Projekcja dla WIG-u po ostatnich wstrząsach

W ciągu 2 poprzednich sesji WIG 1) wzrósł o prawie 6 proc. po tym, jak 2) w trakcie poprzednich 7 sesji stracił ponad 14 proc. 3) spadając do przynajmniej rocznego dołka. Takie charakterystyczne zachowanie zdarzyło się wcześniej w ciągu minionych prawie 30 lat istnienia tego indeksu 5-krotnie przy 4 okazjach.

Powered by macrobond.com

Zobaczmy najpierw ostatnią ścieżkę WIG-u na tle tych wokół sygnałów z lat 1998, 2008 i 2011 zostawiając na razie sygnały z przełomu 1994/95 na boku.

Powered by macrobond.com

Jak widać w każdym z tych 3 przypadków po WIG był w mniej więcej miesiąc i w mniej więcej 3,5 miesiąca nie wyżej niż na poziomie odpowiadającemu wczorajszemu zamknięciu. Najpóźniej po tych 3,5 miesiącach “wstrząsy wtórne” się kończyły i nadchodziło trwałe odreagowanie spadków. Widać to w zachowaniu projekcji ścieżki WIG-u opartej na tych 3 precedensach:

Powered by macrobond.com

Dodajmy teraz 2 sygnały sprzed ćwierć wieku:

Powered by macrobond.com

… i z wszystkich 5 ścieżek zróbmy projekcję:

Powered by macrobond.com

Na krótką metę robi się tu trochę chaotycznie, ale projekcja wygląda podobnie z wtórnym dołkiem na 71-ej sesji po sygnale.

Myślę, że nie ma się co przywiązywać do wysokiej dynamiki tych projekcji wynikającej z wysokiej “bety” naszego rynku w przeszłości.

Ktoś mógłby zarzucić zastosowanemu powyżej doborowi kryteriów, że włączając w nie wymóg zaliczenia podczas spadku przynajmniej rocznego dołka, praktycznie wymusiłem sygnały pojawiające się w okolicach dołków. W pewnym sensie to prawda, ale niewiele to zmienia w okresie od września 1998 do dziś (wcześniej rzeczywiście takie ruchy jak ostatnie pojawiały się również w okolicach szczytów):

Powered by macrobond.com

Osobiście najbardziej lubię porównanie z ostatnim z tych sygnałów, czyli tym z sierpnia 2011. Moim zdaniem – po przeniesieniu na dwie różne skale – wygląda uroczo:

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: na podstawie przedstawionych precedensów podobnego do ostatniego zachowania WIG-u z przeszłości można uznać, że właściwa część paniki już za nami, ale rynek powinien jeszcze do 3,5 miesiąca przeżywać od czasu do czasu różne wstrząsy wtórne zanim na trwale otrząśnie się z tego szoku.

Komentarze

  1. sumadartson

   No i oby tak dalej. 2 minuty 9 nominacji dla Mistrza.
   Doświadczenie uczy że gdy tak jak dziś cały świat się zieleni a nasz grajdołek czerwieni to znak że NAJCZĘŚCIEJ zamknięcie wypada u nas poniżej otwarcia.
   Jak będzie dziś, gdy nadeszła fala C bessy supercyklu Elliotta to się zobaczy, bo łatwiej znaleźć ścieżkę pod Grunwalda niż przewidzieć co za chwilę zrobi …bezskrzydła.

     1. Guy Fawkes

      Miałem na myśli propagandową degrengoladę, zaangażowanie w budowę neokomunizmu , przez szwedzką akademię.

      Nobel stracił swoje dawne znaczenie, zamiast nagradzać osiągnięcia ludzkiego ducha, służy do abrychterowania i produkcji nowego człowieka sowieckiego.

      Nobel jest swoim przeciwieństwem.

      3
 1. cebeerxx

  “Myślę, że nie ma się co przywiązywać do wysokiej dynamiki tych projekcji wynikającej z wysokiej „bety” naszego rynku w przeszłości.”

  Widzę, że po latach mamienia gawiedzi dziesiątkami procentów zysku Gospodarz zaczyna robić postępy

  13
  1. sumadartson

   @podczaszyl
   No toć chyba każdy kto ma patrzałki i szczyptę oleum pod sufitem nie mógł spodziewać się niczego innego.
   Gdy co miesiąc 500 baniek ląduje z giełdy suwakiem ofe do skarbca króla ZUSa,, który to skarbiec zamiast dna ma miliony łapek świadczeniobiorców.
   Ale Wasze zasługi policzone będą w niebiesiech, inwestorzy.

   6
  2. marynatek

   W2 przebije jeszcze niejeden dołek. Wystarczy oglądać rosnącą liczbę zakażeń w Indiach (które miały nie mieć zakażeń ze wgl na temperaturę) i jej wpływ na MSCI EM 🙂 Będzie ciekawie – podobnie jak w Chinach. na razie mamy 20 sztuk wirusa. Trzeba mu dotrzec do Delhi.

 2. cebeerxx

  Czy ja dobrze widzę, że projekcja z 2011 roku, która tak się podoba autorowi przez prawie rok nie rośnie więcej niż 2%, po drodze można zaliczyć kilkuprocentową stratę, a na koniec jeśli nie trafi nas koronowirus, koniec hossy w US, recesja czy stagflacja to czeka nagroda w postaci 10% za 2 lata? Grubo

  7
  1. sumadartson

   Oj tak. Siła shortkoni poległa dziś u nas na globalnej bezskrzydłej glupocie. A moje odnowione “pegazy” sypią mi fortunę do sakwy.
   Czyżby przed niedzielą znów dane mi było widzieć się z proboszczem w wiadomej intencji?
   Kondratiew wiecznie żywy

 3. podczaszy1

  Wczoraj pisałem,że wzrost z 1736 pkt do 1906 wygląda na a-b-c. To nie oznacza jednak,że od razu spadki. Raczej trudno zakładać,że mieliśmy taką prostą korektę i trzeba się mocno liczyć ,że będzie złożona.

  1. sumadartson

   Spadek był prosty i głęboki nad miarę to i jego korekta powinna być tylko zębem. Zaraz nowe dno z dywergencjami na wskaźnikach AT i dopiero wtedy może się trafić jakaś trójczyna pokraczna.
   Choć wielcy stratedzy pisali od zarania, że w fali bessy supercyklu Elliotta nie masz gdzie głowy schować prócz minusa na wszystko co się jeszcze rusa (powyżej grosza lub Cedyni), czego wszystkim Waszmościom życzy wasz skromny szlachcic z prapradziada

   6
  2. Guy Fawkes

   Zasięg wybicia z odwróconego klina to jest około 27500 na DJ-u. Jeśli go nie będzie, to świadczyłoby o słabości rynku.
   http://fxpro.ctrader.com/c/jTHxn

   Z drugiej strony kreski dawne uznane, to nie jest byle co, mogłyby podtrzymywać kurs dłuższy czas, coś w duchu tego artykułu.
   https://invst.ly/q0jzp
   https://invst.ly/q0j-1

   Poza tym niedługo zrobi się ciepło i skończy się sezon na zarazę, która jest ostatecznie rodzajem grypy, trochę bardziej eutanazyjnej niż zwykle, tak czy nie?
   Powiedziałbym, że to są ostatnie tygodnie zarazy, gorzej może być w następnym sezonie, bo wirus się rozprzestrzenił po świecie. Ale znowu jest szansa na szczepinkę i hiperbolę firmy, która ją opracuje.

 4. podczaszy1

  No i trzeci przypadek -pażdziernik roku 2008.
  Proszę zauważyć,że wtedy po odbiciu w pażdzierniku, które trwało zdaje się do początku stycznia 2009 roku/ pisze z pamięci/ nastąpił spadek, który zniósł ok 35 % wartości to ile to by było teraz?

   1. Guy Fawkes

    Już 51 tys. ludzi wyzdrowiało, a tzw. media dopiero teraz weszły w pandemiczne apogeum.
    Powiadam Waszmości, że zaraza jest już porządnie przereklamowana. Niedługo będą same dobre wiadomości, słoneczko coraz wyżej.

    1
    1. sumadartson

     @podczaszy
     A w bessie supercyklu to była od 2000 do 2009 r.
     B od 2009 r. do 19.02.2020 r.
     C od 19.02,2020 do…kalifatu we Francji.
     Wszystko to trójka w ramach fali nieregularnej A-B-C,
     w której kolejna fala jest dłuższa od poprzedniej.
     Fala C w ramach struktury pięciofalowej
     Poprzednia bessa supercyklu to lata 1929-1942. w ramach trójki płaskiej A-B-C.

     3
      1. sumadartson

       Toż człowiecze, ja na tych bajkach zarobiłem ostatnio furę kasy. Mnie to moje pisanie niepotrzebne. Nie piszę dla chwały, lecz dla pożytku bliźnich. Jeśli choć jedenego uratuję przed skokiem z okna pod Grunwaldem to warto pisać.??

       6
       1. noob

        Nie wiem co zarobiles oprocz pisania zeby eskowac,kiedy ,co ja itd pozostaje tajemnica poliszynela.
        Nie wiem co z tym pozytkiem blizniego ale uwazaj aby nie zyczyli Ci połamania nog.
        Zaczołem zerkac giełde na kilka mcy przed szczytem ostatniej hossy.Trafiłem na money.pl a tam do kacika big.lebowski ,jaki to nie był gouru wtedy,wszystko wiedział tak samo jak Ty teraz.Wiesz ile osob popłyneło przez niego(oczywiscie przeciez kazdy samemu wciska enter zatwierdzajac tranzakcje mozna powiedziec jak cos) .Wtedy to miała byc korekta tylko,pisał pieknie,setki osob.Opisywał bla bla.Oczywiscie pozniej wsio wyszło,rowniez odkrył czlowiek storny typu goodmothertrader,boering itd.a wiec do rzeczy bo zaczołem sie rozpisywac za bardzo.Ludzi ktorzy moga myslec czytajac te Twoje wypociny o eliocie moga sprzedac z duzymi stratami akcje ktorych nigdy nie odkupia? beda Cie przeklnac,wez to pod uwage .Takich madralinskich wszechwiedzacych co bedzie na giełdzie troche w zyciu juz widziałem.Co bedzie jak pojdzie w gore,nie spadnie? (nie mowie ze nie spadnie).Rok temu pisałem czy tutaj czy ifuture u topixa wig$ 450-60 a w20 na 1750 gdzies wtedy.Wiedz nie zgrywaj ,ze cos wiesz wiecej niz inni bo g… tam wiesz,jedynie wierzysz w to.takich tez widziałem,juz ich nie ma na giełdzie.
        pozdrawiam

        8
        1. sumadartson

         “Rok temu pisałem(..)w20 na 1750” ?????A niech że cię z taką prognozą. Cud że nikt cię nie przeklął. Nie pamiętam co robiłem rok temu. Do połowy lutego zarabiałem na MiŚ na NC, bo tak tanich spółek jak jesienią nigdy wcześniej nie widziałem. Czytam ten blog od zarania dziejów a piszę na tym forum od końca stycznia, gdy Kondratiew z Elliottem zakrzyknęli: piekło na horyzoncie.
         Niewiele wiesz skoro jak sam piszesz “co będzie jak pójdzie w górę a nie spadnie?(nie mówię że nie spadnie)”
         Zamiast pisać bez ładu zapoznaj się dokładnie z teorią fal Elliotta, teorią Kondratiewa, wartościowaniem wg Grahama, cyklami Kitchina, Kuznieca, AT, AF i wszystko stanie się prostsze.
         Wtedy jeśli nawet okaże się że nie masz racji będziesz miał szansę W PORĘ to zauważyć.

         4
         1. noob

          nie osmieszaj sie 😉 te swoje fale eliota to mozesz wsadzic w ten tego.myslisz ze nie znam teori kondratiewa,cyklow 80 letnich itd zima,wiosna bla bla? .
          rozumiem ze zakładaja twoje fale eliota zagłade teraz,prawda?
          to Ci ja przypomne przy 4070 sp szybciej niz myslisz,czekamy

          1
          1. sumadartson

           Skoro tak to podyskutuj o tym z Elliottem i Kondratiewem. Ja nie jestem autorem ich teorii.

           2
          2. noob

           to oni Ci powiedzieli ze mamy szczyt szczytow?-tak pisales caly tudzien osttani ,tez czujes ze robia z kolegi wariata?,Spytam ich jak bede w szkole u ktoregos z synow na wywiadowce

           2
 5. Sawa

  W 1812 roku, tuż przed śmiercią, stary Rothschild Protoplasta sporzxądził testament, który obejmował
  następujące punkty:
  1. We wszystkich bankach rodziny Rothschild, funkcje kierownicze muszą być sprawowane przez zaufanych członków wewnętrznego kręgu, zatrudnianie ludzi spoza niego jest zakazane.
  2. Tylko męscy członkowie rodziny mogą sprawować funkcje kierownicze w bankach rodziny Rothschildów i prowadzić jej interesy.
  3. Małżeństwa członków rodziny mogą być zawierane tylko między kuzynami, aby uniknąć rozproszenia i odpływu majątku.
  4. Obowiązuje absolutny zakaz ujawniania wartości i środków istniejącego majątku.
  5. W trakcie spraw spadkowych obowiązuje zakaz zatrudniania prawników.
  6. Najstarszy syn z każdej z rodzin ma być jej przywódcą. Sytuacja ta może ulec zmianie i młodszy
  syn może przejąć tę funkcję tylko wówczas, jeśli cały klan wyrazi na to zgodę.
  7. Każdy, kto ośmieli się złamać którąś z powyższych zasad, ma zostać pozbawiony prawa do
  spadku.

  Nigdy nie wybaczę jemu punktu nr.2, przez to nie mam szansy zostać prezesową banku Rotschilda.
  Przytoczyłam ten testament dla pkt. 4, bo widzę, że tutaj mało kto przestrzega i przez to Wy też nie zostaniecie prezesami jego banków.
  Ulegając trendom, niechcący ujawniłam się z moim MSZ, myślałam jako rasowa dejtrejderka, że dzisiaj będzie 12 PLN a tutaj wtopa.

  Jeszcze jeden temat chciałabym potrącić:
  Guy zasugerował, że firma która wynajdzie szczepinkę, zarobi kokosy….. no przecież Japończycy od dawna wiedzą, że najlepszą szczepinką jest nasz spiryt 95 voltowy, niech no tylko reszta świata dowie się o tym, to zaszczepinkuje się i będzie po zarazie.
  Pytanie mam: czy firma produkująca nasz spiryt jest notowana na GPW? chciałabym kupić ich akcje.

  Projekcja gospodarza jest piękna i zgodna z tym co pisałam.

  Pozdrawiam

  1
  1. Guy Fawkes

   //A tak na serio, inwestuję długoterminowo w pary walutowe.//

   //…myślałam jako rasowa dejtrejderka…//

   Pełna sprzeczności jest natura kobiety. No i wyjaśnia się, dlaczego stary Rotschild tylko mężczyznom powierzył kierownictwo rodzinnym biznesem. No i powiedz Waść, że nie miał racji.:)))))))

   1. fast_market

    Ciekawe jakie jutro pokażą nastroje inwestorów indywidualnych AAII?
    Jeśli nadal będą bearish to na moje oko nawet strefa 3180/3200 może zostać grana (Parabolic SAR na daily na moim ułomnym wykresie).

    I jeszcze jedno chodzi mi po głowie tj. Fed za 2 tygodnie.
    Czy nie będzie oczekiwań na kolejne obcięcie stóp procentowych (np. jeśli wyniki spółek za 1 kw. będą słabe)?
    Wtedy mamy prawie dwa tygodnie wzrostów i być może zbliżenie się do szczytu 3390, ale to na razie jeszcze mało realne.

    I jeszcze drugie. W obecnym stanie rynku wszelkie informacje o zahamowaniu epidemii rozprzestrzeniania się wirusa mogą euforycznie wpływać na notowania. Ktoś kto obecnie kupuje akcje w USA może liczyć je łatwo sprzeda, że na potencjalnej euforii związanej z zahamowaniem rozprzestrzeniania się wirusa.

 6. fast_market

  AAII bardzo duża polaryzacja (wysokie bearish i wysokie bullish). Spadek neutralnych. Ciekawie..

  BULLISH
  38.7% +8.3
  HISTORICAL AVERAGE: 31.5%

  NEUTRAL
  21.6% -8.8
  HISTORICAL AVERAGE: 30.5%

  BEARISH
  39.6% +0.5
  HISTORICAL AVERAGE: 30.5%

Dodaj komentarz