25-letni rekord rocznej dynamiki M1 w Polsce

W styczniu br. roczna dynamika agregatu pieniężnego M1 (gotówka w obiegu plus bankowe depozyty bieżące) w naszym kraju osiągnęła nowy najwyższy poziom od ćwierć wieku (+36,5 proc.). Można to interpretować jako sygnał sugerujący, że wzrosty na krajowym rynku akcji mają przed sobą jeszcze kilka miesięcy. W 1999 roku roczna dynamika M1 rosnąca w reakcji na kryzysy azjatycki a w szczególności rosyjski osiągnęła swój szczyt w październiku 1999. WIG osiągnął szczyt hossy w marcu 2000, a więc 5 miesięcy później. Jeszcze wyższe maksimum rocznej dynamikę M1 osiągnął w marcu 2007 roku. WIG osiągnął szczyt ówczesnej hossy w lipcu 2007, a więc 4 miesiące później.

Powered by macrobond.com

Założywszy pesymistycznie, że styczniowe maksimum rocznej dynamiki M1 to już cykliczny szczyt tego parametru (co nie jest wykluczone, bo niebawem zacznie się „efekt bazy” czyli porównania z pierwszymi reakcjami systemu monetarnego na koronawirusową pandemię), analogie z latami 1999-2000 i 2007 sugerują szczyt cen akcji w 4-5 miesięcy po styczniu, czyli w maju-czerwcu.

Podsumowanie: roczna dynamika M1 w naszym kraju ustanowiła nowy 25-letni szczyt w styczniu br.; uwzględniając tylko dwa poprzednie epizody wysokiej dynamiki M1 w latach 1999-2000 cykliczny szczyt hossy na rynku akcji wypadł w 5 miesięcy po maksimum dynamiki M1, zaś w 2007 roku w 4 miesiące po takim szczycie apogeum dynamiki M1.

Komentarze

 1. Hubi H

  W US grubi pchają papier gawiedzi na otwarciach, ulica ciągle żyje w duchu rozdawnictwa, szczepionek i hossy połykając każdy spadek jako potencjalny dołek i szanse na zysk, rozpuszczone to pokolenie karmione pieniędzmi z helikoptera 🙂 Warto czasami odwiedzić fora serwisów takich jak eToro, wczoraj był płacz, bo Tesli nie udało się kupić na początku sesji w promocji…

  3
 2. Griot1234

  DziękiPanowie : Pire & Long_short za humor i spostrzegawczość. Tak popełniłem oczywistą oczywistosć. A chciałem napisać że na skutek wzrostu eurchf rozjeż dzają się pary chfpln i eurpln,co też jest oczywiste ale jak długo możliwe do utrzymania jeśli to nbp chce słabego złotego w stosunku do eur. Przepraszam za zamieszanie na forum.

 3. tmoore

  Oczywiście, że jest zadowolone. I jeszcze żeby ze 2 tygodnie rosło, to i banan urośnie …
  Na marginesie na podbitce dzisiaj przed południem sprzedałem bitkonia i większość pegaza. Wyprowadziłem wszystko + 15%. Tak że na tą chwilę gram za darmo na k.walucie i z przyjemnością czekam na uczciwą korektę. ::))

  1
 4. apgroom

  @MAX

  „Trzeba by pogratulować P. Niedzielskiemu, ale znając jego skromność będzie umniejszał swoje zasługi i bez wątpienia spróbuje nazwać go odmianą niemiecką.”
  Ten Pan to pionek. Max kto gra w szachy samymi pionkami ten przegrywa.

  2
 5. red.007

  Ameryka Ameryką,ale dolar kluczem dla wzrostów u nas.

  „red.007
  11 stycznia 2021 o 21:58
  …Na USD/PLN możliwy już koniec wzrostów lub jeszcze lekkie wyjście nad Sylwestra i to wszystko na co dolara będzie stać.”

  Teza aktualna,wzrosty nie miały ochoty na radykalne/trwałe wybicie nad Sylwestra.
  Swoją drogą na dziennym od grudnia możliwa ciekawa formacja,ale to każdy sam oceni.
  https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  3
   1. red.007

    NBP może mieć wpływ na dolara i euro,nie ma wpływu na główna parę,czyli E/U,to para świata a nie PiS.
    Dobrze to było widać przy interwencji osłabiania polskiej waluty.Zmieniał się kurs USD/PLN i EUR/PLN,główna para ani drgnęła.
    Będzie rosła,to wzrosty na giełdzie będą zakładam,że będzie rosła.

    7
 6. Griot1234

  @Red.007
  Ja również uważam że NBP nie zawróci kijem Wisłyale może mieć wpływ na tempo aprecjacji pln/usd, a sposób, rozwiązania problemu kredytów frankowych może wpłynąć na kurs PLNCHF i innych pośrednio. Ponadto jak popatrzę na 20 letni wykres USDPLN, USDCHF, USDCNY To wyraźnie widać synchronizację eur&cny wobec usd i w takiej optyce zbliżamy się do poważnych oporów. Ponadto w kwestii par walutowych to główne ustalenia robią banki centralne a, nie tłumy na giełdach. To tylko moje wątpliwości, ale zgadzam się z Panem,ze trend spadku dolara do euro jeszcze potrwa, choć ponoć różnice w oprocentowaniu mogą zrobić swoje jeśli chłopakom z Fed wymsknie się coś z pod kontroli. Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji na ścianie strachu. Ja zostawiłem nieduży pakiet w Oponeo, kupowany wcześniej i gold fiz. Reszta to fiaty euro, chf, pln,. POZDRAWIAM.

 7. groowing

  Co do dolca, red007 to nei byle jaki grajek, dla mnie tutaj 10/10 i co do tej formacji na dziennym usd/pln to widzimy idealny klin znizkujacy a somo wybicie bedzie przepotezne takze uwazajcie bo te hossy dobiegaja konca, ostatnie dopakowywanie dzieciakow w tesle i inne smiecie. GPW ? Panie, wstydu Pan oszczedz, tutaj nie bedzie co zbierac w kwietniu.

  2
 8. wider_swider

  tmoore 24 lutego 2021 o 22:57
  Na marginesie na podbitce dzisiaj przed południem sprzedałem bitkonia i większość pegaza. Wyprowadziłem wszystko + 15%. Tak że na tą chwilę gram za darmo na k.walucie i z przyjemnością czekam na uczciwą korektę. ::))

  Stawiasz nas w trudnej sytuacji, ale do 54k powinniśmy sobie poradzić. Później może być kłopot i wycieczka w rejon 40-41k.

  1

Dodaj komentarz