Ceny węgla podążyły za cenami ropy naftowej

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Surowcem, którego ceny ustanawiały wczoraj przynajmniej 14-letnie minimum był węgiel kamienny. Notowane na ICE (Intercontinental Exchange) najbliższe kontrakty na węgiel z dostawą do Rotterdamu podążając w ślad za cenami ropy naftowej spadły w poniedziałek poniżej dołków z lutego 2016 do poziomu 38,5 dolara za tonę.

WIG-GORNIC warszawskiej giełdy spadł poniżej swego analogicznego minimum ze stycznia 2016 już w marcu i od raz od nowego historycznego dołka 12 marca odbił się o ponad 48 proc. Rynki akcji są zwykle szybsze niż rynki surowców, które podlegają różnym ograniczeniom typu wielkość bieżącego fizycznego popytu i dostępność infrastruktury transportowej czy magazynowej. Można więc sądzić, że ta dywergencja pomiędzy WIG-GORNIC a ceną węgla sugeruje bliskość dołka ceny na rynku tego surowca. Takie dywergencje pojawiały się przy okazji ustanawiania dwu najważniejszych dołków za czasów istnienia WIG-GORNIC czyli w styczniu-lutym 2016 oraz grudniu 2011/czerwcu 2012. Z drugiej strony w obu przypadkach po pierwszym uderzeniu w górę WIG-u GORNIC, które w obu przypadkach trwało ok. 3 miesiące przychodziła korekta spadkowa wartości indeksu o 20-25 proc. kulminująca w 6-7 miesięcy po dołku indeksu. Przenosząc to na obecne realia otrzymujemy oczekiwanie rozpoczęcia takiej 20-25 proc. korekty ostatnie wzrostu dopiero począwszy od czerwca i jej kulminację w okresie lipiec-sierpień.

WIG-20 nadal nie może się zdecydować na podążenie za wzrostowym w trakcie ostatnich kilku sesji globalnym trendem na rynkach akcji, ale być może niedługo się podda.

Ceny kontraktów na S&P 500 nadal pełzały w stronę w stronę kluczowej strefy oporu wyznaczanej na poniższym obrazku przez czerwone linie (w tym opadającą średnią 200-sesyjną i górne ograniczenie wstęgi Bollingera). To pełzanie przyniosło wczoraj i dziś rano efekt w postaci najwyższej ceny kontraktów od 6 marca. Zdecydowana większość indeksów głównych azjatyckich giełd powielała dziś rano ten ruch.

Kurs akcji spółki British Automotive Holding (C/WK 0,67, stopa dywidendy 50,8 proc., kapitalizacja 28,6 mln zł) prowadzącej na polskim rynku import i dystrybucję samochodów, części zamiennych i akcesoriów oraz obsługę serwisową marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin spadł o rozmiar opuszczonej dołem w sierpniu 2018 szerokiej konsolidacji z lat 2008-2018.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć wzrost do najwyższego poziomu od 3 lat wartości publikowanego przez Sentix wskaźnika prawdopodobieństwa rozpadu strefy euro w kwietniu:

… spadek do najniższego poziomu od przynajmniej 2008 roku wartości publikowanego przez bank centralny Chin wskaźnika zaufania przedsiębiorców w tym kraju w I kw. br.:

… kwietniowy spadek do najniższego poziomu od grudnia 2008 wartości publikowanego przez CBI wyniku sondażu na temat rocznej dynamiki wolumenu sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii:

… marcową rekordową nadwyżkę w handlu zagranicznym Meksyku:

… -7,7 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Ukrainie w marcu:

… nowy rekord wartości publikowanego przez S&P/Case-Shiller Home Price Index w USA w lutym (+4,2 proc. r/r):

… kwietniowy spadek do najniższego poziomu od 6 lat publikowanego przez Conference Board wskaźnika zaufania konsumentów w USA:

… marcowy spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Korei Południowej do najniższego poziomu od 1998 roku:

… oraz 6,1 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Korei Południowej w marcu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. Neptun

   Jeżeli Trump chciał wyciągać konsekwencje wobec Chin to teraz wyszedł na idiotę i Chinczycy śmieją się z niego. Fauci przed ponad misiąc był na każdej konferencji a tu takie info, koń trojański naszych czasów.

   1
 1. cebeerxx

  „Kto to kupuje, skoro wyceny na swigu są takie jak 5 miesięcy temu, a ryzyko wielokrotnie większe? Przecież nie starzy wyjadacze, bo starzy wyjadacze mogli kupować 1,5 roku temu, jak cena do książki wynosiła 1, a w gospodarce było „spowolnienie” na poziomie bagatelka 4% PKB rocznie.”

  Ja kupuję. Kupowałem wczoraj, przedwczoraj, tydzień i 3 tygodnie temu. Zastanów się czy na pewno giełda jest dla ciebie

  2
  1. Idmmaximus

   O dziwne pisałeś że po takim krachu rynek nigdy się nie podnosi v tylko wraca na poziomy z przed krachu po dwoch latach i nagle sie okazuje ze wczoraj kupowales po zniesieniu sporej czesci spadkow

   Ciekawe 🙂

   15
   1. cebeerxx

    I proszę, już dostałeś garść plusów od stadka giełdowych onanistów. Tak się zawsze zastanawiam, jak to się stało, że na blogu topowego giełdowego analityka jak pan Wojciech zebrała się taka nomen omen kupa demograjków i golasów. Przynajmniej jeśli chodzi o tych aktywnych

    4
    1. Idmmaximus

     Czyli pitu pitu aby coś naskrobać nie ważne że bez składu i ładu ….. nie lubie fantastów którzy piszą jedno a robią drugie ….. a jak spadnie znów napiszą a nie mówilem że rynek tak szybko nie wraca ….. widze tu jakieś niedowartosciowanie ale w dobie netu zawsze można podnieść sobie ego ……obrażajac innych

     9
     1. cebeerxx

      Słuchaj, to jeszcze nic. Ze 3 tygodnie temu napisałem o pewnej spółce, że pompują kolejną grową wydmuszkę pod chwilowe, niewiele znaczące wydarzenie. Wystarczyły mi 2 dni, żeby zauważyć swój gigantyczny błąd, po dużych wzrostach nie bać się kupić za prawie bańkę i zarobić przez ten czas 40%, na papierze oczywiście. Trzymam dalej, po takie drobne się nie schylam

      2
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @mac-erson, guyfawkes:

   O co chodzi z tą ruską propagandą przeciwko Gatesowi? Poprzednio to samo było z Muskiem, ale to łatwo było zrozumieć, bo i elektryczne samochody i wracające na ziemię rakiety eliminując Rosjan z biznesów, w których są jeszcze jako tako dobrzy. Ale w czym Rosjanom przeszkadza Gates? Czy chodzi o to, że to jest potencjalny merytokrata (który dodatkowo słusznie, jak się okazało, ostrzegał przed groźbą pandemii), którego ewentualna kariera polityczna mogłaby zawrócić USA z drogi upadku, na którą ją wprowadziła skorumpowana gerontokratyczna oligarchia obecnie rządząca w Stanach? Czy może chodzi o coś bardziej przyziemnego?

   6
   1. mac-erson

    @WB
    Czyli wracamy do kwestii impeachmentu. Czy Trump kooperował z ruskimi (czytaj ruski agent)? 😉

    Dlaczego narracja światowa dąży do powszechnych i obowiązkowych szczepień (przymus)? Dlaczego mam być wrogiem ludu nie chcąc się zaszczepić? Przecież nie będę zagrażał tym wyszczepionym bo będą uodpornieni mając zaaplikowane cudowne paneceum zdrowia i bezpieczeństwa.
    Dlaczego narracja obecnej Plandemii opiera się na szukaniu panaceum dla ludzi zdrowych a nie metod leczenia ludzi chorych (odrzucane wszelkie naturalne i wzmacniające odporność metody leczenia i wspomagania witaminami itp.)

    Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego]
    1. 28 Wobec osoby, która nie poddaje się OBOWIĄZKOWI SZCZEPIENIA, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków.

    Szczepionka to lek ???

    5
    1. Darek51234

     Jest wiele dzieci, które nie mogą się zaszczepić i ty nie szczepiąc się ich zabijasz. Szczepienia tracą skuteczność po pewnym czasie więc można ludzi dorosłych zarażać. Inna sprawa to przymus szczepień.

     1
   2. Darek51234

    W najgorszym przypadku ta droga upadku jest tak długa, że można z niej wiele razy zawrócić. Pan jest pewnie w moim wieku i pamięta Pan jak Japonia miała USA wykupić. Nawet parę filmów o tym zrobili, więc wiedzieli co mówią 🙂
    Teraz tu na forum często ględzą o jakiejś wojnie powoetrzno morskiej. Jedyna taka wojna której wynik byłby wątpliwy to wojna domowa w USA. Bo tak poza tym to przewaga USA nad silami reszty świata jest taka że nie ostał by się po nich kamień na kamieniu. A błędy administracji Obamy były bardzo duże. Obecny prezydent też nie pozostaje w tyle. Ale ja bym się nie martwił. A kandydat na lidera czyli Chiny? O ci to dopiero mają długa drogę przed sobą. Przykład z mojej branży był podawany przy okazji sankcji na huaweia. Nie są w stanie zrobić smartfon i nie to że mają problem w systemie operacyjnym czy procesorze. Nie, mają problem wszędzie. Tylko obudowę potrafią zrobić i złożyć wszystko. No i szkiełko gorszej jakości są w stanie zrobić. Był też niezły artykuł jak Chiny chcą zbudować silnik odrzutowy do swojego samolotu pasażerskiego. Rozebrali i przebadali wszystkie silniki przez 20 lat. I nadal gucio. Bo nawet jak wykonają jakąś część z dokładnie tego samego stopu to i tak długość życia tej części jest częścią oryginału. Silnik działa tylko, że trzeba go ciągle remontować. I samoloty nadal nie latają.

    2
     1. Largo Winch

      Zgadzam się, że Huawei jest doskonałym przykładem na to, że przed Chinami jeszcze długi marsz. Ostatnio prezes Huaweia jasno powiedział, pół żartem pół serio, że jeszcze 300 lat i będą w stanie oferować produkty takiej jakości, jak Zachód. Te 300 lat to przesada a powiedział to po to, bo dalsza jego część wypowiedzi dotyczyła bardzo chętnego ich powrotu do kooperacji z amerykańskimi firmami. Mówił jak nie Chińczyk epoki koronawirusa:)
      Nie zgodzę się, że firmy nie będą uciekać z Chin. Zasadniczo będą to decyzje polityczne, a w następnej kolejności biznesowe. I miało to już wcześniej miejsce, tyle że dotyczyło sytuacji odwrotnej, pchania się drzwiami i oknami do Chin. W Skayfallu z Bondem jest taka scena w kasynie w Makao, w której słychać mniej więcej taki tekst: „postaw wszystko na czerwone, taka kolej rzeczy”.
      Ja na kilka lat postawiłbym wszystko na USA, taka korekta trendu spadkowego.

   3. mac-erson

    @WB
    Jeszcze jedno pytanie do statystyka i badacza.

    Jak to jest możliwe, że w okresie styczeń – marzec 2019r. zmarło mniej Włochów niż w analogicznym okresie 2020r.
    Pandemia powinna narysować widoczny gołym okiem pik wzrostu zgonów czyż nie ?

    Czy to nie dziwne, że rejony Włoch objęte dużą śmiertelnością to akurat te rejony gdzie nieco wcześniej Włosi przyjęli dużą dawkę szczepień przeciw grypie?

    4
     1. Darek51234

      Nie są wykonywane operacje, nie giną ludzie w wypadkach różnego rodzaju. Być może jest mniej samobójstw. Dopiero za jakiś czas nadrobią.
      W Polsce dziennie popełnia samobójstwo 17 osób.
      A z ciekawostek ludzie generalnie rzadziej umierają w święta a kobiety to nawet rzefziej rodzą dzieci w dni wolne.
      Ale to wszystko bajanie jest. Przyjdzie pora to się zbada czemu tak jest.

      1. mac-erson

       „Nie są wykonywane operacje” – ciekawe, jeśli brak operacji i utrudniony dostęp do szpitali w innych niż wirus przypadkach miałby spowodować zmniejszenie liczby zgonów.
       „Być może jest mniej samobójstw” – swego czasu były prowadzone badania na temat liczby samobójstw vs przyrost PKB. Badania te jednoznacznie wskazują na silną korelację wzrostu samobójstw przy spadku PKB.

       3
       1. Darek51234

        Pan nie próbuje analizować także niepotrzebnie włączyłem się. Dla mnie ciekawe są różne anomalie o il e ktoś podaje prawdziwe dane. Ale nawet wtedy temat się kończy gdy nieważna jest próbą wyjaśnienia a tylko potwierdzenie urojen. Nie było tematu.

        1
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     @mac-erson:

     „Jak to jest możliwe, że w okresie styczeń – marzec 2019r. zmarło więcej Włochów niż w analogicznym okresie 2020r.”

     Ostrzegam Pana, że, jak siebie znam, nie będę długo tolerował propagowania tu jawnie fałszywych informacji:

     https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps/

     Proszę wkleić jakiś odnośnik do danych, które potwierdzają Pańską tezę (ale nie o styczniu i lutym, bo wtedy jeszcze epidemia we Włoszech nie powodowała ofiar śmiertelnych) bo ten, który ja wkleiłem powyżej jej zaprzecza.

     1
 2. papatrader

  Kupiłem mBank po 203,40 SL 196,40 – liczę na jakieś podbicie banków, wystawiłem też zlecenie oczekujące na zakup kontraktu na cukier (FSUGAR) po 9,57 (ten motyw wypatrzył jeden z uczestników sobotniego szkolenia, zobaczymy jak to rozprowadzą 🙂
  FW20 na razie nie odnawiałem L, mam krótkie na złocie i pszenicy.
  Sp500 wraca na 2910 – zobaczymy czy złamią, może po FED.
  Pszenica dzisiaj może dojdzie do mojego TP i będę obracał się do mojej L zamkniętej przedwcześnie w marcu.
  Powodzenia w waszych spekulacjach giełdowych.

  Jak już zaczyna się temat UFO na blogu giełdowym to wiedz, że coś się dzieje 😉
  Osobiście totalnie nie wierzę w te baśnie, więc nie podyskutuję.

 3. mac-erson

  @WB

  Nie znalazłem jeszcze tego artykułu ale znalazłem to:

  Aktualna całkowita liczba zgonów we Włoszech (jutro kończy się kwiecień można doliczyć kilka tysięcy albo poczekać do jutra do 24tej)
  189,691 Deaths year to date
  https://countrymeters.info/en/Italy

  Całkowita liczba zgonów styczeń – kwiecień 2019r. wynosi:
  https://www.statista.com/statistics/1109538/monthly-number-of-deaths-in-italy/

  68209 + 59876 + 57882 + 52027 = 237994

  W kwietniu 2019r. było najmniej (dotyczy 2019r) tak więc statystyka za pierwsze 3 miesiące powinna być jeszcze bardziej korzystna na rzecz 2019r.

  9
 4. Wiater

  Generalnie jestem na DAX od lat, aktualnie obserwuje z boku. Cos mi tutaj nie gra. Niektóre Firmy (VW, Siemens, Infineon) osiągnęły w międzyczasie wycene z polowy zeszłego roku (a nawet wyżej), tak jak gdyby wszystko było OK. A tymczasem taki VW będzie się borykał z kryzysem latami (taśmy stały 3 tygodnie, teraz coś tam dłubią ale mało). Olbrzymi pęd na akcje jest aktualnie w Niemczech, ale na niektore firmy tylko. Ciekawe jak się to skończy…

   1. Wiater

    na razie nie, bo popyt na produkt główny jest nadal tak mały, ze jeszcze się zapasy nie wyczerpały, to dopiero nadejdzie. Sprzedaż aut nowych w europie zachodniej mniejsza o 70-80%, w najbliższych miesiącach nic się nie zmieni, dlatego nie rozumie takiej wyceny, wiem rynek myśli do przodu, ale ten ‚optymistyczny’ przód dopiero za 2 lata…
    Intuicja podpowiada mi jeszcze jedna zwale w najbliższym czasie, ale zachowanie kupujących temu zaprzecza. Aczkolwiek każdy mały ruch na DJI w ułamku sekund trzęsie DAXem, wiec nerwowość starych wyjadaczy jest duża.

    1
 5. Wiater

  @mac-erson, lubię czytać twoje wpisy (czytam waszego bloga od lat), tak trzymać, twoje wskazówki techniczne są bardzo obiektywne i uwzględniam je zawsze w mojej własnej analizie, ‚intuicyjnie’ czuje ze nadajemy na podobnych falach

  4
    1. Idmmaximus

     Darek mam nieodparte wrazenie,że to pierwszy kryzys gospodarczy jaki widzisz ? 🙂

     Jakoś sprzedaż detaliczna nie podziela twojego optymizmu 🙂

     Zobaczymy jak dzis pkb w juseju choc za I kw tragedii nie bedzie za krotki przestoj …..

     3
   1. Darek51234

    Podniecanie się wynikami gospodarki w dni świąteczne jest bez sensu. Od 40 dni mamy święta. Pytanie co będzie po. Jak wpłyną te święta na dalsze życie. Jakie będą nastroje. I czy święta się nie zaczną od nowa za chwilę. Każdy sam musi sobie odpowiedzieć.
    A rynki wiedzą tyle że kasy będzie w bród. I wystarczy na huczne imprezy. Jest wiara, że ludzie lubią się bawic bez względu na okolicznosci a czy to prawda niedługo się okaże.

 6. Guy Fawkes

  @WB

  Panie Wojtku, co się z Panem dzieje?

  Najpierw wkleja Pan artykuł z tiefa… pardon, z newsweeka, tak jakby Pan nie rozumiał leninowskiej normy organizatorskiej roli prasy, przy czym nie zauważa Pan, że w opisanym projekcie chodziło o wynalezienie LEKU, nie szczepionki.

  Potem żąda Pan samokrytyki od localnych wrogów ludu:
  //O co chodzi z tą ruską propagandą przeciwko Gatesowi? Poprzednio to samo było z Muskiem…//

  Dlaczego mamy myśleć i rozmawiać według schematów sowietskich? To niszczy wolność i autentyczność komunikacji.

  Ja nie jestem bardzo stary, ale życie nauczyło mnie widzieć ludzi at glance (ichimoku kinko hyo). Twarz jest zwierciadłem duszy.
  Niech Pan sobie zrobi takie ćwiczenie, niech Pan porówna zdjęcia Nicoli Tesli i Elona słupnika. Na pierwszym zobaczy Pan zobaczy Pan wybitnego naukowca, wielkiego ducha (aczkolwiek trochę pokręconego), a na drugim obijacza gruchy. Czy można u Pana nie ufać idolom podanym do uwielbienia przez panią nauczycielkę??

  Co do Billa słupnika, to nie widzę w jego obliczu dobrotliwości, czy takich cech, do jakich przyzwyczaiły nas wizerunki chrześcijańskich dobroczyńców. Widzę kompletną pustę, otchłań. On nie jest tym, za kogo się podaje i każdy policjant widząc taki fejs musiałby mieć niezbite, wielokrotnie potwierdzone alibi, żeby go wykluczyć z podejrzeń.:))

  Bill słupnik zajmuje się głównie tym, co Fenicjanie lubią najbardziej: organizowaniem ofiarnictwa dzieci.

  Czy Pan rozumie, o co chodzi w idei szczepionki od wirusa i że ma to być szczepionka a nie lek??? Czy Pan wie, co to jest szczepionka na wirusa?
  Wirus mutuje i co sezon potrzebna jest nowa szczepionka, która i tak będzie mało skuteczna. Tu chodzi o tresurę i budowę Nowego Wspaniałego Świata, a nie o wyleczenie.

  Covid jest typowym sztucznym[sic!] problemem socjalizmu, który musiał być stworzony, żeby go zwalczać, ale nie zwalczyć. Oczywiście w miarę postępu socjalizmu walka klasowa się zaostrza i o to chodzi.

  //Czy chodzi o to, że to jest potencjalny merytokrata…//

  :)))

  Merytokrata? Tak się teraz nazywa zamordystycznych uzurpatorów?:))

  No ładny marytokrata. Windows to podobny socjalistyczny problem jak covid. Windows polega na tym, żeby Wielki Brat miał doskonałą kontrolę i żeby zawsze istniał back door do sekretów każdej żyjącej duszy. Co to za merytokracja, że płacone przez wszystek świat pierdyliony dolarów na oprogramowanie służą do tego, żeby tak zamaskować back door, żeby byłcoraz trudniejszy do wykrycia ? :)))

  12
     1. Guy Fawkes

      A propos Holoubka, wczoraj oglądałem fragmenty Mistrza i Małgorzaty (1988) z Holoubkiem jako Wolandem. I wydaje mi się, że Woland Holoubka jest słabszy od tego Wolanda w ruskim wydaniu (2005).

      Za to ruski Mistrz był beznadziejny, w jaskrawym przeciwieństwie do ruskiej Małgorzaty, która była … delicious.:))

      Ale to tylko pierwszewrażenia, muszę zobaczyć cały serial polski jak bedę miał czas i nastrój.:))

      2
  1. Guy Fawkes

   Niech Pan powie lepiej, czy i ew. kiedy będzie całe nagranie z tej konferencji Pana i panów Kwietnia i Bartosiaka?

   Może Pan zechciałby się podzielić jakimiś wrażeniami z tej konfrontacji chrono geo politycznej, please?

   4
  2. cebeerxx

   „Twarz jest zwierciadłem duszy.
   Niech Pan sobie zrobi takie ćwiczenie, niech Pan porówna zdjęcia Nicoli Tesli i Elona słupnika. Na pierwszym zobaczy Pan zobaczy Pan wybitnego naukowca, wielkiego ducha (aczkolwiek trochę pokręconego), a na drugim obijacza gruchy”

   I w tym momencie oczami wyobraźni zobaczyłem nieco wystraszoną, poczciwą gębę Maliniaka

   8
   1. Guy Fawkes

    Teraz Maliniak trzyma sztamę z wielebnym Gowę i Kaczyński będzie śpiewał cienkim głosem.

    Skoro hrabinia von Gersdorf tak spokojnie odeszła w smugę cienia, to wygląda na to, że interesy Razwiedupra przewerbowanego na RSHA są zabezpieczone, oder?

   1. macarek

    Poziom 21.30 zdecyduje czy PKO podzie śladem Aliora, który zaraz po nowych dołkach dał szpulę z 11 do 17, czy to tylko podejscie pod złamane wsparcie.
    Na oscylatorach wyglądaja tak samo z przesunięciem, bo Alior miał wcześniej silniejszą bessę więc i odwrót zrobił szybciej.

   1. Rafo

    Co by nie wyjść na jakiegoś przemądrzałego to powiem że w 2009 grałbym na spadki otwierając S-ki jak szalony, ale po tamtym doświadczeniu człowiek jest mądrzejszy. Dziwię się poniektórym że nie pamiętają tej denerwującej zieleni z wiosny 2009 🙂

    2
   2. Darek51234

    Nie zmienia to wszystko faktu, że nasza giełda jest fundamentalnie beznadziejna. Niestety państwowe spółki. Każdy kta ma minimalna ilość oleju w głowie wie z czym to się wiąże.
    Np górnictwo dotowane przez emerhetyke, gdy energetyka przez to się sypie to różne Orleny zadotuja a później banki itd

    4
  1. Rafo

   Jako giełdowy niedźwiedź nawrócony siłą na byka, po doświadczeniach z bess lat minionych, zakładałem że do końca kwietnia pójdziemy jeszcze trochę do góry i zastawimy byczkom pułapkę a FED nam w tym pomoże. Trochę mnie smuci Twoja opinia., ale wielce ją szanuję….

 7. Darek51234

  Ja z 2009 pamiętam, że masa całkiem rozsądnych ekonomistów np belka mówiła, nawet gdy wszystko odbijało, że to chwilowe i że taki kryzys nie skończy się szybko, będzie trwał kilka lat optymistycznie.

 8. Darek51234

  I teraz też tak wielu sądzi bo to kryzys wszystkiego podaży popytu itd.
  Oczywiście skurczybyg Balcerowicz i wtedy i teraz mówi że to nic takiego jeśli rządzący nie popełnia kardynalnych błędów.
  A błąd największy to, że zacznie się protekcjonizm. To nas by pogrzebało. Wtedy szlachta by triumfowała mieszkiem i Cedynia. Na pohybel szlachcie.
  No trzeba wspomnieć też gospodarza, powiedział że za rok z łezką w oku będziemy wspominać jak bo tanio.

 9. Largo Winch

  Skoro niektórzy widzą w końcu, że krach i załamanie systemu nam nie grożą, że będzie iszybciej wyjdziemy z dołka niż się śni analitykom, to myślę, że nadchodzi powoli czas korekty ostatnich wzrostów, liczonych od marcowego dołka.
  Proponuję raz jeszcze dla wszystkich, którzy nie chcą się zamartwiać a chcą zarobić, dajcie sobie luz ze spekulacją na kilka tygodni.

  3

Dodaj komentarz