Pallad najtańszy od roku

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinien być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

W ostatnich miesiącach normą było raczej ustanawianie przez ceny wielu surowców wieloletnich lub nawet historycznych maksimów, więc obecne roczne minimum ceny palladu zwracają uwagę. Jednym z głównych zastosowań palladu jest wykorzystywanie go do produkcji katalizatorów spalin silników benzynowych, więc w dłuższej perspektywie wobec proliferacji samochodów elektrycznych można sobie wyobrażać spadek popytu na ten metal. Oczywiście bardzo trudno jest oszacować, kiedy to hipotetyczne zjawisko rzeczywiście zacznie odrywać w skali globalnej jakąś rolę. W ostatnim okresie cena palladu odbijała się od hipotetycznych górnych ograniczeń zarówno kanałów trendu wzrostowego (kilkudziesięcioletniego jak i kilkunastoletniego), ale oczywiście trudno jest ocenić, czy ten proces formowania domniemanego szczytu już się zakończył.

Głównymi producentami palladu na świecie są rosyjski Norylsk Nickel (44 proc. w 2020 roku), działające w RPA Impala Platinum (16 proc.) oraz Anglo-American Platinum (14 proc.), ale jak same nazwy tych spółek wskazują produkcja palladu jest dla nich jedynie działalnością uboczną.

Akcje spółki Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (C/WK 1,21, kapitalizacja 1,14 mld zł) zostały w tym miejscu wspomniane 15 marca br. Tego dnia kurs akcji spółki zamknął się na poziomie 10,50 zł. W piątek jedna akcja spółki kosztowała na zamknięcie 20,30 zł. Osiągnięcie przez kurs akcji spółki górnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego czyni przesłanki stojące za zwróceniem uwagi na akcje tej spółki 6 miesięcy temu nieaktualnymi.

WIG-20 zanotował w piątek niewielki wzrost (+0,18 proc.). Standardowy MACD dla tego indeksu spadł poniżej swojej linii sygnału po raz pierwszy od 19 sierpnia. sWIG-80 był już o krok od swego historycznego maksimum z lipca 2007 (+0,75 proc.).

Cena kontraktów na S&P 500 odbijała się dziś rano w górę o +0,43 proc. Standardowy MACD dla tego instrumentu spadał poniżej zniżkującej linii sygnału. W Azji w poniedziałkowy poranek brakowało dominującej tendencji. Najsilniej – o +0,82 proc. – rósł nowozelandzki NZX50, zaś największy spadek – o -1,6 proc. – notował Hang Seng.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie od piątku, można wspomnieć najwyższe od ćwierć wieku roczne dynamiki CPI i zharmonizowanego CPI w Niemczech w sierpniu:

… roczną dynamikę produkcji przemysłowej we Francji w lipcu:

… saldo obrotów bieżących Niemiec w lipcu:

… oraz nowe wieloletnie maksimum rocznej dynamiki PPI w USA w sierpniu:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.

Komentarze

 1. michalz

  Właśnie, właśnie. Wiele surowców na ATH, a metale szlachetne od roku w korekcie. Realne stopy głęboko zatopione, a złoto jakby z kotwicą. Jakieś przemyślenia Panie Wojtku? Czy można zepchnąć wszystko na Bassel III, czy to tylko modna wymówka dla spadającego złota?

 2. PPP

  juz za chwil pare przewioza was frajerow na tych lkach po bandzie tak ze glowa mała, nie sluchajcie pisowskich troli za 5taka od wpisu bo poplyniecie w sina dal ze swoimi akcjami. zmasowane ataki troli wszedzie gdzie nie spojrzysz, sacza dolara po 2,5 juz czyli czas sie zaczal.

  2
   1. fast_market

    Skoro politycznie to szczerze mówiąc nie interesuje mnie co się dzieje w spółkach do czasu, aż rząd z moich podatków nie dosypuje tam pieniędzy.
    Mogą im podnieść pensje nawet o 1000%.

    Ale inwestycyjnie, to jakbym miał w portfelu taką spółkę to bym to z pewnością wziął pod uwagę.

    4
  1. badasapa

   Ubieranie gawiedzi na sentymencie węgla. Jeśli JSW nie potrafi zarobić przy takich cenach węgla to szkoda zachodu, chyba tylki spekulacyjnie z wysokim ryzykiem. Przemysł odchodzi od węgla koksującego na rzecz wodoru.
   Jeszcze górnikom się podwyżki przyśniły przy stratach. Takie rzeczy tylko w Pislandii.

   7

Dodaj komentarz