Projekcja wartość WIG-u oparta na precedensy z 1998 i 2008 roku

Do opisanych wczoraj („WIG a stopa bezrobocia w Polsce„) – sygnałów – WIG w 20 sesji traci ponad 30 proc. – wypada dorobić opartą na nich projekcję. Synchronizacja obecnej sytuacji i tych po upadku Lehman Brothers z września 2008 i po bankructwie Rosji z sierpnia 1998 wygląda tak:

Powered by macrobond.com

Mamy tu więc sugestię, że do pierwszej połowy lipca WIG nie ucieknie trwale na północ, natomiast może jeszcze robić wtórne wypady na południe. Później już w obu przypadkach przychodzi trwałe odreagowani w ciągu kilkunastu miesięcy kasujące całość poniesionych w trakcie paniki strat.

Uśrednienie tych 2 przypadków daje poniższą projekcję wartości WIG-u, w której indeks przed rozpoczęciem trwałego wzrostu jeszcze 2-krotnie testuje ostatni dołek:

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: projekcja wartości WIG-u uzyskana przez uśrednieniem ścieżek indeksu wokół dołków początkowej paniki po upadku Lehman Brothers z 2008 roku i bankructwie Rosji z 1998 roku osiąga okolice 70000 pkt. w okolicach września 2021. Jeśli SARS-CoV-2 nie ma w rękawie jeszcze jakichś asów, to nie widać na razie powodów, by taki powrót cen akcji do poprzednich poziomów nie miał rzeczywiście nastąpić po ustaniu epidemii.

Komentarze

      1. mac-erson

       zmieniłem o nim zdanie po obejrzeniu paru filmów. On walczy z osią zła w AMeryce. A tamci chcą go koniecznie wysadzić ze stołka. Stąd pewnie będą kłody pod nogi do samych wyborów, wirus jest elementem tego procesu.
       Ciekawe kto wygra. Słyszałem też o szykowanych aresztowaniach. Zobaczymy, będzie ciekawie.

       2
 1. sumadartson

  Sądzę że…wątpię. porównywanie zwykłych co 10 letnich korekt rynku do Hiperbessy Eliotta popartej Wielką Depresją Kondratiewa raczej profitów nie przyniesie. Ostatnia już chyba rzecz do cięcia – cięcie wydobycia ropy to operacja jednorazowa, natomiast trakty coraz bardziej pustoszeją od mechanickoni a niebo to już całkiem wolne od pegazów.

  5
  1. sumadartson

   p.s. Cięcie wydobycia o połowę to za mało. Gdy baki, kanistry i beczki pełne, trzeba wydobycie ciąć tak ostro jak szlachta cięła łby pohańców. Zakorkować złoża ropy i zadki producentów ropy. W bessie hipercyklu Kondratiewa, oprócz shortkoni wszystko jest utracjuszowskie.

     1. artysta_malarz123

      ja zawsze pilnuję, żeby bak był pełny po skończonej podróży, oczywiscie bez skrajności, ale zakłdam, że może raz w życiu zdarzyć się, że będę musial wsiąść w samochód w nagłej sprawie i jechać bez zatrzymywania się na stacjach

      4
 2. macarek

  Mamy dzisiaj trzy ciekawostki. Jedna to gotowa szczepionka nad, którą już opracowano od poprzedniego Sarsa
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-pandemia-koronawirusa-szczepionka-w-postaci-plastra-z-mikroi,nId,4417628. Może zdesperowany New York wykorzysta to?

  Druga to informacja, że w państwach o szerokim programie szczepień na gruźlicę jest niska zachorowalność np. Polska czy Korea, a wysoka tam gdzie brak np. USA i Włochy. Jest nadzieja, że u nas w końcu szybciej zniosą ograniczenia ?

  Trzecia mamy tego wirusa od stycznia i jako społeczeństwo już w dużym stopniu przechorowalismy go.

  1. sumadartson

   Optymista to niedoinformowany przyszły pesymista.
   Od zarazy gorsze będą skutki ekonomiczne w tym zepsutym chciwością i/lub głupotą zachodnim systemie finansowym.
   Przy wzroście pkb powyżej 2% tylko chciwiec lub głupiec likwiduje stopy procentowe i drukuje(o zgrozo!) pusty pieniądz.
   Obecna ekonomia pompowania kredytu do balona to nieboszczka. Po 2 latach hiperbessy Elliotta okaże się że globalne zadłużenie przekroczyło wartość ziemi i dwóch księżyców a przecież tylko jeden jest i to we własności imć Twardowskiego

   4
  2. Pyretta Blaze

   BCG dużo tłumaczy.
   https://adst.mp.pl/img/articles/szczepienia/artykuly/specjalne/ryc-2-pso-650.jpg
   Niebieskie i zielone,szczepione. Różowe i żółte tylko dzieci imigrantów z krajów zagrożonych.
   Na świecie:
   https://apps.who.int/immunization_monitoring/globalsummary/schedules
   Brak danych na temat USA, ale Kanada nieszczepiona.
   W zasadzie Indie i Ameryka Południowa mogłyby ruszyć. Ani temperatura, ani nadreaktywność cytokinowa, bo to zapewne zmniejsza BCG.
   Jak Arechin.

   W Londynie w lutym kwitły już jabłonie. W Niemczech zaczynają.
   Ciekawe, bo zapowiada się, że faktycznie tłusteńki Zachód leczyć będzie Afryka i EM.
   A w czołówce śmiertelności na milion Holandia, Belgia, Szwajcaria.
   Ciekawe.

   @WB
   Jak się miewa DM/EM ratio?
   Bo to chyba czas na Kitchinową hossę 😉
   https://www.readtheticker.com/Pages/Blog1.aspx?65tf=3648_sp500-kitchin-cycle-review-2020-01

   Pozdrawiam

   2
    1. dociekliwy54

     Byłbym baaardzo ostrożny z tymi wnioskami, bo:
     1/ Istnieje grupa interesów firm szczepionkowych (która hipotetycznie mogła wywołać epidemię, choć tego nie wiemy).
     2/Sama korelacja niewiele znaczy i wielokrotnie była używana do oszustw.
     (Np. dyskredytacji tłuszczów nasyconych).
     Proszę zwrócić uwagę, że więcej chorych(nawet procentowo), co oczywiste jest w krajach gęściej zaludnionych i w tych o większej mobilności ludzi- czyli w bogatszych. W tych krajach równocześnie jest mniej szczepień(większa świadomość/ wolność(niepotrzebne skreślić)).
     Tak więc na pierwszy rzut oka widać, że są czynniki pośredniczące.

     1

Dodaj komentarz