Drugi najbardziej pesymistyczny odczyt AAII w ciągu 4 lat i rekord Nasdaqa

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Niewątpliwą ciekawostką wczorajszej sesji był nowy historyczny rekord Nasdaq Composite, który się pojawił przy drugim najniższym w okresie minionych ponad 4 lat odczycie sentymentu indywidualnych inwestorów w USA w badaniu AAII („American Association of Individualn Investors”). W okresie od początku hossy w marcu 2009 tak niskie wartości różnicy udziału „byków” i „niedźwiedzi” w badaniu sentymentu AAII (-28,2 pkt. proc.) pojawiały się kilkukrotnie i oczywiście generalnie sygnalizowały dobre momenty do kupna Nasdaqa (co w tym okresie generalnie nie było raczej trudne).

Jeśli rozszerzymy badanie na cały okres istnienia sondażu sentymentu AAII czyli do 1987 roku, o oczywiście obraz przestanie być aż tak jednoznacznie różowy.

Ale jeśli dodamy do tego jeden warunek, który był spełniony na wczorajszej sesji czyli nowe przynajmniej roczne maksimum Nasdaq Composite, to okaże się, że z taką sytuacją jak wczoraj mieliśmy do czynienia w okresie minionych 33 lat tylko raz – w kwietniu 2013 roku.

To skojarzenie wygląda oczywiście optymistycznie, ale ponieważ precedens jest tylko jeden, to oczywiście nie ma pewności, czy można z niego wyciągać jakieś jednoznaczne wnioski.

WIG-20 odbił się od dolnego ograniczenia wstęgi Bollingera i wrócił nad naruszoną w czwartek linię wsparcia stanowiącą dolnego ograniczenia formacji trójkąta, w obrębie którego indeks przebywał od pierwszej dekady czerwca. NCIndex kontynuował dynamiczne odrabianie czwartkowej rekordowej 15 proc. straty (+6,4 proc.). Nowe przynajmniej roczne maksimum ustanowił WIG-LEKI (+13,9 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 wspięła się ponownie na swój najwyższy poziom od 24 lutego. W Azji dziś rano dominowały wzrosty. Najsilniej bo o +2,4 proc. zwyżkował Hang Seng. Swe nowe roczne maksimum ustanawiał koreański Kospi. Lekko spadały tylko malezyjski KLCI i Shanghai B-Share Index.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć lipcowy powrót wartości PMI dla przemysłu Szwecji powyżej poziomu 50 pkt.:

… lipcowe wzrosty wartości publikowany przez Procure.ch&Credit Suisse wskaźników PMI dla przemysłu i usług Szwajcarii:

… kolejny wzrost wartości PMI Manufacturing i PMI Manufacturing Prices w USA w lipcu:

… oraz nowe rekordy publikowanych przez SouFun-CREIS średniej i mediany cen nieruchomości w 100 największych chińskich metropoliach:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. zorro

  Rynki bazowe będą w hossie do wyborów w USA co może „przypadkowo” zbiec się z wynalezieniem szczepionki i wywołać euforię. Do tego czasu wszelkie spadki będą tylko korektami. Widać wyraźnie,że ktoś na siłę ciągnie rynek do góry za uszy i nie ma zmiłuj się.

  3
    1. zorro

     @Bankier
     „NEWS to jedynie że już nie DODRUKUJĄ bilionów”

     Tylko jak do tej pory newsy negatywne są bagatelizowane. Trwa hossa. Nieważne jaka: hossa leszczy, hossa drukowana czy jeszcze jakaś inna. Czy warto obrażać się na rynek i grać pod prąd ?

    1. mac-erson

     7.02 – tylko w sensie szukania dni końca tej fali. Wychodzi jeszcze dobrych kilka sesji w swingu wzrostowym.
     A korekta jasne że będzie miała inny przebieg niż w lutym – marcu 2020.
     Ale może być (spodziewam się) podobnej długości – czyli ok miesiąca.

 2. zorro

  @Bankier
  „NEWS to jedynie że już nie DODRUKUJĄ bilionów”

  Tylko jak do tej pory newsy negatywne są bagatelizowane. Trwa hossa. Nieważne jaka: hossa leszczy, hossa drukowana czy jeszcze jakaś inna. Czy warto obrażać się na rynek i grać pod prąd ?

  1
 3. Bankier

  https://businessinsider.com.pl/firmy/zygmunt-solorz-likwiduje-kopalnie-robi-miejsce-dla-oze/84wzgnd

  On już wie , od wczoraj w telewizji już reklamy Plusa Solorza i fotowoltaiki , a że polsat z polsatszmatPiS news to nawet do Sasina już dotarło na co UE da kase a na co NIE , górniki za 3000 na rękę do Solorza i bez 13 i 14 i bez barbórki ,ołówkowego ,wczesniejszej emerytury , 10 000 deputatu węglowego itd.

  BRAWO PiS500 da , akurat zamknięcie kopalni popieram .

  1
  1. tinley

   Tia.. już ci kopidoły za 3tys na rękę będą robić. Skończy się emeryturami dla 30-latków bo gdzie b to kto pomyslał że święta brać górnicza miałaby się brać za szukanie roboty jak każdy inny Polak? Zapamietajcie co wam powiem – prędzej wielbląd przejdzie przez ucho od śledzia niźli jakikolwiek minister będzie miał takie jaja jak Margaret Thatcher i weźmie to towarzystwo za pysk.
   A fotowoltaika i wiatraki to nie kaprys ekologów tylko przymus inwestowania w niemiecką, duńską, francuska i holenderską technologię. I tyle. Śmiecia to produkuje tyle przy rozbiórce i utylizacji że wychodzi po równo z wunglem którego w tych wiatrakach całkiem sporo zresztą.

   5
  2. tinley

   Już nawet Kenia zamawia studium przygotowawcze pod elektrownię atomową w PL kilka tysięcy roboli z kilofami terroryzuje cały kraj bezczynnie przyglądający się jak ci ludzie z przywilejami jeszce od Gierka żyją na cudzy koszt. Tymczasem wungiel musimy ciągnąć z Rosji bo polski to wiadomo – za drogi. Za drogi, ale kopią. Potem zalega to na hałdach i nie ma komu sprzedać. Szkoda już nawet pisać o tym wszystkim

   10
  1. mac-erson

   Ja nie widzę miejsca na większą korektę w tym układzie wskaźników. Raczej wariant wzrostu jeszcze 2 tygodnie, zaskoczenia i ponownego zmierzenia się z oporem na W20 1880-1910 i dopiero właściwa większa korekta.
   Sp500 tutaj coraz bardziej skłaniam się, że zmierzymy się ze szczytem z lutego.

   1
    1. mac-erson

     Nie wątpię, obserwuję i od ponad miesiąca przestawiłem wajchę na L. Bić się z walcem nie zamierzam. Jedzie w górę i nie widzę póki co żadnej formacji kończącej ani wskaźniki nie wykazują dywergencyjnego wykupienia.

      1. mac-erson

       Pisałem gdzie było wejście L (kilka dni temu o poziomie NSQ 10300). Wejście udane chociaż oczywiście nie utrzymałem pozycji ale 300pkt wpadło. Obecnie bez pozycji i czekam dalej jak coś się urodzi będę grał także L (gdy łątwo będzie ustawić bliskiego SL). Uważam, że najbliższe dwa tygodnie jeszcze bycze.

 4. Bankier

  Wszyscy ekonomiści których słucham nagle zmienili zdanie i teraz OSZCZĘDZANIE jest BEE a trzeba mega wydawac , ludzie mają sie zadłużać i wydawać coraz więcej a ludzie wręcz odwrotnie coraz więcej na kontach mają oszczędności ale co się dziwić jak można w 3 miesiące zarobić tysiące procent na giełdzie a na spółkach a w realu to wiadomo ile lat to zajmuje i ilu się udaje.

Dodaj komentarz