Shanghai Composite Index najwyżej od ponad 2 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Podczas dzisiejszej sesji na azjatyckich rynkach jedynym giełdowym indeksem, który ustanawiał przynajmniej roczne maksima był chiński Shanghai Composite Index, który po wzroście o ponad 5 proc. osiągnął najwyższy poziom od marca 2018. Długoterminowy wykres Shanghai Composite Index wygląda dosyć ładnie, bo ostatnie wzrosty można interpretować jako skuteczną obronę linii wsparcia dolnego ograniczenia prawie 30-letniego kanału trendu wzrostowego.

Gorzej wygląda w długiej perspektywie dolarowy Shanghai B-Share Index, gdzie jednak też po obronie poziomu wsparcia wyznaczonego przez minima z 2010 i 2012 roku widać sporo miejsca dla dalszego wzrostu (prawe ramię 11-letniej formacji głowy z ramionami?).

WIG-20 nadal próbuje bronić dolnego ograniczenia trendu wzrostowego wyznaczanego przez minima cyklu 10-tygodniowego z marca i maja, ale standardowy MACD nadal nie dał jeszcze sygnału kupna. Na piątkowej sesji przynajmniej rocznej maksima ustanawiały WIG-INFO i WIG-TECH.

Cena kontaktu na S&P 500 nadal pełzła do góry w poniedziałek rano osiągając najwyższy poziom od 11 czerwca. W Azji indeksy Chin kontynentalnych notowały bardzo silne wzrosty o ponad 5 proc. (Hang Seng +3,7 proc.). Pozostałe rynki – poza australijskim i filipińskim – również zwyżkowały.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć wzrost w I kw. br. rocznej dynamiki publikowanego przez ISTAT indeksu cen nieruchomości we Włoszech do najwyższego poziomu od 2011 roku (+1,7 proc.):

… silne majowe odbicie w górę rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej w Belgii (-0,7 proc.):

… nowy rekord publikowanego przez Eiendom Norge indeksu cen nieruchomości w Norwegii w czerwcu (+3,5 proc. r/r):

… drugie z rzędu odbicie w górę liczby zarejestrowanych w Niemczech nowych samochodów w czerwcu (-32, 3 proc. r/r):

… kolejny spadek rocznej dynamiki wartości aktywów i pasywów banków komercyjnych w USA z zarejestrowanego w kwietniu najwyższego poziomu od 41 lat:

… i najwyższą od 3 lat wartość nadwyżki handlowej Brazylii w czerwcu przy rocznej dynamice eksportu na poziomie -2,7 proc. i rocznej dynamice importu na poziomie -19,8 proc.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. karol33

   1) dzisiaj c/z jest niski, po wynikach za II kwartał może być wysoki. Nie jest to argument, który determinuje wyłącznie hossę (choć oczywiście rozumiem do czego zmierzasz: sentyment, niski potencjał pogłębienia spadków)
   2) jeżeli na DM zagości panika to i my zanurkujemy
   Natomiast akcje dobrych spółek warto mieć tak samo dzisiaj jak i w lutym, jasna sprawa.

   1
  2. resss

   gdy sie popatrzy na Polskę i np taki nasdaq to sie smutno robi. z drugiej strony nie ma sensu porównywać niekonkurencyjnych sektorów z indeksem skonstruowanym z firm perspektywicznych.

   gdy się jednak spojrzy np na nasdaq i gamedev czy inne spółki tech, okazuje sie ze ciezka ta besse dojrzeć

   byc moze szkoda czasu na sektory które nie maja perspektyw i warto poszukać gdzie zarobek jest zamiast czekać 12 czy wiecej lat na koniec bessy

   4
      1. resss

       moze byc i tak ze banki w przyszłości pozwola lepiej zarobić niz cdr, nie wykluczam. ogolnie gamedev czuje ze raczej rozczaruje w kolejnych miesiącach, bylo milo ale chyba sie skończyło. jakieś wyjątki od reguły beda ale oglądając ten ostatni materiał o cp2077 jakos doświadczyłem wow

 1. mwfri

  A wy patrzycie na średnie c/z, które wlicza zerowe wartości dla spółek, które pokazały straty? Bo metodologia ze stooq mi się wydaje rozsądniejsza i tam wig20 ma c/z 23,8.
  No i argument, że 12 lat bessy trochę kulawy, wystarczy spojrzeć na nikkei. Więc ostrożnym to trzeba być zawsze.

  1
 2. dino54

  Jesli inwestujesz na nikkei to ok. Ja sie wypowiadam o wig 20.W lutym 2009r wig20 mial poziom 1250pkt i powrocil na ten poziom w marcu 2020r.Co zas do ostroznosci to zawsze trzeba jakas zachowac, szczegolnie w przypadku kontraktow.

Dodaj komentarz