Rosji skończyły się pieniądze?

Hipoteza: Rosji skończyły się pieniądze i próbuje za wszelką cenę je zdobyć wyprzedając surowce, których jest jednym z głównych producentów na świecie.

Na rynku palladu trwa krach.

Rozmiary opuszczonej dołem na początku tego roku szczytowej konsolidacji na tym rynku sugerują kontynuację spadku do okolic poziomu 1000 USD/uncję.

Ktoś najwyraźniej dosyć rozpaczliwie próbuje wyprzedawać swoje zasoby tego metalu szlachetnego. Dwoma zdecydowanie największymi producentami tego metalu są RPA i Rosja (kraje takie jak Kanada i USA produkują go mniej więcej 5 razy mniej każdy).

Chyba bardziej prawdopodobne jest, że w tym przypadku to nie RPA dokonuje tej wyprzedaży.

Oczywiście również prawdopodobne jest, że cena palladu – użytecznego metalu wykorzystywanego do produkcji samochodowych katalizatorów – nie spadnie do zera, bo na poniższym wykresie widać, że w okolicach owego 1000 USD znajduje się solidnie wyglądające wsparcie. Ale to nadal ponad 25 proc. potencjał spadkowy.

W piątek po południu pallad taniał na NYMEX-ie o ponad 4 proc. Ale również o niecałe 4 proc. taniała platyna. Tu pod względem skali produkcji absolutnie dominuje Republika Południowej Afryki, ale Rosja jest – chociaż z 6-krotnie mniejszą produkcją – na drugim miejscu na świecie.

To może po palladzie przyjdzie kolej na platynę? Długoterminowy potencjał spadkowy wydaje się interesujący.

Wracając do palladu – jego największym na świecie producentem jest rosyjski Norilsk Nickel. Jak wskazuje nazwa spółki, jego głównym produktem jest nikiel. Jeśli sformułowana na początku niniejszego komentarza hipoteza jest słuszna, to prawdopodobne jest, że prędzej czy później przyjdzie pora i na ten metal. Tu też miejsca na spadek jest całkiem sporo.

Komentarze

     1. Max2

      To jak my tu teraz bez ekscelencji…

      Z hrabiego to taki “betonowy” pisior wypowiada się w imieniu wszystkich….. Na pewno pozostali uczestnicy bloga sobie poradzą a hrabiemu nawet ja – w jego indolencji intelektualnej – nie pomogę…..

      8
      1. sumadartson

       A gdzieżby tam “sobie poradzą”.
       Bez ekscelencji to wszystko czeka zagłada i sąd ostateczny. A szlachta to już zupełnie zeszła by na manowce, bo ekscelencja to tu najlepsza reklama dla jarka.
       Spokojnie, wg Nostradama pan(tfu) pucin “Przed i po marsie panować przez szczęście”, a to jeszcze z 10 roków.

       1
 1. wider_swider

  Zagadka rozstrzygnięta choć wg mnie trudna nie była. Jakiś czas temu rzucałem pytanie jaki wpływ na rynki będzie miała wszechobecna nerwowość wśród traderów/inwestorów. Wzmożone kłótnie zwiastowały oczywiście rynkowy zwrot. Wartościowy sygnał. Mam nadzieję że każdy skorzystał.

  2
 2. wider_swider

  Będzie krach? Na DAXie pierwsze sygnały sprzedaży od kilku miesięcy.
  Pytanie czy świry już zaczęły shortować gaz i pallad oraz longować DAXa czy to tylko korekty.

  Max2 24 lutego 2023 o 21:57
  Uważaj na weekend , mój padawanie

  3
  1. DrQuality

   Rośnie średnia długość penisa w erekcji.SZOK !!!
   Okazało się, że średnia długość penisa we wzwodzie wzrosła o 24 proc. w ciągu ostatnich trzech dekad!
   W metaanalizie uczonych z Uniwersytetu Stanforda wyniki dla poszczególnych regionów były następujące (obejmują średnią długość penisa we wzwodzie):
   Afryka – 14,88 cm
   Azja – 11,74 cm
   Europa – 14,12 cm
   Ameryka Północna – 14,58 cm
   Oceania – 15,71 cm
   Ameryka Południowa – 14,5 cm.
   Drogi Sumadartsonie , czekaj , nie nerwowo , poczekaj na wzwód / może to potrwać długo , wiem / , ale wtedy pomiary maja sens .
   PS . Widzicie astefaniak to jest news , a nie Wasze pitu – pitu .

   25
     1. sumadartson

      @DrQuality drogi okrutnie.
      Szlachta gratuluje waszmości wyleczenia wreszcie kompleksu małego ptaszka. Nie muszę na nic czekać, bo tyle co średnia afro to białogłowa wyciąga mi w calach.
      No i nie pochlebiaj sobie waszmość, bo one gacie coście podwędzili waszej grażce z torebki, to ona wicie kupiła je na walentyki dla sąsiada, rozumicie.

      10
 3. papatrader

  Witam po dłuższej przerwie w publikowaniu moich zagrań i rynkowych przemyśleń. Ciągle jestem w grze i mam w głowie wiele pomysłów, może coś uda się wdrożyć. Zobaczymy czy czas pozwoli. Najważniejsze jak mówi mistrz Rafał, że spekulant żyje z rynku, a jak ma czas to odpala bloga albo youtuba 🙂

  Poziom 3940 na S&P500 uważam za ciekawą opcję do zagrania L. Poziom docelowy 4350 pkt. Zagrożenie jednak jest takie, że mogą chcieć jeszcze przetestować poziom 3800 pkt. Jednak w obu opcjach poziom 4350 i tak zostanie osiągnięty.
  Podobnie na DAX, uważam, że rynek będzie zmierzał na nowe ATH na poziomie 16900 pkt.

  Później niestety kolejne fale spadkowe, prawdopodobnie na nowe dołki bessy.

  To cały wpis. Nic więcej na dzisiaj nie znajdziecie na moim starym blogu http://www.papatraderdiary.pl
  Przedłużyłem domenę jeszcze o rok 🙂

  15
 4. sumadartson

  Ruski “awax” zniszczony przez białoruską partyzantkę!!!
  Nie wierzcie ichmoście ruskim trolom, niedowiarkom i fałszywym strategom. Jedynie tayna strategia z Tęgoborza jest nieodwracalna i prawdziwa:
  “Bitna Białoruś, bujne Zaporoże
  Pod polskie dążą sztandary”.
  A mytlaki z oPOzycji chcą nas wsadzić pod niemieckie.

  12
 5. Art17

  Komuniści już zostali usunięci. W 2015r.
  5). Coraz więcej trzeba dopłacać do propagandy w Wyborczej.
  Odnośnie pkt 2 to po dzisiejszym aresztowaniu za korupcję kolejnego działacza PO mogą się jednak bać w Warszawie jawnej korupcji i sponsorowania zaprzyjaźnionej grupy medialnej.

  29
 6. toya

  To już od jutra spadki?

  “toya 24 lutego 2023 o 14:01

  AT “na chłopskie oko” sugeruje wziąć pod uwagę scenariusze gdzie:
  (…)
  – w ciągu dwóch trzech sesji wrócimy na 1850-1860 i już wtedy wznowimy spadki
  (…)”.

  6
  1. DrQuality

   Mam niejasne uczucie , że nie tylko Ty , drogi Sumadartsonie , używasz zwrotu ATH – (All-Time High) odnosi się do najwyższej ceny, którą aktywo osiągnęło na giełdzie dla danej pary handlowej.
   Podawałem przykład Ailleronu – on osiągnął ATH . Jest to b .silny sygnał kupna .

 7. DrQuality

  Wykres miesięczny – udało się obronić 1820-1840 . Zaznaczyłem strzałkami miesięczny MACD – po przebiciu linii sygnalnej
  wig20 zyskiwał ok . 50 % .
  Optymistycznie przebijamy
  a/ wzrostową trendową od 1995 roku / 1970-1990 / , dochodzimy potem do spadkowej , która już 4 x ograniczyła wzrost / 2160-2180 / i tu siem bendzie działo .
  pesymistycznie przebijamy 1830-1840 , potem 1740-50 , a potem to już nie patrzę / przy tych cenach akcji wig 20 nigdy nie pogłębiał poprzedniego dołka /
  https://drive.google.com/file/d/1esCnnifbUsZGzzsoc3QGPZYArg9Wekdt/view?usp=sharing

  3
   1. sumadartson

    Nostalgicznie siem wzruszyłem 😢 Wew tem streszczeniu drogiego Dochtora cała historia świata po wielkim krachu 2008-2009 zawarta. I brexit i covid i panawojtkowa spełniona hossa do końca 2017 r. Jednak przyszłe wydarzenia makro mają znaczenie. Taki pamiętnik!

    2
 8. toya

  “sumadartson 28 lutego 2023 o 22:36Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  Hm. Oby choć jutro na otwarciu te obiecane a niespełnione wielkie spadki, bom się tak zamotał dzisiaj że zostałem na shortkoniu.”

  To hrabia będzie chyba cały miesiąc, sesja po sesji, swoje 2punktowe zwyciezkie trejdy uskuteczniał, żeby odrobić tę jedną wtopę 😉

  7
 9. datik

  duch_natury 23 lutego 2023 o 13:22
  ……………………….
  Ja staram się nie szukać poziomów, bardziej czas – według mnie jeszcze na około miesiąc jest otwarte okno na wykończenie wzrostów także na DAX.
  —————————
  Mistrzu 😉
  ugrałeś coś na tej projekcji ?
  ( ja nie do końca uwierzyłem i mała wtopa )

  2
  1. Wojciech Białek (Autor
   Wpisu
   )

   W ostatniej chwili – pod wpływem rekordowego zainteresowania OpenAI – zmieniłem trochę temat na Sztuczną Inteligencję. To najdziwniejsza prezentacja jaką kiedykolwiek zrobiłem. Były tam m.in. Jan Kochanowski, japońskie haiku, kosmologia, gżegżółka, Fryderyk Nietzsche, “Gwiezdne Wojny”, “Bogurodzica”, bogowie hinduistycznego panteonu oraz ogórek.

   5
    1. toya

     Jako bezrobotny mam czas na różne eksperymenty. Na przykład sprawdzanie jak w praktyce działają rozmaite programy urzędów pracy 🙂

     W krakowskim oddziale dowiedziałem się, że w ramach programu kierunek kariera, gdzie otrzymuje się dofinansowanie na przekwalifikowanie 90% kandydatów stanowią bardzo dobrze zarabiający i funkcjonujący w zawodzie… programiści 🙂 Mówią o wypaleniu zawodowym i marzeniu by zrobić kategorię C i zostać kierowcą ciężarówki 🙂

     Jakiś obłęd. Ci którzy przyczyniają się do postępującej automatyzacji chcą zająć się zawodem, który jest prosty i pierwszy do zautomatyzowania…

     W temacie AI niezmiennie polecam:

     https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4971096/pianola

     4
   1. DrQuality

    Trochę osobiście . Mój syn ma niewielką firmę graficzną / lepiej jeść całe życie małą łyżeczką niż przez tydzień chochlą czy jakoś tak / i własciwie pogodził się ze zmiana zawodu . Oglądał grafiki stworzone przez AI . Logo – po podaniu informacji o firmie – 30 sekund i buch – jak twierdzi efekt b . db .
    Panie WB , doradcy inwestycyjni też w niebezpieczeństwie / oprócz astefaniaka , on jest niepodrabialny / .

    8
     1. DrQuality

      Mój plan przyłączenia – kupuje dr Robota . 3 godzinny dzień pracy mniem męczy . Dr Robot -obecnie po zebraniu wywiadu 93 % prawidłowych diagnoz , 94 % poprawnie wystawionych recept / chyba lepiej od teleporad ?/ Empatia – robot skanuje pacjenta , rozpoznaje nastrój , dostosowuje się .
      Jeśli chodzi o kopertki , Drogi Sumadartsonie , się go tez zaprogramuje .

      2
      1. DrQuality

       Opieka nad starszymi pacjentami – wymagana cierpliwość AI jak znalazł . Opieka nad dziećmi autystycznymi – kilkadziesiąt razy powtarzane pytania – „sztuczny opiekun „ wykaże się cierpliwością .

       2
      2. sumadartson

       @DrQuality
       //jeśli chodzi o kopertki (…) się go też zaprogramuje//
       Arcysłuszna koncepcja, dochtorze drogi okrutnie. No i w razie draki niech Robot idzie do paki.
       A dopóki robot w sferze projektu, zalecam koncepcję pana Wojciecha Białka. “Przyłącz się do wroga, jeśli nie możesz go pokonać”.
       Wstępujecie wicie do bandy jarka i wartość kopertek ×2, no bo przecie oPOzycja wtenczas też was rozumicie nie ruszy, nie chcąc tracić elektoratu dochtorskiego, rozumicie.
       A jarek z reklamówką i 600 tysiakami ojro łapówki do brukseli po wypłacenie dla “ten kraj” piniendzy z KPO.
       Zapanowałoby wreszcie Braterstwo i Współpraca w caluchnej ojeropie a w “ten kraj” to na ziemi raj.

       3
    1. toya

     powodzenia!

     Mój licznik geigera mówi, że krach zaczyna się w poniedziałek. Poniedziałek 13 marca.

     Uprasza się psy pluto i mu podobne kundle wiecznie szukające przewodnika stada o niegranie pod to.

     Jak się nie spełni to będą ujadać. A jak się spełni to wpadnie im darmowa kość, a tego bym nie chciał 😉

     6
   1. sumadartson

    Ile??? 1666? Błędne mniemania tych co się nie załapali shortem na covidową i wojenną bessę. Shortkonie na zamiany na L jeszcze na linii dochtorowej szyi.
    A za trafną odwyrtkę na 1860 należą się waszmości gratulacyje. Warto było “zaspać” i dołożyć S.

    4
        1. sumadartson

         Słusznie, gdy oleum dopisuje.
         Ups. Piąteczka wzrostowa na bazowym w20. O i zaraz korekta do czwartej. O, a nawet do połowy. Jakby podrośli na 1832 to i ja na powrót do waszmości dołączę. Niech los nam sprzyja.

         2
          1. sumadartson

           Owszem ale “eSek trzymanie” pozostaje słusznym. Aktualnie to jednak waszmoścć trzyma rynek za lejce.

           1
 10. konsultant122

  Nastroje szampańskie +10 p.p od ubiegłego tygodnia. Obecnie +40,9.
  Możliwe że w marcu czeka nas schłodzenie do 1700, a potem 2000-2100 (?)
  wzrostowy (62,4%)
  boczny (16,1%)
  spadkowy (21,5%)

  3
  1. Max2

   Jak spojrzysz na szklankę napełnioną do połowy to co stwierdzisz? Do połowy pusta czy pełna? I od czego zależy Twoje nastawienie? … Twój osąd? …I dlaczego myślisz tak jak myślisz? Co miało/ma na to wpływ?

 11. Prezesso

  Kto nie ma LLLLL, jak ja, powtarzam się, ale JESTEM TU NAJLEPSZY, ten jutro poczuje smród z rury wydechowej BYCZEGO PODEJŚCIA pod 1900!!!!!

  HOSSA JEST i takie sesje, jak dziś, to OKAZJA!

  A jak ktoś ma S, to sponsoruje jutrzejsze rozdanie!

  7
   1. DrQuality

    Tow . Zsumyobdartson , znowu jestescie dymani , Wy i Wasza pisokomusza czeredka . Wyobrazcie sobie , jestescie CZŁONKIEM / duże litery nie są przypadkowe / nowej elity z Wołomina i Ząbek . Stamtąd pochodzi Sasę . Zajmujecie krótkie pozycje , komunikat o podatku i bęc – jestescie do przodu . Ile to razy juz zapowiadali 3 ? Czekam na odzew – reklamówka , popapslane , Tusk na molo itd , etc .

    10
    1. sumadartson

     Doktorze drogi okrutnie.
     Dymać to my a nie nas.
     Na Sasę cięźko coś ugrać ale pamiętam przemówienie premiera tuska w sejmie. Pitoli od rzeczy więc z nudów otwieram shortkonie (global sprzyjał) i nagle…łubudu, podatek od kopalin ogłasza. Wigi jebut na glebę, miedziak pod ziemię, po dziesięciu minutach 3/4 krótkich pozycji FW20.. zamknąłem z zyskiem… K O S M I C Z N Y M.
     Wienc wy mię tu doktorQu drogi Sasę nie zaimponujecie wicie.

     6

Dodaj komentarz