Dokąd spadnie ostatecznie cena gazu w USA?

Dynamika rozpoczętego w sierpniu ub.r. spadku ceny kontraktów na amerykański gaz ziemny notowanych na NYMEX-ie już w poprzednich tygodniach była rekordowa. Pozostaje taka nadal. W ciągu minionych 26 tygodni cena tego instrumentu spadła o 3/4. Można zadać sobie pytanie, jak będzie rozwijać się sytuacja na tym rynku w przyszłości.

Wiele wskazuje na to, że ostatecznym celem tego rozpoczętego poł roku temu spadku będzie dolne ograniczenie kanału trendu spadkowego rozpoczętego w 2005 roku. To oznaczałoby zejście lekko poniżej poziomów covidowych minimów z 2020 roku, a więc osiągnięcie najniższych poziomów lat od 1995 roku czyli 1,25 USD wobec obecnych 2,282 USD lub nawet spadek w okolice minimum z 1992 roku (1,02 USD).

Rozmiary opuszczonej dołem przez cenę tego instrumentu w styczniu br. formacji szczytowej sugerują okolice poziomu 1,25 USD jako cel spadku.

Ponieważ spadek rozpoczął się w sierpniu ub.r., a do wyłamania w dół z formacji szczytowej doszło 5 miesięcy później w styczniu br., to można spekulować, że cel spadków zostanie osiągnięty za 4 miesiące czyli mniej więcej w czerwcu br.

Wydaje się, że do trwającego od pół roku spadku na tym rynku warto zastosować koncepcje “teorii Elliotta”. Dynamika tego ruchu sugeruje, że mamy tu do czynienia z klasyczną spadkową “5-tką”. W okresie sierpień-październik 2022 zaliczyliśmy 1-kę, do listopada 2022 trwała korekcyjna 2-ga fala, a od tamtej pory trwa trzecia fala (z klasycznymi cechami takimi jak potężna dynamika ruchu oraz przełamanie kluczowego poziomu wsparcia/oporu). Ta 3-ka spadkowa powinna kulminować w marcu, potem przyszłaby pora na proporcjonalną do 2-ki z jesieni 2022 wzrostową falę 4-tą, a od kwietnia zaczęłyby się na tym rynku “dorzynki” finalizującej to załamanie fali 5-tej.

Komentarze

 1. sumadartson

  Spadkowa pojedyńcza “pięciofalówka” u Elliotta nigdy nie jest kompletną korektą a tylko jej częścią. Natomiast dno spadku gazu w czerwcu całkiem realne, po klęsce króla terroru i jego ucieczce do Azji. Potem jednak okaże się że mimo zwycięstwa ukrainy, gaz z rosji nie popłynie na zachód i jego cena poszybuje przynajmniej do połowy doczerwcowej “piątki”.

  3
 2. sumadartson

  “Pan prezydent pucin nie jest entuzjastą tarczy antyrakietowej w Polsce”.
  Chyba nie po to płacę podatki na służby państwowe, aby sprzedajna albo nawet tylko głupawa ruska agentura pozostawała ciągle na wolności w Polsce.

  14
    1. sumadartson

     Arcydrogi @DrQuality.
     Wszystko obserwuję, nawet kurczącą się bazę na fw20, która spowodowała dotknięcie linii szyi (dlatego od wczoraj bez shortkoni).
     Do pełni szczęścia brakuje jednak ciągle tych 50 pkt spadku (doszyjnych) na indexie bazowym wig20.
     Ćwiczę też odporność zwieraczy na wypadek mniej prawdopodobnego ale jednak, połamania szyi i ruchu w kierunku wełny.

     4
     1. sumadartson

      Pod ten mniej prawdopodobny wariant zredukowałem trochę rubinów s.a. w celu dokonania zapowiadanych przez waszmości “tańszych zakupów” (szlachta na stolycy nie może być gorsza wicie od doktorQa na rubieży, nawet krakowskiej) i uiszczeniu zbójeckiego podatku od zysków kapitałowych. Dzięki styczniowo-całorocznym shortkoniom otwieranym pod tayną strategię z Tęgoborzy, maklery naliczyły niewiarygodne zyski że muszę odtworzyć historię r-ków.

      2
 3. konsultant122

  Czytam wpis odnośnie BTC z października 2022 i z podziwu wyjść nie mogę. koniec bessy w listopadzie , no jak w mordę strzelił dokładnie
  https://wojciechbialek.pl/2022/10/btc-usd-uaktualnienie.html
  Niech nam żyje najlepszy analityk w kosmosie!

  Jednak mam małe wątpliwości czy do lata br. utrzymamy kurs, bo
  1. https://fred.stlouisfed.org/series/T10Y3M
  2. https://stooq.pl/q/?s=cpiyus.m&c=10y&t=c&a=lg&b=1 versus https://fred.stlouisfed.org/series/EFFR
  3. rentowność akcji na poziomie rentowności 6-miesięcznych bonów skarbowych lub niższa !
  4. akcje rosną 5.miesiąc wraz z obligacjami. Gdyby teraz te 5-7 miesięcy akcje spadały wraz z obligacjami, byłby remis antycykliczny . Czyli bez fazy obligacji w ramach wysokiej inflacji.

  3
  1. konsultant122

   Jako że nie wiadomo czy BTC miał szczyt cykliczny w kwietniu czy listopadzie 2022 , a dołek cykliczny w grudniu 2018 czy marcu 2020, czyli średnie przesunięcie liczę jako (7+15 miesięcy)/2=11 miesięcy, Byle do lata/może jesieni , się okaże.

   1
  1. Max2

   Z racji tego że P. Stefaniak jest zadeklarowanym zwolennikiem PiS-u, a “łoni” chodzą ciągle zszokowani, proszę o nieużywanie tego słowa, gdyż P. Stefaniak ma wykupione prawa autorskie do tego słowa.

   11
    1. toya

     Ubiegłoroczna wizyta Bidena poprzedziła o 3 sesje wyznaczenie “górki” i rozpoczęcie 25% spadku.

     Teraz przed jego wizytą spadaliśmy to może po przetrawieniu znaczenia tej wizyty wyznaczymy dołek i rozpocznie się dłuższy ruch w górę?

     6
    1. toya

     A teraz poziom okolo 1845 nie był już dla mnie istotny bo był za blisko tej trzydniowej konsolidacji.

     Z perspektywy znawców lewej strony wykresu i analizy wstecznej (aka “tu bym kupił, tu bym sprzedał”) otwieram pozycje bardzo nieoptymalnie – Lki daleko od dołków, Ski daleko od górek. Natomiast to pozwala mi być długo poza rynkiem gdy nic ważnego się nie dzieje, długo pozycję mieć w zysku gdy już ją zajmę co wpływa na lepszy sen i najważniejsze – mimo, że wyłapuję mniejszą część ruchu – to łapię ruchy ważne i o większych szansach na kontynuację.

     1
 4. toya

  Jak na toczonego rakiem, dosłownie stojącego nad grobem człowieka to całkiem sprawnie sobie radzi z przemawianiem od półtorej godziny ten Putin.

  A wieczorem w Warszawie musi być krótko, więc obstawiam przemowę w stylu korpobiurwy w pierwszym pokoleniu: “No więc weźmy się i zróbcie!”.

  9
  1. DrQuality

   Nie widzę , chłoptasiu , przeprosin w stosunku do Pana Luto za swoją chamówę w stosunku do niego . Dopiero teraz zorientowałem się , że wykorzystałeś prywatne maile do polemiki z nim . Upadłeś nisko , przepraszając masz szanse się podnieść .

   23
 5. sumadartson

  @DrQuality.
  10 pkt spadku na bazowym (licząc po dziennych maxach) zabrakło do linii szyi odwróconej wełny z ramionami.
  Przy wig20 na 1810 szlachta osiodła dłuuugie koń_trakty.
  Qrna, polskojęzyczne płaczo że Biden pojechał do Kijowa i “umniejszył znaczenie” wizyty w Stolycy polszy.
  Jak ta ruska agentura nie zniknie z fal eteru, przestanę płacić podatki na służby państwowe.

  8
 6. toya

  O matko, jak przez 20 minut gadać i nie powiedzieć nic.

  1. Czekam, aż Bartosiak podsumuje – a ja się z nim w 100% zgodzę – że jest zawiedziony przemówieniem Bidena, bo w żaden sposób nie zobowiązał się wyrównać do naszej stawki ryzyka.

  2. A wynika to z tego, że my nie wystawiamy żadnych kosztów. Jesteśmy jak Karwowski co obraz przodka jest gotów “dala”. A potrzebna nam Seniuk, która będzie ciągle przypominać, że “sprzedala, sprzedala!”

  https://youtu.be/vF1YH_O9hFY?t=3232

  7
  1. toya

   A tłumaczenie na tvp to jakis dramat.

   Na Sky przemowienie Putina tłumaczył gość prawie 2 godziny bez zająknięcia, a tutaj tłumacze zmieniali się co 5 minut jak w sztafecie bo nie potrafili uźdzwignąć.

   Jak zawsze wygrał tłumacz migowy.

   4
   1. toya

    DAX rośnie bo dziadek nie zapowiedział niczego co mogłoby zagrozić niemieckiej marży.

    Wobec nas żadnych konkretów. Ukraińców również odwiedził by połechtać ich ego zagraniem “nic o was bez was”.

    Wniosek – coś może być w tytułach, że ta wizyta to było przygotowywanie Ukrainy na zgniły rozejm.

    2
    1. toya

     Do tego w przemówieniu Putina był kilkunastomilionowy fragment poświęcony:

     – inwestycjom infrastrukturalnym (autostrady itp). w stylu “cała Rosja buduje…” w obwodach Ługańskim i Donieckim
     – swego rodzaju Kulturkampf na tych terenach i wspierajacym go programie budowy muzeów, placówek kultury itp.
     – objęciu (z datą wsteczną!) wszystkich dzieci programami socjalnym, ktore dostepne są w Rosji
     – itp. itd.

     Idzie “bartosiakowa” pieredyszka, ale przynajmniej nie pójdziemy w kamasze w tym i kolejnym roku.

     8
     1. DrQuality

      Noż , kużwa , ta ruska onuca po prostu dochodzi albo już doszła .
      “Jak na toczonego rakiem, dosłownie stojącego nad grobem człowieka to całkiem sprawnie sobie radzi z przemawianiem od półtorej godziny ten Putin”
      Patrz jak siem cieszy , że jego furerek w db formie , siem cieszy , że odbuduje muzea , placówki kultury które zniszczył , że obejmie , ludzki Pan , programami socjalnymi wszystkie dzieci , siem cieszy , że z data wsteczną /sic / .
      Ty łotrze , te dzieci sa porywane , odbierane ukraińskim matkom , zamykane w specjalnych obozach . poddawane praniu mózgów .
      Właśnie zwymiotowałem na laptopa .

      18
   1. toya

    Tusk dłużej pisał tweeta o swoim spotkaniu z Joe niż ono trwało. Dejtrejder dłużej pisze o swojej pozycji niż ją trzyma.

    Efekty takich aktywności są takie jak flaszka , tfu: minuta, na trzech: żadne.

    10
 7. sumadartson

  Szanowny @ekscelencjo Max2.
  // Niech się hrabia cieszy że Biden jest a nie Trump. Putin by już siedział w Kijowie//
  In God we Trust, ekscelencjo.
  Za Trumpa, król terroru nie wychyliłby nosa ze swoją hołotą na zabytkowym złomie.
  Gdy Biden zdjął sankcje z paktu Ribbentrop-Mołotow (Nord Stream), byłem pewien ataku na Ukrainę jako i mojego szlacheckiego genotypu.
  Faktem pozostaje jednak, że wywabienie przez Bidena szczura z nory i stopniowa acz bezlitośnie skuteczna całkowita utylizacja jego terrorystycznej bandy, w dłuugiej perspektywie jest korzystna dla świata a dla Polski i Międzymorza wręcz zbawienna.
  O tym gdzie byłby dziś putin, gdyby zamiast jarka rządził ten co chciał być dymany przez rosję “taką jaka ona jest”, o tym nie będę @ekscelencji z wypraną wełną przez polskojęzyczną niemiecko-ruską propagandę pisał, bo to strata czasu i daremny trud.

  11
   1. sumadartson

    No to musi ekscelencja przytaszcyć se pucina na plecyskach i wsadzić go do belwederu, to bedzie miał swojo wymarzono demokracje. Bo na powrót do wadzy rusko-niemieckiej pacholczej agentury to jakoś się w “ten kraj” nie zanosi.

    7
 8. konsultant122

  Tygodniowo zwiększają się pozycje pasywów FED skutkujące obniżką rezerw w systemie bankowym.
  Currency in circulation + 527 mln USD
  Reverse repurchase agreements +6,346 mln USD

  kompensowane lekko kontem federalnym
  U.S. Treasury, General Account – 2,898 mln USD

  1
    1. toya

     Dokąd?

     Dotąd 🙂

     “toya 14 lutego 2023 o 17:52
     Chyba patrzymy na inne wykresy 😀 Jesteśmy wyżej niż na otwarcie czy niżej? 🙂

     Słabość widzę, słabość…

     A takie leniuchowanie wykresu POD dolnym ograniczeniem kanału wzrostowego wygląda imho jak ostatni tydzień stycznia 2010.

     Tak jak pisałem dzisiaj już wcześniej – jeśli w ciągu kilku sesji nie wrócimy na 1900 to bardzo rośnie szansa na 1750 w dynamicznym ruchu.”

     5
     1. wider_swider

      Jeśli ktoś zarabia na shorcie DAXa, lub longu palladu lub gazu to gratuluję. Doskonały timing. Pytanie jak dużo zarobi. Znając realia to procentowo bardzo niewiele. Albo są to ekstrema i taki samozwańczy bóg wyjdzie po chwili, albo lada moment będzie kontynuacja trendu i zawiśnie jak kilkaset osób na zoomie. Problem w tym że im do wyjścia na zero potrzeba na DAXie potrzeba 20% w dół, a na surowcach minimum 50% w górę.

         1. wider_swider

          No jakto kto? Przecież to Ty się zwróciłeś do mnie w tym temacie, a zestaw świra był określony jasno kilkukrotnie: DAX short, gaz long i pallad long. Wszystkie te 3 pozycje w portfelu to zestaw świra

          Max2 22 lutego 2023 o 17:15
          I popatrz Twój “zestaw świra” zarabia…. dziwne

          1
  1. duch_natury

   @Max
   Ponieważ Cię lubię to masz (rynki US)
   – marzec szczyty
   – do jesieni z górki na pazurki na nowe minima indeksowe tej bessy.

   A podbieracze dołków jesienią będą mieli nietęgą minę.

   Zapisz do kajecika Max bo powtarzać tej predykcji nie będę i to info tylko dla Ciebie 🙂

   4
  1. duch_natury

   @Konso
   daytraidingowo nie podpowiem.
   średnioterminowo:
   – do drugiej połowy marca wykańczamy wzrosty jeszcze (surowce, akcje)- może okolice FED, może jakiś rozejm wojenny – nie wiem co tam wymyślą na zakończenie

   a potem kończymy bessę, na jesieni finalne strachy

   2
    1. duch_natury

     @Piotrek
     Swego czasu z miesiąc temu zainspirował mnie (mój standardowy oponent) @ML36 popatrzyłem wówczas na cykle na DAX i też długości fal wzrostowych.
     I na DAX podobnego typu fale wzrostowe jak obecne od jesieni trwały w przeszłości najczęściej 25-26 tygodni.
     obecna trwa 21 tygodni.

     Ja staram się nie szukać poziomów, bardziej czas – według mnie jeszcze na około miesiąc jest otwarte okno na wykończenie wzrostów także na DAX.
     A czy sufit to będzie 15800, 16000 czy może 16500 i nowy szczyt tu nie mam pojęcia.
     Chyba CAC ma największe szanse ogłosić nowe ATH i pewnie wkrótce ogłosi :).

     Podobnie W20 – czy już wrócił do swojej standardowej słabości i będzie tylko jakaś podbitka w kierunku 1900 czy może spróbują jeszcze raz zaatakować szczyt nie wyrokuję. zobaczymy najbliższe tygodnie.

     Z przeszłości najbliżej mi jest do: lutego-marca 2002.

     pozdrawiam

     1. ML.36

      @Mac-Mat
      DAX ma ochotę pokazać nam regularny impuls, co otwiera możliwość na ABC. W tym układzie B(bez większych problemów może się podeprzeć na 0,38 ~15000, kolejne zniesienia pokazują też ciekawe poziomy)
      Wróć do znamiennej rozmowy Pana Białka z DAX-em.
      Dopiero rozczarowanie związane z nadziejami, rozgrywanymi przez euro-indeksy powinno zamknąć fazę wzrostową obecnego cyklu, IMO.

       1. ML.36

        @Mac-Mat
        Oczywiście, rozczarowanie może nastąpić wcześniej niż zakładam(cykle się liczy po dołkach bo górki latają), jednak z punktu widzenia banalnej erudycji chyba nie może zabraknąć paradoksalnych emocji niedowiarków przy ustanowieniu ATH.

   1. sumadartson

    Wszystkie łabądki już były ekscelencjo. Czekanie na Godzillę gdy sprzętu i amunicji brakować zaczyna, śnieżyca, powódź i trzęsienie ziemi dopiero co były, to za mądre nie jest. No ale komuś (na gotówce) trza będzie przekazać owe balony z dzisiejszych pereł s.a. powstałe.

    2
    1. ML.36

     Szlachcicu, to może być ledwo wstęp do poważnych problemów,
     łagodne pieszczoty (rozmowa Pana Białka z DAX-em), ale faktem jest, że kto ma dziurkę w d…. kupuje i zamawia dużo i drogo zabawki do uśmiercania ( nawet na blogu rozglądają się za glockami). Pewnie to jest powód na siłę rynków głównych producentów i eksporterów militariów, plus nadzieje na powojenne deale.

    1. Max2

     uderzaj do Rockeffelera, The-Billa, Szwaba i im podobnych – może nawet dostaniesz grafik na najbliższe lata 😉

     Jestem w bezpośrednim kontakcie. 🙂 Niestety nie wiedzą . Ech te teorie spiskowe. A reset to w 25/26 🙂 🙂

     1
 9. toya

  Nie kilka miesięcy tylko kilka tygodnii.

  Od stycznia zbieram i roluje puty out of the money wygasajace za mniej wicej 2 miesiace.

  Lutowe wszystkie poszly do piachu.

  toya 7 stycznia 2023 o 18:40Odpowiedz
  Czas zacząć zbierać lutowe i marcowe puty.

  1
  1. konsultant122

   Powoli przyswajam sobie myśl szlachcica iż od X 2022 mamy najmniej oczekiwaną hossę na świecie, taką bez szans na obniżki, na przeczekanie aż do prawdziwego pivota i wzrostu bezrobocia. Być może do wiosny zobaczymy spadki, ale potem ponownie wzrosty powyżej stycznia. Prawdziwa recesja i poprawka na rentownościach:) ze spadkami stóp % przyjdzie dopiero później. Tak jakbyśmy byli gdzieś w 2006/7 roku;)))

   4
     1. toya

      Już pisałem, że się nie zajmuję prognozowaniem, chyba, że dla jaj:

      “toya 20 stycznia 2023

      (…)

      To jest szukanie elementów pasujących do naszej założonej tezy. Nie zajmuję się tym.

      Rynek to jeden z najbardziej złożonych systemów więc jaką szansę mamy by:

      a). zidentyfikować wszystkie czynniki, które na niego wpłyną
      b). ocenić SIŁĘ i ZWROT każdego z nich

      A to jest przecież warunkiem wyliczenia wypadkowej, która ostatecznie ruszy rynkiem.

      Prognozowanie jest dla tych co szukają posady pisania o rynku (najlepiej po zamknięciu sesji), a nie stawiania na nim swoich pieniędzy.”

      6
      1. konsultant122

       Argumentem za hossą jest brak faktycznego pivotu i brak bezrobocia. Argumentem za bessą jest porównanie rentowności bonów 6-miesiecznych z rentownościami akcji . Ten drugi argument potrzebował w przeszłości min 2 lata na odwrócenie zależności .
       Ale co najlepsze, jeśli dopiero za 2 lata mamy mieć recesję, to cykl USD trwał będzie od 2001 do 2025? No max co Kuznetz chyba daje;)))

       1
       1. toya

        Ja myślę, że argumentów w każdą stronę jest dużo dużo więcej, a do tego pytanie o wagę każdego z nich.

        A przede wszystkim pytanie, czy nasza giełda jest w układzie Usiako/globalo-centrycznym, czy jednak większą siłę przyciągania ma na nią cykl krwi i żelaza na wschodzie?

        Taka płytka kałuża jak WIG potrafi chlapnąć nawet na 3800 jeśli zdecydowanie wdepnie w nią amerykański but, ale równocześnie łatwo wyschnie do poziomów średniowiecznych gdybyśmy jednak pozostali sami wobec mongolskiej hordy.

        2
  1. sumadartson

   Do zamknięcia po 1818, jako że każdego “niedźwiedźia giełdowego”, czeka ten sam los co niedźwiedzia rozrabiaki, który zobaczywszy małą dziurę w ziemi wsadził głowę i wyciągnął lisa. Zobaczywszy wielką dziurę w ziemi wsadził głowę i …. go pociąg pie….lnął.

   5
  1. toya

   AT “na chłopskie oko” sugeruje wziąć pod uwagę scenariusze gdzie:

   – przez długie kolejne 20 sesji będziemy w ślimaczym tempie wracać na 1900, a potem wznowimy spadki

   lub

   – w ciągu dwóch trzech sesji wrócimy na 1850-1860 i już wtedy wznowimy spadki

   lub

   – skończymy dziś nisko, a w poniedziałek zaczniemy jeszcze niżej 🙂

   Innych scenariuszy moje skażone posiadaną pozycją oko nie dostrzega.

   7
  1. toya

   Tyle dziennych już swapów zainwestowanych, tanio bardzo jest, ja bym dokupił, przecież w nieskończoność nie będzie spadać, a przy gridowaniu to nawet ruch na 1500 – nawet przy 20pkt spreadzie – pozwoli zamknąć z jakimś zyskiem.

   :-DDD

   1
 10. duch_natury

  Wiesz co medno niehonorowa publikująca czyjąś prywatną korespondencję i ciesząca się z porażek innych (akurat w moim przypadku kulą w płot).

  Tym się różni wizjoner od wyrobnika, że ten drugi cały czas ciuła i walczy żeby zarobić na chleb a ten pierwszy się śmieje bo nie musi z niczym walczyć bo nic nie musi a życie i kasa ma swobodny przepływ.

  A Palladzik zamknięty po 1517 na 3cim podejściu pod strefę oporu 1520-1530. 3 dni temu.
  A kiedy będzie ponownie otwarty to info nie dostaniesz.

  Leć się wypłakać a w nocy kolejny raz dobrze wypocić :-DDD

  10
  1. toya

   duch_natury 14 lutego 2023 o 15:57
   @Max
   szczerze nie interesuje ani 1600 ani 1700 wziąłem sobie partię na średni termin i sprzedam za kilka miechów jak będzie rozgrywany 🙂
   Jest na 61.8 % zniesienia i na linii trendu wzrostowego więc jak to wybroni to droga do ziany średniookresowej otwarta.

   6
     1. toya

      Czyli z uwzględnieniem spreadów na pierwszej pozycji wynik -33 punktów (jeśli spread to 20pkt) a na drugiej + 67, do tego 7 swapow dziennych na pierwszej pozycji 6 na drugiej.

      W sumie “na czysto” zarobione jakieś mniej więcej 1400 złotych będąc okresowo (15 lutego na poziomach 1425) prawie 7 000zł pod wodą.

      No to jest trejding przez duże T 🙂

      1
    1. duch_natury

     “Jakby jednak rosło to Pallad wciąż byłby w portfelu, nie? 🙂

     Oczywiście że tak jakby miało rosnąć to bym go miał, a że dostrzegłęm formację do odkupienia taniej to go zamknąłem.
     No ale wyrobnik to wyrobnik w nogach śpi.

     2
       1. toya

        Człowieku, to mogłoby być 14 tyś zysku, albo i 140 tysięcy, a mogłoby być i 14 zł.

        Ważne są PRO-POR-CJE. Proporcje tego o co grasz, do tego czym ryzykujesz.

        Byłeś w stracie 5 razy większej niż zysk, który skasowałeś.

        To nie jest DOBRY trejding.

        Tyle.

        3
        1. duch_natury

         a czy ja mówię, że każdy trejding jest dobry ?
         Grając 0.1 lota wrzuciłem jednocześnie w obserwowane surowce pallad. I przyjdzie właściwy trejdng na palladzie nawet myślę że już niebawem.

         Więc w skrócie czep się tramwaj zarabiaj swoje ciężko zapracowane diengi bo i tak nie skumasz innego podejścia do życia.

         Dla mnie koniec rozmowy w moim temacie.

         3
 11. toya

  “Tym się różni wizjoner od wyrobnika, że ten drugi cały czas ciuła i walczy żeby zarobić na chleb a ten pierwszy się śmieje bo nie musi z niczym walczyć bo nic nie musi a życie i kasa ma swobodny przepływ.”

  Mac, obudź się, PFR już się skończył!!!

  P.S. No mówiłem, że Coelho

  1. duch_natury

   “Mac, obudź się, PFR już się skończył!!!”

   No przykro mi bardzo chłopie. Kulą w płot.

   Tydzień temu wskoczyła mi duża dotacja na rozwój firmy z UE (dawali dla notabene poszkodowanych firm przez Covid) po 300tysi

   Jest już kolejna jak ktoś ma ochotę na rozwój 500tysi

   Więc czy chcesz czy nie chcesz leci tych dotacji cały czas dla firm.

   3

Dodaj komentarz