USA jak w maju 1974 i lutym 1980

Amerykański rynek akcji bardzo się ucieszył ze środowych lepszych (to znaczny niższych) od oczekiwań danych na temat rocznego tempa inflacji w USA za lipiec (CPI +8,5 proc. r/r wobec oczekiwanych +8,7 proc. i +9,1 proc. w czerwcu, „core” CPI +5,9 proc. r/r wobec oczekiwanych +6,1 proc. i +5,9 proc. w czerwcu).

S&P 500 zyskał w środę +2,13 proc. i wyszedł na najwyższy poziom od 3 miesięcy (4210,24 pkt.) śmiało atakując kluczowy obecnie opór wyznaczany przez lokalne maksimum z początku czerwca (4176,82 pkt. 2 czerwca  br.) i lokalne minimum z pierwszej połowy marca (4170,7 pkt. z 8 marca br.).

Również lipcowa dynamika PPI i „core” PPI była niższa niż w czerwcu i niższa niż oczekiwania ekonomistów. Zmiany roczne obu wskaźników spadły do najniższego poziomu od września ub.r.

Nie należy jednak zapominać, że dla obecnej sytuacji – roczna dynamika realnego PKB już tylko +1,6 proc. w II kw. br. wobec +3,5 proc. w I kw. i +5,5 proc. w IV kw. 2021 przy rocznej dynamice CPI przekraczającej – można znaleźć w okresie minionych 60 lat jedynie dwa precedensy W I kw. 1974 roku roczna dynamika realnego PKB w USA spadła do poziomu +0,6 proc. przy rocznej dynamice CPI rosnącej do +10,4 proc. Podobnie w IV kw. 1979 roczna dynamika realnego PKB spadła w USA do poziomu +1,3 proc. przy rocznej dynamice CPI rosnącej do poziomu aż +13,3 proc.

W obu tych przypadkach przyczyną tej niekorzystnej dla rynku kapitałowego kombinacji spadającego w kierunku ujemnych wartości tempa wzrostu gospodarczego i rozpędzającego się tempa inflacji były szoki naftowe związane z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. W pierwszym przypadku była to decyzja arabskich krajów OPEC, podjęta 17 października 1973 roku podczas wojny Jom Kippur o wstrzymaniu handlu ropą z USA i krajami Europy Zachodniej popierającymi Izrael w wojnie z Egiptem, a w drugim – zwycięstwo w Iranie rewolucji islamskiej.

Biorąc te analogie za dobrą monetę – mamy obecnie odpowiednik maja 1974 roku i lutego 1980 roku – można spekulować, że szczyt tempa inflacji w USA wypadnie za 7 miesięcy albo 1 miesiąc (średnio w grudniu br.), tamtejsze 10-letnie obligacje skarbowe czeka jeszcze długa bessa (16-19 miesięcy), zaś ceny akcji w USA zaczną rosnąć albo dopiero od  stycznia 2023 albo już od przyszłego miesiąca (średnio od listopada br.). Gospodarcza recesja będzie kulminować w USA w II kw. 2023 albo w I kw. 2023.

Oczywiście do powyższej zabawy historycznymi precedensami nie należy podchodzić zbyt dosłownie, bo od opisywanych wydarzeń minęło już ponad 40 lat i w tym czasie wiele się na świecie zmieniło, ale można tę analogię potraktować jako inspirującą ciekawostkę.

Komentarze

 1. toya

  „toya 14 czerwca 2022
  (…)
  Gdyby rynek miał spełniać życzenia to teraz zbudowałby kilku(nasto) tygodniową konsolę (do wrześniowych strachów energetycznych?) w rendżu 16XX-15XX by wybić z niej białą lagą lustrzną do czarnej tygodniowki z ubiegłego tygodnia. Powyżej 1850 cała naprzód na 3800.”

  10
  1. toya

   Rynek spełnia życzenia, ale wystarczy tej konsoli.

   1). Za tydzień w piątek będziemy już po przywitaniu z oporem na ~1850.

   2). 2000 we wrześniu

   3). 3800 w przyszłe lato.

   4). PO nie dojdzie do władzy. Czas na rządy WOJSKA.

   15
   1. sumadartson

    Taaa… WOJSKO to niegłupi pomysł. Kaczor w mundurze na tiefałenie oznajmia że ukonstytuowała (😨polski to trudny język) się wojskowa rada ocalenia narodowego.
    Tylko trza wcześniej zaopatrzyć agenturę w pieluchomajty, bo jak będą spieprzać jedni do moskwy, drudzy do brukseli to ze strachu obsrają nam całą Najjaśniejszą.
    A na powstanie styczniowe 1863 łacno szlachta skora.

    6
 2. raksz

  @cebeerxx
  Proszę sobie wydrukować swój prześmiewczy wpis. Zerkać na niego co miesiąc, przez najbliższe kilka kwartałów. Zacząć samodzielnie myśleć i analizować. Na koniec odpowiedzieć sobie na pytanie: Kto i dlaczego wpłynął na Pana odbiór rzeczywistości, że tak głęboko zakodował nienawiść do innych, mających odmienne poglądy od Pańskich.
  Poziomy prognozy przesadzone, ale kierunek słuszny :-).

  18
 3. datik

  @karnak

  Wprawdzie nie w TVPinfo ale w równie wiarygodnej stacji słyszałem dziś, że wykryto sekretny rurociąg którym Trzaskowski pompował do Odry odpady radioaktywne z reaktora jądrowego umieszczonego w nieczynnym tunelu metra, w którym produkuje bombę jądrową aby Tusk mógł zabić wszystkich Polaków.

  20
 4. wider_swider

  Ej, co jest ?
  Przecież wczoraj przyszedł ten co wieścił Armagedon a teraz twierdził że doszło tam gdzie musiało dojść prędzej czy później (w sensie że wzrosty były oczywiste). No i miało już teraz znowu spadać. Hehe.
  No nic, jeszcze czekamy na tego od grudnia. Dla obu mam fajne zawody w oczekiwaniu na ATH. Wyglądają tak: głowa + rozpęd + ściana. Kto mocniej wygrywa.

  4
  1. noob

   Ej słuchaj pedziu widerze.Lepiej napisz kiedy zamkniesz ltc brane po 300 i dobierane bo promocja.Wszystko dobrze pamietam,pisales ze zamknoles bo jak nie to znaczy ze masz.Twoje nedzne wpisy typu jak zejdzie i odbije ….czy kto tez wziol elki ?czy tylko ja skorzystalem?
   a jak niby ze masz pozycje ,spytali czy trzymasz bo spadło …to nie,godzine temu mi stop zamknol.i taka z toba jest robota.podal cyfre ze jak spadnie pod to w dol.spaldlo czy poszlo w gore,nie napisal ze wziol tylko pozniej ,ze realizujesz zyski.Wez dziecko sie schowaj bo cienka dupa synku jestes.Te pierdy to sobie mozesz pisac.zawsze po czasie,smieszny chłopczyk w przykrotkich spodenkach..podalem wejscie,70pk dj jest wyzej,sp16.dlugosc stopa tez.zapomniales gownojadzie moje prognozy przy 36k czy 4800sp,czy zejscie 500 odbitka na 46xx jakw szyscy elkowlaiscie ,napisalem ze mam sygnal i eskuje ,1000 pk gpwnojadzie spadl sp.spy podawalem 364 min do zejscia zobacz ile zrpbil.Pierdolisz swoje wywody,wstawki niby ze cos sie znasz.Nie wypowiadaj sie o moich wpisach ,dobrze wiemy ze jestes dawca kapitalu na gieldzie.

   17
   1. noob

    Az zapisałem sobie ta złota mysl;-)
    wider_swider 14 lipca 2022 o 22:35Zaloguj się, aby odpowiedzieć
    Ja się nauczyłem czegoś innego. Otwieram taka pozycję ze nawet jak Nasdaq spadnie do 0 to nic mi nie grozi.

    Wiecej nie trzeba dodawac prawda pizdusiu?

    12
      1. noob

       jaja sobie robisz nedzarzu? jakies demo mi tu slesz 😉 zalozmy ,ze tyle zarobiles.skladam propozycje.udowodnie ze w tym roku na samym fw mam x10 to co tu wklejasz a ty wyslesz polowe tych pieniedzy na jakiegos dzieciaczka “sie pomaga” stoi? swiadkowie tez czytaja.czekam na odpowiedz.

       10
        1. noob

         To przekarz dzieciom kondolencje ze maja takiego starego ale wracajac do naszych spraw.Nie wykrecaj sie błaznie bo tu przytyki robisz cały czas kto zarabia a kto nie.
         Czekam na odpowiedz albo nie,kolejna,jak kłamie wysyłam na sie pomaga x 10 to co Twoje 50% tej sumy.No dawaj,taki cwaniak,taki madry ,9k to moje 90 k.Dawaj,nie badz pizdus!!!.przeciez zarabaisz po 1000pk nq gora dol,wiedz o co chodzi? Przy okazji dobry uczynek ,nie badz taki.Pokarz jakie masz dobre serce,x10!!!!!!! wpłace jesli nie udowodnie.No come on,okarz dobre serce ,prosimy!

         10
         1. wider_swider

          Zacznij od języka polskiego na poziomie podstawowym żebym był w stanie zrozumieć ten bełkot. Powtórzę ostatni raz, może tym razem zrozumiesz. Niezależnie co mi pokażesz to swoje środki będę przeznaczał wyłącznie na własne dzieci a nie cudze. Jak kiedyś zbudujesz rodzinę to zrozumiesz że za miłość nie trzeba płacić.

          3
          1. noob

           Jaka milosc,kto moze kochac takie cos jak ty.Zaczepiac umiesz i wkurwiac ludzi,nic wiecej.
           Teraz uswiadamiac bedziesz ze nie mam rodziny.Co za ch…. złamany.
           No nic,tak czy siak wiemy kto tu jest dupa wołowa w sprawach giełdowy i zydem .Nie chcesz pomoc potrzebujacym dzieciakom? na pewno jestes lepszy ,takie super wpisy o zarobkach podajesz.Dam ci mozliwosc wyboru potrzebujacych dzieciaczkow do ktorych popłyna przelewy.
           Odmawiajac zakładu wiesz kim jestes? wczoraj taki bojowy byłes.
           jak tam ltc dobierasz?zbierasz ?bo pomijasz temat.kryptowaluta na kredyt?no dawaj .

           9
  1. duch_natury

   Wider – napisałem wyraźnie , że w przyszłym tygodniu będzie szczyt i zawrotka do dołu. Więc wyluzuj – jak chcesz to napiszę Ci dokładnie, w który dzień będę S-kował.
   Dodatkowo napisałem ponad miesiąc temu, że wzrosty będą do około połowy sierpnia i potem zjazd z kulminacją jesienną (październik-listopad).
   Dodatkowo napisałem również ok. miesiąc temu scenariusz dla W20 – fałszywe wybycie ponad 1740 o kilkadziesiąt punktów (nie więcej niż 1800) po czym jesienny zjazd poniżej 1500.

   Proszę więc o rozliczenie powyższego w terminie jesiennym. Jestem wówczas do dyspozycji 😉
   Ja nie jestem prezess, który zmienia poglądy jak dmuchnie dwa razy wiatr.

   pozdrawiam

   5
  1. karnak

   Już wycofałeś się z prognozy spadków w Stanach? (Miały być wtedy lada chwila :))
   Jakie masz tam teraz scenario?
   Pytam, bo wtedy spierałem się z Tobą, że jednak będą wzrosty, a nie spadki, jak Ty twierdziłeś.

   3
 5. Max2

  4). PO nie dojdzie do władzy. Czas na rządy WOJSKA.

  Pod jakim i czyim wpływem piszesz Pan takie kocopoły? Miałem Pana za “obiektywnego” osobnika….. z akcentem na człeka “renesansu” a tu “zonk” siedzisz Pan i kwiczysz i powtarzasz głupoty Nietzschego. Myślisz Pan że cokolwiek wnosisz tym stwierdzeniem do ogółu? To wszystko już było a Pan myślisz że wynalazłeś antidotum na “status quo”? Powielanie schematów proszę zostawić “kretynom” którzy myślą że wynajdują “receptę” na równowagę i “dobrobyt społeczny”. Takie stwierdzenia nie niosą w sobie żadnej “nowatorskiej myśli” bo Pana “uwarunkowanie” nie prowadzi do czegokolwiek innego jak do “schematów” których Pan “przestudiował” w dobie historii. Wydaje się Panu że zna Pan “naturę ludzką”… tak jak wielu w historii… Jesteśmy w innych czasach i w innym miejscu…które doprowadzą do radykalnych zmian. (Internet i dostęp do informacji) A jak Pan tego nie widzisz to tym bardziej jest to smutne w ramach Pana “uwarunkowania”.

  2
   1. karnak

    Opozycja jest zerem programowym dla Polaków, chcą wygrać z PISem antyPISem, jakby myśleli, że Polacy nie będą pamiętać jakimi nieudacznikami i aferzystami byli, jak sami rządzili.
    Z dwojga złego od PISu nie ma lepszego. ludzie to przemyślą i tak zagłosują.
    To lansuję i ciągle będę powtarzał, bo takie jest prawdziwe życie.
    Tu się nic innego nie wymyśli.
    A taka prawda rodzi wściekłość i pianę na pysku u totalnych.

    20
 6. sumadartson

  A co tu tak nerwowo na forum? Przecie mamy hossę kosmosową jak szlachta wieszczy kolejny tydzień, tak czy nie?
  @dino54
  Nie wszystko jest tanie na gpw. Jest sporo nic niewartych śmieci i trzeba przemyśleć w tę i nazad każde kupno. Kiszone ogóry smakują jedynie ze słoja. Na giełdzie niii. Polecam skaner akcji na biznesradar.pl. Dzięki niemu miast kupować złoto, skupowałem mns od września do grudnia 2019 od 5 do 10,70 zeta. Obejrzyj waszmość wykres.
  W skanerze przy ROA od 60% w górę i C/Z poniżej 15, i zadłużeniu poniżej 1, jest obecnie ze 6 razy więcej spółek niż w 2019. Co ciekawe, większość z nich jest koło dna notowań. Ale wskaźniki to pół sukcesu. Liczy się przyszłość!!!

  7
 7. Pc39442

  12. W efekcie wojny sytuacja zmieniła się jednak na naszą korzyść na tyle, że po zmianie władzy byłaby szansa na jakieś nowe otwarcie i bardziej podmiotową rolę Polski i naszego regionu w zmianach kształtu Unii. Problem w tym, że na polskiej opozycji mało kto to rozumie. Mówiąc dosadnie: chcą wrócić do grzecznego siedzenia cicho z nadzieją, że nadal będą spadać okruchy z pańskiego stołu.

  13. Problem w tym, że nie będą. Unia Europejska AD 2022 nie jest i nie będzie już Unią z roku 2004 ani nawet 2014. Żeby to zrozumieć, trzeba wyjść poza obóz suwerenistów i kosmopolitów, co próbowałem robić w dwóch dużych tekstach z ubiegłego roku przewidując wstrzymanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy dla Polski i prognozując postępującą konsolidację Unii wokół państw Zachodu. Problem w tym, że o wyjście poza ten upraszczający rzeczywistość spór i zainteresowanie inną, bardziej zniuansowaną perspektywą – szalenie trudno.

  3
  1. Pc39442

   Tusk to zapewne doskonale rozumie. Tutaj racje ma Ziemkiewicz ktory mowi ze Tusk nie gra o wygrana w parlamentarnych ale o fotel prezydenta pozniej i w efekcie powrot do Brukseli! Czyli znow gra na siebie a cala polityke krajowa ustawia pod swoja posade w Brukseli.

   5
  1. Prezesso

   Karnak, pisoentuzjasto, w poniedziałek mamy święto. Jakie to durne pały są te prawaki, to głowa mała. Lukę to sobie możesz narysować na tych swoich popierniczonmych kreskach. Prawdziwa luka startu będzie we wtorek, pacanie!

   15
   1. sumadartson

    Niestety albo raczej: na szczęście o tym zadecydują wtorkowe poranne konie na globalu i dolar i surowce i rentowności i jeszcze parę drobniejszych rzeczy. Nawet poniedziałkowy global już jest w naszych cenach.

    3
 8. rivsay

  Dla mojego fanklubu od Odry, Wasz poziom 🙂

  rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Maciej Karczyński

  “dlaczego “nikt nie założył”, że wyciek szkodliwej substancji miał miejsce na terenie Niemiec, “tylko od razu wskazuje się Polskę”. Rzecznik stwierdził, że skoro Niemcy znaleźli “jakiś wyciek” to nie jest wykluczone, że tam właśnie doszło do awarii.
  Na uwagę, że woda w Odrze musiałaby płynąć pod prąd, rzecznik nie odpowiedział.” 🙂 🙂

  Przyszły tydzień będzie kluczowy – wóz alb przewóz.
  Ale zanim jakiś pajac zarzuci mi hipotetyczne przespanie dwóch miesięcy wzrostów na SP500 niech spojrzy wstecz na moje wpisy o poziomach i datach kiedy to może się zdarzyć 🙂

  1
    1. karnak

     Uuuu to mnie zawiodłeś, bo sądziłem, że posługujący się falkami robią to rzetelnie i wiedzą obiektywnie, który wariant jest grany,
     To co piszesz, że można rozpisać na wiele sposobów to chyba nie ułatwia gry, a ją raczej zaciemnia.
     Bo rozpisanie właściwe już po fakcie nic nie daje.
     Ja się nie posługuję falkami i z tego co widzę to i dobrze.

     2
     1. Pc39442

      Nalezy znac ograniczenia kazdej metody. Ja gram glownie pod makro i eventy a elliotta uzywam do opisania ruchu ktorego sie spodziewam. Nie wierze tez w mozliwosc wpisania okresow dluzszych niz jedno pokolenie w elliotta. Dlatego nie patrze w ogóle na opisy sp500 badajace miejsce w superhiprrcyklu bo to bullshit.

      1
 9. Pc39442

  Jak poinformował Minister Wąsik z MSWiA – po przebadaniu 50 próbek nie stwierdzono rtęci w Odrze. Tusk już jednak wczęściej ogłosił, że rtęć jest. Skąd wziął tę informację? Z niemieckich mediów. Zdziwieni?

  4
  1. karnak

   @Pc39442
   Mądrze prawisz i dobrze, że to przypominasz, bo widać ilu jeszcze nie przejrzało na oczy. a jedyny argument, jaki mają to wyzywać innych od debili, ale to im nic nie pomoże – naród ich wyrzuci na śmiernik historii.

   7
 10. Pc39442

  Niemcy blokuja budowe portu w Swinoujsciu

  https://biznesalert.pl/niemcy-polska-budowa-port-kontenerowy-swinoujscie-energetyka/

  Kampania ws Odry ma zbudowac klimat do obalenia tej inwestycji.

  To jest dla mnie oczywiste.
  Manueala Schwesig, premier landu Mecklemburgia Pomorze Przednie to ta sama ktora stworzyla “fundacje ekologiczna” majaca omijac sankcje na NS2. Papiery tej fundacji jakoby zaginely i sledztwo jest zawieszone. Ona miala krysze Merkel.

  Afera z Odra to jest ich robota.

  4
 11. toya

  “Jesteśmy w innych czasach i w innym miejscu…które doprowadzą do radykalnych zmian. (DRUK* i dostęp do informacji)”

  rok 1448, Johannes Gutenberg w swojej drukarnii w Moguncji

  *Internet

  To jest kolejne wcielenie “this time is different…”.

  Minęło 600 lat. Po drodze była prasa codzienna. Radio i niezależne społeczności krótkofalowców, telewizja, wreszcie Internet.

  Efekt tej wielowiekowej demokratyzacji dostępu do informacji i do kanałów wymiany informacji jest taki, że na najlepszym blogu ekonomicznym w tym kraju czytamy o tym, że ziemia jest płaska, szczepionki to plan depopulacji itp. itd.

  Dostęp do informacji niczego nie zmienia, bo APARAT, który mamy między uszami, a który służy do ich interpretacji JEST NIEZMIENNIE wśród statycznego człowieka BARDZO MIZERNY.

  A co do tezy “czas na rządy Wojska” to nie jest to wyrażenie moich życzeń czy preferencji tylko obserwacja co stanowi najmniejsza linię oporu (minimalny wysiłek by zrealizować cel) w aktualnej sytuacji.

  Jeśli ta teza się nie potwierdzi to znaczy, że:

  a). zostaliśmy na kolejne 4 lata z tą przegnitą administracją

  b). znowu mamy pachołki Berlina przy sterze.

  Punkt b. byłby o tyle ciekawy, że wtedy robimy zwrot w swojej polityce wobec konfliktu na Ukrainie – koniec bezwarunkowego wsparcia, koniec bycia hubem zaopatrzeniowym.

  Nie widzę możliwości by obecna opcja mogła pozostać przy władzy z woli wyborców.
  Nie widzę możliwości by USA – zakładając, że nie planują odpuścić na UA – pozwoliłaby sobie zaryzykować na jakiegoś Scholza II w Warszawie.

  Nie widzę możliwości by w takich czasach niekompetentne hochsztaplerskie “gadające głowy” i lękliwe, bezradne “urzędasy” potrafiły sprawnie podejmować odpowiednie decyzje w stosunku do wojska, a zatem trzeba CUT THE MIDDLE MAN.

  7
  1. Pc39442

   Toya tez uwazam ze CIA nie pozwoli Tuskowi wrocic. A on ewidentnie sie łasi do BND o krysze ale chyba nie ma. Jesli tak to moga ciekawe kompromaty sie pojawic przed wyborami. Byc moze tusk zostanie zupelnie usuniety jeszcze przed wyborami.

   3
  1. sumadartson

   1. Naipierw muszą wymazać więcej niż 62% bessy.
   2. Formacja absolutnie nie jest klinem.
   3. Linie trendu mają aktualnie wielkie znaczenie. Dopiero po latach nic nie znaczą.
   4 Ruch w górę widzę podobnie tylko że bardziej stromo.
   Kosmos

   1
  2. macarek

   1. Hossa na w20 dopiero po wychłodzeniu sępa
   2. Żadnych luk w górę- wtedy tylko wyprzedaż jak latem 2020
   3. Niskie otwarcia i zbieranie – TO recepta na ewentualne wybicia
   4. Pko nie ruszy przed wynikami za 2q

   1
   1. karnak

    ad4.
    Wg mojej AT 27.07.2022 na 24.05 PLN (kontrakt) był dołek dołków, a 8.08.2022 kurs wyszedł górą z formacji klina.
    Ten sygnał kupna ma wagę sygnału średnioterminowego.
    Nie ma co czekać na wyniki tylko L ładować i czasu nie marnować.

    1
 12. wider_swider

  noob:
  1. Nie, nie chce pomóc potrzebującym dzieciaczkom.
  2. Pisałem kiedy sprzedałem LTC i że odnotowalem na nim stratę.
  3. Pisałem kiedy uznałem że to koniec hossy na krypto i czeka nas armagedon. Była tutaj na ten temat potężna zawierucha z Gejem Fakensem.
  4. Teraz wracam do 2 moich najważniejszych zajęć czyli: czekanie na grudzień i oczywiście crème de la crème od jednego matoła- obserwowanie spadku SP500 poniżej 2000 pkt.
  Głowa + rozpęd + ściana.

  2
  1. noob

   Jesli pisales pizdusiu o sprzedazy ltc,poprosze wpis a przeprosze .
   Nie pitol za duzo tylko przyklepuj zakład.
   Tak wracaj do 00000001 bez lewara.
   Jestes dupa wołowa giełdowo i dobrze to wiemy.
   Wiem. ze nie chcesz pomoc potrzebujacym dzieciaczkom ,jestem o tym przekonany.Takie patałachy czepiajace sie o cokolwiek nie moga byc dobrymi ludzmi.9X % twoich wpisow to dopierdalanie sie do innych,zaczepki,dogadywanie i wkurwiajace pytania.
   zapisz sobie synku cyferke 5438 sp jesli w gore zdecyduja jako 1szy duzy cel.
   I tak jestes pizdus niedojda.

   8
   1. wider_swider

    Jesteś komiczny jak zwykle. Poniżej 2000 jeśli wybiorą spadki, 5438 jeśli wybiorą wzrosty. Na bitcoinie uprawiałeś podobny bełkot podając dwa poziomy bardzo odległe od kursu w danym momencie. Potem się pojawiasz oznajmić że rynek wykonał zaplanowany ruch. Już spieszę z gratulacjami. Znowu analiza okaże się sukcesem SP500 prędzej czy później osiągnie wartość poniżej 2000 lub 5438. Jesteś jeszcze śmieszniejszy niż koleś od grudnia.
    Oczywiście że 99% moich wpisów tutaj to szydera bo nawet gospodarz zrobił z tego miejsca kabaret. Jedyną osobą której wpisy warto poczytać jest mac, choć i z nim uprawiam żartobliwe przekomarzanki.
    Jedno co mnie cieszy to, że zaczynasz coraz składniej budować zdania. Jeszcze trochę się posprzeczamy i może jakaś dziewczyna rzuci na ciebie okiem. Nie musiałbyś już wtedy kupować miłości.

    1
    1. noob

     I znowu pizdusiu pomijasz temat.Co z wpisem odnosnie oddania Ltc,zgubiło sie czy jak?
     Co z zakładem , przekonujesz ze sobie lepiej radzisz na giełdzie tymi smiesznymi g…. wpisami.
     Jak podaje konktretna liczne nie ze atyh,nie ze 5000 czy 6000.jesli w gore to 1szy duzy cel.
     Btc dupo pisalem jak bylo 60k 20-22 a licze na 9-11k sprawdz w archwium.a oglnie smialo cel 150k nie pdoaje 70 czy 110 tylko konkretna cyfre ktora z czegos wynika.to samo sp.
     Pizdusiu zobacz scp,Przeczytaj wpis odnosnie spolki wtedy ,napisalem odddawalem po 140 az do 98 i mozna odebrac perłe za 25;30% wartosci.zobacz kiedy to pisalem.
     https://stooq.pl/q/?s=pur&c=10d&t=c&a=lg&b=1
     masz wykres.grx brany po 57/8 gr oddany po 90 w piatek.itd .Moze jakis zakładzik,chcesz mnie sprawdzic?
     Dupa wołowa.

     4
     1. noob

      Dodam jeszcze ze ejstes zwyklym cwelem ktory wtraca rodzine w wypocini ktore uprawiasz.Mam ch.. dwoch synow i piekna kobiete,wyslalbym fotke ale bys sie trzepał pod kołderka bankowo.Wiecej gnoju nie odpisze na twoje wpisy ,ch …złamany.

      4
     2. wider_swider

      Haha, uwielbiam takie pierdolety. Liczę na 9-11k, a ogólnie śmiało cel 150k. Czyli gdzieś kiedyś pójdzie, a że podane jakieś tam cyferki to będzie się można po czasie odnieść że były przepowiedziane. Zapisz sobie w takim razie również moją kozacką analizę. Liczę na SP500 na 1234, a ogólnie śmiało cel 5678.

      1. noob

       Znowu pizdusiu zmieniasz temat.Gdzie wpis o zamknieciu ltc.Kolejny wpis smierdzacy kłamstwem.
       pizdusiu,to jest całkiem proste.Liczac na 9-11k plan jest otwarcie pozycji?cos nie halo? a 150k obstawiam ze ebdzie.jak zejda to podejme probe .Za głupi jestes aby pojac ,co?
       Kolejny wpis w nocy,hm cieciujesz za 6pln otrzymywane pod stołem,to sobie pograsz bez lewara 00000,1 i tak cie nie rusyz do 0;-)
       Nie bede juz wiecej odpisywal,marnował czasu.jestes zwykłym gownojadem .Zauwazyles,ze nikt nie wchodzi w dialogi z toba?kazdy widzi,ze jestes zjebany i masz wredny charakter.Dziwie sie,ze @Mac rozmawia z toba.
       Wiecej nie odpowiadam,szkoda zycia pizdusiu ,ofermo zyciowa.

       5
 13. Griot1234

  Dlaczego nie będziemy potężnym krajem frontowym, jak Korea, Niemcy, Japonia po pierwsze dlatego, że w Europie dla NATO to Niemcy częściowo Francja i WB nimi są
  . Nie ma żadnego sensu by zaplecze przemysłowe zbliżać do planowanych frontów. Dlatego też nie będzie jak za dawnych czasów amerykańskiego uderzenia atomowego na teren NRD czyli Białorusi. Jedynie co może zrobić rząd to postąpić jak RFN i zbudować potężną armię, by mieć siłę nacisku na usa, ale kosztem zadłużenia.( Polecam ostatni wywiad Jurasza z Wolskim) o sposobie zawierania kontraktów zbrojeniowych, niech każdy sam oceni.
  Wracając do rynku wydaje mi się, podkreślam wydaje, że możliwy jest wzrost w USA i stagnacja w Europie zwłaszcza w krajach frontowych. Obecnie co ciekawe na Ukrainie wielka prywatyzacja w czasie wojny 420 przedsiębiorstw.
  Czy w Polsce jest tanio może i tak, ale wiele firm może mieć mega problemy w nowym roku zwłaszcza przemysłowych. Samo kghm mówi o wydatkach na źródła mocy na poziomie 2mld to nie pójdzie do akcjonariuszy, a czy skończy się na 2 nie wiadomo. JEŚLI polska firma informatyczna musi przenieść centrum chmurowe do Francji, bo boi się o swych klientów i wie ile mocy potrzebuje, to ja też się obawiam i poczekam. Może stracę szansę maxa ale wolę 50 % można przenieść się na inne rynki i to nie jest głupie ale ja jestem już niemłody i trochę schorowany więc odpuszczam zagraniczne wojaże inwestycyjnePozdrawiam
  .

  1
 14. duch_natury

  Aż zastanawiająca jest pewność siebie piewców hossy: Szlachty, Karnaka, Widera, Toyi i reszty byków (Prezesa nie liczę bo tu zmiana następuje co chwila).

  Z drugiej strony niedźwiedzie też są pewne jesiennej słoty 😉

  3
  1. karnak

   A co ma być jesienią?
   Bessa, czy korekta w hossie?
   Zresztą po co czekać na Twoje spadki na jesieni, jak do tego czasu można przytulać na wzrostach>
   Nie widzę w Twoim podejściu żadnej praktycznej logiki.
   Mógłbyś mi to prosto jak budowa cepa wytłumaczyć?

   5
   1. duch_natury

    Praktycznej logiki powiadasz.
    OK zróbmy eksperyment DEMO i sprawdzimy efekty.

    1) Ty grasz daytrading do października.
    2) Przeciwstawnie – otwieram S_ki po 1760 next week i nic nie robię do października.

    W październiku można będzie sprawdzić efekty dla obu stron.

    Druga sprawa. Tutaj nie chodzi o bieżące ruchy bo można uprawiać daytrading niezależnie od trendu średnioterminowego.

    Odpowiadając na postawione pytanie. Jesienią powinno być dokończenie bessy do dołka Kitchina.

    OKi ja zamykam ten temat z mojej strony. Więcej się nie wypowiadam bo nic nowego nie wniosę. W październiku możemy wrócić do tematu jak będziesz się chciał dowiedzieć skąd byłem przekonany o tej zniżce na nowe LOW oraz o nadchodzącym szczycie w najbliższym tygodniu.

    pozdrawiam

    1
     1. sumadartson

      Szlachta też czeka na rezultat do października 2080 roku, zbierając po drodze perły s.a. urody najcudniejszej i akceptując zyski powyżej 618%. No i łojąc kasę na shortkoniach na korektach wig20, oby dynamicznych.

      1
  2. wider_swider

   Ja już mac nie jestem pewny co będzie dalej. Jak mam pozycję to siedzę cicho, a gdy zaczynam szczekać wtedy zysk już jest bezpieczny. Obecnie życzyłbym sobie korekty o co najmniej 1000 punktów na Nasdaqu i tam ponownie będę szukał okazji na wzrosty. Szczytem marzeń jest retest dołka. Obecnie robię przerwę, bo jak dla mnie urosło zbyt dużo bez cofnięcia, a shortów nie dotykam. Wystarczy wrzucić wykres 100-letni w USA by zobaczyć że w długim terminie grający na spadki są albo chorzy psychicznie albo goli.
   Każdy by chciał kupić indeksy 50% niżej, jednak kto będzie tak głupi aby tam sprzedać? Co zrobi z pieniędzmi w czasach wysokiej inflacji? Łatwo się gada że coś spadnie abstrakcyjnie nisko, bo to nic nie kosztuje.

   2
  1. sumadartson

   Pewnie za swoich. Za POwców to by były pieniądze wywalone w błoto, bo tu naczelnym prawem jest doktryna newmana: jak jesteś z peło to żaden sąd palcem nie ruszy do wyborów.
   Praworządność taka. Broniona przez Unię Europejską, z PE, KE i TSUE na czele, ze wskazania oPOzycji.

   13
  1. sumadartson

   Sądzę że nagroda za wskazanie sprawcy może nie wystarczyć na pokrycie kosztów zadośćuczynienia za zniesławienie rzekomego sprawcy, zwłaszcza gdy ów objęty byłby doktryną niumana, czyli był członkiem peło.
   Tych z pis moźna oskarżać i lżyć bezkarnie, zwłaszcza mając do pokazania w sądzie legitymację niemieckiej agentury.
   Sąsiad to zwykle niegupawy gostek był. Polskojęzyczni zapewne chwilowo skołtunili mu wełnę

   7
   1. karnak

    Nie brnij w tej narracji. przeproś, żałuj i odpraw pokutę, bo przyłożyłes rękę fejk niusowi.
    Na drugi raz sprawdzaj rzetelność informacji, bo możesz skrzywdzić innych.
    No chyba, że kłamstwami i pomówieniami chcesz pomóc iwoksuT w dojściu po śniętych rybach do władzy?

    1
  1. noob

   Moze byc Krakow naprzykład.Co to znaczy wygrywa wszystko? tz oddam mi fotke zrobiona u kolegi na telefonie czy demo.Moze reno clio rocznik 1991?Musialbym cienajebac gdyby doszlo do spotkania,nie odmowilbym sobie ,za nerwowy jestem do takich gownojadow jak ty.

   10
   1. animetal_slave

    Panie Noob. Jest Pan wybitny w tym co robi, tak jak Pan Dociekliwy i Pan Red. Dziekuję za każdy wpis.
    Wider swider może się kiedyś zreflektuje, na razie potrafi obrażać i prowokować, wynika to z frustracji.
    Bo przecież szczęśliwy i spełniony inwestor nie potrzebuje forum, aby przekonywać o swoich finansach.
    Pan pomaga innym, wider chwali się swoją mądrością. Szkoda czasu i energii na dyskusje z nim.

    Rynek w USA tylko rosnie a Wider razem z nim. I w porządku. Każdy otrzyma zapłatę za swoją grę.

    Pozdrawiam

    14
    1. noob

     Panie animetal_
     Temu debilowi od ltc wydaje sie,ze jest sprytny i taki” cool”gosc.Tak naprawde to koles jest cienka dupka i tyle.Starczy tego kabaretu,osoby czytajace niech same wyciagna wnioski .Zamykam z nim temat definitywnie.

     Pozdrawiam rowniez.

     13
   2. wider_swider

    To forum służy mi jedynie do badania psychologii. Napisałeś kilka razy że już nie odpiszesz więc wykonałem prosty test. Banalny trigger wystarczył żebyś pokornie złamał swoje postanowienie i zrobił to czego ja chce. Cienki bolek jesteś. Manipulacja to podstawa rynków. Pozdro. Skończyłem naszą pogawędkę.

    1
    1. animetal_slave

     wider_swider 29 lipca 2022 o 01:09Zaloguj się, aby odpowiedzieć
     Ale ze mnie czyta skubaniec, ale ze mnie czyta. Jak z otwartej księgi. Wszystko wie. No bezradny jestem na rynku i tak aż do grudnia, bo potem mam wytyczne.
     Że wszystkim masz rację, ale mnie przejrzałeś. Kończę już ten kabaret bo faktycznie wstyd w samym dołku bessy napisać o nadchodzących wzrostach.
     Tylko co tu robić teraz do grudnia?
     Oooo, wiem! Zniknę to może przyjdzie ten oszołom, który nie potrafi sklecić jednego zdania po polsku i jakimiś hieroglifami przekazał myśl zza światów- SP500 poniżej 2000 pkt. Jeśli się pojawi to na pewno rzuci jakąś błyskotliwą myśl i będzie wiadomo co grać do grudnia.
     OK, zniknąłem.

     6
 15. Pc39442

  nasz prawnik-geopolityk Wojczal twierdzi ze demografia Chin zmniejsza prawdopodobienstwo wojny. Colby twierdzi wrecz przeciwnie ze wszelkie napiecia wewnatrz Chin zwiekszaja ryzyko a ew. wojna wcale nie wymaga wielkiej z punktu widzenia Chin armii. wkurwionych mlodych jest duzo. Bo spowolnienie gospodarki i rozwarstwienie juz robia swoje. Wielu z tych mlodych nie ma zadnych szans na znalezienie zony i zalozenie rodziny. coraz wiecej nie bedzie mialo szans na sukces na rynku pracy. to jest mieszanka wybuchowa. a Amerykanie wizytujac raz po raz Tajwan jakby nakladaja na ten buzujacy garnek chinski pokrywke, zwiekszajac cisnienie. nie wyglada to pieknie.

  2
 16. Pc39442

  @szlachcic

  wojna na Ukrainie z tego co slysze z wielu zrodel, ostatnio tez od brytyjskiego generala, potrwa jeszcze rok. O ile Chiny i Korea Pln nie wlacza sie aktywnie. a moga. wtedy mamy scenariusz proxy war USA-Chiny u naszych granic.

  1
  1. sumadartson

   Ech stratedzy, cały rok będą Ukraińcy utylizować onucę odciętą od dostaw i uzupełnień w obwodzie chersońskim?
   Tayna strategia z Tęgoborzy zakłada decydujące o klęsce onucy starcie.
   “Nad rzeką w pień jest wycięty”.
   I “do Azji ujdzie strwożony”.
   Dyskontujemy ostateczną klęskę pucina.
   Kosmos

   1
   1. Pc39442

    operacja chersonska potrwa ze dwa miechy jeszcze. potem pauza operacyjna bo jesien.. potem jakas szarpanina zimowa przy mrozach. potem dopiero wiosna-lato 2023 walna operacja na Mariupol i podzielenie teatru z odcieciem logistyki. tak bym to widzial. w miedzyczasie calkowite odciecie Europy od gazu i panika z blackoutami i z czasowymi przestojami przemyslu.

    2
    1. sumadartson

     Przez dwa miechy to onuca nad Dnieprem z głodu wyzdycha odcięta od zaopatrzenia. Choć z drugiej strony pucin powinien wyjść z wojny maksymalnie zutylizowany, więc dłuższa wojna to większa klęska onucy.

     1
 17. karnak

  Nie jest źle jak na razie, ameryka się poddźwignęła – robią płytką korektę, my zaliczamy dzisiaj korektę w locie Cudem Nad Wisła. a jutro … wiadomo ruszamy na podbój, jak to pisze smadartson, kosmosu. 🙂

  2
  1. sumadartson

   Dziś oprócz cudu uniknięcia spadków początkowym pesymizmem globala, mamy kolejny cud; nadwyżka budżetowa po 7 miechach wynosi prawie 38 mld złotych. Piniendze są i będą…
   No ale musi być cud nad Wisłą, gdy Polską śpiewa: O Maaatko Booga, chciej zlitować się…

   2
  1. sumadartson

   To nie jest klin. 4 nie zeszła poniżej szczytu 1 (w kursach zamknięcia). Zejście 4 poniżej szczytu 1 – warunek konieczny do uznania klina.
   No to klina. Zdrowie waszmościów w rocznicę Cudu nad Wisłą.

   1
     1. wider_swider

      Aaaa, czyli podnieta na początku fali B to dołek. W takim razie wszystko się zgadza. Ja falami już nie rozliczam bo wg mnie dopasowuje się je po fakcie. Mój scenariusz to w niedalekiej przyszłości zjazd połowy wzrostu od dołka czyli powiedzmy korekta do 12300-12500 i następnie ATH.

  1. duch_natury

   Nie jestem ani totalny, ani normalny, cyferki mnie nie interesują bo nie mam mocy aby je weryfikować.

   Będę się cieszył jak przeciętny Polak najbliższej jesieni-zimy będzie miał za co kupić jedzenie, opłacić rachunki za ogrzewanie i prąd i jeszcze zostanie mu chociaż trochę na “życie”.

   5
 18. karnak

  To, że Ty tak nie uważasz (czym jestem mile zaskoczony) to nie znaczy, że dla opozycji jest to dobra wiadomość – przecież gołym okiem widać, że chcą zdobyć władzę po trupach i dla nich im gorzej się dzieje tym lepiej, bo można wtedy rządzącym przyłożyć.

  7
  1. noob

   Tak samo mozna napisac ze robia wszystko aby władzy nie stracic.Zabieraja tym co sobie rade daja i oddaja nierobom,leniom,koles dostanie za darmo na flaszeczke od panstwa dodatki,głosy maja zapewnione.Otworz firme,podejmij ryzyko,kredyty itd jak padniesz,miałes pecha.Jak sie uda,to zostaneisz oskrobany zeby dac pozostałym w zamian za głosy.Naprawde trzeba to tłumaczyc? no bez jaj.

   20
 19. datik

  …. psubraty POniemieckie.
  —————————
  Niedziela, deszczowy poranek. Czekajac na “Kawa na ławę” przełączyłem na TVPinfo, program publicystyczny prowadził redaktor Kłeczek. Ten znany przede wszystkim z pyskówek z politykami opozycji bezczelny redaktor był w niedziele nad wyraz powściągliwy bo przecież bronił sprawy dla rządu nie do obrony, działania służb od pierwszych sygnałów skażenia Odry. Poszukałem nieco w necie, Miłosz Kłeczek zarabia ponoć 70 tys. miesięcznie a jego firma otrzymała niedawno ponad 3 mln pomocy publicznej. Za taką kasę każda kanalia zgodzi się być jeszcze większą kanalią, pytanie, jakie ty masz korzyści z produkowania się tutaj ?

  19
     1. karnak

      Przecież to wszysko jest wiadome i nie ma się co powtarzać.
      To jest w programie PIS.
      Najważniejsze to:
      1. Nie dać się lewactwu w Unii
      2. Zachować suwerenność do stopnia zapisanego w traktatach
      3. Dbać o interesy Polski, a nie Niemiec, czy innych państw

      8
      1. dino54

       Przeciez Morawiecki i spolka tak sie cieszyli ze dzieki nim Niemka von der Leyen zostala wybrana na Przewodniczaca Komisji Europejskiej.To jakie to dbanie o nasze interesy przeciez wybrali Niemke.Probaganda jedno a zycie to drugie jak mowil Kurski ciemny lud wszystko kupi.

       6
       1. karnak

        Robią to co jest możliwe w danej chwili, nie zawsze można działąć tak, jakby się chciało.
        Ale celu nie tracą z oczu i to jest najważniejsze.
        Jak już pisałem nie ma opcji do rządzenia bez grzechu, a zdwoja złego POPIS wybieram PIS.
        Ty widzę. że bronisz PO.
        A wybory rozstrzygną.

        2
        1. dino54

         Ja nikogo nie bronie tylko powinnes wiedziec czlowieku ze kazdy ma inny interes jesli ty masz inters wv PIS to glosuj na pis ja nigdy na populistow nie zaglosuje bo drukuja pieniadze bez opamietania i okradaja tych ludzi ktozy maja jakiekolwiek oszczednosci bo wywolali potezna inflacje.Daje przyklad jesli ktos mial 100tys oszczednosci to niby ma po roku tyle samo jego wartosc jest conajmniej 15tys nizsza.Drugi przyklad w 2015 robilem ocieplenie domu zapacilem za m2 robocizny tyle samo co sasiad ktory robil kilka lat wczesniej, ceny byly stabilne.W tym roku drugi sasiad robi to samo co ja i musial zaplaci 3 razy tyle co ja placilem za m2 robocizny. PIS popieraja golodupce ktore licza ze im zuci cos ochlapow ale w zyciu nie ma darmowych obiadkow.

         9
         1. dino54

          Tak naprawde to kazy z was ma gebe pelna frazesow o Polskosci a w garazu auto Niemieckie podobnie sprzety w domu.Pamietam jak ten najwiekszy patriota ktorego Pan Wojtek wywalil z bloga wygadal sie ze corce kupil wypasione BMW i tak to jest z tym waszym patriotyzmem.

          6
   1. wider_swider

    Jak na moje oko rynek już wszedł w fazę przegrzania więc to bardzo fajne poziomy na rozegranie cofnięcia. Największym problemem jak dla mnie byłoby wyznaczenie targetów bo moim zdaniem dołki już nie zostaną pogłębione.

    1
    1. duch_natury

     Dla mnie od poziomów targetu ważniejszy jest timing a ten wyznaczam od połowy października do połowy listopada (tam mi wychodzi z analogii).
     Poziomy same się odnajdą w październiku jak zobaczymy całą dotychczasową strukturę.

     2
     1. wider_swider

      Brzmi jak dobry plan. Powodzenia. Ja shortów nie dotykam ale również czekam na niższe ceny. Najgorszy scenariusz dla mnie to siłowe wepchnięcie Nasdaqa na nowe ATH bez korekt. Masz jakiś pomysł na pretekst spadków? Ponowny wzrost inflacji? Surowce mocno spadły więc nie będzie o to łatwo. Bez tego stopy nie muszą być agresywnie podnoszone. Spółki też póki co mają dobre wyniki. Jak dotąd cały ten kryzys to z dużej chmury mały deszcz.

      1. duch_natury

       “Masz jakiś pomysł na pretekst spadków?”

       Myślę, że rynki zaczną spadać a złe infa pojawią się dopiero jesienią gdy trzeba będzie odebrać towar na cykliczną hossę.
       A co to będzie nie mam pojęcia, nie śledzę mediów i nie za bardzo się tym interesuję.

       1
  1. datik

   Myślę, że mniej jest teraz u nas obcego kapitału. Nie mam pojęcia czym kierują się zarządzający pieniędzmi z PPK ale czy decydent z poważnego funduszu zaryzykuje wejście w spółkę w której zarządzie jest przykładowo taki Janusz Kowalski, obecnie poseł ? Pytanie raczej retoryczne.

   “…. Wtedy to, po wygranej PiS w wyborach, wszedł (J.Kowalski) do zarządu PGNiG i zasiadał w nim do listopada 2016 r. “Spółka wypłaciła mu łącznie 2,178 mln zł (z tego 516 tys. zł już odejściu z pracy)” – podaje WP. ”

   https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,28794192,janusz-kowalski-wsrod-milionerow-pis-razem-zarobili-az-267.html#do_t=38&do_g=5&do_s=B&do_w=46&do_v=644&do_st=RS&do_sid=717&do_a=717&s=BoxNewsImg1&do_upid=644_ti&do_utid=28794192&do_uvid=1660644009882

   7
  1. duch_natury

   @wider
   Zebrałem moje średnioterminowe spojrzenia na rynek z lipca-sierpnia (względem projekcji tych linków co podałeś uważam, że jesteśmy w analogii 2008 dalej bo już w grudniu 2008 (a nie w maju) – ale tak czy owak nadchodzi czas prawdy o hossie w US 🙂

   duch_natury 26 czerwca 2022 o 07:33Odpowiedz
   @wider
   “I na koniec analogie – podwójne Kitchiny wstecz

   – 2008-2009 – jesteśmy 10-11.2008 – i tutaj nastąpiło 2 miesięczne odreagowanie potem nastąpiła fala kończąca z kulminacją 03.2009”

   duch_natury 8 lipca 2022 o 17:11Odpowiedz
   @Red
   Zobaczymy we wrześniu / październiku – ja ten wzrost na W20 (rozpoczęty w maju) traktuję jako rozbudowaną nieregularną korektę, po której nastąpi jeszcze jesienna dobitka.
   A na razie zgodnie z powyższym dłuższa chwila oddechu i przeplatana korektami wspinaczka >1800.

   duch_natury 15 lipca 2022 o 02:13Odpowiedz
   Podsumowując dzisiejszy dzień mi się podobał – mocne sygnały blogowe – trolle i niezdary co dostrzegają trend na kilka dni przed jego zwrotem mają poklask – zwiększone natężenie emocji na blogu – przyszły tydzień będzie przełomowy.

   duch_natury 15 lipca 2022 o 20:43Odpowiedz
   Moje zdanie znasz:

   – był ten spadek surowcowy o 2-3% którego mi brakowało
   – był spadek na W20 do 1600 którego mi brakowało
   – Usiaki się ładnie wybronili
   – ciamajdy i trolle forumowe (Prezess i Ceber) zauważyli bessę SSSS

   więc ruszamy z większym odbiciem

   duch_natury 17 lipca 2022 o 08:31Odpowiedz
   W moim scenariuszu 1-2 miesiąc do góry i potem jeszcze jedna fala w dół z kulminacją późną jesienią (październik – grudzień).
   Czy ta druga fala to będzie tylko zejście do podobnych poziomów co obecnie czy ich przebicie a może jakaś panika/krach – tego na tym etapie nie rozpatruję.

   duch_natury 20 lipca 2022 o 09:17Odpowiedz
   @wider
   Rym z 2008 jest dosyć sensowny bo to poczwórny Kitchin do tyłu. Dlaczego jesteśmy w tej analogii 11-12.2008 – ustaw sobie wykres tygodniowy – podstawowe oscylatory Macd, Stochastic, RSI – i dokładnie zobaczysz to podobieństwo.

   duch_natury 25 lipca 2022 o 18:21Odpowiedz
   Według mnie jeszcze nie koniec tego swingu wzrostowego

   duch_natury 27 lipca 2022 o 13:39Odpowiedz
   Musiałby też na jesieni wyskoczyć gruby czarny łabądź, którego nie ma w aktualnych założeniach rynkowych.

   duch_natury 29 lipca 2022 o 09:48Odpowiedz
   Moja aktualna rozpiska falowa Usiaków zakładając jesienno – zimową słotę:

   – od 20 maja jesteśmy w korekcie (nieregularnej lub pędzącej) – w zależności od tego czy SP500 / NSQ wyjdą w obecnej C ponad szczyt z przełomu maja-czerwca.
   Odnośnie max. zasięgu tego odbicia – uważam poziom z 4-5.05.2022

   duch_natury 4 sierpnia 2022 o 17:24Odpowiedz

   W analogii 4 Kitchiny wstecz jesteśmy w okolicach 12.2008 – tam przed końcowym spadkiem wystąpiła jeszcze fałszywka w górę (u nas odpowiednik wyścia w strefę 1770-1800).

   W obu wariantach wspólny jest dołek za ok 2-4 mies. w przedziale 1400-1500.

   PS. W obu tych wariantach w US (Sp500) w analogiach powinno nastąpić niewielkie pogłębienie dotychczasowego dołka – powiedzmy ok 3500

   A Panowie róbta co chceta 😉

   3
 20. Pc39442

  nie wiem jak ktos moze myslec o kosmosach skoro przez cale lato przy wzroscie jankesa o prawie 20% wig20 stoi gdzie stal, za to jak tylko zakreca jankes to u nas od razu -2% tak wyglada najslabszy rynek na swiecie

  2
 21. Pc39442

  Budzisz zza paywalla

  Wielu zachodnich wojskowych podkreśla niezwykłą pomysłowość Ukraińców w wojnie z Rosjanami, która obejmuje i kwestie związane z taktyką, i sztuką operacyjną.

  Oni już czują, że nadszedł czas, by uciec z Chersonia i w ogóle z południa naszego państwa – powiedział Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do narodu wygłoszonym dzień po skutecznym ataku na znajdujące się na Krymie rosyjskie lotnisko wojskowe Saki. – Nadejdzie czas, kiedy uciekną z Charkowa, Donbasu, Krymu.

  Jedocześnie zaapelował do mieszkańców okupowanych terenów, by ci wsparli działania ukraińskich sił zbrojnych, przekazując informacje o ruchach wroga i zdrajcach. W tych kilku zdaniach zawarto wszystko to, co w Kijowie myśli się zarówno o nowej fazie wojny, rozszerzonych celach Ukrainy, jak i o tym, w jaki sposób ofensywa na południu miałaby zostać przeprowadzona, czyli o zmianie taktyki strony ukraińskiej.

  Zmiana taktyki
  O tej ostatniej kwestii mówi też w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy” Ołeksij Reznikow, minister obrony, przytaczając opinie swoich odpowiedników ze Stanów Zjednoczonych i z Wielkiej Brytanii.

  Rosjanie stosują taktykę maszynki do mielenia mięsa – mieli mu powiedzieć w rozmowie. – Jeśli planujesz z nimi walczyć tą samą taktyką, to my nie będziemy mogli ci pomóc. Nie mamy środków, by pokryć terytorium ciałami i pociskami, jak to się dzieje w przypadku taktyki Rosjan. Dlatego musicie zmienić taktykę, walczyć w inny sposób.

  I strona ukraińska walczy inaczej na południu niż w Donbasie, atakując precyzyjnie rosyjskie linie zaopatrzenia, magazyny paliwa i amunicji, punkty dowodzenia.

  Najpierw ukraińskie siły zbrojne w ten sposób zaczęły atakować mosty przez Dniepr w okolicach Chersonia i niszczyć, a tylko w ostatnim tygodniu przeprowadziły co najmniej 10 skutecznych uderzeń na rosyjskie składy amunicji i punkty dowodzenia. Jak powiedział mediom gen. mjr Dmitrij Marczenko, do kwietnia dowodzący obroną Mikołajowa, a obecnie – jak się spekuluje – przygotowujący ukraińską kontrofensywę:

  Uwierzcie, nasza sytuacja nie jest tak zła, jak się powszechnie uważa.

  Natalia Humeniuk, kierująca centrum prasowym Południe, powiedziała z kolei, że ukraińska armia obecnie przede wszystkim utrudnia Rosjanom rozwinięcie grup uderzeniowych oraz dodatkowo atakuje mosty na Dnieprze. Jej słowa są związane z informacjami o znacznym wzmocnieniu, mówi się nawet o tym, że Rosjanie dysponują już na prawym brzegu rzeki potencjałem 25 tys. żołnierzy i znacznymi ilościami sprzętu, są zgrupowani na Chersońszczyźnie i przygotowani do uderzenia na Mikołajów i Krzywy Róg, i dalej – na Wozneseńsk. Ten scenariusz potwierdza, mówiąc, iż to jedna z opcji, gen. Marczenko. Gdyby jego diagnozy potwierdziły się, to zapowiadana od kilkunastu dni ukraińska ofensywa na Chersoń miałaby wyglądać zupełnie inaczej, niż się powszechnie sądzi. To raczej Rosjanie byliby prowokowani do ataku po to, by po wciągnięciu ich kolumn pancernych w głąb ukraińskiego terytorium powtórzyć scenariusz spod Kijowa, gdzie pozbawieni dostaw paliwa i amunicji w pewnym momencie stanęli i stali się łatwym celem.

  Wielkiego uderzenia ze strony sił ukraińskich na Chersoń nie należy się spodziewać również dlatego, że aby odnieść sukces, jak napisał Daniel Davies, pułkownik rezerwy i ekspert think tanku strategicznego Defence Priorities, strona ukraińska potrzebowałaby cudów, i to nie jednego, lecz trzech, które powinny nastąpić w jednym czasie i w jednym miejscu. Po pierwsze, jak napisał, Rosjanie musieliby nie zauważyć, co się szykuje, i nie podjąć działań wyprzedzających. Ale to już się nie wydarzy, bo Moskale, o czym otwarcie informują ukraińskie media, nie tylko ściągnęli więcej wojska, ale również rozbudowują umocnienia. Po drugie, musiałaby przestać się liczyć geografia. Atakując w kierunku na Chersoń, strona ukraińska musiałaby przejść 20 km stepu – otwartej, płaskiej przestrzeni. Trzeci cud jest jeszcze mniej prawdopodobny. Jeszcze nigdy w historii wojen, argumentuje Davies, nie zdarzyło się, by słabsza liczebnie, a także jeśli chodzi o siłę artylerii i lotnictwa, atakująca strona zdołała wyprzeć przeważających pod każdym względem przeciwników, broniących się w miastach i wykorzystujących umocnione pozycje. A tak jest w przypadku relacji sił na kierunku chersońskim.

  Czy zatem należy przypuszczać, że ofensywa Ukrainy to wytwór hurraoptymistycznej propagandy, wydarzenie medialne, a nie realne? Niekoniecznie, jednak musimy zrozumieć, że „niezwykła pomysłowość Ukraińców w tej wojnie”, o której niedawno mówił gen. Ben Hodges, może obejmować i kwestie związane z taktyką, i sztuką operacyjną. W tym przypadku terminem „ofensywa” może być opatrzone działanie, które wcale nie przypomina klasycznego manewru tego rodzaju.

  Brawurowa akcja na Krymie
  Po uszkodzeniu przepraw przez Dniepr i niemałej liczby rosyjskich magazynów i składów paliwa strona ukraińska wykonała następne brawurowe posunięcie – uderzyła na znajdujące się na Krymie lotnisko Saki. Kosztowało to Rosjan, jak skrupulatnie obliczyli zachodni specjaliści, utratę od 6 do 14 samolotów, w tym 3 Su-30 i 6 Su-24, o szacunkowej wartości 1 mld dol. Elliot Higgins, jeden z twórców i dyrektor niezależnej agencji śledczej Bellingcat, napisał, że nie może przypomnieć sobie dnia, w którym Rosjanie straciliby więcej za jednym zamachem. A Mick Ryan, emerytowany generał australijskich sił zbrojnych, komentujący dla światowych mediów przebieg wojny na Ukrainie, napisał, że straty Rosjan są znacznie, znacznie większe niż wartość zniszczonych samolotów. W jego opinii skuteczne uderzenie na lotnisko znajdujące się na Krymie, w odległości 300 km od linii frontu, podważa zaufanie Moskali do własnych systemów obrony przeciwlotniczej, w tym przereklamowanego S-400.

  Rozszerzenie obszaru, na którym są prowadzone aktywne działania, oznacza też, że rosyjscy dowódcy wojskowi będą zmuszeni rozproszyć swoje ograniczone przecież siły, bo będą chcieli chronić inne potencjalne cele ukraińskich uderzeń, takie jak główna baza floty wojennej w Sewastopolu czy słynny most Krymski. Franak Viačorka, doradca Swiatłany Cichanouskiej, poinformował dzień po ataku na lotnisko w Sakach o serii kilku eksplozji w rosyjskiej bazie wojskowej niedaleko białoruskiego Homla, 100 km w linii prostej na północ od Czernihowa. Jeśli te doniesienia się potwierdzą, to oznaczałyby one, że strona ukraińska, precyzyjnie atakując cele wojskowe położone za linią frontu, dąży do rozproszenia rosyjskiego potencjału, a w efekcie jego osłabienia, bo wiadomo, że Moskwa ma zbyt małe siły, by obsadzić front ciągnący się na długości 2,5 tys. km.

  Równie znaczące jest w opinii Mike’a Ryana zniszczenie przez ukraińskie siły zbrojne czterech dużych magazynów z bronią i składów paliwa, znajdujących się w Sakach. Ryan w tym przypadku używa porównania do ataku na Pearl Harbour, tyle że tam Japończykom nie udało się zniszczyć amerykańskich zbiorników paliwa i uzbrojenia, co w dłuższej perspektywie wpłynęło na losy wojny. W przypadku ataku na rosyjskie lotnisko wojskowe na Krymie sytuacja jest inna. Ukraińcy zrealizowali swój plan w 100 proc., więc zdaniem australijskiego eksperta konsekwencje dla przebiegu dalszych działań zbrojnych będą poważniejsze.

  Tym bardziej że jak przypomnieli dziennikarze „The New York Times”, od kilkunastu dni na okupowanych przez Rosjan terenach prawego brzegu Dniepru znacznie zaktywizowała się ukraińska partyzantka. Eliminowani są kolaboranci, tak jak stało się to w przypadku wicemera Nowej Kachowki, pojawia się coraz więcej informacji o tym, że Moskale obawiają się swobodnie przemieszczać, współrzędne atakowanych później celów są przekazywane ukraińskim siłom zbrojnym.

  Wydaje się, że Ukraińcy wykorzystali w przypadku tego, co się określa mianem ofensywy na Chersoń, pochodzące jeszcze z czasów sowieckich analizy, jak słabsza strona powinna prowadzić wojnę asymetryczną, partyzancką. Jeszcze w latach 60. Rosjanie, badając konflikty tego rodzaju, doszli do wniosku, że strona słabsza zazwyczaj nie jest w stanie wygrać w otwartym starciu, ale by odnieść sukces, wystarczy jej odebranie przeciwnikowi inicjatywy strategicznej. Polityczne koszty kontynuowania wojny są w świetle tej teorii zawsze w przypadku strony silniejszej wyższe. Choćby dlatego, że wszyscy spodziewali się szybkiego i łatwego sukcesu, a przedłużające się zaangażowanie pociąga za sobą wzrost niepożądanych, najczęściej o charakterze wewnętrznym, zjawisk w państwie większym, atakującym. Tak było w przypadku amerykańskiej wojny w Wietnamie, ale również dwóch interwencji w Afganistanie – sowieckiej i amerykańskiej. Wydaje się, że Ukraina stara się przyjąć podobną taktykę. Odcina rosyjskim siłom zbrojnym powietrze, atakując linie zaopatrzenia, pozbawia je mózgu, eliminując punkty dowodzenia, a rozszerzając obszar operacji, zmusza do ciągłej adaptacji do nowych realiów. To utrudnia planowanie, nie mówiąc już o manewrowaniu.

  Rozmowy z Rosją są możliwe, ale…
  Z tym wszystkim łączy się nie mniej istotny obszar polityczny, bo wojna – jak wiadomo – jest przedłużeniem polityki, tylko uprawianą przy użyciu innych środków. Zełenski, przemawiając po ataku na krymskie lotnisko, podjął kwestię przyszłości anektowanego w 2014 r. półwyspu, mówiąc:

  Region Morza Czarnego nie może być bezpieczny, gdy Krym jest okupowany. W wielu krajach wybrzeża Morza Śródziemnego nie będzie stabilnego i trwałego pokoju, dopóki Rosja będzie mogła używać naszego półwyspu jako swojej bazy wojskowej.

  Dodał również:

  Dzisiaj wiele uwagi poświęca się Krymowi. I to jest prawidłowe, dlatego że Krym jest ukraiński i my nigdy się nie zgodzimy z jego utratą.

  Prezydent powiedział też, co uznać należy za ważny sygnał polityczny, że wojna zaczęła się od aneksji Krymu i skończy jego wyzwoleniem. A zatem atak na lotnisko Saki jest nie tylko posunięciem wojskowym, ale również politycznym, jego istotą jest bowiem doprecyzowanie przez Kijów jednego z celów wojny i pokazanie, że Ukraina ma realne możliwości dążenia do jego osiągnięcia.

  Symptomatyczne jest to, że Karine Jean-Pierre, rzeczniczka Białego Domu, pytana o stosunek Waszyngtonu do tego uderzenia odpowiedziała, że Stany Zjednoczone podtrzymują wysiłki Ukrainy mające na celu obronę suwerenności i integralności terytorialnej, czego trudno nie odczytać jako aprobaty dla ataku na Krym. Jest to o tyle ciekawe, że ukraiński minister obrony kilkakrotnie już podkreślał, iż oczekiwania, by strona ukraińska nie atakowała przy użyciu otrzymanych od Amerykanów systemów rakietowych celów w Federacji Rosyjskiej, nie dotyczą Krymu. To, co stało się w ubiegłym tygodniu, zdaje się potwierdzać tę interpretację.

  Równolegle doradca Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział, że rozmowy z Rosją są możliwe, ale dopiero po tym, jak Moskale doznają kilku porażek w polu, a Andrij Jermak, szef administracji Zełenskiego, stwierdził w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina, że Kijów chciałby przed zimą zakończyć, oczywiście na własnych warunkach, aktywną fazę wojny z Rosją. Podobnie chyba myśli Kurt Volker, były specjalny wysłannik na Ukrainę za administracji Trumpa, który w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy” zapowiedział zmiany na korzyść Ukrainy tej jesieni. Również na tego rodzaju podejście wskazuje niedawne, wspólne oświadczenie premiera Johnsona i prezydenta Macrona, w którym znalazło się istotne zdanie, że prezydent republiki i premier potwierdzili swoją determinację, by wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne.

  Jak można przypuszczać, strona ukraińska liczy nie tyle na sukces wielkiej ofensywy na Chersoń, bo ten w związku z relacją sił byłby chyba mało prawdopodobny i z pewnością okupiony wielkim stratami po stronie atakujących, ile na powtórkę scenariusza spod Kijowa. Rosjanie pozbawieni zaopatrzenia i stale atakowani – zarówno przez partyzantów, jak i ukraińską artylerię i siły specjalne – mieliby dojść do wniosku, że pozostanie na prawym brzegu Dniepru jest z ich perspektywy zbyt ryzykowne i ogłosić, oczywiście „w geście dobrej woli” ewakuację. Po tym jak Ukrainie udałoby się odzyskać jedyną zajętą przez Rosjan stolicę prowincji, mogłyby zacząć się ewentualne rozmowy pokojowe. Ale już w zupełnie innych warunkach. Moskwa stała by wówczas oko w oko z coraz silniejszym i pewnym siebie przeciwnikiem, a na dodatek sankcje Zachodu byłyby już odczuwalne. I taki jest strategiczny i polityczny – jak się wydaje – cel ukraińskiej nieszablonowej ofensywy na Chersoń.

  Autor
  Zdjęcie Marek Budzisz
  Marek Budzisz

  6
 22. ML.36

  @Mac
  Średnia długość cyklu zachęca do poszukiwania dołka tam gdzie
  go szukasz, ale taki DAX pokazał między dołkami 27 M, co może
  wystarczyć do zakwalifikowania ostatniego cyklu do cykli krótszych.
  Na tygodniach wskaźnikowo jest OK, struktura też jak by kompletna.

  1. toya

   Jak się trochę złagodzi warunki (np. maksimum 35 sesyjne, albo nie na następnej, ale w ciągu w 2 sesji) to wpada parę sygnałów

   Październik 2013, listopad 2016, maj 2017…

   Ale to “analyza” na chłopskie oko z krakowskiego Kleparza, a nie profesjonalne czary mary z formułami w Macrobondzie.

   6
    1. toya

     “Czyli kosmos”

     Łyżeczka dziegciu:

     Nie bawiąc się w określone % spadku, to taka reakcja jak diabeł na wodę święconą na lokalne (kilkudziesięciosesyjne) maksimum poprzedzone wielomiesięcznym minimum najbardziej przypominają świczki z sesji 6. (maksimum),7. i 8. (reakcja) stycznia 2009.

     Traktując to dosłownie musielibyśmy jeszcze pogłębić dołek o połowę szerokości konsolidacji. To dawałoby poziom 1500 pkt.

     …a potem 3800.

     3
     1. sumadartson

      “To dawałoby poziom 1500”
      Poziomy pereł ze stycznia 2009 okazały się śmiesznie niskie już w sierpniu 2009, pomimo wodospadu do marca 2009.
      Co tu można jeszcze dyskontować negatywnie, gdy wszystko złe już w cenach.
      Kosmos.

 23. datik

  PKN
  Czy ktoś czytał może analizę wyników za 1. półrocze ? Mnie wydaje się, że wszystko było tam super i ta wyprzedaż w dniu publikacji dość dobrze oddaje sentyment do “pereł”. Chyba, że jakieś “ale” tam było ?

  Ps
  ktoś nieźle podał zaraz – może noob ? -że będzie jeszcze podbitka do 72

  2
    1. rivsay

     Jeżeli będzie/jest prawdziwa bessa to powyższe poziomy to nic, bez znaczenia w sensie minimum 🙂

     Są zdania odrębne jak słynne 3800. Jedyne co wszystkim mogę polecić to żadnego ALL IN na lewarze, bo zrobią kiedyś miesięczną konsolę i tu ludzi ubędzie 🙂

 24. Neptun

  USDPLN odbił od 4,52 w mojej ocenie odbicie zdechłego kota, co zonacza że wzrostów na akcjach będIe ciąg dalszy. Na bananie mbank + 3% a potem -5%, na wykresie od połowy lipca rośnie, nie łykacie ściemy o spadkach, jutro mega podbitka na bankach bo wyniki PKO biorąc po uwage że raty hipotek ×2 to musi być mega zysk a grubasy chcą tanio kupić.
  Sytuacja na świecie wygląda tak że USA zbija cene ropy, nawet z Iranem chce sie dogadać, kacapy przegrywaja wojne a Pelosi jedzie do Tajwanu, łączac te fakty USA czuje sie mocne i gielda rośnie bo hegemonia ameryki jest utrzymana, brzmi teoche jak GuyFawkes hehe.
  Co do ceberexx i innych troli PO chcę wam powiedzieć że nie wygracie sprzedawczyki, bo primo najważniejsze nie macie programu politycznego.
  Jak można powiedziec że popieram partie co nie ma programu politycznego, to tak jakby powiedziec jestem debilem ale tylko ja o tym wiem hehe.
  Udanych realizacji zyskow 😉

  18
 25. raksz

  @Pan Max2
  Dlaczego pochlebia Pan, jak Pan to określa “Pisiorom”, określając wszystkich samodzielnie myślących tym epitetem. To tak jakby każdego półgłówka niezdolnego do przeprowadzenia najprostszego procesu niezależnej analizy, określał Pan słowem “POpapraniec”. Przecież to uwłacza półgłówkom.

  3
  1. Max2

   Definicja Pisiora, wg słownika slangu :

   Człowiek z prawicowymi poglądami wykluczającymi aborcję, wyznającemu “religię Smoleńską”, religią w szkole, popierający pasożytnictwo kościoła rzymskokatolickiego na podatkach niewierzących obywateli oraz pedofilię jego funkcjonariuszy, celebrujący “żołnierzy wyklętych” a jednocześnie wybiórczo przyklaskujący lewicowemu rozdawnictwu funduszy dystrybuowanymi w różnej formie (500 , odliczenia podatkowe) wsród elektoratu typowego dla partii PiS. Namiętnie ogląda TVP info, wierzy bezkrytycznie w treści podawane w tzw. “paskach” oraz peroruje o “wstawaniu z kolan”. Usprawiedliwia machlojki rządzących uprawiających prywatę, wracając do casus afery “ośmiorniczek” z końca rządów PO.

   10
   1. duch_natury

    wystarczy podmienić na religię LGBT i oddania kompetencji UE a paski w TVP zamienić paskami w TVN i afery PIS dobrać wedle życzenia i masz obraz drugiej strony

    A co ciekawe obie strony uważają się za jak to piszecie samodzielnie myślących 😉

    14
     1. duch_natury

      Różnica jest taka, że Ty wiesz jak wygląda ziemia i kosmos (bo pokazali film i wyświetlili pasek) a ja nie wiem. Nie wiem czy ziemia jest płaska, wklęsła, kulista, kraterowata. Każdą koncepcję można badać tylko fragmentarycznie.
      Więc z badań wiem, że na wielu dużych fragmentach były prowadzone badania i nie wykazano kulistości. Tylko tyle i aż tyle. Nie przywiązuję się do koncepcji bo nie jest mi to potrzebne ale nie łykam jak pelikan narracji i projekcji 3D jakimi nas faszerują w mediach.

      6
      1. Max2

       Niewiele wiesz, (negujesz) ale wiesz że inni uważają się za samodzielnie myślących, (wg Ciebie nie są) tym samym stwierdzając że to tylko Ty masz panaceum na rację. Sam siebie negujesz. 🙂 A skąd wiesz że żyjesz ? 🙂 🙂

       5
       1. duch_natury

        “A skąd wiesz że żyjesz ?”

        Oczywiście, że nie mam takiej pewności może jesteśmy w grze, symulacji 😉

        “inni uważają się za samodzielnie myślących,”

        Samodzielnie myślący to w moim świecie ten, który nie przyjmuje faktów podawanych przez kogoś innego tylko je samodzielnie weryfikuje, nie utożsamia się z jakimikolwiek narzuconymi poglądami, sektami, stowarzyszeniami, ruchami.
        Ale każdy może mieć swoją własną definicję i nie mam nic przeciwko. Każdy ma i żyje w swoim własnym świecie (czy tego chcesz czy nie).

        2
        1. Max2

         Samodzielnie myślący to w moim świecie ten, który nie przyjmuje faktów podawanych przez kogoś innego tylko je samodzielnie weryfikuje,

         Wybierz się do muzeum Kopernika w Warszawie. Tam nawet fakty które widzisz są ułudą. 🙂

         1
 26. Pc39442

  Przecietny wyborca PO
  -uwaza ze to dobrze ze KPO nie ma bo gdyby bylo to by pomoglo PiS.
  -chcialby dymisji rzadu RP z powodu zatrucia Odry
  -nie wie ze w Czechach, w niemieckiej Solawie sa podobne przypadki
  -nie wie w ogole o aferze Schwesig w Niemczech
  Zauwazylem ze wyborcy PO wypieraja temat polityki wschodniej. Byc moze dlatego ze za PO byl etap appeasementu i resetu z rosja a sledztwo smolenskie zostalo upupione.
  I tu dochodzimy do mitu religii smolenskiej.
  Temat smolenska zostal przez tuska wysmiany. Kilka miesiecy po katastrofie tusk dostal odznaczenie niemieckie z rak merkel. Order Karola Wielkiego. Wczesniej zostal uhonorowany orderem Rathenaua.
  Warto poczytac kim byl ów Rathenau.

  10
  1. Pc39442

   Merkel widziala w tusku odbicie samej siebie. To z powodu historii rodzinnej. Jej dziad byl Polakiem. Kazmierczak zdaje sie. Postanowil wyjechac do Rzeszy a wiec po prostu przejsc na strone Rzeszy. Tak samo ona widziala tuska. Czlowiek z rodziny mieszanej, z miasta hanzeatyckiego. Slabe zakorzenienie w historii polskiej. Slaby rodowod bo rodzina robotnicza bez tradycji.
   Czlowiek z plasteliny ktorego odpowiednio wspierajac cala kariere mozna kontrolowac jak pieska na smyczy.

   12
   1. Pc39442

    Ostatnio bylo glosno o tym ze Trzaskowski nie dostanie wsparcia fundacji niemieckich na swoj zlot mlodzieżówki.
    Rozgorzala prawdziwa bitwa o pieniadze ze Stiftungów Adenauera i Bölla.
    Ale to tusk rzadzi tymi przeplywami. To jest narzedzie w ktore go wyposazyli jego patroni. I tak od 30 lat.. pieniadze i medale za zasługi no i iczywiscie staniwiska w UE. Na ktorych byl dublerem. Bo albo Juncker albo potem Weber byli tymi ktorzy rzadzili.

    Teraz podsuwaja tuskowi jako smakowita przynete stanowisko szefa KE. Cena? Wpedzenie Polski do Eurozony i przyklepanie federalizacji czyli landyzacja Polski.

    8
    1. Pc39442

     Podsuneli mu te afere odrzanska a on poszedl all in i za dobra monete wzial te informacje z niemieckiego radia o rteci. Myslal pewnie ze to pilka wystawiona dla niego i juz kopnal jak Lewandowski no ale okazalo sie ze jest na spalonym. Wiara zupelna w informacje z niemieckiego radia wiele nam mówi.
     Albo on wierzy bezgranicznie we wszystko co niemieckie (nie protestowal z powodu Energiewende opartej na ruskim gazie) albo mial cos ugadane ale nie wyszlo bo po niemieckiej stronie stwierdzili ze jednak badanie nie wykazalo obecnosci.

     4
     1. Pc39442

      Omijanie tematu pokityki wschodniej, gdzie Ameryka jest glownym partnerem, nie spotkanie sie z tuskiem przez Bidena podczas jego wizyty w Warszawie. Obalenie rzadu tuska przez spisek kelnerow ktory byl kryty parasolem zewnetrznym.
      Krotko przed afera mobbingowa w lisweeku pisemko wypuscilo numer z okladka pokazujaca Dudeła trzymajacego za raczke Bidena. Ze Dudeł ma nowego patrona.
      Czyli byla proba antyamerykanskiej kontry. Bardzo szybko zbita i to tak mocno ze az sie glowy potoczyly i to nie tylko towarzysza lisenki ale i samego Dekana.

      To wszystko mowi nam ze tusk nie ma szans na rzady w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej. Wiec on naturalnie kieruje sie w strone mozliwej najwyzszej zdobyczy. I taka mu podsunieto…
      On mysli o sobie i tylko o sobie bo Polska to jest z perspektywy miasta hanzeatyckiego jedynie obszar do oclenia.

      6
  2. cebeerxx

   Zarobiłeś już na długich na złocie, widziałeś już wybicie na PGE przy 11 PLN, przez parę ostatnich tygodni po parę malunków, jak to S&P zakręca na nowe minima, a teraz jak każdy pisokmiot wróciłeś do źródeł, czyli udowadniania który wuc jest największy i dlaczego jest to Jarosław Kaczyński

   12
 27. raksz

  @ Panowie cebeerxx & duch_natury

  Czy mają Panowie mają krótkie na KGHM, czy to tylko taka bezinteresowna radość z pomniejszenia wartości portfela innej osoby? W mojej ocenie zakup KGHM po obecnej cenie zaczyna być coraz ciekawszy. Czekam z cierpliwością na 9 z przodu.

  3
  1. duch_natury

   Też uważam KGHM za ciekawą inwestycję długoterminową. Dołączę do drużyny jesienią mam nadzieję, że w strefie 70-80.

   A co do radości oczywiście nie cieszę się z czyjegoś nieszczęścia ale też zwracam uwagę na słowa KOSMOS wypowiadane często kilka razy dziennie. Warto się zastanowić czasami czy kogoś nie podpuści się do działania z konsekwencjami.

   5
  1. duch_natury

   Elliot dopuszcza możliwość jeszcze jednej podbitki. Ale też można rozpisać kompletną strukturę korekcyjną ABC 3-3-5
   Tak czy owak jesień rozwieje nadzieje na szybki kosmos.

   PS> Przy okazji moja wirtualna S_ka (w naszym zakładzie porównawczym do października) po 1760 już zarabia.

   1
   1. dino54

    @sumadartson
    Posze podac te spolki ktore sprzedane byly kapitalowi zagranicznemu w okresie rzadow PO od 2007r-2015r. Ja podam ktore zostaly w tym okresie odkupione.Prosze tylko nie wymieniac tych spolek ktore w tym okresie wprowadzono na gpw [sprzedane w ofercie publicznej osobom fizycznym i funduszom emerytalnym i finansowym]

    4
    1. sumadartson

     A co niby mieli sprzedawać jak co lepsze aktywa wyprzedali jeszcze przed 2005 rokiem za 10% wartości. Po 2007 to oni już chcieli tylko lokwidować. To co niemcy im kazali. Najpierw stocznie, potem kopalnie, ze sprzedażą Lotu i Lotosu nie zdążyli bo suweren zasadził im kopa w dupę przy urnach wyborczych.😆

     1
 28. konsultant122

  Luudzie, czy ktoś tu jest z portfelem inwestycyjnym ponad 1mln PLN? 33 sztuki KGHMu? :)) Tak to sobie perły można dobierać! Trzeba by porozmawiać z Gospodarzem by wyodrębnił forum dla ubogich:))) Darmowe porady, fuckty i polityka za 0zł , a treści inwestorskie płatne:)

  6
  1. sumadartson

   @końsultant
   Waść tępa dzida jest czy teź był bity przez dzieci jak jąkała cymbeeelix?
   @duch pytał czy mam w portfelu kghm a nie ile sztuk sprzedałem 12 i 16 sierpnia na bolkowych górkach średnio po 114, 18 zeta. Co za prostactwo na takim forum😨

   3
    1. sumadartson

     A czy ktoś ci każe kmiocie POkrzywdzony bo bity przez dzieci w szkole z czegokolwiek się tłumaczyć? Z daleka widać że powinieneś zaciągnąć się do onucy pucina i odreagować swoje krzywdy na ukrainie a nie zasrywać to forum swoimi kompleksami. Bez odbioru.

     2
    2. cebeerxx

     Zresztą tak sobie myślę, że te wolumeny 33 akcji rzucają nowe światło na twoje oburzenie, kiedy PiŚ zabrał ci w styczniu 200 złotych w ramach polskiego nieładu. Chyba wolno mi powiedzieć, że wszyscy tutaj jesteśmy z tobą w tej sprawie, nie ma zgody na przekraczanie biologicznego minimum

     11
     1. karnak

      To fakt, ale ocenę możesz wyrazić innym słowem – bardziej kulturalnym, Wiesz, jak wszyscy by to dostrzegli i byłbyś tu najbardziej lubianym z piszących za taka przemianę, bo jesteś merytorycznie jeśli chodzi o giełdę niekiepski gość.
      Nie pouczam Cię, bo może nie jestem lepszy, ale to razi jak się czyta.

      4
 29. duch_natury

  @wider

  S-ki otworzone wczoraj po minutkach zamknięte ponownie (tym razem 20pkt na SP i na zero na DAX).
  Bedę ponownie otwierał w piątek pod koniec sesji mam nadzieję, że wyżej.
  Acha i to mój ostatni wyskok – obiecuję potem już trzymam ;))))

  4
 30. karnak

  ksuT najadł się niemieckiej rtęci i mu to chyba zaszkodziło – nie ujrzysz trefnego polityka, a mógł postawić na złote algi i już by był ponownie na tronie, Ten to ma niefarta.
  Ale pisałem kto rtęcią wojuje ten od rtęci zginie.
  Niewypał.

  5
   1. konsultant122

    Przecież trzeba sprzedać za 1 zł ten KGHM , o PGE i innych sasinowych perłach nie mówiąc. I przytulić sowite wynagrodzenie od złodziei. Bedzie mowa że wolny rynek, lepiej zarządzane i inne bajki dla publiki.

    3
  1. animetal_slave

   Mac: są trzy tematy
   1. rozporządzenie o nauce z domu na wypadek zimnych dni
   2. zakłady pracy mogą wysłać ma badania ambulatoryjne przy podejrzeniu wirusa (samo podejrzenie wystarczy)
   3. trzeci tyczy ratowania banków z pieniędzy lokat/rachunków

   Wszystkie trzy tematy chyba się pojawią. Plus czwarty, jak bedziemy na ATH. Tylko na czym, hmm 🙂

 31. Griot1234

  Nie wiem czy zachód kupuje na BANANIE ale słuchałem podkasty skandynawdkich analityków o ciekawym zakładzie że może w Niemczech nie będzie już gorzej i wtedy ciekawy byłby zakup epol z wyższym beta.
  Z innej beczki akcje w Polsce są tanie ale nie jestem pewien czy złotówka nie powinna paść niedługo na kolana i to jest mój trigger na gpw. Ale mogę zmienić zdanie bo spadek PKB nie był zaskakujący jeśli pomyślimy co działo się w pierwszym kwartale.

   1. duch_natury

    Nie zdążyłem. Czekam na podbitkę. Na razie zagrali wariant dojścia do Sk200 H1 jeśli to będzie wybronione to myślę, że zdążę wskoczyć ponownie w najbliższych dniach ;))
    To nie jest jakaś dramatyczna sytuacja uciekli mi na 20pkt ale może to być jednym ruchem zanegowane w drugą stronę. Nie ma jeszcze złamania trendu i są nadziej byczków (z to tylko korekta) więc myślę, że jakaś kontra w ciągu 1-2 dni zostanie zrobiona.

Dodaj komentarz