USD/PLN najniżej od roku

Dzisiaj kurs USD/PLN spadł poniżej przedkoronowirusowego dołka z 9 marca i znalazł się na najniższym poziomie od roku (3,745 zł gdy piszę te słowa). Jeśli dokonać sprytnej manipulacji różnymi parametrami i zadać Macrobondowi 2 warunki:

 1. w ciągu poprzednich 5 miesięcy USD/PLN zaliczył przynajmniej 4 letnie maksimum oraz
 2. kurs spada o przynajmniej 12,8 proc. w stosunku do 5-miesięcznego maksimum.

To okaże się, że w całej historii USD/PLN (a w Macrobodnie są dane do 1957 roku) podobny do dzisiejszego sygnał pojawiał się tylko 2 razy: w okresie styczeń-marzec 2001 oraz w okresie marzec-lipiec 2009.


Powered by macrobond.com

To może być przypadek, ale to co łączy wszystkie te 3 sygnały to bliskość okresu gospodarczej recesji w Stanach Zjednoczonych. Co prawda taki sygnał pojawił się w styczniu 2001 na 2 miesiące przed początkiem recesji (NBER wyznaczył go na marzec 2001), a w marcu 2009 na miesiąc przed końcem recesji (NBER zakończył ją w kwietniu 2009), ale ta zależność niewątpliwie intryguje. Obecną recesję NBER rozpoczyna w lutym.

Podsumowanie: kurs amerykańskiego dolara w złotych spadł dziś do najniższego poziomu od roku. dwoma prostymi warunkami można wskazać podobieństwo obecnej sytuacji do zachowania USD/PLN w okresie styczeń-marzec 2001 i marzec-lipiec 2009. Ta analogia sugerowałaby niższy niż obecny kurs USD/PLN za 9 kwartałów (z możliwością korekty wzrostowej po drodze jak ta z okresu maj-lipiec 2001 czy ta z okresu grudzień 2009-czerwiec 2010.

Komentarze

 1. Bankier

  Artur Warzocha ma dostać tekę węglowego wiceministra

  Jeszcze dziś może zostać powołany wiceminister aktywów państwowych, odpowiedzialny za restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego.

  Sasin powoła SŁUPA ,żeby palić WYNGLOWEGO głupa

  2
 2. Bankier

  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/ju%C5%BC-si%C4%99-nie-spodziewam-niczego-po-politykach-pis-u-m%C3%B3wi-szef-g%C3%B3rniczej-solidarno%C5%9Bci-plan-likwidacji-kopal%C5%84/ar-BB17eYJR?ocid=msedgntp

  Jakie jest moje zdziwienie , że pisokmioty likwidują kopalnie a GÓRNIKI mordy w kubeł i cicho sza . Solorz ruszył z reklamą fotowoltaiki w plusie , mamy teraz Solorza PLUS fotowoltaika Da ,przyjaciel kaczystanu już też skumał .

  3
 3. DrQuality

  wig20
  W miejscu wskazanym przez strzałkę rozstrzygną się losy dalszej koniunktury na WIG 20.Proszę zwrocić uwagę,że górny knot ostatniej świecy dotknął długoterminowej linii trendu wzrostowego/od 1995/,w ruchu powrotnym do przebitej tejże w marcu 2020,odbił sie,teraz nastapi atak kolejny o powrót do kanału trendowego.Obserwować na koniec miesiąca.Wig 20 powyżej 1890-1900 to konynuacja hossy że ho,ho.Jesli nie,tylko S.
  https://drive.google.com/file/d/1upXlC0AoLf0DosisFEdZkRHJKHuroAku/view?usp=sharing

   1. Guy Fawkes

    Niezłe hamletyzowanie, jak na lorda przystało.:))

    Zaznaczę jeszcze, że połowa przyszłego roku na fazę kinetyczną to jest scenariusz preferowany, zgodny z regułami sztuki w moim pojęciu, ale z końcówkami różnie bywa…

 4. tinley

  Na swintygo Hjeronima jest dysc abo go ni ma. To powiedzenie równie dobrze może dotyczyć i dolara i przewidywań. Jednak jeśli USD/PLN w ciągu kilku tygodni nie dotknie 3,5 to historie o cyklach będzie można włożyć do kolejnej teczki z napisem Stara Ekonomia.
  W okolicach listopada tu na forum wrzuciłem taki obrazek. Teraz juz z aktualizacją. Kitchin tym razem zadziałał niemal perfekcyjnie jeśli to się potwierdzi. Trochę mało widać ,ale najważniejsze widać
  https://invst.ly/rl0tq
  Jeśli Kitchin działa to musiał zadziałać. Z historycznego pkt widzenia jesteśmy już w trwałej fazie osłabiania dolara, ale to perspektywa historyczna. natomiast losy WIG20 i napływu kapitału nad Wisłę czy w ogóle szeroko pojęty EM to już zupełnie inna sprawa. kasa w tym cyklu płynie w złoto i nie bez powodu choć pewnie beda korekty niedługo.

 5. zorro

  @tinley

  Moim zdaniem kasa popłynie do PL i EM dopiero wtedy jak zakończy się obecny cykl rynkowy i hossa na DM. Potem trzeba przechorować bessę na wszystkich rynkach. Nowy cykl będzie nasz ale po bessie.

  6
     1. mac-erson

      Napisałem o KGHM. Moim zdaniem obecnie nastąpi jakaś konsolidacja z jakiś dywergencyjnym szczytem i dopiero zawrotka. Mogą rozgrywać szczyt KGHM jeszcze kolejny miesiąc.
      Podobnie jak z innymi rynkami. Poszedł określony plan i moim zdaniem czekają na jakieś grube pozytywne info pod dystrybucję.

      1
 6. Bankier

  Z sondażu AP-NORC wynika, że 8 na 10 Amerykanów twierdzi, że kraj zmierza w złym kierunku. To więcej niż w jakimkolwiek innym momencie, odkąd Trump objął urząd.

  Tylko 38% respondentów twierdzi, że sytuacja gospodarcza w kraju jest dobra. W styczniu odpowiedziało tak 67 proc.

  TRUMPA może tylko uratować WIZYTA w POLSCE u dudopisa

  1
 7. Bankier

  Przewidywane księgowe zdarzenia jednorazowe zwiększą skonsolidowany wynik operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) GK Orlen za pierwsze półrocze i drugi kw. tego roku łącznie o około 5 mld 660 mln (4 mld 764 mln według LIFO) – poinformowała płocka spółka w poniedziałkowym komunikacie.

  W komunikacie wyjaśniono, że jednym z owych jednorazowych zdarzeń jest odwrócenie netto odpisów aktualizujących wartość zapasów do poziomu wartości netto możliwej do uzyskania w kwocie około 2 mld 103 mln zł (około 1 mld 207 mln zł wg LIFO).

 8. Bankier

  Hossa KGHmu , następna będzie znów hossa Orlenu i tak w kółko .

  Na złocie na podwójnym szczycie brzydka swieca , pierwsze ostrzeżenie .

  Dax jeszcze jeden dołek jakby zrobił na H1 mielibyśmy ładny impuls ze szczytu który 11 razy nie dali rady przejsć na 13 350

  1

Dodaj komentarz