Sezonowy wzorzec na NCIndex zadziałał?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Na wczorajszej sesji NCIndex wzrósł o 5 proc. Zadając 2 warunki: 1) NCIndex rośnie na sesji o ponad 4 proc. oraz 2) startując z przynajmniej 40-sesyjnego dołka w ciągu zaliczonego w trakcie poprzednich 2 sesji dostajemy w ostatnim okresie 3 podobne do wczorajszego sygnały w marcu, wrześniu i listopadzie br. W każdym z tych 3 przypadków indeks rósł później o przynajmniej 3 tygodnie.

Dla odmiany sezonowy wzorzec dla NCIndex opracowany na podstawie zachowanie indeksu z poprzednich 12 lat sugeruje, jeszcze ok. 2 miesiące wzrostu do najwyższego poziomu od pół roku, co w obecnej sytuacji oznaczałoby wzrost do poziomu minimalnie wyższego od szczytu z 8 października (523 pkt.) i późniejszy spadek aż do terminu następnego sezonowego dołka w przyszłym roku.

WIG-20 po 4-tym z rzędu wzroście (tym razem o 0,6 proc.) zamknął się najwyżej od 24 lutego br. uderzywszy w górne ograniczenie wstęgi Bollingera. Standardowy MACD nadal jeszcze nie przełamał opadającej linii sygnału. Rosły również pozostałe główne indeksu polskiego rynku akcji (najsilniej o 5 proc. NCIndex). sWIG-80 zamknął się najwyżej od lipca 2017. Przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-BUDOW i WIG-TELKOM. Wśród indeksów narodowych przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-CEE i WIG-UKRAIN.

Po lekkim spadku wczoraj, dziś rano cena kontraktów na S&P 500 rosła o 0,4 proc. Co ciekawe szerokość standardowej wstęgi Bollinera dla tego instrumentu (w procentach) zawęziła się do najniższego poziomu od końca lipca 2019. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej o 2,2 proc. zwyżkował Hang Seng. Swe nowe przynajmniej roczne maksima ustanawiały główne indeksy w Korei Południowej, w Indiach i na Tajwanie. Najsilniej – o 1 proc. – spadał główny indeks giełdy w Indonezji.

Spółka Krka (C/Z 10,9, C/WK 1,84, stopa dywidendy 4,3 proc., kapitalizacja 13,9 mld zł) została w tym miejscu wspomniana 13 grudnia ub. r. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 317,72 zł. Wczoraj jedna akcja na zamkniecie kosztowała 416,05 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia 8-letniego kanału trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zawróceniem uwagi na akcje ten spółki 12 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Atlanta Poland (C/Z 7,1, C/WK 0,57, stopa dywidendy 2,8, kapitalizacja 43,9 mln zł) będąca firmą importującą oraz sprzedającą bakalie wykorzystywane do produkcji wyrobów czekoladowych, słodyczy, ciastek oraz pieczywa obronił 2 lata temu poziom swego minimum z 2013 roku i obecnie po przełamaniu opadającej linii oporu łączącej poziomy szczytów z 2006, 2011 oraz 2015 roku zbliża się do poziomu szczytu z 2015 roku.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć wyniki handlu zagranicznego Szwecji w listopadzie:

… grudniowy wzrost wartości publikowanego przez Unicredit Bank Austria wskaźnika PMI dla gospodarki Austrii:

… nowy rekord i +4,8 proc. roczną dynamikę wartości publikowanego przez Bulgarian National Statistical Institute indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Bułgarii w III kw. br.:

… nowy rekord i +8 proc. roczną dynamikę publikowanego przez Czech Statistical Office indeksu cen mieszkań w Czechach:

… -0,3 proc. roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Ukrainie w listopadzie br.:

… nowy rekord i +7,9 proc. roczną dynamikę wartości S&P/Case-Shiller Home Price Indeks w USA w październiku:

… -1,2 proc. roczną dynamikę sprzedaży detalicznej w Korei Południowej w listopadzie:

… nowy rekord i +7,2 proc. roczną dynamikę wartości publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w grudniu:

… oraz wartość międzynarodowej pozycji inwestycyjnej netto Niemiec w III kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. wider_swider

   Dobrze czujesz to co czuję 😉 Już przebieram… Ale jednocześnie mam w pamięci tych, którzy w samym dołku zostali omamieni wizją końca świata, głodu na świecie, topnieniem lodowców, wyginięciem zagrożonych gatunków i Hołdem Pruskim.

   6
   1. duch_natury

    No jakoś ten świat giełdowy tak funkcjonuje. Cały czas się uczymy tych podstawowych prawideł.
    W dołkach mamy wizje końca świata, wyginięcia ludzkości w szczytach wizje nowej szczęśliwości, niekończących dodruków i melt-upów 😉

    3
    1. wider_swider

     Inna sprawa, że bardzo poważnie rozważam całkowite wyjście z CDRa i nie daje mi spokoju, czy to niecierpliwość, czy słuszna diagnoza, że zbyt długo trwa to zbieranie sił, a czasu pozostało niewiele.

     1
     1. duch_natury

      Ja widzę obecnie jako jakiś rodzaj słabej korekty po 1 fali spadkowej.
      Są otwarte dwie luki w przedziale 300-320. Według mnie poziom 320-330 to absolutny max wzrostowy dla tej spółki. Ale czy aż tam dojdzie. Who knows.

      2
  1. dino54

   @duch
   Zobacz na wykres swig-80 oraz na swieczki miesieczne na wig czy wig 20 przeciez to ogromne biale swiece, Macd dal dlugoterminowy sygnal kupuj, trend na gpw zmienil sie na wzrostowy.Mimo ze masz dobre wyczucie chwilowych szczytow to pytanie jest po co grac przeciw glownemu trendowi.

   3
   1. duch_natury

    @Dino54
    Każdy ma swoją koncepcję. Wzajemnie się nie przekonamy. Widzę świece, więc spodziewam się też, że ten trend potrzebuje czasu i jakiejś formacji, aby wygasł. Dlatego S-kowanie robię ostrożnie gdy zobaczę odpowiednie układy. Na razie poza rynkiem.
    A Ty zobacz strukturę wzrostową w US od 2009r.
    Moje główne zasieki będą na rynki US.

    1
 1. toya

  Odnośnie CDR i Cyberpunk 2077.

  Po pierwszych trzech tygodniach zmasowanej krytyki na optymalizację, fizykę w grze i inne techniczne aspekty, widzę, że opinie zaczynają się skupiać na samej fabule i wyrazistości postaci. I te opinie są miażdżąco pozytywne, a gra do której przyrównywany jest CP2077 pod względem ładunku emocjonalengo to Red Dead Redemption 2.

  Zatem nadal trzymam się wersji z dnia premiery, że:

  toya 10 grudnia 2020 o 11:38
  (…)

  Zastanawiając się nad dalszą sciezką dla CDR można też popatrzeć na innych dużych devów po ich premierach.
  Na razie CDR wyglada dość podobnie jak Take-Two (Rockstar games) po ich waznej premierze Red Dead Redemption 2. Premiera miała miejsce w pazdzierniku 2018. Przez 2018 rok ich kurs zachowywał się (dość) podobniej jak CDR.

  https://stooq.pl/q/?s=ttwo.us&c=3y&t=c&a=lg&b=0

  Podobne zachowanie dawałoby spadek CDR do poziomów ~275-300 zł na poczatek wiosny, ale za dwa lata po premierze zwiedzilibyśmy poziomy 600zł.

  1
    1. sumadartson

     Wiele zależy od tego czy Wielki Joker osądzi treść gry czy tylko (niestety) jej formę. No i na ile w razie uchybień menago ustali wartość repiutejszym pozywających. A to (w razie draki) może być powalająca wartość w przypadku flagowców junajted stejts

     1
  1. Guy Fawkes

   @Lord Mac Erson

   Na filmie po 18.48, ”będą kolejne pandemie”.

   Już wszyscy wiedzą, że zaraza jest mechanizmem tranzycyjnym.
   Kolejne pandemie – kolejne szczepionki[sic!], jasna sprawa, Fenicjanie i Chińczycy są dobrze wykształceni, znają Witkacego. Mówiłem, że Nienasycenie to będzie najważniejsza książka.

   Pigułki Murti Binga.:))

   3
 2. Guy Fawkes

  @Datik

  Ty też (zwłaszcza!) posłuchaj sobie Jacky Bartosiaka uważnie, zwłaszcza w tym ustępie, gdzie pada filozoficzna konstatacja, że ”każdy sukces ma zalążek klęski”, tzn. że Niemcy niszczą Europę.

  Rzesza jest katem Europy.

  1
  1. Max2

   ”każdy sukces ma zalążek klęski”, tzn. że Niemcy niszczą Europę.

   Nie wydaje mi się aby to tak zestawiał Bartosiak. Może to w szerszym kontekście? Czemu Ty tak Niemców nienawidzisz? Co Łoni Ci zrobili?

   7
    1. dociekliwy54

     Można wytłumaczyć.
     Siła waluty powinna odpowiadać efektywności gospodarczej, tj. wydajności produkcji.
     Jeżeli godzina pracy Niemca jest więcej warta niż Włocha, to jego waluta powinna być droższa. Jednak pieniądz w strefie jest ten sam. Dlatego Niemcy mają bardziej rentowny eksport, a więc i produkcję, bo Euro jest słabsze w stosunku do innych walut ze względu na Włochów, Greków, Hiszpanów itd. Włosi odwrotnie nic im się nie opłaca produkować, bo dla nich Euro w stos. do innych walut jest za drogie ze względu na obecność Niemców w strefie.W rezultacie Niemcy sprzedają , a Południe się zadłuża , bo akurat stopy są dla nich niższe, niż wynikałoby to z siły gospodarki i w końcu nie za bardzo ma czym płacić Niemcom. Tak więc w dłuższym okresie nie służy to nikomu.

     4
     1. Guy Fawkes

      Powiedzmy otwarcie, w żywotnym interesie Rzeszy jest utrzymywanie ojro na poziomie konkurencyjnym na rynku globalnym.

      Co to znaczy w praktyce?

      To znaczy, że Rzesza niemiecka MUSI niszczyć gospodarki peryferyjne aby utrzymać konkurencyjność , marże i zyski.

      Rzesza musi mieć w strefie ojro chore kraje i musi ten stan utrzymywać.

      3
       1. Guy Fawkes

        Wewnątrz niemieckiego związku radzieckiego jest gra o sumie zerowej. Rzesza musi karać wszystkich pozostałych, a radziecka szansa rozwojowa na poziomie makro polega na tym, żeby ukierunkować karę na kogoś innego.

        Innymi słowy, odbywają się ciągle ”twarde negocjacji” i trwa ciągły konkurs o palmę[sic!] najlepszego radzieckiego folksdojcza.:))

        To tak a propos sloganu dla ubogich ”Silna Polska w silnej radzieckiej Ojropie”.

        Ciekawe, że mam wrażenie daja vu. Słyszałem coś takiego w latach 70-tych.:))))

        4
  2. Guy Fawkes

   Sukces Rzeszy to klęska Europy.

   Dlatego powtarzam nieubłaganie, że dla dobra Europy i dla dobra Niemiec koniecznym jest wyzwolenie Bawarii, Badenii i krajłow nadreńskich spod okupacji niemieckiej.
   (Eksterytorialna strefa Renu jako szwajcarski kanton Lorelei – jasna sprawa).

   Wtedy dopiero zrównoważona Konfederacja Europejska ma szansę być mocarstwem. Inaczej katastrofa humanitarna, jak zwykle.

   2
     1. Max2

      Będzie. Jesteśmy w przełomowych latach w historii. Świadomość ludzi zmienia się dzięki internetowi (dostępności wiedzy) Albo wyjdzie na Twoje i się wszyscy pozabijamy w myśl “wydumanych fikcyjnych idei i nienawiści” albo zaakceptujemy (wybaczamy i prosimy o wybaczenie) aby budować wspólną przyszłość. Na szczęście wybór nie należy do nas tylko do młodych, którzy dojrzeli bardziej niż my.

      5
 3. konsultant122

  @duch_natury
  Przypomniałeś mi o zakładzie, Sir. Już zapomniałem że rok temu zawarliśmy zakład że WIG spadnie w tym roku:)) No powiem Ci że wygrałem o włos, znaczy dzieci wygrały. O ile to się zakładaliśmy?

  1
     1. Guy Fawkes

      Jakbym miał na takie rzeczy czas i jakbym potrafić się przemóc, to rozłożyłbym to na czynniki pierwsze.

      Na razie jakoś nie mogę, choć którejś soboty będę musiał, bo przecież obiecałem (!!!!!) lordowi Mac Ersonowi. O ja nieszczęsny, obiecałem.

      Na razie soboty są kryptokonne.

      1
      1. Max2

       Fawkes jesteś moim ulubionym Lordem :)) Nic tak mnie nie cieszy jak Twoje wk…:)) Im dłużej nie rozłożysz tego na czynniki pierwsze sprawisz mi frajdę. 🙂 Przestań się oszukiwać, trwaj w swojej rzeczywistości a nam obu przyniesiesz satysfakcji w wzajemnej nietolerancji. Jak to rozkminisz po Tobie… Obyś żył wiecznie…a ja miał się na kogo wk…. ć:)

       2
   1. Idmmaximus

    Okolice 230 będą ciekawe …choć w marzeniach kreśląc kanał po dołkach i okolice 200 i lekko niżej może by się udało coś śkubnąć tutaj płynność ograniczona więc i dynamika zwiększona ….cóż spółka dla mnie arcy ciekawa na najbliższe lata ….

 4. Griot1234

  Do Bankier. I innych uczestników bloga włącznie z Gospodarzem.
  Zastanawiam się o co chodzi z tymi interwencjami NBP. Czy może to mieć związek z MMT. I kierowaniem środków w popyt realny, a nie inflację aktywów? Bo w zasadzie mamy wszędzie MMT na poziomie banków centralnych teraz ruch po stronie rządów w zakresie działań fiskalnych. Ciekawy będzie ten 2021.

 5. podczaszy1

  Na koniec roku podzielę się refleksją. Strasznie dużo “posrańców”pojawiło się tutaj na blogu od marca tego roku. Zdaje się,że to jest najgrożniejszy ze skutków działania tego straszliwego wirusa.:)))

  7
  1. Idmmaximus

   Panie podczaszy jeżeli Pan pisze o mnie to pojawiam się rzadko ale nick mam od około 2005 🙂

   Tak z ciekawostki na początku tego roku napisałem taka ciekawostkę, że na wykresie miesięcznym historycznym na swig80 rsi przebił od dołu dolną linie i zawsze w historii zapowiadało to hossę ….jakże prosty wskaźnik a wiadać skuteczny 🙂

   2
 6. podczaszy1

  Na wykresie miesięcznym CDR padło wsparcie na poziomie 337 PLN.Taka sytuacja na tym papierze nie miała miejsca od ponad 4 lat. Chodzi mi o zamknięcie na koniec miesiąca. Aktualne wsparcie na poziomie 267PLN.

  1

Dodaj komentarz