S&P 500 contra ropa naftowa

S&P 500 ustanowił 16 czerwca swój dotychczasowy dołek rozpoczętej na początku stycznia zniżki, po czym w trakcie 33 sesji wzrósł o 13,2 proc., co były najsilniejszą tego typu zwyżką od 2020 roku.

S&P 500 osiągnął w trakcie tego wzrostu najwyższy poziom od 2 miesięcy docierając w okolice potencjalnie istotnego poziomu oporu wyznaczanego w okolicach ok. 4180 pkt. przez maksima indeksu z przełomu maja i czerwca oraz minima z końca lutego i pierwszej połowy marca.

Prawie dokładnie w czasie, w którym S&P 500 wykonywał ten najsilniejszy od ponad 2 lat 30-sesyjny wzrost, cena ropy naftowej zachowywała się prawie dokładnie odwrotnie spadając ze swoich przekraczających 120 dolarów za baryłkę (WTI) poziomów z pierwszej połowy czerwca do najniższego od końca lutego (czyli od momentu rozpoczęcia rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę) poziomu poniżej 90 dolarów.

Ewidentnie widać tu silnie odwrotną korelację i można zakładać, że nadal losy obu rynków – amerykańskiego rynku akcji i rynku ropy naftowej – będą w ten sposób powiązane. Ostatnie zachowanie ceny ropy naftowej można traktować jako jej próbę wybicia się w dół z formacji podwójnego szczytu (130 USD za baryłkę w marcu, 123 USD w czerwcu).

Jej rozmiary sugerują spadek w okolice poziomu 72 USD, a być może nawet do wsparcia wyznaczanego przez minima z sierpnia i grudnia ub.r. (ok. 65 USD).

W takim scenariuszu – zakładając utrzymywanie się wspomnianej powyżej korelacji – S&P 500 kontynuowałby rozpoczętą w czerwcu zwyżkę, być może do okolic poziomu 4600 pkt., gdzie znajduje się kolejny ważny poziom oporu wyznaczany przez szczyt z końca marca i dołki końca lutego i pierwszej połowy marca br. Warto zwrócić uwagę, że S&P 500 wybił się już z górą z kanału trendu spadkowego, w obrębie którego przebywał od początku roku. W takim przypadkach należy oczekiwać kontynuacji wzrostu o szerokość kanału, czyli w obecnej sytuacji gdzieś do okolic poziomu 4500 pkt.

Oczywiście otwartą kwestią jest to, czy ten ruch nastąpi już teraz, czy zostanie poprzedzony korektą spadkową ostatnich wzrostów, która mogłaby dotrzeć do wsparcia na poziomie ok. 3900 pkt. („prawe ramię” formacji „odwróconej głowy z ramionami” tworzącej się od 3 miesięcy?). Osobiście skłaniam się ku takiemu właśnie scenariuszowi, chociaż do jego materializacji potrzebne by było jakieś wydarzenie, które na parę tygodni „uratuje ropę”. OPEC+ w tym tygodniu praktycznie znowu odmówiła USA zwiększenia produkcji ropy naftowej, bo zapowiedziany wzrost wydobycia o 100 tys. baryłek dziennie jest zupełnie nieznaczący.

Komentarze

 1. Pc39442

  zawijam sie na urlop i robie przerwe od foruma.
  sprobuje zalozyc jakis blog gdzie bede wrzucal wykresy zeby nie ginely i mozna bylo pod nimi komentowac poszczegolne watki. Prowadzilem grupe na Discordzie gdzie pisalo kilku wariatow z USA ze mna ale to jest zbyt nachalne rozwiazanie z powiadomieniami itd wiec sprobuje z jakims blogiem. glownie chodzi o dysksje nad scenariuszami dla indeksow, z dodatkiem poszczegolnych spolek z wig20 i mwig40
  dam znac jak cos ogarne

  20
 2. cebeerxx

  To właściwie nie ma znaczenia, bo skoro S&P ma urosnąć kilkaset punktów, tylko po to żeby potem spaść, to polscy szachiści przewidując 5 ruchów do przodu, od razu zaczną spadać. Goldmany nie nabiorą nas na takie plewy

  1
 3. cebeerxx

  Wszystkie pribałtyki rosną. Pecet, dzwoń do Wilna i Rygi, bo chyba te niepiśmienne Żmudziny nie wiedzą, że są w strefie rażenia iskanderów. Musi dzikusy w skóry odziane nie wiedzą, że geopolityka się kłania

  1
 4. karnak

  Jak można myśleć, że bessa będzie dalej, gdy wszystko co już było najgorsze jest za nami.
  Dlatego ci co myślą, że pojawiające się złe dane wywołają panikę przeliczą się.
  Rynki grają już pod lepszą pszyszłość.
  Gdy każdy widzi, że jest beznadziejnie to nie czas na sprzedaż.
  Sumadartson ma rację – kupuje się teraz pod kosmos.

  7
 5. toya

  Jeśli wyjdziemy z tej konsoli górą to 1900 to pierwsza stacja drogi krzyżowej eSkowiczów. Potem 2100…

  A psioczących na PIS można tylko pocieszać, że dobra wiadomość, że to ich ostatnia kadencja. Zła wiadomość jest taka, że po nich nadejdzie w Polsce czas quasi-dyktatury z nadania Usiakowego.

  Innej możliwości – w obliczu ewidentnego zużycia się obecnej opcji i alternatywy w postaci opozycji, która zrobiłaby piwot naszej aktualnej polityki zagranicznej i wojskowej – po prostu nie ma.

  9
 6. datik

  “Bo tego gościa, który tak dużo złego zrobił dla Polski, jak nikt inny w historii…”
  “…. groźny i niebezpieczny to przeciwnik, który wszystko zrobi, by zniszczyć Polskę….”
  “Nigdy więcej Tuska, bo naród Polski zginie.”

  O tym, że kasy z KPO nie będzie

  “I to jest bardzo dobra wiadomość – niech się udławią tą kasą, ale my się nie ugniemy przed ich dyktatem – swój honor mamy.
  Nie będzie opozycja przy pomocy zagranicy zmieniać nam władzy.”
  ——————————

  Fanatyk czy kretyn ? A może połączenie tych dwóch ?

  21
  1. cebeerxx

   Fakt. Pisokmioty których chyba tu autokarami zwieźli, zostawili na placu boju największego debila z nich wszystkich. To już ten poziom umysłowego upośledzenia, że z niejaką dumą prezentuje swoją umysłową tępotę

   14
   1. karnak

    Uważaj sobie co chcesz, a ja jestem dumny z tego, że popieram PIS i nie jesteś mnie w stanie obrazić najwymyślniejszym sposobem i wyzwiskiem. Prawda was boli, ale ja nie ustanę w jej przypominaniu, kiedy będziecie kłamać tu na blogu.
    To nie ja zaczynałem.

    23
       1. karnak

        Ale po co mi to wiedzieć?
        I żeby jeszcze w pytaniu sugerować odpowiedź prześmiewczą i poniżającą.
        A fe brzydkie to rodem z moherowych beretów za co powinien wylecieć już dawno z życia publicznego ten ksut, tyle narobił szkody, no ale uczniów ma zdolnych co widać po pytaniach.

        10
 7. toya

  Blogowicz na swoim.

  Wzorem Last Kury Krzywickiego będę pisać u siebie i sam ze sobą, bo mimo wszystko lepsza schizofreniczna dyskusja niż słuchanie pijackiego bekania w towarzystwie.

  Dziękuję Panu Wojtkowi, który zainspirował mnie bardziej niż większość wykładowców, których w życiu spotkałem i kilku blogowiczom od których również podkradłem kilka pomysłów.

  Do widzenia.

  5
  1. karnak

   Nie byłbym za PISem, gdybym widział inna dobrą dla Polski alternatywę, a takiej nie ma chyba, że Ty mi ją pokażesz, ale taką, która realnie może rządzić w Polsce (wygrać wybory).
   PIS ma swoje grzechy i daaaaleko mu do ideału, ale nie ma innych lepszych, są tylko gorsi.
   Pisałem już o tym wielokrotnie i to jest spojrzenie obiektywne.

   26
 8. duch_natury

  A świstak siedzi i zawija sreberka….

  Czy lepszy Tusk czy Kaczyński – zwyzywaj kolegę, pójdź za nimi w ogień. A zanim się obejrzysz nie wyjedziesz ze swojego województwa bez pozwolenia algorytmu.

  4
   1. sumadartson

    Być może, choć sądzę że … wątpię. Powód jest prosty. W styczniu 1999 też to wszystko wyglądało na koniec świata. A niecały rok później handlowało się optimusem po 2 i 3 tysiące złotych.

    2
    1. sumadartson

     I formacje klinowo kanałowe były bliźniaczo podobne. I C B Michigan na identycznym poziomie.
     Teraz jest o niebo lepiej. Ruchal się utylizuje, hiperinflacja ustępuje, rynek w Kijowie i Mińsku się klaruje, 500 himarsów spokój gwarantuje.
     A ksut i reszta przeminą jak zły sen.

     3
 9. raksz

  Może mieć Pan rację, że jesteśmy po istotnym dołku. Dla mnie jeszcze jedno zejście na hołd pruski w horyzoncie jednego miesiąca byłoby bardziej eleganckie. 60:40. Kupowanie Pereł to doskonały pomysł- wyceny są bardzo niskie, a w przypadku zmiany oceny ryzyka geopolitycznego, w horyzoncie kilku kwartałów, powinno to dać, jak Pan to mówi co najmniej, podwojenie sakwy :-). Czego Panu jaki i wszystkim na blogu życzę.

  3
  1. sumadartson

   Ba… też bym chciał kupować taniej. 1525 pkt byłoby eleganckim poziomem. Tylko czy warto dla 100 paru punktów tracić okazję kupna pereł? Na moich wykresach ręcznie rysowanych, gdy nie było jeszcze stooq.pl ani pana Wojciecha wszystkie te krachy i bessy szybko i niespodziewanie zamieniały się w kacze dołki. Gdy pesymizm sięga szczytów głupoty a Godzilla wciąż nie wynurza się z oceanu, nie warto czekać zbyt długo. Ostrożne kupowanie do 1/3 posiadanej kasy tworzy fundament i motywuje do kupowania w przyszłości pereł s.a. pkc.

   3
  1. sumadartson

   Strach…😨. Przed czym? Przed III wojną światową? Ona trwa od września 2001 mając charakter konfliktów lokalnych tak jak widziała Baba Wenga. Nie szydź waszmość z Kondratiewa. Dokładnie co 80 lat wybucha krwawa wojna. 1861-secesyjna,
   1941 – adolf oraz tora tora, 2021 nasza granica z Białorusią i inwazja na Ukrainę chwilę potem. Kolejnej raczej już nie doczekamy

   2
 10. ML.36

  @WB
  “W takim scenariuszu – zakładając utrzymywanie się wspomnianej powyżej korelacji – S&P 500 kontynuowałby rozpoczętą w czerwcu zwyżkę, być może do okolic poziomu 4600 pkt., gdzie znajduje się kolejny ważny poziom oporu wyznaczany przez szczyt z końca marca i dołki końca lutego i pierwszej połowy marca br.”
  Te dołki mamy na poziomie 4170 pkt.
  ???
  “Warto zwrócić uwagę, że S&P 500 wybił się już z górą z kanału trendu spadkowego, w obrębie którego przebywał od początku roku. W takim przypadkach należy oczekiwać kontynuacji wzrostu o szerokość kanału, czyli w obecnej sytuacji gdzieś do okolic poziomu 4500 pkt.”
  Wybił się albo i nie.

  2
 11. fast_market

  Myślę, że wszyscy powinni być bardzo czujni bo na GPW
  przyjdzie również taki moment jak 1,5 miesiąca temu na polskich obligacjach.
  Rentowność 10Y spadła z ca 8,0% do 5,5% co daje bez mała 25% zysku.
  Po obligacjach przyjdzie czas na akcje, pewnie jak tylko odczyt inflacji będzie niższy.
  Jednakże bardziej konkretnie co do timingu to się nie wypowiem.

  3
  1. cebeerxx

   Nikt nie powinien być czujny, bo polski warzywniak w każdej bessie w ostatnich 15 latach zawsze spadał jak kamień w wodę.. Tak było w 2008 i 2011 i 2015, covidowy krach wiadomo. Max na co w bessie można było liczyć to 2-3 tygodnie korekty i marne 10% , jak jest więcej to wchodzimy w formowanie dołka. Granie na jakieś korekty w bessie na polskim bananie jest dla frajerów albo demograjków typu karniak

   7
   1. raksz

    @cebeerxx

    Proszę zauważyć: 15 lat po pierwszym premierostwie Pana Tuska. Musimy odcierpieć kilkunastoletni horyzont, ale im on dłuższy tym wbicie będzie soczystsze.

    Czy o fryzurze Pana mamy wyrażałby się Pan per: polski warzywniak, a o przyrodzeniu Pana ojca per polski banan? Czy słowo szacunek coś dla Pana znaczy?

    5
 12. macarek

  Ja bym zwrócił uwagę na dwie kwestie: zwykły Wig broni sie ma poziomie lata 2020, a zatem nie połamał swingowych układów hossy jak wig20. Jednak te dywidendy zaciemniają obraz. Więc wg mnie jeżeli to padnie to zjedziemy kolejne 30%.
  Dwa. Wiele papierów z naszego game techu zrobiło formacje odwrotu i jeden po drugim podskakują, podobnie jak latem 2020. Zatem przy tej analogi banki dołączą sie trochę później.

  1
 13. rivsay

  Dla mnie sytuacja WIG20 to jest pochodna działań NBP na złotówce.

  Nieprzejrzyste, niesprawdzalne, nie transparentne.
  Ostatnio było że te duże zakupy dla wojska będą wspomagane zyskiem NBP, plus olbrzymie zakupy z Korei. Teraz deputat węglowy też z zysków NBP. To ile tego qrde jest?? To jest niemożliwe.

  Przypominam, że Erdogan rozwalił dla swoich rządów lire turecką. 10 krotny spadek w dziesięć lat. Mam nadzieję, że aż tak nie oszaleli dla władzy u nas w Polsce.

  8
  1. sumadartson

   No kurna przełączyłem niechcący tiefałena na tvp a tu ksut przemówił że nie widzi przeszkód aby jakikolwiek kapitał kupił sobie Lotos, nawet kapitał rosyjski😨. Już miałem wywalić ksuta z telewizorem przez okno ale białogłowa krzyknęła źe to nagranie archiwalne. Panie Kurski, litości…

   3
   1. rivsay

    A MOL w ogóle nie ma nic wspólnego z ruskimi. A przestępstwa prezesa MOL związane z korupcją to wymysły głupich sądów.

    Chrzanić stacje paliw, zarabia się na przetwarzaniu.
    Nie rozumiem dlaczego pierwszy raz od transformacji z komuny, oddajemy 1/3 zysków z rafinacji Lotosu obcemu państwu. Bo to jest uwalenie Lotosu. I sprzedaż Saudi coś tam.

    3
 14. konsultant122

  Powiem tak: jako inwestor długoterminowy trzymałbym waluty obce do czasu gdy indeksy postraszą poziomami covidowymi. Tam perły i wieprze;) brałbym w troki do sakwy. A że pojawiają się wizje z kosmosu krytokonnego że bitcoin idzie na ATH 🙂 i że w ogóle ma być duża korekta w górę, to nie wiem jak inwestować. Napewno nie osiągnęliśmy w lipcu dna bessy rozpoczętej w listopadzie 2021. A czy pierwsze dno będzie jesienią , a drugie wiosną (no bo 2 dołki muszą być w przeciwieństwie do wirusa celebryty z marca 2020), tego nie wiem. Ale kryptosekciarz nadal twierdzi że bitcoin ma zrobić ATH , dopiero potem ma być recesja. Przecież odwrócona krzywa rentowności obligacji US powinna spowodować większe spowolnienie . No ale tu głosy były że jesteśmy coś ala 2006 i jeszcze mamy chwilkę przed burzą. Może więc zejdziemy na W20 na Hołd pruski, kilka mcy odbicia i dopiero minus 40% ? Nie wiem jak będzie, ale czekam na poziomy dużo niższe.

  3
  1. konsultant122

   No i wakacje kredytowe, odroczenie kłopotów, większa konsumpcja, ma niby wspomóc odbicie i dać napływ kapitału na GPW. Ale trafną ktoś uwagę dał że WIG obija się o poziomy letnie z 2020 roku po pierwszej fali covidowej hossy. Przebicie tych poziomów dałoby kolejne 30% w dół do końca bessy. Nie za szybko ? No właśnie…Tak czy inaczej większa połowa bessy wartościowo już powinna być za nami. No chyba że boczniak, męczący teraz bez wyrazu i składu przed ostatecznym dobiciem .

   1
   1. konsultant122

    Skoro 1998 rok ruskiej bessy był odpowiednikiem wirusa celebryty 2020 roku, to bessa ruska 2022/23 bedzie odpowiednikiem 2001/2003 (puk w połowie:2002) . Dlatego nastawiam się na 2 dołki , bicie w górę, ponowny retest jak wtedy.

    2
    1. konsultant122

     No cały czas zastanawiam się nad tym ATH bitcoina. Musiałby być bardzo gołębi przekaz z FED, i brak redukcji sumy bilansowej, stopy mogą jeszcze podwyższyć, ale no właśnie, czy ATH BTC jest możliwe przed załamaniem i potwierdzeniem recesji, i startem nowego QE ?
     Czy uważacie że listopadowy szczyt BTC jest końćem tego cyklu i wyżej nie będzie? Kryptosekciarz uknuł teorię że szczyt właściwy był w kwietniu /maju 2021 i teraz mieliśmy już 13 miesiecy bessy na krypto i powstanie mocna noga wzrostowa, bo dolar powinien już tymczasowo przestać rosnąć.

     1
      1. sumadartson

       A o którą z pereł s.a. waszmość pyta? Bo to na początku lotu w kosmos jedne perły zaczynają startować pod koniec bessy a inne robią dno po korekcie pierwszej fazy lotu. Ale nie pogadamy dzisiaj. Białogłowa wyłania się z łaźni….

       2
       1. konsultant122

        Ja nie poluję na perły w bessie. Ja poluję na koniec świata ala wirus celebryta z marca 2020. Wtedy worki zapełniam czym leci i trzymam aż po dwukroć, a na ostatniej hossie aż po 2 i półkroć:). Taka to strategia szlachecka.

        2
        1. duch_natury

         @Konsultant
         Na spokojnie jak może być hossa na bananie jak taka ekipa jest na L-kach.
         Na jesieni jak będą się prześcigali w zasięgach pomiędzy Chrztem a Cedynią a strach z płaskich odbiorników 16:9 będzie siany 24h na dobę można będzie myśleć o zmianie trendu.

         2
          1. duch_natury

           Piotrek ja mogę przespać bo w moim obecnym życiu money-money-money zeszło na dalszy plan.
           Ale może moje projekcje pomogą Tobie w timingu czego życzę z całego serca.

 15. karnak

  Wg mnie Stany już się nie cofną do ostatniego dołka.
  Pójdą z marszu do 4400 – 4500 następnie zauważalna korekta (ale nie za duża) i dalej do góry.
  Nasz misiek nie wytrzyma tego naporu i dołączymy do przewodnika stada.

  10
  1. cebeerxx

   Wg ciebie to gnom z Żoliborza ma 187 cm wzrostu, weekendami ściga się w KJSach, miał w życiu 100 lasek i codziennie robi zakupy w warzywniaku na rogu. A teraz wytrzyj smarki z nosa i wyłącz już to demo

   9
  1. Max2

   Bardzo dobra analiza. Jednak nie bierze pod uwagę nieobliczalności komunistów w dobie utraty władzy. (niepokoje społeczne) Chcąc odwrócić uwagę od sytuacji ekonomicznej, będą budować etos “wielkich Chin” (co się dzieje) – w co uwierzą – i zdecydują się na coś co doprowadzi ich do upadku. (atak na Tajwan?)

 16. cebeerxx

  “Szacuje się, że już teraz między 24 a 34 milionów mężczyzn w Chinach nie znajdzie żony (chyba, że znajdzie taką za granicą). Tym samym najprawdopodobniej większość z nich umrze bezpotomnie, a to oznacza dodatkowe pogłębienie zapaści demograficznej w kolejnych pokoleniach.”

  Normalnie jakbym Żoliborz widział

  4
 17. duch_natury

  karnak 6 sierpnia 2022 o 08:24Odpowiedz

  “Nasz misiek nie wytrzyma tego naporu i dołączymy do przewodnika stada.”

  Warto w swoich analizach wiedzieć kto jest przewodnikiem stada a kto macha ogonem. Bo inaczej to będą problemy z właściwą oceną sytuacji.

  Ostatnie 3 ważne dołki:

  Dołek covidowy:

  w20 – 16.03.2020
  sp500 – 23.03.2020

  Dołek 2016:

  w20 – 20.01.2016
  sp500 – 12.02.2016

  Dołek 2008-2009:

  w20 – 17.02.2009
  sp500 – 06.03.2009

  5
  1. karnak

   @duch_natury
   Odpiszę Ci tak.
   Warto porównywać sytuacje porównywalne.
   Akurat te z przeszłości udało Ci się nieźle dobrać, ale nijak się one mają do sytuacji obecnej.
   Radzę jeszcze raz rzetelniej odrobić zadanie domowe.
   Niemniej dziękuję Ci za wywołanie tematu, bo i ja włożyłem więcej wysiłku w przeanalizowanie i wyszło mi, że w Stanach prawie na pewno nie będzie teraz sporego zjazdu, a nawet jak co niektórzy liczą na ustanowienie nowego dołka, a ciągła jazda do góry z małymi, jak to Jankes potrafi, korekcinkami.
   Natomiast co mi nowego wyszło to już nie koniecznie my musimy ostro gonić Jankesa – może być trend boczny, albo powolne opadanie, jak np. od października 2011. (ale nie ostra obsuwa)
   Tak, że Stany do góry, a u nas zobaczymy i dlatego nasz rynek może być wkurzający i trudny.
   A na pewno nie będzie tak, iż to my ściągniemy Jankesa w dół i będziemy przewodnikiem stada, jak Ty sugerujesz.

   2
  1. Griot1234

   1.Tak gpw wobec nyse to taki wigg 80 ,lub NC
   2.perły w 1942 warto było kumować na nyse bo w warszawie to Niemcy stali.
   3.ciekawa rozmowa ciekawy gość, wg mnie wnipsek jeden nie sądzę aby nam się udało to co RFN.tzn nie liczmy na CP nr 6 które warto chronić z tąd koncepcja wielkiej armii u krajowych decydentów (nie nazwe już naszych frajerskich polityków nigdy elitą).Miłej niedzieli.

   1
  1. sumadartson

   Przestańże waszmość @karnak być taki małostkowy. Kończymy właśnie 80 letni cykl Kondratiewa. Przed nami nowa 60 letnia hossa hipercyklu (porównaj lata 1942-2000), a waszmość patrzy tylko na rok 1942?
   Polska będzie liderem światowego postępu i rozwoju.
   “Warszawa środkiem ustali się świata,
   Lecz Polski trzy są stolice”.
   Nawet “smok (chiński) odnowi swe lice”, jak ktoś tu pozytywnie przypuszczał, być moźe przez demokratyzację.
   Kupuj waszmość perły s.a. jako Warren czyni i 3maj i “przetaczaj przez czasy jak skałę złota”.
   I ubłagaj mądrość od Najwyższego Majestatu.

   3
   1. sumadartson

    Cykl Kondratiewa jest wielopokoleniowy. Trwa średnio 80 lat i kończy się wojną krwawą. Niebawem obaczym klęskę i skarłowacenie barbarzyńcy naszej Rzeczypospolitej.
    “A barbarzyńca aż po wieczne czasy
    Do Azji ujdzie strwożony”.
    A u Nostradama:
    “Długo oczekiwany (w Europie), on nigdy nie wróci.
    Będzie pojawiał się w Azji…”

    1
 18. konsultant122

  Na początku lata pojawia się wojna letnia
  Napoleon (pierwszy cykl)
  Wojna secesyjna (drugi cykl)
  Pierwsza wojna światowa (trzeci cykl)
  Wojna w Wietnamie (czwarty cykl)
  Wojna na Ukrainie (piąty cykl)

  I proszę mnie cykli nie uczyć i samemu się douczyć.

    1. sumadartson

     Zauważ wszak waszmość że w czasie II WŚ najkorzystniej było kupować perły s.a. w czasie tora tora tora
     i bombardowania Londynu przez nazistów z kosmosu. Chodzi o to że cykle giełdowe niekoniecznie pokrywają się z cyklami Kondratiewa.

     2
 19. konsultant122

  Jeszcze nie czasy kiedy fryzjer i sprzątaczka będą kupowali perły. Moze za 10lat?.A kiedy trzeba będzie kupować akcje w nowej wiosnie Kondratiewa to kto to wie..Problem ze słabymi ludźmi jest taki że powinni trwać 33 lata 10 Kitchinow podobnie jak każdy cykl pokoleniowy. Wiec pewnie za minimum 10lat trzeba będzie słabych ludzi wysłać do Sw.Piotra od Matki wszystkich kryzysow (?) potem ze 20lat czekać i dać wnukom złote perły o ile nie zabronią na przeczekanie.Juz nas wiosna Kondratiewa nie będzie dotyczyć.

 20. Griot1234

  Jak przy sobocie trochę fantazjujemy z cyklami to przyszla mi myśl, że obecny cykl prezdencki może być inny tzn.nikomu źle nie życząc ,ale że obecny prezydet nie bedzie chciał/mógł kandydować. A wymiana prezydenta w trakcie kadencji mogĺa by być trigerrem dla giełdy. To są sprawy jak najbardziej tajne przez poufne. to, że nie będzie kandydował raczej pewne.chyba, że cykl pod wzgledem zachowañ bèdzie jak zawsze, ale władzę przejmie viceprezydent. Ale to musiałby ktoś kto zna się na partii demokratycznej zanalizować.W te klocki jestem ciemny jak tabaka.Dobrej nocy.

 21. duch_natury

  @karnak

  Nie mam zamiaru przekonywać przekazałem projekcje głęboko przemyślane, na które jestem w stanie postawić swój inwestorski nos. Za 2-3 miesiące przy w20 ok. 1500 i Jankesach w okolicach dołka możemy powrócić do rozmowy. Jeśli się mylę możesz mi wówczas nawtykać po pachy 😉

  3
  1. duch_natury

   PS. A dlaczego my zawsze zawracamy wcześniej. Oczywiście nie dlatego, że jesteśmy najważniejszym rynkiem świata (to był oczywiście żart) ale dlatego, że insiderzy, którzy sterują rynkiem i też wchodzą w US na bananie muszą to zrobić wcześniej i agresywniej bo rynek jest płytki i potem się nie zmieszczą z zakupami.

   Więc tym razem na jesieni też my ustanowimy dołek wcześniej niż US jak zawsze… I nie trzeba być tu jasnowidzem ani posiadać szkalenej kuli.

   5
   1. sumadartson

    Zauważ wszak waszmość że w czasie II WŚ najkorzystniej było kupować perły s.a. w czasie tora tora tora
    i bombardowania Londynu przez nazistów z kosmosu. Chodzi o to że cykle giełdowe niekoniecznie pokrywają się z cyklami Kondratiewa.

 22. Griot1234

  Do Pana konsultanta warto brać pod rozwagę xau fiz, bo W Polsce po 6 miesiacach jest wolne od podatków.a jest kwotowane w usd .Co prawda nie jest do zielony ale swoje w portweli robi zwłaszcza do walut ccc +

  1
 23. Griot1234

  1.gpw do nyse jak nc do gpw
  2.1942 nie było pereł w Warszawie tylkow usa giełda lindyńska chodziła a Le nie znam kursów akcji brytyjskich z czasów wojny
  3.Polecam wywiad Wojczala na temat strategia ale nie z tęgoborza, wiele wyjasnia dlaczego nie będziemy krajem takim jak RFN,dla nato I dlaczego rząd musi budować monstrualną armię nie mając nic więcej w rękawie…..

 24. Griot1234

  Moze co najwyzej jakiś wariant izraelski ale to nie bliski wschód wiec się nie łudźmy. Poza tym nasze władze nie rozwijają start up tylko je niszczą głupimi przepisami I dotacjami dla kolesiów i/lub cwaniaków.

  2
 25. konsultant122

  Jeszcze 1 scenariusz biorę pod uwagę gdyby rzeczywiście FED był bliski zakończenia podnoszenia stóp i redukcji bilansu.Armstrong wspominał kiedyś o DJI 40.000 Gdybysmy tam doszli w pół roku ,potem moglibyśmy spadać o 50% .Czyli echo odwróconej krzywej jak w 2006 roku. Wzrosty giełd do roku 2007.Bitkonie mogłyby I ATH zrobić. Kto bierze taki scenariusz za realny ?? Hmmm..

  1
 26. konsultant122

  Mam potwierdzenie że dochody z tytułu sprzedaży walut fiducjarnych z kantoru wlicza się razem z dochodami z etatu czyli 32% podatku od nadwyzki dochodu powyżej 120.000 w PIT36 . A dochody z kryptowalut 19% w PIT38.
  Totalny brak logiki prawnej.

  1
  1. noob

   @Popey83
   Oczywiscie ze mam i napchany pełny garczek,dobrane po wyjsciu 102/3 pp mczne+ema200tyg,dobrane po wyjsciu nad ostatnie min 115.Zrobilismy kreske zaliczylismy na 2007,cofka i licze na 238 161% z zasiegu kreska 246-7 opadajaca.Tam oddałbym w dobre rece.Ogolnie 6 spolek,the dust fajnie,psozedl do dobrych ludzi,xtpl ale jak cofnie dobiore.Perełke cudna jak to szlachic powiada odbieram w cenie 25-30% oddawana po 140 i ostatnie po 98.itd Moze ktos cche sprawdzic mnie to chetnie udostepnie ,oczywiscie pierw umowa “sie pomaga”dla dzieciaczkow ,jak sciemniam ,daje x2.Jesli zarobek rowniez jest to sie ciesze i powodzonka;-)

   5
 27. sumadartson

  Ależ to wszystko zapitala bystro w nowym cyklu jak hipersoniczne rakiety pucina.
  Zaraza-była
  Deflacja-była
  Hiperinflacja-była
  Wojna-sìę kończy
  Głód-statki ze zbożem wypływają.
  Śmierć-ponadczasowa, czyli bez znaczenia.
  No to szlachta nadal zbiera perły s.a. ale tylko te urody cudnej.
  Pierwszej nocy z babcią mojej wnuczki szlachta stanęła na wysokości zadania, choć z początku łatwo nie było.

  4
  1. sumadartson

   To zabobon jest szanowny @końsultancie.
   Raczej nie doczekasz waszmość nowego PodGrunwaldzia jako że w 2 połowie lutego 2020 szlachta pisała: na shortkoń panowie szlachta, bo nadciąga hiperbessa hipercyklu, która już się nie powtórzy za naszego żywota. Jak znajdę w wolnej chwili to przytoczę cytatowo skopiowany.

   3
  1. sumadartson

   Nie wpadaj waszmość w euforyję poranno-bolkową. Większość spraw rozstrzyga się na granicy poranka i popołudnia. Łatwo podnieść – trudniej u3mać, choć chwilowo ciągle jestem optymistą nieustannym.

   2
    1. sumadartson

     Ależ nie po to pisałem aby tak zacną personę jak waszmość uciszać. Jeno swoją skromną opinię nt. porannych bolków i ich górek wyrazić.
     Na razie hossa nieustająca panuje i waszmość słusznie prawisz.

     2
  1. sumadartson

   Ojacieniemoge. Jeden gada “hossa” na bolkowej górce, drugi gada “zdycha” na bolkowym dołku. No Flip i Flap to by mogli za waszmościami jeno kapelusze nosić.☺😂😄
   Dzięki, śmiech to eliksir żywota.

   5
  2. duch_natury

   @konsultant
   Żeby wygenerować końcowy zjazd trzeba wpuścić sporo byczków do gry i przedstawić im wizję 1900, a może nawet zrobić jakąś podpuchę. Więc easy, cierpliwości, nie ma co się podniecać tymi fraktalnymi ruchami w lewo/prawo ani przyspieszać procesu. Jesień wkrótce nadejdzie i załatwi sprawę 😉

   1
 28. sumadartson

  Dawać mi tu więcej Gph, psubraty. Wchodzimy do Wielkiego Zderzacza Hedronów. Graphen będzie po wieki materiałem deficytowym.
  Że też Elon jeszcze nie jest udziałowcem…chyba przeceniłem jego spryt. Może Warren…

  2
 29. Griot1234

  W tego typu firmy można inwestować jak się w nich pracuje, lub zna technologię rozmawia się z zarządem, wtedy kupujesz perłę i spokojnie kontrolując kamienie milowe czekasz. Sam tak kupowalem pragmę faktoring którą niestety przedwcześnie wykupił amerykański fundusz przedsiębiorczości ten sam od dino i xtb. 2ga metoda to na krechy czekajac na chosse by w czasie pompki wyrzucić akcje frajerom. Obie metody są ok tylko jak kupujemy perły 1szą metodą to raczej nie krzyczymy o tym a 2gą metodą to możemy uprzejmie informować jak chcemy nsgonić trochu frajerów.

  1
 30. konsultant122

  Jestem jednak za rypnięciem w 2023 roku. Coś musi się wydarzyć co da impuls do rozpoczęcia nowego etapu monetarnego, nowego dodruku czy może nawet wprowadzenia CBDC. Wtedy wszyscy przyklepną zmiany bo już będą mocno zmęczeni wszystkim.

  1
  1. duch_natury

   @karnak jeszcze raz proszę sprawdzaj – piszemy o dwóch różnych ruchach
   – pisałem dwukrotnie krótkoterminowo w sierpniu jest możliwe nawet wyjście nad 1740 (wariant 2008) a w perspektywie 2-4 mies. lądujemy 1500 lub niżej.
   – podobnie jak w US gdzie realizuje się końcowa piątka wzrostowa w strukturze 3-3-5

   3
 31. x1

  a ja tam nie gram pod cykle choć czytuję bloga regularnie i sporo wypowiedzi jest dla mnie wartościowych bo zawsze to poszerza horyzonty – ale gam pod fundamenty konkretnych spółek, na dziś gwiazdą w moim portfolio jest NST- to już blisko 3-letnia inwestycja ale wchodzi w końcu w fazę budowy kapitalizacji- mobilne KTG, nisza rynkowa, dopuszczone, są już pierwsze kontrakty- i ca 50 baniek kapitalizacji vs transakcje na rynku MedTech na setki (i więcej) mln $, insajderzy po uszy w akcjach

 32. x1

  ale poluję też na koniec bessy, obstawiam dołek za czas jakiś- taki wieloletni- gospodarz pisał kilka razy w różnych miejscach o “dużym kryzysie” w latach gdzieś 24/25- to już nie tak daleko – (wówczas wezmę kghm po > 50 a jsw po > 10), a potem mozolne budowanie podwalin pod nowy wieloletni cykl, choć jak patrzę co sie dzieje to ten super-dołek winien wypaść wcześniej, ale kto to wie, może banki centralne znowu coś sypną, w końcu tu i ówdzie wybory na horyzoncie,

 33. datik

  @x1
  gwiazdą w moim portfolio jest NST- ….
  ….. transakcje na rynku MedTech na setki (i więcej) mln $,….
  ——————————————
  Zajrzałem do Bankiera i na tą spółkę; my tu, poza Prezessem oczywiście, nie lubimy “naganiaczy”.

  6
       1. macarek

        Vix nie ma czasowej precyzji, może iść bokiem latami.
        Ceny energii odpuszczają więc Fed nie musi cisnąć, a nasz bilans handlowy i płatniczy sie poprawi. Zeleński zapowiadał koniec ostrych działań przed zimą, więc już blisko…

        1. Max2

         1. Brak KPO.
         2. Prezes chce układać “nowe stosunki z UE”
         3. Tajwan.
         4. Pojawiają się informacje o pomocy wojskowej dla Rosji przez Chiny.
         5. Budżet i zadłużenie.
         6. Wirus “nowa odmiana”

         Nie dotykam L do początku września (a może i dłużej)

         3
          1. Max2

           Grubym z Korei się nie przejmuje …niech tylko spróbuje wysłać wojska….
           Dla mnie za duże ryzyko, postoję , popatrzę.

 34. datik

  @mac
  ….krótkoterminowo w sierpniu jest możliwe nawet wyjście nad 1740 (wariant 2008) a w perspektywie 2-4 mies. lądujemy 1500 lub niżej.
  ————————-
  To wyjście ponad 1740 będzie wyglądało na mocny sygnał kupna, oRGR czy tam odwracający “diament” na w20. Taką “ściemę” przewidujesz ? ( przy takich obrotach mogą to zrobić z wykresami)

 35. sumadartson

  W czasach gdy naród Ukrainy broni naszej wolności i coraz liczniej pracuje dla siebie i Najjaśniejszej, bardzo komfortowo jest założyć nogę na nogę i zbierać perły s.a. urody cudnej.
  @Griot.
  Obroty nie warunkują zysku. Gdy zaczynałem we wrześniu 2019 kupować mns po 5 zeta obroty nie przekraczały kilkuset pln, jako że na większości sesji byłem jedynym kupującym. Obroty pojawiły się powyżej 19 zeta, tak że zebrane przez 3 miesiące akcje można było sprzedać w każdej ilości po 50, 100, 150, i więcej zeta. No ale jak kto woli kisić ogóra na pkobp przy stałej cenie 25 -45 zeta przez 10 lat to jego a nie moje zboczenie.
  @końsultant. Wejdzie, wejdzie. Jak dobrze pójdzie to i do wig20, jako że mądrość i myśl ludzka to potęga.

  5
  1. sumadartson

   O, i to jest bardzo dobre pytanie, na które niewątpliwie odpowie również pan W.B. Jest czas spekulacji na shortkoniach a innym razem czas inwestycji w perły s.a. Tylko nie rozumiem dlaczego w 6 miesiącach a nie 60 kolejnych latach. No dobra, 50 latach bo zbyt długi żywot powyżej setki to też zboczenie.

   2
 36. duch_natury

  “Prezesso 9 sierpnia 2022 o 09:22Odpowiedz
  I jeszcze jedno, budujemy prawe ramię RGR”

  Prezes błagam nie mieszaj ludziom. Jeśli zakładasz kontynuację bessy to szukaj formacji korekcyjnych (flag, chorągiewek, klinów…) a nie pisz o formacjach odwracających trend.

  4
 37. Griot1234

  DO SZLACHTY I DO GMINU
  Tak czy inaczej zbieracze pereł zbierają perły w ciszy milczenia, bo rynek płytki. A jak z fala wzrostu unosi rynek to wielu z nich zaczyna snuć opowieści o owych perłach. Tak ze opowiadanie o konkretnych nazwach w większości wiąże się z czasem dystrybucji. Milczenie zaś sprzyja kumulacji. Pomijam sposoby wyboru perełek. Pozdrawiam.

  2
  1. sumadartson

   Komentarze pana W.B. mogą mieć wpływ na rynek a nasze pisanie to jak grochem o ścianę.
   Przecie cały luty/marzec 2020 pisałem tu “…a łupy (złoto,mns) brać w troki” przy 19 zeta i nikogo to nie interesowało. Dopiero latem cena poszła na 35 i też zachęcałem to mi tu pisano że obroty małe. Przy cenie 200 zeta nic już nie pisałem bo i po co…

   1
  1. sumadartson

   Łojeropa sygnalizowała dzisiejszą słabość od świtańca. Wprawdzie €/$ ma jeszcze miejsce do wzrostów, jednak docelowo jewropejskie lewactwo pooligarchiczne sprowadzi €/$ poniżej parytetu a jewropę do skraju bankructwa ekoenergetycznego.

   3
 38. Prezesso

  Czarna świeca dzienna potwierdza trend, 1700 niezdobyte, a tu sami geniusze są, co widzą “hossę”. Uczcie się od fachowców, a nie od amatorów. Dzisiejsze S zostaje i czeka na poranną lukę w dół, która rozpocznie falę spadków do realizacji RGR. Makerson, zarobiłeś coś dziś, czy tylko pouczasz?

  4
 39. rivsay

  A kysz, a kysz 🙂

  Mi szklana kula mówiła o szczycie US w przyszłym tygodniu. W poniedziałek, lub w środę na minutki FED, lub koło piątku na wygasanie ichnich instrumentów.
  Jak już się zaczął odwrót to będę niepocieszony bez pozycji

  3
 40. duch_natury

  Prezesso 9 sierpnia 2022 o 16:46Odpowiedz
  . Makerson, zarobiłeś coś dziś, czy tylko pouczasz?

  Ja tu tylko sprzątam po Twoim remoncie.
  Coś zarobiłem – większość kasy leży na 6% w oczekiwaniu na jesień.
  A o moich ruchach na kontraktach postanowiłem nie pisać bo na razie uczę się od najlepszych.

  3
 41. sumadartson

  Zabezpieczenie pereł s.a. shortkoniem to póki co niegupawy pomysł był. Skoro S nie zamknęła się wczoraj, to zamknie się dziś. W końcu mamy hossę, czy nie mamy? To po co 3mać S. Noga na nogę i zbieramy perły s.a. urody cudnej.

  2
 42. Prezesso

  Ważny poziom – 1665 – wygląda, że:

  a) karmią leszcza tanim L
  b) uśredniają straty
  c) to Grooby odwraca się na L (zamyka S) z innym Groobym (wymianka) – LOP ROŚNIE!

  Myślę nad tym ostatnim, ustawię TP na 1660 i poczekam. Może dadzą wyżej lepsze S? Premia by się przydała…

  1. datik

   Zobacz, jak LOP rośnie na spadkach.
   ———————-
   LOP rośnie głównie przy poziomych ograniczeniach tego boczniaka, grają od bandy do bandy. Oczywiście w pewnym momencie będzie wybicie i uciekający z pozycji spotęgują ruch. Osobiście skłaniam się do tego, że ostatecznie w dół ale, jak pisałem, zmyłka w górę pierwej niewykluczona

 43. karnak

  “konsultant122 10 sierpnia 2022 o 13:12Odpowiedz
  global silny, a my wyprzedzamy ruchy ! Sami widzicie młodzi inwestorzy co tu za szuje namawiają na LLL:))”

  W piekle będziesz się smażył za te szuje. 🙂
  A tak na poważnie to daj sobie spokój z giełdą, bo teraz są ruchy robaczkowe i robaczki mogą Ci narobić krzywdy.

  7
  1. datik

   ….to jest jednak za duże obciążenie psychiczne i może zabraknać sił do gry.
   ———————————
   Karnak, skąd ta twoja nadpobudliwość dzisiaj ? przycinasz ze 40 zeta na kontrakcie, po odliczeniu prowizji nawet na średnią flaszkę z najniższej półki nie wystarczy przecież.
   No, chyba że masz dwa to chapeau bas :)))

   2
  1. sumadartson

   @datik
   Karnak to taki kocur co chodzi własnymi drogami.
   Co do perły to zwykle gdy poznajemy przyczynę wzrostów, pora sprzedawać a ja dziś jeszcze kupowałem z rana.
   W tym przypadku “powodów” może być cała seria.

   2
 44. karnak

  “sumadartson 10 sierpnia 2022 o 11:17Odpowiedz
  @karnak
  Napier…amy na hooosseeeeę.
  L do zamknięcia za 1698.”

  Prorok, jasnowidz?
  Ja cie nie mogę tak precyzyjnie trafić zamknięcie na kilka godzin wcześniej.
  Wielki szacun dla Waszmości.
  Zazdroszczę tej magicznej kuli – warsztatu inwestora.

  5
 45. Prezesso

  Bycza sesja, którą źle odczytałem. Ale – patrzcie amatorzy – się z rynkiem kopać nie chcę i już mam LLLLL przed jutrzejszym otwarciem. Szykuje się REALIZACJA DIAMENTU w górę, skoro w dół nie było.

  Jutro dopłacam resztę kasy z wakacji kredytowych i ciągniemy wiga na 1900 do piątku!

  5
 46. sumadartson

  Przeceniasz mnie waszmość. Jasnowidz zamknąłby po 1701.
  Ja nie pisałem o kursie na zamknięciu sesji tylko o kursie po jakim wystawiłem L do zamknięcia jeszcze przed południem.
  Po 18 latach na shortkoniach obaj wiemy że jak w oczekiwaniu na “złe” dane usiakowy koń się zieleni to L bezpieczniejsza niż S. A na wyprzedanym rynku (wsparcie) można oczekiwać fontanny.
  Szacun waszmości.

  1
 47. datik

  Fołksa nie ma, on by to wyjaśnił….
  Coś o tym pisza jedynie słuszne media ?

  “….prezes Huty Stalowa Wola (HSW) produkującej opisane armatohaubice Krab, składa dymisję. Przynajmniej oficjalnie, bo nieoficjalnie w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ) można usłyszeć, że piątego czerwca Bartłomiej Zając chyba nie tyle złożył dymisję, ile został o to poproszony. Bez możliwości odmowy.”

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28772499,miales-chamie-kraba-symbol-sukcesu-naszej-zbrojeniowki.html#do_w=77&do_v=439&do_st=RS&do_sid=792&do_a=792&e=RelRecImg3

  Dlaczego Koreańczycy byli w stanie przejść od zera, przez licencje, po własny produkt, a Polacy wydają się podążać ścieżką zero, licencja, coś ciut własnego, licencja? Między innymi dlatego, że w Korei współpraca na linii rząd-wojsko-przemysł jest na zupełnie innym poziomie. Koreańskie firmy od lat są obecne w Polsce na targach zbrojeniowych, regularnie mają jedne z największych wystaw i regularnie można na nich spotkać ważnych wojskowych czy polityków. Kiedy minister Błaszczak udał się do Korei na przełomie maja i czerwca, witano go niczym króla, a przemysł pod rękę z wojskiem prezentował i zachwalał krajowe produkty. – No nie da się ukryć, że są bardzo aktywni. U nich DAPA (wojskowa agencja odpowiadająca za rozwój i zakupy uzbrojenia – red.) mocno angażuje się w promocję eksportu. A u nas? Nie będę już mówił co robi AU – mówi pracownik PGZ.

  W Polsce przemysł i wojsko/MON częściej sprawiają wrażenie wrogów. Od tych pierwszych można pod adresem tych drugich usłyszeć: “nie wiedzą, czego chcą”, “stawiają absurdalne wymagania i zmieniają je podczas prac”, “chcieliby wszystko za półdarmo”, “nasze produkty to testują latami i oglądają przez lupę, zanim zamówią, a zagraniczne kupują po obejrzeniu folderu”, “zero wsparcia w eksporcie, tylko zabraniają wywozić sprzęt na pokazy za granicę, bo tajne”. Od wojskowych i MON można usłyszeć o przemyśle: “jakość mają tragiczną, a chcą więcej pieniędzy niż zachodnie firmy”, “nigdy nie dotrzymują terminów”, “same z nimi problemy”, “myślą tylko o pieniądzach”. Mówimy przy tym o relacjach organów państwa i firm państwowych. W Korei firmy są prywatne. W Polsce prywatne firmy zbrojeniowe są zdane zupełnie na siebie, bo zaangażowanie na ich rzecz instytucji państwa jest postrzegane jako coś złego, korupcyjnego.

  I tak to się kręci. A Krab z perełki naszego przemysłu zbrojeniowego staje się niewygodnym bękartem odstawionym na boczny tor, podczas gdy głównym nadciąga z mocą huraganu kilkaset K9.

  wojsko
  Kraby
  MON
  Mariusz Błaszczak

  REKLAMA
  REKLAMA
  POPULARNE
  NAJNOWSZE

  Bolesna niespodzianka dla Rosjan. Ukraina w tajemnicy dostała amerykańskie AGM-88 HARM Bolesna niespodzianka dla Rosjan. Ukraina w tajemnicy dostała amerykańskie AGM-88 HARM
  Dziennikarz TVP dostał udaru na wakacjach. 31-latek jest w ciężkim stanie, rodzina wini lekarzy Dziennikarz TVP dostał udaru na wakacjach. 31-latek jest w ciężkim stanie, rodzina wini lekarzy
  ‘Miałeś chamie Kraba…’ Symbol sukcesu naszej zbrojeniówki skierowany na ślepy tor “Miałeś chamie Kraba…” Symbol sukcesu naszej zbrojeniówki skierowany na ślepy tor
  Czytamy na żywo podręcznik do Historii i Teraźniejszości [RELACJA] Czytamy na żywo podręcznik do Historii i Teraźniejszości [RELACJA]
  ‘GW’: PiS chce zablokować części związków możliwość strajkowania. ‘Końcówka roku może być gorąca’ “GW”: PiS chce zablokować części związków możliwość strajkowania. “Końcówka roku może być gorąca”

  17:09 Dolnośląskie. Półtoraroczne dziecko wpadło do basenu. Śmigłowiec LPR w akcji
  16:13 Już blisko 100 osób zgłosiło się do prokuratury ws. Żabińskiego. Łączna kwota szkód to prawie 5 mln zł
  16:12 Kraków. Wojna trwa, ale uchodźcy muszą opuścić akademik. Budynek został sprzedany
  15:31 Kaczyński stał się ziobrystą. Przesilenie w polityce wobec UE stało się faktem
  15:17 Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Kolejnych 10 rannych wróciło do kraju

  4
  1. sumadartson

   @datik
   Widzisz waszmość, jeśli nawet założyć że rządy pis są do dupy, to pomyśl o ile bardziej do dupy jest ta cała opozycja, skoro suweren dał pis’owi drugą kadencję z rzędu większość parlamentarną, a wg mniej politycznych sondaży zamierza dać trzecią kadencję (z rzędu!!!).

   2
   1. rivsay

    Trzecią kadencję? To chyba zwiększą łapówkę 🙂

    15, 16 emerytura, 1000+ na dziecko i 10 000 przed wyborami na rodzinę.
    Albo zrobić eksperyment w jakiejś gminie, że każdy niepracujący dostaje 3000 za nic. Sugerując, że takie rozwiązanie może być w całym kraju.

    Jednocześnie drąc japę, że za zwiększający się deficyt, spadającą wartość złotówki i zwiększającą się inflację odpowiada Putin, Niemcy, UE i big boss Tusk.

    10
 48. konsultant122

  O co chodzi z tymi środkami z UE w ramach KPO? 1mln EUR dziennie kary, a zapisane jest 35,4 mld euro (23,9 mld euro w formie dotacji i 11,5 mld euro w formie pożyczek).
  To ja bym się taką karą nie przejmował:))) 1% niech sobie wsadzą gdzie światło nie dochodzi.

  3
  1. fast_market

   “To ja bym się taką karą nie przejmował:))) 1% niech sobie wsadzą gdzie światło nie dochodzi.”

   W zarządzaniu finansami publicznymi tak nie wolno podchodzić do tego tematu.
   Prywatnie możesz sobie oczywiście zarządzać jak chcesz i płacić mandaty codziennie.

   A tak po ludzku to są b. duże, za które można by wyleczyć już kilkadziesiąt dzieci z chorobami rzadkimi np. SMA.

   3
   1. duch_natury

    1 mln 🙂

    Polska to bogaty kraj
    w 2020 >100mld zapłacili za zatrzymanie gospodarki
    > 25mld poszło w tym roku na pomoc dla Ukrainy
    nie pamiętam ile miliardów poszło na nieprzebadane preparaty a ile się z tego zmarnowało

    I żeby nie było – wszystko to za pełną aprobatą opozycji

    15
 49. sumadartson

  Ważne sesje nadchodzą. Dax ma do pokonania linię górnego ograniczenia trendu spadkowego, FTSE po wyzwoleniu spod panowania rzeszy ma do zrobienia nowe ATH !!!! A my, zanim nastanie międzymorze – lecim spokojnie w kosmosia zbierając po drodze rynkowe gwiazdy s.a.

  6
 50. Griot1234

  Jak Ludzie i Politycy będą dalej napuszczać jednych na drugich to będą 2 Polski jak u Niemców, czy Korei.
  Mam nadzieję, że Demografia trochę oczy pootwiera i młodsze pokolenie wybierze wartości euroatlantyckie, a nie pisowski socjalizm. A pisowskim spekulantom życzę Belki na 40%

  7
 51. Griot1234

  To tak jak za czasów PO młodzież, która nie śmierdzała groszem popierała liberałów, a teraz stateczni ludzie z kapitałem popierają socjalistów. Fakt że trudno znaleźć wolnorynkowe ugrupowanie, ale popis tzn jego kadra powinna tkwić w Berezie

  4
  1. duch_natury

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Liberalizm

   Z powyższego:
   – wolność jest nadrzędną wartością
   – przeciwstawia się kolektywizmowi
   – wartościami cenionymi przez liberałów są …prawa obywatelskie … i wolny rynek.
   – przywiązanie do praw i wolności obywatelskich takich jak wolność słowa
   – odrzuca on wszelkie ograniczenia, które krępują wolny rozwój gospodarczy
   – przeciwstawia się ingerencji państwa w sferę życia prywatnego, a także opresji społecznej ograniczającej autoekspresję jednostek

   W PL jest opcja liberalna lub chociaż jego namiastka??? Żarty….

   2
 52. Griot1234

  Po ma na sumieniu wiele, ludzie nie zapomną jak rząd tej partii miał głęboko w tyle pracowników, jak ludzie np budowlańcy dostawali 5pln na godzinę, na czarno lub 1/4etatu czy innych śmieciówkach zatrudnieni przez Janusz biznesu. Ale jeśli stopy rzeczywiście podejdą na 10 procent, a ceny prądu będą takie jak na aukcjach terminowych na tge. To ja w to gram, bo doceniam niekompetencję tego rządu a akcje czy nieruchomości będziemy kupować dopiero po dewaluacji pln.

  2
   1. sumadartson

    Końsultant, jak się zgadzasz z pucinem i jego agenturą że ceny energii wynikają z “niekompetencji rządu” to sądzę że … wątpię abyśmy mogli pogadać.
    Griot niedługo napisziet czto pis chocziet amieriku do ruiny priwiesti !!!! Pozdrówta pucina, Joe już po niego idzie jak mu obiecał w lutym.

    2
 53. Pc39442

  rynek gral caly czas na pivot i wczoraj dostal “potwierdzenie” pivotu. Tylko ze pivotu nie bedzie a wczoraj zostalo po prostu wszystko juz ukazane. nie ma nic do odkrycia. Pozostaje jedynie rozpoczecie dyskontowania tego ze pivotu nie bedzie.

 54. konsultant122

  W którym miesiącu 2006 roku była po raz pierwszy odwrócona krzywa dochodowości obligacji USA? 10Y vs 2Y ?Mi wychodzi styczeń 2006. Teraz w marcu 2022. No to ciekawe co z tą recesją w tym cyklu. Giełdy najpóźniej mogą dołować w 2024 roku, ale stawiam raczej na 2023 rok.

  2
 55. sumadartson

  @karnak
  Druga S otwarta za 1705. Klinik zwyżkujący na DAX, ciągłe osuwanie X.F i wybicie dołem z diamentu! na FX.F nakazują oczekiwać zamknięcia shortkoni po 1673.
  Perły s.a. zostają, gdyż jak mawiał Graham, wartość wygrywa.

  3
  1. duch_natury

   Uwaga cwaniaki, mam ważny komunikat
   W przyszłym tyg, koniec swingu wzrostowego i zakrętka w jesienną otchłań, będzie rzeź na L kto nie wsiądzie do pociągu zostanie na peronie. Długo nie wejdziemy powyżej 1700!!!!!

   8
 56. Pc39442

  pamietajcie obnizka cen ropy wiela sie glownie ze sprzedazy oleju z rezerwy strategicznej USA
  https://www.bloomberg.com/opinion/articles/2022-06-17/the-us-is-depleting-its-strategic-petroleum-reserve-faster-than-it-looks

  i moment w ktorym USA zacznie zakrecac ten kurek to bedzie moment wznowienia wzrostow. w tym samym czasie spada wydobycie w kacapii, OPEC jest sztywny, Wenezuela odpada a Izrael przygotowuje sie do bombardowania Iranu. wiec wolnej ropy nie ma.

  1
 57. karnak

  Takie wstawki na rynku, jak teraz są po to, by totalnir wykiwać obydwie strony.
  Nie ma trendu, a wielu się podnieca i wchodzą żle na lokalnych ekstremach, ale jest na rynku “czuwający”, który na tym zarabia. I to będzie trwało tak długo, jak się nie połapią dawcy.

  6
    1. rivsay

     A jakaś argumentacja wypowiedzi? ja jestem głupi bo…

     Masz dekoder w jakiejś kablówce? Sprawdź mnie, odtwórz sobie TVP Wiadomości czy TVP INFO sprzed godziny 12:00 dzisiaj i poszukaj jakiejkolwiek informacji o Odrze.
     Jakiegokolwiek ostrzeżenia nie kąpać się, nie łowić ryb, uważać na zwierzęta, krów nie poić, cokolwiek.

     Obudzili się po dwóch tygodniach, bo ludzie zgłaszali problem pod koniec lipca.

     9
    2. cebeerxx

     kensaltent, kto cię nie pamięta pisoski kundlu, jak się produkowałeś po awarii kolektora w Warszawie…trzaskowianka, te sprawy, Przez parę tygodni tuman sr.ł na forum 24 godziny na dobę, chyba więcej tego gó..a wylał niż z kolektora wyciekło

     15
    1. rivsay

     No logika niezła.

     Nie Polska w sensie władze tylko społecznie się ludzie zorganizowali, społeczeństwo lokalne, wędkarze z Polskiego Związku Wędkarskiego itp.

     Media na szczęście zaczęły to nagłaśniać, ale media publiczne obudziły się dopiero dzisiaj. Po co ludzi ostrzegać, niepotrzebnie by to szkodziło krainie mlekiem i miodem płynącej.

     7
 58. Pc39442

  nie ma potrzeby decydowania czy sie chce KPO i bycie gubernia Niemiec z Gauleiterem Tuskiem czy brak KPO i niezalezny rzad polski.

  pieniadze i tak przyjda po wyborach. niewazne kto wygra. ale do wyborow moga szantazowac. pisanie ze sie wybiera UE nawet z Polska do Wisly to jest jakies zwyczajne skurwysynstwo. pardon za slownictwo.

  7
 59. Pc39442

  btw wschodnie Niemcy na zjednoczeniu stracily. to jest pustynia bez wlasnych firm. jedynie zaklady produkcyjne korporacji zachodnioniemieckich, a mlodzi zdolni wieja dalej na zachod. mimo wpompowania BILIONOW. wiec nie tedy droga… a jak ktos chce do Niemiec to przeciez granica otwarta. jaki problem?

  2
 60. Pc39442

  Europoseł PiS odnosi się do wypowiedzi wiceszefowej PO Izabeli Leszczyny o tym, że środki z KPO trafią do Polski zaraz po tym, gdy obecna opozycja przejmie władzę.

  Dziwna wypowiedź posłanki Leszczyny pokazuje, jakie są oczekiwania UE. Za Tuska już tak to szło – zamknijcie stocznie, to je zamknięto. Zamknijcie kopalnie – rozpoczęto zamykanie kopalni. To tak daleko idąca bezczelność ze strony Niemiec reprezentowanych przez instytucje unijne, że to jest wręcz niewyobrażalne. Wtedy Donald Tusk musiał spełniać wszystkie te oczekiwania, bo chciał zostać przewodniczącym Rady Europejskiej

  — zaznacza.

  W tej chwili Niemcy próbują w innych sprawach wymusić swoje oczekiwania, które de facto mają doprowadzić do dezorganizacji funkcjonowania państwa polskiego. Jeśli rozregulujemy sądy i doprowadzimy do tego, że każdy wyrok sądu będzie można podważyć, to jest to prowadzenie do destrukcji struktury państwa. Pomarzyć każdy może, ale niech proces rozszerzania Niemiec idzie w innym kierunku niż na wschód. Rozumiem tradycyjne niemieckie drang nach Osten, które znamy od tysiąca lat, ale tym razem to nie działa

  5
  1. datik

   Jeśli rozregulujemy sądy i doprowadzimy do tego, że każdy wyrok sądu będzie można podważyć,
   ——————————
   Sądownictwo nie tyle zostało rozregulowane przez PIS ile roz_ebane, do niektórych wyroków będziemy wracać przez wiele lat. Nie pamietasz co mówił w 2015 nieżyjący już Kornel : “dobro narodu powinno być ponad prawem” ? Oczywiście co jest dobrem narodu ustala tylko i wyłącznie Jarozbaw. Leszczynie chodziło zapewne o to, że szybko zaczną, w przypadku wygranej, uporządkowywać to bagno jakie pisiory zrobili.
   PS
   warunkiem wystarczajacym, o ile sie nie mylę, do odblokowania pieniędzy jest likwidacja tzw. “izby dyscyplnarnej” oraz przywrócenie do pracy kilku sędziów. Czyli rozchodzi się tylko o kilka głosów jakimi Ziobro dysponuje.

   1
    1. datik

     Zalinkowany artykuł nie wyjaśnia czy warunki zostały spełnione tylko dywaguje na temat nastepstw wojenki PISu z UE.
     Wystarczy 5 min poszperać w necie:

     “Mam nadzieję, że wprowadzane poprawki nie zmienią ustawy o Sądzie Najwyższym na tyle, że wyjdzie ona poza ramy naszego kompromisu z Komisją Europejską w sprawie KPO – powiedział Mateusz Morawiecki. I dodał, że jeśli tak się stanie, winę będą musieli ponieść ci, którzy do tych zmian w projekcie doprowadzili.”

     https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/likwidacja-izby-dyscyplinarnej-ustawa,515236.html

 61. datik

  Skażenie Odry.
  Naprawdę na konferencji Witkowski chciał mówic przede wszystkim o Czajce, Trzasku i Dulkiewicz oraz o opozycyjnych samorządach.
  Taki był więc przekaz dnia :)))
  PS
  wyjątkowo nic o Tusku nie słyszałem w tym kontekście

  11
 62. Griot1234

  Trochę odbiegając od rynku, a może i nie bo jest na nim notowana fima mbws nie żeby jakąś tam perła, ale w uzdwa lata temu przejęta chyba przez prytyjczykow wprowadziła do netto likiery o wdzięcznej nazwie rosolis z dawnej fabryki wódek likierów i rumu hrabiego Potockiego i kiedys tam rax udało i się kupić 2z3ptofukowanych do dzisiaj rossolisóe tak dzisiaj byłem zdziwiony bo w lokalnym netto nabyłem wszystkie 3 rodzaje. Polecam taką degustację historyczną bo mało kto wie i rozpoznajetę nazwę. NIE JEST TO MOŻE DKA KAŻDEGO I ZAWSZE ALE ZAPOZNAĆ SIĘ Z DZIEDZICTWEM KULTUROWYM NIE ZA SZKODZI.

  2
 63. sumadartson

  W związku z dotarciem “do bandy” karnakowej i zniesieniem połowy bessy na S&P500, pasowałoby pie…lnąć jakąś korekcinę w locie kosmicznym. Zwłaszcza że bez niej eurorzesza wyżej nie poleci. A i na dalsze finansowanie łojropejskiej lewackiej oligarchii przez pucina marneszanse.
  Dobiorę jakiegoś shortkonia do 2 wczorajszych nadhrabio @karnak.

  4
   1. sumadartson

    Spokojnie, oni o tym wiedzą.
    Uciekłem jeszcze przed kasowym po 23. Na razie bez koni. Skanuję akcje w poszukiwaniu nowych pereł s.a. Jest w czym wybierać. (C/Z, ROA, itp). 30 sztuk do sprawdzenia perspektyw profilu na najbliższy rok.
    Jedna już w kupnie.
    Ups inflacja

    1
   1. karnak

    O za takie coś to PIS powinien solennie ukarać z kofiskatą majątku włącznie, a sądy wydać sprawiedliwy wyrok długoletniego więzienia dlatego, że zrobili to ludzie powiązani z partia władzy i nie może tu być żadnej taryfy ulgowej oczywiście jeśli ten czyn zostanie udowodniony.
    To nie może skończyć się po Trzaskowskiemu.

    7
    1. cebeerxx

     I już pisoski debil, który z dumą obnosi się ze swoją bezgraniczną tępotą, nadaje przekaz dnia. Nie padnie w nim nazwisko teścia Sasina, który jest dyr w Wodach Polskich, nie będzie nazwiska zięcia lokalnego aparatczyka PiSiu, którego firma jest prawdopodobnym sprawcą całej tej katastrofy, nie będzie nic o pisoskim ministrze Witkowskim, nic o pinokiu w okularkach, któremu przydarzyło się być premierem Polski i który przez cały ten czas jeździł i kontrolował w świetle kamer stan techniczny sanktuaryjnych autokarów. Nie pojawi się żadne nazwisko z kilkudziesięciu pisoskich aparatczyków na kolejnych szczeblach, zaczynając od premiera, z których żaden przez 16 dni, gdy Odra umierała, nie kiwnął palcem. Nic z tych rzeczy, padnie w nim tylko jedno nazwisko: Trzaskowski

     14
     1. karnak

      Przecież piszę, że natychmiast rząd do dymisji, aparatczycy do ciupy, ogłoszenie nowych wyborów i jak najszybsze przejęcie koryta przez opozycję, ileż można czekać.
      To nie może skończyć się po Trzaskowskiemu, tak właśnie tak jak piszę.

      7
    1. sumadartson

     Taaa. Wygląda jakby w samo południe skończyła im się kasa.
     A ja jestem pod wrażeniem wskaźników wartościowania naszych papierów s.a.
     Taniej to chyba nie było nawet w 1992 roku. Dobiorę do całej sakwy i trza będzie pomyśleć o lewarku ×2. Ale to dopiero ze dwa tygodnie po Wniebowzięciu NMP.

     3
   1. konsultant122

    Uważam że nie ma za bardzo konkurencji do PO-PISu. Konferacja jest mała, za bardzo antysystemowa. I antyunijna. Jeszcze musi trochę czasu upłynąć by wzorem Ameryki powstały 2 liczące się ugrupowania: Demokraci i Republikanie.

    2

Dodaj komentarz