Czy na początku grudnia ub.r. WIG minął półmetek hossy?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinine być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Okolice strefy 53000-54000 na WIG-u wydają się być środkiem symetrii struktury tworzącej się na tym indeksie od dołka paniki z marca ub. r., w podobny sposób do tego, który obserwowaliśmy w trakcie hossy z okresu styczeń 2016-styczeń 2018. Takie ujęcie tematu sugeruje szczyt hossy na WIG-u pod koniec sierpnia br. na poziomie jego nowych historycznych rekordów.

Na razie trwająca od końca marca fala wzrostowa WIG-u jest słabsza niż dwie poprzedniczki, które rozpoczynały się w marcu i październiku ub. r.

WIG-20 wzrósł wczoraj o 1,3 proc. zbliżając się ponownie do górnego ograniczenia kanału rozpoczętego w marcu ub. r. średnioterminowego wzrostowego. Standardowy MACD dla tego indeksu nadal jednak spadał poniżej zniżkującej linii sygnału. Wszystkie pozostałe główne indeksy polskiego rynku akcji również wczoraj rosły, chociaż w mniejszym stopniu niż WIG-20. Wśród indeksów sektorowych WIG-CHEMIA wzrósł do najwyższego poziomy od 2019 roku. Przynajmniej roczne maksima ustanowiły WIG-CEE i WIG-UKRAIN.

Cena kontraktów na S&P 500 wzrosła dziś rano do najwyższego poziomu w historii (+0,23 proc.). Standardowy MACD dla tego instrumentu rósł powyżej swojej zwyżkującej linii sygnału. W Azji dziś rano brak było dominującej tendencji. Najsilniej – o 1,1 proc. – rósł nowozelandzki NZX50 Index. Swe przynajmniej roczne maksima ustanowiły główne indeksy w Australii i Indiach. Najsilniej – o 0,8-0,9 proc. – spadły główne indeksy w Chinach kontynentalnych.

Akcje spółki LSI Software (C/WK 1,57, kapitalizacja 54,3 mln zł) została w tym miejscu wspomniana 26 listopada 2019. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 16,50 zł. Wczoraj jedna akcja spółki kosztowała 16,65 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki poziomów lokalnych szczytów z maja ub. r. oraz lutego br. czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 19 miesięcy temu nieaktualnymi.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Japonii w kwietniu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej w Rumunii w kwietniu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej na Węgrzech w kwietniu:

… oraz saldo obrotów bieżących Polski w kwietniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. tinley

   akcje usa mogą spokojnie rosnąć do pewnego monentu przy podwyżkach stóp. Zwłaszcza te z dobrym pricing power czyli big-tech. Natomiast rynki wschodzące, złoto, gpw i stara ekonomia która dużo już zdyskontowała otwarcie gospodarek to już może być inna sprawa. Surowce w tej chwili najbardziej zatłoczony rynek, rynki wschodzące są słabe i po olbrzymiej jak na ostatnie lata hossie i drożejących surowcach – widocznie już wszystko jest w cenach., więc tu jest problem, zwłaszcza jak fed zacznie odsysać kasę . Złoto to jest w takim punkcie że pojdzie po niebo albo czeka nas kilka lat bessy. Ja dałem sobie jednak z tym spokój. Za duże ryzyko a nie mogę sobie pozwolić na grubą przecenę i 5-6 lat na początek nowej hossy. To single asset w końcu. Ostatnio jednak zauważyłem że mimo zaklęć byków złoto dalej porusza się w kierunkach treasuries i dolara a żadne stymulusy i inflacja nie robią na nim wrażenia i chyba to się nie zmieni. przynajmniej szybko

   1
   1. fast_market

    Wg mnie zwracanie ciągłe i wszystkich uwagi na wysokość stóp % i oczekiwanie ich podniesienia może być błędem.
    Zanim do tego dojdzie to duże banki centralne będą wycofywać płynność. I dlatego do ruchu na stopach jeszcze daleka droga.

  1. duch_natury

   Można być rzemieślnikiem albo artystą tak jak nasz Gospodarz, który odnajduje ciekawe analogie i podobieństwa z przeszłości. Nie wszystkie się sprawdzają ale wielkie podziękowania za inspirującą wielu z nas pracę twórczą.

   6
     1. sumadartson

      Nie odkupuję drożej to czasem fatalna strategia. Gdybym u zarania nie odkupił po 22 mns sprzedanego po 19.5, nie miałbym co sprzedawać po 75, które po odkupieniu po 80+ sprzedałem od 125 do 173,6.
      Oczywiście absolutnie do niczego nie namawiam.

  1. sumadartson

   Zwykle na ostatnim etapie drożały budo_nieruchomości a obecnie to lipa a nie zwyżka. Poza tym wycena 1/3 rynku nie daje miejsca na jakąkolwiek znaczącą przecenę.
   No chyba że Lord @Guy Fawkes przekona wreszcie Władka do wojny.

   1. tinley

    ja pisałem o etapie a nie konkretnym momencie. A jeśli chodzi o nieruchomości to ludzie powariowali. W mojej miejscowości, małej dziurze z największym bezrobociem kraju przed 15 laty cena metra to 1/3 metra warszawskieg (zdaje się w okolicach 11-12k. Przeca to jest kompletnie chore. Stopa najmu z tak kupionego mieszkania to 3-4%. W Wawie to nie wiem jakie sa czynsze ale stop awrotu chyba nawet mniejsza. Ciekawe ilu teraz kupuje pod kredyt spłacany wynajmem, spekulacyjnie pod wzrost ce, pod flipy i to wszystko co będzie w pierwszym rzędzie wyprzedawane jak inflacja wymknie się spod kontroli i stopy wrócą do poziomów znanych sprzed kryzysu lehmana? Niemożliwe? Jak najb możliwe. Banki centralne będą musiały umorzyć długi rządom, niektórym firmom i podwyższać stopy

    1. sumadartson

     Oczywiście. Jednak dopóki jakiś Powell nie krzyknie że ktedyt hipoteczny przekroczył wartość kuli ziemskiej, jak w lipcu 2007, powinny rosnąc budo_nieruchomości. A tego nie widać na skali. Złoto też ×3 powinno poszybować jak w 2006.

     1. piotr5

      A kurna co to jest?

      sumadartson 15 czerwca 2021 o 09:49Odpowiedz
      Zwykle na ostatnim etapie drożały budo_nieruchomości a obecnie to lipa a nie zwyżka. Poza tym wycena 1/3 rynku nie daje miejsca na jakąkolwiek znaczącą przecenę.

     2. duch_natury

      „Poza tym wycena 1/3 rynku nie daje miejsca na jakąkolwiek znaczącą przecenę”
      „Do 400 daleka droga”

      No takie komenty zaczęły się pojawiać, Grunwald zniknął. Dosyć interesujące przeobrażenie. Żeby nie było nie krytykuję bo spojrzenie na rynek ma prawo ewaluować u każdego. Mogę tylko dodać, że śmiem wątpić w 400 na CDR nawet w 300. Gamingi miały swoje 5 minut a nawet 5 lat a teraz już idzie dystrybucja pełną parą mogą się pokręcić co najwyżej bokiem jako przygotowanie do bessy.

      6
        1. sumadartson

         Waszmość @duch też nie kuma?
         Statystycy obliczyli że w bessie 10% rynku drożeje.
         Poza tym, jeśli zwram uwagę na tanie jak barszcz akcje to nie znaczy że od razu wirszczę hossę.
         Ale że Wadzmość trafi do grona ć….niekumatych to się nie spodziewałem.
         A jeśli już złośliwie to ktoś tu od roku wieszczy „szczyt po niedzieli”

         1. duch_natury

          „Wadzmość trafi do grona ć….niekumatych”
          Widzę, że emocje targają od rana Szlachcicem więc puszczam to mimo uszu.

          Jeśli w hossie drożeje 90% akcji i czasami ciężko zarobić to gratuluję na zarabianiu na akcjach w bessie. Wyższa szkoła jazdy.
          Na razie jest hossa nie bessa to każdy widzi.
          Nie ma co się napinać i wyzywać od ć…, każdego, kto zauważył przeobrażenie u Szanownego Waszmościa. To widać, słychać i czuć.

          Nie wieszczyłem „szczytu po niedzieli” bo co tydzień przesuwam i wręcz odwrotnie od ponad pół roku pisałem, że hossa jest bezpieczna a Elliot rządzi. Ale nie ma to znaczenia.

          1
    1. sumadartson

     Obstawiałem remis, więc specjalnie się nie zawiodłem.
     60 z początku kasowego zamknięte po 50 i 51. Reszta pod zadem szlacheckim. Cdr (k śr. 170.25) czeka aż @bankier odkupi po 250 i ze 33 sztuki po 400.
     Zbieram te nieruchomości jednak bez przekonania.
     Złoto constans. Czekam na 2500 i na dywidendę

    1. sumadartson

     Mistrza znam jeno jedynego na tym blogu od zarania dziejów. Choć Waszmość do tych rozumnych się zalicza.
     Czasem i na bolkowej shortkoń potrafi zadnim kopytem pyknąć w szlachecki zad.
     No ale przecie wiadomo że ten co nigdy na giełdzie nie stracił to albo siedzi albo będzie….

      1. sumadartson

       Kumam aluzję, ale ja nie z tych co z góry zakładają że panna do walca ruszy, gdy taniec oberkiem się okazuje.
       Na koniu czasem chwila decyduje. Czasem trza kilka kroków spalić by pełny takt w glorii chwały wykonać.
       Po trzech latach tańca da się sporo wytańczyć.
       Na traderce nie ma gotowego przepisu na ciasto.

 1. Pc39442

  Ad vocem do techniki wykonania dzisiejszej analizy:

  Zazwyczaj WB opiera sie na paraleli do przeszlosci. Tym razem, wyjatkowo, nie robi paraleli, tylko wprowadza wlasne ramy czasowe. Bo tak. To nie jest jego zwyczajowa metoda a sposob falsyfikacji metody aby uzyskac zakladane wyniki.
  Przy czym nie pada zadne uzasadnienie przyjecia innych ram czasowych. A skoro zmieniamy metode to wymagaloby to uzasadnienia.
  Ja wiem Kitchin. Ale on juz mial w maju swoj zasieg czasowy. Wiec przesuwamy. Na jesieni tez pewnie przesuniemy o kolejny kwartal a potem jeszcze o jeden.

  Chórek lizodupow woli zacwierkac. Ja wole wlozyc kij w szprychy. Myslenie krytyczne.

  1. toya

   Pc vel Skaven

   Przeczytaj jeszcze raz przeciez „nową” metodologie masz wyjasniona w dwoch zdaniach:

   „Okolice strefy 53000-54000 na WIG-u wydają się być środkiem symetrii struktury tworzącej się na tym indeksie od dołka paniki z marca ub. r., w podobny sposób do tego, który obserwowaliśmy w trakcie hossy z okresu styczeń 2016-styczeń 2018. Takie ujęcie tematu sugeruje szczyt hossy na WIG-u pod koniec sierpnia br. na poziomie jego nowych historycznych rekordów.”

   1. podobienstwo struktury pozwala wyznaczyc srodek symetrii (POZIOM I DATA)
   2. poziom srodka symetrii determinuje NA JAKIM POZIOMIE spodziewamy się szczytu
   3. czas miedzy poczatkiem budowania struktury a srodkiem symetrii wyznacza KIEDY bedzie szczyt

   2
    1. toya

     „środkiem symetrii struktury tworzącej się na tym indeksie od dołka paniki z marca ub. r., w podobny sposób do tego, który obserwowaliśmy w trakcie hossy z okresu styczeń 2016-styczeń 2018.”

     Bo założeniem dzisiejszego wpisu jest podobieństwo tego co się dzieje od marca 2020 do tego co działo się od stycznia 2016.

   1. Pc39442

    @toya
    Po pierwsze co znaczy vel Skaven? Nadajesz mi jakis przydomek? To cos po wikińsku? Whatever..

    Do tematu: nke mozna wyznaczyc srodka zakresu danego ruchu dopoki ten ruch jest niewykonczony. Wiec autor nie mogl wyznaczac ram czasowych wychodzac od srodka zakresu bo nje ma szklanej kuli w ktorej wyczytal zakres ruchu. On ekstrapoluje przebieg indeksu zakladajac ze grudzien byl srodkiem czasowym ruchu.

    I ja siem pytam: jak On kierwa obliczyl ze grudzien byl srodkiem? O to idzie. Do d.. z taka analiza.

    1
  2. duch_natury

   Nie zawsze WB robi paralele czasowe często znajduje środek symetrii wykresów (ostatnio było kilka tego typu wpisów min o DAXie). Wówczas nie odnośniki czasowe są ważne a analogie lustrzane.
   Kitchin ma przesunięcia i lepiej się koreluje co drugi, poza tym on znacznie lepiej funkcjonuje na dołkach niż górkach. Trochę pokory bo na razie nosisz długopis za WB. Nie wiem skąd się tu pojawiłeś ale wyczuwam niezbyt sympatyczną energię szanowny kolego.

   9
 2. toya

  „Takie ujęcie tematu sugeruje szczyt hossy na WIG-u pod koniec sierpnia br. na poziomie jego nowych historycznych rekordów.”

  Dokładnie. Wszyscy czekają jak na Godota na „czerwocową korektę”, która przy takim sentymencie się nie ma szans zrealizować.
  Natomiast osłabienie złotego może faktycznie coś zwiastować za dwa miesiące.

  Przypomnijmy sobie co działo się ze złotym w lipcu 2011 i co działo się pózniej w sierpniu.

  1. sumadartson

   To nawet nie o to chodzi żeby wszystko bezkrytycznie przyjmować ale pisanie bez zrozumienia rzeczy, że coś jest z d… wzięte świadczy o braku kultury wobec wszelakich autorytetów. Stąd moja dzisiejsza poranna złość.
   Obycie i pohamowanie hamstwa nic nie kosztuje i przy odrobinie dobrej woli każdą opinię można wyrazić w człowieczy a nie bydlęcy sposób.

   1. toya

    „świadczy o braku kultury wobec wszelakich autorytetów.”

    A ja dostrzegam w tym przede wszystkim brak skupienia i czytania ze zrozumieniem.

    A Pan Wojtek jak nikt w internetach stara się pisać z poszanowaniem logiki i zdań warunkowych.

    1
    1. wider_swider

     Nie wiem czy dzisiaj jest punkt zwrotny, ale na wykresie D1 wyszczególnionych rynków widzę na stochu i rsi dywergencje, dlatego cofnięcie jest bardzo prawdopodobne.
     Trend jest wzrostowy, więc na dłuższą metę raczej nadal buy the dip jest w grze.

     4
  1. duch_natury

   bladego pojęcia nie mam.
   Na razie śledzimy na spokojnie do środy 20.00. Obstawiam wstępnie środa lub czwartek szczyt w zależności od układu godzinowego. Ale mam dwie równoprawne projekcje w jednej jest ten szczyt a w drugiej jeszcze się pomęczymy więc pewnie wejdę tylko częściowo.

 3. Pc39442

  ewakuacja z L pod koniec. Objęcie bessy na dziennym czyli mamy przedłużoną korektę czyli retest 2213

  co do salonu i zapraszania to wybacz jeden z drugim ale tak jak żyd mówi to jest nie salon a saloon co najwyzej, a do saloonu się wbija prosto z zakurzonej ulicy. dzisiejsza analiza to jakaś kpina jest i tyle. wartość dodana zerowa. rozumiem że kontent musi jakiś być.

  2

Dodaj komentarz