Zaraza jak Brexit

Tak jak podejrzewałem wczoraj wywołana przerzutem epidemii koronowirusa panika sprowadziła znowu relację pomiędzy wyceną amerykańskich akcji a rentownością 10-letnich obligacji skarbowych USA do poziomów, przy których w okresie minionych 11 lat generalnie obligacje przestawały drożeć (ich rentowność przestawała spadać) a akcje przestawały tanieć. To znaczy tak się stało w przypadku wskaźnika C/Z liczonego na podstawie prognoz analityków, natomiast w porównaniu ze średnim C/Z z ostatniej dekady to wygenerowania takiego sygnału jeszcze trochę brakowało.

Powered by macrobond.com

Powered by macrobond.com

Uwzględniając tylko tę pierwszą relację otrzymujemy na S&P 500 “sygnał kupna” a na amerykańskich 10-latkach “sygnał sprzedaży” taki jak ostatnio te z przełomy sierpnia i września ub. r.

Powered by macrobond.com
Powered by macrobond.com

Oczywiście znaczenie tych sygnałów nie jest zbyt duże, bo wystarczy, że epidemia wirusa SARS-CoV-2 przeskoczy do USA i nagle prognozy zysków firm, których akcje tworzą S&P 500 staną się nieaktualne.

Mnie na ostatnim z tych wykresów zainteresowała cykliczność. Do tej pory zakładałem, że dołek rentowności obligacji z przełomu sierpnia i września ub. r. okaże się trwały, co wywodziłem z jego prawie “kitchinowej” odległości od poprzedniego dołka z początku lipca 2016 (38 miesięcy). Tymczasem na powyższym obrazku widać raczej cykliczność zbliżoną do 4-letniego cyklu prezydenckiego z dołkami rentowności w grudniu 2008, lipcu 2012, lipcu 2016 i obecnie.

Fakt, że rentowności amerykańskich 10-latek spadły wczoraj do poziomów z lipca 2016 osiągniętych w apogeum mini-paniki wywołanej wynikami brytyjskiego referendum w sprawie Brexitu jest o tyle ciekawe, że wczorajszy spadek wielu indeksów na świecie w tym WIG-u był najsilniejszy właśnie od czas reakcji na brytyjskie referendum.

Powered by macrobond.com

Trudno ocenić, czy z tej zbieżności coś praktycznego wynika na przyszłość – w końcu raczej nie wiemy, jak się będą kształtować losy epidemii COVID-19 w najbliższych dniach i tygodniach, ale myślę, że warto ją zarejestrować.

Podsumowanie: wiele indeksów na świecie w tym WIG straciło wczoraj najbardziej od 24 czerwca 2016, kiedy to rynki reagowały na brytyjskie referendum w sprawie Brexitu. Równocześnie rentowność amerykańskich 10-latnich obligacji skarbowych spadła do najniższego poziomu od lipca 2016, powodując, że amerykańskie akcje znowu w relacji do obligacji zaczynają wyglądać “tanio” (oczywiście, jeśli obecne prognozy analityków odnośnie zysków amerykańskich firm są trafne).

Komentarze

 1. wider_swider

  Chciałbym pogratulować wszystkim grającym w ostatnich dniach shorty na JSW.
  Ocenić, że spadnie to jedno, ale otworzyć pozycję po tak dużym zjeździe, to dla mnie poziom póki co nieosiągalny psychicznie.
  Gratulacje.

  8
  1. tinley

   Przecież do tej pory ledwo co indeksy spadły. przy tym wykupieniu w USA 6% spadku to jest nic. Zwykła korekta. Rzeź się zacznie jeśli w ciągu kilku dni w Europie nie zatrzyma się przyrostu nowych zakażeń i jeśli pojawią się nowe ogniska w nowych krajach a kandydatów cala masa. Kanada, USA, Niemcy, Francja, UK. z tych najważniejszych. We Włoszech dzis jakby spokojniej na razie i tylko ok 50 nowych przypadków.
   Nigdy nie zrozumiem jednak mam wysyłajacych dziś pociechy na ferie do Włoch na narty. Dla mnie to jest kompletnie nieodpowiedzialne, ale jak nikt nie zabrania to cóż… Wywalajmy miliony na kwarantanny. Na Kanary przyleciał chyba włoski lekarz z wirusem. No wakacje musza być. przecież nie można sobie odmowić nawet będąc w grupie najwyższego ryzyka.

   1
 2. mac-erson

  NO coż mam nadzieję, że nie zostanę albo zostanę inwestorem długoterminowym.
  Łowy zakończone na dziś (75% akcji, 100%m kontraktów).
  L-ki FW20 średnia 1982
  Kupione:
  Azoty – 23.40
  Cigames – 69
  Enea – 6.02
  JSW – 14.50
  CCC – 85
  PGE – 5.34
  PKN – 68.8
  TPE – 1.242
  PGNIG – 3.35

  Do tego kilka dziwolągów
  PDZ 0.444
  Rafako 0.566
  Groclin – 1.05
  Polimex 2.02

  Kiedyś trzeba podjąć decyzję o wejściu średnioterminowym na takie sesje czekałem więc zrobiłem swoje.

  11
   1. mac-erson

    Zawsze zostawiam na koncie gotówkę na 100pkt pokrycia. DOdatkowe 100pkt mam na linii debetowej, który mogę uruchomić w razie awarii (tzw. rezerwa).
    Ale spokojna głowa wątpię abym musiał ruszać debet. Następuje katarsis bessy, oczyszczenie i ruszamy.
    Kiedyś WB będzie pisał o apogeum Corano-gedonu, któy włąśnie nastąpił.

    Poza tym, przeanalizowałem analogie do rozpoczęcia spadków w US w 2018r. – jesteśmy 10,11 pażdziernik.
    Zobacz co wydarzyło się na W20 wówczas mimo bessy w US.

    1. dino54

     Ale u nas wczoraj i dzis spada jak kamien .jesli narysuje sie linie po dolku 2009 oraz 2016 to jestesmy na lini jutro ja przebijemy.Wczoraj przebilismy dolki ostatnie na 2020pkt wedlug mnie zle to wyglada obys mial racje.Ale 200 pkt to duzo masz mocne nerwy jesli to wytrzymasz.

 3. podczaszy1

  IMO wydarzeniem dzisiejszego dnia jest pokonanie przez wig swojego dna z pażdziernika 2018 roku. Dotychczas tylko wig-20 robił nowe dna od tamtego okresu , a na wig-u to się nie udawało i była sekwencja coraz wyższych dołków.

 4. tinley

  Jutro funduszowi obudza się ze stratami na
  a.złocie
  b.akcjach
  c. częściowo obligacjach jako że wiekszosć ma emergingowe papiery w portfelu

  Ostatnio z trudem mi przychodzi ujmowanie w racjonalnych kategoriach tego co się na rynkach dzieje.

  1. mac-erson

   Dzisiaj im pomogę nocną porą.
   W trakcie dnia pojechałem S 30pkt z SP500 ale zamknąłem jak zaczęło odwracać bo już trend zaawansowany.
   Ustawiam nocne zlecenie na Sp500 ok. 3080 może jakaś nocna panika ;). Tam jest dzienna 200-tka.

   1
 5. wider_swider

  Jako ciekawostka powiem Wam, że nie spodziewam się jutro większej luki niż 10 punktów.
  Przy założeniu, że es.f rano będzie na 0. Ewentualne odchylenie in minus zwiększy lukę (każde -0,5% na es.f to dodatkowe 10 pkt luki startowej).
  Zamknięcie na zielono.

    1. artysta_malarz123

     Jedna z moich projekcji, wskazywala na poziom 1950-1960 na wig20, wiec zobaczymy jak u nas sesja jutro bedzie wygladala.
     Braster ma wg mnie dobry produkt, ale trzeba go jeszcze sprzedać i może ładnie zaskoczyć.

     1
 6. wider_swider

  artysta, co ta projekcja z dołkiem na 1950-1960 ?
  Koniec spadków czy korekcyjne odbicie ?
  Ja póki co większa szansę daje na pogłębienie, ale warunek konieczny do ewentualne hossy czyli 19xx został spełniony, więc już teraz jestem otwarty na wszelkie ewentualnosci.
  Idealne dno ostateczne jak dla mnie wypadałoby na przedział 1800-1860 jako koniec fali 2 rozpoczętej w 2018.

Dodaj komentarz