Split akcji Apple i Tesli w poniedziałek

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Dwie amerykańskie gwiazdy ostatnich miesięcy ogłosiły split swoich akcji, który nastąpi za 4 dni w poniedziałek. Chodzi o Apple:

… i Teslę:

W obu przypadkach decyzja została podjęta w momencie, w którym kursy akcji obu spółek dotarły do górnych ograniczeń kanałów długoterminowych trendów wzrostowych (24-letniego w przypadku Apple i 10-letniego w przypadku Tesli).

WIG-20 nadal nie może się zdecydować na wybicie – w górę lub w dół – z trwającej od początku czerwca konsolidacji (wczoraj +1,5 proc.). Wczoraj rosły również – chociaż słabiej od WIG-20 – wszystkie główne indeks GPW natomiast spadł – zamykając się najniższej od 2 tygodni – indeks rynku New Connect (NCIndex -0,8 proc.).

S&P 500 wzrósł wczoraj o 1 proc. ustanawiając swój nowy historyczny rekord. Również rekordowe były wczoraj zamknięcia Nasdaq Composite (+1,7 proc.) i Nasdaq 100 (+2,1 proc.). Dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko spadała (-0,1 proc.). W Azji w czwartkowy poranek brak było wyraźnej tendencji: połowa głównych indeksów rosła (najsilniej +0,9 proc. Shanghai B-Shares Indes), a połowa spadała (najsilniej -0,9 proc. Hang Seng).

Spółka e-Kiosk (C/Z 8,5, C/WK 6,79, kapitalizacja 18,3 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 17 kwietnia. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 0,65 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 1,01 zł. Osiągnięcie w sierpniu przez kurs akcji spółki górnych ograniczeń trendów wzrostowych – średnioterminowego rozpoczętego w 2018 roku oraz długoterminowego rozpoczętego w 2014 roku czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 4 miesiące nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć minimalny wzrost wartości publikowanego przez INSEE wskaźnika zaufana konsumentów we Francji w sierpniu:

… najwyższą od 2 lat roczną dynamikę zysków przedsiębiorstw w Chinach w lipcu (+19,6 proc.):

… trzeci z rzędu wzrost wartości publikowanego przez National Central University wskaźnika zaufania konsumentów na Tajwanie w sierpniu:

… sierpniowy spadek wartości publikowanego przez Statistics Finland wskaźnika zaufania konsumentów w Finlandii:

… oraz utrzymanie się rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej (poza samochodami i motocyklami) w Norwegii na bardzo wysokim poziomie (+13,8 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. sumadartson

     Ależ jest. I Najwyższemu 3a dziękować że nie doprawìł jej skrzydeł, dzięki czemu lazur nieba oglądać jest nam jeszcze ciągle dane.
     A myślenie ma pewną przyszłość(*)

     (*) nie dotyczy domu wariatów

 1. toya

  Taka obserwacja:

  “Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć (…)
  … najwyższą od 2 lat roczną dynamikę zysków przedsiębiorstw w Chinach w lipcu (+19,6 proc.)”

  Patrzac na wykres wyraznie widac, ze zyski Chinskich przedsiebiorstw byly w trwalym trendzie spadkowym od ponad dwoch lat – dokladnie od momentu wprowadzenia ceł przez Trumpa na poczatku 2018 roku. Ten trend odwrocił się w marcu tego roku z poczatkiem lockdownu Zachodu.

  Jak to mawiali Rzymianie? Zrobil ten kto odniosl korzysć?

  2
    1. toya

     po slodyczy wczorajszej porazki wojskowych, moge nawet dzisiaj potrzymać kciuki za “sąsiadkę” w ramach patriotyzmu dla miasta 🙂

     A co do wpisów, to dziękuję, ale słowa uznania należą się przede wszystkim Panu Wojtkowi za codzienną porcję cennych inspiracji, do których w sumie dość często mało kto się tutaj odnosi.

     1
 2. Bankier

  Jak czytam że to idealny moment na S-ki w USA to dobrze ,że nie jestem taki mądry , trend w górę aż ZĘBY bolą a tutaj sami S-kowicze szukający szczytu , taka HOSSA nie odwróci się z dnia na dzien i lepiej grac z trendem z GRUBASAMI

  Co do splitu wiadomo w mega drogich akcjach siedzieli BOGACI teraz wejdzie drobnica w tanie nominalnie akcje

  Dopóki amerykański dług nie wyskoczy nad 1 % to tylko akcje bo jak dług wyskoczy to szybko będzie 1,5% i krach rękami FEDu znów na akcjach , przy tych dodrukach i braku jakiejkolwiek refleksji jestem zdania jak kiedyś pisał pan WB że bessy już nigdy nie będzie .

  Wystarczy to przeczytać ,żeby wiedzieć że za PiS500da hossy w Polsce nie będzie

  https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/rekordowe-straty-holdingu-pis-w-drugim-kwartale-tak-zle-jeszcze-nie-bylo/7vp9d31

  U mnie wczoraj na Facebooku ktoś wkleił filmik , 14 gmin zbierało sie latami i rozpoczęło inwestycje na przerabianie śmieci , na filmiku jest PISIOR który mówi albo wybierzecie nowy zarząd i mnie na prezesa albo pieniędzy z funduszy ochrony środowiska nie będzie , no i inwestycja przerwana , pieniędzy nie ma ,firma budowlana zeszła z budowy , zarząd stary przegłosował że sprzedadzą prywatnemu inwestorowi, przynajmniej teraz wiem dlaczego dostałem 300% podwyżke cen śmieci , ciekawe czy ktoś z CBA obejrzy filmik i się zajmie w KRAJU PRAWYCH I SPRAWIEDLIWYCH , 100 mln inwestycja poszła w PiS da
  Co ciekawe zgadnijcie kto 3 razy blokował tą inwestycje i przegrał 3 razy w sądzie ? ano nowy minister w rządzie BANKSTERA .

  9
  1. sumadartson

   Bardzo ambitne założenia tego budżetu.
   Realnie wykonanie będzie na poziomie: Wzrost PKB -(minus) 4%, stopa bezrobocia 17,5%, deficyt budżetu: 222 mld PLN, inflacja -(minus) 1,8%.
   I będzie to jeden z lepszych wyników na globusie

   7
 3. Bankier

  Jak obstawiacie rynki po spotkaniu DRUKARZY ? wytrzepią jednych i drugich na STOPACH ?

  Do tej pory w USA w piątek zawsze rośnie czyli prawdopodobieństwo skonczenia na szczytach wszech czasów jest duże no i Macerson na S-kach .

  1
  1. mac-erson

   Ja mam na razie 15% docelowych s-ek po prostu rozpocząłem podbieranie i granie. Te S-ki nie są jeszcze średnioterminowe tak więc niewykluczam ich zamknięcia dzisiaj. Szczyt dopiero po weekendzie. Weszliśmy w strefę rozprowadzania, która potrwa jeszcze kilka sesji.

 4. Bankier

  Kinga Rusin
  O odejściu zdecydowała sama. Na decyzji zaważyć miały m.in. nowe regulacje dotyczące wypowiadania się w social mediach. Kinga ma wyraziste poglądy i nie chce dłużej się autocenzurować

  Ostatni NIBY niezależny BASTIOn telewizyjny padł , wszystkim się wydaje ,że coś jest dane raz na zawsze ,

  1
 5. Bankier

  Rozmawiałem wczoraj z sąsiadem , mówi ,że rok temu o tej porze miał już umowy na budowę 14 domów a teraz tylko 4 , nie wyciągam na razie żadnych wniosków ale skoro Moteusz prognozuje FICYT na 80 mld w 2021 to coś może być na rzeczy , najpierw sie smiał z Pisiorów że w ramach tarczy nawalili mu kasy jak nigdy , a teraz pewnie do niego dotrze że jak ludziom w ramach tej samej tarczy obniżyli o 20% pensje i zwolnili to nie będzie miał kto brac tych kredytów z 30% wkładem własnym . Jeszcze nie panikuje , mówi że robi wyceny ale ludzie nie podpisują umów .

  1
 6. Bankier

  Powiem Wam że pisowiec to jest dziwny czowiek , prezes wód polskich mówi że wprowadzenie podatku od suszy jakieś 1350 zł od domu to super sprawa bo drogi chodniki i miasta są wybetonowane i woda spływa do morza

  Jak mi jakiś mądry pisowiec wyjaśni jak można wode z betonowej drogi i chodników i asfaltu zebrać do beczki bo taki jest projekt podatku jeszcze podczas suszy to będę wdzięczny .

  7
  1. spiker

   Swoją drogą betonowanie i kostkowanie wszystkiego to duży problem wodny na terenach miejskich.

   Subiektywna opinia, podparta obserwacją okolicy, gdzie od jakiegoś wiele domów zalewa. bo wszędzie kostka brukowa i burzówka nie wyrabia.
   A można by więcej trawy.

   Chyba ktoś kiedyś tu wrzucał linka do bloga o wodzie.

   1
   1. resss

    do tej pory podatek wodny byl od dzialek > 3.5 tys m2 i zabudowanych ponad iles tam strzelam 65%

    teraz chca rozszerzyć o mniejsze dzialki promując montowanie zbiorników retencyjnych tj np beczki z deszczówka

    pelo by pewnie zbudowalo wielka zbieralnie deszczu za 5 mld ktora potem co miesiąc by sie psuła

    1
 7. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson

  // Dla mnie to co się zadziało od marca jest najbardziej niezrozumiałą sytuacją, którą widziałem na giełdzie a jestem od 1994r.//

  Nie da się mówić o rynku w sytuacji drukowania dowolnej ilości waluty. Ja sobie dałem spokój z archaicznymi rynkowymi zasadami. Przypuszczam, że do wyborów będzie git, nawet już na to nie patrzę.:))

 8. Bankier

  Na sesjach od 24 do 26 sierpnia Michał Kierul, prezes Softblue, sprzedał ponad 7 mln akcji spółki. Kurs mocno spadł.

  Menedżer firmy, której akcje notowane są na NewConnect, zmniejszył zaangażowanie z 41 do 14,4 proc.

 9. Bankier

  Jak przeczytałem wyjasnienia zarządu ZPUE że kupili jacht za 37 mln żeby się reklamować to mi KOPARA opadła , tak kuriozalnych bredni to jeszcze nie słyszałem , on chyba sie zapatrzył na ten jacht polskiej fundacji narodowej

  2
 10. Bankier

  Jak tak dalej pójdzie to nasz cdred też będzie miał 26% udziału w WIg 20 , niezła spółdzielnia tutaj też musi siedzieć . PIJAR mają rewelacyjny 3 lata przekładali wejście Cyberpunka a teraz znów coś rzucili na mięcho .

  3

Dodaj komentarz