KGHM w promieniach słońca Peru

Są na świecie kraje mniej lub bardziej ważne dla Polski. Peru należy oczywiście do tej drugiej grypy. Świadczy o tym choćby poniższy wykres, na którym nałożyłem na siebie kurs akcji KGHM i … „terms of trade” Peru.

Powered by macrobond.com

Jeśli ktoś chce sobie przypomnieć znaczenie terminu „terms of trade” to proponuję zerknąć do mego tekstu z marca ub. r. zatytułowanego – w sumie nieco proroczo – „Zmiany „terms of trade” na świecie takie jak wiosną 2001„.

Ten kraj wybrałem dlatego, że współczynnik korelacji pomiędzy kursem KGHM a „terms of trade” właśnie dla Peru osiąga najwyższy poziom (0,92) wśród kilkudziesięciu krajów świata, dla których dane na temat „terms of trade” oblicza Citi bank.

Podsumowanie: gdyby KGHM był państwem, to byłoby to państwo najbardziej podobne do Peru.

Komentarze

 1. toya

  DrQuality 5 sierpnia 2020 o 16:22Odpowiedz
  Gubernator Bejrutu Marwan Abboud powiedział agencji AFP, że budynki w ponad połowie miasta zostały uszkodzone wskutek wczorajszej eksplozji w bejruckim porcie.
  1/Wypowiedż jest jasna i nieskomplikowana.
  2/”ze w tym kraju nie bylo i tym bardziej nie ma co jeść”-mam niejasne uczucie,że Wam się Kolego myli się Liban z Liberią.
  Od zakończenia wojny domowej wpompowano miliardy dolarów w odbudowę tego kraju,zarówno arabskich jak i libańskiej diaspory.

  No ale dalej nie rozumiesz, ze budynki uszkodzne w polowie miasta to nie polowa uszkodzonych budynków – a tak brzmi tytul artykulu?

  Wpomowano miliardy… A ludzie nawet nie maja tam pradu… Taka odbudowa. To jest upadly kraj, a wczoraj dostal w zęby mimo, ze i tak byl w trakcie liczenia.

  Zamiast pitolić o chlaniu i paleniu warto sie zastanowic o co chodzi. Moze o to?

  https://www.fpri.org/article/2019/12/israel-lebanon-and-failed-natural-gas-negotiations/

  2
  1. DrQuality

   Kolego,byłem w tym kraju 2 tygodnie w 2015 roku-wiec wiem o czym mówię.Nawet w obozach palestyńskich nigdy nie było głodu.W Bejrucie odbudowywano całe kwartały miasta,jedynym śladem po wojnie w centrum był hotel-pomnik chyba Holiday INN,gdzie członkowie milicji chrześcijańskich stawiali opór muzułmanom.Na ulicahch najlepsze marki samochodów,ekskluzywne sklepy, etc,itd.Oczywiscie południowe dzielnice,muzułamńskie Bejrutu sa o wiele biedniejsze,ale głód?,sorry.
   Niestety
   a/ ten mały kraj przyjąl 1,5 mln uchodżców z Syrii-ciężar którego nie udżwignąłby inny kraj np.dumny kraj wstający z kolan-nie przyjął nawet 7 tysięcy uchodżców-wstyd i hańba.
   b/Skrzyżowanie różnych interesów-Iranu,Izraela,Syrii,konflikt chrześcijańsko-muzułmański-i tak na sytaucję w jakiej są trzymaja się nieżle..
   „Pitolenie o chlaniu i paleniu”-podałem jako ciekawostkę,o której nigdy byście nie wiedzieli,a nawet sobie nie wyobrażali.

   2
    1. mac-erson

     Tak też może być, że niektóre indeksy już nie pobiją szczytów. JPN też słabawy.
     Ale na razie dajemy im szansę, ten tydzień na pewno pozytywny. Kolejny zobaczymy, zakładam, że w okolicach połowy sierpnia dopiero coś się wydarzy.

 2. toya

  2/”ze w tym kraju nie bylo i tym bardziej nie ma co jeść”-mam niejasne uczucie,że Wam się Kolego myli się Liban z Liberią.

  to jest artykul z czerwca.

  Wczorajsza utrata zapasow z najwiekszego silosu pomoze? zaszkodzi?

  Do ktorego liceum chodziles w Krakowie? Bo, ze nie do I, II czy V to widze.

 3. Guy Fawkes

  @Pofczaszy

  //Piszesz tu jeszcze Waszmość czy już wysiadłeś z tego tramwaju?//

  Nie mam czasu. Zgłębiam rozmaite nowe arcana[sic!]:))

  //Jakiś miesiąc temu przekonywałeś mnie,że wybory prezydenckie zostaną sfałszowane…//

  Nie przekonywałem. Miałem chwilową dezorientację w związku z prawdopodobieństwem wygranej demokratów w Bizonii i analogiczną możliwością u nas, zwłaszcza że ostatni sondaż CEBOSu pokazywał negatywnie.

  Nie ma usprawiedliwienia dla Stasia kataryniarza, to stary wyga i doskonale wie, co robi. Chodziło mu o zmarnowanie głosów swojej prawackiej publiki.

  Czy były sfałszowane, czy nie, nie moja to sprawa, tylko niezawisłego Sądu Najwyższego.:))

  Dzięki Bogu jest jak jest i po pierwsze, mamy stabilne państwo, a po drugie jest zahamowana (zachamowana!) rewolucja. I jeszcze szerego innych minusów dodatnich:)), w sumie jest dobrze, aczkolwiek nie beznadziejnie, a mogło być absolutnie źle pod każdym względem.

  2
  1. podczaszy1

   No najważniejsze,że Waszmość żyjesz i poczucie humoru Ci dopisuje.
   Martwi mnie jeno to,że przydarzają się Waszmości te chwile dezorientacji. Nad tym Waszmosć musi koniecznie popracować, bo to można wtedy jakieś głupstwo palnąć i jak to mówią będzię po ptokach. :)))

   1
 4. fast_market

  Założyłem sobie, że z tego miejsca nastąpi korekta na $. Stąd próbuję trochę S na S&P.
  Macie jakiś pomysł na tego $?
  Mnie wychodzi, że cofka do ok. 1,1500 powinna być (generalnie pomiędzy liniami trendu na różnych interwałach).

    1. fast_market

     Różnie bywa. Czasem eurjpy daje większe ruchy, a usdjpy nie bardzo. Ostatnio tego nie obserwuję więc nie będę się tutaj upierał.
     Generalnie umocnienie jena wsparło by chyba spadki na giełdach, dlatego taki scenariusz preferuję.

 5. noob

  4% jeszcze janki z podwojnego.
  Rynki rosna to jaka cisza;-) i kolega wyjechał do rodziny,gdzie 30 wpisow odnosnie u-661,u662 ten akurat bez zanuzenia bo paliwo sie skonczyło.
  Wczesniej człowiek sie usmiechał na te głupoty,teraz pozostał juz tylko”Żal” czytajac te pierdy.

  2
 6. fast_market

  S&P 500 closes higher for a fourth day, now just 2% from its February record as Disney rallies

  PUBLISHED TUE, AUG 4 20206:05 PM EDT

  Jeśli liczymy, że będzie druga fala spadków to chyba nie powinniśmy teraz pokonać all time high? Hmm, tzn. ja liczę na drugą falę.

  1. mac-erson

   Nie ma co się przywiązywać obecnie do żadnych koncepcji. Mogą wybić aby potem nagle odwrócić w drugą stronę.
   Ja bardziej obstawiam czas odwrotu a nie poziom. Wychodzi mi jeszcze przynajmniej kilka sesji bezpiczenych dla trendu. Niech niosą go tam gdzie mają go donieść. Dla mnie czym wyżej tym lepiej (bezpiczniej).

Dodaj komentarz