Sygnał dla sentymentalnych

W porannym komentarzu w poprzedni piątek („Przydałoby się dalsze schłodzenie sentymentu INI SII„) doszedłem do wniosku, że połączenie dwu warunków odnośnie sentymentu krajowych inwestorów mierzonego przez INI SII:

 1. saldo INI SII najniższe od przynajmniej 136 sesji;
 2. saldo INI SII mniejsze od -17 pkt. proc.

… w okresie minionych ponad 9 lat zachęcało do choćby spekulacyjnego zainteresowania się polskimi akcjami.

Ten drugi warunek został spełniony dziś (saldo INI SII -23,4 pkt. proc).

Powered by macrobond.com

Oczywiście powyższe nie znaczy, że po takich sygnałach krótkoterminowe spadki – nawet silne i panicznie – nie występowały. Klasycznym przykładem krótkotrwała panika na rynkach akcji po ogłoszeniu wyników referendum w sprawie Brexitu z 23 czerwca 2016 roku. Jednakże od 2011 roku pojawienie się takiego jak dzisiejszy sygnału można było 8-krotnie potraktować jako zachętę do poszukiwania okazji do przynajmniej krótkoterminowych zakupów (ostatni przykład w marcu br.).

Podsumowanie: publikowane przez SII saldo udziału optymistów i pesymistów odnośnie zachowania WIG-u w perspektywie następnych 6 miesięcy spadło dziś do najniższego poziomu od 17 miesięcy.

Komentarze

     1. Bankier

      Jak GPW zaczęła podawać pozycje było jeden monopolista mający 60% kontraktów a drugi 25% , za 2 miesiące GRUBAS zmusił GPW do zaprzestania podawania koncentracji , sam prezes tak powiedział ,że duży inwestor czytaj Morgan sobie tego nie życzy , jak przypomnisz sobie besse 2008 i podciągnięcie na fixie o 5% rynku to zrozumiesz co i jak , chociaż wątpię .

      Kolejny mundry inaczej , GRUBY nie wie jak się ustawi na kolejną serię , dobre.

      5
  1. Guy Fawkes

   Kto będzie nowym hegemonem, to pozornie jest jasne, choć nie jest jasne kiedy.

   Problem w tym, że ersibatl nie tylko przedłuża czas obecnej hegemonii, ale też wymusza wojnę heartlandową. A wojna heartlandowa przywraca światu właściwe proporcje, czyli skazuje na bycie hegemonem nas:))

   3
        1. Guy Fawkes

         Ala bez żartów, rola Małgorzaty jest niesamowita i pasuje jak ulał do aktorki. Szczęściara.:))

         https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/1712062/pub_5e76ed46a068b531a8400ed0_5e770d0ff702ae63facf25c1/scale_1200
         https://i.pinimg.com/originals/e5/0a/9f/e50a9fe8fc46ce00456066cca439e099.jpg
         https://lh3.googleusercontent.com/proxy/bMLYlM5a1xSlVI6aBcexSNyF7hEz8dFhdXe4j7cbWDlfyol2SBPHNqVj5THfXSyx60rp9NmLFUZzW8VERQXWiqexx6m-mTW-QQcRil-BZPMjNExKpGJ8
         https://img5.bdbphotos.com/images/orig/8/h/8h1cqbjbr4rs1hqr.jpg?kj8as6ye
         https://img1.bdbphotos.com/images/orig/6/u/6uo0x0botv6vvtv0.jpg?kj8as6ye

  1. Darek51234

   JP Morgan zaciągnął pierwszą pożyczkę w maju 2008 roku, a potem korzystał z następnych transz pomocy. Łącznie 48 mld dolarów!

   Pieniążków chyba było mało bo i tak fałszowano bilanse. W kwietniu 2010 roku Wall Street Journal opublikował przeciek informacji z Federal Reserve Bank of New York, że “major U.S. banks masked risk levels”. Osiemnaście największych – w tym oczywiście JP Morgan – manipulowało swoimi wynikami kwartalnymi. Średnio obniżały swój dług o około 42%. Zadłużenie gwałtownie wzrastało w połowie kolejnego kwartału, ale potem znowu było korygowane.

   Korzystnie wpływało to na wysokość premii dla „kadry”. Bloomberg informował, że trzy największe banki inwestycyjne: Goldman Sachs, Morgan Stanley i JP Morgan w 2009 roku wypłaciły premie o łącznej wartości 30 mld dolarów. O 60% więcej niż rok wcześniej i zarazem najwięcej w historii. Nowojorski prokurator generalny Andrew Cuomo doprecyzował, że JP Morgan, który w 2008 roku „zarobił” dzięki pomocy podatników 5,6 mld USD, w 2009 roku przeznaczył na premie w 8,7 mld USD! Nagród w wysokości powyżej miliona było 1.626, a ponad 3 mln – 200. Było za co. Musieli być specjalistami wielkiej klasy, skoro inwestowali nawet w „Piramidę Madoffa”. Bank zapłacił za to raptem 1,7 mld dolarów odszkodowania klientom Madoffa, którzy byli klientami banku.

   W 2012 roku po „London Whale”, JP Morgan musiał zapłacić miliard dolarów kary za manipulacje na rynku CDS – instrumentów zabezpieczających właścicieli obligacji przed niewypłacalnością dłużników. Co prawda sam JP Morgan stracił na tych manipulacjach 7 mld dolarów, ale to jednak „leszcz” przy „wielorybie”.

   Najwięcej – 13 mld dolarów – musiał JP Morgan zapłacić (9 mld kary i 4 mld odszkodowania dla poszkodowanych właścicieli gospodarstw domowych) za sprzedaż obligacji hipotecznych w 2007 roku – czyli produktu, który legł u podstaw kryzysu

   6
 1. Bankier

  Darek51234 22 października 2020 o 17:15Odpowiedz
  Antos gruby nie raz dostał w dupe zresztą na ogół od innego grubego. Gdybyś się w szkole uczył trochę to może byłbys kimś kto miałby choć na tydzień dostęp do zleceń grubych i byś nie robił z siebie debilka.

  Zmień nik , wiesz na jaki , ten od BANKÓW jak mi miały gacie zlecieć bo koledzy od algorytmów tak mówili.

 2. tmoore

  ::))))))) dopiero wróciłem z zakupów – a i ja tak sądzą a więc

  Guy Fawkes 22 października 2020 o 14:03Odpowiedz
  @Lordowie oraz Izba Gmin i Tow. DareQ

  Możliwe, że november rain zaczął się wcześniej.
  Zaryzykowałbym tezę, że to jest jednak schemat Wycoff’a – Fawkes’a, tylko nieco uniesiony przez QE.
  https://invst.ly/sjx8l

  dla kogo rain dla tego rain

  1. fast_market

   Dodam ciekawostkę, że Węgry idą w szczepionkę rosyjską. Jeśli za pandemią stoi Rosja to może być dobry ruch.
   Jedna z teorii spiskowych mówi, że Rosji zależało na wzroście autorytaryzmu na świecie i żeby zdławić opór społeczny np. brak możliwości protestów ulicznych, wymyśliła zmutowanego wirusa. Podrzucając Chinom dla odwrócenia uwagi.
   W ogóle ciekawe te teorie spiskowe. Inna mówi, że chodzi o rozwiązanie problemów niewydolnych systemów emerytalnych.
   W każdym razie bez względu jak było życzę wszystkim zdrowia i by uważali na siebie.

   2
   1. tinley

    Na poziomie obecnego zaawansowania nauki nie da się ukryć ludzkiej ingerencji w tworzenie wirusa. Zawsze pozostanie sygnatura. Nie można jednak wykluczyć że ktoś taką wiedzę pozwalającą ominąć ten problem posiada.
    Wypuszczenie tego wirusa byłoby najgłupszą rzeczą jaką Rosja mogłaby zrobić. Co osiągnęła? Rope po 30$, przyspieszenie implementacji green deal, przyspieszenie prac nad technologiami których Rosja nie mai nie bedzie mieć, a szczepionkę prędzej czy później zachód sobie opracuje. Rosja zostałaby z tym wirusem jak Himilsbach z angielskim. do tego czasu Rosja też odczuwa skutki pandemii. Jeśli już to dopuszczałbym jakies przypadkowe wypuszczenie wirusa w Chinach tym bardziej że jakimś dziwnym sposobem Chińczycy radzą sobie wyjątkowo sprawnie z tą pandemią w przeciwieństwie do społeczeństw którym z trudem przychodzi akceptacja obowiązku noszenia maseczki bo płaskomózgowcom kojarzy się to z zamachem na wolnosć.
    Póki co wierzę ludziom którzy posługują się rozumem i wiedzą – a ci , z wielu krajów mówią że to naturalnego pochodzenia wirus.
    Jak zwykle ludzie tworzą teorie spiskowe tam gdzie ich nie trzeba. A już rozwiązanie problemów emerytalnych… Dajcież spokój.

    4

Dodaj komentarz