Bitcoin postraszył w niedzielę

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Najsilniejszy od 23 lutego br. niedzielny spadek kursu BTC/USD o 8,1 proc. wywołał sporo emocji u uczestników rynku kryptowalut. W trakcie ostatnich 5 sesji kurs BTC zniżkowało o 9,7 proc. (również najsilniej od lutego) i opuścił dołem formację, którą można próbować interpretować jako klin kończący (pytanie tylko “kończący” co?). Patrząc na wykres kursu BTC/USD od marca ub. r. można dojść do wniosku, że raczej jeszcze trochę za wcześnie by ten impuls się skończył: jego pierwsza część poprzedzająca przełamanie szczytu poprzedniej hossy z grudnia 2017 trwała od marca do grudnia 2020, a więc 9 miesięcy. Dalszy ciąg tego ruchu po tym wyłamaniu do nowych historycznych rekordów powinien być mniej więcej proporcjonalny w czasie i przestrzeni do ruchy poprzedzającego to wyłamanie, a na razie od grudnia ub. r. minęły zaledwie 4 miesiące (ale jakieś ruchy korekcyjne o obrębie kanału rozpoczętego w marcu ub. r. trendu wzrostowego spokojnie można sobie wyobrazić w najbliższych tygodniach).

W ciągu 5 sesji kurs BTC/USD spadł z historycznego szczytu na 23-sesyjne minimum, bo jeszcze nigdy w przeszłości się nie zdarzyło. Jeśli zliberalizujemy nieco to pierwsze kryterium do 7 sesji od historycznego szczytu, to dostaniemy jeszcze dwa podobne sygnały sprzed 8 lat (16 kwietnia 2013) oraz ponad 4 lat (11 stycznia 2017). Kłania się tu być może mniej więcej 4-letni cykl “halvingowy” na BTC.

WIG-20 nadal zmagał się w piątek z poziomem oporu wyznaczanym przez lokalne szczyty z lutego, marca i początku kwietnia (-0,35 proc.). Rosnący na swoją rosnącą linią sygnału standardowy MACD dla WIG-u 20 osiągnął najwyższy poziom od stycznia. Spadł w piątek lekko również WIG (-0,2 proc.), natomiast indeksy średnich i mniejszych spółek (mWIG-40, sWIG-80 i NCIndex) notowały niewielkie zwyżki. Wśród indeksów sektorowych przynajmniej roczne maksima notowały WIG-NRCHOM i WIG-PALIWA, a wśród makrosektorów WIG.MS-BAS i WIG.MS-PET.

Po piątkowym historycznym rekordzie dziś rano cena kontraktów na S&P 500 lekko się korygowała (-0,24 proc.). W Azji w poniedziałkowy poranek przeważały wzrosty. Najsilniej o – ponad 1 proc. – rosły Shanghai Composite, Shanghai B-Share Index oraz tajlandzki SET Index. Historyczne rekordy ustanawiały tajwański Taiex oraz australijski All Ordinaries. Najsilniej – o 2,3 proc. – spadał indyjski Sensex.

Spółka Comarch (C/Z 15,7, C/WK 1,73, stopa dywidendy 0,7, kapitalizacja 1,86 mld zł) została w tym miejscy wspomniana 28 listopada 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 176 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała 229 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki poziomu oporu wyznaczanego przez szczyty z 2007 i 2017 roku oraz zbliżanie się do górnego ograniczenia kanału rozpoczętego 3 lata temu średnioterminowego trendu wzrostowego oraz do celu sugerowanego przez rozmiary opuszczonej górą konsolidacji z lat 2009-2014 czynią przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 17 miesięcy temu nieaktualnymi.

Kurs akcji spółki Venture Inc ASI (C/Z 10,2, C/WK 1,7, kapitalizacja 82,4 mln zł) działającej na rynku kapitału wysokiego ryzyka i zajmującej się inwestowaniem w projekty – głównie z zakresu internet/software – we wstępnej fazie rozwoju (start-up, seed) pomagając im osiągnąć sukces na rynkach: polskim i światowym odbił się w ubiegłym roku od dolnego ograniczenia kanału długoterminowego trendu wzrostowego i od tamtej pory porusza się w obrębie kanału średnioterminowego trendu wzrostowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć roczne dynamiki cen nieruchomości mieszkalnych w Pekinie w Chinach w marcu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Chinach w marcu:

… roczną dynamikę realnego PKB w Chinach w I kw. br.:

… liczbę zarejestrowanych w UE samochodów osobowych w marcu:

… wyniki handlu zagranicznego strefy euro w lutym:

… najwyższą od grudnia 2011 roczną dynamikę zharmonizowanego wskaźnika CPI dla Polski w marcu:

… roczną dynamikę “core” CPI (bez cen energii i żywności) w Polsce w marcu:

… nowy rekord wartości publikowanego przez Deutsche Hypothekenbank indeksu cen nieruchomości mieszkalnych EPX w Niemczech w marcu:

… oraz wartości publikowanych przez Uniwersytet Michigan wskaźników zaufania konsumentów w USA w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

    1. duch_natury

      Krótkoterminowo (tradingowo) różnie może być ale nie widzę obecnie żadnych podstaw do S-ek na W20.
      Wybiliśmy linię oporową po szczytach ze stycznia i marca.
      Jesteśmy nad linią trendu krótkoterminowego od 25.03

      19
  1. digesting slowly

    ” digesting slowly 16 kwietnia 2021 o 19:02

    ” digesting slowly 15 kwietnia 2021 o 17:20

    @red007

    Widzi Pan cos ciekawego na OPL?

    Bo mi sie wydaje ze cos widze, ale nie chce zapeszac ”

    No i poszło.
    Teraz to samo, tylko z JSW”

    To co teraz? Może PKN? (ale to za chwile).

    4
      1. Wojciech Białek (Autor
        Wpisu
        )

        A wracając z kosmosu na giełdę, gdy następna polska spółka z GPW coś wyśle na Marsa:

        https://www.parp.gov.pl/component/content/article/57773:specjalisci-od-podczerwieni-czyli-polacy-na-marsie

        … to trzeba ją kupować:

        https://wojciechbialek.pl/2019/11/cac-40-zaatakuje-szczyt-z-2007-roku.html

        … i trzymać:

        https://stooq.pl/q/?s=vgo&c=mx&t=c&a=lg&b=0

        … a nie sprzedawać jak głupi:

        https://wojciechbialek.pl/2020/10/rentownosc-10-latek-rzadu-usa-najwyzej-od-czerwca.html

        1

Dodaj komentarz