S&P 500 przy górnym ograniczeniu kanału 12-letniego trendu wzrostowego

Jeśli poprowadzimy linię pomiędzy dwoma związanymi z gospodarczymi recesjami w USA (szare pionowe pasy na poniższym obrazu) dołkami S&P 500 z 9 marca 2009 i 23 marca 2020 oraz równoległą do niej przechodzącą przez szczyt indeksu z kwietnia 2010, to otrzymamy następujący rezultat:

Powered by macrobond.com

Dotykanie tej górnej (czerwonej) linii przez indeks było w okresie minionych 11 lat zwykle dobrym momentem do sprzedaży akcji (wyjątkiem był taki sygnał z końca 2014 roku), ale oczywiście obecna sytuacją jest z wielu względów całkiem wyjątkowa, więc nie można się upierać, że i tym razem będzie podobnie.

Ponieważ zarówno dołek z marca 2009 jak i dołek z marca 2020 wypadły w trakcie gospodarczej recesji, to można późniejsze ruchy porównywać ze sobą i gdyby takie porównanie traktować dosłownie, to korekta (z “Flash Crashem” w gratisie) na S&P 500 powinna rozpocząć za 9 sesji.

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: S&P 500 osiągnął górne ograniczenie kanału 12-letniego trendu wzrostowego; analogia marzec 2020=marzec 2009 sugeruje początek korekty za 9 sesji.

Komentarze

 1. resss

  wracając do bloombergowego rankingu covid.

  1. Testy

  Nie mamy możliwości testować więcej niz 130 tys przypadków dziennie. To zasadniczo za malo aby wdrożyć masowe testy i kontrolować fale poprzez precyzyjne izolowanie chorych.

  Każdy test kosztuje ok 350 pln. 100 tys dziennie przez miesiac to miliard

  Przy hospitalizacji zwłaszcza w późnym etapie choroby brak testu jest grozny bo blokuje leczenie. Mozna sie ratować szybkim antygenowy testem

  Zadne europejskie państwo nie wygralo z pandemia poprzez masowe testy. Słowacja zrobila show z testowaniem wszystkich i nic z tego nie wyniknęło.
  Francja i niemcy duzo testuja ale j nich fala jest moze niższa ale dluzsza, bez wiekszych zmian to wyglada od jesieni.

  Czy to zasadniczy sukces a nasza porazka?

  2. Zgony

  Temat w sumie wyczerpany. Ja rodzicom powiedziałem zero znajomych, zadnego lazenia po ludziach, zero kosciolow i imprez, zakupy ograniczyc. Ze znajomych chyba tylko ja tak zrobiłem.
  Wszyscy wydaja sie miec wyjebane

  Brakuje uwzględnienia w rankingu aspektów gospodarczych, bezrobocie etc. No ale wiadomo kazda strona bedzie miala własny ranking i dokładnie odwrotne wnioski.

  Tymczasem fundusz odbudowy na horyzoncie i kto chce niech hobbystycznie analizuje zgony

  9
  1. digesting slowly

   “Ja rodzicom powiedziałem zero znajomych, zadnego lazenia po ludziach, zero kosciolow i imprez, zakupy ograniczyc. Ze znajomych chyba tylko ja tak zrobiłem.”

   Kurcze, ja to nawet psa tak wytresować nie umiem.

   10
  2. stanczyk70

   -“Tymczasem fundusz odbudowy na horyzoncie i kto chce niech hobbystycznie analizuje zgony”
   No tak, nadmiarowe zgony to pikuś… Piniondz najważniejszy.

   Proponuje zainteresować się jak duża cześć funduszu odbudowy to pożyczka.
   Proszę też spróbować oszacować sobie jakie jest ryzyko, że Polska będzie musiała spłacać więcej niż otrzymała, w przypadku gdyby cześć państw biorących w tym udział nie była w stanie spłacić pożyczki.
   W bilansie zysków i strat proszę też uwzględnić jak duża cześć tej kwoty przyznanej Polsce zostanie zwyczajnie zmarnowana przez “pomniki socjalizmu”.
   Jak już wiedza będzie pełna to radzę jeszcze raz się zastanowić czy warto się tak podniecać funduszem odbudowy…

   10
 2. Guy Fawkes

  @Lord Mac Erson @Lord Sumadartson

  Zrobiłem kanał amerykańskiej 89-cio letniej hossy hegemoniczney.
  Na świeczkach też pasuje oprócz fali ostatniej, która jednakże wydaje mi się za krótka. Mamy dopiero siódemkę.

  https://www.tradingview.com/x/WCoUCl2I/
  https://www.tradingview.com/x/2pPAq71M/

  https://www.tradingview.com/x/MZVReoCC/
  https://www.tradingview.com/x/dNrn6oA2/

  Gdyby tą ostatnią falę ułożyć według cieni, to byłoby tak:
  https://www.tradingview.com/x/ndm56Cqb/

  Można zrobić jeszcze tak, przycinając trochę emocjonalny marzec, grzbiety ładnie pasują.
  https://www.tradingview.com/x/WWLrjb6J/

  1
 3. sumadartson

  Dobra robota Milordzie.
  Zastanawiam się czy lata 2000-2009 to nie była jednak fala IV korekcyjna stopnia hipercyklu, podobnie do fali II korekcyjnej hipercyklu z lat 1929-1942.
  Wtenczas od 2009 roku usiak wznosiłby się w ramach 1 fali impulsu V hipercyklu. Jednak fala 2 korekcyjna powinna być destrukcyjna, czyli jest ciągle szansa na Pod Grunwaldzie.

  1
     1. sumadartson

      Na wykresie hegemonicznym mniejsze korekty wyglądają niewinnie ale na naszym grajdołku potrafią dać fortunę shortkonną. W wielkiej hossie budowlanej 2006-2007 majowy wodospad podobny do covidowego pozwolił mi w miesiąc niemal potroić kasę na shortach, a z perspektywy czasu na wykresie jest niemal niewidoczny.
      W usiaku od 2009 można doszukać się dziewiątki z pięciofalową trójką w środku. Najbliższe dwa tygodnie powinny rozjaśnić zalegającą “ciemność widzę”.
      Dzisiejsza projekcja Pana Wojciecha Białka (oby żył wiecznie) też na to wskazuje.

      2

Dodaj komentarz