4-letni “cykl prezydencki” na wykresie względnej siły WIG-TELKOM wobec WIG-GORNIC?

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Dwa minima WIG-u z marca i października ubiegłego roku można interpretować jako dołki – nieco nieregularnej, ale jednak – formacji podwójnego dnia. Wybicie z tej domniemanej formacji w górę nastąpiło na początku grudnia i właśnie osiągnęło moment, w którym “powinno” “przestać działać” – okres czasu po wybiciu stał się równy okresowi czasu tworzenia formacji poprzedzającego momentu wybicia. Równocześnie jednak do sugerowanego przez rozmiary tej formacji podwójnego dna celu cały czas brakuje jeszcze kilkunastu procent.

Rozpoczęta 25 marca kolejna silna fala wzrostowa WIG-u od 4 czerwca wytraciła swoją dynamikę. Od tamtej pory najsilniejszym polskim indeksem sektorowym stał się WIG-Telekomunikacja, a najsłabszym WIG-Górnictwo:

To bardzo interesujące zjawisko, bo jeśli zrobimy sobie wykres względnej siły WIG-TELKOM do WIG-GORNIC, to zobaczymy bardzo regularny trend boczny z wyraźnym 4-letniem cyklem (“cykl prezydencki”?), w którym dołki siły telekomów (u nas to Cyfrowy Polsat i Orange) wobec górnictwa wypadały w lutym 2013, lutym 2017 oraz lutym 2021 roku, a szczyty tej samej względnej siły pojawiały się w grudniu 2011 roku, w styczniu 2016 oraz marcu 2020, a więc również mniej więcej co 4 lat.

WIG-20, WIG i mWIG-40 ustanowiły wczoraj swe nowe cykliczne maksima, ale w przypadku WIG-u 20 i WIG-u nie zostały one utrzymane (WIG-20 -0,68 proc.). Poza mWIG-iem wzrósł wczoraj również NCIndex (+0,63 proc.). Standardowy MACD dla WIG-u 20 rósł powyżej swej linii sygnału, ale oczywiście nadal generował dywergencję w stosunku do zachowania indeksu. Swe nowe cykliczne maksima ustanowił wczoraj wśród indeksów sektorowych WIG-BANKI, WIG-MEDIA i WIG-TELKOM, wśród makroindeksów WIG.MS-FIN zaś wśród indeksów narodowych WIG-CEE i WIG-POLAND.

Cena kontraktów na S&P 500 nadal utrzymywała się w okolicach niedawnych rekordów (dziś rano +0,24 proc.). W Azji dziś rano lekko przeważały wzrosty – najsilniejszy o +0,84 proc. notował tajwański TAIEX. Najmocniej – o -0,97 proc. – spadała singapurski Straits Times Index.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od wczoraj, można wspomnieć nowy rekord średniej ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej nieruchomości mieszkalnych w Polsce w II kw. br.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finansowych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

  1. duch_natury

   Ponieważ na W20 nie wychodzi mi nic sensownego aby rozpisać cały ruch od lipca to zakładam, że jeszcze coś w górę wybudują przed zmianą trendu.
   Obecna strefa oporowa rozciąga się aż do poziomu ok 2400 co w połączeniu z ujemną bazą moim zdaniem nie jest optymalnym miejscem/czasem do otwierania shortów.

   3
   1. fast_market

    Baza się zmniejszy znacznie za ok. 2 tygodnie jak odetną olbrzymią dywidendę od PZU.
    Raczej bym się tym nie sugerował, ale oczywiście jakby baza była dodatnia (po odliczeniu dywidend) to inaczej by to wyglądało.

    1
    1. duch_natury

     ” ale oczywiście jakby baza była dodatnia (po odliczeniu dywidend) to inaczej by to wyglądało”
     Dokładnie czekam na tego typu układ przy bardziej sprzyjającym stosunku zysk/ryzyko.
     Więc niech byczki się postarają i atakują w kierunku 24.. 😉

     3
 1. Guy Fawkes

  @WB

  //„Decennial pattern” nie funguje….//

  //4-letni „cykl prezydencki”….//

  No nieee wiem Panie Wojtku czy to est jeszcze sens brać pod uwagę tych amerykańskich dziadersów, postulowałem już wcześniej, żeby się przeskalować na czas szanghajski.

  //Krótko mówiąc, niepoważny kraj pogrążony w g***nianych dramatach przez najbardziej masturbujących się histeryków toczył wojnę przeciw powstaniu fanatyków religijnych z moralnością rodem z VII wieku i przegrał ją całkowicie.//

  https://wpolityce.pl/swiat/563986-amerykanie-przegrywaja-bo-przestali-byc-powaznymi-ludzmi

  2
 2. sumadartson

  Cała unia z gauleiterem na czele nie zrobiła tyle dobrego dla Polski w sprawie nieprzyjmowania nielegalnych imigrantów co Alek z Włodeczkiem przez ostatnich kilka dni.
  Nie wpuszczajta!!! Wrzesco w Brukseli aże rózia hohenzollern zbaraniała do reszty. Jeno nasze styropianowe szoferaki ciągno dalej na wstecznym.
  Będzie międzymorze jako żywo.
  Wszyscy głupiejo w interesie Międzymorza. Nic nie trza robić. Ukraińce i Biełorusy sami przylezą “pod Polskie sztandary”.
  Mam nadzieję że Lord na krypcie nie skopie mi ….
  Lalunia zadarła nóżkę jak mówiłem

  1
  1. Guy Fawkes

   Przepowiednia wyszła spod pióra panny Monepenny w Gdyni w roku 39′ , ale dla zmylenia przeciwnika umiejscowiła swą genezę na drugiem końcu Kraju w Tęgoborzy, w domu alchemika, spirytysty, nekromanty, gdzie była nawet ”sala tortur”, czyli coś w rodzaju gabinetu sado-macho, jak to określił kiedyś pan Wojtek.

   Est w przepowiedni o WW1, ale nie ma nic o WW2.

   Przepowiednia świetnie przepowiada to, co już się zdarzyło, ale nie ma zielonego pojęcia o tym, co się dopiero zdarzy.

   Mowa est tylko o dwóch krajach, które padną ofiarą czarnego orła, czyli Austrii i Czechosłowacji.

   Gdy tylko czarny orzeł popatrzy na wschód, od razu powróci ze złamanem skrzydłem, czyli zostanie odparty.

   Potem będzie konflikt hegemoniczny światowy, ale zupełnie inny niż ten, który był. W zasadzie nie nędzie miał miejsca w Polsce.

   I jasno est pokazane, że będzie to wojna hegemoniczna per proxy, bo:

   //Lew na zachodzie nikczemnie zdradzony
   Przez swego wyzwoleńca
   Złączon z kogutem dla lewka obrony
   Na tron wprowadzi młodzieńca.//

   Czyli Ameryka – wyzwoleniec zdradzi Lwa Albionu, któren ma sojusz z Kogutem, czyli z Francją.

   Nie wiadomo jak ta wojna będzie przebiegać, ale Młot czyli soviety uderzą na północ, czyli chyba przez Finlandię i Skandynawię.

   To chyba doprowadzi do pojednania świata atlantyckiego. Po pokonaniu sojuszu rzeszy i sovietów, nastanie powszechna szczęśliwość i wojny uże nie budiet.

   No i potem jeszcze dożynanie watachy na wschodzie oraz modelowanie intermarium.

   …………………………………………………………………………………………

   To są brednie.

   Przepowiednia przedstawia fikcję polityczną i zastanawiam się, czy nie ma to związku z planami zamachu stanu Retingera i jego adiutanta, generała Cwel Sikorskiego.

   Pomazaniec z Krakowa to zapewne Retinger, bo papież był z Wadowic.

   A trzy rzeki to Tamiza, Potomak i Tybr.

   //Swoje koncepcje Retinger omawiał nie tylko z politykami, ale również z ważnymi duchownymi, w tym m.in. z kardynałem Giovannim Montinim, czyli późniejszym papieżem Pawłem VI. Retinger miał wolny wstęp zarówno na Downing Street 10, jak i do Białego Domu[27]//

   Wolny wstęp do Watykanu, Białego Domu i na Downing Street.

   Trzy rzeki, trzy korony trzech porządków.

   2
     1. Guy Fawkes

      W pierwszem podkomencie brakuje słówka ”nie”.

      Polska odparła czarnego orła łamiąc mu skrzydło i akcja przenosi się do tych masońskich fatacji o konflikcie hegemonicznem i Retingera pomazańca, któren zaprowadza na świecie wieczny pokój.:))

       1. Guy Fawkes

        Max spierdalaj z tą duposzczypatielną polityką.

        W normalnych świecie do intruderów się strzela, a ni robi jakieś pedalskie cyrki.

        (raz można strzelić ostrzegawczo, żeby nie było, że ktoś nie wiedział)

        1
          1. Guy Fawkes

           To est najśmieszniejsze, kiedy ateiści i wrogowie chrześcijaństwa , neomarksiści itp. żądają jakichś urojonych miłosierdzi, czyli taryfy ulgowej, której sami nie stosują, której fundamenty sami niszczą.

           Nie ma to nic wspólnego z konkretną sytuacją, a nachodźcy są elementem wojny hybrydowej zprzeciw Europie.

           Inter arma silent masae i ch…

           1
          2. Guy Fawkes

           Ja nie potrzebuję usprawiedliwienia, podałem ten argument bliskiej siedziby KGB z której reżyseruje się ten cyrk dla twojego chorego sumienia.

           1
          3. Max2

           Ja Ci mówię Fawkes poszukaj w rodowodzie jakiegoś muzułmanina bo żyłkę do handlu to pewnie po jakimś Icku masz 🙂

           8
          4. Guy Fawkes

           Kolejny stereotyp, czy ty nie potrafisz funkcjonować inaczej niż na gazetowych stereotypach?

           Tu nie chodzi o żyłkę do handlu, która zresztą est po Celtach, to chodzi o finansową wojnę hybrydową. Giełda to rodzaj wojny, ja mam duszę wojownika.

           1
   1. Guy Fawkes

    Powiem Ci Księże, że słabi są ci masoni w przewidywaniach.

    Po WW2 mieliśmy tylko dostać Gdańsk i ziemię mazurską, a nic nie ma o tem, co utraciliśmy.

    Bitna Białoruś zamiast dążyć pod polskie sztandary, właśnie rozpoczyna z nami wojnę (hybrydową na razie), czyli wszystko na opak.

    Sam pomyśl Xięże, jak tu wierzyć masonom, jaką wiarygodność mają seanse spirytystyczne, które jak wiadomo, są dwną uznaną domeną służb brytyjskich?

    1
 3. ML.36

  Mój Stoogowy faworyt Jacek mierzy złoto baryłkami a ropę pewnie uncjami.
  A może chodzi o pośladki brazylijskie, kto wie.
  “Skoro już jesteśmy przy temacie złota, warto rzucić okiem na wykres dzienny tego aktywa, gdzie trwa testowanie newralgicznego poziomu 1800 $/bbl. Test trwa już piąty dzień z rzędu, ale jego wynik pozostaje nierozstrzygnięty. Potencjalny wzrost od góry blokowany jest przez zniżkującą długoterminową średnią MA200. Z dołu spadek powstrzymuje średnioterminowa MA50. Układ techniczny lokalnie jest więc neutralny i taki zapewne pozostanie co najmniej do dzisiejszego wystąpienia Jerome Powella. Później o kierunku zapewne zdecydują ruchu na dolarze, z którym złoto jest ujemnie skorelowane.”

 4. wider_swider

  No cóż, to jest rynek dla szybkich graczy lub hodlerów. Jak kto woli.
  ONG póki co fatalnie, za to RAY… 😉

  Guy Fawkes 24 sierpnia 2021 o 14:43
  @Wider

  //GuyFawkes, warto mieć na oku ONG i RAY.//

  Za szbkie zmiany Wider, nie nadążam. Przy tak szybkich zmianach faworyt(ów) musisz szczególnie dbać o zasady BHP.

  1
 5. ronin

  ZŁO

  “Maleficus maximus” to po łacinie: największy złoczyńca. Można użyć też innego łacińskiego terminu: “sons gravissimus”–główny winowajca. Winowajca czego? ZŁA, które ogarnęło Polskę po 89r. Zła, które przeklina dzisiaj większość Polaków.

  DUSICIEL z W-wy.

  Niektórzy pamiętają casus “dusiciela z Ratyzbony”, który był statecznym pracownikiem, członkiem wielu klubów etc.,etc., , a w latach 1981-1993 udusił pięć starszych kobiet. On i badający go psychiatrzy nie wiedzieli dlaczego. Nie można mu było wlepić choroby psychicznej. Powiecie “psychol”. Badało go wielu psychiatrów, którzy potem tłumaczyli swą klęskę mówiąc:” psychiatria nie umie takich spraw wyjaśnić. Rozwikłał zagadkę pewien policjant. Gdy Horst D. “dusiciel z Ratyzbony” miał pięć lat, jego matka uciekła ze Śląska (była wojna, Śląsk zajmowali Rosjanie). Na dworcu w Hof porzuciła dziecko.. Nikt nie może sobie wyobrazić traumy pięcioletniego, bezradnego szkraba, porzuconego przez matkę w obcym miejscu, które wojna zrobiła akurat piekłem. Jego ogromu bólu, strachu, paniki, łez i cierpienia nikt poza nim nie może sobie wyobrazić. Teraz psychiatrzy zrozumieli dlaczego on zabijał wyłącznie starsze kobiety. Doszli do wniosku, że w dorosłym życiu mogą zdarzyć się takie sytuacje, że wytłumione wspomnienia powodują spontaniczny atak szału i prowadzą do ZŁA, a sprawca nie umie później objawić
  przyczyn.
  Wielu zastanawia się nad fenomenem dusiciela z W-wy, Adama M.–człowieka który skrzywdził mój kraj jak nikt inny po 1989 roku, i który dalej krzywdzi mnóstwo inteligenckich , półinteligenckich i ćwierćinteligenckich kobiet i mężczyzn, robiąc im z mózgów brudnoróżową wodę lewactwa, “tolerancji”, “politycznej poprawności”, “postępu”, Filosemityzmu, apatriotyzmu, leseferyzmu, relatywizmu moralnego itp. –zawsze sobie myślę, kto tego człowieka zostawił we wczesnym dzieciństwie samiuteńkiego na dworcu Szeol?

  7
 6. Pc39442

  ale mi tu mryga wszystko na zielono! wam też?
  przepycha się Czerwony Rycerz na czoło tabeli. walczy o podium z Jastrzębiem.
  Największą dzisiaj okazją obok KGH był Tauron. Wczoraj podał info o kosmicznie wysokich odpisach. Wiadomo że to tyczy się działalności można pwiedzieć schodzącej więc nie powinno wpływać na wycene. Tak więc dzisiejszy zrzut musiał być wykorzystany do powiększenia pozycji. Obecnie rośnie najwięcej spośród energetyków.

  2
 7. PPP

  No i co ? Dalej sluchacie bajeczek o żółtych beczkach z czarnymi napisami ? …. a tu wlasnie 4 i pol kola stukneło. Powtarzam: za rok 100$ to bedzie jak dziś 20$ i bedzei ogłoszone ze ceny akcji to taniocha a wykres bedzie trzeba przerobic na logarytmiczny bo skali zabraknie. Odniescie sobei teraz to do swoich uciulanych $. Wydymani na covida nie tylko ci ktorzy maja już trucizne we krwi…

  2

Dodaj komentarz