AAII nadal nisko, INI SII nadal wysoko

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Nadal utrzymuje się nietypowa rozbieżność pomiędzy nastrojami amerykańskich inwestorów indywidualnych (sondaż AAII) na sentymentem polskich inwestorów indywidualnych (sondaż INI SII). Ci pierwsi nadal pozostają relatywnie pesymistyczni (saldo „byków” i „niedźwiedzi” równie -24,3 pkt. proc.), chociaż oczywiście taki poziom relatywnego pesymizmu zdarzał się w przeszłości dosyć często.

Równocześnie sentyment polskich inwestorów indywidualnych nadal pozostaje pozytywny (saldo „byków” i „niedźwiedzi” równe +15 pkt. proc.). To również oczywiście jest poziom sentymentu, który w przeszłości był osiągany bardzo często.

To co jest niezwykłe to to, że w przeszłości bardzo rzadko oba warunki – saldo AAII <=-24,3 pkt. proc. i saldo INI SII >=15 pkt. proc. – były spełniane równocześnie. Pomijając ostatni okres w dalszej przeszłości zdarzyło się to tak naprawdę tylko raz w pierwszej dekadzie sierpnia 2019. Jak widać na poniższym obrazku nie bardzo coś z tego wynika, bo z takim sygnale z pierwszej dekady sierpnia 2019 WIG pozostawał w trendzie bocznym przez następne 5 miesięcy. Trudno powiedzieć, czy na podstawie takiej pojedynczej analogii można wyciągać jakieś poważniejsze wnioski.

WIG-20 od 2 miesięcy przebywa w obrębie relatywnie wąskiego trendu bocznego tuż poniżej poziomu opadającej średniej 200-sesyjnej. Wczoraj spadł o 0,8 proc. Traciły również wszystkie inne główne indeksy GPW. Nowe przynajmniej roczne maksima ustanawiały natomiast WIG-BUDOW, WIG-GORNIC oraz WIG-INFO.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal pełzła w górę wczoraj zbliżając się powoli do lutego szczytu, chociaż dziś rano spadała lekko (-0,2 proc.). W Azji dziś jedynym indeksem, który rósł i w dodatku ustanawiał przynajmniej roczne maksimum był koreański KOSPI (+0,4 proc.). Wszystkie pozostałe główne indeksy traciły na wartości, a najbardziej Hang Seng (-1,7 proc.).

Kurs spółki ONE (inna nazwa to Polski Operator Energetyczny; C/Z 0,1, C/WK 0,23, kapitalizacja 3,28 mln zł)), która jest niezależnym operatorem działającym na rynku energii i gazu, przełamał w czerwcu 6-letnią linię oporu trendu spadkowego i przebywa w obrębie kanału rozpoczętego w styczniu br. krótkoterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki wartości nowych zamówień w niemieckim przemyśle w czerwcu (-10,8 proc. r/r):

… drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej we Włoszech w czerwcu (-13,7 proc.):

… drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Malezji w czerwcu (-0,4 proc. r/r):

… -0,75 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Holandii w czerwcu:

… lekki wzrost wysokości nadwyżki bilansu płatniczego Niemiec w maju:

… drugi z rzędu wzrost wielkości nadwyżki w handlu zagranicznym Niemiec w czerwcu:

… oraz drugi z rzędu wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej w Niemczech w czerwcu (-11,5 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. Bankier

  Organizacja Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych (OPDF), główny akcjonariusz Biomedu-Lublin, na sesjach 4 i 5 sierpnia sprzedał ponad 0,5 mln akcji spółki.

  OPDF to podmiot powiązany z Dariuszem Kucowiczem i Wiktorem Napiórą, członkami rady nadzorczej i akcjonariuszami (bezpośrednio) Biomedu.

 2. Bankier

  Hossa bankrutów , USA DODRUK 20% PKB. Nowy zawód ROBINHOOD .

  TRUMPEK ogłosił ,że szczepionka będzie w listopadzie , on po trupach ogłosi szczepionkę w listopadzie na wybory pomimo ,że nikt nie daje szansy na sprawdzoną szczepionkę w tym roku .

  Dzisiaj MILIARD z kapitalizacji biomedu wyparuje , z innych modnych ostatnio podobnie xtb .

  4
  1. tinley

   To jest najgorsze skur…synstwo. Chorzy ludzie renty nie mogą dostac a te pier..lone cwaniaki doja ZUS gierkowskimi przywilejami i jeszcze w prywatnych firmach sobie dniówki wyrabiają. Pierwszego dnia na emeryturę, drugiego opijają tą emeryturę, trzeciego leczenie kaca a czwartego zatrudniają się w firmach prywatnych świadczących usługi górnicze. Kto je prowadzi? Oczywiście górniczy związkowcy. A jakze.

   7
   1. billy_the_kangoor

    Może w październiku, może w listopadzie. Jak zrobią szybki mega-ruch, to już w sierpniu.
    Nie określam dat.
    Ktoś, kto próbuje określać DATY na walutach, surowcach, indeksach POWINIEN dać sobie spokój z tą zabawą.
    b.

  1. mac-erson

   Jestem jak Sir Guy jedzie na urlop i nie może wyjechać 😉
   @Pies ziomal
   Zapomnij o spadkach przez najbliższy tydzień a może i dwa. Prędzej się spodziewam, że niedźwiadkom zrobią przed właściwą zawrotką jesień średniowiecza tak jak to było w marcu 2000 lub styczniu 2018.

   1
 3. Bankier

  TRUMP walczy jak LEW w wyborach , wiadomo ,że jak przegra to będzie dla niego mało ciekawie , nawet nowy zawód wprowadził ROBINHOOD i daje biliony na zarabianie w nowym zawodzie , i w listopadzie nagle niesprawdzoną szczepionkę wprowadzi dla najlepszych taki nasz tvpis 500 da .

  1
 4. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  //Jestem jak Sir Guy jedzie na urlop i nie może wyjechać.//

  Z jakim się wdajesz, takim się stajesz, he he.

  A propos tego, że nie ma obowiązku używania dźwigni, wiesz Milordzie, czym się różni dźignia 1:1 od gotówki?
  Tym, że na gotówce nie da się zarabiać na spadku.:))
  A są różne małe dźwignie do wyboru, których duża zmienność nie rusza.

  A propos ersibatl, coś za dużo się o tym mówi.:))
  https://www.youtube.com/watch?v=TmIqAhlI_aM

  Na razie znikam.

Dodaj komentarz