W IV kw. ub. r. kontrybucja inwestycji w środki trwałe brutto była w naszym kraju najniższa od 4 lat

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

W IV kw. ub. r. roczna dynamika realnego PKB w naszym kraju wyniosła -2,8 proc. i była niższa niż w III kw. (-1,5 proc.).

Na tą roczną dynamikę PKB w wysokości -2,8 proc. złożył się -3,2 pkt. proc. spadku krajowego popytu oraz +0,4 pkt. proc. eksportu netto.

W tym 3,2 proc. spadku krajowego popytu przeważał spadek inwestycji brutto (-2,2 pkt. proc.) nad spadkiem konsumpcji (-1 pkt. proc.).

Jeśli chodzi o wydatki konsumpcyjne to publiczne zachowały się stabilnie (+0,7 pkt. proc.) natomiast nadal ujemna była kontrybucja wydatków gospodarstw domowych (-1,7 pkt. proc.).

Co do inwestycji brutto (-2,2 pkt. proc.) to kontrybucja inwestycji w środki trwałe była najniższa od IV kw. 2016 (-2,8 pkt. proc.) natomiast dodatnia była kontrybucja zmiana zapasów (0,6 pkt. proc.).

WIG-20 zanotował wczoraj drugi z rzędu wzrost (+0,5 proc.) nadal utrzymując się w trwającej od 1,5 miesiąca konsolidacji. Rosły wczoraj również pozostałe główne indeksy polskiego rynku. Wśród indeksów sektorowych najwyższy poziom od 3 lat ustanowił WIG-MOTO.

Na rynku akcji w USA również panował swego rodzaju pat: po 0,8 proc. spadku wczoraj dziś rano cena kontraktów na S&P 500 odrabiała częściowo straty rosnąc o 0,5 proc. W Azji spadał dziś rano jedynie nowozelandzki NZX50 (-0,2 proc.). Pozostałe indeksy zwyżkowały (najsilniej o 2,5 proc. Hang Seng).

Spółka Action (C/Z 12,3, C/WK 1,62, kapitalizacja 184 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 9 lutego br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 6,34 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 9,20 zł. Osiągnięcie przez kurs poziomu wyznaczanego przez rozmiar upuszczonej górą w lipcu ub. r. strefy konsolidacji z lat 2018-2020 oraz górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu ub. r. średnioterminowego trendu wzrostowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki miesiąc temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Tax-Net (C/Z 7,1, C/WK 0,89, kapitalizacja 3,66 mln zł) będącym śląskim biurem rachunkowym wybił się w ubiegłym roku z wieloletniej formacji „spodka”, a następnie wykonał ruch powrotny do poziomu przełamanego w górę oporu i obecnie przebywa w obrębie kanału ponad 3-letniego trendu wzrostowego tuż nad rosnącą średnią 200-sesyjną.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin, można wspomnieć styczniowy spadek stopy bezrobocia w Japonii (2,9 proc.):

… saldo obrotów bieżących Australii w IV kw. ub. r.:

… wysokość długu publicznego Polski w grudniu:

… najniższą od 41 lat roczną dynamikę sprzedaży detalicznej (poza pojazdami) w Niemczech w styczniu (-8,7 proc.):

… nowy rekord publikowanego przez Nationwide indeksu cen nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w lutym (+6,9 proc. r/r):

… saldo obrotów bieżących Ukrainy w styczniu:

… wstępny odczyt rocznej dynamiki CPI w strefie euro w lutym (+0,9 proc. r/r):

… najniższą od 1983 roku roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Australii w IV kw. ub.r.:

… oraz roczne dynamiki CPI i PPI w Turcji w lutym:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. noob

  @Billy
  Kategorycznie odradzam,zawiesza pewnie przy 70.Zdawałem 190-220.Pozniej idealne zejscie na 108 i yp.Kluczowym było 156 ,bili sie o poziom tydzien czasu,stop ponizje obowiazywał.Obecnie odebrane zacyznajac od pkc porananego po 113 do 120.Ilosc ponizej 50% niz kiedys i nie zapowaida zwiekszenia.To total oddawał,idea jest ze fund zamkn ma prawo posiadac 20% w 1 społkce,cormeya tez przykrocił,moze został upomniany,czort wie.130 kloczowe w cenach zamkniec,najwazniejsza cyferka ,na razie 2 podejscia pod to.Pomimo ,ze gada juz nie ma,zmeczony jestem.Pojawiaja sie nastepni z dziwnymi pytaniami.Szkoda zycia i czasu na odpisywanie.Czas powoli konczyc ta nierowna walke.Masz moje skype jak cos .

  1
 2. noob

  @ Billy
  You welcome.Jesli ktos czytał o mabionie to wiedział ze info jest w drodze.(trzeba jeszcze wiedziec gdzie znalezc).Mogłbym przekleic moje wpisy o tym ale zaraz beda madrzejsi,To nie koniec na mabionie i emisja w drodze.

  2
     1. Hubi H

      @wider_swider
      Przepraszam za ten lekki przekąs/sarkazm z mojej strony 🙂
      Nie uważasz, że na bananie ciężko o strategię jeśli tą świątynią hazardu podrzucają wszyscy jak szmatą?
      Z własnego doświadczenia wiem, że czasami lepiej rzucić kostką niż siedzieć miesiąc w analizie technicznej o insider news to już nawet nie wspomnę, bo to temat na inną rozmowę…

      6
      1. wider_swider

       Szczerze mówiąc nie uważam.
       Znam wiele osób, które radzą sobie dobrze na GPW.
       Spójrz chociażby na Billy’ego.
       Sam jestem ciekaw czy uważa banana za świątynię hazardu.
       W mojej ocenie, gdy człowiek sobie z czymś nie radzi to automatycznie zakłada, że jakiś „system” go oszukał.
       Nie twierdzę, że nie ma tu machlojek, ale są osoby, które się w tym odnajdują.

       2
       1. Hubi H

        Prawda jest taka, że wszyscy próbujemy przewidzieć przyszłość, różnica między GPW a kasynem jest taka, że na tym pierwszym nie tracisz całego wkładu od razu, mówię to z perspektywy osoby, która ‚coś’ tutaj zarabia i mówię otwarcie, że więcej w tym szczęścia niż rozumu 😉

        2
  1. noob

   Hubi@
   Nie wiem,krotkoterminowo i dlugoterminowo chyba tak,a srednio raczej nie;-)1/3 swoiich wysypałem i zerkam co dalej.Nie cche zamrozic w emisji,zreszta nalezało strzepnac wczesniejj czy pozniej jak na medapp po info.
   Dobrze Billy odpisał ,boruta w butach.

   3
   1. wider_swider

    Serio nie wiesz co powie?
    Na shortkoń prapradziadki i dopłacać do depo odjeżdżając od Hołdu Pruskiego, Grunwaldu, Cedyni i piekła.
    99-procentową skuteczność zbitych koni trzeba pielęgnować, bo to rzadkość niebywała.

    9
 3. macarek

  No to jest hit dnia a może miesiąca:
  //Mabion stanie się jednym z elementów łańcucha dostaw szczepionki w ramach spółki Novavax//

  https://stooq.pl/n/?f=1407830

  Mabion będzie w stanie dostarczyć na polski rynek szczepionkę spółki Novavax, którą będzie produkować, praktycznie następnego dnia po dopuszczeniu tego produktu do obrotu przez Europejską Agencję Leków

  Przypomniał, że Novavax ma zakontraktowane na rynkach światowych blisko 1,5 mld dawek szczepionki.

  „W związku z tym Novavax buduje centra wytwórcze swojej szczepionki na potrzeby różnych regionów…/

  1
 4. billy_the_kangoor

  @Macarek
  Szczepionki na co? Na głupotę chyba albo normalną grypę.
  Widzę, że ludzie ogłupieli na punkcie czegoś, czego nigdy nie widzieli, ani nie doznali uczuć w dłuższym terminie skutków ubocznych.
  Może czas leczyć ćpunów, których umiera w ciągu miesiąca więcej, niż w ciągu roku na co-vid.

  11
 5. Primipilus

  ….Nie uważasz, że na bananie ciężko o strategię jeśli tą świątynią hazardu podrzucają wszyscy jak szmatą?…..
  …siedzieć miesiąc w analizie technicznej….

  Można opracować strategię. Taką z pominięciem analizy technicznej. Ja od wielu lat nie stosuję AT ani AF. Mam swoją strategię opartą w skrócie na słuchaniu „muzyki rynku”. Nic mi nie przeszkadza nawet nazywanie GPW świątynią hazardu.
  Muzyka rynku – to tylko taka nazwa. Pod tym kryje się psychologia i wiele innych elementów śledzących kierunki.

  1
 6. sumadartson

  sumadartson 2 marca 2021 o 18:03

  //Natomiast jeśli już rozmyślamy o szczycie z 2000 roku to obecnie miałby on miejsce 16 lutego 2021, odkąd siła Nasdaq / S&P słabnie w oczach
  Gdy nie było jeszcze Nasdaq, podobnym wskaźnikiem była średnia przemysłowa do średniej transportu DJ
  Posumowanie: Na shortkoń panowie szlachta.//

  A @świder na to: niemożliwe i wali wełną w sufit

  3

Dodaj komentarz