Największy dzienny skok ceny ropy naftowej

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Po najwyższej w historii liczbie złożonych w USA nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych opublikowanej w poprzednim tygodniu (3,3 mln zł) w czwartek dostaliśmy kolejną szokującą wiadomość: do grona wnioskujących o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu dołączyło kolejne 6,65 mln osób.

Inną sensacją wczorajszego dnia był największy w sięgającej 1983 roku historii tego rynku prawie 25 proc. skok w górę ceny kontraktów na ropę naftową (WTI, West Texas Intermediate) na NYMEX-ie. Pretekstem do tego skoku były pogłoski o pojawiającej się możliwości porozumienia się głównych producentów ropy w sprawie redukcji produkcji i tym samym przerwania toczonej pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją wojny cenowej. W tle przewijają się „teorie spiskowe”, że ta wojna cenowa tak naprawdę ma na celu wyeliminowanie z rynku amerykańskich „łupkarzy”. Poprzedni tego typu rekord – wzrost o prawie 24 proc. – został ustanowiony raptem 19 marca. Jeśli chodzi o zachowanie ceny z rynku spot to wczorajszy skok może kojarzyć się z +23,7 proc. zwyżką ceny ropy na sesji 29 grudnia 2008. Cena ropy była już wtedy po dołku, ale na rynkach akcji dołek załamania pojawił się dopiero niecałe 2 miesiące później (GPW) i niecałe 3-miesiące później (rynki rozwinięte). Jak widać na poniższym wykresie ceny ropy naftowej (WTI) do poziomu ponad 42 dolarów, gdzie znajduje się pierwszy poważny opór jest mnóstwo miejsca, a do dyskusji pozostaje głównie optymalny moment zakupów przed spodziewanym wzrostem do tego poziomu. Można spekulować, że „trzecia fala” spadku już za nami, a jakiś ewentualny rozejm na rynku ropy spowoduje wybicie się – w ramach elliottowskiej 4-ki – ceny z tworzącej się być może formacji podwójnego dna (20-25,3) o szerokości ok. 25 proc. Dziś rano kontrakty na ropę traciły 6 proc.

Teoretycznie ten skok w górę ceny ropy naftowej powinien być korzystny dla rynków „wschodzących”, ale dziś rano w Azji jednak przeważały – niewielkie jak na ostatnie standardy – spadki. WIG-20 zyskał wczoraj +0,6 proc., co w obecnych realiach oznacza kontynuację wyczekiwania. Można spekulować, że jeśli porozumienie w sprawie redukcji produkcji ropy naftowej zostanie zawarte i jej cena skoczy do przedziału z 9-10 marca, to indeksy „Emerging Markets” powielą ten ruch, co oznaczałoby ruch WIG-u 20 w kierunku górnego ograniczenia wstęgi Bollingera.

W takim scenariuszu ruch w stronę górnego ograniczenia wstęgi Bollingera mógłby również wykonać S&P 500, ale oczywiście nie ma żadnej pewności, że sugerowane wczoraj przez Donalda Trumpa porozumienia pomiędzy Arabią Saudyjską i Rosją w ogólne dojdzie do skutku.

Kurs akcji spółki Protektor (C/WK 1,44, kapitalizacja 76,5 mln zł) będącej producentem obuwia ochronnego, militarnego oraz specjalistycznego o wysokiej klasie bezpieczeństwa obronił w marcu poziom wsparcia wyznaczony przez historyczne minima i przełamał ostatnio linię kilkunastomiesięcznego trendu spadkowego.

Kurs akcji spółki Orphee (C/WK 0,84, kapitalizacja 50,2 mln zł) zajmującą się produkcją i sprzedażą sprzętu do badań hematologicznych, przeznaczonego do użytku w małych i średnich laboratoriach diagnostycznych oraz w gabinetach lekarskich odbił się w marcu od linii wsparcia poprowadzonej przez minima z 2015 i 2018 roku i wyruszył w stronę linii oporu poprowadzonej przez szczyty z 2017 i 2019 roku.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć  nowy rekord publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w marcu (+3 proc. r/r):

… lekki wzrost wartości średniej i lekki spadek wartości mediany cen nieruchomości w 100 największych chińskich metropoliach w marcu:

… spadek do najniższego poziomu od 2016 roku deficytu handlowego USA w lutym:

… 34,1 proc. załamanie wartości publikowanego przez BDO wskaźnika sprzedaży detalicznej High Street Sales Tracker w Wielkiej Brytanii w marcu:

… spadek do najniższego poziomu od 2009 roku rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Singapurze w lutym:

… oraz spadek rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Australii w lutym (+1,8 proc. r/r):

Komentarze

 1. mac-erson

  @WB
  Czy ropa osiągnęła absolutny dołek sprawa dyskusyjna raczej jest w 4-ce i jeszcze powinien być impuls spadkowy w okolice dołka lub z jego lekkim przebiciem.

  Moja spiskowa teoria dziejów mówi, że obecny wirus to podobny przypadek zadziałania ukrytej grupy „trzymającej władzę” nad światem jak swego czasu WTC 9/11/2001 – gdzie poświęcili życie Amerykanów poprzez symulowane ataki i wyburzenia aby przeprowadzić określone operacje militarne w Afganistanie, Iraku itd.
  Najciekawszą wpadką wówczas było poinformowanie przez reporterkę CNN o zawaleniu budynku nr 7 na kilka minut przed jego faktycznym wyburzeniem -;)

  https://www.youtube.com/watch?v=LEsjv9vKCGc

  2
    1. Mariusz

     Najciekawsze jest to że atak na WTC nastąpił 1 dzień przed wygasaniem kontraktów na złoto zabezpieczonych złotem fizycznym zgromadzonym w WTC … słuch o złocie zaginął, a gruzu nikt nie przesiewa bo za dużo azbestu You know 🙂

     1
   1. mac-erson

    @mrRobertson
    wybrałem obecnie ropę bo coś tu można sobie ugrać DT, na pozostałych rynkach jest przeciąganie liny – czy kontynuować korektę wzrostową czy wystarczy. Prędzej czy później zakończy się to kolejną falą spadkową dlatego L na rynkach akcji nie gram czasami coś zagram na S ale nie widzę jeszcze chęci na dłuższy trend spadkowy – taka zabawa w chowanego.

    1
    1. dociekliwy54

     Im więcej testów, tym więcej zakażonych.
     Nie wiemy jednak w jakim stopniu działa ta zasada, bo nawet zasady testowania się zmieniają.
     Czy istnieje jednak jakaś metoda oceny stanu epidemii w kraju?
     Wydaje się, że pewnym przybliżeniem może być ilość próbek dodatnich, do ujemnych (lub wszystkich). Pomijając uznaniowość powtórzeń, której wyniki mogą się znosić dla wielkich liczb, można ocenić, że jednak coraz wyższy procent próbek jest dodatni. Oczywiście najlepiej by było, gdyby dane podawać wg. zasady: ilość testowanych osób, którzy są zarażeni/ ilość testowanych osób łącznie.
     Nie wiem, czemu się tego nie robi?
     Tak więc w wielkim przybliżeniu możemy stwierdzić, że zagęszczenie zakażonych wśród badanych (objawowych+predestynowanych) wzrosło 3-krotnie od powiedzmy 11marca. Oznacza to pewnie, że udział wirusa covid-19 w zakażeniach wirusowych wzrósł właśnie 3razy w tym czasie.
     http://www.bankfotek.pl/view/2148804
     Gdyby ktoś nie wymyślił testów, żylibyśmy pewnie w nieświadomości ale spokojniej.

     1
  1. Sawa

   @mrRobertson
   Po pierwsze
   – Przewidując datę 31 marca, nie wiedziałam, że Pan Trzaskowski wystawi na zarażenie pół Warszawy wpychając mieszkańców w zatłoczone tramwaje i autobusy.
   Proszę zapoznać się z cyklami wylęgu grypy, właśnie mamy 3-4 dni szczytowe od wprowadzenie w dni powszednie, świątecznego rozkłady jazdy w stołecznej komunikacji….. i właśnie mamy niesamowite rekordy przyrostu zarażonych w woj. mazowieckim (w dniu wczorajszym, prawie 50% wszystkich zarażeń w całej Polsce)

   Po drugie:
   – Znając mentalność zdrajców Polski nie dość, że nie mam dobrego samopoczucia, to jestem wręcz przerażona, co też oni (ci zdrajcy) jeszcze wymyślą, żeby wymordować Polaków,
   najpierw miliony ton gówna spuszczają do Wisły,
   później wciskają połowę mieszkańców Warszawy do zatłoczonej komunikacji…. masakra,
   kto ich nam Polakom podrzucił?
   Ani Putin, ani Merkel nie są aż tak zepsuci i perfidni.

   Po trzecie, nawet bez wysiłków zdrajców Polski mogłam się o jakiś tydzień pomylić się. Przecież analizowanie cykli rozwoju epidemii to nie dejtrejderka.

   Przewiduję szczyt rozwoju epidemii w PL na 6-7 kwiecień a odwołanie epidemii na 30 kwietnia, czyli o tydzień później aniżeli moja prognoza z początku marca.

   Skoro już odezwałam się:
   Gdyby p. Kaczyński był tak lucyferyczny jak jak, to powinien:
   1. Przeprowadzić wybory 10 maja i zrobić @AndrzejDuda prezydentem.
   2. Pogonić Gowina i na czas kryzysu oddać władzę najdurniejszej opozycji od Konfederacji, przez POKO, po Biedronia.
   3. Za pół roku nie ma opozycji, a ludzie błagają o powrót PiS.

   5
   1. Mariusz

    Dla mnie Kaczor to mąż stanu, szkoda tylko że musiał się skundlić masonami (Morawiecki) i chodzi pod rękę z Fenicjanami (Duduś), ale poza tym nie ma nikogo tak inteligentnego w tym sejmie … to chyba świadczy o głupocie tego narodu 🙁

 2. tinley

  Rynki w USA ewidentnie chcą grać na wzrosty tylko nie mają za bardzo po co. W tej chęci ręke trzymają jednak na spuście i jak dostaną pretekst do spadków to powtórzy się lawina z marca. Tyle że na razie pretekstu za bardzo nie mają choc ciągle mam wrażenie że jeszcze rynek nie ogarnął skali katastrofy. Albo inaczej – ogarnął, ale liczy na to ze zarazę zdusi się szybko a lockdown zniesie się do maja. I to chyba jest scenariusz który jest obecnie grany. natomiast nie widać szans aby mógł się on zrealizować.

  5
  1. Poczatkujacy

   Zgadza się, ale pewnie parę % na tym podciągną.
   Potem wejdzie Trump z kłamliwym tweetem że mają szczepionkę lub inny przełom który da kolejne parę %.
   A na koniec zapakuje się ulica, bo uwierzy, że hossa, co też swoje dołoży.

   Potem można lecieć na 1800-2000 : )))

  1. red.007

   Tak,pod warunkiem spełnienia tego:
   „red.007 23 marca 2020 o 21:05
   Jeśli jutro nie zejdziemy poniżej dna z 18 marca(być może od razu zaczniemy wzrost)to jest szansa na kontynuację wzrostu powyżej szczytu z 20 marca.
   W przypadku wystąpienia takiej okoliczności,niekoniecznie należy zaraz ogłaszać hossę.
   Zejście poniżej 18 marca,dalsze spadki.”

 3. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson Blavatsky

  //wybrałem obecnie ropę bo coś tu można sobie ugrać…//

  //Jak zawsze usiaki zadecydują.//

  Trzeba było kupować tu:
  http://fxpro.ctrader.com/c/CHbDn
  http://fxpro.ctrader.com/c/YHbDn

  I nie tylko ze względu na kreski, szejk musi rozumieć geopolitykę, w tym przypadku proces odwracania Rosji w perspektywie ersibatl. ”Piekło zamarzło”, Trump ogłosił, że Rosja jako aliant straciła w czasie wojny ”50 mln ludzi” i ”trzeba rozmawiać”.:))
  https://forsal.pl/swiat/rosja/artykuly/1465627,rosja-kreml-rosja-wysle-do-usa-srodki-ochrony-przed-koronawirusem.html
  https://menway.interia.pl/militaria/news-an-124-ruslan-dostarczyl-rosyjska-pomoc-humanitarna-dla-usa,nId,4417401

  Wszystko gra i koliduje.

  1
 4. witcher

  „Prezes Getin Noble Banku pyta na konferencji dziennikarzy czy rozważają dobrowolne cięcie swoich pensji… To w odpowiedzi na pytanie jednego z nas czy zarząd GNB zastanawia się – podobnie jak zrobiono to w innych firmach – na obniżkę własnych wynagrodzeń.”

 5. Sawa

  @mrRobertson
  Po pierwsze
  – Przewidując datę 31 marca, nie wiedziałam, że Pan Trzaskowski wystawi na zarażenie pół Warszawy wpychając mieszkańców w zatłoczone tramwaje i autobusy.
  Proszę zapoznać się z cyklami wylęgu grypy, właśnie mamy 3-4 dni szczytowe od wprowadzenie w dni powszednie, świątecznego rozkłady jazdy w stołecznej komunikacji….. i właśnie mamy niesamowite rekordy przyrostu zarażonych w woj. mazowieckim (w dniu wczorajszym, prawie 50% wszystkich zarażeń w całej Polsce)

  Po drugie:
  – Znając mentalność zdrajców Polski nie dość, że nie mam dobrego samopoczucia, to jestem wręcz przerażona, co też oni (ci zdrajcy) jeszcze wymyślą, żeby wymordować Polaków,
  najpierw miliony ton gówna spuszczają do Wisły,
  później wciskają połowę mieszkańców Warszawy do zatłoczonej komunikacji…. masakra,
  kto ich nam Polakom podrzucił?
  Ani Putin, ani Merkel nie są aż tak zepsuci i perfidni.

  Po trzecie, nawet bez wysiłków zdrajców Polski mogłam się o jakiś tydzień pomylić się. Przecież analizowanie cykli rozwoju epidemii to nie dejtrejderka.

  Przewiduję szczyt rozwoju epidemii w PL na 6-7 kwiecień a odwołanie epidemii na 30 kwietnia, czyli o tydzień później aniżeli moja prognoza z początku marca.

  Skoro już odezwałam się:
  Gdyby p. Kaczyński był tak lucyferyczny jak jak, to powinien:
  1. Przeprowadzić wybory 10 maja i zrobić @AndrzejDuda prezydentem.
  2. Pogonić Gowina i na czas kryzysu oddać władzę najdurniejszej opozycji od Konfederacji, przez POKO, po Biedronia.
  3. Za pół roku nie ma opozycji, a ludzie błagają o powrót PiS.

  12
  1. mrRobertson

   @Sawa
   Po co to tłumaczenia? nie lepiej powiedziec sorryu guys… pomyliłam sie.
   Co by musiał zrobić Kaczyński zeby Pani straciła wiare w jego nieomylność? Czy jest takie wydarzenie jesli tak to jakie prosze podac przyklad.
   To Gowin juz zły ? ale szybko stał sie zły.
   Ten kryzys zdmychnie tych socjalistów u wladzy, co bedzie pozytywnym skutkiem ubocznym tej pandemii.
   I mam nadzieje ze powstanie rzad z jakims udziałem Konfederacji który przywróci zdrowo-rozsądkowe postepowanie w gospodarce.

   16
 6. Sawa

  @mrRobertson

  Jak kocham moje wnuczki nigdy nie głosowałam na PIS.
  W 2015 głosowałam na Korwinowców a w 2019 nie było mnie w PL w czasie wyborów.

  Korwinowcy okazali się bandą jełopów,
  przykład z ostatnich dni:
  najpierw wrzask: precz z socjalizmem i rozdawnictwem pieniędzy podatników,
  precz z interwencjonizmem państwa
  a teraz jęczą, że Tarcza Antykryzysowa jest słaba i powinna wesprzeć przedsiębiorców znacznie mocniej
  …. nawet patron Konfy, car Putin nie jest tak obłudny.

  Nigdy p. Kaczyński nie był moim idolem jako polityk,
  ne podoba mnie się najbardziej to, że nawet nie zaczęli PISowcy robić porządku w szkolnictwie wyższym,
  tam przecież jest wylęgarnia lewackich kadr,
  ale nie ukrywam, że podziwiam p. Kaczyńskiego za to jak po mistrzowsku obnażył nicość i głupotę (najdelikatniej rzecz nazywając) totalnej opozycji.

  Panie Robertson, jest takie coś w PL co nazywa się Konstytucja, tam jest precyzyjnie określone kto wybiera rządzących – dlatego właśnie, że ja znam Konstytucję szanuję suwerena i jego wybór. Opluwanie głowy państwa jest opluwaniem jego wyborców, przecież PAD sam nie posadził się w tym Belwederze.
  Gdybym ja wciskała Panu nieustannie, że Pana żona to szantrapa z krzywymi nogami (i nie ważne jaką ma urodę i jakie nogi) to kogo bym obrażała? żonę, do której moje epitety nie docierają, czy Pana za beznadziejny (moim zdaniem) wybór?
  … no dobrze, zostawmy żonę w spokoju, gdybym opluwała Pana autko, to kogo bym obrażała?

  Tłumaczę się, bo troszkę się przestraszyłam Pana,
  ma Pan takie argumenty przekonywujące i prawdziwe, trudno się nie bać i nie tłumaczyć.

  No i powód najważniejszy mojego tłumaczenia – szanuję Pana,
  bez względu jakim Pan jest człowiekiem,
  i jakie brednie Pan opowiada,
  jest Pan moim adwersarzem
  a to mnie zobowiązuje do reguł obowiązujących ludzi rozgarniętych.

  12
  1. Altivar

   Dlaczego lubię Kaczyńskiego? Miedzy innymi dlatego że jak coś mówi to jest powiedziane.
   Robi to wyjątkowo zrozumiałym dla mnie językiem, z dziecięcą prostotą a jednocześnie z dużą uwagą i fachowością.
   Wiem że bardzo to denerwuje nasz „jasnogród”

   11
   1. mrRobertson

    a mnie denerwuje jak Pani Janina Goss znajoma rodziny Kaczynskich jest na listach płac PGE i BOŚ odpowiednio 124tys i 82tys zl wypłaty.
    I są ludzie którzy nie widzą w tym nic złego ze tacy ludzie pełnią takie funkcje w spolkach w ktorych conajwyzej mogłyby byc sprzataczką lub szatniarką.
    I jest to za zgoda i przyzwoleniem wlasnie tego waszego Kaczyńskiego. Piękne słowa puste gesty podłe czyny.

    7
  1. Guy Fawkes

   Buhahaha, cerbeix się odhibernował z wackiem:))))

   Stary komuchu, z twojego literackiego (tfu) osiągu można jasno się domyślać, co starasz się zakryć swoim PITem figowym.

   Chamstwo zachowaj w obrębie swojego domostwa i pilnuj swojego w… wirusa, damski bokserze.:))))

   10
 7. Sawa

  @cebeerxx
  Mój kciuk do góry za ten wpis.

  Właśnie za to lubię Prezesa Kaczyńskiego.
  nikt inny nie potrafi sprowokować maluczkich aby pokazali swoje prawdziwe oblicze.w tak wyrazisty sposób.

  Swoją drogą to z Tobą musi być niewesoło…. no przyznaj się ile umoczyłeś?
  Masz jeszcze parę groszy na rachunku?….. bo wiesz, jak tam jest zero to nie bardzo masz z czego odbić.

  Ulżyj jeszcze troszkę sobie, poprzeklinaj na mnie.

  24
  1. witcher

   Braster wynalazł plaster na czoło do monitowania temperatury, koleś kolesia z zarządu kupił za 10k zł i spółka zmienia trend. Podobnie na innych perełkach. Wystarczy komunikat by uruchomić przepływ kapitału z konta na konto.
   Ale braster w tym wyścigu głupców jest i tak na szarym końcu :))

   1
  2. szyderca667

   Na gpw ogrywany jest tzw wig korona, firmy ktore maja zarobic na wirusie. Krolem jest biomaxima, ktora ma reklame testow w tv i najszybsze testy na ryku. Grany jest biomed lublin jako 1 z 3 fabryk szczepionki na gruzlice. 6 Krajow bada czy jest wzmacniajaca na koronavirus. Blirt dostaje zamowienia rzadowe na testy. Reszta puszcza glupie infa i udaje ze zarobi.

   1
  1. karnak

   Teraz to strach zostawać z krótką na weekend. Gorszych informacji trudno sobie wyobrazić. a to dobra może pojawić się w każdej chwili.
   Mam na myśli ogłoszenie jakiegoś medykamentu na koronawirusa, wtedy rynki wzrosłyby pod niebiosa.

   1
   1. mac-erson

    Zarówno L jak i S są niewdzięczne na weekend. Nie wiadomo co rynki wybiorą. Chociaż moim zdaniem zdecydowanie bezpieczniej S-ki. Bez dwóch zdań V-ki nie będzie i prędzej czy później zbliżymy się do marcowych denek.
    Ja gram na ropie bo widzę podobieństwo do początku grudnia 2018r. Zgodnie z tą koncepcją następny tydzień bujanie pomiędzy 24 – 28 a potem spadek poniżej dna co zakończy bessę za ok 2-3 tygodnie. Taki wariant rozgrywam.

    1. mrRobertson

     ja bez pozycji zostane, jedynie zostanie L na Oil.
     Sytuacja w USA kluczowe, w poniedzialek bedzie okolo 450-500tys, podwaja sie co 5 dni ale przyspiesza wiec prze weekend mysle przybedzie z 200tys zarazonych co znów dac moze okazje dla L z rana.

     1. mac-erson

      Ja widzę, za dużo nieuzasadnionego optymizmu rozwoju sytuacji. Myślę, że w przyszłym tyg. powoli wrócimy do trendu spadkowego. Oil napisałem wyżej moją koncepcję, strefa 28-28.5 jest silnym oporem, dopiero jej przejście może spowodować podejście pod kolejne pułapy 33-36. Ja wolę S-ki pod tym oporem.

      1
 8. Guy Fawkes

  @Sawa

  Nie jestem optymistą co do zarazy, towarzysze chińscy kompletnie odizolowali jedną prowincję, wszystko wyłączyli, a ludzi zamknęli w domach, żadnych sklepów itd.

  W Europie nie da się tego zrobić, można tylko przygasić pierwszą falę, a potem ewentualnie utrzymywać zarazę na niskim poziomie.

  1. Sawa

   @Guy

   Nie wiem jak będzie rozwijała się sytuacja z zachorowaniami na coronawirus,
   podejrzewam, ze będzie się to ciągnęło przez wiele miesięcy a kto wie, czy nie przez kilka lat,
   dlatego pozwoliłam sobie kilka dni temu zażartować, że na miejscu PISu wprowadziłabym
   (na wyraźne żądanie opozycji) stan wyjątkowy
   i rządziła aż w PL nie wyzdrowieje ostatni pacjent na tę zarazę….. co może potrwać wiele, wiele lat.

   Mówiąc o odwołaniu epidemii w PL pod koniec kwietnia, mam na myśli odwołanie wprowadzonego
   20 marca stanu epidemii, co pozwoli wrócić dzieciom do szkoły
   i stopniowo przywrócić funkcjonowanie barów, hoteli, kin,, teatrów itp
   .

   3

Dodaj komentarz