Po pierwszej turze wyborów prezydenckich

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Nie wydaje się by ostateczny wynik wyborów prezydenckich w naszym kraju, który poznamy za 2 tygodnia, miał mieć jakieś silny wpływ na zachowanie cen na krajowym rynku finansowym, ale oczywiście wybory prezydenta wywołują zawsze sporo emocji. W przeszłości tylko raz zdarzyło się, by kandydat, który wygrał pierwszą turę przegrał drugą. Stało się to w 2005 roku, kiedy to Donald Tusk w pierwszej turze zdobył 36,33 proc. głosów wobec 33,1 proc. Lecha Kaczyńskiego, ale w drugiej przegrał 45,96 proc. do 54,04 proc. W przeszłości kandydat, który wygrywał wybory w pierwszej turze zdobył kolejno od 1990 roku: 39,96 proc. (Lech Wałęsa), 35,11 proc. Aleksander Kwaśniewski), 53,90 proc. (Aleksander Kwaśniewski), Lech Kaczyński (33,1 proc.), Bronisław Komorowski (41,54 proc.) oraz Andrzej Duda (34,76 proc.). Innymi słowy by wygrać wybory prezydenckie w Polsce w przeszłości należało zdobyć w pierwszej turze przynajmniej 33,1 proc. głosów. Z tego punktu widzenia 28,9 proc. zdobyte przez Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze obecnych wyborów według obecnie dostępnych danych to wynik niższy o ponad 4 pkt. proc. od najniższego, który w przeszłości dawał ostateczne zwycięstwo, ale oczywiście trudno z tego wyciągać jakieś ostateczne wnioski. Niezależnie od wyniku wyborów ciekawe będzie, czy sam fakt ich zorganizowania wywoła jakąś wtórną falę zachorowań na COVID-19.

Do tej pory 5 razy WIG przez 3 tygodnie po pierwszej turze wyborów był poniżej poziomu z ostatniej sesji przed pierwszą turą.

WIG-20 dotarł do poziomu rosnącej linii wsparcia poprowadzonej przez dołki z marca i maja. W poprzednim cyklu, który rozegrał się pomiędzy tymi właśnie dwoma minimami indeksu z 16 marca i 14 maja, a który można utożsamiać z nieco skróconym obecnie cyklem 10-tygodniowym, spadek zatrzymał się dopiero na poziomie świecy z 6 kwietnia, która stanowiła wybicie z wcześniejszego okresu konsolidacji. W obecnym cyklu odpowiednikiem tamtej świecy jest ta z 26 maja, której ciało znajdowało się pomiędzy poziomami 1657,3 pkt. a 1709,7 pkt. W piątek WIG-20 zamknął się na poziomie 1759,4 pkt. Jedynym głównych indeksem GPW, który w piątek wzrósł był NCIndex (+0,9 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 przystąpiła do testowania poziomu dołka z 15 czerwca. W Azji w poniedziałek rano spadały wszystkie indeksy poza nowozelandzkim. Spadki przekroczyły 2 proc. w Japonii (-2,3 proc.) oraz Korei Południowej (-2 proc.), ale indeksy pozostawały powyżej poziomów dołków z 15 czerwca.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Hiszpanii w maju (-21,3 proc.):

… +2,4 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Szwecji w maju:

… majowe odbicie w górę rocznej dynamiki wydatków konsumpcyjnych w USA (-9,3 proc.) przy równoczesnym spadku rocznej dynamiki dochodów osobistych (+7 proc.):

… czerwcowy wzrost wartości wskaźników sentymentu konsumentów w USA w badania uniwersytetu Michigan:

… wzrost do najwyższego poziomu od 14 miesięcy rocznej dynamiki zysków firm w Chinach w maju (+6 proc.):

… oraz wzrost wartości publikowanych przez FKI wskaźników koniunktury w przemyśle Korei Południowej za maj (bieżąca wartość) i czerwiec (oczekiwania):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. sumadartson

  Kocham te bolkowe górki po otwarciu kasowego. Nawet Rafał mi tyle nie naobiecywał ile short otwarty na bolkowej nakładł mi w kieszeń.
  „Nie daje łajbie żadnych szans” cytując wielkiego klasyka rozrywki

  1
 2. tinley

  Cóż… miało być inaczej a wyszło jak zawsze 🙂 Dochtór praw jagiellońskich notorycznie lamiacy prawo ma na chwilę obecną 45% poparcia. Myslę że twórcy brazylijskich nowej drapią się z uznaniem po głowie zgłebiając stan ducha suwerena 🙂 Dochodzimy do punktu w którym Duda zaraz powie „a wieta co ludziska… minie ta sie to systko znudziło. Gupie jesteście ludzie, mam was w zadku, jakbym kazoł wom startować w konkursie pierdzenio w zamian za pińcetplus to byśta i tak na mnie zagłosowały. idźta tero do domu bo mnie juz głowa boli od tego godonia głupot od rano do nocy. Nie wybierojcie mnie ziajoki . jadem na wywcasy i se tam wybierojcie kogo chceta. Całujta mnie tero w pyndzel”.
  I myslicie że suweren by nie wybrał Dudy? Siłą go na fotel wsadzą. To miłość bezwarunkowa i bez wzgl na wszystko. Dlatego że to już stan umysłu a nie opcja polityczna. GDyby Tusek ze swoją ferajną przebrayndlował 70mln w niemieckiej firmie za drukowanie ton bezużytecznego papieru i kupował maseczki od znajomego handlarza oscypkami to by go suweren na widłach strachom na wróble ku przestrodze wystawił. PIS? ” Ale co? Skąd? jakie straty? Panie…. toż to patrioci, boże kochany.”
  Głosowałem na Bosaka ze wzgl na program gospodarczy. Szans na przejscie do 2 tury nie miał wiec olałem antysemityzm i generalnie antyunijność narodowców których ma w Konfie. Gospodarczo był mi najbliższy. Teraz wielkiego wyboru nie mam. Jedno wiem na pewno. Nie pójdę stać się suwerenem bo aż tak upodlić sie nie dam. No ale i tak się zanosi na kolejne 5 la z Glapą, Przyłębską, i cała tą ferajną jaką obstawi najwazniejsze urzedy. I to jest najgorsze bo sam Duda i jego prezydentura to có.. pryszcz, ale Glapa to już poważny kaliber w dziele zniszczenia

  25
  1. sumadartson

   Nie idź Acan tą ścieżką. Faszyści zagazowywali suwerena a komuniści strzelali mu po więziennych piwnicach w tył głowy.
   Suweren wystarczająco dostał łomot w czasie nieudolnych ośmioletnich rządów POPSL. Emeryci-mochery, rolnicy-frajerzy, górnicy-do gazu i gumowe kule, patrioci-faszyści. Nie idż Acan tą ścieżką. A do tego „nie ruszać paliw”, VAT nasz.

   24
   1. tinley

    Jakoś tak się składa że w moim otoczeniu Suweren składa się z osobników których stać na domy, auta dobrej klasy, z wysokimi emeryturami i pensjami. Łączy ich jedno – przez całe zawodowe życie uzależnieni byli od pracy i grosza państwowego oraz pewien specyficzny stan umysłu na który składa się skrajny konserwatyzm natury światopoglądowej i zależność od kleru.. Jeden nawet w 92 czy 93 jak Pawlaka robili premierem to Waldka nazwał Mesjaszem. Pewnie tego nie pamieta, ale teraz to samo mówi o Dudzie. Skończy się dokładnie tak samo.
    Fenomen PIS to nie jest efekt 8 lat polityki PO?PSL tylko tego że w końcu suweren dostał idealny produkt polityczny będący z krwi i kości emanacją mentalności tego Suwerena.

    15
    1. sumadartson

     Nie znam ludzi z Waszmości otoczenia. Nie mnie oceniać. Z racji spekulacji giełdowych, uprawianych od kołyski ja wysysam wszystko z polityki i ekonomii. Każdą decyzję, każdy przeciek. Gdybym tu miał opisać ile razy łapałem w gniewie szablę z prapradziada podczas rządów popsl, to Trylogia imć Sienkiewicza byłaby przy tym nowelą. Tamte rządy po wsze czasy pozostaną dla mnie symbolem ignorancji, nieudacznictwa, szkodnictwa, że o innych karalnych nawet symbolach nie wspomnę. Przynajmniej do czasu gdy sądownictwo nie stanie się apolityczne i niezależne od nikogo.

     14
    2. Primipilus

     ….Jakoś tak się składa że w moim otoczeniu Suweren składa się z osobników których stać na domy, auta dobrej klasy, z wysokimi emeryturami i pensjami. …

     Tinley to co napisałeś oznacza mentalność komunistów. Czyli chciałbyś żeby te domy, auta oni stracili a Ty byś to przejął. Tak było w ZSRR. Tam tzw. klasa robotnicza zabrała wszystko. Zabrali bogatym, zesłali ich do łagrów. Tylko, że po przejęciu nie potrafili zbudować potęgi gospodarczej. Zarządzaniem partyjnym, terrorem zniszczyli rolnictwo.

     4
  2. Bankier

   Dopóki TVPiS szczujnia PiSu 500 da będzie ciężko ten prymitywny beton rozbić, młodzi ,bo gaci wykształceni nie chce im sie chodzić na wybory bo wydaje im sie że demokracja , wolnośc słowa ,otwarte granice tak BYŁO ZAWSZE za ich życia i tak musio być .

   DUDOPIS 500 daje i uj.

   9
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @opcja_kupna:
  „W głównym temacie (sprzecznych wskazań put/call ratio i salda AAII) : od kilkunastu lat z, nomen omen, zmiennym szczęściem spekuluję/hedguję się na rynku opcji GPW i przychodzi mi do głowy co następuje: opcje nabywane/wystawiane są dla realizacji bardzo różnych strategii i pesymista chętnie nabędzie opcję call np. w następujących przykładowych scenariuszach:

  a) dla zabezpieczenia krótkiej pozycji w futures (innymi słowy: bo chciałby shortkoniem pod Grunwald albo jeszcze lepiej pod Cedynię, ale boi się – np. że wreszcie zostanie ogłoszone odkrycie szczepionki na Covid-19 i cały jego misterny plan spali na panewce)

  b) jest to osoba pokroju Warrena Buffeta ostatnimi czasy i akcji chwilowo nie nabywa uznając perspektywy za kiepskie, no ale z trendem i szaleństwem rynku się nie dyskutuje, więc aby choć trochę się załapać na hossę zakupuje opcje call („niech stracę, a nuż zaprocentują – nawet nie muszę wystawiać SL; ciekawe czy jak przyjdzie gwałtowny krach, zlecenia SL posiadaczy akcji w ogóle zrealziują się po jakiejś sensownej cenie?”)

  W obu hipotetycznych scenariuszach to skrajni pesymiści kupili opcje call obniżając put-call ratio.”

  Dziękuję za wyjaśnienie.

  Swoją drogą, to ciekawe, że gra Pan na naszym rynku opcji, który chyba nigdy nie wystartował i nie osiągnął popularności rynku kontraktów terminowych. Dlaczego tak się stało, jak Pan sądzi?

 4. Primipilus

  ….W obu hipotetycznych scenariuszach to skrajni pesymiści kupili opcje call obniżając put-call ratio…..

  Co znaczy kupili? Na opcji call można zająć pozycję L lub S. Skąd wiadomo, którzy gracze mają rację? Tzn. ilość jest równa. LOP na konkretnej opcji call oznacza, że 50% inwestorów zajęło na niej L i 50% zajęło S.
  Podobnie jest na konkretnej opcji put: 50% zajęło L, 50% zajęło S.
  Są takie strategie opcji: zasłona hossy, zasłona bessy.
  Zasłona hossy: gracz zajmuje L na opcji call oraz S na opcji put.
  Zasłona bessy: gracz zajmuje L na opcji put oraz S na opcji call.
  Przy tego rodzaju strategiach jest niemożliwe odkrycie kierunku na podstawie transakcji czy LOP. Bo nikt nie wie jaki gracz stosuje jaką strategię – czy stosuje zasłonę hossy czy bessy.

 5. Primipilus

  ……Swoją drogą, to ciekawe, że gra Pan na naszym rynku opcji, który chyba nigdy nie wystartował i nie osiągnął popularności rynku kontraktów terminowych. Dlaczego tak się stało, jak Pan sądzi?…..

  Opcje istnieją na WIG20 od kilkunastu lat.
  Dlaczego mniej popularne:
  1. Są bardziej ryzykowne niż FW20.
  2. Brak literatury na temat opcji.
  3. Trudne zrozumienie opcji i strategii opcyjnych. Za trudne dla przeciętnego inwestora.
  4. Nie za duże obroty co powoduje kłopot z zakupami za większe kwoty. Da się grać kwotami 10 -50 tys zł. Trudno większymi kwotami. Na FW20 można zająć pozycję za 100 tys zł w 5 min. Na opcjach żeby zainwestować 100 tys zł to potrzeba kilku dni.
  5. Brak dużego gracza. Są mali inwestorzy. Jest animator ale on tylko pilnuje żeby opcje były oferowane. Trzeba wymuszać na animatorze transakcje najłatwiej przez zakupy czy sprzedaż PKC. W decydujących momentach np. przed zwrotem kierunku pojawia się większy gracz i wtedy są obroty. A potem cisza. Często na niektórych opcjach przez cały dzień brak obrotu.

  Powyższe powoduje małą popularność opcji na WIG20.

  3
 6. Primipilus

  Ale jako ciekawostkę podam, że na opcjach L put zajętych pod koniec lutego 2020 można było w miesiąc zarobić 2500%.
  Przy długich falach: 200 – 300 pkt na WIG20 i wyczuciu kierunku na opcjach przeciętnie w miesiąc można zarobić 500%.
  No ale nie zawsze są tak długie fale. Na krótkich – 100 – 150 pkt można zarobić 100-200%. Tylko to wymaga dużych umiejętności przede wszystkim odkrycia kierunku nie dzisiaj tylko jaki będzie poziom WIG20 za tydzień – 3 tygodnie.
  A to jest sztuka.

  1
 7. Darek51234

  Lotto bo jedyni podawalismy on-line transakcję a potem jacyś szmaciarze się wyzywali. Taki Antoni ciągle zarzucał karnak owi że nie podaje a przecież podawał może nie wszystkie ale taki gownozjad nie podał nigdy nawet jednej swojej a miał pysk pełen frazesów. Więc dziwisz się że się odechciewa tu pisać. Wchodzę tu coraz rzadziej. Ale jeśli jesteś ciekaw to w piątek zamykałem lki nisko. Dziś odbierałem po 52, 53. Część zamknąłem a część mam nadal.
  W sumie tak wbrew sobie boiem odkupić trochę powyżej 1700.
  Ale jak wiesz ja wysoko zamknąłem 5 czerwca i wziąłem s na których zjechałem do samego dołu. A od tamtego czasu tylko obniżam poziom l.

  2
 8. DrQuality

  no comments
  Łatwo można zaobserwować, że wśród osób z wykształceniem podstawowym największym poparciem cieszył się prezydent Andrzej Duda 69,4 proc. Rafał Trzaskowski znalazł się na drugim miejscu, ale z wynikiem zaledwie 12,5 proc. Podium w tej grupie badawczej domyka Szymon Hołownia z wynikiem 6,3 proc.

  11
  1. DrQuality

   edynie osoby z wyższym wykształceniem widziałyby w roli swojego nowego prezydenta Rafała Trzaskowskiego – tak wybrałoby 41,3 proc. wyborców. W przypadku tej grupy na drugim miejscu znalazłby się Andrzej Duda z wynikiem 25,7, a na trzecim Szymon Hołownia – 17,2 proc. głosów.

   7
   1. Primipilus

    …osoby z wyższym wykształceniem widziałyby w roli swojego nowego prezydenta Rafała Trzaskowskiego – tak wybrałoby 41,3 proc….
    Co oznacza dzisiaj wyższe wykształcenie? Dzisiejsze wyższe wykształcenie po licencjatach czy magistrach z prywatnych uczelni jest równe maturze sprzed 30 lat. Od tych niby wykształconych mądrzejszy jest zwykły człowiek z małego miasta czy wsi ze średnim wykształceniem.

    3
 9. Primipilus

  No tak 300 pkt w górę to 2150. Tylko jak fala spadkowa od 1850 to jak może być 2150?
  Niemożliwe dzisiaj stanie się prawdziwe za 4 tygodnie. Jednak wg mnie szybciej będzie 1550. Daję 70 do 30, że będzie 1550. To na 100% nie mam pewności.
  Wg psychologii rynku wskazane jest 1550. Zobaczymy, sam jestem ciekaw.

  1
 10. Primipilus

  …Od tych niby wykształconych mądrzejszy jest zwykły człowiek z małego miasta czy wsi ze średnim wykształceniem….
  A jakby pójść dalej na zasadzie odwrotności to wykształceni powyżej magistra są na poziomie wykształcenia zawodowego i podstawowego.
  Im wyższe wykształcenie tym głupszy. Tak się czasy zmieniły.

  7
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Ale chłopki-roztropki z prowincji Panu bomby atomowej nie zbudują. Ani rakiety, która ją przeniesie na terytorium przeciwnika. Więc nie bardzo widzę inne konsekwencje Pańskiej rustykalnej utopii jak kolejne rozbiory Polski, które uwzględniając podwójny cykl Modelskiego powinny się rozpocząć gdzieś tam w okolicach 2032 roku, czyli już całkiem niedługo.

   Zresztą Pański program polityczny był już przynajmniej raz w Polsce realizowany:

   „Zlikwidowano szkolnictwo polskie, a celem polityki oświatowej stała się germanizacja Polaków. W GG zamknięto szkoły wyższe i średnie, pozostawiając jedynie podstawowe i zawodowe. Zakazano nauczania historii Polski, literatury polskiej, geografii. Wycofano przedwojenne podręczniki. Skonfiskowano książki wybitnych pisarzy polskich, mapy i atlasy Polski oraz książki angielskie i francuskie, włącznie ze słownikami. Zamknięto placówki naukowe i kulturalne, teatry i filharmonie, niszczono archiwa i zbiory biblioteczne.”

   http://www.polska1918-89.pl/niemiecka-polityka-okupacyjna-na-ziemiach-polskich,29.html

   5
   1. tmoore

    @WB-oczywiście, że ma pan rację ale Ci po licencjacie z jakiego śmiesznego kierunku też nie. Szkoda, że nie ma paru dobrych uczelni a 2 najlepsze są w rankingu pomiędzy 400 a 500 pozycji. Bo cala sila lat 90-2010 poszła na tworzenie pseudo- uczelni z pseudo-edukacją, z fuchami dla znajomych i krewnych królika. I to jest dopiero problem. Pozdrawiam

    7
    1. Primipilus

     tmoore dobrze myślisz.
     ….Bo cala sila lat 90-2010 poszła na tworzenie pseudo- uczelni z pseudo-edukacją, z fuchami dla znajomych i krewnych królika…..
     Z tego powstały tytuły doktorskie, profesorskie.

     4
    2. Bankier

     Lepszy licencjat niż pisowski chma po podstawówce bez zębów z widłami i prostactwem wychodzącym z każdego zdania , na cąłym świecie są licencjaty bo to są studia zawodowe , jak ktoś chce się kształcić dalej może być doktorem jak dudopis .

     7
     1. Primipilus

      ..Lepszy licencjat niż pisowski chma po podstawówce bez zębów z widłami i prostactwem..,
      Tu mnie zawiodłeś. Obrażasz prostych, zwykłych ludzi. Ci ludzie są mądrzejsi od doktorów po prywatnych uczelniach PO. Oni chcą żyć normalnie, mieć pracę, przestrzeganie prawa. Człowiek pracy wymaga godności tak jak w USA. Czy jest portierem, czy sprzątaczem. Jest ceniony za pracę. Wymaga godności, sprawiedliwości, równości. Normalne, godne życie. On nie chce jak komuniści zabrać bogatym i zająć ich miejsce. Myśli racjonalnie.

      8
   2. Darek51234

    Z czym pan dyskutuje oni są z Orwella. Stan faktyczny się nie liczy. To oni decydują kto był opozycjonista a kto komunista fakty nic tu nie mają. A myśli Pan że wiedza a nie daj Boże jakieś papiery decydują o czymś, skądże, kto jest wykształcony to decyduje partia. Jak mówił klasyk jednostka moze się mylić partia nie myli się nigdy. To partia będzie decydować kto jest elita.

    9
   3. raksz

    @WB
    To przecież Belle époque, jak Pan słusznie kiedyś zauważył, rymuje się z obecnymi czasami, a nie czasy Rewolucji Francuskiej. U nas musi więc nastąpić czas integracji wokół wspólnego celu i pozytywistyczna, pełna altruizmu praca u podstaw (szok konieczny do tej integracji pewnie niedługo nastąpi ). A że wokół eteryczny posmak Młodej Polski- taki mamy klimat i dobrze. Inna sprawa, że wtedy infiltracja agenturą niemiecką i rosyjską była większa, a nasi przodkowie dali sobie radę. Obecna sytuacja jest dużo bardziej komfortowa do cierpliwego czekania, obserwowania i właściwej reakcji, kiedy otworzy się okienko.

 11. raksz

  @DrQuality

  Jak widzę w Pana rodzinnej Nowej Hucie poparcie dla nurtu postępu społecznego, tradycyjnie na wysokim poziomie:

  Zakład Karny w Krakowie-Nowej Hucie, ul. Spławy 2- na 202 ważne głosy oddane, Pan Trzaskowski otrzymał 109 co daje 54% poparcia. Szacunek 🙂

  6
 12. Guy Fawkes

  @WB

  Przepraszam, że się wczoraj dałem wyprowadzić z równowagi przez złośliwego, namolnego trolla.

  Jest w Polsce etos inteligencji jeszcze dziewiętnastowieczny, ale jak to się ma do rzeczywistości dziś?

  Niestety w ostatnich dekadach nasila się indoktrynacja i mamy coś w rodzaju alienacji inteligencji, kradzieży inteligencji narodom. Im dłuższe wykształcenie, tym dłuższa indoktrynacja.

  Doszło do tego, że sławne uniwersytety stają się przodującymi centrami rewolucji, już nie chodzi tam o rakiety i ładunki, i nawet nie o rozważania o wyższości przodka nad tyłkiem, tylko o prymitywny ryt beretów i transmisję do mas rewolucyjnej politgramoty. Przykład jeden z wielu:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Uniwersytet-Princeton-usunie-nazwisko-prezydenta-Wilsona-z-nazwy-jednego-z-wydzialow-7913800.html

  Proszę spojrzeć na sposób ”myślenia” towarzysz DarQa, w pierwszym kroku podaje jakieś statystyki, w drugim kroku identyfikuje się z daną kohortą, którą uznaje za lepszą i w trzecim kroku syci się złudzeniem wyższości dla ubogich, ”moja być górą”.

  Sam Pan widzi, jaki to ”murzyński” poziom tej rzekomej inteligencji, która z mitem inteligencji XIX wiecznej nie ma nic wspólnego, wręcz odwrotnie.

  Ja również żywię kult inteligencji, ale jestem odporny na jego nadużywanie do indoktrynacji.

  Zależy mi na rakietach i innych broniach, ale one nigdy nie powstaną z politgramoty genderowej, czy poprawności politycznej i (auto)cenzury. Odwrotnie, prawdziwa inteligencja jest niepodatna na indoktrynację.

  7
   1. Guy Fawkes

    Nieprawda, inteligencja polska z natury rzeczy musiała zasiedlać urzędy i szkoły takie, jakie były.

    A najlepszą recenzją wartości polskiej inteligencji była jej eksterminacja w czasie i po WW2.

    Nad tym nie da się dyskutować, okupanci już wszystko udowodnili.

    3
    1. wojciech.bialek (Autor
     Wpisu
     )

     @Guy Fawkes:
     „A najlepszą recenzją wartości polskiej inteligencji była jej eksterminacja w czasie i po WW2.”

     To lekcja, która uczy, że zdradzanie własnego narodu jest na dłuższą metę nieopłacalne. Mam nadzieję, że polska szlachta tę lekcję odrobiła.

     5
 13. DrQuality

  J.Zamoyski
  „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli,Za czym żeście gimnazyja polikwidowali,hołysze przebrzydłe”

  6
  1. Guy Fawkes

   Nie kompromitujcie się więcej towarzyszu DarQu bezrozumnym powtarzaniem sloganowaniem.

   ”…ich młodzieży chowanie…” to jest wychowanie(!!), wychowanie dla dobra wspólnego (Rzeczpospolita), dzielność moralna dla obrony wspólnoty.

   Macie pecha, wcale nie chodzi pogardę dla własnego narodu, ani dojenie państwa na lukę VATowską, ani wysługiwanie się obcym państwom, ani nawet o sex tantryczny.

   To jest wasza inteligencja, niby umiecie czytać, ale bez zrozumienia, kiedyś to się nazywało wtórnym analfabetyzmem.

   4
 14. Primipilus

  Gimnazja to było największe zło jakie wymyślono. To bardzo obniżyło poziom wykształcenia. To właśnie był pomysł zaborców na stworzenie pokolenia ogłupionego. Teraz nastąpił powrót do normalności. Tylko po luce braku normalności ,zamieszania z gimnazjami, potrzeba czasu żeby wróciła normalność.

  4
   1. Guy Fawkes

    To też nie jest argument za gimnazjami.
    Rozwój dziecka jest najważniejszy w pierwszych latach, a formacja intelektualna polskich uczniów 15-latków, została ukształtowana w szkole podstawowej. Gimnazjum nie zdążyło jeszcze wyników szkoły podstawowej zaprzepaścić.:))

    Mogę się założyć, że w wyniku wprowadzenia 8-letniej szkoły podstawowej, która ustabilizuje warunki wykształcenia i wychowania polskich uczniów, osiągną oni jeszcze lepsze rezultaty.

    2
 15. Bankier

  Obecna szkoła to dno , oni uczą moje dzieci tego samego co 40 lat temu mnie, jak mieli prowadzić lekcje zdalnie to nie potrafili , kogo oni chcą zainteresowac tymi swoimi głupawymi programami , obecne pokolenie ma na taką wiedzę z przeszłości totalnie wywalone poza tymi co wiadomo zawsze ze zgiętym kręgosłupem i poddaństwem , nie uczą dzieci tego co ich interesuje tylko na siłę uczą tego co sami się 40 lat temu nauczyli , a moja sąsiadka nauczycielka z młodego pokolenia to obraz tej całej klasy nauczycielskiej totalne zdziczenie i prymitywizm , dopóki oni mają 4 miesiące wolnego i 18 godzin w tygodniu nic sie nie zmieni , wystarczy iśc do szkoły językowej i zapłacić czesne ,żeby zrozumieć różnice publicznej żenady do nauki za pieniądze , to jest przepaść .

  7
   1. Bankier

    I kto to mówi totalny cham,który znów za wpisy weekendowe przeprasza,ty już nie przepraszaj a przestań robić te swoje idiotyczne wpisy o polityce bo to nie forum polityczne TVPiS 500 da szczujnia kurskiego , to jest własnie typowy pisior cham , pewnie cały weekend znów na wszystkich nawalał a dzisiaj skruszony .

    13
 16. Primipilus

  …We wszystkich trzech kategoriach Polska poprawiła się od czasu ostatniego raportu w 2015 r…..
  Dowód, że zlikwidowanie gimnazjów poprawiło poziom wykształcenia w Polsce. W czasach socjalizmu mieliśmy najwyższy poziom wykształcenia. Tylko, że ci ludzie wyjechali za granicę nie mogąc znieść tego co działo się w Polsce. Zostali jak juz pisałem głuptaki. Sprytne głuptaki, współpracujące z mafią, przestępcami. dostali się do Sejmu. Ich cel to gromadzenie pieniędzy. Oni nie wiedzą co znaczy Polska i patriotyzm. Nie znają historii, myślą, że Polska istnieje od 1989 roku, nie wiedzą nic o 1 i 2 wojnie światowej. Ich cel – zarabiać pieniądze dowolnymi metodami.

  5
  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   @Primipilus”
   „…We wszystkich trzech kategoriach Polska poprawiła się od czasu ostatniego raportu w 2015 r…..
   Dowód, że zlikwidowanie gimnazjów poprawiło poziom wykształcenia w Polsce.”

   Zablokuję Pana, jak Pan będzie pisał bzdury. Raport jest z ostatniego roku istnienia gimnazjów:

   „31 sierpnia 2019 roku był ostatnim dniem funkcjonowania tych szkół w ustroju szkolnym”

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Reforma_systemu_o%C5%9Bwiaty_z_2017_roku

   Być może przeprowadzona przez PiS zmiana nic nie zmieni, ale o tym dowiemy się dopiero w przyszłości.

   Istotne jest ustalenie dlaczego pomiędzy gimnazjum a studiami następuje w Polsce kompletna zapaść edukacyjna.

   5
   1. Primipilus

    ..We wszystkich trzech kategoriach Polska poprawiła się od czasu ostatniego raportu w 2015 r…..
    …Zablokuję Pana, jak Pan będzie pisał bzdury. ..
    Ale to był cytat. Nie wymyśliłem tego sam. Skopiowałem z tego tekstu. To pomyliłem coś? Jak pomyliłem to proszę o wyjaśnienie.

    1
 17. Bankier

  Mój syn w zeszłym roku skończył gimnazjum , miał latem poprawkę z historii dlatego ,że miał swoje zdanie i nauczycielka z historii postawiła mu 1 , jak się spytałem jej i pani dyrektor ,żeby mi wyjaśniła jak to jest,że z testu końcowego dostał z historii i WOSu 85% a ona mu wystawiła 1 to nie potrafili mi wyjąsnić – aż w końcu powiedziała ,że pewnie ściągął , w wakacje zdał historię na 5 tke to są własnie takie złośliwe nauczycielskie mendy , masz swoje zdanie masz przesrane , masz siedziec cicho , zawsze zgadzać sie z nauczycielem i nie mieć własnego zdania , te prywmitywne szkoły wychowują całe pokolenia niewolników i pracowników korporacji na ciągłej pensyjnej smyczy

  6
 18. Primipilus

  ….całe pokolenia niewolników i pracowników korporacji na ciągłej pensyjnej smyczy….
  Tak, o to chodziło. Tak działało PO pod dyktandem Niemiec. Teraz są zaskoczeni bo plan się nie udał. USA mówi – precz od Polski. Precz od grupy Wyszehradzkiej. Nie będzie kolejnego rozbioru Polski. My USA tu wchodzimy i będziemy walczyć o Polskę. Na najbliższe 100 lat.

  5
  1. Darek51234

   To że nikt cię nie weźmie do korpo aż tak naprawdę cię unieszczęśliwia.?
   Twoja propozycja to żeby wszyscy z widłami po polach zapier…
   Tu są różni goście.
   Sir Guy to szajbus ale urokliwy rozgarnięty.
   A ty to brak słów.

   4
   1. Primipilus

    ….To że nikt cię nie weźmie do korpo aż tak naprawdę cię unieszczęśliwia.?….
    Pracowałem w korpo około 15 lat. Zaszczepili mi, że jak jesteś poza korpo to jesteś nikim. Dzisiaj mnie to nie wzrusza. Jestem wolny.

    4
 19. Guy Fawkes

  @WB

  //Mam nadzieję. Nie zmienia to problemu kompletnej zapaści edukacyjnej, która następuje później.//

  Jest pewnie więcej czynników, np. medialna ofensywa antykultury, ale głównym jest destablizacja warunków w okresie dojrzewania, która sprawia, że ważne jest wszystko dookoła, tylko nie nauka.

  2
 20. Primipilus

  OK -…Nie będzie rozbioru, my USA będziemy walczyć przez 100 lat o wasza wolność, ja cierpiedole….
  Darek i inni. Może mnie ponosi po 5 piwach Może przesadzam i mam stan euforii. Za dużo o tej polityce.
  Wracamy do giełdy.Podtrzymuję moją prognozę – cel 1550.

  1
  1. digesting slowly

   Trochę tak jak w piosence, choć zawsze myślałem że jest ona hippi:

   Imagine there’s no heaven
   It’s easy if you try
   No hell below us
   Above us only sky
   Imagine all the people living for today
   Imagine there’s no countries
   It isn’t hard to do
   Nothing to kill or die for
   And no religion too
   Imagine all the people living life in peace, you
   You may say I’m a dreamer
   But I’m not the only one
   I hope some day you’ll join us
   And the world will be as one
   Imagine no possessions
   I wonder if you can
   No need for greed or hunger
   A brotherhood of man
   Imagine all the people sharing all the world, you
   You may say I’m a dreamer
   But I’m not the only one
   I hope some day you’ll join us
   And the world will be as one

   3

Dodaj komentarz