznie wyglądają na fragment jakiejś korekcyjnej fali B hossy z poprzedniej dekady.

Można zakładać, że dopóki Nasdaq kontynuuje wzrosty, dopóty obserwować będziemy opisaną wczoraj „segregację” sektorową na GPW.

Z punktu widzenia „Kuznets Swing” obecna rozpoczęta w marcu 2009 hossa na Nasdaqu wydaje się dosyć typowa:

Powered by macrobond.com

… chociaż, jeśli zsynchronizujemy te jego 3 fazy wzrostowe na Nasdaqu to okazuje się, że obecna trwa dłużej niż ta z lat 90-tych i jest silniejsza niż ta z lat 70-80-tych.

Powered by macrobond.com

Sceptykom ta rozpoczęta w grudniu 2018 kolejna runda hossy na Nasdaqu może trochę kojarzyć się z kończącą hossę lat 90-tych falą hossę rozpoczętą w apogeum kryzysu rosyjskiego w październiku 1998. To sugeruje koniec manii w okolicach maja br.:

Powered by macrobond.com

… chociaż jeśli zsynchronizujemy październikowe momenty kompletnie zaskakującego „niedźwiedzie” ponownego przyspieszenia wzrostów, ten koniec nam się wyraźnie przybliży:

Powered by macrobond.com

Do pesymistycznych wizji dla Nasdaqa nie należy się jednak raczej zbyt przywiązywać, bo brakuje w nich jednego istotnego elementu: rekordów sentymentu indywidualnych inwestorów w USA. Zarówno w cyklu Kuznetsa rozpoczętym w 1974 roku jak i w tym rozpoczętym w 1990 roku saldo „byków” i „niedźwiedzi” w sondażu AAII prędzej czy później wychodziło do poziomu +60 pkt. proc., co sygnalizowało koniec wzrostów i ostrzegało przed krachem. Oczywiście z niczym takim nie mamy obecnie do czynienia.

Jeśli w przyszłości saldo AAII wyjdzie ponad szczyty ze stycznia 2018 (+44,2 pkt. proc.), listopada 2014 (+38,6 pkt. proc.) oraz grudnia 2010 (+46,9 pkt. proc.), to można będzie zacząć kreślić krachowe scenariusze.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: zachowanie wykresu Nasdaqa z ostatnich 4 i ostatnich 14 miesięcy wykazuje pewne podobieństwo do jego ruchów od października 1999 i od października 1998 (co przy okazji pasuje do „Decennial Pattern”), ale brak skrajnie wysokiego sentymentu indywidualnych inwestorów w USA nie pozwala na razie na nadmierne przywiązywanie się do tej analogii.

Komentarze

 1. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @podczaszy1:
  „(…) eurokołchoz (…)”

  @konsultant121
  „(…) bolszewików europejskich. (…)”

  Bez obrazy Panowie, ale takich jak Wy Amerykanie i Rosjanie nazywają „pożytecznymi idiotami”.

  Z tego co napisałem nie wynika, że jestem zwolennikiem „sojuszu z Hitlerem”, tylko że martwię się, że Panowie posługują się nieświadomie cudzą propagandą będąc zapewne głęboko przekonani, że te poglądy są ich własnym pomysłem. Ale miejmy nadzieję, że tak nie jest i jesteście Panowie tylko trolami.

  7
     1. podczaszy1

      No gościu przedstawia to inaczej. Niemcy mogły zniszczyć korpus brytyjski pod Dunkierką, ale nie zrobiły tego, bo wówczas Wielka Brytania byłaby zmuszona zawrzeć pokój. A przecież nie o to Amerykanom chodziło nieprawdaż? Chcieli aby Niemcy i Anglia same się zneutralizowały. Na siebie wzięli jedynie Japonię.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @allo:
  „mnie jeszcze dziwi ze niektorzy uwarzajaja takie media jak tvn wyborcza za wyrocznie”

  Uważa Pan, że amerykańskie media są niewiarygodne?

  Znowu Pan przestał pisać po polsku. Bardzo mnie to denerwuje.

  5
 3. skaven

  A pan myśli że Amerykanie kupują media w Polsce po to żeby prowadzić misję publiczną czy żeby mieć wpływ na kreowanie przekazu i przede wszystkim robienie biznesu?
  Szczególnie że w TVP PiS nie da się kupić oficjalnie udziałów.

  2
   1. allo allo

    Discovery to chyba prezentuje ten sam nurt to cnn….
    tvp to z kolei odpowiednik fox news ?
    ktos juz kiedys zauwazyl – ze wiekszosc mediow w Polsce jest mocno lewicowa progresywna podczas gdy spoleczenstwo zasadniczo jest konserwatywne.
    dziwi mnie ze nikt nie potrafi wykorzystac potencjalu konserwatywnej widowni.

 4. karnak

  Liczę, że jeszcze trochę u nas podciągniemy.
  Trzeba być czujnym i grać, jak złodziej – nic się jeszcze średnioterminowo nie zmieniło – nadal w kilkuletnim trendzie bocznym, aktualnie po odbiciu od wsparcia, stąd L

  2
 5. Guy Fawkes

  @WB

  //Bez obrazy Panowie, ale takich jak Wy Amerykanie i Rosjanie nazywają „pożytecznymi idiotami”.//

  Nooo, chyba to nie jest takie proste.
  I nie sądzę, aby naszą poznawczą orientację w rzeczywistości miało zdominować jakieś zewnętrzne domniemane geopolityczne superego.

  W Europie nie ma klasycznego bolszewizmu, dominuje raczej neomarksizm, chociaż trudno nie zauważyć pewnych elementów wspólnych, np. niszczących fundamenty kultury europejskiej.

  Związek Wojujących Bezbożników np. to nie była organizacja rosyjska.

  //Na czele Związku stał Jemieljan Jarosławski (właśc. Miniej Izrailewicz Gubelman).//

  I co ciekawe, to nie żadni kapitaliści czy bankierzy byli według Stalina główną przeszkodą dla rewolucji, ale cywilizacja i religia.

  //Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus.//

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Związek_Wojujących_Bezbożników

  Jakoś nie jestem przekonany, że zniszczona i pokonana w wielkich wojnach Europa, Europa ”pod butem”, ma w dzisiejszych czasach coś do powiedzenia, albo że fundamentalnie antyeuropejska ideologia unijna, jest generowana przez Europejczyków dla dobra Europy. Nie kupuję tego.

  Myślę, że ”europejskość” jest dziś jedynie argumentem w rozgrywkach globalnych mafii.

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   „W Europie nie ma klasycznego bolszewizmu, dominuje raczej neomarksizm”

   Co to jest „neomarksizm”? Czy neomarksiści też tak jak zwykli marksiści chcą upaństwowienia środków produkcji?

   „Związek Wojujących Bezbożników np. to nie była organizacja rosyjska.”

   Jasne, w Europie rządzą „neomarksiści”, a bolszewicy nie byli rosyjscy:

   „Союз воинствующих безбожников, Sojuz woinstwujuszczich biezbożnikow”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Wojuj%C4%85cych_Bezbo%C5%BCnik%C3%B3w

   Dałby Pan już spokój z tymi ruskimi kocopołami.

  2. Guy Fawkes

   Sed contra nie uważam, że powinniśmy się dawać prowokować unijnym czynownikom, wspartym o rodzimą postsowiecką agenturę.

   W tych całych zapasach w kisielu chodzi o to, żeby nas wyizolować i oddać na wyłączną łaskę-niełaskę towarzyszy amerykańskich, sojuszników-komorników.

   Chciałoby się trzasnąć drzwiami tego domu waryjatów, ale trzeba patrzeć końca: dotrwania w jednym kawałku do wojny heartlandowej.

 6. konsultant121

  Ciekawe co na to shorciarze i wyliczający jak to ostatnie wzrosty SP500 są na mniejszych ilościach spółek, na ostrzu recesji , itp. Wszystkie analizy do kosza niestety. Druk, druk to jest ekonomia. A nie bzdury wyuczone w XX wieku.

  1
  1. red.007

   Nic.
   Dolar powyżej 4,50 jesień-zima.
   W20 poniżej 1900 wiosna-lato.
   Na E/U po zakończeniu spadku od lutego będzie korekta wzrostowa w okolice stycznia,potem dalsze spadki.
   Projekcje są na tygodniowym więc wszystko sobie trwa w czasie.

 7. Guy Fawkes

  @WB

  //Dałby Pan już spokój z tymi ruskimi kocopołami.//

  To nie są ruskie kocopoły, zresztą cóż mnie obchodzi jakaś, za przeproszeniem Rosja?? Ruscy szachiści grają symultanicznie na wszystkich szachownicach, lewicowych i prawicowych, konserwatywnych i genderowych, co by człowiek nie powiedział, to znajdzie się do tego jakiś skrypt w którymś z działów ruskiej propagandy, więc nie ma sensu się przymierzać, bo i tak coś będzie pasowało.:))

  Zmieniając temat, miałem ostatnio ciężką grypę z powikłaniami i jedyne, co byłem w stanie robić, to oglądać od czasu do czasu krótkie proste filmy.:))

  I wie Pan, co mi przyszło do gołowy? Jak tak patrzyłem w te oczka bławatne towarzysza Tradera, to odkryłem, że nasza scena analityczna jest jak sylwester marzeń:))))))

  Towarzysz Trader to jest Zenek Martyniuk. A Pan, który musi z nim razem występować, to Maryla Rodowicz:)))))))))))))))))))))))))))

  3

Dodaj komentarz