18 lat za południowymi Koreańczykami?

Zachowanie WIG-u w przeszłości zawsze trochę kojarzyło mi się z tym, co robił mniej więcej 18 lat wcześniej koreański Kospi. Zresztą Polska trochę może kojarzyć się z Koreą Południową. My mamy za sąsiadów silniejsze od nas Rosję i Niemcy, oni Chiny i Japonię. Oni czekają na możliwość zjednoczenia z Koreą Północną, my też mamy w okolicach sporo krajów, z którymi kiedyś byliśmy zjednoczeni w ramach Rzeczypospolitej, a teraz nie.

Kospi zrobił – po bardzo silnym wzroście – szczyt w 1989 roku i potem kolebał się bokiem przez kilkanaście lat niezdolny do trwałego przełamania tego poziomu oporu. Ten indeks powinno się było odkupić po 14 latach w 2003 roku, bo potem w ciągu 4,5 roku ponownie wzrósł 4-krotnie.

U nas WIG przez prawie 14 lat pozostawał poniżej poziomu szczytu z 2007 roku. Ta polsko-koreańska analogia wygląda tak:

Powered by macrobond.com

Podsumowanie: WIG 18 lat za koreańskim Kospi?

Komentarze

     1. sumadartson

      Przecie Pan Wojciech taki dowcip sobie pyknął a Waszmość na serio to bierze. Przyłóż sobie Waszmość oba szczyty nasz i żółtkowy z 2007 roku a obaczysz prawdziwą synchronizacyję. Wszystko zagra a nawet nie skoliduje.
      A to że my 10 lat za murzynem to już kabała z innej beczki.

      1
   1. Totalny PoPslaniec

    No właśnie tak, pozytywne myślenie kolego. Zobaczysz ze Pan Maciarek będzie miał racje, rok temu mówił ze będzie pompa i była, to dlaczego miału by nie być przez nast. 12 m-cy? Dodruk dopiero się rozpoczął. Myślałby kto ze one takie głupie z tym dodrukiem w USA i nie rozumieją ze wstrzymanie tej genialnej procedury = total market plunge
    Tym razem naprawdę BYŁO inaczej, od samego początku brakuje wielu elementów typu podwójne dno i kilka głębszych korekt tez było obowiązkowe ale nie wystąpiło 🙂

    2
    1. Totalny PoPslaniec

     Poza tym byłoby to największym świństwem, gdyby te 12 ostatnich miesięcy było próbą uśpienia rynku, na to nie liczcie bo to oznaczało by ze dno w 2020 nie było zrobione. Kto byłby tak naiwny? Gospodarka globalna ma się tak dobrze, jak nigdy w dziejach świata i stad te niekończące się wzrosty!
     Od jutra kupuje grubo niemieckie akcje, chce zdążyć przed meltupem (tylko VALUE).

     1
     1. Totalny PoPslaniec

      25% aktywnej zawodowo europy na postojowym i socjalu i chce ktoś powiedzieć ze jest złe w gospodarce? Takiego dobrobytu jeszcze na świecie nie było, no może wcześniej jedynie w Grecji jakieś 10 lat temu. Te poziomy na indeksach światowych są śmieszne i muszą zostać długoterminowo silnie wybite 🙂 Buahahaha

      6
 1. Guy Fawkes

  @@

  //Carrefour zniknie z Polski?
  Firma planuje sprzedać swoje sieci w Polsce i na Tajwanie.//

  Ha ha. Na Tajwanie to wiadomo, ma być wojna, ale w Polsce przecież ma być pokój. Przecież jesteśmy najbezpieczniejsi w historii.

  (Brytyjskie Tesco już opyliło swoją sieć jakimś najwniakom.)

  1
  1. Guy Fawkes

   //S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu PKB w Polsce na 2021 r. do 4,5 proc. wobec 3,4 proc. oczekiwanych w marcu 2021 r., wynika z raportu agencji. Prognoza na 2022 r. została również podwyższona – o 1 pkt proc. do 5,4 proc.//

   //Konsumpcja okazała się odporna na blokady//

   https://forsal.pl/gospodarka/pkb/artykuly/8199591,sp-podnosi-prognozy-pkb-dla-polski.html

   Skoro taka dobra jest u nas konsumpcja, to po co zamykać sklepy?

 2. krug2

  W maju Polacy wycofali z banków niemal 6 mld zł, nie tylko z lokat, ale też z rachunków bieżących i oszczędnościowych – szacuje HRE na podstawie danych NBP. Według HRE, to najszybszy w historii odpływ pieniędzy z banków

 3. Pc39442

  Wuj Fejk z emigracji wieszczy wojne w Polsce. Ilu ja takich stulejarzy spotkalem. Przyjada do mnie nad Wisle Rosjanki to bede mial jeszcze wiecej roboty a moje kwadraty beda przynosily jeszcze wiekszy dochod. A wy gnijcie stulejarze w basementach europejskich metropolii. Jestescie nawozem.
  Carefur ucieka bo jest ch.. jest za drogi i nie wytrzymuje konkurwencji tak jak wy stulejarze nie wytrzymaliscie.

  3
  1. Guy Fawkes

   @WB

   //Cipy takie jak quj fejk.//

   Co to w tym est, że ściąga tu tylu skończonych kretynów, i nie ma na to lekarstwa? Jedyne co jeden z drugim kretyn potrafi, to zapodać jakąś mądrość etapu z propagandowych portali na godziny.

   Jedyny wyraz bólu egzystencji kretyniej, to obrażanie jeśli kto myśleć potrafi.

   Nie wiem, czy to taka kretynia służba nie drużba, czy kretynizm autentyczny, asertywny, egzystencjalny i ofensywny.

   Wyłączam się.

   4
 4. Neptun

  Tajemnica NSQ i jego wzrostu wyjaśniona, według mnie wariant delta + i nowe obostrzenia, straszenie w tv ze atakuje mlodych, płatne szczepionki. Teraz musi być mega panika aby mlodzi się zaszczepili.
  Dodruk nie zadziała bo ludzie już nie boją się, przyklad Texasu, wygląda że będzie nerwowo.

  2
 5. wider_swider

  3 sesje do szczytu na NAS100, może się to ładnie pokryć z zakończeniem streamu do uwalenia konta przez hazardzistę:
  https://youtu.be/5MGsMjXgeJg

  Tysiące oglądających osób od kilku/kilkunastu dni albo jest w shortach, albo się zastanawiają gdzie wejść w shorty. Dawno takiego kabaretu nie oglądałem.

  PS: Czemu nic mi Toya nie pisze na temat kukurydzy i pszenicy? Po 1% ruchu nie w moją stronę na ropie skakał z radości.

  1. toya

   No z ropą pięknie mi siadło. Dziękuję za przypomnienie!

   “toya 15 czerwca 2021 o 21:11

   Pięknie wyciskają na ropie. Dzień po dniu. Bez chwili na ucieczkę dla złapanych za jaja, ale na tyle spokojnie by nie wzięli straty.
   Jak tak dalej pójdzie to 74-75 odwiedzimy w tym ruchu (wti)., ale i jakiś gwałtowniejszy short squeeze się zmieści (jakaś weekendowa luka?)”

   Analiza sentymentu wśród notorycznych griderów i dawców zawsze się sprawdza. Zarobione. Przydałeś się!

Dodaj komentarz