Kłopoty w sektorze bankowym w USA i Szwajcarii

Wspomniany tu w miniony piątek problem amerykańskich banków z Kalifornii został szybko rozwiązany przez władze USA. Sillicon Valle Bank i Signature Bank/New York NY błyskawicznie upadły, ale posiadaczom depozytów w tych bankach zagwarantowano pełny dostęp do ich środków. Kilka dni później podobny problem pojawił się w Europie. Kurs drugiego największego banku w Szwajcarii spadł na początku środowej sesji do nowego historycznego minimum niższego o ponad 96 proc. od poziomu szczytu z 2007 roku.

Szwajcarski bank centralny też zareagował szybko oferując Credit Suisse pożyczkę w wysokości 54 mld USD. Rozważana jest wymuszona przez władze Szwajcarii opcja przejęcia Credit Suisse przez UBS Group (12-ty największym pod względem aktywów bank w Europie), ale na razie chyba nie ma wielkiego entuzjazmu dla tej opcji.

Można sądzić, że Credit Suisse jest za duży by szwajcarskie władze pozwoliły mu upaść, ale jego dalsze losy nadal wydają się bardzo niepewne.

Być może jest to dobra wiadomość dla polskich posiadaczy kredytów frankowych – koszty ratowania drugiego największego szwajcarskiego banku powinny osłabić kurs tamtejszej waluty.

Wracając do USA: podjęta została próba uratowania przez bankructwem kolejnego zagrożonego banku. Tym razem 11 amerykańskich banków podjęło decyzję o ulokowaniu w First Republic Bank 30 mld USD. Kurs akcji banku utrzymywał się powyżej minimów z poniedziałku, ale w piątek ok. godz. 17-tej spadał o ok. jedną czwartą ponownie wzbudzając nie pokój wśród inwestorów.

Sentyment amerykańskich inwestorów aktywnych na rynku akcji mierzony przez AAII spadł do najniższego poziomu od 22 grudnia ub.r.

Niestety trudno ocenić, czy kryzys wywołany w dużej mierze stratami poniesionymi przez banki w okresie minionych 3 lat na długoterminowych obligacji skarbowych jest już zakończony czy czekają nas jeszcze jakieś dogrywki.

Komentarze

 1. ElSecator

  A w ramach ratowania małych banków, 11 Wielkich Banków amerykańskich podjęło decyzję, aby ponownie przekazać wszystkie depozyty, które otrzymały ostatnio w wyniku paniki, od małych banków, z powrotem do małych banków,

  I tak się żyje na tej wsi

  5
 2. Hidalgo

  “Wszystko wszędzie naraz”

  tak mi się kojarzy ten oscarowy film “Wszystko wszędzie naraz”, że ta bessa też może być z wszystkim po trochu i że niby już to przechodziliśmy to szybko będą łatać, a na koniec i tak pierdyknie.

  zaczęło się od wojny, ale później mocno dostały techy (via 200), teraz banki jak w 2008,
  wychodziłoby, że jak opanują sprawę z bankami to coś z kryzysem Euro (PIGS) powinno być a’la 2011,
  a później jakieś problemy w Chinach -2015, znów może nieruchomości,
  w 2018 to już nie pamiętam o co chodziło, chyba wojna handlowa była na tapecie, ale i spowolnienie gospodarcze, (może ta oczekiwana teraz recesja przyjdzie)
  no i 2020 covid, że niby będzie znów fala pandemii, albo nowy virus i szybko lockdownami go “zlikwidują”
  a na koniec druga faza wojen hegemonicznych. i boom,
  NO, zobaczymy.

  2
 3. ElSecator

  Józio się szarogęsi pod publikę.

  “Kiedy banki upadają z powodu złego zarządzania i podejmowania nadmiernego ryzyka, organom regulacyjnym powinno być łatwiej wyegzekwować zwrot wynagrodzeń od kadry kierowniczej, nałożyć kary i zakazać kadrze kierowniczej ponownej pracy w branży” – powiedział Biden

  “Kongres powinien rozszerzyć uprawnienia FDIC (Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów) do dochodzenia kar od zaniedbanych kierowników upadłych banków, gdy ich działania przyczyniają się do upadku ich firm” – podkreślił 46. prezydent USA

  2
    1. toya

     Ten blog rodził się marcu 2008 gdy upadał Bear and Sterns, a Gospodarz – co wymagało wtedy odwagi – uspplajal, że (finansowego) Konca Świata Jaki Znamy (tym razem) nie będzie.

     Tenże datowal na lata…

     …dwudzieste.

     8
  1. sumadartson

   “A skarby obywateli Hisperii w świątyni
   Tam przeniesione do tajnego miejsca głodnych obligacji…”
   Problem w tym że aktualnie 8000 ton złota jest warte zaledwie 500 mld USD, przy wartości głodnego długu ponad 30 bln USD.
   No ale skoro Nostradamus się nie myli, to złoto powinno zdrożeć 30 krotnie (po dokupieniu kolejnych 8000 ton).
   Kiedy spełni się ta wizja? Sytuacja obecna wygląda na pasowną, podobnie jak spełniona już wizja o przyjściu króla terroru zza Buga

   1
         1. Max2

          Na 60k to hrabia kupi. Chyba obecnie nie ma waluty która nie będzie drukowana. Może tak być że tradycyjne waluty “safe haven” stracą na atrakcyjności. Zostają metale szlachetne i krypto, które system prędzej czy pózniej zbanuje jako zagrożenie systemu. A złoto hrabiemu odbiorą …ustawą. 🙂 🙂

          2
          1. sumadartson

           Ty s’ie nie bojsia, te sk..wy syny już nie wrócą, towariszcz ekscieliencja.

           1
 4. sumadartson

  Piąta sesja po upadku Silikonu była jednak zupełnie inna niż piąta sesja po upadku Lehmana.
  Nauczka aby nie patrzeć ślepo w “to co było” a grać tak jak global pozwala. Nic dwa razy się nie zdarza, pisała nasza noblistka Wisława. Nie mogła jednak wiedzieć że FED ciągłym “dodrukiem” dolara w celu sobie tylko wiadomym, sprowadzi na świat DRUGI kryzys finansowy i to w ciągu niespełna 15 lat. Przebili Keynesa, który na widok takiego bezmózgowia, w grobie się przewraca już od bodaj 2018 roku.
  Au i niedowartościowane perły s.a. a gotówka na konserwy, fasolę i ciecierzycę.

  5
     1. sumadartson

      Ja tu tylko notuję swoją historię spekulanta. Od czasu do czasu notuję też znaczące wyniki spekulacji. Średnio 3 razy w roku ściągam z forum swoje (i nie tylko) wypowiedzi. Wszystko to będzie przydatne przy wprowadzaniu wnuczki w arkana sztuki spekulacji. Porzuć waszmość kompleksy i pisz co ci się tylko spodoba. Lepszego notatnika z datownikiem jak u pana Białka(oby żył wiecznie), nie znajdziesz pod słońcem. Życzę myśli pozytywnych, bo jakby ich waszmości brakuje.

      2
 5. Griot1234

  Lubie wpisy P. Toya dotyczace rynku lub jego widzenia świata bo to ubogaca.,ale dziwie się że wchodzi Pan w polemiki poniżej poziomu . I zastanawiam się, jaki jest tego cel? ,a jeśli celu nie ma to czym się Pan kieruje, a jeśli to tylko odpowiedzi w afekcie to co tak Pana wkurwia .W końcu powinien Pan dbać o swoje indyki przed ścięciem głowy. Pozdrawiam nie oczekując odpowiedzi.

  4
 6. Griot1234

  Ja podam od czasu do czasu Macro linka ,ale widzę że pojedyncze osoby interesuje spekulacja pod Makro. Raczej technicy i cykliści. Ale teraz bardzo mało o cyklach I mało ciekawych linków, które nie są powszechnie dostępne. Pozdrawiam wszystkich Blogowiczów. Ps. Zaglądam tu codziennie, prawdopodobnie z sentymentu, bo brak w treściach wartości dodanej. Dlatego namawiam Pana Wojtka do komercjalizacji Bloga.

  7
 7. Max2

  “Credit Suisse, którego główny inwestor, Saudi National Bank, wykluczył jakiekolwiek dodatkowe zwiększenie udziałów w banku, jest również zagrożony bankructwem – ocenia Roubini.”

  “Problem polega na tym, że według niektórych standardów Credit Suisse może być zbyt duży, aby upaść, ale także zbyt duży, aby zostać uratowanym w pierwszej kolejności” (too big to fail, but also too big to be saved), powiedział Roubini w wywiadzie dla Bloomberg TV.

  “Nie wiadomo nawet, jakie są ich różne niezrealizowane straty na papierach wartościowych i innych aktywach” – dodał ekonomista, który uważa też, że “nie jest pewne, czy regulatorzy banków mają zasoby, by ratować bank”.

  https://pl.investing.com/news/economy/odliczanie-do-krachu-gieldowego-roubini-bije-na-alarm-374778

  1
    1. sumadartson

     Fajne słuchowisko ekscelencjo. Tyle że gdy “giełdowy ranek budzi mnie ze snu” czerwienią lub zielenią Azji, kontraktów na globalne indeksy, surowce, kursami walut i rentownościami, trza zapomnieć o “czekających za rogiem krachach lub euforiach” a skupić się na realiach i wynikającej z codziennych ruchów cen, przyszłości. Spekulacja jest jak taniec. Jak się nie zna kolejnego kroku, bezpieczniej stanąć z boku.

     2
       1. sumadartson

        Jak zawsze trafnie Pan wydedukował. Ten taniec to żywy obraz sesji. Z tą różnicą że nie wiedząc jaki ruch wykona kontrakt można stracić pieniądze, natomiast w tym tańcu nie wiedząc którą nogą kopnie partnerka, można nadziać się na jej kolano i stracić nabiał albo skończyć ze szpilką pantoflową w zadku.
        A swoją drogą, trzeci rok dekady to chyba nie jest dobry czas na początek bessy. Co najwyżej na korekcyjną dwójkę po wzrostach odpaździernikowych.

        1
  1. Max2

   “Moje dzieci są 5 długości za nimi”

   Aby uświadomić nierówność startu w życiu przeprowadzono eksperyment pokazowy.

   Ustawiono wszystkich w jednej linii startu i wskazano cel. Kto dobiegnie pierwszy wygrywa.
   Z tym że, osoby w których rodzinie zdarzyły się sytuacje :
   rozwodu rodziców – robiły dwa kroki wstecz, w rodzinie był ktoś uzależniony- kolejne dwa kroki, w rodzinie ktoś popełnił samobójstwo- kolejne …itd

   To uświadamia, że nie tylko stan edukacji jest ważny, lecz zdolność do przyswajania wiedzy w ramach uwarunkowania, lub jak to nazywa Bartosiak “map mentalnych” które wynosimy z domu.

   Poruszył Pan kwestię edukacji a edukacja w Polsce ma twarz naszego ministra, wszystkowiedzącego (tu bez wulgaryzmów)

   A jaki jest cel edukacji ? Wychowania człowieka podporządkowanego i uległego “systemowi” ( tu powtarzam narrację Maca, jednak bez teorii spiskowej) “Tak było, więc jest to słuszne” – choć dzięki powszechności wiedzy zmienia się i zaczyna wskazywać na ulotność wszelkich idei i wartości, które wkładają do głowy “różni mędrcy”

   https://www.youtube.com/watch?v=fvPpAPIIZyo&t=71s

   3
  1. sumadartson

   Ekscelencjo, Milonga powstała w pamiętnym dla NYSE roku 1929 i raczej na tę datę wskazał nasz Mistrz Świata Analiz. Należy mieć to na uwadze, jednak szlachta nie stwierdziła podobnego zjawiska w trzecim roku kolejnych dekad, choć różne korekty nowych hoss w tymże roku się zdarzały.

   2
     1. Max2

      Skasował toksyczne aktywa

      Jak hrabia. nazywa obligacje USA , toksycznymi aktywami to trochę ich jeszcze zostało 🙂

      Wiem że hrabia ma problemy ze zrozumieniem tekstu czytanego i potrafi tylko interpretować to co się już wydarzyło. BRAWO !!! Jestem pod wrażeniem.

      ŚRODA GODZ 19.00 FED STOPA PROCENTOWA – czasami jak piszę do hrabiego to jakbym z …..(tu sobie hrabia wpisze słowo adekwatne w ramach swojej interpretacji) rozmawiał.

  1. fast_market

   Czytałem, gdzieś ostatnio utyskiwania tradera commodities, który mówił,
   że fizycznie prawie nie może dla swoich klientów kupić złota (w sensie z dostawą fizyczną).
   Kontrahenci odmawiają. Za to pochodne bez problemu kwotują.

   1
   1. sumadartson

    Jeszcze w styczniu mennice realizowały zamówienia na “fizyka” z coraz większym opóźnieniem. Na papierowym złocie jest otwartych pozycji na 2 miliony ton. To pewna bańka zważywszy że wszystkiego złota na świecie jest 160 tys. ton,

    3
    1. macarek

     Po 2008 roku banki przestały sobie pożyczać pieniądze na dłuższe terminy. Stąd stawki libor i wibor stały się niepłynne i ma być ten overnight wiron.
     Druga sprawa – na wieść o stratach w portfelach obligacji w bankach … rynek kupił ich masę podbijając ceny i zmniejszając te straty w dużym stopniu.

     2
          1. macarek

           Kryzysy są co roku by prawa Darwina działały. Kto wierzy w bajki jest naiwny

           1
          2. macarek

           Kryzysy są instrumentami kary dla niepokornych: vide Turcja, Węgry, Szwajcaria …

           2
          3. Max2

           “Kto wierzy w bajki jest naiwny”

           Święte słowa. Odnieś do tego że FED gwarantuje wszystkie depozyty.

   1. macarek

    Pytanie inne – dlaczego je porównujesz? Ile warty był Enron czy Getin? Bank inwestycyjny to bardzo specyficzny wehikuł, pełen ogromnych ryzyk w aktywach. Nieprzypadkowo one maja cyklicznie problemy.

    1
 8. Sawa

  Zajrzałam po wielu miesiącach, zobaczyć co tutaj się dzieje.
  No i ciągle ten sam bełkot przegranych frustratów.
  Hej stękające pajace, rynek finansowy jest po to, żeby zarabiać i cieszyć się życiem, gdzieś na wyspach Hula-Gula.
  Zajrzałam, żeby sprawdzić czy jest tutaj Guy i zadać jemu pytanie, które mnie intryguje od dawna:
  jak taki inteligentny gość jak On, mógł uwierzyć w takie gów.o jak kryptowaluty?
  Tego nie jestem w stanie pojąć.

  9
    1. Sawa

     Gdybyś nie był aż tak zaślepiony swoją frustracją po przegranych inwestycjach, to POtrafiołbyś przeczytać w raporcie rocznym Orlenu, że 90% zysku pochodzi z działalności ZAGRANICZNEJ. Wiem, że mafię Tuska boli jak ktoś doi Niemców, ale przecież jesteś w Polsce.

     13
     1. fast_market

      Proszę mnie oświecić i powiedzieć jaka to działalność zagraniczna dała im
      te 90% zysku czyli około 30 miliardów?
      Może chodzi o kupowanie ruskiej ropy z dyskontem np. 30%,
      gdy inne kraje już tego zaprzestały?
      Wszak premier dokładnie rok temu wzywał inne kraje do zaprzestania
      kupowania ruskiej ropy. Może tylko zapomniał Obajtkowi o tym powiedzieć?

      Ps. w raporcie stoi jak byk, że gro zysku pochodzi z działalności rafineryjnej,
      potem wydobywczej i znacznie mniej z gazu. Reszta się zasadniczo nie liczy.
      A marża rafineryjna wzrosła z około 4 do 20 na koniec 2022r.
      Marża. Co to jest marża ja się pytam? I kto ją ostatecznie płaci?

      7
      1. Sawa

       Już powiedziałam: tak jest napisane w raporcie PKN Orlen, proszę zapoznać się z materiałem źródłowym i przestać wierzyć bolszewickim agentom plującym na Polskę.
       W zestawieniu możemy zobaczyć podział przychodów z różnych gałęzi działalności koncernu. Spółka swoje zyski zbudowała głównie dzięki przychodom zza granicy oraz okolicznościowym aktywnościom, jak na przykład połączenie z Lotosem.
       Proszę czytać i analizować materiały źródłowe a nie komentarze agentury Putina i Berlina z TVNu i Wyborczej.

       6
   1. Sawa

    Jakim rzesz kundlem trzeba być, żeby słowo “Polaków”, pisać z małej litery. Idę o zakład, że jak każdy UBecki bękart głosujesz na mafię Tuska, tylko tam są takie sfrustrowane kundle. Rozumiem, że oderwanie od UBeckiego koryta boli, ale nie przesadzaj ze swoim analfabetyzmem przecież na kursach czekistów uczyli ortografii.

    14
    1. Max2

     Jakim rzesz kundlem trzeba być, żeby ukrywać swoją płeć pod damskim imieniem. Nie trzeba wstydzić się swojego homoseksualizmu. Rozumiem że po akcji “Hiacynt” komuniści zwerbowali Ciebie do współpracy a Ty otrzymałeś w ramach podziękowań możliwość wyjazdu poza granice Polski. Do dzisiejszego dnia żałujesz swojej postawy i nienawidzisz wszystkiego co Ubeckie i komusze.

     11
 9. mami2

  Jeśli tak to w interesie państwa(pis) jest utrzymywanie wysokich cen paliw. Ceny ropy i gazu niższe niż przed atakiem ruskich na ukraine, a na pylonach orlenu ceny z kosmosu. Potem i tak większość zysku wędruje do budżetu i zaraz cyk 500+ zamieni się w 700+ i wyborca plepsowy będzie wiedział kogo przy urnie zakreślić

  25
 10. mami2

  za reuters………. Co najmniej dwa duże banki w Europie badają scenariusze rozprzestrzeniania się zarazy w sektorze bankowym regionu i oczekują od Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego, by wkroczyły z silniejszymi sygnałami wsparcia, powiedziało dwóch dyrektorów wyższego szczebla znających przebieg dyskusji.

  3
 11. fast_market

  ×UBS agreed to buy its embattled rival Credit Suisse for 3 billion Swiss francs ($3.2 billion) Sunday.
  ×The terms of the deal will see Credit Suisse shareholders receive 1 UBS share for every 22.48 Credit Suisse shares they hold.
  ×The Swiss National Bank also pledged a loan of up to 100 billion Swiss francs ($108 billion) to support the takeover.

  UBS buys Credit Suisse for $3.2 billion as regulators look to bolster banking system

  https://www.cnbc.com/2023/03/19/ubs-agrees-to-buy-credit-suisse-as-regulators-look-to-shore-up-global-banking-system.html?__source=androidappshare

  1
 12. ElSecator

  Jak ktoś myślał że dolarów jest dużo, to FED udowadnia że może być jeszcze więcej.
  Na TT latają prorocze zdjęcia z kawą w Starbucksie po 19.99$

  “Bank Kanady, Bank Anglii, Bank Japonii, Europejski Bank Centralny, Rezerwa Federalna i Szwajcarski Bank Narodowy ogłaszają dziś skoordynowane działania w celu zwiększenia podaży płynności poprzez stałe ustalenia dotyczące linii swapów płynności w dolarach amerykańskich” – podały banki centralne we wspólnym oświadczeniu.

  Jeleń powiedziała że za naszego życia nie będzie kryzysów i trzeba przyznać że konsekwentnie realizuje to postanowienie.
  Zastanawia mnie co miała na myśli mówiąc “naszego”?

  https://edition.cnn.com/2023/03/19/economy/central-banks-fed-dollar-liquidity/index.html

  2
   1. Sawa

    @min2
    Nigdy nie głosowałam na PIS bo to słaba partia.
    O ile potrafili zlikwidować bezrobocie i biedę (po raz pierwszy w dziejach PL, od 2018 nie ma kupowania “na zeszyt”) i zlikwidowali odbieranie dzieci rodzinom z powodu biedy. O ile potrafili zrepolonizować banki, przemysł i szczątkowo media, a gospodarkę doprowadzić do takiego stanu, że zaczęli wracać wygnani Polacy przez mafię POmagdalenkową, tak nadal tolerują zdrajców Polski, agenturę okupantów (np. TVN, Wyborcza) i ścierwo w togach.
    Porządna partia przez 7 lat zrobiłaby to co należy zrobić ze zdrajcami i dywersantami.
    To była pierwsza ustawa, którą uchwalił pierwszy polski rząd po 1992 roku, po wygranych wyborach w 2015 roku:

    https://www.rp.pl/prawo-rodzinne/art3922511-ustawa-wprowadzajaca-zakaz-odbierania-dzieci-rodzicom-z-powodu-biedy-uchwalona

    .

    17
  1. Sawa

   Panie analfabeto, piszemy “zza granicy”. To znaczy Polacy tak piszą. Przecież na kursach Czekistów uczyli ortografii, trzeba było nie wagarować.
   Po drugie, proporcje zysku krajowego do zagranicznego omawia raport spółki, wystarczy potrafić przeczytać ze zrozumieniem. No tak, ale czego można oczekiwać od analfabety.

   17
   1. piotr5

    haha od razu inwektywy za ortografie , szczegolnie ze nie masz racji, jak zwykle. ale ortografie zostawiam w spokoju, to akurat jest przypadek dosc skomplikowany czy z zagranicy czy tez zza granicy. ale coz tacy jak ty tak maja.
    ale ok dostosuje sie do twojego poziomu. Jestes tumanem niespotykanym wrecz i dalej mozesz pitolic o orlenie brednie.

    24
 13. ronin

  300 tysięcy żołnierzy NATO.

  Jak podaje “Politico” NATO podjęło decyzję o szybkim rozmieszczeniu 300- tysięcznej armii NATO na wschodniej flance. Nagły przyjazd szefa CIA do W-wy jest też wymowny.

  1
 14. ElSecator

  Trzymając się analogii z 2007/2008
  1. upadek Bear Stearns w postaci większego SVB już mamy
  2. ratowanie banków dolarami właśnie rozpoczęto tylko że w 2007/8r. FED miał łatwiej z luzowaniem bo inflacja wynosiła 2%

  zatem teraz powinno nastąpić bycze wybicie będące pułapką na byki a następnie

  3. obniżka stóp procentowych (przy obecnej 6% inflacji to byłoby osobliwe posunięcie) W X i XI 2007r FED obniżył stopy o 25pb a rynek się zwalił
  bo ryzyko kredytowe rosło bardziej niż luzowanie FED-u

  4. Wzrost spreadów kredytowych (Spready kredytowe rosły w 2007 r., gdy Fed łagodził politykę, ale obawy były dominującą siłą na rynkach pomimo gołębiego nastawienia FED

  5. trochę poza dzisiejszą chronologią – we wrześniu 2008 Merril Lynch, SilverState i Lehman Brothers zbankrutowały. Dziś mamy kłopoty CS.
  W tym czasie ryzyko kredytowe gwałtownie wzrosło
  Dziś mamy to samo

  6. Po czym gwałtownie wzrosła też stopa bezrobocia, bo gospodarka weszła w kryzys finansowy.

  Teraz wszyscy liczą na przerwę w podwyżkach a nawet obniżki stóp czyli scenariusz podobny po którym – gdyby trzymać się analogii – powinien nastąpić wodospad

  5
 15. ElSecator

  Goldman: „Spodziewamy się, że FOMC przerwie swoje marcowe posiedzenie w tym tygodniu z powodu napięć w systemie bankowym… Myślimy, że przedstawiciele Fed podzielą zatem nasz pogląd, że napięcia w systemie bankowym pozostają na razie najpilniejszym zmartwieniem”.

  Cokolwiek nie zrobią to będzie błąd. To się nazywa “zapędzić się w kozi róg”

  4
   1. sumadartson

    Ameryka upadnie, Pan Putin podbije jewropę, oPOzycja wygra wybory, jarek ucieknie do Anglii a ekscelencja… oooo ekscelencja do południa będzie robił skrobanki, w południe przyjmował łapówki, do obiadu wykładał w przedszkolu jak uprawiać homoseksualizm, do podwieczorku opiłuje 10 katoli, ale tylko z pisu

    10
     1. sumadartson

      Jęczy tu ekscelencja i ujada jak stara baba co siedząc na środku drogi wrzeszczy marzycielsko: gwałco, gwałco, gwałco.
      Porzuć marzenia o korupcji, oligarchii, deprawacji, chłopcach, małolatkach, ubecji itp. Pora już odłożyć krótkie spodenki, ekscelencjo, wydorośleć i spoważnieć.

      9
        1. sumadartson

         OK. Przez chwilę zapomniałem że ekscelencja robi dobrą robotę dla jarka. Tylko potępianie w czambuł całej światowej ekonomii w czasie gdy trwa hossa, może narazić na straty lub nieuzyskanie zysków jakiegoś wełniaka o elokwencji ekscelencji.

         1
          1. sumadartson

           W przypadku ekscelencji, reset podwełnia wyszedłby wyłacznie na dobre.

           4
 16. datik

  …….
  O ile potrafili zlikwidować bezrobocie i biedę (po raz pierwszy w dziejach PL, od 2018 nie ma kupowania “na zeszyt”) i zlikwidowali odbieranie dzieci rodzinom z powodu biedy. O ile potrafili zrepolonizować banki, przemysł i szczątkowo media, a gospodarkę doprowadzić do takiego stanu, że zaczęli wracać wygnani Polacy przez mafię POmagdalenkową, tak nadal tolerują zdrajców Polski, agenturę okupantów (np. TVN, Wyborcza) i ścierwo w togach…..
  ————————————-

  Daruj sobie, będę chciał posłuchać tych dyrdymałów to przełączę na TVP

  20
      1. sumadartson

       Ruchy giełdowe intra to zdecydowanie za duży wiatr na waści wełnę. Gdyby ekscelencja zamiast propagandy polskojęzycznej poświęciła czas na śledzenie i analizę ruchów indeksów, walut, rentowności itd, zobaczyła by ekscelencja jak wielka bywa zmienność i zrozumiała by że nic nie daje wrzesceć marząco; gwałco, a tańczyć milongę tak jak pokazał nam to pan Wojciech(oby żył wiecznie).

       1
 17. konsultant122

  Nie cierpię takich okresów z wykresem jak flaki w oleju. Niby to bessa , ale czuć hossę , może to essa;) Wszystko przez tą wojnę. Nie wiadomo co z inflacją itp.I czy w ogóle tu można porównywać okres bieżący z 2008 rokiem?!

  3
  1. duch_natury

   @Konso
   Na bessę musisz chwilkę poczekać nie piszę o bananie bo ten biega swoimi torami ale global jest od jesieni w trendzie wzrostowym.
   Ja zakładam, że to fala korekcyjna i bessa nadejdzie ponownie od kwietnia (na razie za mało danych czy pierwsza czy druga połowa) do jesieni.

   2
  1. duch_natury

   Szanowny Prezesie.

   Nie każdy musi być księdzem, nie każdy musi zostać spekulantem. Dobrze przemyśl swoje działania. Mamona nie jest jedynym wyznacznikiem wartości człowieka a czasami święty spokój jest ważniejszy niż wchodzenie w hazardowe zagrania. Dorobek swojego życia warto stawiać z rozwagą, spokojem i jak najmniejszą ilością emocji.
   Powodzenia.

   20
 18. ElSecator

  FED „System bankowy w USA jest zdrowy i odporny. Ostatnie wydarzenia prawdopodobnie spowodują zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz odbiją się na działalności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji. Zakres tych skutków jest niepewny”

  prędko prędko, kupujcie akcje, zanim ktoś zorientuje się, że to bez sensu.

  5
  1. Prezesso

   Secator, nie marudź, jak duch, tylko zarabiaj na L, jak JA, NAJLEPSZY NA TYM FORUM! Król parkietu.

   A jak chcesz se pomarudzić, to idź popłacz na bankierze. Jak chcesz, sprzedaj akcje, odkupisz drożej.

   9
 19. ElSecator

  “Rachu, ciachu i po strachu!
  Kierunek jest jeden – PÓŁNOC!!!!!!”

  Słuszna uwaga, czas leci, północ lada chwila. Czas do łóżka. Jutro nowy dzień i nowe nadzieje.

  Pewien znany ktoś, kto miał dom i sad
  Zgubił nagle sens i w złe kręgi wpadł
  Choć majątek prysł, on nie stoczył się
  Wytłumaczyć umiał sobie wtedy, właśnie, że……..

  Prezesso, pieniądze to nie wszystko. Nie poddawaj się, dasz radę wyjdziesz z tego mocniejszy.

  6
 20. ElSecator

  POWELL FED: WCIĄŻ UWAŻAM, ŻE ISTNIEJE DROGA DO MIĘKKIEGO LĄDOWANIA.

  Czytaj: jest tak do doopy że historia, ale wciąż widzę światełko w tunelu i wierzę że to nie towarowy z Katowic.
  No nie wiem czy taki przekaz podniesie jankesów na duchu.

  7
   1. duch_natury

    @konso
    jaki koniec 2006 – co wy gadacie 😉
    jesteśmy w trakcie cyklicznej bessy kitchinowej – przełom marca kwietnia konice swingu wzrostowego (26-27 tyg. DAX) i wracamy do spadków do jesieni.
    A potem kolejna hossa.

    2
    1. konsultant122

     No nie wiem, mówisz ze szczyt ze stycznia na WIGu nie będzie ponownie testowany ?Rónie dobrze, dopiero za rok może być okazja kupna. Wojna zakłóciła cykle. Armstrong pisze że FED nigdy nie zrealizuje celu inflacyjnego 2%. Wojna jest także po to by zubożyć Amerykanów i poświęcić banki.

     1
  1. piotr5

   Wszystkim to zależy nie na recesji tylko na inflacji, tych długów ponad 100% pkb nie tylko nie dawało się spłacić ale nawet kontrolować. Oczywiście inflacja musi być kontrolowana,bo nikt nie chce się wywrócić

   4
   1. Max2

    tych długów ponad 100% pkb nie tylko nie dawało się spłacić ale nawet kontrolować.

    A czy to wszystko już nie wymknęło się spod kontroli? A może to jakiś większy plan ? (Czterej jeźdźcy Apokalipsy) No ale to domena Maca 🙂 🙂

    2
          1. Max2

           Dali te gwarancje dla depozytów powyżej 250k , ulica dowie się ostatnia o fikcji tej drukowanej “ekonomii”

  1. ElSecator

   proszę tylko pamiętać, że sztucznie wywołana erekcja po viagrze, odchodzi tak szybko jak przyszła, wraz z końcem opakowania, a zanosi się, że ze względu na kiepski stan zdrowia pacjenta, lekarz kolejnych dawek nie przepisze.

   7
 21. ElSecator

  Amazon od zeszłej końcówki roku do dziś zwolnił 27 000 pracowników. Teraz dołączył do niego Accenture, która zwolni 19 000 miejsc pracy, około 2,5% siły roboczej.

  Powell: Gospodarka jest silna

  4
   1. ElSecator

    Banki już zaostrzają kryteria udzielania kredytów

    Obecny kryzys bankowy tylko przyspieszył drogę do recesji, a to co się dzieje wokół celnie kiedyś opisał Friedman porównując do przedawkowania alkoholu i nieuchronnego kaca.

    3
 22. macarek

  Radzę mieć to na uwadze
  //W razie bankructwa biura maklerskiego możemy liczyć na zwrot znajdujących się tam środków. Maksymalna kwota, jaką otrzymamy, to równowartość 20,1 tys. euro. Tyle wynosi limit gwarancji udzielanych przez KDPW//

  6
  1. Luto

   //Co się natomiast tyczy papierów wartościowych – to co do zasady są one w 100% bezpieczne.

   Posiadane przez nas akcje, obligacje czy inne instrumenty finansowe znajdują się bowiem nie w biurze maklerskim, a w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.// 🙂

   6
   1. piotr5

    Ja w animexbanku po upadku dostalem wszsytko lacznie z gotowka. Komisja papierow wart. wystapila do sadu przeciwko syndykowi i wygrala. Sad uznal ze srodki w biurze sa tylko w komisie i nie wchodza do masy upadlosciowej. Taka ciekawostka

 23. ElSecator

  Fed – który jest teraz 42 miliardów dolarów w plecy, będzie płacił dużym amerykańskim bankom, takim jak JPM i bankom zagranicznym, takim jak HSBC, 700 milionów dolarów odsetek dziennie, bo panika bankowa w regionalnych bankach w USA osiąga 550 miliardów dolarów,

  góra lodowa na horyzoncie

  4
 24. Prezesso

  Przejrzałem wykresy, 1750 to jednak SILNY OPÓR.

  Jutro uciekam z LLLLL. Koniec korekty, jednak.

  Nie ma co się łudzić, długo 2200 nie zobaczymy.

  1700 pęknie, trzeba może jakimś psim swędem wejść w S wyżej, 1715?

  3
  1. duch_natury

   @ML

   Pisałem nie raz – posługuję się podwójnym cyklem Kitchina (czyli 6.66) do oznaczania dołków.

   Więc mamy 1995-2002-2009-2016-2022/23

   Jeśli użyłem pojęcia pierwotny cykl to chodziło mi o dołek jesienią 2022 który wynikał z tego okresu (6.66 od dołka 01.2016)
   Czasami jak w latach 2001-2003 mamy podwójny dołek. Więc oczekuję podobnej sytuacji obecnie.

   1
   1. ML.36

    @Mac – Mat
    Jak zwykle średnio odpowiedziałeś na pytanie.
    Pomijając terminologię, cykle oznaczają dołki? myślałem że dołki wyznaczają cykle. Może należałoby zdefiniować pojęcie cyklu( tego 6,66 też), żeby mieć pewność że mówimy o tym samym.
    U mnie cyk to absolutnie wszystko, co się mieści pomiędzy dwiema
    kolejnymi, najniższymi wartościami( ważny szczegół) zwanymi dołkami. A u Ciebie?

    1. duch_natury

     ML

     Czasami piszę nieprecyzyjnie – jak wielu z nas. To w końcu blog 🙂

     “U mnie cyk to absolutnie wszystko, co się mieści pomiędzy dwiema
     kolejnymi, najniższymi wartościami( ważny szczegół) zwanymi dołkami.”

     Taka definicja zgodna z moją. Chociaż podchodzę nieco bardziej pobłażliwie do “ważnego szczegółu”. Traktuję go bardziej globalnie niż na poszczególnych indeksach.

     Więc precyzując w okresie 2022-2023 wypada kolejny cykliczny dołek podwójnego Kitchina.
     Dodatkowo chyba jest wzmocnienie cyklu prezydenckiego.

     1. ML.36

      @Mac – Mat
      Tak, to tylko blog, więc można/należy bełkotać w najlepsze – jak wielu z nas,”wzmocnienie cyklu prezydenckiego” – kolejny kwiatek!? Jednak Pan Andrzej z tym nosorożcem miał rację.

    2. duch_natury

     “cykle oznaczają dołki? myślałem że dołki wyznaczają cykle”

     Na podstawie historycznych długości danego cyklu można estymować kolejny dołek w przyszłości.
     Więc nie chcę rozwijać dalej tematu “jajka i kury”

 25. ElSecator

  Piątek, piąteczek, piątunio, pionio

  a poza tym…

  Wiadomość od ING: “obniżamy maksymalne limity dzienne dla przelewów zleconych w systemie bankowości internetowej z 400 000 zł na 200 000 zł, zleconych w aplikacji mobilnej ze 100 000 zł na 50 000 zł…”

  1
 26. sumadartson

  Już straciłem rachubę czy to dolar się osłabia (czyli hossa?), czy to złoty się umacnia (czyli hossa?), czy złoto się umacnia do złotego (czyli hossa?). To co to za wełniak sprzedaje.No totalny bajzel.

  2
 27. datik

  Prezesso 24 marca 2023 o 12:00Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  Dino – okazja kupna!

  Ale piękna korekta przed 500 PLN!
  —————–
  Prezess, jesteś niezawodny 😉 Chyba tylko raz grając kontrariańsko można było stracić 😉
  Ja niestety kupiłem, tzn zamknąłem część S na otworze – zapomniałem o wczoraj złożonym zleceniu a wyniki gorsze od prognoz co rzadko u nich się zdarza.

  1
 28. datik

  Wczoraj generalnie niefartowny dzień: złożyłem 3 min przed 17 zlecenie S ( 1 szt., mniejszy żal) na fw20 po 35. Bylem pewien dodatkowych funduszy na weekend ale dziś żonk, nie zrealizowało się 🙁
  Pamięta ktos fix, od początku dużo stało na S po prawej stronie ? Czy może mój DM znowu mnie “rysuje” ?

  1
 29. sumadartson

  A gdy ekscelencjo wachlarz wznoszący się na opadających dołkach zmienia się w wachlarz na coraz wyższych dołkach, szlachta wystawia Longkonie do zamknięcia po 1718 i 1728, jako że szlachta chciwą nigdy nie bywa.

  2
  1. ElSecator

   Żymianie mają takie powiedzenie: nie zastanawiaj się ile możesz zarobisz na interes, tylko ile możesz stracisz.

   “duże ryzyko = duża kasa = duże zyski”
   to działa w obie strony i nazywa się hazard

   3

Dodaj komentarz