Polski PKB spadnie w II kw.

Mamy już dane GUS na temat rocznej dynamiki produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej w maju. Wszystkie wykazały ujemną roczną dynamikę, chociaż skala spadku w przypadku produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej była mniejsza niż w kwietniu.

Powered by macrobond.com

Wrzucenie tych 3 parametrów z maja do prostego modelu rocznej dynamiki PKB daje jego spadek o 0,3 proc. w stosunku do poziomu sprzed roku. W kwietniu skala spadku wynosiła -2,5 proc.

Powered by macrobond.com

To generalnie gwarantuje, że w II kw. będziemy mieli do czynienia z pierwszym od 28 lat spadkiem rocznej dynamiki PKB w naszym kraju, bo by tego uniknąć roczna zmiana PKP w maju musiałaby być wyższa niż +2,8 proc., co jest raczej mało prawdopodobne.

Podsumowanie: szacowana na podstawie danych o produkcji przemysłu, produkcji budownictwa i sprzedaży detalicznej roczna dynamika PKB w Polsce wzrosła z -2, 5 proc. w kwietniu do -0,3 proc. w maju.

Komentarze

 1. bartek

  „Podsumowanie: szacowana na podstawie danych o produkcji przemysłu, produkcji budownictwa i sprzedaży detalicznej roczna dynamika PKB w Polsce wzrosła z -2, 5 proc. w kwietniu do -0,3 proc. w maju.”
  I tak jest b dobrze
  Ray Dalio i inni wizionerzy weiescili wielki kryzys a tu mamy zwykla recesje => wywolana ndledna decyzja rzadu. Zamriozenie gosp jest z perspektywy niezrozumiale bo odbylo sie przy 30 zakazeniach na dzien termaz mamy mamy 300-600 dziennie i jest to norma. ale wybory ida ….

  4
   1. resss

    Blisko ale wciaz zle. monokultury ucierpialy bardziej, głównie przez zależności z niemiecka motoryzacja (wegry czechy etc)
    nasza jest bardziej zróżnicowana, zachęcam do zapoznania sie jakie sektory buduja nasz pkb, innych państw też.
    za pelo największym sektorem byl eksport elektroniki i telefonów chociaz ich sie w pl nie produkuje.

    3
     1. Darek51234

      Poza tym ma Pan rację pisząc o strukturze gospodarczej Polski. Może Pan popierać PiS ale wiara w to, że pska była w ruinie a po 2 miesiącach była w rozkwicie jest poniżej Pana inteligencji. Struktura polskiej gospodarki nie uległa zmianie.

      2
      1. resss

       nie rozumiem co pan pisze. 3 lata po rządach po wplywy z vat rosna z 120 mld do 175 mld.

       ok 30mld rocznie wrocilo do ludzi, poluzowano politykę monetarna, koniec lewizny to tez impusl dla biznesu ktory dziala uczciciwie

       dla mnie 8 lat pelo to zmarnowany czas a sam na tuska glosowalem. wszystkie media pod kontrola, kraj w dupie ake narracja ok a niemcy i ruskie nas chwala czyli jest dobrze… komu dobrze?

       5
 2. DrQuality

  Bartek-Imperial College London-gdyby 11 krajów euro nie wprowadziłoby restrykcji od 4 maja umarłoby 3,2 mln ludzi zamiast 130 tys.Proszę żeby Pana opinie o pandemii nie obniżało Pana słusznych opini o Przekrętach i Sprawiedliwych

  4
 3. Bankier

  Nasdaq wygląda, że robi 5 tke w 5 tej fali , jeżeli 5 tka ma byc taka jak jedynka to już niedużo zostało , co ciekawe i na dziennym i na tygodniowym ma dywergencje , takie same były w lutym na S&P ,od tygodniowej 200 już jest lata swietlne.

  1. DrQuality

   Scenariusz dla misiów optymalny-
   Szczyt w okolicach 1890-1900 /nawrót do 25 letniej przebitej linii wsparcia/-pokrywa sie ze szczytem fali korygujacej w dniach 3,4,5/03
   Szczyt niepotwierdzony wskaznikami,duże obroty
   Użyje tu seksualnego porównania/przepraszam/jak sie weszło to trzeba wyjść
   Kapitał zagraniczny musi ubrać lokalsów-może w ten sposób

   1. sumadartson

    Bardzo ładny wykres. Przypomniał mi że w lutym wysyłałem usiaków do poziomu z marca 2009 roku, a tymczasem nas pieron strzelił dokładnie w to miejsce. Ja to jestem wariat nawet po trzeźwemu.
    Co do aktualnego szczytu u nas: był 5 czerwca

   2. sumadartson

    Jeszcze dodam, że to co zrobił Navarro z rynkiem, prawdopodobnie dziś zakończy wzrosty. Poznałem psychologię dzięki białogłowie, i uważam że usiakowe kobitki po czymś takim opuszczą rynek jeszcze dziś. I to stadnie.

 4. billy_the_kangoor

  @Mac-erson,
  Rozumiem. Nie spodziewam się w lipcu niczego więcej jak domknięcia luk na UNOK, ENOK, CHFNOK (podobnie waluty z Antypodów). Dla pary z PLN w połączeniu ze szczytem WTI41 – ooo! już jadą poniżej 40 🙂 oznaczałoby to wypełnienie aktywnego RGR-a.
  Wiesz, u mnie w branży po marcowo – kwietniowym lockdown zadziałał czynnik psychologiczny i rodziny z oszczędnościami po kilka-kilkanaście tysięcy zaczęły (najwyraźniej z nudów) lokować pieniądze w remonty, wystrój wnętrz, umeblowanie. Tak tłumaczę kilkudziesięcio % wzrost zamówień y/y w maju, czerwcu.
  Pozdro! b.

  1
  1. mac-erson

   Wiem, że remonty ruszyły ja sam skorzystałem z lockdownu i odremontowałem hacjendę i ogrodzenie na zewnątrz i malowanie wewnątrz. I dostawiłem budynek gospodarczy na końcu działki. W razie czego zwinę firmę i będę wynajmował powierzchnie magazynowo-biurowe ;)))

     1. bartek

      dlatego uwazam ze analiza rynkow na bazie spolek, kraju nie ma sensu
      moj nowy portfel:
      EM 40%
      ACWI 40%
      euro stoxx 600 10%
      inda (wyjatek poziom kraju) 5%
      biotech (wyjatek poziom sektory) 5%
      \
      niestety mam wciaz 42 spki na gpw, ktore mam zamiar zliwidowc w ciagu 24 mcy

          1. Max

           Na dzieci … z perspektywy…własnej …bym nie liczył … Dlaczego?…. One muszą o tym… wiedzieć:)))

          2. Max

           Jest ciekawy artykuł na ten temat…. Dar czy dług….. nie wiem czy jest w internecie… warto poszukać….

          3. bartek

           to jest ciekawa zajawka dot inwesstowania:
           „81% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty”
           wiec statystycznie nie powinnismy handlowaac, stad moj pomysl na etfy em / acwi – uwolnic czas i siebie od monitora :)))

           2
          4. bartek

           „Dar czy dług”
           jak dajemy komus zycie jestesmy po czesci za nie odpowiedzialni to dlug,
           dar jest tak do 12 roku zycia i 30 roku zycia (wnuki) :)))

 5. bartek

  DrQuality 23 czerwca 2020 o 19:45Odpowiedz
  „Bartek-Imperial College London-gdyby 11 krajów euro nie wprowadziłoby restrykcji od 4 maja umarłoby 3,2 mln ludzi zamiast 130 tys.”
  |
  moge sie mylic ale jestem sceptykiem, przynajmniej nt PL
  Mamy caly czas rozwoj pandemii, wiec nie widze powodu dlaczego w czerwcu przy zachorowaniach 300-600 osob na dzien jest inna reakcja niz w marcu przy 30 na dzien.
  Jedyny powod ktory widze, to panika rzadzacych bo min zdrowia zapodal premierowi prawde za zamknietymi drzwiami o stanie infrastruktury ochrony zdrowia w PL ….
  Byly to czasy bezprecedensu, ale błąd to błąd – kosztował miejsca pracy

  1

Dodaj komentarz