Co tam, panie, na DAX-ie?

Zajmijmy się kreśleniem przyszłości dla Niemców, a dokładniej dla DAX-a. W długim horyzoncie – znamy historię DAX-a od końca 1959 roku – sprawa jest jasna. W okolicach 30000 pkt. znajduje się zarówno górne ograniczenie ponad 80-letniego kanału trendu wzrostowego, ale również cel trwającego od 2003 ruchu wzrostowego sugerowany przez rozmiaru opuszczonej górą w 2013 roku konsolidacji trwającej od 2000 roku. Jeśli kiedykolwiek komukolwiek wyświetli się na ekranie komunikat „DAX 30000 pkt.”, to mówiąc delikatnie powinien zakładać, że potem przez następne kilkanaście-dwadzieścia kilka lat ten indeks będzie miał niższą wartość znajdując się w drodze do dolnego ograniczenia tego już 80-letniego kanału trendu wzrostowego. Na razie DAX jest w okolicach 15000 pkt., więc do początku końca świata na DAX-ie jeszcze trochę brakuje.

Pytanie: kiedy ten komunikat „DAX 30000 pkt.” się wyświetli? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być dosyć prosta. Do jej udzielenia można wykorzystać piękną symetrię środkową widoczną na wykresie tego indeksu. Zaczął on rosnąć po wielkiej bessie „technologicznej” z lat 2000-2003 w I kw. 2003. Jeszcze w II kw. 2013 był ciągle poniżej poziomu swego poprzedniego rekordu z początku 2000 roku. Przełamanie tego potężnego – potwierdzonego przez szczyt z 2007 roku – poziomu oporu nastąpiło w III kw. 2013. Jak wszyscy powinni pamiętać ze szkoły po takim przełamaniu kluczowego oporu (elliocista nazwałby ten moment 3-cią w 3-iej w 3-ciej) przyszłość staje się po prostu odbiciem przeszłości w symetrii środkowej. W ten sposób bessa z lat 2018-2020 (elliottowska fala płaska A-B-C) to po prostu odbicie w symetrii środkowej bessy z lat 2007-2009. Posługując się elliottowską terminologią korekta z lat 2018-2020 to fala 4-ta proporcjonalna do 2-ki z lat 2007-2009. Od marca 2020 jesteśmy więc na DAX-ie w fali 5-tej, a więc ostatniej w sekwencji rozpoczętej w marcu 2003. 1-ka w tej sekwencji trwała od marca 2003 do lipca 2007, a więc 4 lata i 4 miesiące. Gdyby 5-tka chciała się zachować w elegancki sposób, to trwałaby podobnie długo i zakończyła się w 4 lata i 4 miesiące po covidowym dołku z marca 2020, a więc w okolicach lipca 2024.

Podobną datę otrzymujemy porównując moment wybicia z kilkunastoletniej formacji konsolidacji w III kw. 2013 do momentu początku wzrostów w I kw. 2003. Odkładając ten okres – 10,5 roku – od momentu wybicia dostajemy I kw. 2024 jako termin ostatecznego końca rozpoczętej w I kw. 2003 hossy. Chyba nie będziemy się gniewać, że długość tego okresu czasu w latach – od 2003 do 2024 – to całkiem ładna liczba Fibonacciego.

Pewien problem pojawia się dopiero przy krótszej perspektywie, bo rozmiar opuszczonej górą w 2021 roku „covidowej” konsolidacji sugeruje co prawda ostateczny wzrost w okolice poziomu 23000 pkt., ale zdecydowanie nie 30000 pkt., jak to było sugerowane wcześniej. Trzeba rozważać możliwość, że w końcówce 21-letniej hossy DAX może stracić trochę siły i 5-ta fala nie dociągnie już do swego „maksymalnego” celu. Niezależnie od tego, gdzie DAX będzie w 2024 roku, raczej jego czas już będzie wtedy policzony.

W jeszcze krótszej perspektywie wydaje się, że ostatecznie dojdzie w tym roku do wyjścia dołem przez DAX-a z trwającej od prawie roku konsolidacji powyżej poziomu 15000 pkt., co powinno doprowadzić do pogłębienia spadku o rozmiar wcześniejszej konsolidacji czyli do okolic poziomu 13400 pkt. Wtedy – gdzieś w drugiej połowie roku – indeks osiągnąłby dolne ograniczenie kanału rozpoczętego w marcu 2020 trendu wzrostowego i mógłby tam zacząć łapać równowagę przygotowując się do rozpoczęcia ostatniej fali wzrostowej sekwencji rozpoczętej w 2003 roku.

Komentarze

  1. toya

   I tak Pan długo fundował swoje narzędzia:

   “toya 23 października 2019

   (…)

   W sumie widze tez inny ciekawy trend. O ile w korpo standardem staje sie BYOD (bring your own device) I praca na swoim wlasnym laptopie, tak na Pana przykladzie widze BYOAD (…analitic data).

   Dawniej czescia benefitow byl dostep do firmowego sprzetu/aplikacji, a teraz? Ehhh…”

   1. Wojciech Białek (Autor
    Wpisu
    )

    Ale znalazłem go na innej otwartej karcie:

    “toya 18 lutego 2022 o 19:14 EditOdpowiedz
    I tak Pan długo fundował swoje narzędzia:

    „toya 23 października 2019

    (…)

    W sumie widze tez inny ciekawy trend. O ile w korpo standardem staje sie BYOD (bring your own device) I praca na swoim wlasnym laptopie, tak na Pana przykladzie widze BYOAD (…analitic data).

    Dawniej czescia benefitow byl dostep do firmowego sprzetu/aplikacji, a teraz? Ehhh…””

  1. toya

   Karnak, tyś jest z innej gliny ulepiony… (pozytywnie).

   Ja bym się nie potrafił cieszyć ta butelką barbaresco, która otwieram wiedząc, że na weekend dałem rynkowi karte i PIN i widząc, że już robi pierwsze zakupy…

   3
 1. fast_market

  Dotychczas wydawało mi się absurdem podawanie przez USA coraz to nowych dat rozpoczęcia ataku na Ukrainę,
  ale czytam jednego analityka/taktyka, że to właśnie element taktyki bo Putin nie uderzy w dacie podanej przez USA.
  Że go to w jakiś sposób szachuje. Ciekawe, bo nie zwróciłem wcześniej uwagi na ten tok myślenia.
  Ale nadal nie wierzę w jakąkolwiek otwartą wojnę.

  1
 2. badasapa

  Ludzie , ludzie, ja zwariowałem , pieniądze rozdaje. .. WSZYSTKO przegrywa , ZŁOTE wygrywa. Każdy szczęściu dopomoże, każdy dzisiaj wygrać może!

  Tutaj otrzymujecie tajny wykres z Kwatery Głównej Sztaby Połączonych Wojsk Antyinflacyjnych pod przywódctwem Badasapy.
  Decyzją głównego wodza został odtajniony dla czytelników bloga naczelnego stratega W.Białka.

  Auuuu, UuuuueSBi

  https://zapodaj.net/d909228030f8f.png.html

  Należy przetrzymać USB pod Zbarażem do 1655, gdy wyleje Potop, sprzedać im Chmielnickiego i chana tatarskiego, że łupy ogromne wywożą z Rzeczpospolitej, w zamian za odstąpienie Jasnej Góry i obietnicę rozgrzeszenia od Najświętszej Panienki.
  Tak mi doradził imć Longinus Podbipięta herbu Zerwikaptur , któren 3 hetetyckie koziogłowy ściął jedym cięciem swego miecza.

  Historia się nigdy nie powtarza,
  historia się rymuje.
  To ,że się powtarza,  to komuchy wymyśliły , aby grabić już ograbionych ludzi po raz n-ty.

  Pamiętajcie akcja jest małowaźna, WAŻNA jest reakcja.

  PODSTAWY walki z inflacją: Każda tarcza antyinflacyjna powinna być wykonana ze złota. ( dla szlachty dopuszczalne srebro, ale królowie płacą złotem, reszta pospólstwa długiem)
  Oczywiście papierowe złoto to nie złoto, to papier , na którym jest napisane, że jak będziesz grzeczny ( masz wysoki socialscoring, hehehe ) i np. nie zostaną przerwane łańcuchy dostaw (wojna ? , pandemia ?,  sic) istnieje jakieś ( jakie ? , nie ma wzoru) prawdopodobieństwo ,że dostaniesz swoje złoto.

  I sprawa NAJWAŻNIEJSZA, sprzedając złoto fizyczne po 6 miesiącach, nie płacicie podatków od zysku ( może raczej inflacji), Nie karmicie tej hydry z Wiejskiej.

  4
 3. noob

  Tak jest Panie Wojtku z prognoza.dax 13500 /600 moze cos nizej aby stopy wyciac.Spekuluje od dawna dj co prawda ale sp 3580 np.Pozniej dax 18500 i docelowo 22200.Gramy poki nie padna podane poziomy ,zerkamy i probujemy reagowac.

  6
 4. badasapa

  Wódz Apaczów Badasapa ostatnio skalpuje długie noże na BMW. Z każdym przejętym skalpem moc wzrasta.
  Polecam na długie ( jeszcze zimowe) wieczory.Nie ma to jak oszwabić szwaba.
  😁
  Zsoraszam. Zabawa przednia.

  1
 5. Pc39442

  pojechalem troche na S na spx ale tam paniki nie ma. na razie wysiadka, a moze nawet mala dluga wezme. sentyment jest masakrycznie slaby. kazdy widzi koniec swiata. a FED jest golebi. plus wg mnie Putin umiejetnie rozegra swoja gre i wymaksuje punktacje bez wojny. oczywiscie w samym Donbasie moga sie dziac rozne rzeczy.

  1
 6. toya

  “As of this moment i am convinced he has made a decision”.

  “-Mr. Prezydent, sre you convinced he’s goong to invade?
  – Yes.”

  Biden kilka minut temu na konferencji.

  Wniosek? Jak chcesz grac na kontraktach to trzeba siedzieć w Białym Domu lub na Kremlu. Nam, maluczkim, pozostają tylko wybijane stop lossy miotane od body do bandy.

  4
  1. toya

   Trudno się z tym nie zgodzić.

   Osobiście tym bardziej doceniam chęć bycia i działania w tej branży w okolicznaściach braku ofert adekwatnych do doświadczenia i kompetencji.

   Mogłby tak powtórzyć się 2009 gdy trafne i popularne wpisy około-Lehmanowe (przebieg kryzysu i prognoza startu nowej hossy) wyniosły Gospodarza na fuchę w PEO z dość niszowego SEBu.

   A może jednak nic dwa razy się nie zdarza i to nie jest już branża dla starych ludzi?

   Skoro głównym analitykiem rynkowym CMC Markets jest aktualnie mlodziutki Piotr Zając, który – mimo, że sympatyczny i ze wszystkimi walorami dobrego prezentera – posiada mizerne wyposażenie techniczne i znikomą znajomość historii rynków, to może po prostu zmienił się oczekiwany w takiej roli skill set? Koniec końców – analizy rynkowe to branża rozrywkowa.

   Tak jak na pudelku o związku między nadchodzącą menopauzą Blanki Lipińskiej, a jej bogatym (w sferze werbalnej) życiej erotycznym, nie wypowiada się prof. Lech-Starowicz, tak o rynkach nie wypowiadają się już doświadczeni analitycy tylko “młodzi i dynamiczni” stażyści.

   8
 7. long_short

  Oho, wolnorynkowi technomraci z PeŁo na łamach Rzeczpospolitej postulują zamrożenie WIBOR na 3 lata, minimalnie wyżej przed pierwszą podwyżką stóp procentowych.

  Miesiąc temu postulowali zwolnie prezesa NBP za opieszałość w podnoszeniu stop i zaostrzenie polityki walki z inflacją.

  W przeddzień znoszenia przez Świat obostrzen covidowych postulowali bezwzględna segregacje sanitarna i najostrzejsze sankcje dla nizaszczepionych.

  O działaniach hybrydowych skoordynowanych z rezimem białoruskim na polskie służby i wojsko juz nie wspomnę.

  Są tu jacyś technokraci ?
  🙂

  16
 8. sumadartson

  Nie sposób upainie bronić się przed sieparatistą, mając świadomość że nad głową stoi włodeczek z pałą i nawet za pokazanie piąstki walnie pałą w łeb. Wpuścić ruski złom aż do Dniepru i wtedy napie….lać w niego ze wszystkich luf z ziemi powietrza i wody.

  1
 9. Guy Fawkes

  @Wąski

  Wąski, coś dla ciebie, kolejny zwalający z nóg sukces PIS LGBT+.

  Przepłacone (chyba dwukrotnie) czołgi z amunicją z poprzedniego wieku opracowaną dla arabskich bantustanów.

  //Zatwierdzony przez amerykański Departament Stanu pakiet uzbrojenia polskich czołgów M1A2 Abrams SEPv3 obejmuje amunicję przeciwpancerną KEW-A1, odbiegającą swoimi możliwościami od tej, która jest używana przez armię amerykańską. …… Jej parametry znacznie odbiegają od najnowocześniejszej amunicji, jaką do swoich czołgów wprowadza US Army (z rdzeniem uranowym), ale też od amunicji niemieckiej nowej generacji. Do tego stopnia, że nie wiadomo, czy jest ona zdolna do zwalczania czołgów chronionych pancerzami reaktywnymi nowej generacji w rodzaju Relikta, a to przekłada się na znaczące ograniczenie możliwości zwalczania dużej części, jeśli nie większości czołgów stosowanych w linii przez Rosjan. //

  https://defence24.pl/przemysl/spor-o-amunicje-do-abramsow-agencja-uzbrojenia-odpowiada

  Noga na nogę, czekamy na ruskie tanki, które posiadają amunicję uranową i są odporne zeszłowieczne pociski naszych Abramsów.

  Niemcy też mają skuteczniejsze czołgi.

  Ch.. z taką polityką!

  6
   1. Pc39442

    timing i szybkosc egzekucji jest poklosiem zaostrzajacego sie otoczenia. Nie nazywalbym tego panika a racjonalna decyzja w danych warunkach. Niemcy i Francja pracuja sobie nad czolgiem nowej generacji i daja sobie 30 lat na wdrozenie do masowej produkcji. to jest ok z ich punktu widzenia. Nasz punkt siedzenia jest jednak inny.

    btw Ruscy maja 120 BTG wokol UA. to 2x wiecej niz zaladal Bartosiak 😀 on zakladal w oryginalnej wersji ANW ze czolgi w ogole odchodza do lamusa i lekka piechota z dronami bedzie robila robote. dlatego krytykowal Abrmasy. Jak widac Blaszczak i Kaczynski maja wiecej wyobrazni.

    3
  1. long_short

   @Grzegorz,

   Rozkładanie na łopatki polskiej armi to był proces zapoczątkowany przez postkomunistów po 89 roku i kontynuwany przez złogi pod parasolem budy ruskiej.
   Modernizacja polskiej armi to jest proces na dziesięciolecia z rozmontowaniem wszystkich starych układów tych ludzi, które trzymają się dobrze we wszystkich ważnych sektorach gospodarki.
   Widziałeś w wsi24 że przedstawiciele tych układów żyją i co więcej mają się dobrze tylko teraz występują na tle niebieskich flag z żółtymi gwiazdami, które przefarbowali z czerwonych.
   Te złogi tam siedzą i dużej części nie ruszysz. Bartosiak wprost już mówi o strukturze tej organizacji ale nie może powiedzieć za dużo otwartym tekstem bo by się naraził na procesy i problemy.
   Dlatego nie będzie żadnej debaty publicznej bo odkryto by zbyt wiele. Wiec chodzi o to żeby było tak jak było.

   11
   1. Guy Fawkes

    Ty się mylisz głęboko, Wąski.

    Sam zresztą też się myliłem. To usiacy rozbroili naszą armię pod maskirowką rzegomo niemiecką.
    To imperium trzyma Rzeszę pod butem i ma ostateczny głos, zwłaszcza w sprawach bezpieczeństwa, zwłaszcza na wschodniej flance.

    Teraz zbroją nas do wojny, w której mamy zginąć, tak, żeby to nie zaszkodziło naszej bezbronnośći.

    Będziemy mieli najnowocześniejsze czołgi, za ciężkie na nasz teatr i z nieskutecznem uzbrojeniem, które mają gwarantowaną przegraną i z czołgami ruskiemi i z czołgami niemieckiemi.

    3
    1. Guy Fawkes

     Nawet modernizując leopardy nie mogliśmy wymienić im luf na dłuższy kaliber i do najnowszej amunicji.

     Jak się ta modernizacja, też przepłacona, wreszcie skończy, to trzeba będzie zacząć kolejną.

     3
  1. long_short

   Ukrainę do kapitulacji urabiają Niemcy i Francja. W zeszłym tygodniu wizyta Sholza była dowodem w co grają Niemcy kosztem Nato, Europy i przede wszystkim Polski. NS2 będzie i Niemcy już postanowiły. Putin dostał zielone światło. KE przy pomocy polskiej targowicy próbuje ładować Polskę od tyłu pod płaszczykiem takich samych argumentów, które stosuje Putin tylko innej kategorii.

   11
  2. Guy Fawkes

   Oglądałem kolejne podcasty Igora Jankiela ze stolicy ”wolnego świata”, m.in. jakiemś polskojęzycznem figurantem na ”G” bodajże.

   Narracja serwowana ubogim kretynom ze wschodniej flanki przybyłym ad limina est taka:

   No pomożemy wam, ale ak zobaczymy, że wy walczycie, że sobie dajecie rady.

   To est rycie beretów skończonym kretynom.
   To est znowu to samo co za Napoleona ”Niech Polacy pokażą, czy są godni być narodem”. To samo branie pod pic, aby dostać mięso armatnie i grube kontrakty na nieskuteczne uzbrojenie.

   Płaszczak Kaszpirowski ma na czem spinować ”Polska est bezpieczna”.:)))))

   ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

   Uwiebiam niedościgniony infantylizm Jacky Bartosiaka Majakowskiego, ktoren chwyta haczyk (z połykiem), że usiacy nic nie wiedzą, no nic nie wiedzą, nic.

   Ja myślę, że usiacy wszystko wiedzą, i daletego kretynom ze wschodniej flanki robią tzw. karmienie kaczek.

   ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

   Warzywo spuściło się na Angelę Merkel i Rzesza będzie odbudowana. Najpierw Mittelojropa, potem Grossraumwirtschaft.

   Akcja rosyjska na ukrainie wynika z zagrożenia Rosji usiacko-niemieckiem Drang nach Osten.

   Zachód robi wszystko, żeby sprowokować Rosję do wojny, w tym wysyła nawet sugnały o konieczności posiadania przez wielką chazarię broni nuklearnej.

   ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

   Tylko nasza agentura w państwie zjadanem już przez Rzeszę, pitoli brednie typu Polska potrzebuje Marsa, Mars potrzebuje Polski.

   Jak patrzę na mleczarza z Anatewki, to widzę jak pitoli on te same brednie, będąc już do pasa w pysku wielkiego rekina ludojada w ramach spektaklu dla ubogich ”Szczęki 28”.”))

   4
   1. Guy Fawkes

    All World’s a Stage.

    To est teatr ludziska, zrozumiejcie to wreszcie. Jak usiacy mówią, że nic nie wiedzą, to est teatr dla ubogich.
    Jak usiacy biorą pod pic, żeby Polacy pokazali, czy są godni być narodem, żeby walczyli do ostatniego, to est teatr dla upośledzonych.

    Polsce nic nie grozi, oprócz usiacko-niemieckich planów przebudowy Europy środkowej.

    2
  1. Guy Fawkes

   Do bolshevickiego konstruktu ukrainy, której nigdy nie było, powinien być zastosowany 13 punkt Wilsona.

   //Stworzenie niepodległego państwa ukraińskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie ukraińską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.//

   Bez ziem zabranym innym narodom, czyli niech sobie będzie ukraina na zdarowie, ale bez Małopolski wschodniej, węgierskiego zakarbacia, Bukowiny i Besarabii oraz Noworosji.

   Proszę bardzo, niech sobie będzie, niech ma nawet dostęp do morza, na bezsprzecznie swojem terytorium.

   ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

   No ale widzimy, że są podwójne standardy, równi i równiejsi.

   Griot coś mówioł o jakichś szpitalach.
   Po namyśle, za wszystkie zdrady od XVII wieku, za wszystkie antypolskie dywersje, wojny, rzezie, to ukrom od Polski coś się należy się, ale nie szpitale, należy się siekera w plecy.

   4
 10. Guy Fawkes

  I nie martw się Wąski złemi językami.

  Rząd PIS LGBT+ brnie od skucesu do sukcesu, o to jeden z nich:
  https://www.youtube.com/watch?v=Oq6XwMPUCCM

  No widzisz, teraz rząd ma naukowe alibi w temacie olbrzymie śmiertelności Polaków w ostatniem czasie.

  Ten sukces akurat przewidziałem, kiedy pisałem, że badania amantadyny skończą się, kiedy skończy się zaraza. Nooo muszę przyznać, że nie spodziewałem się tak dobrego rezultatu. Czy to nie est mistrzowska intryga godna Józefa Stalina?
  Rząd zrobił dra Bodnara kozłem ofiarnem swojego serwilizmu wobec silnych.

  Słabi wobec silnych, silni wobec słabych – czy to tak miało być?

  Taaak Wąski, bywa, że wiele trzeba zmienić, żeby wszystko zostało po staremu.

  2
 11. toya

  Patrząc na przebieg notowań w naszym grajdole w ciągu ostatnich dwóch tygodni i widząc podobieństwo między piątkiem 18.02.2022, a piątkiem 21.02.2020 to nie byłoby aż takim szaleństwem jeszcze raz zatytułować piątkowy wpis: “Krach zaczyna się w poniedziałek”.

 12. Guy Fawkes

  @Wąski

  Tu masz ostatnie wiadomości, Wąski, dobre czy złe, ale zawsze prawdziwe, you know:

  https://www.youtube.com/watch?v=3C6WpRfshwM

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Z ostatniej hagady pana Wojtka zapamiętałem jedną rzecz:

  PKN P/E = 3, P/BV = 0,6.

  O ile pamiętam, to ja takie wskaźniki kojarzę z bananem w roku 1992. Zwłaszcza w okresie przesiadania się z akcji wzrostowych w akcie value. O ile się orientuję, branża est wyceniana ze 3 razy drożej przynajmniej.

  Jesteś wielkie piewcą wójta z Pcimia i jego znakomitych osiągnięć managerskich na niwie kluczowego koncernu.

  No to skoro est tak dobrze, to czemu est tak źle?

  Jedno brzydkie podejrzenie nie daje mi spokoju, a utwierdza mnie w tem opylenie tego drugiego koncernu Arabusom

  Powiedz no mi Wąski, czy Orlen po zdominowaniu całego rynku nie est czasem szykowany w ramach kolejnego sukcesu do opylenia jakiemuś amerykańskiemu koncernowi za damski ch..?

  Nie chciałby, żeby moja intuicja znowu posiadała absolutną trafność, jak w przypadku tego tego sukcesu z amantadyną.

  4
 13. macarek

  Co do wyników PKN musicie pamiętać, iż duża część wynika z wyceny posiadanych rezerw strategicznych ropy. Rezerwy te mimo, ze strategiczne, to podlegają wycenie rynkowej. Jak ropa zscznie spadać pokaże się spore ujemne.
  I tak w koniunktrze rosna zyski z operacji oraz wycen zapasów to przy spadku jest odwrotnie.
  Ilość rezerw też rośnie rok w rok, zatem i wpływ zmian koniunktury. PKN utrzymuje też rezerwy litewskie, czeskie i część z NRD.

  2
    1. macarek

     Tj np. Co w przypadku sankcji na ropę ze wschodu? Przerzutka na arabską zmniejsza marżę. Może przejsciowe braki i przestój produkcji…
     I jaka będzie decyzja Arabów- pompujemy by zbić cene i wyceny zapasów?

 14. DrQuality

  Ze względu na niewielki sentyment / ale jednak / do niniejszego bloga ,złamałem sie zwracając uwagę na nową formację ukształtowana na naszej giełdzie. To Fallus Erectus Zsumadartsona – w skrócie Festa . Mamy ukształtowaną formację prawego jądra , fallusa w fazie erekcji i formację lewego jądra . Po przebiciu linii worka mosznowego otwieramy pierwszą partię S , ruch powrotny do linii nastepną . minimalny zasięg ruchu to długość fallusa .https://drive.google.com/file/d/1SW0yHBhjJ6VEyqs2F7buA_qY5uQqNm7U/view?usp=sharing
  PS.Białpedia – Zsumyobdartson – legendarny inwestor giełdowy . Przewidział krach w marcu 2020 roku . Zarobił wtedy pierwsze 10 tys zł . W nastepnych latach konsekwentnie inwestował przeciw trendowi wpadając w spirale długów , które obecnie wynoszą ok. 8 tys zł . Porównywany z Livermorem – wszyscy mamy nadzieje , że nie skończy jak on . Brak tego inwestora na tym blogu , to jak ekstraklasa bez derbów Cracovia – Wisła
  Festa – po włosku impreza . Oj , kroi sie niezła .

  16
  1. Guy Fawkes

   Obawiam się tow. DarQueen, że socyjalistyczne media znowu ładnie zryły wam beret wojenną psychozą, tak jak poprzednio psychozą sanitarystyczną.

   Chyba też staniecie się zsumyobdrtsonem. Mam nadzieję, że nie obstawiacie na zeszyt:))

   3
 15. Guy Fawkes

  @@

  Ha ha!

  Co za przedziwny zbieg okoliczności, towarzysze Max i DarQueeen (fiutissimo) przebudzili się jednocześnie z zimowego snu.
  Mam nadzieję, że to inna kołdra niż ta, pod którą Albert Świdziński dociekał jądrowej drabiny eskalacyjnej:)))))))))

  9
  1. sumadartson

   Śmieszni są “politycy” z zachodu z Biedenem na czele.
   Włodeczek naparza upainę z Donbasu już kolejny dzień nie przepuszczając ani przedszkolakom ani dziennikarzom w asyście upaińskiego ministra a polytycy gadajo w kółko: “jak włodeczek zaatakuje to my mu damy!!!”
   Dziwne że w tych okolicznościach tow. car jeszcze nie zażądał wycofania usiackich wojsk z … usiakowni, boć przecie one najbardziej mu zagrażają. Chłe chłe

   2
  1. fast_market

   Niestety takich jest cała masa. Żerują na jednostkach ułomnych intelektualnie. Stawiam tezę, że nie robią tego charytatywnie. Wiemy komu zależy, aby siać zamęt i kto jest gotów za to płacić. Takie farmy trolli już chyba w każdym zachodnim kraju są hodowane.

   5
  2. sumadartson

   Spokojnie, nie zawsze dyrdymały. Towarzyszom niemieckim i panu obamba należą się baty bo pozwoliły sobie wychodować króla terroru, więc jakieś tam powody do dworowania z nich, fałszywy lord posiada. Nie wiem tylko zaczemu dostaje białej gorączki na hasło Międzymorze. Z zazdrości że Unia Międzymorza będzie bogatsza od tej jego wymarzonej szwancaryi?

   2
 16. Pc39442

  Ukraincy bardzo chwala przemowienie Zelenskiego na konferencji bezpieczenstwa w Monachium.

  tymczasem Michta pisze tak:
  Considering how a number of W.EUR states has responded to Russian aggression against #Ukraine it should be clear that the US needs to invest in the #Intermarium between the Baltic & Black Sea. Enhancing MIL capabilities of the Balts, Poland and Romania will be key to deterrence.

  cos mi sie przewinelo ze Zelenski powiedzial ze jesli NATO nie chce Ukrainy w swoich szeregach to powinno to jasno powiedziec.
  No ja uwazam ze to jest wrecz niemoralne jesli NATO nie zapewni Rosji ze UA nie stanie sie czlonkiem sojuszu. Bo nawet jesli nie zaatakuje Rosja to sam fakt ze te wojska wisza nad granicami jest przerazajacy.

  1
 17. Pc39442

  Zelenski:
  Odbyłem pilną rozmowę z Prezydentem
  @EmmanuelMacron
  . Poinformowałem o zaostrzeniach na froncie, naszych stratach, ostrzale ukraińskich polityków i międzynarodowych dziennikarzy. Omówiono konieczność i możliwe sposoby natychmiastowej deeskalacji i ugody polityczno-dyplomatycznej.

  1
 18. Pc39442

  w tych samych okolicach ktore w XVw byly arena zmagan Zlotej Ordy i sil litewsko-polskich, w 1943 miala miejsce ofensywa radziecka bedaca kontynuacja operacji na Luku Kurskim

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_bie%C5%82gorodzko-charkowska

  te same rejony teraz bylyby polem bitwy teraz. Zwroccie uwage jakie potezne straty poniosla Armia Czerwona. Putin wazac decyzje musi analizowac te kampanie a teraz jest jeszcze trudniej bo granica limituje kierunki natarcia. Charkow od poludnia jest flankowany zbiornikiem na rzece Doniec. Z kolei na siewier od Bielgorodu sa rozlegle tereny bez dobrej sieci drog. Tak naprawde Ruscy maja jeden dobry kierunek ataku. Nie dobrze. Ukry maja przewage terenowa.
  wynik tych bitew jest tak nieprzewidywalny ze to jest absolutny no-go. oni tam moga osiagnac moze 2x przewage liczebna. za malo.

  to nie jest latwy teren:
  https://www.google.com/maps/@51.064466,35.23073,3a,75y,90t/data=!3m8!1e2!3m6!1sAF1QipMwHWgrf42ogKQQWNGqsZtBkhk6SrRtMQnKdlE!2e10!3e12!6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMwHWgrf42ogKQQWNGqsZtBkhk6SrRtMQnKdlE%3Dw203-h134-k-no!7i5161!8i3426

  w takim terenie nie wiesz co sie czai za zakretem a Ukry beda mieli zwiad elektroniczny od Amerykanow i beda znac kierunki natarc. to nie jest piece of cake.

  2
   1. Pc39442

    wspolczesnie drony plus precyzyjne bombardowania.
    No tak Rosjanie maja wielkie atuty do zwyciestwa.
    Poza tym natarciem z Krymu i z polnocy okrazaja sily ukrainskie ktore przyklejone sa do linii frontu w Donbasie. manewrowaliby wiec tak zeby zamknac Ukraincow w wielkim kotle.

 19. long_short

  @Proszę państwa, minister spraw zagranicznych RP z rządu cieni.

  Radosław Sikorski MEP 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) wysłał/a Tweeta o godz. 8:35 PM on sob., lut 19, 2022:
  Mamy pierwszy oryginalny pomysł na zapobieżenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Unia Europejska mogłaby ogłosić, że każdy rosyjski żołnierz, który zdezerteruje, otrzyma jej obywatelstwo.  Słyszę opinie, że w ciągu 24h Putin zostałby bez armii.
  (https://twitter.com/sikorskiradek/status/1495119975090163714?t=Np37hIkCEutykrlPQZzd7Q&s=03

  Dzięki Bogu to tylko senne omamy.

  4
 20. Guy Fawkes

  @Pecet

  Tu est film, któren pokazuje dość dobrze, o co chodzi na wschodzie:
  https://www.youtube.com/watch?v=O-JbI7ul5Po

  Z punktu widzenia Rosji Kijów to odpowiednik naszego Gniezna, a ukraina to Wielkopolska, która była kilkaset lat pod zaborami i est est pełna folksdojczów.

  W ogóle dzieje Rusi są ciekawe. Rosja znów była przez wieki pod zaborem tatarskiem. I wtedy różnice pomiędzy Rusiami zaczęły się pogłębiać.

  Wcześniej też były różnice, ale na innem tle, w zależności jakie plemiona podbijali i przyłączali do Rusi wikingowie.

  Znalazłem dobrą mapę Ziemi Lędziańskiej – Grodów Czerwieńskich (było ich około setki, więc to duży obszar). Lwowa jeszcze niema, ale gdyby był, to by był w centrum obszaru Lędziańskiego.
  http://www.mapy.com.pl/produkty/mapa-scienna-historyczna-polska-piastow#

  Ale na tej mapie Bużanie są już podbici przez przez Ruś. Bużanie mieszkali w okolicach Bugu i Prypeci i byli plemieniem lechickiem.

  Najważniejszem źródłem i absolutnie rzetelnem est Nestor i jego Powieść lat minionych. Jak czegoś nie ma u Nestora, to nie ma w ogóle, a jak est to est.

  Słowianie to dla Nestora tylko Słowianie wschodni, nie zalicza od do Słowian ani Lachów ani Czechów czy Morawian ani Słowian południowych.

  Ani Bużan ani Wołynian ani Dulebów nie ma w jego zestawieniach plemion słowiańskich.

  Włodzimierz Wielki w latach 981 – 984 pokonał i przyłączył przy pomocy wojsk ze Skandynawii Lędzian, Jaćwingów, Wiatyczów i Radymiczów.

  Z tych plemion Jaćwingowie to Bałtowie, a Lędzianie, Wiatycze i Radymicze to my – plemiona lechickie, jak zaświadcza Nestor.

  Najciekawsze est położenie Wiatyczów i Radymiczów.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Radymicze#/media/Plik:Plemiona_wschodniosłowiańskie.png

  Górny Dniepr, górna Oka i Don. Ciekawe, co?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiatycze#/media/Plik:Plemiona_wschodniosłowiańskie.png

  //Według XII-wiecznej Kroniki Nestora Radymicze pochodzili z Lachów, wzięli nazwę od Lacha Radyma i osiedlili się nad Sożą: Polanie (…) byli rodu słowiańskiego, Drewlanie (…) wywodzili się z tychże Słowian, Radymicze zaś (…) – z Lachów//

  //Według Nestora Wiatycze i Radymicze mieli pochodzić od Lachów (Polaków) („ot roda lachow”)[2] i początkowo zamieszkiwać tereny Mazowsza i Podlasia[3], co sugeruje ich pochodzenie od plemion zachodniosłowiańskich. Nestor w Powieści minionych lat wskazuje, że zarówno Wiatycze jak i Radymicze nie zaliczają się do plemion wschodniosłowiańskich[4]. Nestor nie zaliczał Lachów do „Słowian” //

  Na tem tle wydanie przez Mieszka I córki Świętosławy za króla Szwedzkiego wydaje się mieć na celu zachamowanie ekspansji Rusi.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sygryda_Storråda

  ……………………………………………………………………

  Pojawił się politruczy artykół prof. Nowaka, któren pitoli coś o kozackiej wolności.
  Kozacka wolność to było po pierwsze, marksistowskie prawo do lenistwa (Paul Lafargue) elementów kryminalnych, a po drugie prawo do bandyterki i złodziejsta, inspirowanego często przez brytyjskich agentów przeciw Reczypospolitej

  https://wpolityce.pl/swiat/586288-zrodla-ukrainsko-rosyjskich-napiec-prof-nowak-wyjasnia

  1
     1. sumadartson

      Jednakoż w toku wichrów historii stan posiadania ziem ulega ciągłym cyklicznym przemianom a jako że Polandia od 1990 roku jest w dużej trójce wzrostowej, to i prastare nasze ziemie wszelakie aż po Odessę, Kijów, Czerkasy i Witebsk!!! muszą na kilka wieków do macieży powrócić.
      Włodeczkowa kraina natomiast jest od 1990 r. w kilkuwiekowej korekcie odchudzającej i dlatego zaorzemy te kołchozy aż po Ural.
      ps. @Pc(ileś tam) może mieć rację że Włodeczek wkroczy oficjalnie już ze swoim złomem do Doniecka i Ługańska i dopóki nie opłaci u towarzyszy z rzeszy zgody na dalszą ekspansję, na tym chwilowo poprzestanie. No chyba że już taką zgodę opłacił.😨

      1
 21. sumadartson

  @doktorQu
  A co do prezentowanej przez was formacji waszego fallusika z kilkoma!!???!!prawymi jąderkami, to można ją uznać, jednakoż formacją RGR to ona nie jest. Prof. Komar, za Prechterem opisał RGR jako techniczne uzupełnienie teorii fal Elliotta, gdzie R jest szczytem fali 3 impulsu wzrostowego, linia szyi to dno fali 4 korekcyjnej, G jest szczytem fali 5 impulsu, natomiast prawe R powinno być szczytem fali b, korygującym prawą część głowy G, czyli a. O ukształtowaniu formacji możemy mówić po przebiciu w dół linii szyi, czyli dna fali 4 korekcyjnej.
  Wasz fallusek nie spełnia zatem wymogów G, wyjaśnia natomiast nieco z waszych doktorQu zachowań, spowodowanych prawdopodobnie przez kompleks małego falluska.
  Ale kombinujcie dalej.

  1
 22. Wojciech Białek (Autor
  Wpisu
  )

  https://coryllus.pl/do-czego-sluza-kody-kulturowe-ii/

  https://www.youtube.com/watch?v=VHEKvMj04Qk

  https://www.youtube.com/watch?v=kZT-pFb4Fa8&t=54s

  “Wydawnictwo Agora”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82awomir_(piosenkarz)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Kurski

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Lewis_Bernstein_Namier

  Bardzo mi się spodobało określenie Coryllusa “klucz kacapski”.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kacap_(etnonim)

  1
  1. sumadartson

   TV publiczna ma za zadanie sprostać gustom narodowym, a jako że “hiter i stalin zrobili co swoje” wycinając w pień najbardziej wrażliwych artystycznie i światopoglądowo synów “tej ziemi”, to większości narodu bliższe są “majteczki w kropeczki ło cho cho cho” niż artystyczne popisy wyindywidualizowanych z kultury ludowej artystów.
   Ale na szczęście mamy internet i pana Wojciecha, który pokazuje nam wielkie rzeczy nie tylko w ekonomii rynków.

   2
   1. sumadartson

    Od czasu zauroczenia poezją Leśmiana nie przeszkadzało by mi aby szefami propagandy obu dominujących partii byli w prostej lub pokrętnej linii potomkowie starszaków.
    Wszak z ich strony nie spotkało nas większe kuku niż ze strony np. prusaków lub ich w prostej lub pokrętnej linii potomków.

 23. Pc39442

  ciekawy film, GF.
  az dziwne ze w tym filmie nie wzieto pod uwage kluczowej bitwy pod Woroskla stoczona przez Jagiellona w 1399.

  Witold udzielając pomocy Tochtamyszowi liczył na korzyści terytorialne dla Litwy i zawarcie w przyszłości sojuszu z Ordą przeciw Księstwu Moskiewskiemu, co czyniłoby z Wielkiego Księstwa Litewskiego niekwestionowanego lidera na całej Rusi. Klęska Złotej Ordy mogła doprowadzić do uzależnienia Księstwa Moskiewskiego od dynastii Jagiellonów.

  Porażka przekreśliła plany podporządkowania Rusi Moskiewskiej Wielkiemu Księstwu Litewskiemu.

  1
  1. Guy Fawkes

   No nieeee wiem czy przez Jagiellona, raczej bym powiedział Giedyminowicza.

   Moja intuicja mówi mi, że to była próba zmany wehikułu dla kupców angielskich i wyportkowanie Moskwy z interesu.

   Jagiełło był przeciwny. Spytko II z Melsztyna poległ w bitwie tej marnie.

   A syn jego zadawał się z husytami, też chyba angielska intryga, poległ marnie w bitwie pod Grotnikami.

   Jestem w ogóle sceptyczny co do Litwy – de facto kacapii.:))

 24. Guy Fawkes

  @WB

  Trzeba wziąć poprawkę na to, że Snopek z Grodziska to est jednak w sprawach polityki zakamuflowana opcja pisoska, czyli amerykańska.:))

  Co do troski małobrytyjskiego rządu o godność społeczeństwa, to poważnie koloryzuje.

  Klucz kacapski to efektowne określenie, ale antybizantynistystyczne, ale są podobne, jak np. przenikająca komunizm pycha rabinacka, czy pycha teutońska w niemieckich projektach organizacyjnych czyli totalitarnych, francuska pyszałkowatość itd.
  Z tego wszystkiego najlepsza est chyba polska szlachecka zuchwałość:))

  ………………………………………………………………………………………………………

  Ja nie uważam, żebyśmy w razie przybliżenia Rosji mieli jakieś kłopoty. Odwrotnie, powinno to być dla nas korzystne.

  Zwijająca się demograficznie Rosja est w najgorszym możliwym położeniu. Zagrożenia na wszystkich kierunkach. Musi opanować część ukrainy albo ostatecznie zginąć. Kontroluje za dużo cennych surowców, żeby mogła przetrwać.

  Chyba nigdy nie było takiej dysproporcji pomiędzy siłą gospodarczą Niemiec i Rosji, nie wspominając już o Chinach.

  W dawnych czasach na zachodzie była cywilizacja, dziś to est degeneracja. W dodatku totalitarna. W Belgii ludzi gryzą policyjne psy, w Kanadzie tratują policyjne konie.

  Obraz nędzy i rozpaczy. Siłą inercji zachowują się jeszcze puste zachodnie imitacje, instrumentalnie wykorzystywane do telawizyjnego rycia beretów ubogich.

  Układ geopolityczno-cywilizacyjny zmienił się dla Polski. A na całym świecie ośrodki rzeczywistej władzy nigdy nie były tak odległe od formalnych jej struktur.

  Nie widzę dobrej przyszłości na zachodzie.
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/586273-najglupsze-pokolenie-w-historii-wchodzi-w-doroslosc

  Kambion Bill znudził się już malware’em c 19, obmyślił już coś innego.

  Będziemy przechodzić do komunizmu etapami, jak sanitaryzm, metaverse, play to earn itd.

  Ludzkość bez własności nie ma zdolności kredytowej, czyli racji bytu. A przecież klimat trzeba ratować tak czy nie.

  3
 25. badasapa

  @WB

  Panie Wojtku, czyżby wkroczyliśmy właśnie jedną stopą w ćwiartkę obligacyjną ?

  Dołek na amerykańskich obligacjach był około listopada 2018. Od tej pory minęło 33 miesięcy (~ cykl Kitchina).
  W dodatku us bonds zatrzymaly się na 200 MA, w tym miejscu ostanio zawsze następował zwrot.

  https://stooq.pl/q/?s=^tbsp&c=10y&t=c&a=lg&b=1

  Na indeksie polskich obligacji też widać wyhamowanie spadków.

  https://stooq.pl/q/?s=tlt.us&c=10y&t=c&a=lg&b=1

  2
   1. sumadartson

    No nie no w przeliczeniu na złotówki to pomiędzy szczytem doktorkowych prawych jąderek a linią dna moszny i z powrotem i jeszcze bodaj ze dwa razy to ze 3 kilo zeta do sakwy wpadło, pomijając kawał zeta na złocie (mns).

 26. Pc39442

  Ostatnie próby rozwiązania napięć na UKR za pomocą dyplomacji. Kijów miał złożyć nowe propozycje na bazie których wznowione mają zostać rozmowy w formacie normandzkim. Ciekawe, czy UKR ugnie się w ostatniej chwili? Dla RU byłoby to na pewno korzystniejsze.

  Tak jak mozna bylo zakladac Kijow wdrozy porozumienia minskie a w zmienionej konstytucji wpisze tym razem neutralnosc albo wrecz przyjazn z Rosja i Bialorusia. Moze nawet zrzecze sie roszczen do Krymu. A raczej na pewno.

  Putin wygral.

  2
  1. Pc39442

   nie czytalem artykulu ale sie wypowiem. W piatek wieczorem sieparatisty wysadzili jakis gazociag. No i pewna panika sie wkradla ze moga byc przerwy w dostawach.

   btw glosowanie w Dumie ktore moze dac oficjalna okejke Putinowi do wjazdu jest we wtorek. Dyplomacja ostatniej szansy (de facto negocjowanie warunkow kapitulacji Ukrainy) ma wiec jakies 36h

   1
 27. badasapa

  Przysłowie mówi: obyś żył w ciekawych czasach.
  No to macie:

  Jaruzelski mógłby się uczyć od Trudeau,
  Gierek od Morawiecki
  Mandela od Dokovića.

  …a od Kaczyńskiego i Putina jeszcze nie wymyśliłem…

  3
 28. datik

  @sumadartson
  Poprzednio odezwałem się do ciebie gdy w20 był w okolicach 2240 bodajże. Wpis był pod wpływem – tu młodzi zapewne śmiać się będą ale ty raczej zrozumiesz – intuicji ; )
  Masz jakieś przemyślenia teraz może ?
  ( prosiłbym bez ironii i staropolszczyzny 🙂 )

  1. sumadartson

   Pamiętam. Gratuluję intuicji. Bez ironii.
   Czuję się jak w 2008 roku.
   Ciągle uważam że usiak podlegnie korekcie do poziomów z 2009 lub bodaj 1998 roku. Global podobnie.
   Pan micron zakłóca mocno nastroje więc jeden komplet shortkoni w ujeżdzaniu a drugim spekuluję przez kolejne deeskalacje aż do ostatniej w postaci wycięcia w pień włodeczkowych sieparatitow na linii Dniepru. Wtenczas Longkonie na kolejne 80 lat.
   Jest dla kogo ujeżdzać bo latem na świat przyjdzie malusie szlachciątko.
   Tyle że ja za młodym na dziadka. 😆

   1
     1. sumadartson

      @datik
      Jegomość @toya napisał dokładnie to co rzec chciałem.
      Dodam jeno że poranna 2 S z drugiego kompletu otwarte po 162 i 152 poszły na wypas po 112 i 110.
      Komplet i jeszcze 4 sztuki z drugiego w ujeżdżaniu.

 29. toya

  Żeby pomóc tym ugotowanym na L mogę zacząć zaklinać:

  “toya 19 lutego 2022 o 14:55

  Patrząc na przebieg notowań w naszym grajdole w ciągu ostatnich dwóch tygodni i widząc podobieństwo między piątkiem 18.02.2022, a piątkiem 21.02.2020 to nie byłoby aż takim szaleństwem jeszcze raz zatytułować piątkowy wpis: „Krach zaczyna się w poniedziałek”.

  toya 19 lutego 2022 o 15:00

  „Spadaj moj wigu, do dna piekła leć,
  bo marcowe puty in da mani chce mieć”””

  Przywolywanie swoich wpisów najczęściej gwarantuje przynajmniej chwilową zawrotkę 🙂

  7
  1. sumadartson

   A no to podwójny szacun dla Waszmości. Zapiszemy w AT jako formacja Fallus Erectus drQueen.
   Szkoda żeście doktorze z Krakowa. Moglibyśmy razem wznieść toasty za zdrowie pana @WB moją french brandy, a tak to ruski z austriakiem bezpieczniej jak piją razem po wi-fi.
   Szacun.
   Aa. No i rzecz jasna Cracovia Pany!!!
   Rzecz jasna w galicji jeno.

 30. Pc39442

  fut amerykanski bardzo spokojny. mnie wystopowalo po 36 teraz odkupilem po 25 bo
  wykres oparl sie o fibo 0,7 i na newsach z konferencji kremlowskiej dyplomacji zakrecil. jest powiedziane ze beda gadac ze bedzie spotkanie we czwartek. warunkiem kontynuowania rokowan jest ze Moskiewscy nie wjada na Ukraine wiec jest OK. powoli sie powinno stabilizowac. Rynek jest rozwalony strachem ale nie chce juz w dol (USA)

  1
  1. billy_the_kangoor

   @Pc39442
   ….w tej całej grze wcale nie chodzi o Ukrainę i Rosję, a że wszyscy tak uważacie, to tylko świadczy dobrze o szachistach rozgrywających tą partię na “planszy”, nie w realu.

   2
   1. Pc39442

    chodzi o dogadanie sie z USA. to mowia wprost Kremlinsy:
    “Ukraiński kryzys zależy od tego, jakie są relacje Rosja-USA. Jest gotowość do rozmów ze strony A. Blinkena. Takie spotkanie odbędzie się 24 lutego w Rzymie.”

    no ale Ukraina jest kluczowa bo USA postanowily tam swojego czasu zrobic kolorowa rewolucje. a bridge too far

    1
     1. Pc39442

      jak sie okazalo nie dali nawet na 4200. musialem po 4275 wskakiwac.
      z czego wywnioskowalem ano technika sugerujaca wyprzedanie, dotarcie do maksymalnych zasiegow korekty, slaba dynamika spadkow (na usiaku), no i oczywiscie analiza polityczna. caly czas zakladalem ze nie bedzie wojny a jedynie jakas zadyma wokol Donbasu. wiec czekalem na rozstrzygniecie i ostatnia fale paniki.

 31. badasapa

  “Merdia coś ostatnio donoszą o tym, że ma być jakiś tam sojusz Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy. W Polsce, zwłaszcza na prawicy – ekstaza! Mamy sojuszników! Liczymy się!

  Kochani – chcemy Was ostrzec.

  Nie wiemy jaki interes ma Wielka Brytania aby się taki sojusz pakować. Trudno Nam uwierzyć, że nagle poczuli chęć walki za stare brytyjskie miasto Donieck.

  Więc:

  Albo grają w jakieś wielowymiarowe szachy, w których sojusz z Polską i Ukrainą ma być częścią jakiegoś skomplikowanego gambitu w którym Polsce przypada rola pionka.

  Albo premier Johnson wykoncypował sobie, że notowania ma tak niskie, że jakaś wojna by się przydała aby je podnieść.

  Albo sami Brytyjczycy nie wiedzą co robią. Czasy gdy Foreign Office  zatrudniało kompetentnych ludzi planujących swoje posunięcia na ileś ruchów naprzód ku większej chwale Imperium – dawno minęły. Dzisiaj brytyjskia służba zagraniczna jest zlewaczona i zpedalizowana w stopniu gorszym niż polska a pracujący w niej ludzie do wszystkiego co kojarzy się z tradycyjną brytyjskością odnoszą się z pogardą.

  Naprawde nie wiemy dlaczego Wielka Brytania miałaby zawierać jakiś sojusz z Polską i Ukrainą. Ale jedną rzecz wiemy ze stuprocentową pewnoscią:

  Wielka Brytania nie ma żadnych sił ani śrdoków przy pomocy których mogłaby przyjść Ukrainie z odsieczą w razie jakiejś rosyjskiej inwazji. Nawet gdyby chciała. A nie wierzymy, że chce.

  Więc nie dajcie się nabrać na ten sojusz brytyjski. Nie można wykluczyć że jakieś mroczne siły z jakiś mrocznych powodów chcą we wschodniej Europie wywołać wojnę – i chcą Polske w nią wciągnąć, dając jej złudne poczucie bezpieczeństwa „Jakby co to Brytyjczycy pomogą”.

  3
 32. Guy Fawkes

  @@

  Ha ha!

  Putin mówi to, co ja:)))))

  //Ukraina jest integralną częścią naszej własnej historii – powiedział Władimir Putin w orędziu do narodu. Jak dodał, współczesne Ukraina “została stworzona przez sowiecką Rosję”. //

  //Prezydent Rosji zapewnił, że jest gotów, by pokazać jak wygląda “prawdziwa dekomunizacja”.

  …………………………………………………………………………………………………………………………………….

  No i właśnie o to chodzi. Jak Putin powiedział ”A”, to nasi powinni powiedzieć ”B”, grzecznie:

  ”Monsier Pitę, to w takiem razie wracamy do traktatu ryskiego i gra gitara, tak czy nie?”

  …………………………………………………………………………………………………………………………………..

  Właśnie na tem polega historyczna szansa, kiedy drzwi na wschodzie się otwierają.
  Nie na utrwalaniu bolszewickich okupacyjnych konstruktów i krzywd polskich.

  7
  1. Guy Fawkes

   Niesamowite!!!

   Czy te nasze bałwanisy to rozumieją?????

   //Prezydent powiedział, że zaraz po wojnie Stalin dał Ukrainie pewne tereny, które należały do Polski, Rumunii i Węgier. Później (były premier Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – red.) Chruszczow oddał te tereny. W ten sposób utworzyło się terytorium sowieckiej, radzieckiej Ukrainy – powiedział. //

   Przyszedł dziejowy moment.

   6
    1. Guy Fawkes

     Putin mówiąc takim językiem wyciąga rękę do Polski i Europy środkowej.

     Drzwi na wschodzie otwierają się, ale takie sytuacje nie trwają długo.

     Moja intuicja znowu posiadała absolutną trafność.

     4
   1. Guy Fawkes

    To est najszczersza prawda, nie sądziłem, że usłyszę to od przywódcy Rosji.

    To est dziejowa szansa.

    Ameryka to trup w zbroi, bo centrum gospodarcze est już w Azji.

    JAK MAMY HANDLOWAĆ Z CENTRUM ŚWIATA, BĘDĄC ŻAŁOSNEM AMERYKAŃSKIEM RATLERKIEM OBSZCZEKUJĄCEM ROSYJSKIE NOGAWKI ??????

    Świat się odwrócił i jedyne, co oferuje nam Ameryka, to est wojna per proxy. Zamiast korzystać kupić nowy wschodzący trend zginiemy haniebnie w obronie amerykańskiego trupa.

    7
 33. Guy Fawkes

  W obszarze ukrainy trzeba przywrócić Traktat Ryski. Na odcinku białoruskiem można negocjować nieduże zmiany, pod warunkiem przekazania okręgu Królewca i wznowienia unii polsko-litewskiej.

  Popatrzcie sobie na mapę.

  4
 34. Guy Fawkes

  @@

  //Mateusz Morawiecki
  @MorawieckiM
  1/2 Decyzja o uznaniu samozwańczych „republik” to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji.
  //

  //
  Kancelaria Prezydenta
  @prezydentpl
  · 29m
  2022 rok poświęcony jest dwusetnej rocznicy romantyzmu w Polsce. O przygotowaniach instytucji kultury i szkół do roku romantyzmu oraz do 11. edycji Narodowego Czytania Pierwsza Dama rozmawiała z Tomaszem Makowskim, dyrektorem Biblioteki Narodowej.
  //

  :)))))))))))))

  Ten fałszywy agenturalny rząd powinien być obalony natychmiast, on wprowadza Kraj do realnej wojny.

  7
 35. Guy Fawkes

  @@

  Proszę bardzo, najnowszy Jacky Bartosiak Majakowski, prosto z Ameryki, oglądałem pierwsze 16 minut dopiero.
  https://www.youtube.com/watch?v=Mc8MHctmUt4

  Znakomita realistyczna analiza w oparciu o najnowsze dane. Nie ma żadnego NATO, zachód w ogóle nie kalkuluje nas w rachunkach, bo jesteśmy teoretycznym państwem z dykty o statusie peryferialnym.

  I na końcu absurdalny wniosek zaprzeczający poprzedniej analizie.

  ……………………………………………………………………………………………….

  Moja intuicja posiada absolutną trafność. Albo porozumiemy się z Rosją, albo zginiemy w wojnie per proxy.

  …………………………………………………………………………………………………

  Powiem więcej, nasze błazny i tak w końcu dogadają się z Rosją, bo jesteśmy mutacją PRLowską i dipstejt est PRLowski, tylko stracimy przy tem wszystkie możliwe szanse, jakie można stracić, zanim przewerbowani generałowie się odwerbują. Nie może być inaczej.

  Jacky Bartosiak Majakowski mówi oględnie i delikatnie, a ja mówię to samo dosadnie i wyraźnię, ale bez tych absurdalnych agenturalnych konsekwencji

  Rozbierzcie sobie hagadę Jacky Bartosiaka Majakowskiego i zamożni i ubodzy.

  3
  1. Guy Fawkes

   Przypomnę słowa Jacky Bartosiaka Majakowskiego powtarzane na wykładach z początku kariery:

   Świat atlantycki pozbawił Polskę możliwości rozwoju przez dualizm na Łabie.
   Wcześniej Polska rozwijała się przez handel na szlaku jedwabnym.

   Paranoid.

   3
   1. Guy Fawkes

    I Rzesza i Francja odwróciły się od przegranego Atlantyku, żeby za pośrednictwem Rosji ekspandować do Azji w stronę Chin, a Polcy i Polacy mają dać się pozabijać w obronie przegranego Atlantyku, któren rozwój Polski zablokował już w XVII wieku.:)))))

    2
 36. artysta_malarz123

  Teraz czas na dyplomację w wykonaniu Rosji, ocieplenie relacji, utrzymanie pozornego porozumienia przez kilka tygodni, a po stronie zachodu kilka spotkań i ustalenie jeszcze bardziej dotkliwych sankcji. Bliżej wiosny wejście głębiej na Ukrainę i końcowe porozumienie. Teatr.

  5
 37. Max2

  Katarzyna Barczyk
  @katbarczyk
  Przypomnijmy, w grudniu Żyrinowski straszył datą 22 lutego. “Nową politykę” #Rosja mieliśmy poznać o godz. 4 nad ranem (zapewne czasu moskiewskiego, czyli za niecałe 3 godziny).

  https://twitter.com/katbarczyk/status/1495883689556951045?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1495883689556951045%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2F7v_3B6pIZ%2F

  Porozumienie z Putinem to paranoja. Ten człowiek to psychopata. Nie przestrzega umów i porozumień. Nienawidzi Polaków.

  7
  1. toya

   Przez lata obecności na blogu pisał Pan z przekąsem o Polakach i Polskości, a teraz argument, że Putin “nienawidzi Polaków”… Średnio wiarygodne.

   A z wczorajszego wystąpienia tylko przypomnę, że pierwszy raz od lat polityk na tej rangi przypomniał, że połowa naszego terytorium to zasługa podarunku od Stalina.

   Żeby się nie okazało, że Ci co marza o granicach pierwszej RP obudzą się jednak w “kongresowce”.

   5
 38. artysta_malarz123

  Mamy pierwsze sankcje:
  “Prezydent Biden wkrótce wyda zarządzenie, które zabroni osobom z USA nowych inwestycji, handlu i finansowania w tak zwanych regionach Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej na terytorium Ukrainy” – i to jest siła sankcji, obydwie republiki skazane na biedę, niedolę i zapomnienie.

  Oburzenie płynie z całego zachodniego świata, zewsząd głosy krytyki, więcej już naprawdę tak po ludzku sie nie da. Jutro może wedrze się jeszcze zaduma i zostaną zorganizowane spotkania na placach w celu rysowania serduszek i kolorwych kwiatków, symbolizujących jedność świata zachodu z UA.

  Jak ten Putin może inaczej działać w takich uwarunkowaniach, nawet gdyby by chciał, no jak?

  10
 39. toya

  Na GW piszą ” Putin bredzi w orędziu…”. Dobre. Czasownik bredzić bardziej pasuje mi do 5 minutowych (!) Czytanych z kartki wystąpień Bidena.

  Wczorajsza godzinna tyrada to samo mięso, a nie brednie.

  Rosja konsekwentnie nawiązuje do tych samych punktów.

  1. Karta paryska 1994 i KLUCZOWA “bezpieczeństwo jest niepodzielne”. Jeśli podnosisz swoje bezpieczeństwo to moje bezpieczeństwo relatywnie spada więc de facto nic nie możesz.

  Szach-mat.

  2. Memorandum budapesztańskie z 1994

  3. Akt założycielski Rosja nato 1997

  To są trzy mocne punkty. Konsekwetnie przywoływane od kilkunastu lat i powtórzone wczoraj.

  A mocne punkty to dźwignia i ona zadziała.

  Jeśli miałbym coś prognozować (czego staram się oduczyc) to raczej konsekwentne wychodzenie Nato z Europy środkowej.

  Rosja w tych warcabach ma po prostu za dobry układ i pomysł na dalszą grę.

  Wczoraj Putin przecież jasno wyartukuowal czego się domaga. (W tym M.in. usunięcia infrastruktury nato z krajów sąsiadów przyjętych po 1997r. czyli mowil konkretnie o Nas! Nie o Czechach, nie o Rumunii. O nas!)

  On wie z czym siada do stołu negocjacji.
  A Zachód? Zachod nie wie. Każdy ma swoją listę, a jej wspólnym mianownikiem jest hipokryzja i dlatego Rosja dostanie wszystko o co im chodzi.

  3
   1. sumadartson

    No nie no czytać hadko.
    “Wuja ci wolno” a wujowi strzelać do ciebie wolno?
    A gdzie gwarancje zachodu i króla terroru za upaińską atomówkę.
    A gdzie karta narodów onz?
    To że jakiś czubek albo sprzedawczyk coś kiedyś podpisał nie znaczy że to prawomocne, jeśli sprzeczne z innymi aktami.
    Wypi…..lać z tą poddańczością wszystkim sąsiadom. Wivat Międzymorze.
    Redukujemy S i dokładamy w troki Auuuuuu….

    1
    1. toya

     “A gdzie gwarancje zachodu i króla terroru za upaińską atomówkę.
     A gdzie karta narodów onz?”

     Trzeba było krzyczeć podczas rozdziewiczającego uznawania Kosowa 🙂 Teraz mleko się już wylało…

     To jest właśnie ta hipokryzja i fałsz przez który żadna spójna KONTR+PRO(sic!)pozycja Zachodu nie jest możliwa.

     4
 40. toya

  Jeśli nie da się czegoś zdefiniować lub zwięźle opisać to nie da sie tego bronić.

  Zatem najpierw konieczna bylaby reifikacja IDEI strategii bezpieczeństwa w Europie. Bez tego ani rusz.
  Ale ta reifikacja jest niemożliwa bo cala koncepcja oparta jest na fałszu i hipokryzji. By ją zdefiniować trzeba użyć słów (np. strefa wpływów), którym nasza IDEA ma zapobiegać, bo przecież nie uznajemy czegoś takiego. Potrafimy zatem opisać tylko to czego -oficjalnie- nie chcemy. (Tzn. Nie chcemy, żeby nasz konkurent realizowal, bo my – wewnetrznie – strefy wpływów nazywamy integracją).

  Dla odmiany Putin swoj pomysł może zmieścić na małej żółtej karteczce Post-it.

  Przed którymś posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa mógłby się nawet przejść po sali i poprzyklejać każdemu urzędasowi na jego monitorze.

  2
  1. toya

   Dla leniwych 3 punkty Putina tutaj:

   https://youtu.be/jrGLhhTtxFU?t=2955

   49:15

   “Wczoraj Putin przecież jasno wyartukuowal czego się domaga. (W tym M.in. usunięcia infrastruktury nato z krajów sąsiadów przyjętych po 1997r. czyli mowil konkretnie o Nas! Nie o Czechach, nie o Rumunii. O nas!)”

   I jasno mówi. Jesteśmy gotowi negocjować, ale te trzy punkty to integralny pakiet do dyskusji jako calość.

   Krótko, jeśli ma być deal to trzeba wycofać Nato z PL i Bałtyków.

   2
   1. artysta_malarz123

    Krótko, jeśli ma być deal to trzeba wycofać Nato z PL i Bałtyków.

    Putinowi wystarczy Ukraina, i to nie cała. Podnosi stawkę teraz, żeby móc się wycofać częściowo z żądań i aby zachód mógł także odtrąbić sukces zażegnania ryzyka konfliktu zbrojnego na szerszą skalę.

    Ciekawe, gdyby teoretycznie powstał twór unii UA/PL, jakie miałoby to konsekwencje dla postrzegania zapisów traktatów, w tym NATO.

    1
 41. macarek

  Niestety Zachód ulega złudzeniu nominalnego PKB jako siły kraju. Im więcej długu tym takie PKB wypchane.
  Zrobili sankcje, a efekt odwrotny. Rosja po raz pierwszy w karierze zaktywizowala rolnictwo i wyszła na pierwsze miejsce w eksporcie zboża. W warunkach szalejącej inflacji oni mają wszystkie zasoby tanio.
  Putina nie obchodzi wymiana handlowa szeroka, wystarczy trochę sprzedać drogo. Potrzebuje wewnętrznej taniej siły roboczej i za jednostkę drogiego eksportu placi swoim pół niewolnikom mało otrzymując wiele roboczogodzin. I może sobie budować drogi, czołgi, kopalnie itd. A na zachodzie by kupić wewnętrzne zasoby trzeba generować papierowe długi, a i tak to nie wystarcza. I stąd w Usa zapaść w infrastrukturze i pasy rdzy.
  A innowacje kradną hakerzy lub dostarczają inwestorzy jak w Chinach. I tak to się kręci…

  6
 42. Guy Fawkes

  @@

  To est komedia.

  https://www.youtube.com/watch?v=Cm8Ri6KnFq8

  Mówiłem, że chachłactwo nie będzie walczyć. Z dziećmi i kobietami to tak, ale nie z normalnem wojskiem, come on!

  //Jesteśmy na swojej ziemi. Niczego ani nikogo się nie boimy. I niczego nikomu nie oddamy//

  Błaznowi chodziło oczywiście o to, że niczego nie oddadzą Polsce i nic nie są Polsce winni.

  Błazen wymienia wszystkich przyjaciół, usiaków, Niemców, Francuzów, Turków, oczywiście poza Polską:))))))))))))))))

  ……………………………………………………………………………………………………….

  Komedia.

  Na końcu banderowskie pozdrowienie, żeby oswoić świat z bandyckiem fundamentem i naturą tego bantustanu.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  Żałosne ”prawo międzynarodowe”, które est dla bandytów, ale nie ma go dla Polski.
  Dla Polski prawem est linia Namiera, przeklętego krewnego Kurskich

  2
 43. long_short

  Putin podpisał wielomiliardowe umowy z Chinami na dostawę ropy, gazu i węgla.
  Lewactwo unijne doprowadziło UE na skraj przepaści. Putin to rozegrał koncertowo.
  Inflacja dopiero się chyba zaczyna. Kolejnym krokiem Putina będzie totalny szantaż energetyczny i odcięcie
  Europy od tlenu.

  4
  1. Guy Fawkes

   Zrozumiałeś już Wąski?

   Nawet chachłacki Charlie Chaplin dla ubogich sra na gołowę tym naszym żałosnym marionetkom.

   I ma rację, bo oni właśnie na to zasługują.

   Oglądałem parę wywiadów, m.in. z banderowcem Pawło Kowalem i gen Skrzypczakiem.
   Kowal to zawsze była prymitywna kanalia, ale gen. Dkrzypczakiem się rozczarowałem. Z dobroci serca zawsze skłaniam się do znacznego przeceniania wojskowych.

   PRL to PRL.

   …………………………………………………………………………………………………………………………

   Nie liczę na nic, wiem, że zmarnujemy wszystkie szanse i będziemy brnąć od sukcesu do sukcesu na drodze hańby.

   Liczę tylko na inteligencję strategiczną i cierpliwość ruskich szachistów. To są jedyni ludzie na poziomie, poza Orbanem.

   4
 44. Max2

  toya 22 lutego 2022 o 07:04
  Odpowiedz

  Przez lata obecności na blogu pisał Pan z przekąsem o Polakach i Polskości, a teraz argument, że Putin „nienawidzi Polaków”… Średnio wiarygodne.

  Jeżeli chce Pan zmienić swoje życie musi – z podkreśleniem tego słowa – zmienić swoje myślenie, w myśl zasady myśli – uczucia – działania – skutki. Jest to o tyle trudne gdyż większość naszych myśli jest nieuświadomionych (podświadomość) która determinuje nasze życie. Zbiór jednostek stanowi ogół społeczeństwa. Pisząc o kompleksach Polaków będę twierdził z całą stanowczością iż potrzeba nam zbiorowej psychoanalizy, w myśl podstawowego pytania – KIM JESTEŚMY. Dopiero odpowiedz na to pytanie – a będzie to ciężki proces, aby przyznać się przed samym sobą do uświadomienia sobie że w naszej historii i naszym zachowaniu nie było tylko jasnych stron – spowoduje “uwolnienie” i zmianę naszego myślenia i naszej historii.
  PiS jako dziedzic I i II RP powiela ten sam schemat prowadząc nas do znanych skutków “cyklu” dziejowego. (kolejnej utraty niepodległości)

  5
      1. toya

       “Jeżeli chce Pan zmienić swoje życie musi – z podkreśleniem tego słowa – zmienić swoje myślenie, w myśl zasady myśli – uczucia – działania – skutki.”

       Miałem kiedyś psychologie z Prof. Nęckim, który generalnie irytował mnie proporcjami zaangażowania w prace naukową, a aspiracjami celebryckimi (naczelny “psycholog” u Drzyzgi w Rozmowach w toku), ale kiedyś na wykładzie wymsknęło mu się coś bardzo sensownego:

       “Wierzymy, że dzięki psychoanalizie, zrozumieniu i pracy nad sobą zrobimy u siebie generalny remont, a to jest co najwyżej zwykłe przemalowanie ścian”.

       Olej z węża inaczej WSSG (Wyższa Szkoła Szukania Głupiego).

       Trzeba żyć tu i teraz z tym co się ma, a psychoanalizę zostawmy kobietom.

       4
        1. fast_market

         Mnie też uczył profesor Nęcki z przedmiotu Negocjacje. 😉

         btw, miał bardzo inwazyjne metody nauczania.
         Np. nieśmiałą dziewczynę poprosił o to by stanęła na stole
         i tak ją “szturchał” słowami, aby się wściekła
         i wykrzyczała do niego “odpierdol się ode mnie”… 😉

       1. Max2

        Trzeba żyć tu i teraz z tym co się ma.

        Ma się to co się wykreowało swoimi myślami.

        „Wierzymy, że dzięki psychoanalizie, zrozumieniu i pracy nad sobą zrobimy u siebie generalny remont, a to jest co najwyżej zwykłe przemalowanie ścian”.

        To prawda. Pudrowanie rzeczywistości. Zdzieranie warstw. Jednakowoż każda uświadomiona kwestia sebie prowadzi do poprawienia jakości życia. Można jednak dokonać niemożliwego – zanegować siebie. (Wyjście z jaskini Platona, umrzeć za życia itp)

    1. badasapa

     Typowo lewackie zagranie, brak merytorycznych argumentów to uderzamy argumentum ad persona.
     Zadałem pytanie o sposób liczenia, powątpiewając w ich wiarygodność i otrzymałem uwagi na temat mojego intelektu.

     No to skąd te dane, i kto to liczył ? Bo mam dane, które różnia sie o 20% na plus

     5
  1. sumadartson

   To nie są prawdziwe dane.
   Trza wlać samogonkę zamiast oleum do mózgownicy i owinąć się szczelnie onucą aby nie chcieć wiedzieć że drugie 10 k$ pkb na łeb ląduje w szwajcarskich bankach i złotych sedesach

   3
 45. sumadartson

  sumadartson 22 lutego 2022 o 09:18
  .
  //Wypi…..lać z tą poddańczością wszystkim sąsiadom. Wivat Międzymorze.
  Redukujemy S i dokładamy w troki Auuuuuu….//

  To było rzecz jasna o 08:18
  A teraz na odwyrtkę. Otwieramy z powrotem Sssss…Mam już ćwierć kompletu.
  Międzymorze i auuu…bez zmian

  1
  1. macarek

   dalsze kroki
   //Przedstawiciel Separatystów: Terytorium LPR to cały obwód ługański. Wzywamy Ukrainę do dobrowolnego wycofania wojsk lub poniesienia konsekwencji.//

   Usiaki uciekli ze Lwowa, a GF śni się by zrobić z Lwowa Zaolzie….

   1
 46. fast_market

  Brawo. Tak trzeba!

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz poinformował, że certyfikacja Nord Stream 2 nie może być kontynuowana po ostatnich działaniach Rosji. Oznacza to uniemożliwienie uruchomienia nowej nitki gazociągu łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie.

  3
  1. Pc39442

   bardzo dobrze zachowuja najwartosciowszy fant na duze negocjacje.
   najwazniejsze ze Minsk II padl.
   Ekspansja Rosji na Ukrainie jest zakonczona bo nie ma juz terytoriow ktore by byly chetne do ogloszenia irredenty a Kreml nie bedzie mogl mieszac w polityce poprzez federalizacje.

   2
 47. Pc39442

  widze na TT ze powstaly dwie naracje. Jedna ze Rosja przegrala ten gambit a druga ze wygrala bo mimo ewidentnego pogwalcenia suwerennosci Ukrainy nie spotykaja jej zadne sankcje.

  ja sie przychylam do tezy o przegranej Rosji. Sam przeciez tutaj pisalem ze z pewnoscia Zelenski sie ugnie i zatwierdzi Minsk II. Nie zrobil tego mimo calej presji zachodu, chetnego po trupie Ukrainy sie dogadac z Putinem. to jest zwyciestwo. Putin wzial nagrode minimum i siada do negocjacji o nowym traktacie bezpieczenstwa w Europie.

  Dla nas jest to znakomita wiadomosc. W weekend za to wypije. Po raz pierwszy w roku 2022. No chyba ze bedzie kolejny twist

  1
 48. artysta_malarz123

  @macarek

  Panie macarek, tak przy okazji, jaki koszt kapitału ponoszą teraz banki dla kredytów hipotecznych udzielonych w oparciu o LIBOR? Czy to będzie tylko różnica między oprocentowaniem depozytów w danym banku a ujemnym LIBORem. Orientuje się Pan czy dużo takich kredytów zostało udzielonych?
  Dla kredytobiorców, to np. ostatni odczyt LIBOR3M, jak stanowi umowa, a ten był z grudnia 2021, zwykle ujemny.

  1. fast_market

   “Koszt kapitału” to bardzo obszerny temat bo i Libor, i rezerwy obowiązkowe, i rezerwy kredytowe,
   i jeszcze kilka innych pozycji kosztowych…
   Niestety patrząc na kredyty często dość powierzchownie patrzy się na marżę banku.

   1. artysta_malarz123

    Ja rozumiem, ale chodzi mi tutaj o skupienie się na dwóch aspektach: jeden to ujemny LIBOR, który tkwi w umowie z kredytobiorcą i wygląda na to, że stanowi dla nich teraz stałą ujemną stopę oprocentowania, np. LIBOR3M EUR a drugi, to rosnący koszt kapitału przy podnoszonych stopach%.

    1. fast_market

     Jeśli masz na myśli rosnący koszt kapitału w PLN i porównujesz to do kredytów udzielanych w innych walutach
     to pewnie jest neutralne pomiędzy walutami. Zamieniają swapami, ccirsami albo jeszcze innymi pochodnymi
     jedną walutę na druga po aktualnie wynoszącym spreadzie w oprocentowaniu tych walut, o ile wcześniej
     nie zrobili (a pewnie zrobili) takiego przejścia. Czytałem, że kredyty walutowe banki albo finansowały
     pożyczkami walut (najczęściej od banków “matek”), ale to było kosztowne i mogło być wręcz potraktowane
     jako wyprowadzanie zysków, albo poprzez pochodne zamiana całej należności w walucie na należność w PLN.
     Jeśli tak było to pewnie ich to nie boli. Nie sądzę, żeby banki brały ryzyko nie zabezpieczając tych pozycji
     bo w międzyczasie by pokazały olbrzymie zyski.

 49. billy_the_kangoor

  “”long_short 22 lutego 2022 o 11:26
  Zełensky w orędziu prezydenta podziękował sojusznikom Ukrainy…….. nie wymienił prezydenta Dudy.”
  Podobno ten mason Zelensky dzwonił do Dudy, ale Andrzej ciągle zajęty.
  Zresztą ja Naszego Prezydenta rozumiem. Sezon narciarski ma się ku końcowi, a narty smarować trzeba, żeby szus i ślizg był dobry. W międzyczasie jeszcze trzeba jakąś umowę podpisać podsuniętą przez Jarka i Matiego, no i dzień z głowy…
  Gdzie tu czas na wojnę.

  4
  1. Guy Fawkes

   Obawiam się Lordzie Williamie, że przebywasz w mylnem błędzie.

   Adrian dwoi się i troi w serwiliźmie wielkochazarskiem, skacze z gałęzi na gałąź.

   Chazaria ma znacznie mocniejsze papiery niż Polska, a o jedno państwo przynajmniej na międzymorzu est za dużo.

   Zelenski pokazał, że to Polska nie istnieje.

   ………………………………………………………………………………………………………….

   Jeśli zaś chodzi o Putina, to wykonał on eskalacje dla deeskalacji.Teraz będą dalsze negocjacje prodołżawat.

   Tylkoże nasi kretyni i tak niec nie zrozumieją. Socyjalizm NATO nie działa, więc domagają się więcej socyjalizmu.
   Żałosne klauny obsrane nawet przez chachłackiego Chaplina dla ubogich i upośledzonych.

   Na rynkach dołek.

   2
 50. sumadartson

  sumadartson 22 lutego 2022 o 13:10
  Odpowiedz

  //sumadartson 22 lutego 2022 o 09:18
  .
  //Wypi…..lać z tą poddańczością wszystkim sąsiadom. Wivat Międzymorze.
  Redukujemy S i dokładamy w troki Auuuuuu….//

  To było rzecz jasna o 08:18
  A teraz na odwyrtkę. Otwieramy z powrotem Sssss…Mam już ćwierć kompletu.
  Międzymorze i auuu…bez zmian//

  Spokojnie…
  Wszystko bez zmian oprócz tego że mam już trzy ćwierci kompletu.

 51. Guy Fawkes

  @Macarek

  //Usiaki uciekli ze Lwowa, a GF śni się by zrobić z Lwowa Zaolzie…//

  To est jedyny moment historyczny, w którem Polska mogłaby odzyskać Kresy za darmo, krwią żołnierza rosyjskiego.
  No ale musiałby być do tego Polski Rząd.

  Jak ktoś wierzy w te chachłackie chujowiny, to tem bardziej powinno mu zależeć na ”ocaleniu” od Rosji tych 6 – 7 mln ukrów w Małopolsce wschodniej i na Wołyniu.

  Ja bym ich wysiedlił z lechickiej ziemi, no ale na razie mogliby zostać, srał ich pies.

  1
    1. sumadartson

     Ja nie waszmości odpowiadam jeno tej poddańczej propagandzie. Nam te ochłapy ziemi na wschodzie na h… potrzebne. Tu chodzi o ostateczne rozwiązanie polskiego problemu towarzyszy carów. A dzięki silnej Unii Międzymorza również Prusaków, bo Austriacy aktualnie w cyklicznym dole historii i się nie liczą. Ale czy pospólstwo, do zginania karku wiekami uczone jest w stanie to pojąć?
     Przecie nigdy nie dostaniemy więcej niż będziemy chcieli mieć. Czemu mielibyśmy nie chcieć mieć. W obecnej konstelacji możemy mieć dokładnie tyle ile tylko szlachta zechce.
     Płacą Waszmości za tę poddańczą propagandę, czy tak sam z siebie pitoli, opętany durnotą fałszywych strategów o pseudonimach tytułów naukowych.

     1
  1. Guy Fawkes

   Czem est Moskwa, to wiadomo od dawna. Przed rewolucją paroprocentowy naród rosyjski był już całkiem podobny do innych w Europie.

   Moja intuicja rozpoznaje odwrócenia trendów, w których powinno się otwierać/zamykać pozycje.

   Agenturalne klauny warszawskie kupują na samej górce odwracający się trend usiackiej hegemonii.

   1
   1. Pc39442

    wydaje mi sie ze masz intuicje do krotkoterminowych trendow. te dlugoterminowe niosa za duze ryzyko niepewnosci.
    Putin w swojej przemowie wykazal wielkie zmartwienie o to ze Ukraincy lubia pracowac w Polsce oraz ze na przelomie wiekow odmowiono Rosji akcesji do NATO.
    widac ze go piecze brak pomyslu na odwrocenie niekorzystnych trendow w regionie.

 52. artysta_malarz123

  Zelensky ma asa w rękawie – może zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją. Jeszcze się waha, ale wniosek już leży na jego biurku, gotowy do podpisania.

  Jak sobie to zwizualizuję, to widzę to tak, z jednej strony stołu siedzi Putin, z drugiej Ławrow i jeden drugiemu czyta dowcipy, na zmianę, kto, kogo bardziej rozbawi.

  6
 53. Guy Fawkes

  @Macarek

  Myślę, że chachłactwo z Małopolski wschodniej i Wołynia samo rozjechałoby się po świecie na unijnych paszportach, po rewindykacji przez Polskę Kresów południowo-wschodnich. Nie trzeba by ich było wysiedlać.

  1
  1. Guy Fawkes

   Jak trafnie zauważył Marszałek

   //Bezsensownym jest wdawanie się Polski zbyt skwapliwe w stosunki zagraniczne zachodnie dlatego, ponieważ tam nic innego nie może nas czekać, jak tylko włażenie zachodowi w dupę… i bycie w tej dupie obsrywanym.//

   Katastrofalny agenturalny i błazeński PRL+ doprowadził do tego samego ze strony wielkochazarskiej.

   Haniebne czasy…

   2
  1. Guy Fawkes

   Pecet, daj sobie spokój z agenturalnemi autorytetami, przewerbowaną generalicją, przecwelonymi politykami.

   Nie zaśmiecaj bloga.:))

   Zapamiętaj i podkreśl sobie wężykiem: tylko ruscy szachiści i Orban to ludzie na poziomie.

   Jestem za tym, żeby poddać się Węgrom, niech Orban przyśle tu jakiegoś zarządcę.

   Po rozbiciu dzielnicowem unia z Węgrami, tak czy nie.
   A nasi wszyscy won!

   2
   1. Pc39442

    tak

    “Warto przy tym uświadomić sobie, że Putin nie bez powodu wymyślił w 2014 r. cały ten teatr z „zielonymi ludzikami”. Nie była to zabawa ale wyrachowana gra, w której stawką był nie Donbas i Krym ale cała Ukraina. Pamiętam jak w 2020 r. w Arcachu usłyszałem nieco zbyt gadatliwego oficera rosyjskich „mirotworców”, który chwaląc się, że zdobywał lotnisko w Doniecku, stwierdził jednocześnie, że „nie rozumie tej polityki bo on by wtedy poszedł na Charków”. Putin zrezygnował ze stworzenia Noworosji nie dlatego, że nie był przygotowany do zajęcia większego terytorium ale dlatego, że nie chciał przegrać całej Ukrainy. Dziś to się stało.”

    To jest historyczny moment calkowitej emancypacji Ukrainy.

    1. artysta_malarz123

     Rozumiem, że chodzi o ostatnie zdanie – ale co to znaczy “całej Ukrainy”? Już w tej chwili ma jej część, a sądzę, że to jeszcze nie koniec. Obecny status musi się utrwalić i będzie jeszcze jedna próba. Poza tym działania władz Ukrainy jasno były skierowane na bratanie się z zachodem, więc i tak nie miałby wpływu na dalsze życie polityczne i gospodarcze UA. Teraz wyrwał część i jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Będą kolejne republiki, które ze łzami szczęścia będą witały wyzwolicieli.

     3
     1. Pc39442

      nie rozumiesz. Putinowi chodzilo o zmiane wektora polityki Kijowa. Mial nadzieje po federalizacji Ukrainy zwiekszac tam swoje sterowanie. Po to byl Minsk II. Bez tego traci na to szanse a Ukraina moze zrobic czystke calkowita wplywow moskiewskich. Putin moze liczyc jedynie na odrywanie czesci Ukrainy ale obecnie to juz zbyt kosztowne. Bo te regiony gdzie mieszkaja etniczni Rosjanie juz oderwal. Cala reszta jest jednoznacznie Ukrainska i antyrosyjska. To jest koniec ekspansjonizmu moskiewskiego na ziemie Ukrainy.

      1
      1. Guy Fawkes

       https://pl.wikipedia.org/wiki/Język_rosyjski_na_Ukrainie#/media/Plik:RussianUseEn.PNG

       Nie czytaj bzdur, Pecet.

       Poza tem tłomaczyłem przecież, ze Ruś kijowska dla Rosji, est tem, czem dla Polski Wielkopolska.

       Przy czem Rosja est państwem poważnem, supermocarstwem o tradycji imperialnej, a Polska est teoretycznem państwem z dykty.

       Choćby nikt na tzw. ukrainie nie mówił po rosyjsku ni ch… to nie ma to żadnego znaczenia.

       Z punktu widzenia Rosji, ukraina była kilka wieków pod zaborami i nabawiła się mnóstwa folksdojczy, dlatego tem bardziej potrzebuje bratniej pomocy.:))

       I może na tem zakończymy.

       1
       1. Pc39442

        GF obie mapki moga byc prawidlowe. wez pod uwage gestosc zaludnienia w konkretnych powiatach. Ruscy wzieli najbardziej zaludnione regiony w ktorych 100% ludnosci mowilo po rosyjsku. Reszta jest teraz w 80% ukrainska. wszystko sie zgadza

        2
        1. Guy Fawkes

         Pomijając już względy merytoryczne, przy całej mojej sympatii dla Ciebie, przestań zachowywać się jak Prusak udowadniający, że w Wielkopolsce w zazadzie nie ma Polaków.

         Zachód w questii ukrainnej robi tak, jak robiliby Prusacy, gdyby podpuszczali i zbroili Wielkopolan do wojny przeciw Polsce.

         Na całe szczęście zabory w Polsce nie trwały aż tak długo jak na ukrainie, choć ich skutki są do dziś jeszcze widoczne.

         Trzeba patrzeć realnie, także z punktu widzenia przeciwnika, zwłaszcza że usiacy się wynoszą.
         Trzeba kupować w dołku wschodzący trend i zyskać co się da. Na tem polega polityka.

         Kopanie się z koniem nie est polityką i kończy się śmiercią lub kalectwem.

         1
 54. Guy Fawkes

  @Zsumyobdartson

  //https://wpolityce.pl/polityka/586587-prezydent-duda-po-naradzie-w-bbn-sytuacja-jest-trudna

  Fałszywy xiężę, zabierz fałszywego premiera, fałszywego naczelnika i fałszywego prezydenta, zabierz tych pomyleńców na wywczasy do Tworek please.

  Wyłączam się do upadku tego fałszywego rządu.

  7
 55. Hubi H

  „Węgiel jest jedynym nośnikiem energii, w który Ukraina może się w pełni zaopatrzyć samodzielnie. Jako gwarant niezależności energetycznej, przemysł węglowy Ukrainy jest jednym z najważniejszych elementów kompleksu paliwowo-energetycznego i całej gospodarki kraju”.

  Jak podkreślali donieccy naukowcy Ukrainie bardziej opłacało się importować węgiel, zwłaszcza koksujący, niż wykorzystywać własny bo koszt produkcji węgla ukraińskiego przewyższał cenę węgla importowanego z UE, którego wydobycie dzięki stosowanym nowoczesnym technologiom było tam znacznie tańsze.

  Kopalnie funkcjonujące na zajętych przez separatystów terenach Donbasu stopniowo przechodziły pod kontrolę wiązanej z Siergiejem Kurczenką, oligarchą z kręgu byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, firmy Wniesztorgserwis. Spółkę zarejestrowano w samozwańczej Południowej Osetii oderwanej w 2008 r. przez Rosję od Gruzji.

  Południowa Osetia uznała państwowość „DNR” i „LNR”, z kolei Rosja uznaje państwowość Południowej Osetii, dzięki temu rabowany z Ukrainy węgiel jako osetyński trafia do Rosji, a stamtąd po zmieszaniu z rosyjskim do odbiorców zagranicznych.

  https://wysokienapiecie.pl/44000-weglowy-kryzys-dopadl-ukraine/

  1
 56. fron

  Chciałbym Pana uprzejmie poinformować, że właśnie weszliśmy z moim oddziałem ochrony do Pana domu, ażeby zapewnić Panu i Pana rodzinie wszelakie bezpieczeństwo.
  Proszę się nie martwić, zajęliśmy tylko dwa Pana pokoje, sypialnie pozostawiliśmy nienaruszoną, ażeby mógł Pan bzykać swoją żonę, pod naszą (chwilową) nieobecność.
  Oczywiście będziemy również korzystać z Pana kuchni i salonu, ażeby w wolnych chwilach móc oglądać co nadaje nasza telewizja.
  Poznaliśmy również Pana bliższych i dalszych sąsiadów…ech szkoda gadać, ale cóż…jakoś się z nimi razem przemęczymy.
  Aha i jeszcze…córki ma Pan piękne, więc…wicie rozumicie…później się zobaczy.

  8
 57. long_short

  long_short 22 lutego 2022 o 10:35Odpowiedz
  Putin podpisał wielomiliardowe umowy z Chinami na dostawę ropy, gazu i węgla.
  Lewactwo unijne doprowadziło UE na skraj przepaści. Putin to rozegrał koncertowo.
  Inflacja dopiero się chyba zaczyna. Kolejnym krokiem Putina będzie totalny szantaż energetyczny i odcięcie
  Europy od tlenu.

  4
 58. long_short

  “pkb rosji na leb 10 k $ / ale kur.. ma leb ten putin”

  Przez lata tacy znawcy powtarzali że Rosja to jest kolos na glinianych nogach,
  że się zaraz rozpadnie, że Rosja nic nie może, że mają za dużo problemów i za duży kraj.
  No.. i co jeszcze?

  5
 59. konsultant122

  10 dni temu pisałem:

  konsultant122 12 lutego 2022 o 00:49
  Przepowiednia o sześciu dwójkach..
  Tego dnia, czyli 22 lutego 2022 roku ma dojść do niezwykłych wydarzeń. Mowa o „podawaniu sobie rąk” przez przedstawicieli wielkich mocarstw oraz powrocie innych państw słowiańskich do Rosji.
  Przepowiednia o „sześciu dwójkach” została powtórzona przez innego bułgarskiego jasnowidza, Siergieja Kostornoja, który na antenie rosyjskiego kanału pierwszego powiedział, że „najbardziej niebezpiecznym dniem dla całego świata jest dzień, w którym wiele dwójek zbiera się w jednym miejscu”. Tezę tę potwierdzili także inni, zgromadzeni w studiu goście. Podobne daty przytrafiły się już w 2020 roku i zapowiedziały pandemię i jej skutki. Dzień 22 lutego 2022 roku ma być „punktem zwrotnym w dziejach ludzkości”.”

  Baba Wanga przewidziała także, że w 2022 roku stosunki między Ameryką a Rosją staną się bardzo skomplikowane, za to kwitnąć będą relacje między Rosją a Chinami. Putin stanie się „władcą świata” i doprowadzi do ponownego zjednoczenia niektórych państw z Federacją Rosyjską.

  https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-baba-wanga-i-przepowiednia-szesciu-dwojek-to-czeka-nas-juz-w,nId,5825968

 60. BK

  @ Toya

  Dynamika agregatu M1 r/r w styczniu br. wyniosła 10,38%, czyli jesteśmy na granicy sygnału Gospodarza, aby móc ogłosić bessę.

  Tak to wygląda chronologicznie od szczytu:

  01/2021 – 36,53%
  02/2021 – 36,26%
  03/2021 – 30,89%
  04/2021 – 25,98%
  05/2021 – 21,27%
  06/2021 – 17,11%
  07/2021 – 17,12%
  08/2021 – 16,41%
  09/2021 – 15,41%
  10/2021 – 14,55%
  11/2021 – 14,90%
  12/2021 – 12,61%
  01/2022 – 10,38%

  Zakładam, że już teraz w lutym jesteśmy poniżej 10,00%.

  2
 61. Pc39442

  slucham Bartosiaka u Orla i on tam w pewnym momencie ze musimy stoczyc wojenke z Rosja na naszym terytorium. To dziwne biorac pod uwage ze to Ukraina bedzie ewentualnym polem bitwy jednak.

  poza tym jego koncepcja roli Rosji dla nas jest jednak chybiona. Bo on wychodzi z zalozenia determinizmu geograficznego mowiacego ze Polska z Rosja musi sie zawsze scierac i tak dalej.
  Juz Sykulski tlumaczyl ze to nieprawda. Mysmy trafili w ogole do tej duzej gry z Rosja w przeszlosci poprzez unie z Litwa ktora miala ambicje stac sie wiodacym graczem na Rusi.
  no dobra a teraz? Teraz mamy agresywny rezim Putina ktory poszedl w strone neoimperializmu, ale ewentualny konkurent Putina Nawalny wysmiewa sie z calej akcji wokol Ukrainy i mowi ze to doprowadzi do upadku ten rezim. Czyli moze byc jednak Rosja ktora nie ma ambicji podbijania swoich sasiadow. wtedy cala logika Bartosiaka idzie sie czochrac.
  troche fatalista i determinista ten Bartosiak. On ma tendencje do waskiego myslenia np zrobil schemat jakiejs wojny z Rosja i tylko tego sie trzyma. a Rosja moglaby sobie zaanektowac np. Lublin i Rzeszow i gwizdac na reszte.

  1
  1. Guy Fawkes

   Icek Bartosiak Majakowski ze Stowarzyszenia Filomatów & Szubrawców u rabina Adlera ze Związku Filaretów:)))))))

   To wystarczy za komentarz.

   Rosja nie wejdzie do Lublina i Rzeszowa, co najwyżej zrzuci na te miasta bomby atomowe.
   Jeśli już, miałaby być wojna z Rosją, to Rosja wejdzie do Wisły.

   Albowiem są przed Polską tylko dwie możliwości w kluczowem kontekście ustalenia nowej równowagi rosyjsko-niemieckiej.

   Albo Polska będzie w systemie bezpieczeństwa Rosji i jako koza w niemieckiem przedpokoju Mittelojropy utrzymana zostanie w całości.

   Albo równowaga zostanie ustalona na rzece Wisła. W tem celu Polska zostanie wepchnięta do wojny z Rosją przez Szatany Zjednoczone i Rzeszę niemiecką, zniszczona i rozebrana.

   Są tylko te dwie możliwości. Na międzymorzu est co najmniej o jedno teoretyczne agenturalne państwo z dykty za dużo.

   Icek Bartosiak Majakowski posiada małe rybki w gołowie i jego zbawiennaq koncepcja est czysto agenturalna i zmierza do tej granicy na Wiśle.

   Ale wydaje mi się, że mniejszość usiackiego dipstejstu życzy sobie liquidacji Polski, wydaje mi się po wrażeniach Icka Bartosiaka przywiezionych z Szatanów Zjednoczonych i jego zrezygnowania (już za późno), że większość amerykańskiego dipstejtu zamierza opylić nas Rosji w całości.

   W tem względzie liczę głównie na inteligencję strategiczną ruskich szachistów i cierpliwość.

   Dwdykacja dla biednego Dżakusia. Na okładce płyty jest ku pokrzepieniu drużyna Armii Nowego Wzoru:
   https://www.youtube.com/watch?v=uk_wUT1CvWM

   1
    1. Guy Fawkes

     Ja myślę, że należy jak najbardziej przygotowywać się do wojny i to wojny zwycięskiej z Rzeszą niemiecką.

     Bo za 5 lat znowu ten patałach co ma rybki w gołowie będzie u rabina Adlera wzruszał ramionkami i histeryzował, że est już za późno.

     Wojna z Rosją to wojna przegrana. Rosja z nami nie będzie certolić się tak, jak z rusinami.

     Jeżeli przetrwamy ustalenie nowej równowagi w całości, to znaczy, że najbliższą wojną, jaka nas czeka est wojna z Rzeszą. To czytelne jak alphabet Braille’a. Oczywista oczywistość.

     Jacky Bartosiak ma małe rybki w gołowie, est dokładnie odwrotnie niż uważa. Z tego wynikałoby, że Jakcy est jak telawizja:))))))

     1
 62. badasapa

  Putin jest jak ten wrzód na dupie , która oddała swoich kolegów – jądra za papier z napisem “gwarancja niepenetracji” od pasożytów z gangreną męskości. A ten wrzód nato pochłania tą ukraińską żyć po kawałku, a NATO może go pocałować w żyć i prosić i więcej, bo inaczej w zimie dupa przymarznie do sedesu z braku gazów, bynajmniej nie cieplarnianych.

  Pomódlcie się , aby Polska nie była taką dupą pod rządami nieudaczników, bo lepsi 3-ej jawni wrogowie i jeden fałszywy przyjaciel.

  5
   1. badasapa

    Co Sir Guyu, w końcu masz równego przeciwnika i strach Cie oblecial, pojaż cohones swijej elokwencji i wyskrob
    jakis kawałek mięsa .
    A nie bój sie argumentów ad persona jak imć car piotr5, Romanow.
    Powiedz, chcesz walczyć na epitety jak baby na straganie czy na cięte riposty i mocne pchnięcia jak szermierze.

    🙂

    3
   1. toya

    Putin – godzinny wykład

    Biden – 8 minut czytania z kartki z kilkunastoma pomyłkami i kilkukrotnym zgubieniem wątku.

    To jest jak porównanie zespołu windykacji telefonicznej Play z ekipą Providenta do pożyczek udzielanych w Wałbrzychu w lata 90tych.

    7
    1. toya

     Ja generalnie myślę, że takie ruchy to szum.

     A prawdziwe zdanie rynków widać w dłuższej perspektywie.

     P.s. na bloombergu w tym momencie już głównym tematem jest palący się od paru dni kontenerowiec z porsche i lamborghini i jaka to strata (245 mln usd).

     Idzie mróz.

     1
 63. kot czpiot

  A który to pan pisał miesiąc czy dwa temu o takim cudownym żegnaniu największej na świecie damy polityczki, że ludzie na balkonach stali i 6 dni klaskali? I że muzyka grała i było miło. A to ta sama pani która się tak dobrze z Władimirem rozumiała?
  Pomyłka 6 dni to Egipcjanin hieroglif w rzece stał, nie jadł, nie palił bo się bał.

  1
 64. Pc39442

  co za roznica ze Putin sprawnie i snujac dluga opowiesc wylozyl swoja narracje skoro ta narracja to jest Mein Kampf pierdolonego nazisowieta. Biden powiedzial po prostu rzecz oczywista ze nie mozna sobie ot tak krasc cudzego terytorium i kropka. To jest tak proste jak to. Poza tym powiedzial ze wspolnie z Niemcami ustatlili ze NS2 musi zostac ukrecony a to znaczy ze jest jednosc w obozie.
  to moze byc wrecz koniec Putlera. moze za rok wyciagna Nawalonego z tiurmy i go zrobia carem.

  1. toya

   Nie czujesz zgrzytu, że mówi to przywódca kraju, który w ciągu ostatnich 50 lat ma najbardziej bogate CV wchodzenia na cudze terytoria? 🙂

   “Biden powiedzial po prostu rzecz oczywista ze nie mozna sobie ot tak krasc cudzego terytorium i kropka.”

   6
 65. fast_market

  Gdyby nie to 7 letnie zacofanie to byśmy znacznie więcej energii wytwarzali ze źródeł odnawialnych i o tyle mniej byśmy byli zależni od konwencjonalnych źródeł energii i importu węgla ze wschodu.
  Ale nie. Ci partacze i złodzieje przejedli i rozkradli kasę ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2.
  To była zdrada interesów narodowych. Rządy ludzi, którzy osłabiają własne Państwo.🤬

  15
    1. Hubi H

     @noob
     Pisz częściej, bo normalnych na tym blogu już można na palcach jednej ręki policzyć, Twoja projekcja mi bardzo odpowiada, do tych wzrostów to chyba jakiegoś szamana muszą zatrudnić, Bid(lad)en to za mało 🙂

     1
     1. noob

      @Hubi
      Zagladam tutaj codziennie choc forum umiera,niestety.Zalew informacji nieistotnych typuwziołem pko oddaje 60 gr wyzej a spreed 10-20 stoja po 2 sztuki.Wszelkiej masci wywody z dupy wzietej,o rozpisanej wojnie i przebiegu to juz nie wspomne…..Konsultant ze było kupowac,to tak na szybko ,widzisz macd -16< wartosc na 5min,dt z elka brac,zarobisz na 99%.tylko wez tłumacz,podawaj.Na koncu napluja i wytkna kazdy bład. .Giełdowo ,wczesniej banan i dax,teraz janaki dołaczyły, zejscie na macd tyg pod linie 0.Nie ma srania po krzakach,kasa na stoł.itd

      3
  1. rivsay

   Apropo kabaretu

   “Wydaje się, że Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu, tzn. uznał niepodległość tych republik, wprowadzi tam wojsko, może zostawi trochę wojska na Białorusi i tyle – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS)”

   6
 66. rivsay

  I na koniec apropo inflacji

  “Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych” takie coś powstaje, idea słuszna.
  ALE
  To będzie BGK->obligacje->NBP

  Uprzejmie upraszam obecnych tutaj ludzi, o nie powtarzanie za Narodowym Premierem że za inflację odpowiada Rosja z gazem i UE z uprawnieniami do CO2. Znaczy za połowę załóżmy tak, ale za resztę odpowiada ‘szkolny błąd’ NBP.

  Po Covidowym funduszu będzie Wojskowy, prawdopodobnie później będzie Fundusz Pokrycia Strat Co Nam UE Nie Wypłaci i na koniec jakiś Fundusz Jak Znowu Wygrać Wybory.

  Śpijcie dobrze, ekonomiczni analfabeci niech poczytają że chleba wydrukować się nie da.

  12
 67. ML.36

  @WB
  “Równocześnie uznanie przez władze Rosji niepodległości dwóch separatystycznych terytoriów w Donbasie stworzyło od razu spory problem interpretacyjny: w jakich granicach te „republiki ludowe” zostały przez Rosję uznane? Faktycznych obecnych obejmujących jedynie około jednej trzeciej powierzchni obwodów donieckiego i ługańskiego, całej powierzchni tych dwu obwodów, czy też jakiejś wersji pośredniej? Wydaje się, że na razie odpowiedź na to dosyć istotne pytanie nie jest obecnie znana.”

  W administracyjnych.

  Panie, na Dax-ie nie głupio by było powklejać jakieś cykle, czy nie.

 68. Pc39442

  Niemiecka minister powiedziala w Warszawie ze Berlin bedzie walczyl z polskim atomem srodkami prawnymi. Czyli wszelkie sprzeciwy ekologiczne itd zostana sfabrykowane i TSUE zakarze. Ale wtedy chyba juz bedziemy na wychodku z UE wiec w sumke moga nas cmoknac w pedzel.

  5
 69. Pc39442

  Amerykanie podjeli decyzje o zakazaniu NS2 na dobre a nke tylko do czasu az sie Putler uspokoi. To znaczy ze Niemcy beda kupowali prad z Polski albo zmniejsza zapotrzebowanje na prad przenoszac produkcje do Polski.

  5
 70. Guy Fawkes

  @Pecet

  To est dobre:
  https://www.youtube.com/watch?v=qIAzSKv27EM

  Najważniejsze est od 59 minuty. Zyhowitsch zauważył to, co ja – najważniejszą rzecz w wystąpieniu Putina.

  Odpowiedź Budzisza est katastrofalna. On est bardzo dobrem analitykiem sytuacji bieżących, ale nie ma gołowy do większych syntez. Typowo romantyczny nierealny ryt beretu.

  W XVIII – XX wieku siła (i atrakcja cywilizacyjna) były na zachodzie i stąd te polskie pro anglosuckskie i profrancuskie konspiracje.

  Od XXI wieku centrum świata est w Azji, więc małpie kontynuowanie XIX wiecznych tendencji est długoterminowo wiązaniem się z trupem w worku i proszeniem o kolejne zabory.

  Bo świat się przebiegunował ze wszystkiemi konsekwencjami, także cywilizacyjnemi, sentymentalnemi itd.

  Historia się nie skończyła na zachód od rzeki Wisły, jak zakłada ślepy na lewe oko Jacky Bartosiak Majakowski.

  Polska nie leży na terytorium Rosjii, tylko na dawnem uznanem terytorium Rzeszy i to est sytuacja na długą metę dla Rzeszy – państwa poważnego, nienormalna.

  Nie da się walczyć na dwa fronty, nawet Rzesza tego nie potrafi.
  Poza tem, jak nie ułożymy sobie modus vivendi z Rosją, to będziemy mieli zablokowany dostęp do centrum świata.

  ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  Ja co prawda uważam, że nastąpi hatlendło, która w ogóle zmieni świat przywracając mu właściwe proporcje, ale co będzie jak nie nastąpi????

  Mojem zdaniem technologia stopniowo unieważnia dawne schematy geopolityczne i ostatecznie ostatnia wojna heartlandowa może się nie odbyć, choć zakładam ją, jako scenariusz preferowany.

  ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  W każdem razie obecnie mamy niepowtarzalny historyczny moment dziejowy w którem możemy bezkosztowo odzyskać Kresy południowo-wschodnie, krwią żołnierza rosyjskiego. Pogrążone w nędzy chachłactwo przyjmie europejskie paszporty z pocałowaniem ręki jako bilet do lepszego świata.

  BTW wyzwolenie spod okupacji Zaolzie nie było błędem, błędem było jego zaniechanie po wojnie.

  1
  1. Guy Fawkes

   A to est bardzo śmieszne, najpierw usiacka ambasada pokazała co było w Kijowie w X, XI wieku w porównaniu do lasu w Moskwie. A potem ktoś inteligentny pokazał, co było w Londynie od przed naszej ery do XVIII wieku, podczas gdy w Waszyngtonie ciągle były bagna. Usiacy skasowani własną bronią:))))

   witter.com/USEmbassyKyiv/status/1496115593149358081

   2
     1. Guy Fawkes

      Odpowiedź Budzisza na ostatnie pytanie można skwitować ludowym przysłowiem: jaki mądry taki głupi.

      Na ch.. te wszystkie bezrozumne think tanki, towarzystwa filomatów, filaretów czy szubrawców, których ”kultura strategiczna” prowadzi nieuchronnie do katastrofy.

      Kultywowanie katastrofalnych fiksacji. Szkoda każdej złotówki na to ubóstwo.

      2
   1. Pc39442

    no ale co z tego co bylo wtedy nad Potomakiem albo rzeka Perlowa w Chinach. Putin nie odmawia prawa do panstwa i historii Amerykanom znad Potomaku tylko Ukraincom znad Dniepru. a faktem jest ze pierwsza metropolia Rusi jest wlasnie Kijow i to mowi tekst ktory podlinkowalem o spaleniu Kijowa przez Andrzeja Bogolubskiego, ktorego wyniosl na piedestal Piotr I, ktorego wynosi na piedestal Putin.
    Putin jest nazista duginista. W interesie polskim jest Rus jak najbardziej podzielona. Konkurencyjny wobec Moskwy osrodek ruski jest w naszym zywotnym interesie. wysuwajac roszczenia do Lwowa jestes takim samym naziolem jak Banderowcy i Putinisci-duginisci.

    4
 71. BK

  @ Toya

  Tak, patrzę też na CLI, więc sygnały nam się zaczynają jednolicić. Czyli decyzja o fazie gotówkowej jak najbardziej słuszna. Plus statystyczny 2022 (cykl dołków co 20 lat) również wskazuje na to, że dołek dopiero przed nami.

  Ciekawe czy to będzie flash-crash w ujęciu długoterminowym…

  2
  1. sumadartson

   Wszyscy już wiedzą że włodeczkowe sieparatisty dostaną łomot ostateczny na linii Dniepru a upaina reparacje od włodeczka olbrzymie. Jeno nie mów waszmość o tym jednemu ruskiemu trollu bo znów zacznie pluć żółcią.

   1
 72. Guy Fawkes

  @Pecet

  Ja nie bedę oglądał Hawkinga polskiej geopolityki w chachłackiej wyszywance, tak jak nie oglądałem go wtedy, kiedy ten program powstał.

  Taki anturaż nadaje się do programu np. o rzezi wołyńskiej. Polskość to kontusz szlachecki.

  Lubiłem Hawkinga, ale nie jego, powiedzmy, błędy i wypaczenia, niestabilny charakter od derwilizmu komunistycznego do serwilizmu amerykańskiego.

  Nie mam czasu na razie.

  1
  1. long_short

   Szczęść Boże Grzegorz,

   to że mówisz językiem Putina nt. Ukrainy i Ukraińców słowo w słowo to już nie dziwi bo
   wszyscy zdążyli się zorientować kim jesteś.
   Dziwi że jeszcze masz dostęp do internetu…

   3
 73. Guy Fawkes

  @Pecet

  Przemyśl sobie to wszystko i rozbierz z uwagą problematykę.
  Ja jestem zapracowany i odezwę się dopiero w sobotę.

  Na najlepszem blogu chronosferycznem stworzymy Polską Nieagenturalną Geostrategię Przyszłości.:))

  @Wąski, ty palancie, piewco fałszywego patriotyzmu i prawdziwego socyjalizmu, szkoda mi na ciebie czasu, ubogi klakierze.

  Łubu dubu łubu dubu Jarozbaw Polskę Zostaw.

  2
  1. Guy Fawkes

   Akurat to Putin przemówił moim językiem, prawie, jak żaden car dotychczas i dlatego ma u mnie duży plus.:))

   Tylko niech nie zajmuje więcej niż do Dniepru, dystans to dobra rzecz, na wszelki wypadek:))
   Polska i tak nie sięgała za Dniepr przed rozbiorami.

   2
 74. sumadartson

  Drogi @drQ
  Szortuję ile wlezie ale index jeno, choć poranną porą oczekiwałem że waszmość onego falluska drQueen choć do poziomu…poziomu podniesiesz.
  No ale czasem i podnieść sztuka a co dopiero u3mać.
  Życzę urodziwych pacjentek na owej galicyjskiej rubieży.
  I kopertek sutych

 75. Hubi H

  konsultant122 22 lutego 2022 o 17:34Odpowiedz
  Wczoraj myślałem ze jest rura ale dzisiaj to nikt się tego nie spodziewał;) Brawo dla L-kowiczów!

  karnak 22 lutego 2022 o 17:37Odpowiedz
  Nie ma tu dzisiaj eLkowiczów oprócz mnie – czy ktoś pisał, że bierze L?
  Może i dobrze.

  4
  Hubi H 22 lutego 2022 o 17:41Odpowiedz
  Elkowicze z rana już liczą cash i odwracają się pod S 🙂

  3
 76. rivsay

  “rivsay 23 lutego 2022 o 10:11Odpowiedz
  Ja zaryzykuje dla odmiany, że mogą być okolice 4400 dla SP500 wieczorem


  No, tak jakby ten :):)

  Ale jeżeli często w środy o 22:00 są ekstrema tygodniowe, to może w drugą, czarniejszą stronę 🙂

 77. datik

  @szlachcic
  Jak tam przemyślenia, niezmiennie w dół ?
  Wczoraj i dzisiaj, a nawet przedwczoraj, zagrałem idiotycznie. Przedwczoraj wprawdzie przybyło 5k (+ 2k w opcje call ale tu wygląda na wtopę) na rachunku ale winno być n razy więcej, wyprztykałem sie z prawie wszystkich S dzień wcześniej. Dzisiaj tylko na 1 s zarabiam 😉 dzisiaj otworzyłem s po 24 ale zaraz zamknąłem po 19, pewnie jakas przerwa by się przydała w grze.
  Co to jest te 5k przy osiagnieciach naszych blogowych mistrzów, szczególnie tego który DEMOnstruje te dziwne wykresy 😉
  W ololcach 2020-40 jest poważne wsparcie na w20 i wczorajszego odbicia należało się spodziewać ale co dalej ?
  Nie wyglada to dobrze ale np. ktos chce kupić 500 opcji call na serii D, może dla zmyłki bo to tylko 35k ? ; )

  1. datik

   PS
   Ag mi chodzi po głowie od kilku tygodni ale w Santanderze nie ma kontraktów na to, są jakieś ETFy.
   Nie mam czasu rozkminić zasad a nigdy nie grałem na tym.
   W grudniu 2018 wpłynęły mi pieniądze za mieszkanie we Wrocku. Obiecałem synowi, że przeznaczę jakąś kwotę na BTC ( zobacz po ile wtedy chodził) i … nie umiałem się zalogować na jakąś platformę którą mi polecił :))))
   Czyzby deja vu ??? ( z tym srebrem)

 78. long_short

  “My jesteśmy naprawdę z dnia na dzień spychani na jakieś marginesy. Ludzie się wstydzą tego, że mają polskie obywatelstwo. Ja mówię o ludziach rozumnych i takich, którzy kawałek świata widzieli – powiedział Wojciech Mann w rozmowie z Tomaszem Lisem.”

  O co temu panowi chodzi? O tych lekarzy i inżynierów, których straż graniczna nie przepuściła z Białorusi do Polski?

  15
  1. fast_market

   Trzeba być zdrowo walniętym, żeby tego gościa traktować i przywoływać jako autorytet.🤦‍♀️🤦‍♂️

   “Zaradkiewicz stawił się pod bramą Trybunału Konstytucyjnego o godz. 4:30, był ubrany w piżamę, a kontakt z nim był utrudniony. Wezwane pogotowie zabrało Zaradkiewicza do Szpitala Czerniakowskiego.
   – Zaniepokoiła mnie ta sytuacja, chciałem jakoś pomóc. Poprosiłem do siebie prawnika, który przyjaźnił się z panem Zaradkiewiczem, i z tego, co wiem, mieszkali razem (byli parą?-dopisek). Powiedział mi, że Zaradkiewicz zatruł się grzybami halucynogennymi, o których nie wiedział, że tak zadziałają…”

   5
    1. karnak

     Nie mogę tego kłamstawa pozostawić bez komentarza, bo byś był przekonany, że masz rację.
     Jestem całowicie przekonany, że służę dobrej sprawie, a zło dla Polski jest po stronie totalnych i POkrzywdzonych.
     I jestem gotów tego bronić w imię najwyższego interesu Ojczyzny.

     17
       1. fast_market

        Przykro mi, ale obawiam się, że nie znasz historii.
        Tu chodzi o rozkradanie i osłabianie kraju pod patriotycznymi hasłami.
        Zresztą nie mam zamiaru Cię przekonywać.
        Jak chcesz służyć mafii to Twoja sprawa.

        9
        1. karnak

         I znowu trafiasz kulą w płot.
         Złodziejskiej mafii Tuska nikt nie jest w stanie przebić, ten niechlubny rekord nie zostanie pobity przez lata, jak rekord w skoku w dal, a o tym jak niszczyli kraj, gdy rządzili to tomy można pisać, najgorsza ekipa, jaka się Polsce trafiła, gorsza od komunistów.
         Nie ulegaj propagandzie i nie stosuj klasycznego odwracania kota ogonem, złodziej krzyczy łap złodzieja, bo się ośmieszasz.

         16
         1. Hubi H

          @karnak
          Lubię Cię, bo jesteś prawdziwkiem na tym forum, nie babraj się w tym politycznym szambie i wojnie polsko-polskiej, nie warto.
          Obecna ekipa nie jest w niczym lepsza od poprzedniej, wszystkie świnie przy korycie żrą aż im się z ryja ulewa, ku chwale ojczyzny. My mamy się różnić i kłócić za nich, w imię czego, patriotyzmu? To jest idiotyzm a nie patriotyzm, gramy wszyscy w jednej drużynie nie dajcie się ogłupić jadem nienawiści.

          33
 79. Max2

  Putin do tej konfrontacji z NATO i USA przygotowywał się 30 lat. Wyprzedza zachód co najmniej o kilka kroków. Zna swoje cele i je realizuje, mając wszystko poukładane z wyprzedzeniem. Pytanie czy wszystko to co się dzieje nie jest w porozumieniu z Chinami? Jeżeli tak to……..

  2
 80. digesting slowly

  Ja kibicuje Ruskim (oczywiście byle do nas nie doszli), dopóki Ukropy się z nimi przepychają i ponoszą koszty, to jet dobrze.
  Widzę co najmniej dwie pozytywy tej sprawy:
  – UPA wcale nie jest naszym przyjacielem i nie koniecznie sojusznikiem. Należy się więc im za to co było, począwszy od Chmielnickiego.
  – Demokracja (czytaj żydokomuna), wcale tylu gojów nie będzie potrzebować, jeśli Rosja się wywróci. Jeśliby do tego doszło, to liczbę pogłowia znacząco się zredukuje. Na razie był odstrzał najsłabszych, tzn Covid.

  5
 81. podczaszy1

  Realizuje się scenariusz, który tutaj od października głoszę.
  To apropos wigu 20 I innych indeksów polskich.
  Natomiast w kwestiach pozagiełdowych to niemal dwa lata temu pisałem żeby ćwiczyć pompki, podciagnięcia I biegać bi się to każdemu przyda zwłaszcza w czasie wojennym.
  Dobra nie dziękujcie, bo wiem, że nie skorzystaliście z moich rad.

 82. fast_market

  23 lutego 2022 r. PGNiG zawarło umowy kredytów z konsorcjum banków Bank of China Limited działającego poprzez Bank of China Limited Luxembourg Branch i Bank of China _Europe_ S.A. działającego poprzez Bank of China _Europe_ S.A. Oddział w Polsce na kwotę 1200 mln zł

  1
 83. Max2

  digesting slowly

  Jeżeli będziesz żył przeszłością ( co nam zrobili itp) powtarzasz w terazniejszości tą samą płytę ran, krzywd , wchodząc w rolę ofiary…oczekując kata i oczywiście się go doczekasz. Wciąż ten sam schemat – w wymiarze większym – powtarzalność historii. (cykle)

 84. macarek

  //Recep Tayyip Erdogan w trakcie rozmowy miał powiedzieć Władimirowi Putinowi, że Turcja nie uznaje dwóch samozwańczych republik z Donbasu//
  Gołąbek pokoju się odezwał, prowadzacy konflikty w 4 państwach, byłych koloniach. Aż tupta nogami by ruszyć jak kolwga z północy…

  3
 85. fast_market

  Ale dzięki niemu mieliśmy kiedyś okazję zweryfikować tę pozorną twardość Putina, gdy Turcy zestrzelili ruski samolot wojskowy. Putin nie zrobił nic. Trochę sobie pokrzyczał i tyle. Także on też ma granice, których nie przekroczy.

  2
 86. artysta_malarz123

  To jak tydzień zamykamy – zostały dwie sesje – poniżej 2000pkt czy powyżej 2100pkt na WIG20?

  Ja gram na zamknięcie powyżej 2100, jutro L od otwarcia SL 5 pkt poniżej poniedziałkowego dołka (zakładam otwarcie wyżej niż 2013).

  Putin potrzebuje uspokojenia atmosfery, wytchnienia dla żołnierzy. Dokończy relokację wojsk na granice republik i przerwa. Kilka tygodni spokoju wszystkim dobrze zrobi.

  1
 87. sumadartson

  Potwierdza się moja teza, głoszona od zarania dziejów: w obecnej sytuacji geopolityczno-psychicznej, upaina może być albo rosyjska albo polska (w ramach unii narodów). Włodeczek sam wpycha upaińców pod skrzydła orła białego a tym samym do UE i NATO.
  Otwarcie globala w miarę spokojne, więc jest szansa na ponowne otwarcie shortkoni, których częśc zbiegła na wypas na zamku wczorajszej sesji.

  2
 88. Guy Fawkes

  @@

  Rynki nie wskazują na to, żeby miał być PIS & love.

  Poza tem nie wydaje mi się, żeby jakieś ”małe wtargnięcie” cokolwiek Rosji dawało.

  Jak sobie przypominam obrazy dni ostatnich, to jednak intuicyjnie czuję ciężkie brzemię decyzji, które mają być podjęte i smutek, ciężki rosyjski smutek.

  Zaryzykuję, że na ukrainie będzie kilkudniowy Blitzkrieg na całem obszarze oprócz terytoriów należących przed WW2 do Polski, Węgier i Rumunii.

  Państwa te będą niejako zmuszone do wejścia na te terytoria pod pretekstem gumanitarnem i tak już zostanie.

  Tak samo byłoby w przypadku wojny polsko-rosyjskiej. Rzesza niemiecka również weszłaby do Wisły ze względów gumanitarnych i też tak by zostało.

  Ciekawe, czy to wywoła bessę, czy tylko flash crash.

  Nie posuje mi ten czas. W lecie to co innego.

  1
  1. Guy Fawkes

   Wielki głód kończący ukrainizację ukrainy zaczął się w roku 1932. Było to 7 lat przed WW2.

   Obecna wojna kończąca w bieżącem cyklu hegemonicznem ukrainizację ukrainy też powinna być 7 lat przed WW3 (hatlendło)

   Czyli 2029. I to się w modelu zgadza.

   1
    1. artysta_malarz123

     Podobnie myślę, jeszcze nie teraz – koniec marca/początek kwietnia. Do tego czasu uspokojenie napiętej atmosfery, przyzwyczajenie stron do nowej sytuacji, przygotowania a później eskalacja.

 89. Guy Fawkes

  @@

  Ciekaw jestem, czy ktoś słyszał o bitwie pod Goźlicami?

  Jeden rusek chciał być władcą Polski, zrobił wyprawę 6k zbrojnych, rusków i tatarów. Naszych było 600 rycerzy.

  W samej bitwie 600 polskich rycerzy miało przeciw sobie ze 4k rusków i tatarów. Proporcja chyba lepsza jak pod Kirholmem, a nie było wtedy husarii.

  Tak o tem pisze kronikarz:

  //Wojsko Leszka Czarnego w cudowny sposób zwycięża księcia Rusi Lwa, który z wielkimi siłami wtargnął do Królestwa Polskiego, ściga go aż do Lwowa, pustosząc Ruś i wraca do domu z ogromnymi łupami.//

  2
 90. Guy Fawkes

  @@

  Za dwa dni nie będzie armii ukraińskiej, wszyscy pouciekają do domu, skończy się kozakowanie.

  Na przeciw Putina zostanie tylko nasz Adrian – tough guy.

  Polska pokarana za ciężkie grzechy agenturalnem przekretyńskiem rządem oczywiście nie wykorzysta historycznej szansy.

  Trzeba się przyjrzeć, co est do kupna w dobrych cenach.

  ………………………………………………………………………………………….

  Jedyny mądry przywódca w Europie:
  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wojna-z-rosja/news-orban-wegry-musza-sie-trzymac-z-daleka-od-rosyjsko-ukrainski,nId,5851166#crp_state=1

  K…., że my musimy cierpieć takich kretynów, za jakie grzechy???

  5
   1. carlittoo

    Polska nie ma zadnego interesu na ukrainie – i warto o tym pamietac.

    Musimy jako państwo trzymac sie jak najdalej – kluczem i celem ocalenie narodu a nie straty w imie falszywej solidarnosci.

    Wrogie akty ukrainy wobec polski są moim zdaniem ostatecznym dowodem na koniecznosc neutralnosci.

    pożal sie boże rządzący w polsce sa tak marnej jakosci, ze jedyne co przychodzi do głowy to głupota albo sabotaż.

    Ukraincy robili wszystko zeby doszło do inwazji ruskich. i byli do tego skutecznie zachecani przez zachód, stad ich hardosc i traktowanie z buta Polski. I to na tyle.

    7
    1. Guy Fawkes

     O bananie się nie wypowiadam, pisoscy przekretyni robią wszystko, żeby sprowadzić nieszczęście, byle tylko Szatany Zjednoczone utrzymały ich przy władzy.

     W takiem samozaorywującem się teoretycznem państwie z dykty, nie ma sensu inwestować.

     Ale jak widać est spora klientela ubogich podatnych na stymulację niebieskopoświatową:))

     2
  1. long_short

   Od momentu kiedy Grzegorz pojawił się na blogu, gospodarz kilka razy sygnalizował że to
   jest sowiecka agentura Putina. Zastanawia tylko dlaczego do tej pory, pozwalał mu na drukowanie dzień w dzień propagandy na swoim, popularnym blogu?

   13
     1. toya

      Dziecko?

      No mam dzisiaj dzień dziecka :-)))

      “toya 21 stycznia 2022
      (…)

      jeśli ma się zrealizować Gospodarzowe „bum” w tym roku po prostu nie można na tym rynku nie być.
      Drobne miedziaki na opcje mocno OTM warto REGULARNIE wydawać by ubezpieczyć się od gwałtownego zjazdu.”

      Na razie zysk 1:20
      https://stooq.pl/q/?s=ow20o221900.pl&c=3m&t=c&a=lg&b=1

      1:15
      https://stooq.pl/q/?s=ow20o221800.pl

      Parafrazując ś.p. Andrzeja (Bankiera/Bajkolandię) itd.

      “podane było, napisane było”.

      Idź spać!

      3
       1. toya

        Darku,

        Chodzi o pisanie, że zachód jest podzielony?
        Chodzi o pisanie, że zachód nie ma spójnego pojęcia bezpieczeństwa?
        Chodzi o pisanie, że zachód nie ma skutecznego przywódcy?
        Chodzi o to, że wymienianie słabych punktów zachodu?

        Może wkleisz moją jedyną wypowiedź gdzie odnoszę się do stosunku Rosji do Polski?

        toya 17 lutego 2022 o 10:54

        „jaki to będzie komfort, być w realnem systemie bezpieczeństwa, mieć za plecami dielkiego brata, któren zawsze może wrogowi przypierdolić, ale dla Ciebie est przyjazny?::)))”

        Co ja paczę – nie wierzę! Niektórzy źle znoszą niż nad europą.

        a na główne pytanie:

        „jaki to będzie komfort,(…) mieć za plecami dielkiego brata”

        odpowiadam: O taki!

        https://s.ciekawostkihistoryczne.pl/uploads/2017/12/mini-1.jpg

        No ale twoje zrozumienie prostych wypowiedzi jest takie jak zrozumienie rynku:

        “piotr5 22 lutego 2022

        karnak 22 lutego 2022

        Nie ma tu dzisiaj eLkowiczów oprócz mnie – czy ktoś pisał, że bierze L?
        Może i dobrze.

        Są od wczoraj i napisałem wprost ze trzeba otwierać . Archiwum jest.”

        Racja. Archiwum jest.

        1. piotr5

         co do wypowiedzi to kazdy moze przeczytac jak chce. a co do rynku to oczywiscie ze nalezalo wtedy kupic. Mozna bylo przyzwoicie zarobic. Ostanimi czasy generalnie nie nalezalo zostawiac pozycji na noc. to oczywiste.

      1. toya

       A imputując mi “ruskość” dołączasz do ścisłego klubu szajbusów tego bloga:

       SAWY, który sugerował, że jestem Gospodarzem pod innymi nickiem
       Skavenena, który sugerował, że pracuję w BM
       kogoś tam, który sugerował, że pracuję w XTB

       Śpijcie dalej taksówkarze-lutyniarze.

       3
 91. long_short

  Telewizja brandenburska RBB podaje, że niemiecki odpowiednik Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dał zielone światło przejęciu dodatkowych akcji Rafinerii Schwedt w Niemczech przez rosyjski Rosnieft w przeddzień ataku Rosji na Ukrainę. Produkty naftowe z tego zakładu trafiają między innymi do Polski.

  A teraz lista nazwisk i mediów tych, którzy robili nagonkę na Obajtka
  przed przejęciem Lotosu i wejściem w joint venture z Armaco.

  11
 92. Guy Fawkes

  @Lord Stratofortress

  //Prawo międzynarodowe chroni słabsze państwa przed dyktatem silniejszych.//

  Tak? Naprawdę?

  // Rząd URL uznał granicę polsko-ukraińską na Zbruczu i przecinającą Wołyń na wschód od Zdołbunowa (pozostawiając Równe i Krzemieniec po stronie polskiej) i dalej na północ do linii Prypeci. Oznaczało to zrzeczenie się przez Ukrainę terenów leżących na zachód od określonej w umowie linii granicznej[1]//
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowa_warszawska_1920

  //Rosja i Ukraina zrzekły się roszczeń do Galicji Wschodniej, przed 1914 wchodzącej w skład monarchii habsburskiej.//
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Traktat_ryski_(1921)

  Wiesz Lordzie Sratofortress gdzie ja mam prawo międzynarodowe, które gwarantuje rozbiór Polski?

  Tam gdzie postPRL-owską imitację rządu, która ajwajuje w obronie okupanta.

  3
 93. Pc39442

  Korwin ciekawie zauwaza

  Na wypadek, gdyby JE Włodzimierz Putin przekroczył granicę w Donbasie, miałem przygotowaną talleyrandowską frazę: “To gorzej, niż zbrodnia: to błąd!”. Natomiast na to, co się dzieje, jest tylko jedno logiczne wyjaśnienie: Putin zwariował.
  Albo czegoś b.ważnego nie wiemy…

  no wlasnie a tym sloniem w pokoju jest Dragonbear czyli sojusz niedzwiedzia ze smokiem. Czekamy na Taiwan?

  3
 94. long_short

  W necie kontrwywiad rosyjski wrzucał filmiki z czołgami, które zapadają się w błocie,
  z tekstami w stylu prześmiewczym w stosunku do rosyjskiej armi.
  Podobne, prześmiewcze wpisy są publikowane w stosunku do możliwości armi ukraińskiej i z przygotowań ludności cywilnej do stawiania oporu.

  1
 95. sumadartson

  Nostradam pisał że król terroru wskrzesi króla mongołów.
  Jeśli to przewodniczący ixi to niepotrzebnie zamknąłem dziś połowę moich shortkoni. Nowy rekord sakwy na horyzoncie. Zyski w troki czyli auuuuuu…

  2
 96. Pc39442

  Wsparcie dyplomatyczne Chin dla Rosji👇

  Rzeczniczka MSZ Chin powiedziała:
  Kiedy USA prowadziło ekspansję NATO na wschód blisko Rosji i rozmieścili ofensywną broń, łamiąc swoje obietnice wobec Rosji czy kiedykolwiek pomyśleli o konsekwencjach zepchnięcia dużego kraju do muru?

  2
  1. Pc39442

   liczylem ze Zelenski nie popelni samobojstwa i zaakcpetuje wole Putina, skoro jedyne co dostal od zachodu to obietnice wspierania wojny partyzanckiej.
   tak to jest jak sie uwierzy we wlasna propagande. Ukraina powtarza casus Polski 1939

   2
  2. Guy Fawkes

   To est najbardziej oczywista oczywistość.

   Gdyby Chiny zrobiły wrogie przejęcie Meksyku albo Kanady to reakcja usiaków byłaby taka sama jak Rosjan, tylko znacznie szybsza i prawdopodobnie zaczęłaby się od bombardowań nuklearnych.

   Przecież przed WW2 kiedy usiacy jeszcze rozważali wojnę z małą brytanią bezpośrednio, opracowali Plan Red, w którym w razie oporu Kanadyjczyków przewidziano masowe gazowanie.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/War_Plan_Red

   1
 97. long_short

  @niestety Ukraincy zostali wrobieni. obiecano im gruszki na wierzbie a dostali stryczek.

  Przecież Nato i USA od kilku tygodni ostrzegały o inwazji, warunki pomocy były konkretnie określone.
  Nie było żadnych gruszek na wierzbie.

  7
  1. artysta_malarz123

   Co im obiecano, jak Pan pisze, było jasno określone.
   Dziwi tylko postawa władz UA, wiedząc z jaką siłą maja do czynienia a jaką otrzymują pomoc, w jakiej są sytuacji, poza wszelkimi formalnymi sojuszami, uwierzyli, że są zwycięzcami i taką retorykę budowali, wjeżdżając na ambicje Putinowi. Bardzo naiwne i niebezpieczne dla ich obywateli.

   1
 98. long_short

  Głównodowodzący niemieckiej armii, gen. Alfons Mais napisał w serwisie LinedIn, że jest “wkurzony” tym, że Bundeswehra jest bezradna wobec wojny, jaka toczy się na Ukrainie.

  Dawać tu Ochojską i obrońców demokracji z KODu i Peło, oni pomogą.

  6
 99. Frankee

  Płatny pachołek pokazuje klasę. Kretyn z definicji jest już niezbyt mądry, wymuskany est sic hertlandło inteligencie. Przenieś się w końcu na Zero Hedge ( ale w sumie stamtąd mogłeś zostać przesłany ). A jako, że język dyplomacji się skończył to po prostu: WYPIERDALAJ

  23
 100. toya

  Panie Wojtku,

  Moda na retro i zremasterowane wersje dawnych dzieł w pełni, więc może jednak pokusi się Pan o wpis “Krach trwa”? 🙂

  “toya 19 lutego 2022 o 14:55

  Patrząc na przebieg notowań w naszym grajdole w ciągu ostatnich dwóch tygodni i widząc podobieństwo między piątkiem 18.02.2022, a piątkiem 21.02.2020 to nie byłoby aż takim szaleństwem jeszcze raz zatytułować piątkowy wpis: „Krach zaczyna się w poniedziałek”.”

  8
    1. badasapa

     To z angielskiego : funeral. W UK tak mowią. A ja Polak i do Polaków mówię, mam nadzieje, i chcę być zrozumiany.
     😉
     “A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

     4
 101. long_short

  – Baltic Pipe – bez sensu.
  – Przekop mierzei wiślanej – bez sensu, natura sama nie przekopała.
  – Mur na granicy z Białorusią – defraudacja pieniędzy i zamach na życie żubrów.
  – Ochrona polskiej granicy – bandyci w mundurach.
  – Działanie przeciw NS2 – rusofobia, projekt wyłącznie biznesowy a nie polityczny.
  – Rozwój WOT – bojówki Macierewicza.
  – sprzedaż Lotosu i wpuszczenie Aramco – działanie na szkodę państwa.
  – Marsz Niepodległości – Polska krajem faszystów.

  Co tam jeszcze było?

  23
 102. billy_the_kangoor

  “”billy_the_kangoor
  3 stycznia 2022 o 12:27
  @Dino54
  Możesz mieć rację, ale obstawiam wariant W20 595 —-> 480 (460)”
  Trochę mi się obsunęli, na PLWS też 750, a jest 695, ale pierwsze zakupy, to już teraz (AST na przykład w promo).

  7
 103. long_short

  Moskwa jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy na temat neutralnego statusu tego kraju i rezygnacji z rozmieszczenia broni na jego terytorium – powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Peskow.

  2
  1. toya

   Luto,

   Jak wszyscy na forum – nie wiem i z premedytacją nie staram się nawet budować jakiejś prognozy (problem zakotwiczenia).

   Uzyskaną dziś wypłatę z opcji będę stopniowo lokować w obligacje i akcje. Z naciskiem na STOPONIOWO. I z naciskiem na OBLIGACJE.

   A jeśli jeszcze runiemy w dół to – do marcowego rozliczenia – skorzystam z absurdalnej wypłaty za resztę opcji, które zostawiłem i ją również przeznaczę na uśrednienie powyższych zakupów.

   (przykładowo: ow20o221900 kupowane w połowie stycznia ze średnią cena ~3pkt https://stooq.pl/q/d/?s=ow20o221900.pl przy rozliczeniu w20 na poziomie 1700,1600,1500 dadzą odpowiednio ~65krotną, ~100krotną, ~133krotną przebitkę), a co dopiero dużo tańsze (w styczniu) ow20o221800/1700 itd.)

   Wrażliwy jestem na scenariusz dalszych spadków po rozliczeniu marcowym bo skończy się ubezpieczenie opcyjne (nie roluje się na serię kwietniową, bo już na to za późno przy takiej zmiennosci) i będę wyłącznie długi w akcjach i obligach (stąd STOPNIOWA alokacja wypłaty).

   5
   1. toya

    “A jeśli jeszcze runiemy w dół to – do marcowego rozliczenia”

    Wyobraźmy sobie.

    Gdy opadnie pierwszy kurz i “Zachód” powie, że teraz to Polska ma kluczową rolę i znaczenie jako korytarz zaopatrzeniowy dla Ukrainy. A Putin, który przecież powiedział – cytuje Bartosiaka – “Odsuńcie się za Odrę”, zdecyduje pokazać, ze nie żartuje i unieszkodliwia lotnisko w Jasionce (czy jakąkolwiek gdziekolwiek w Polsce infrastrukturę, która może mieć znaczenie w tym procesie zaopatrzenia). No to W20 będzie chyba wtedy 3-cyfrowy nie?

    Ale grać pod takie gdybanie… No nie. Przewidywanie pogody na najbliższe dni średnio nam wychodzi, a co dopiero takich układów złożonych.

    3
    1. BK

     Gorzej, bo scenariusz może być taki, że Putin powie, że Polska wraz z USA wspierały militarnie Ukrainę. Spreparuje przy tym dowody i wojska na granicy z Białorusią i Ukrainą mamy wtedy na bank. I sytuacja się powtórzy. Tylko, że NATO działania wojenne – wygrane w mojej ocenie – będzie prowadzić nie gdzie indziej, jak na terenie PL.

     1
 104. billy_the_kangoor

  @skaven.
  najważniejsze, że ty jesteś ze swoimi pomysłami, no i konsultant
  “long_short 21 lutego 2022 o 16:06
  Ruch na W20 od stycznia 2022 do dziś zaliczył równość korekt
  z falą ze szczytu ( październik-listopad).”
  “”konsultant122 22 lutego 2022 o 10:23
  E, burza w szklance wody, PLN już się umacnia, giełda zaczyna rosnąć.”””

  5
 105. long_short

  @billy klaunie
  “najważniejsze, że ty jesteś ze swoimi pomysłami”

  -Ruch na W20 od stycznia 2022 do dziś zaliczył równość korekt.-

  Czy ty głąbie od dworków i Żydów potrafisz czytać ze zrozumieniem? O jakim pomyśle i na co piszesz?
  W tym zdaniu jest tylko i wyłącznie stwierdzenie faktu, który wynika z obserwacji.
  Zauważyłeś następnego dnia reakcję rynku?

  2
 106. billy_the_kangoor

  “@skaven vel. wąski
  long_short 22 lutego 2022 o 10:29
  Węgiel i ropa, to będzie towar na wagę złota dla Europy.
  JSW i PKN widać że nie chcą już spadać.”
  Napisałem ci już raz, flaga Kanady na plecy i wiesz, co robić?

  5
  1. Guy Fawkes

   Z Jacky Bartosiaka nie trzeba robić kretyna, bo to est kretyn.
   A ty jesteś super kretynem kilka poziomów niżej.

   Jedź Wąski na ukrainę i walcz, k… kretynie o hegemonię anglosucskiego trupa w zbroi. Poprawisz eugenikę.

   ………………………………………………………………………………………………………….

   Ta kampania bardzo szybko pokaże Ickowi Bartosiakowi Majakowskiemu, że jego miejsce razem z ANW est na wywczasach w Tworkach.

   3
 107. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Kurwa ale pierdolą w tej tv, ale w sejmie pierdolą jeszcze bardziej.//

  To samo wrażenie nie da się słuchać szmaciarzy.

  Jedna tylko zmiana. Putin powiedział, że jak ktoś mu będzie przeszkadzał, to odpowie militarnie. Czyli na bazy UPA w Polsce polecą rakiety. No i nasze błazny się posrały, już tylko mowa est o pomocy gumanitarnej

  Co za hańba!

  2
 108. podczaszy1

  Błaznem to może być posełek lub posełanka z ostatniej ławy w sejmiku, ale kierownictwa klubikòw to z całą pewnością agentura ròżnych opcji / banda czworga w skrócie/.
  Tu nie można się cackać -,rok 1794 tylko nanaprawdę diżą skalę się kłania

 109. badasapa

  Strasznie nerwowi ci akcjonariusze z WIG_UKRAIN, niedawno 6 spółek z indeksu miało największe wzrosty, dziś znowu 7 ma największe spadki.

  A za mundurem inwestorzy sznurem, i Lubawę kupujem.
  Czyżby jakiś szejk na Dzien Dziecka zamówił dywizję czołgów dmuchanych.

  1
 110. Max2

  Jackowski w swojej ostatniej “wizji” – wg. mojej interpretacji – widział działania rządu które będą przeciwko interesom narodu. Podejmą decyzję i będzie za pózno aby ją odwołać. Wszystko ma się odbyć w marcu. Więc Fakes możesz jeszcze zmienić zdanie i chwalić ten “zdradziecki” rząd.

 111. long_short

  @PIS PO jedno zło.:))

  Posłuchaj śmierdząca onuco.
  Javeliny działają, Ukraińcy na razie mają kontrolę nad swoimi działaniami, sukcesy twojego pana są pozorne bo Ukraińcy wycofali się i oddali pole w sposób skoorydnowany.
  W nocy Ukraińskie wojsko przystąpi do kontraataku, zobaczymy jak skutecznie sobie radzą.

  7
 112. Pc39442

  Ruskie ida jak noz w maslo. Nie wiem kulka dni i chyba Zelenskiego wyciagna sila z Kijowa i w Moskwie posadza przy tym jebutnie dlugim stole i kaza podpisac to co ma podpisac. Niestety inaczej tego nie widze bo na ewakuacje do Izraela albo USA chyba za pozno.

  award winning journalist z Kijowa tak pisze:
  “fucking Russia! you will suffer from this too! all Europe fuckers!”

  1
  1. Guy Fawkes

   Nie sądzę, żeby Chaplin dla ubogich uszedł z życiem.

   Wojna bratobójcza est straszna.

   A Jacky Bartosiak Majakowski zacznie pracować nad Armią Naprawdę Już Naprawdę Najnowszego Wzoru i zarząda zwiększenia etatów do pół miliona.

   Widać po ukrainie, co chcą nam zgotować Szatany Zjednoczone, za pośrednictwem takich urojeńców, jak Jacky albo ten kretyn do kwadratu Albert Świdziński.

   Przypomnę: Polska ma sprowokować Rosję do wielokrotnego użycia broni nuklearnej.

   Ruscy nie będą się z nami tak cackać jak ze swojemi pobratymcami w obecnej wojnie.

   No ciekawe, czy się ruscy zatrzymają na ukrainie, bo że usiacy nas oleją to est oczywiste.

   Dżakuś:
   https://www.youtube.com/watch?v=0qanF-91aJo

   1
   1. Pc39442

    z pewnoscia tabu zostalo zlamane. Putin jest jak wilk ktory przeskoczyl te wstegi rozwieszane przez nagonke. Jak raz taki przeskoczy to juz go nie zatrzymaja. On juz czuje krew bo to jest zwierz. obawiam sie ze kolejnym razem moze wykazywac wieksza sklonnosc do eskalacji. Albert musi to wkalkulowac.
    zachod ma jeszcze szanse. ale okenko mozliwosci kurczy sie dramatycznie szybko. ta szansa to ogloszenie blokady powietrznej nad UA

    1
  1. Guy Fawkes

   Rosjanie nie darują zdrajcom i agentom. Jak już zostali doprowadzeni do ostateczności – wojny bratobójczej, to ręka noga mózg na ścianie.

   Nikomu nie przepuszczą i słusznie, czyli odwrotnie do naszych błaznów, którzy kopią się tylko po kostkach, bo jeden w drugiego agent, to i nikt nie ma moralnego prawa.

   4
  1. Guy Fawkes

   Ja pokładam nadzieję w mądrości strategicznej ruskich szachistów i ufam, że nasze teoretyczne państwo z dykty się ostanie.

   Ale na ukrainie zrobią pokazówę.

   Wszyscy agenci w Europie środkowej będą zaczynać i kończyć dzień z potrójnemi dawkami stoperanu.

   4
     1. Guy Fawkes

      Jesteś fałszywy księże chodzącą propagandą i to w dodatku fabrykowaną dla kobiet. Jesteś żenadą.

      Polaków trzeba ocalić. Szatany Zjednoczone chcą polski naród ostatecznie zniszczyć, spalić w nuklearnem piecu.

      Rosja nie ma interesu walczyć z Polską.

      3
 113. Guy Fawkes

  @@

  Nikt w Europie nie ma z Rosją żadnych szans. Amerykańscy chłopcy na pewno nie przyjadą umierać za Kijów, ani za Warszawę, ani nawet za Londyn. I Putin może to w każdej chwili udowodnić.

  Będzie tylko jego dobrą i szlachetną wolą, jeśli zatrzyma się na ukrainie.

  Nie słuchajcie kretyni telawizji, jak chcecie przeżyć.

  Jak ja mówię, że nie ma żadnego sensu, aby Polska wchodziła do wojny, której nie może wygrać, to słyszę bluzgi od kretynów.
  Ale ja rozumiem rzeczywistość i potrafię oszacować realny układ sił.

  Nawet warszawskim błaznom dziś zmiękła ruła, kiedy Putin im zagroził. Chodzą grzecznie na paluszkach, już tylko w ramach gumanitaryzmu. I zrobią wszystko, żeby ocalić na stolcach swoje tłuste dupy.

  Niedługo będą Putinowi wysyłali hołdy, wspomnicie moje słowa, bo kanalie są bezrozumne.

  6
  1. Hubi H

   @WB
   Brawo, proszę nie zapomnieć o innych, którzy zaśmiecają to forum swoim bełkotem nienawiści okraszonym wylewaniem pomyj np. long_short, chyba, że to przytułek dla wyznawców filozofii – wina Tuska i UE nawet po 7 latach rządów Pis, jeśli tak to mnie też proszę skasować.
   Pozdrawiam

   17
 114. macarek

  Jeżeli ktoś nie czytał to polecam “Nielegalni” V. Severskiego i zadymę jaką robi jeden weteran Czeczenii ze specnazu w Szwecji..
  To pokazuje jak, ktoś nieobliczany i przygotowany robi dym w zachodnim społeczeństwie.
  Zwłaszcza, iż duża część takich kolesi to janczarzy, wychodowani z sierot zgarnianych z ulic…
  Jest tam też wątek uśpionych ludzi-agentów, ulokowanych na całym świecie, co jest specjalnością kacapów jeszcze z lat 20-tych.

  2
 115. podczaszy1

  Taka luźna uwaga dla Tych, którym się wydaje, że już są na wojnie.Jeszcze na żadnej wojnie nie jesteście, a jeśli się na niej znajdziecie to nie będziecie pisać na blogu swoich głupot, tylko się posracie ze strachu.

  12
 116. Pc39442

  Ruscy proponuja pokoj jesli Ukraina zobowiaze sie do neutralnosci i niestacjonowania wojsk obcych na swoim terytorium. mowi sie ze ta oferta przyszla z Moskwy zaskakujaco szybko co jest spowodowane wcale nie tak bezproblemowym natarciem.

  2
 117. b_54

  @Pc39442

  “niestety Ukraincy zostali wrobieni. obiecano im gruszki na wierzbie a dostali stryczek.

  liczylem ze Zelenski nie popelni samobojstwa i zaakcpetuje wole Putina, skoro jedyne co dostal od zachodu to obietnice wspierania wojny partyzanckiej. tak to jest jak sie uwierzy we wlasna propagande. Ukraina powtarza casus Polski 1939

  z pewnoscia tabu zostalo zlamane. Putin jest jak wilk ktory przeskoczyl te wstegi rozwieszane przez nagonke. Jak raz taki przeskoczy to juz go nie zatrzymaja. On juz czuje krew bo to jest zwierz. obawiam sie ze kolejnym razem moze wykazywac wieksza sklonnosc do eskalacji.”

  To celne uwagi. A jakie wnioski dla nas ?

  2
  1. long_short

   Wnioski dla nas są takie:
   Niemcy torpedują sankcje przeciwko Rosji. Fitfor55 oparte jest na dilu z Rosją czyli na gazie, który Niemcy miały dystrybuować do Europy Środkowej wraz z ekotechnologiami.
   Niemcy miały stać się hubem gazowym. Wyłączyły energetykę jądrową. Dzisiaj Timermans powiedział że Putin atakiem na Ukrainę zaatakował transformację klimatyczną.
   Wniosek:
   1. Polska bez Amerykanów jest w dupie.
   2. Polska potrzebuje silną armię.

   6
 118. macarek

  long_short 24 lutego 2022 o 21:01Odpowiedz
  Cypr, Włochy, Węgry, Niemcy ostro sprzeciwiają się przeciwko wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT.

  Czyli teraz jako alternatywę do tego należy wymusić (jako medialne jasne żądania w związku z wojną):
  – sprzedaż/leasing dla Polski – 100/200 f16/f15, oraz drugiego modelu z Europy
  – porządne systemy rakietowe, przeciw-rakierowe, przeciwpancerne – wypożyczenie i natychmiastowa instalacja (jak te z UK)
  – upgrade leopardów do wersji A7 na kredyt

  Gospodarczo:
  – wyłączenie ETS
  – wymuszenie zmian importu gazu i ropy z USA i Arabii do EU kosztem Azji
  – wzrost produkcji z Arabii
  – odszkodowanie za Turów jako element ataku hybrydowego
  – KPO natychmiast
  – przekonfigurowanie budżetu z UE by powstały części wojskowe/energetyczne

  6