Rynek oczekuje już obniżki stóp FED o 0,5 pkt. proc. do 18 marca

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Panika na giełdach z ostatnich 7 sesji przełożyła się na gwałtowną zmianę oczekiwań rynku pieniężnego co do wysokości stóp procentowych FED w najbliższym czasie. O ile jeszcze 19 lutego, kiedy to amerykańskie indeksy ustanawiały swoje historyczne rekordy, szacowane przez rynek prawdopodobieństwo utrzymania przez FOMC („Federal Open Market Committee”) na marcowym posiedzeniu wysokości stóp na dotychczasowym poziomie (1,50-1,75 proc.) wynosiło 93,4 proc., o tyle w ciągu niecałych dwóch tygodni, które upłynęły od tamtego czasu doszło do całkowitej zmiany oczekiwań. W piątek prawdopodobieństwo tego, że 18 marca wysokość podstawowej stopy FED spadnie o pół punktu procentowego do przedziału 1,00-1,25 proc. wynosiło już 94,9 proc., czyli znowu graniczyło z pewnością.

W ostatnich dekadach FED ciął stopy o przynajmniej pół punktu procentowego w dwóch epizodach rynkowej paniki w okresie styczeń 2001-październik 2000 podczas ówczesnej bessy wywołanej pęknięciem „technologicznej” bańki inwestycyjnej oraz podczas Wielkiej Recesji w okresie wrzesień 2007-grudzień 2008.

WIG-20 nadal panikował w piątek przebijając kolejne hipotetyczne poziomy wsparcia. Okolice poziomu 2050 pkt., które 3-krotnie powstrzymywały spadki indeksu w sierpniu i grudniu 2019 oraz w styczniu br. stały się obecnie solidnym poziomem oporu, który zapewne zostanie przetestowany od dołu, gdy epidemia wirusa SARS-CoV-2 zostanie opanowana (lub sama wygaśnie na wiosnę, gdy zrobi się ciepło i wilgotno).

Nasdaq Composite generalnie spadł w ciągu poprzednich 7 sesji tam, gdzie mógł spaść w ramach korekty w hossie. Nie dotarł bowiem nawet do swojej rosnącej średniej 200-sesyjnej, której dotknięcie w normalnych warunkach uważane jest tradycyjnie za sygnał kupna. Oczywiście warunki nie są całkiem normalne, ale na razie zachowanie tego indeksu nie doprowadziło to powstania „nieodwracalnych” szkód technicznych, jak to się stało w przypadku WIG-u. W Azji w poniedziałek rano trwały próby złapania przez rynki akcji gruntu pod nogami z 3 proc. zwyżkami indeksów Chin kontynentalnych i 0,9-1 proc. wzrostami Nikkei i Kospi. 3 proc. wzrost ceny ropy naftowej potwierdzał chęć rynku do choćby skorygowania ostatniej paniki.

Kurs akcji spółki Platige Image (C/WK 4,24, kapitalizacja 53,5 mln zł) będącej studiem postprodukcyjnym specjalizującym się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D, realizacji cyfrowych efektów specjalnych oraz kompozycji obrazu na potrzeby produkcji reklamowych i fabularnych spadł poniżej swojej rosnącej średniej 200-sesyjnej w okolice dolnego ograniczenia szerokiego kanału trendu wzrostowego, w którym można umieścić jego historię.

Spółka Unibep została w tym miejsce wspomniana 22 listopada, kiedy to kurs jej akcji zamknął się na poziomie 6,9 zł. W piątek te akcje kosztowały 9 zł, po drodze docierając do poziomego oporu wyznaczonego przez minima z 2016 roku oraz do górnego ograniczenia kanału średnioterminowego trendu wzrostowego rozpoczętego w grudniu 2018 roku. Można więc uznać, że listopadowe przesłanki techniczne stojące za wyróżnieniem tej spółki są już nieaktualne.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku można wspomnieć spadek publikowanego przez bank centralny Tajlandii wskaźnika nastrojów wśród tamtejszych przedsiębiorców do najniższego poziomu od końca 2011 roku w lutym:

… dynamiczny wzrost do 6 proc. rocznej dynamiki PKB w Turcji w IV kw. ub. r.:

… nowy rekord publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w lutym:

… wzrost publikowanych przez KOF wskaźników koniunktury w przemyśle i gospodarcze Szwajcarii w lutym:

… dane z USA na temat wydatków i dochodów gospodarstwo domowych w styczniu oraz informacje na temat deflatora Personal Consumption Expenditures (PCE):

… +2 proc. roczną dynamikę długu publicznego Polski w grudniu:

… dane uniwersytetu w Michigan na temat nastrojów amerykańskich konsumentów w lutym:

… oraz krach wartości publikowanego przez China Federation of Logistics&Purchasing PMI za luty:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. noob

  Niezmiennie obstawiam co pisałęm w tamtym tygodniu.Kwiecien i atakowanie szczytow na cywilach.Wig $ 450-60 miał zrobic ,na szczescie szybka obrotka szła jak pisałem.Nie powinnsismy złamac dołka na 16xx ,ogolnie jestem zasmucony naszym bananem ;-( perełki na razie tryzmaja fason,oby nie zapeszyc.Zadanie na dzis byka utryzmac 1815 fw,cel zrobiony 1730-50 fw wig$ z zaddatkiem.Jsw braliscie a pisałem,konsola 18-25 i wzywa min 12,zajeta pozycja w piatek na serii M,mały lop na ta chwile ,2 pln juz prawie ejst,oby nie zapeszyc) zejscie pod 815 fw nalezałoby uciec i poczekac co dalej przez chwile intra.

 2. podczaszy1

  Tak sobie pobieżnie przejrzałem komentarze z weekendu i jestem w lekkim szoku. 🙂
  Wychodzi na to,że wielu zarobionych, wielu przewidziało krach itp.
  Pewnie nikt nie zauważył,że spadki na badziewiakach trwaja od lutego 2017, a na wig-u 20 od stycznia 2018.
  Inaczej mówiąc nikt nie zrozumiał sensu mojego hasła: Koniec balu panno Lalu. Oczywiscie wtedy kiedy było trzeba.:)

 3. wider_swider

  Na chwilę obecną na wykresach w20 i większości spółek z tego indeksu odbicie od dnia wygląda jak książkowe ABC.
  Nie ma co przesadzać, trzeba reagować, jednak ryzyko dalszych spadków jest bardzo duże moim zdaniem.

  1
  1. mrRobertson

   po co ta zlosliwosc kolego …
   dla mnie Pan Wojtek moze sie mylic za kazdym razem a bede go czytal i ogladal chocby ze wzgledu na wykresy i analizy ktore robi.
   Do niektorych danych nie mam dostepu i jest to za darmo.
   A sa tacy co biora za takie informacje pieniadze.
   Po raz kolejny dziekuje Panu Wojtkowi za jego prace.
   Wieloletni czytelnik i widz. pozdr

   21
 4. cebeerxx

  Wystarczy rzut oka na jakikolwiek, nawet niezły rynek np DAX czy CAC na świeczkach miesięcznych, żeby zobaczyć że po takim tąpnięciu jak to zeszłotygodniowe, powrót na poziomy sprzed załamania zajmuje najczęściej 2 lata. Tak było i w 2015 i w 2017 i w 2011. To tak w temacie hossy

  2
  1. bartek

   a kogo interesuje dołek – jest powiedzenie:

   „only monkeys pick buttoms”

   akcje powinny byc czescia portfela, a w tej chwili sa super okazje zeby kupic spki dla dywidendy np Ferrro P/E = 7, a szacowany DY na 2020 to 10%….

   2
 5. skaven

  Liczący na mocne odbicie zostali zasypani akcjami.
  Statystyka sesji nie napawa optymizmem.
  Po takiej luce w poniedziałek ci sprzedający z piątku mieli być odcięci od akcji
  i przy mocnym pociągnięciu do środy w panice mogliby ponownie wejść i zostać zasypani.
  Widać że każdy wyższy poziom po otwarciu był okazją do sypania.
  W piątek większość widziała okazję do zakupów. Wielu siedzi z papierami na stratach i liczy że uda im się
  ewakuacja na wyższych poziomach. Kiepsko to wygląda.

  1
 6. Sawa

  29 lutego napisałam:
  „No nieeeeeee a ja myślałam, że znalazłam blog z ludźmi mającymi pojęcie o rynkach finansowych.
  Po 1. tutaj rządzi chciejstwo sfrustrowanych porażką gości.
  Po 2. tutaj widzę zaklinaczy a nie trzeźwo myślących analityków
  Po 3. ……………….szkoda.
  Jakie to ma znacznie, czy w czerwcu ktoś będzie pamiętał o wirusie? naprawdę ci którzy to piszą nie czują, ze w maju Niemcy, Japonia, Australia pokarzą PKB za I kwartal na poziomie -10%, albo coś koło tego.
  Napisałam tydzień temu „Rozpoczął się krach – nie korekta, nie bessa, tylko krach znacznie głębszy od tego z 2008/09.”
  Może ktoś zna, a nawet może ktoś kreuje dalszy scenariusz, ja nie znam, ale przedstawiłam jedną z moich hipotez, że Chiny realizują swoją strategię samodzielnego hegemona. Oczywiście to tylko wersja laika, możliwe, że realizowany jest inny przeciwny scenariusz. Możliwe, że Tramp dogadał się z Chińczykami i zlikwidują Putina, na co wskazuje chociażby gwałtownie taniejąca ropa.
  Nie wiem.
  Ale wiem, że zaczęła się prawdziwa wojna o prymat w świecie z jakiś tam wirusem jako zasłoną dymną. uzasadniający kroki które zostały wykonane a zwłaszcza te które dopiero nastąpią.
  Oczywiście nie namawiam do paniki, ale dajcie już sobie spokój z tymi waszymi kreskami i kiczenami to wam nie pozwala obiektywnie oceniać sytuację, Wami rządzi chciejstwo a Wańkowicz pisał, ze to jest największa zaraza bo oślepia kompletnie.
  Powtarzam, KAŻDY odrobinę rozgarnięty inwestor już po minionym poniedziałku 24 lutego, powinien mieć kompletnie wyczyszczony portfel z wszystkich walorów, otwarte krótkie także aut.
  Nigdy nie powiedziałam i NIGDY nie powiem, że AT to bzdety, wręcz odwrotnie, ale na litość boską AT nie jest na czas, kiedy wszystko się wali.
  Trzeba ratować co się da i tylko to powiedziałam.
  Po wojnie, będziemy sobie malować ładne kreski…… jak przeżyjemy. ”

  Dzisiaj gdybym miała napisać na temat rynków finansowych napisałabym dokładnie to samo….. tylko, że to już o 2 tygodnie za późno.

 7. Pingback: viagra

 8. Pingback: Zakhar Berkut hd

 9. Pingback: 4569987

 10. Pingback: news news news

 11. Pingback: psy

 12. Pingback: psy2022

 13. Pingback: projectio-freid

 14. Pingback: kinoteatrzarya.ru

 15. Pingback: topvideos

 16. Pingback: video

 17. Pingback: afisha-kinoteatrov.ru

 18. Pingback: Ukrainskie-serialy

 19. Pingback: site

 20. Pingback: top

 21. Pingback: soderzhanki-3-sezon-2021.online

Dodaj komentarz