To ty Lehman?

W czwartek po publikacji informacji o finansowych kłopotach SVB Financial Group będącej czołowym bankiem operującym w rejonie Doliny Krzemowej w Kalifornii kurs akcji spółki spadł o 60 proc. Media doniosły, że próby pozyskania przez bank kapitału poprzez emisję nowych akcji zakończyły się niepowodzeniem. Dziś jeszcze przed rozpoczęciem notowań kurs akcji spółki tracił ponownie 62 proc., po czym notowania jej akcji zostały zawieszone.

W momencie bankructwa w 2008 roku bank inwestycyjny Lehman Brothers miał 639 mld dolarów aktywów. SVB Financial Group ma aktywa 3 raz mniejsze i jest 18-tym największym pod tym względem bankiem w Stanach Zjednoczonych.

W tym momencie wydaje się, że jedyne opcje, które pozostały to formalne bankructwo a la Lehman Brothers z 2008 roku, albo przejęcie przez jakąś firmę zainteresowaną rozpoczęciem działalności finansowej w przepełnionej firmami technologicznymi Dolinie Krzemowej. Oczywiście obecnie nie sposób ocenić z polskiej perspektywy, która z tych wersji jest bardziej prawdopodobna.

Nasdaq Composite był dziś najniżej od 1,5 miesiąca, ale spadek na początku sesji nie był jakoś szczególnie duży (-0,76 proc. ok. godz. 16:30).

Kłopoty Silicon Valley Bank spowodowały silną wyprzedaż akcji również niektórych innych banków w USA. Akcje Signature Bank/New York NY związanego z branżą kryptowalut taniały w piątek po południu naszego czasu o ponad 17 proc., po tym jak spadły w czwartek o 12 proc.

Notowania akcji First Republic Bank zostały zawieszone po spadku o 31 proc. na początku piątkowej sesji (w czwartek straciły 17 proc.).

Notowania akcji PacWest Bancorp również zostały zawieszone po spadku o 24 proc.

Sprawa jest “rozwojowa” i na razie trudno ocenić, czy będzie miała wpływ na koniunkturę gospodarczą w USA i decyzje Rezerwy Federalnej.

Komentarze

  1. mami2

   Czy kogoś zdziwi luka – 5% w poniedzialek…się wyjaśni. Pamiętam 2008 doskonale. Od pierdoły się zaczęło potem lehmann i nie bylo co zbierać. Stopa fed wciaż jest niska w stosunku do oczekiwań rynkowych. Potrzeba 2- 3 podwyżek o 1-1.5%. Wypadną kolejne trupy…kwestia czasu. A czy nas prezesso to żyje…

   1
  1. toya

   Jak ktoś na eSkach siedzi od końca stycznia to ekscytuje się tylko i wylacznie nadchodzącą premierą John Wick IV, a reszta to… 🙂

   Zdrowie wszystkich szukajacych wykonczenia n-tej falki w strukturze i dywergencyjnych szczytów w okienku ermana czy co wy tam bierzecie, ваше здоровье!

   4
   1. sumadartson

    Coś cienko na tym wysiadywaniu S waszmość przędzie, skoro samogonkę serwuje (zdorowie). A szlachta herbowa na szybkim slsl uzbierała od stycznia średnio ze 345 pkt na każdej pozycji i niżej french brandy nie schodzi.
    Nasze zdrowie.

    1
  2. macarek

   Może, Bear Stearn miał tylko 18 mld aktywów, tyle co Alior teraz. Z tym, ze toksyczne aktywa ujawniły się wtedy wszędzie. Potem weszły regulacje mające już to zabezpieczyć. Teraz mam wrażenie jest problem z płynnością, bo kasy ubyło w modnym startupowym świecie a przybywa w pasie rdzy (zbrojenia).
   Zobaczymy jak teraz Fed zarządzi tym kryzysem, do którego ewidentne dążył …

   3
 1. mami2

  Jakie wyciąganie. O czym piszesz? Strach z papierem na wekend zostać….toż to kolejny trup moze wypaść. Jeszcze niektore banki w stanach liczą ile wtopili. I wtedy jeno ubogi szlachcic stanie się biednym giermkiem…

  3
  1. macarek

   Co się dziwisz? W 2008 nasze banki miały p/e w okolicach 30 a p/bv w okolicy 4. A teraz odpowiednio 7 i poniżej 1. Oraz np taki Alior mimo wakacji zarobił 700 mln przy kapitalizacji 5 mld a w 1 kwartale wyciągnie ponad 400 mln, ponad 1,5 mld w całym 2023 czyli przyszłe p/e 3. Do tego w 4 kwartale na wycenie obligow kapitały wzrosły o 400 mln. Chf nie ma.
   Nie na dużej przestrzeni na spadki. Chyba ze Alledrogo to tak.

   4
 2. toya

  Czas leci, w sumie wychodzi, że kolejny “szok” już za rok, góa dwa i wtedy dopiero matka wszystkich inflacji.

  toya 5 sierpnia 2021 o 18:43

  (…)

  Spokojnie. Nie pali się. Niech Pan popatrzy na wczorajszy wykres Pana Wojtka:

  https://wojciechbialek.pl/wp-content/uploads/2021/08/20210804-00-1024×629.png

  Jesteśmy dopiero w 1975 roku. Amerykańce właśnie w popłochu spieprzają z Sajgonu (tak jak w tym roku z Afganistanu), gdy świat jakoś wychodzi z szoku naftowego 1973 (Covid19).

  Dajmy zatem Chińczykom jeszcze ze 3-4 lata by wejść w jakieś bagno.

  …a przy okazji szykujmy się na drugą odsłonę Kryzysu Naftowego za jakieś 3 lata (1979-82).”

  1
 3. DrQuality

  Wig20 – wykres tygodniowy – w teorii nie ma lepszej figury odwracającej trend jak rgr . Na załączonym obrazku linia szyi przebita przy zwiększonych obrotach , ruch powrotny przy zmniejszonych , wykres opiera się na 20-tygodniowej
  https://drive.google.com/file/d/1TV5F0U4clO8khkcHCnbCIp_ex6ULEG4p/view?usp=sharing
  Żeby nie było , że siem wymądrzam wpis jak niżej WB . Proszę zwrócić uwagę na podsumowanie .
  https://wojciechbialek.pl/2023/02/do-jakiego-poziomu-spadnie-wig-w-trakcie-obecnej-korekty.html

 4. Max2

  Nassim Haramein: – „Nie zobaczysz wzorów na perskim dywanie, jeśli tkwisz w nim nosem ”

  Poziom strachu sugeruje dno – albo już było 60 %(wczoraj) albo przyszły tydzień. Co ciekawe “splot okoliczności” aby FED mógł działać, pojawia się wraz z danymi które umożliwiają interwencję. (wzrost bezrobotnych) Te przypadkowe okoliczności “zawsze” pojawiają się w momentach kluczowych (2005, 2009 etc) Może to tylko błąd poznawczy?

  A czy to są lata 80 i Biden jest nowym Reaganem, trudno ocenić i chyba to jednak inna sytuacja.

  Strach to przywiązanie do idei, poglądów, dóbr materialnych, – ich utraty. Nawiasem mówiąc ten poziom systematycznie rośnie na świecie, powodując coraz większe zawirowania. A nasz kochany PiS – tylko nakręca tą spiralę. (Nie mogłem sobie odmówić “wstawki” politycznej)

  2
 5. mami2

  Z czasu który poświeciłem na czytanie komentarzy głownie na blombergu wynika iż SVB miał i był oceniany jako stabilny bank o dobrych wskaźnikach. Jest wiele banków w Usa o wiele gorszej sytuacji finansowej….cytat z analizy xtb …..Niezrealizowane straty amerykańskich banków na papierach wartościowych utrzymywanych do terminu zapadalności na dzień 31 grudnia wyniosły łącznie 620 mld dol. w porównaniu z 8 mld dol. rok wcześniej, zanim rozpoczęły się podwyżki stóp procentowych w USA.

  5
  1. macarek

   No nie wiem czy portfel pełen kredytów start upow to jest dobry pomysł. 95% z nich upada wiec ryzyko ekstremalne.
   Np Citigroup ma dużo więcej wtopionych obligow ale to malutki procent ich aktywów, reszta dobrze zdywersyfikowania. Każdy taki kryzys to w USA szansa ma wykończenie konkurencji….

   2
 6. sumadartson

  No i git. Nie ma co rozpaczać po Silikonowym nieboszczyku. Od poniedziałku prawie 200 mld depozytów trafi na rynek. Za taką kwotę można by wykupić prawie połowę fedowego złota w Fort Knox.
  A swoją drogą na papierowym złocie to dopiero bańka!!! Wszystkiego złota łącznie z tym co jeszcze w glebie zalega jest 200 tys. ton a banksterka ma sprzedane 2 miliony ton złota!!!
  Gdzie i jak one to w razie czego odkupią?!!! 😨 Ło matyldo, w poniedziałek po świtańcu lece zająć przednie miejsce w kolejce do Mennicy Skarbowej po Elunię II na klonowym liściu, a czego nie da się ozłocić to pkcu wrzucę w handlarza złotem i naszego górnika złota, któregom za namową drogiego DoktorQu… drzewiej po 150 leszczom opylił.

  1
   1. sumadartson

    mami2
    @Max2 znalazł artykuł.
    Czytałem pobieżnie jako że w soboty jestem zapracowany i wszystko robię “w locie”. Jeśli coś nadinterpretowałem, to przepraszam. Jednak skoro brakowało tylko kilka silikonowych miliardów, to straty depozytariuszy nie powinny przekroczyć 2%.
    USA to nie POlska. Silikon to nie ambergold.

    1
 7. Igor71

  Od pewnego czasu pojawiały się pytania dlaczego rynek gra na to, że FED nie podniesie stóp procentowych i chyba upadek SVB jest podpowiedzią.
  FED ma teraz problem. Kolejne podwyżki to potencjalnie większe straty na portfelach obligacji realizowane w każdym z banków przy zwiększonym zapotrzebowaniu na płynność.
  Piątkowe zachowanie rentowności obligacji w USA wskazuje, że chyba doszło do jakiejś formy interwencji na rynku obligacji.
  Przypadek SVB daje do myślenia co do standardów rachunkowości. Gdyby portfel obligacji był wyceniany w wartości godziwej już wcześniej byłoby widać, że jest problem.
  A tak na przy okazji case SVB to warto zauważyć, że jeżeli dług SP wynosi 1,5 bln zł a budżetowe koszty obsługi 60 mld zł, przy rentowności obligacji na poziomie 6% to ktoś mocno traci na tym, że pożyczył rządowi kasę przy rentowności 1,5%:)

  3
 8. Igor71

  Tak ogólnie to coś jest nie tak z tym upadkiem SVB. Bank na koniec 2022 wykazywał kapitał własny na poziomie $16 mld. Zrealizowana strata na sprzedaży obligacji o jakiej informowano wynosiła chyba trochę ponad $2 mld. Mogło to wywołać duże problemy z płynnością ale na podstawie tych danych to do upadku dosyć daleko jeszcze.

  2
     1. konsultant122

      Max, mimo wszystko mam wątpliwości czy dołki bessy bedą w roku bieżącym, to takie standardowe 3 latka. Niby tak ale.. no za prosto . Sam nie wiem.Może dopiero musimy wyjść wyżej aby zobaczyć prawdziwy kryzys ala Covid. To co teraz widzieliśmy do października to takie flaki z olejem, 20-25% spadków to nie żaden kryzys. To inflacja i wojna.

      2
      1. Max2

       Nie wiem konso. Data zwrotu zadziałała. Co będzie dalej ….nie mam pojęcia. Albo zjazd na 3300 na SP, albo wkroczenie FED-u już teraz aby uspokoić panikę. Chyba jednak się nie będą spieszyć. Wkroczą gdy będą musieli.

       2
 9. konsultant122

  Obecne umorzenia możliwe są tylko po bieżącym kursie rynkowym USDC/USD, a
  nie po nominale. Oznacza to, że zabezpieczenie rezerw USDC nie zmieni się w
  przeliczeniu na pozostałe w obrocie USDC. W związku z tym, zabezpieczenia USDC
  są następujące: (stan na moment oderwania się kursu USDC od parytetu)
   Liczba USDC będących w obiegu (circulating supply) ca. 43 miliardy
   Wartość niekwestionowalnych zabezpieczeń USDC – 39,7 miliardów USD
   Nominalna wartość pozostałych zabezpieczeń (lokata w SVB) – 3,3 miliarda
  USD.
   Realne zabezpieczenie USDC przy założeniu, że rynkowa wartość lokaty w
  SVB wynosi 0 – 39,7 USD
  To oznacza, że parytet USDC do USD w najgorszym dla USDC scenariuszu wynosi
  39,7/43 x 1 USD czyli 0,923 USD. W związku z tym, każdy kurs USDC poniżej 0,923
  USD jest bezdyskusyjnie okazją inwestyjną, ale to nie wszystko. Mamy 3 powody,
  aby fundamentale pokrycie wzrosło i z dużą szansą powróciło do 1 do 1:
   Uratowanie SNB, co powinno się rozstrzygnąć ze sporą szansą do końca
  przyszłego tygodnia, wtedy parytet powraca do 1 do 1
   Likwidacja aktywów upadłego SVB powinna przynieść stopę zaspokojenia
  rzędu 70% (symulacja analityków), co oznacza, że w perpsektywie kilku
  miesięcy do puli zabezpieczeń powinno powrócić minimum 2 miliardy USD z
  zamrożonych 3 miliardów USD. W konsekwencji tego parytet w takim
  wypadku powinien wynieść 42/43 x 1 USD, co daje 0,98 USD.
   Decyzja emitenta USDC czyli konsorcjum Centre o dołożeniu z kapitałów własnych
  brakującej kwoty już teraz (powrót do parytetu natychmiast). Emitent nie ma
  obowiązku tego zrobić, ale z wielu powodów powinno mu się to opłacać.

  1
   1. konsultant122

    A więc na PIVOT poczekamy jeszcze z rok. Do tego czasu, dzięki wojnie, FED podnosić będzie stopy. Jeśli tak, to po wiosennym tegorocznym shorcie, trzeba by było wejśc w LL ze szlachcicem i dokończyć najmniej oczekiwaną hossę.

    2
  1. Max2

   “Amerykańskie banki są mocno wyeksponowane na amerykański dług” A czy polskie nie są w podobnej sytuacji?

   Jak w Pana programie P. Tomasz niekorzystnie wypowiada się o działaniach prezesa NBP, to co Pan powie w TYP info?

   1
   1. konsultant122

    no bo Glapcio to taki dobry misiek profesor bankster;) dobra mina do złe gry. Jedynie co można mu zarzucić to takie opowiadanie bajek , które wszyscy znają i ewentualnie tzw. traktat sopocki:)

    1
   1. konsultant122

    czyli wojna jest po to żeby nas wszystkich zmylić recesją roku 2023, która nadejdzie w 2024, po hucznym szczycie indeksów w Q4 2023. Proste i logiczne. FED będzie podnosił stopy długo, potrzeba jeszcze wydarzeń wojennych, nie po to Putina i Zelenskiego zatrudnili do teatru zdarzeń.

    6
      1. konsultant122

       tyle że jeśli ma być recesja w 2024 i dołki indeksów za rok, to nie wiem co myśleć o bitcoinie i jego halvingu planowanym wiosną 2024. może diabli wezmą bitcoina, bo wszyscy czują że dołek BTC ma być 6-9 miesięcy przed halvingiem.

       1
 10. Igor71

  W dalszym ciągu trudno znaleźć rzetelną informację o stratach poniesionych przez SVB na sprzedaży obligacji. Bank jeszcze kilka dni temu wykazywał kapitał własny na poziomie $16,8B (dla porównania to 2,5 raza większy kapitał własny niz PKO BP).
  Obecna wartość rynkowa SVB po wstrzymaniu obrotu akcjami to $2,3B (dla porównania to mniej niż Morawiecki zapłacił za 32 % PEKAO)
  SVB chciał wyemitować w celu pokrycia strat $2,25B. Zakładając , że miało to pokryć stratę i zapewnić minimalny wymagany prawem kapitał własny banku straty SVB można szacować na około $18B. Odpowiadałoby to sprzedaży posiadanego przez SVB portfela $90B obligacji ze stratą około 20%.

  Cała sytuacja jest dosyć kuriozalna bo jednak prognozy zakładają, że mamy obecnie szczyt inflacji i przy zakładanym spadku rentowności bondów w perspektywie 12 miesięcy wyprzedanie się z bondów na górce trochę przypomina gracza, który przeinwestował i w ekstremum zostaje wyciśniety z powodu braku na depo. O ile takie działania są powszechną praktyką rynków spekulacyjnych służącą grabieniu naiwnych indywidualnych inwestorów przez dużych graczy to jednak w większości krajów systemy bankowe mają odpowiednie mechanizmy zapewniania płynności bankom.

  I tu pojawia się pytanie czy cała afer z SVB nie jest czasami sprytną polityczna ustawką w USA. W 2010 roku za kadencji Obamy uchwalono jako odpowiedź na kryzys 2008 roku pakiet ustaw Dodd-Frank, który w maju 2018 Trump w większości uchylił! Gdyby obowiązywały te regulacje nigdy by nie doszło do takiej sytuacji z SVB jak doszło!

  3
  1. DrQuality

   “pakiet ustaw Dodd-Frank, który w maju 2018 Trump w większości uchylił!”
   Czytając co nieco na ten temat też pierwsze wrażenie miałem , że ichni KNF jest nie ten teges .
   Mleko siem wylało – co dalej ? Czy tak jak sugeruje znany inwestor : Bill Ackman wzywa do bailoutu Silicon Valley Bank, bo czeka nas powtórka z Lehman Brothers.
   Uważam , że nie , koniec z socjalizmem , precz z idiotyzmami typu – ” banks too big to fail ” – / działam przeciwko sobie – orgr bye , bye / .
   Poprzednio ratowali Bear and Stearns stąd Lehmann i inni myśleli , że tez zostaną uratowani . Nie zostali uratowani , a problem pozostał .

   1
   1. Max2

    Nie wiem czy to ustawka. Nie znam się na ekonomii i tak na chłopski rozum. Stopy będą szły w górę, niespłacalność kredytów będzie postępować. Banki zapakowane w obligacje USA, który jest “niewypłacalny” Mając powyżej 250k na koncie nie ryzykuję i wypłacam. Pytanie czy to kamyczek, który spowoduje lawinę….

    1
 11. DrQuality

  „Wataha Putina „ – książka dwóch byłych dyplomatów w Rosji . B. ciekawa,
  o otoczeniu Putina , pełna nieznanych faktów , anegdot /również z przeszłości / . Wiem , ze nic nie wiem , ale z tej książki dowiedziałem się , ze np . przez 2 dekady putinizmu królem teatru kukiełek był niejaki Surkow .

  1. Igor71

   Dobre! Warto obejrzeć żeby zrozumieć co się stało.
   Skandaliczny poziom zarządzania ryzykiem banku. O ile na koniec 2021mieli jakiś hedge na ryzyko wzrostu rentowności bondów to na koniec 2022 nie było go już wcale. Bank w raportach finansowych za 2022 umieścił informacje o fair value posiadanego pakietu. Jasno z nich wynikała już na 31.12.2022 niezrealizowana starta ponad $15B przy kapitale własnym $16B.
   Żeby jedna bank upadł czyli musiał zrealizować stratę ktoś duży musiał jednak wykonać trochę pracy przekonując dużych klientów do wycofania depozytów. To nie wygląda na przypadek tylko planową akcję dużego gracza, który nieźle na tym zarobił. Goldman?

   1
   1. Igor71

    Można zawsze napisać, że gdyby Tusk nie zabrał części obligacyjnej z OFE to OFE wchłonęłyby miliardy strat na obligacjach, które OFE kupowałyby gdy PIS generował kilkaset miliardów nowych długów przy oprocentowaniu 1,5% przy obecnej inflacji na poziomie 17% . Ludzie w Polsce to tacy debile, że nie zrozumieją jak bardzo zostaliby okradzeni.

    12
 12. sumadartson

  “To ty Lehman?” of course Lehman.
  Zamiast biadolić lepiej podumać jak się pozycjonować.
  15.09.2008 bankructwo Lehman.
  No to pyk misia w nos na tygodniowym od poniedziałku do piątku:
  15.09.2008 S&P500-1192,70 pkt
  19.09.2008 S&P500-1255,08 pkt

  15.09.2008 WIG20-2363,69 pkt
  19.09.2008 WIG20-2433,87 pkt

  15.09.2008 FW20U08-2364 pkt
  19.09.2008 FW20U08-2456 pkt
  15.09.2008 DAXfut 6022 pkt
  19.09.2008 DAXfut 6111 pkt.
  Tak że doktorQu drogi nie rozpaczajta tu nad szyją bo to nie rgr odwrócona a formacja spodka z platformą nam się kroi patrząc na historię rynków w tygodniu po upadku Lehmana.
  A najlepsze na koniec:
  XAU/USD 15.09.08 — 781,12 USD
  XAU/USD 18.09.08 — 894,73 USD po wzroście tygodniowym o 15%

  6
    1. sumadartson

     No przecie pisałem że zredukowałem perły żeby nie być gorszym od DrQuality i odkupić taniej. Aktualnie ok. 180% zaangażowania (z lewarem) w perłach s.a.
     A jak Powell ogłosi że dosypie bankom “wiele mu się spodoba”, (po redukcji bilansu FED tych parę miliardów nie jest problem), odkupię z powrotem do 280%

     2
   1. Igor71

    Technika podpowiada, że na SP500 realizuje się RGR z zasięgiem 3650. Na bananie komuś w piątek bardzo zależało (siłowo wybito dołek na 1786) żeby sprawić wrażenie,że na WIG20 można zagrać na ORGR. Czyli przeciwne wskazania techniczne. Jedno jest fałszywe.
    Ja wcale nie mam takiej pewności, że jutro będziemy mocno spadać.
    W reakcji może osłabiać się USD i spadać rentowność bondów USD.
    Co prawda w piątek zostało to rozegrane przez amerykański kapitał w Polsce inaczej niż zwykle. Spuścili rynek w plz ale wig20usd cofnął się raptem o 0,86%.
    Ale co tu dużo gdybać. Na bananie rynek sam podpowie. Dopóki nie zaneguje ORGR to gram na obicie inaczej uciekam z L wziętych po 1790:)

    2
    1. sumadartson

     To nie jest orgr a co najwyżej spodek z platformą. Powrót do linii szyi trwał zbyt długo. Dopóki wig20 nie zredukuje więcej niż 1/3 wysokości spodka, formacja pozostaje technicznie poprawna tak że ew. spadek poniżej doktorQuowej szyi technicznie niewiele by znaczył.
     W stanie wojny usiaki prędzej zniszczą dolara niż pozwolą na recesję.
     Tylko au.

     2
     1. Igor71

      Może i spodek . Ważne, że powinno wybić w górę:). Ale przede wszystkim nie mam pojęcia dlaczego napisałem ORGR dla WIG20. Chodziło mi o podwójne dno wybite co do punktu przez WIG20 na poziomie 1876. Jeżeli zadziała to mamy ok 200 punktów do góry.

        1. Igor71

         Zdecydowanie bliżej. 22.02. mieliśmy dołek na WIG20 na poziomie 1886,5 i dokładnie w punkt siłowo w piątek.
         Tak jak napisałem SP500 sugeruje zjazd do 3650 więc nie zamierzam się kopać z koniem jak ten podwójny dołek ma WIG20 zostanie jutro zanegowany.

   1. Igor71

    Nie sądzicie Państwo, że takie wzajemne dogryzanie sobie nie ma sensu?
    Wątpię aby ktoś z nas decydowało kierunku rynku i wygląda na to, że wszyscy gamy w obie strony. Po prostu tak jak rynek pozwala.
    Nie było w zeszłym tygodniu rolowania więc było jasne że nastąpi duży ruch w górę lub w dół.
    Statystyki GPW jasno pokazują kto tu rządzi więc po braku jakiejkolwiek walki rynku widać, że ruch był przygotowany i tyle.
    Pozostaje się dostosować.

    6
 13. toya

  Szczescie sprzyja przygotowanym.

  “toya 2 marca 2023 o 16:45

  powodzenia!

  Mój licznik geigera mówi, że krach zaczyna się w poniedziałek. Poniedziałek 13 marca.

  Uprasza się psy pluto i mu podobne kundle wiecznie szukające przewodnika stada o niegranie pod to.

  Jak się nie spełni to będą ujadać. A jak się spełni to wpadnie im darmowa kość, a tego bym nie chciał 😉”

  10
   1. toya

    Jak pies stary to i położonej przed nosem nie zauważy

    “sumadartson 7 marca 2023 o 12:05

    Dosiadło by się shortkonia za 1888, jeno nie wiem czy opór @toya wytrzyma. Miało być wedle niego 1760 a tu żopa w pokrzywach.”

    3
 14. toya

  “wider_swider 13 marca 2023 o 01:21Odpowiedz
  Pesymiści znowu w dupie. I do tego krócej żyją.”

  Ale to sie brzydko i szybko zestarzało…

  Znowu parę miesięcy odwyku od bloga rehabilitując połamany rachunek?

  Wchodzenie pod walec by podnieść grosze… I tak w kółko.

  10
 15. toya

  “Nie było w zeszłym tygodniu rolowania więc było jasne że nastąpi duży ruch w górę lub w dół.”

  To dlaczego tego nie napisałeś w ZESZŁYM tygodniu?

  Mam wrażenie, że to Pecet 2.0 albo inny “powrotowiec”.

  6
 16. Igor71

  Bo od kilku lat gram tylko intra, żeby mieć po sesji święty spokój. W ten weekend zostałem z pozycją to i się interesowałem co się dzieje. Jak przeczytasz wyżej to pisałem, ze są 2 przeciwne formacje .Na WIG20 i SP500 i któraś z nich jest fałszywa. Mi tam wszystko jedno, w którą stronę:) Gam jak rynek pozwala.

  2
 17. Hidalgo

  “konsultant122 11 marca 2023 o 23:06Zaloguj się, aby odpowiedzieć
  Owa siła DAXa i Europy nad USA, byłaby wytłumaczona dalekim horyzontem podwyżek stóp FEDu w porównaniu do EBC. Ciekawe?”

  W US banki dają kredyty na stałych stopach. przez ostatnie 13lat (oprócz 17-19) dawały kredyty przy stopie fed bliskiej 0% na 3-3,5% oprocentowaniu całkiem ich sporo dały. w tym czasie zbierały też obligi długoterminowe
  problem w tym, że rynek wycenia te obligi codziennie i wraz ze wzrostem stóp ich cena spadała codziennie, a jednocześnie stare kredyty nie przynosiły wyższych zysków z oprocentowań (jak pisała jedna Pani z US) i nie zarabiały więcej na odsetkach (tylko od nowych kredytów ale to ułamek)

  w PL tego problemu nie było, banki zarabiają teraz krocie, w związku ze zmiennym oprocentowaniem kredytów, mimo, że mają obligi PL i są one stratne, to głównie jednak finansują z depozytów, czyli na bieżąco.

  to jednak nie znaczy, że w PL problemu na bankach nie będzie, jeśli US będzie kłopot to i u nas niezależnie od powyższego banki będą mieć kłopot, do tego dojdzie coraz słabsza jakość portfela, bo ile można płacić kredyt hipot. z oprocentowaniem 9% i wyżej.

  ciekawe co z tą siłą względną DAXa do SPX dalej i ew. przekroczeniem szczytu lub też nie,.

  4
 18. Max2

  Konso

  Mam Ciebie za inteligentnego “pisora” , Co się może wydarzyć w najbliższym czasie w Polsce gdy kryzys “zaufania” rozleje się na cały świat? Jakie reperkusje tego stanu doświadczymy osobiście? Dlaczego to jest tak ważne? Co wpłynie na postrzeganie “kapitału ” w kwestii inwestycji? Co może wydarzyć się w krajach autorytatywnych w związku z tą sytuacją?

   1. konsultant122

    Oczywistością jest wyczyszczenie konkurencji bankowej , nowe możliwości, nowy cykl. Jeszcze trochę trupów musi z szaf wylecieć. Niektórzy mówią że Biden finansując wojennie Ukrainę, postawił banki pod ścianą i FED nie będzie się szczypać z ograniczaniem kolejnych podwyżek stóp. Przecież jakieś fundusze pomocowe dla banków trzymających obligacje w czasach rosnących stóp to jakieś mżonki. Po 40 latach spadających stóp, przyszedł odwrót. Kapitał znajdzie sobie czas i cele.

    1
    1. Max2

     A jak się to wszystko wymknie spod kontroli? Ciekawa odpowiedz jest AI.. Czeka nas armagedon aby zmienić wartości naszego życia. A im bardziej w to nie wierzysz, tym bardziej utwierdzasz mnie w moim przekonaniu 🙂 A PiSiory nie mają o tym żadnego pojęcia. Przykre, pozostaniemy poza.

     1
     1. duch_natury

      @Max

      Twój idol ? Klaus Szwab (notabene ciekawe to nazwisko) jasno sprecyzował NWO: “Nic nie będziesz miał i będziesz szczęśliwy”.

      Więc trzeba głobalnym Amargedonem wkrótce sprawić aby słowo stało się ciałem – czyż nie ???

      2
 19. duch_natury

  @Max
  Metale są w innej fazie niż rynki akcji tam nastąpiła spora korekta więc g…no dawno poszło ze sreberka i złotka i nawet palladu na inne “tematy”.

  Swoją drogą w możliwy odwót wpisują się ostatnie straszenia Gospodarza.

  1
 20. macarek

  To jest nieprawdopodobne jacy ludzie pracują w funduszach emerytalnych:
  https://stooq.pl/n/?f=1541133
  Tylko hype na IT, i kupno banku , który połamał wszystkie zasady ryzyka: czyli portfel kredytowy w star-trupach a druga część w obligacjach o najdłużej zapadalności i najwyszym ryzyku cenowym. Ten drugi zakup ma sens jak się kupuje z 50 % nominału na krachu inflacyjnym ale oni kupili na górce! W Polsce to by nie przeszło…

  1
 21. Max2

  Przy takim podejściu ( gwarancja ) hossa nieunikniona, czym się skończy? Wszyscy wiedzą (tajemnica poliszynela) ale mają to w dupie. I tak działa ten system, aż do jego albo naszego końca. (To to samo) Teraz zostaliśmy pozbawieni złudzeń co do działalności “systemu” (Wszystkim tak wygodnie)

  1. Max2

   Liczenie że sztuczna inteligencja i postęp cokolwiek zmienią a tym bardziej że “zachowania człowieka” ulegną zmianie, jest tylko wytłumaczeniem i wymówką. Zmierzamy w jednym kierunku. Aż mam dreszcze … co to będzie 🙂

 22. konsultant122

  The yield curve is critical and we must understand that this insane war against Russia, even economically, will be a major financial disaster not much different from Vietnam which brought down Bretton Woods and forced Nixon to close the gold window on August 15th, 1971. It was that unrestrained spending directed by the Neocons. Then too, it was all about Russia they assumed was behind Vietnam.

  Once more, the reckless spending on war promoted by the Neocons is undermining the entire economy. They have lost every war they have promoted – Vietnam, Afghanistan, Iraq, proposed Syria, Libya regime change, and now Ukraine. These people are never held accountable for all the devastation and the lives lost.

  War is the primary driver of inflation and the central banks will not even address it for they do not want to “criticize” the Neocons. They might wake up with their dog’s head in the bed as in the Godfather. The central banks will NOT be able to contain this inflation or ever reach their 2% target regardless if the economy turns down just as what happened during Vietnam.

  1
  1. fast_market

   @konsultant122

   Czyli, że co? Że USA spowodowała wojnę na Ukrainie?
   Że należy współczuć ruskim bo to wojna przeciwko nim albo, co gorsza, że z nimi się nie wygra?

   Nawet jeśli USA wchodziła mocno w rynek europejski (dbając o swoje interesy – o co trudno mieć zarzuty),
   w obszar ruskich interesów, to fizycznie wojnę rozpoczęli ruscy i nic tego nie zmieni.
   A wrzucanie litanii zmartwień jak to wojna zaszkodzi jankesom, brzmi jak słaby ruski trollizm,
   który co najwyżej trafi do ułomnych umysłowo lub mało odpornych na spiski i propagandę.
   Słabe to bardzo.

   9
 23. wider_swider

  Tak i tak.

  https://zapodaj.net/7f766d7e03446.jpg.html

  https://zapodaj.net/ac946090ee398.jpg.html

  toya 13 marca 2023 o 11:09Odpowiedz
  “wider_swider 13 marca 2023 o 01:21Odpowiedz
  Pesymiści znowu w dupie. I do tego krócej żyją.”

  Ale to sie brzydko i szybko zestarzało…

  Znowu parę miesięcy odwyku od bloga rehabilitując połamany rachunek?

  Wchodzenie pod walec by podnieść grosze… I tak w kółko.

  9
  Max2 13 marca 2023 o 11:49Odpowiedz
  A wider świder to ewidentny “miszczpofakcie”

  5

  7
  1. toya

   Wprawiasz mnie w zakłopotanie, bo nie wiem czy mam współczuć rozmiaru czy gratulować odwagi obnażenia się?

   Moje zdanie znane od dawna – dla takich “zysków” to lepszy etat w korpo, ale każdy robi ze swoim najcenniejszym zasobem (czasem) co uważa za stosowne.

   3
   1. wider_swider

    Dla mnie rynek to przyjemność. Właśnie tak uwielbiam wykorzystywać swój najcenniejszy zasób. Gdybym traktował to jako pracę wtedy nie wytrwałbym wszystkich potknięć które zaliczyłem na przestrzeni ostatnich 15 lat inwestowania. W całym życiu pracowałem (wykonywałem narzucone czynności które nie były moją pasją jedynie w celach zarobkowych) przez 4 miesiące i nigdy więcej nie stracę w ten sposób minuty życia. Porównywanie korpo do wolności to jakiś żart. Mnie 8 koła dniówki na skromną egzystencję spokojnie wystarczy. Tym bardziej w dniu, kiedy należy przede wszystkim chronić kapitał.

    1
 24. ElSecator

  dzisiaj FED stanął przed dylematem, czy dymani będziemy już dziś, czy dopiero później. Wybrał to drugie.
  Parafrazując klasyka
  Mieli do wyboru wojnę z inflacją lub ratowanie banków, wybrali ratowanie banków, a wojnę z inflacją będą mieli i tak.
  Czy jakoś tak.

  7
    1. macarek

     Pamietam, ze miał Pan po 36 kupować, dotknęli dzisia ale coś ich oparzyło 🤪
     Zawsze jest szansa ale opornie spada. Fundamenty za silne na razie. W kwietniu wyniki za 1q.
     W USA polowanie na czarownice i banki lecą dalej, to u nas tez Frankowe będą gorzej.
     Jeżeli idziemy analogiem 2002 to się uspokoi a potem trzaśnie w czerwcu coś większego.

     4
 25. macarek

  Rentowność 2y w USA minus 12%. Kilka dni temu była 5 jest 4. Rynek mówi recesja teraz, wzywa do obniżek.
  Fed nie ratuje banków ale deponentów. Banki poszły pod nóż przecież w piątek. Pozostałe dostały tylko instrument ratujący płynność za inwestycje w papiery rządowe na których Fed zrobił bańkę. Teraz wiec Fed naprawia skutki swoich błędów. Kasa pod zastaw to nie jest pusta kasa, jak było w jakimś linku.
  Fed teraz tez musi uratować jedynych kupców bondow po tym jak sprzedaje je cały świat …
  Inflacją zajmie się recesja, której ziarno wzeszło na strach co jeszcze upadnie. Ten hipsterski silikonowy bank to miał bańkę cenową w covidzie z okolic 100 do ponad 800. Przed bankructwem miał nadal cenę ponad 100. Brakło nawet fazy penny stock. To chyba najbardziej straszy fundy. 😱

  7
   1. Max2

    Skala problemu jest porażająca a pisiory wydają miliardy na propagandę. Ważniejsza jest religia w szkołach, a minister sprawiedliwości chodzi z bronią. Mac Ty wiesz jak zepsuć optymizm i poczucie szczęścia z rana 🙂 🙂

    6
    1. duch_natury

     To nie kwestia tylko polskich nastolatków.

     2 lata separacji, zajęć online zrobiły dużą robotę w w/w temacie.
     Potem kolejna mass-medialna kampania strachu bombą atomową i wojną.
     Teraz na śniadanie serwowane robaki
     Dołożyć do tego wszelkie zamontowane nam podziały społeczeństwa, które też przenoszą się na dzieciaki.
     Następnie serwowana idea przypadkowego wybuchu, przypadkowego istnienia.
     Kult umysłu. Trzymanie w niskich energiach.

     Udanego dnia 🙂

     4
     1. ElSecator

      tak się kończy demokratyczne oddawanie władzy nad swoim życiem POPiSdolonym neokomunistom, którzy w różnych barwach rządzą/niszczą Polskę już ponad 40 lat. To dużo czasu dla tej szarańczy aby zrujnować kraj i życie ludzi.

      W 2100 roku nikogo z nas już nie będzie więc nie zobaczymy czy dzisiejsza polityka umiłowanej władzy będzie mieć takie skutki jak te które przewiduje ONZ

      https://ourworldindata.org/grapher/un-population-projection-medium-variant?tab=table&time=2023..latest

      1
     2. piotr5

      zyjemy juz od jakiegos czasu w stanie, ze dobre juz bylo i bedzie tylko gorzej. u nas dochodzą jeszcze delikatnie mówiąc słabe stosunki międzyludzkie i nieprzyjazne instytucje, każdy urząd każdy policjant szkoła itd wszystko jest opresyjne.
      politycznie swiatem rzadza ludzie strachliwi, patrzacy tylko co ludziki mysla, ksztaltowani przez media, ktorych poziom siega dna.
      na dodatek prowadzi to do sytuacji rozhuśtania i coraz wiecej do powiedzenia maja raz fundamentalisci prawicowi a raz tzw aktywisci spoleczni czyli lewactwo wszelkiej masci.
      i jedni i drudzy chca zmusic ludzi zeby zyli na ich modle.
      to taki opis, ktory ty mak opisujesz jako jeden wielki spisek 🙂

      7
       1. piotr5

        nie tylko obserwuja, tez sa to pojecia im bliskie jak wszystkim.
        teraz jest dramatyczna sytuacja demograficzna, dzieci w roczniku bedzie mniej ze 4 razy niz w moim roczniku.
        po co miec dzieci gdy wszystko sie konczy, gdy wszyscy dbaja tylko o siebie a innych najchetnij by potopili w lyzce wody?

        5
        1. Max2

         Młody umysł – chłonny – obserwując rzeczywistość identyfikuje się z “autorytetami” których wszyscy wskazują. Praktycznie “wiemy jak jest” Młody człowiek widzi tylko, albo czarne, albo białe. I chyba stąd bunt i poczucie pustki. Dziś polityka p Czarnka to wychowywanie w “standardzie” wartości bezdyskusyjnych autorytetów.
         Poczucie pustki może być też inspirujące jako wybór świadomych wartości. Ale do tego trzeba większej świadomości nauczycieli, których będzie coraz więcej.

      1. duch_natury

       @Piotrek

       Spisek czy tez jego brak to kwestia indywidualnego oglądu sytuacji.

       Ale fakty, wydarzenia i zmiany które obserwujemy oraz cel – jest obiektywnym wyrazem rzeczywistości, którą opisałeś.

       1
 26. ElSecator

  Fundusz solidarnościowy z którego ma być wypłacona 13 emerytura “pożyczy” 5 miliardów zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

  Historia lubi się powtarzać bo podobnie było w 2019 r. kiedy ta “pożyczka” została umorzona.

  Do wyborów towarzysze, po trzecią kadencję i lepsze jutro.

  17
 27. DrQuality

  Kończę ja swoją wyczerpującą pracę , upycham kopertki w reklamówce Biedronki a tu łup – na blogu atmosfera
  fin de siecle .
  To może słodko – gorzko . Gorzko – umarł Burt Bacharach . Słodko – zostawił taka perełeczkę .
  Tego potrzebujemy .
  https://www.youtube.com/watch?v=lSBrn6wTZSA
  Choć najlepsze jest chyba to i najbardziej oczywiste .
  https://www.youtube.com/watch?v=sySlY1XKlhM
  PS. Zacytuję ” wielkiego ” polskiego trenera J . Wójcika – ” Kiełbasy do góry i lejemy frajerów , czy jakoś tak .

  4
     1. sumadartson

      Cofnij się waszmość pięć Kitchinów wstecz. Hossa rozpoczęta w październiku 2002, od stycznia do 12 marca zaliczyła korektę i rozpoczęła trzecią falę kosmosu.
      5 kitchinów, równo dwie dekady.
      Trzeci rok nowej dekady to nie był nigdy czas na shortowanie (mówię o trendzie głównym)

      3
          1. sumadartson

           Cykliczność i reguła zmienności mówią raczej że masz waszmość czas do …13 marca. (12 nie było sesji)

           2
          2. toya

           Powołując się zatem na ten sam przyklad 2003 moj międzyuszny-chatGPT koduje sobie, że:

           -czas trwania wzrostow do czasu trwania spadków był wtedy 1:2
           – spadki zniosły ponad 80% wzrostu

           Przekladajac to na sytuacje obecną dawałoby to:

           spadki to konca czerwca (sic!) kulminujace na poziomie 1450 pkt.

           No lubie to!

           4
 28. wider_swider

  Za to to się postarzało ślicznie.
  Teraz się obuďź bo myślałeś że jesteś kierowcą walca, a w rzeczywistości pod nim leżysz.
  Kolejny raz wyjaśniony.
  Dobranoc.

  toya 13 marca 2023 o 11:09Odpowiedz
  “wider_swider 13 marca 2023 o 01:21Odpowiedz
  Pesymiści znowu w dupie. I do tego krócej żyją.”

  Ale to sie brzydko i szybko zestarzało…

  Znowu parę miesięcy odwyku od bloga rehabilitując połamany rachunek?

  Wchodzenie pod walec by podnieść grosze… I tak w kółko.

  1. toya

   Widzę, że jestem punktem odniesienia dla połowy kompleksiarzy tego bloga.

   To może krótko: S wziete po 1920 są na ten moment 160 pkt w zysku, więc czego się indyczysz idioto? Wczoraj było 180 pkt. Dziś 160. I co?
   Oddam po 1666, albo do wywalenia na stopie po 1810.

   Trzymałeś kiedyś tyle?

   Nie, bo jako stulejarz bierzesz X punktów zysku trzymawszy wcześniej XX punktów straty.

   13
    1. toya

     Prymitywna idealizacja jako mechanizm wyparcia pozwala ci jako tako funkcjonować, ale zdajesz sobie sprawę, że twoi bliscy widzą żeś po prostu niedojda?

     “W całym życiu pracowałem (wykonywałem narzucone czynności które nie były moją pasją jedynie w celach zarobkowych) przez 4 miesiące i nigdy więcej nie stracę w ten sposób minuty życia.”

     10
     1. wider_swider

      Mądrzysz się niezmiernie, ale za każdym razem gdy dochodzi między nami do konfrontacji rynkowej to wychodzi ma moje. Największą kompromitację zaliczyłeś wtedy gdy Ci zapowiedziałem 1000 punktów w miesiąc na Nasdaqu. Mądrzyłeś się chwilę a potem dziób w kubeł, a po 2 tygodniach był 1000 zaliczony.
      W takim razie skoro ja jestem niedojdą to drugiej takiej ciamajdy jak Ty świat nie widział.
      Skończyłem dyskusję z Tobą prowokatorze.

      4
  1. sumadartson

   Wełniaki eszcze w styczniu 2022 wierzyły Powellowi że inflacji nie będzie i kupowali (szlachta pisała – kraachhhh).
   Teraz uwierzyli Powellowi że inflacja będzie i sprzedają (szlachta pisze -kooosmooos).

   8
   1. duch_natury

    Dla mnie na krach za wcześnie widzę dołki dopiero jesienią. Ale może będą chcieli rozegrać szybko i treściwie tak jak Ty to czujesz.
    Na moje oko przed właściwym załamaniem jeszcze powalczą.

    4
  1. toya

   Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się…

   Gram na dojście do 1666 lub niżej (może nawet 1450?)

   +

   Dopóki jesteśmy poniżej 1890 dopóty nie myślę o L.

   Więcej założeń do trejdingu mi nie potrzeba. Siedzę i patrzę.

   4
   1. toya

    Najtrudniejszy dla mnie mentalnie scenariusz bedzie miał miejsce gdy zniesiemy 50% jesiennej zwyżki i odhaczymy ~1666 po czym rozpoczniemy ruch w górę.

    Teoretycznie przy 1890 mam zacząć myśleć o L, ale ze wzgledu na inne pomysły, taki ruch będę musiał traktować podejrzliwie i wręcz jako okazję do ponownego polowania na S dopóki nie potwierdzimy przebicia poziomu 1948.

    4
    1. sumadartson

     Hmm… Wtedy letnio-jesienno-zimowej formacji filiżanki urwało by ucho, a tymczasem AT określa formację filiżanki albo spodka z platformą jako wymarzoną formację inwestorów z dużo większym prawdopodobieństwem wybicia w kosmos niźli do piekieł. Dobry pokerzysta przy wyliczeniu 51% szans na wygraną, licytuje do końca.

     2
 29. DrQuality

  Prezes Mark Zuckerberg ogłosił na blogu we wtorek, że Meta Platforms, właściciel m.in. serwisów społecznościowych Facebook i Instagram, zwolni 10 tys. pracowników w celu obniżenia kosztów w pogarszającej się sytuacji gospodarczej, informuje CNBC.
  Gdzieś czytałem , że nie chodzi o sytuacje gospodarcza , tylko o AI . Gros aktywności jest przejmowane przez AI , stad te masowe zwolnienia w FANGACH .
  Panie WB – memento CzatGPT .

  6
   1. DrQuality

    No to db nasza . Któż na tym zarobi , jak nie najlepsze kancelarie z Nowego Jorku wiadomego pochodzenia .
    Casus – samochód autonomiczny potrąca śmiertelnie przechodnia . Winien – producent , właściciel samochodu ?

    1
      1. macarek

       Tak było. Umieściłem linki wczoraj…
       Miesiąc temu bank zaczął sprzedawać obligi, ktoś to spostrzegł i zawiadomił kumpli. Zwinęli swoje depo, wiec w ruch poszły kolejne obligi..
       W międzyczasie fundy otwierały szorty na PKO…

       2
    1. fast_market

     @DrQuality

     A co z dylematem w sytuacji drogowej: zderzyć się czołowo z nadjeżdżającym autem czy dokonać uniku i wjechać w grupę pieszych, którzy akurat tam się znajdują (bo trzeciej opcji może akurat nie być)?

     Z tego co pamiętam były dwa obrazowe przypadki:
     1. auto wjechało w ciężarówkę, która jechała przed nim, gdyż kolor plandeki zlał się z kolorem nieba,
     2. auto na głównej drodze wjechało w auto wyjeżdżające z podporządkowanej, gdyż system uznał,
     że ma pierwszeństwo i nie zareagował.

     Może takie sytuacje już wyeliminowano, ale życie będzie przynosić nowe.

     1
      1. DrQuality

       Jest takie miasto w odl . parunastu km od Abu Dhabi – Masdar City – pierwsze w świecie w pełni ekologiczne miasto . Tam jechałem „autonomikiem „kilkaset m / miasto jest cały czas budowane – koszty !!! / – prymitywna konstrukcja raczej , ale wrażenie niesamowite .

   1. toya

    Przecież ja naparzam tutaj od końca października dzień w dzień z podobną intensywnością.

    Pod koniec roku naparzałem, że nic nie robię, a od stycznia, że czuję krew.

    Wezmę swoje i zniknę na kwartał. Synchronizacja z rynkiem nie trwa wiecznie. Trzeba wiedzieć kiedy są żniwa, a kiedy trzeba w chałupie siedzieć.

    9
   1. toya

    “I’m only happy when it rains
    I’m only happy when it’s complicated
    And though I know you can’t appreciate it
    I’m only happy when it rains

    You know I love it when the news is bad
    (…)”

    MISiów hymn

    3
  1. toya

   Co będzie to będzie.

   Albo 1666 i niżej, albo wystopują.

   Kuszą kwietniowe opcje CALL (pod jakiś dynamiczny ruch powrotny kulminujący około 23 kwietnia), ale muszę dobrze obliczyć składkę za takie ubezpieczenie.

   9
  1. DrQuality

   Drogi Sumadartsonie ,
   Psy szczekają , karawana idzie dalej . Miałeś wielokrotnie wiecej racji niz ruskij unitaz et consortes , którzy Cię podszczypują . Tak trzymaj .
   PS . Tylko pij lepsze alkohole – francuska brandy co to jest ?!

   4
    1. DrQuality

     Rzadko pijam , ale siem mimo wszystko wygupiłem / co zresztą robię tez rzadko / . Zmyliło mnie jedynie to , że Hrabia pija to w ilościach powodujących zapętlenie odgłosu paszczowego – powinno się raczej smakować !!

     1
   1. Max2

    Gdy piszę z hrabią sam nie wiem czy to moja głupota dyskutuje z mądrością czy też moja mądrość dyskutuje z głupotą. W przypadku P. toya to inna liga, pseudo “racjonalizmu” pomieszana z wiarą w “coś wyższego” z którą P. toya się utożsamia jako casus “syndromu Boga”No ale może to moja projekcja?

    1
   2. sumadartson

    Przedrogi @DrQuality
    Jak będę leciał letnią porą przez galicyjskie ścieżki zdobywać Rysy i Gerlach, zostawię dla waszmości ze dwie flaszki Napoleona w siedzibie Efekt s.a. w końcu jestem udziałowcem tej spółczyny i drobną przysługę muszą nam wyświadczyć.

    1
    1. DrQuality

     Już wiem dlaczego siem tak nie do końca wygłupiłem .
     Każdy koniak z określonych okolic miasta Cognac to brandy, jednak żadne inne brandy nie jest koniakiem.
     Koniak i brandy to nie to samo, przy czym koniak jest rodzajem brandy, który wyróżnia się dzięki bardzo restrykcyjnym metodom produkcji.

     1. sumadartson

      Koniak koniakowi nierówny. Szlachcie najbardziej smakuje ten z 2018 r. Bo to i rok był przedni i rekord sakwy królewski.
      Rocznik 2020 był dla sakwy jeszcze lepszy ale brandy dopiero dojrzewa. W 2025 będziemy smakować.

      2
      1. sumadartson

       No przecie szlachta szanuje nawet lbgt, choć ideologią!!! gardzi. A dla @toya szacun za trafne shortkonie, które szlachta na rzecz eLuni porzuciła.
       Oj eLa, straciłaś przyjaciela. No ale w piąteczek znów cię przytulę na otworze. Znaczy na otwariu sesji.
       Szacun nieustający DrQuality.

       4
  1. Max2

   Ponieważ P. Stefaniak otworzyłem drugą butelkę wina, pokuszę się o szczerość. Doprowadzicie pisiory do załamania polskiej gospodarki, nie biorąc pod uwagę czynników ryzyka makroekonomicznych związanych ze stanem rynku nieruchomości w GB, USA i Chinach. Wyprzedaż polskich obligacji będzie miała miejsce jako poszukiwanie płynności. Zadłużenie Polski będzie piętą achillesową jako rynku EM. A CS jest tego początkiem.

   2
    1. sumadartson

     Wy już ekscelencjo nie otwierajta przypadkiem trzeciej butelki bo jak zaczniecie chwalić jarka, pis wybory przerżnie ani chybi.
     //załamania polskiej gospodarki (…) związanych ze stanem rynku nieruchomości w GB, USA i Chinach//
     OJacieniemogę. To nie jarkowe łamiom gospodarkę? Chyba mszalne to wino. 😨

     5
 30. duch_natury

  Widzę, że ten wypierdek ToyToy publikujący privy rozhulał się na dobre na blogu. Chyba pierwszy raz coś zarobił 🙂

  Wydaje mu się, że tylko jedna strona SSSS może teraz zarabiać.

  A NSQ100 od poziomu sprzed 3 dni 600pkt wyżej, surowce (duża część) poszły po 10% przez ostatni tydzień. Więc rynek nie jest jednokierunkowy.

  8
  1. toya

   Ej misiu wez nam cos napisz cos o tym jak być wolnym/przebudzonym/uświadomionym wizjonerem równocześnie od trzech lat składającym wnioski o jałmużnę PFR do minister Emilewicz, a teraz do funduszy z Brukseli.

   Wolny antysystemowy wizjoner, który obnaża sie wyliczając o ile mniej zarabia jego firma, który prosi o dotacje, który musi ewidencjonowac swoje wydatki, którego można skontrolować…

   Komedianci z cyrku Zalewski.

   15
   1. duch_natury

    Człowieku ja o nic nie proszę. Jako przedsiębiorca po prostu korzystam.
    P prowadzę firmę, zarabiam i jako wolny człowiek realizuje swoje pasje i korzystam z życia 🙂

    Zazdrość zżera panie wyrobniku.

    7
  2. toya

   Co to miało być marcu? Dywergrncyjne szczyty?
   Nóżka w górę?
   Okienko?
   Nta falka w strukturze xyz
   ?
   Analogia do ruchu z niedzieli palmowej 1996 roku?

   Patafian do strzyzenia jesteś i tyle.

   Dziękuję, że jesteście Lutymiarze.

   10
 31. Griot1234

  1.
  To o koniaczku,bo chłop się zna na trunkach.
  https://youtu.be/mLNo942MbCI
  2.
  A banki centr mogą moeć straty przypuszczam że NBP pokaże olbrzymią stratę na obligacjach i proszę nie wpadać w panikę bo do tej pory były nadwyżki .BC ma stać na staży waluty .
  3. Bank to wypadek przy pracy a reakcja jak zwykle emocjonalna zgodna z naturą człowieczą . Moim zdaniem obecna gra to gra w dynamikę podwyżek stóp procentowych. To główna forma alokacji keszu. A GPW to tylko pochodna tego procesu. Ale zakłócajki mamy lokalne jak interpretacja kredytów ,kpo,czy wojna za granicą.

 32. Griot1234

  Mi w tym roku nie wyszło ,bo grałem na zimową recesję w strefie Euro. A teraz to zobaczę jaka jest siła kupujących tę korekte i na tej podstawie wejdę na rynek lub nie. Zakladam wzrosty zgodne z tym mówi o podwyżkach EBC. Tak ja to widzę. Pozdrawiam.

  2
 33. toya

  Cisza na blogu.

  Pluto zapierdala z pizza na uber eats.

  Wider śpi na kanapie obmyślając nawijke dla żony by przy śniadaniu poprosić ja o nowe depo.

  Max chrapie spity rioją z żabki.

  I tak do następnego cyklu.

  10
 34. Luto

  Cwel toitoi się martwi o Luto . Nie potrzebnie . U mnie SL zadziałał już w styczniu więc spokojna twoja brzydka rozczochrana morda. Ja nie day trader. Mi miesiące od września do stycznia wystarczą na długo. Teraz odpoczywam…

  10
 35. toya

  “Człowieku ja o nic nie proszę. Jako przedsiębiorca po prostu korzystam.”

  To jest Radio Erewań w jednej osobie.

  Jakby okradziono mu mieszkanie to by powiedział, że wcale nie okradziono, bo on po prostu prowadzi dom otwarty, a zabrana zastawa to był element dzielenia się kulturalnym dziedzictwem w ramach obiadów czwartkowych dla okolicznego menelstwa.

  Wolność, przebudzenie, anty-system… To na ustach. A codzienność?

  1. Skrupulatnie wypełnia wnioseczki i wpisuje oczekiwane przez urzędasów argumentacje
  2. Czeka(!) – czekanie to takie bardzo zajęcie – na decyzję urzędasów
  3. Dobrowolnie zakłada na siebie chomąto wieloletnich (3 lata) obowiązków (sprawozdawczość!) i sam przyznaje urzędasom dodatkowe prawa (kontrola!)

  No niezależny antysystemowiec pełną gębą! 🙂

  Za to wieczorami wchodzi na youtuba i ogląda “zeitgeist” 😉

  https://www.youtube.com/watch?v=lGZ1mdkF3Bo

  Żyjesz w zamkach pośród chmur
  Na ich wieżach
  Nie chcąc wiedzieć ani czuć
  Dokąd zmierzasz
  Zamki na piasku
  Gdy pełno w szkle
  Poranna witaj zmiano
  To życie twe

  12
 36. toya

  Kto drużynę A za młodu oglądał ten wie, że dobrze mieć plan.

  “toya 9 marca 2023

  (…) gram na retest SMA200.

  “Licznik geigera” nadal pika sugerując możliwość mocnej przeceny na dniach, ale skoro już mam zajętą pozycję to mi to lotto. Wysiaduję S i tyle.

  Jakby się zdarzył paniczny zjazd to łapać dołka nie będę tylko zaryzykuję kupno niechcianych wtedy opcji CALL.”

  6
 37. piotr5

  Parę lat częściej lub rzadziej obserwuje to forum. paru gigantów tu bylo. ale zeby tak komus zryl sie beret to nie widzialem, taki progres a raczej regres.
  I jeszcze brak jakichkolwiek hamulców. Przekraczanie granic we wszystkich aspektach. I to nie w emocjach gdy kazdemu puszczaja nerwy ale tak zupelnie na zimno.
  Nawet jak ktos sie do goscia odezwie z sympatia to i tak napier… bo on jest samotny wilk, oczywiscie ruski wilk.

  17
  1. toya

   Rok temu już to przerabialiśmy…

   “toya 24 stycznia 2022

   “duch_natury 22 stycznia 2022

   Ten blog ma dla mnie coraz mniej strawną energię”

   Eee to chyba nie kwestia energii bloga tylko nieunikniony – najmniej lubiany i wywołujący dyskomfort- etap w cyklu życiu barana.

   Najpierw biega radośnie przez sezon (a czasem nawet dwa) pobekując coś bezmyślnie o płaskiej ziemi, podziemnych kanałach czy walce dobra ze złem i Gandalfie-Trumpie, ale w końcu zawsze przychodzi ten moment, że baca go ściąga z hali na strzyżenie.”

   10
    1. toya

     Dobrze.

     A teraz buntowniczy Qanonie maszeruj starannie obkleić dary… tfu głośniki – zgodną z widzimisię jakiejś biurwy – etykietką “zakupiono ze środków UE”.

     “(…)Taśma kręci się
     Ty stoisz przy niej
     Jesteś pionkiem w grze
     Kółkiem w maszynie”

     7
  1. toya

   Kryzys finansowy albo samo jego widmo może ograniczać możliwości w zakresie kolejnych aid billi?

   “toya 10 stycznia 2023

   W którymś momencie 2023 widzę znaczące spadki na naszym grajdołku związane z uniemożliwieniem/decyzją o ograniczeniu dozbrajania Ukrainy.

   Mamy tendencję do ekstrapolacji i patrzymy na 2023 relatywnie spokojnie przewidując, że będzie tak jak w 2022, że z Jasionki będą ruszać karawany żelastwa na wschód, a amerykański kongres będzie drukował jak Reksio kolejne “aid bille”.”

   4
 38. Max2

  Czy w przypadku CS może być podobna sytuacja co z AIG podczas kryzysu 2009? Poszczególne firmy w różnych krajach zostały sprzedane. ( W Polsce Amplico) Czy przedstawicielstwo CS w USA może mieć inny portfel aktywów? I czy notowania CS w USA mogą to w przyszłości zdyskontować? Nie znam się więc pytam.

   1. mami2

    Ktoś tu nas oszukuje albo nasz banan z tymi spadkami albo Usa z tymi wzrostami…..jak sięgam pamiecią to nasz grajoł jakby pierwszy przeczuwał ze wzgledu na plynność całą tą zawieruchę. Ciekawe czy teraz też tak będzie?

    1
 39. konsultant122

  Ciekaw jestem tylko końca podwyżek stóp%. Nie wydaje Wam się że za szybko rynek oczekuje końca cyklu podwyżek w USA?Nie mówię o Europie. Niby inflacja zaczyna spadać r/r, ale czy jest jeszcze jakiś dalszy zapalnik inflacji w zanadrzu?

  2
 40. sumadartson

  Platforma się broni @DrQu…..drogi okrutnie. Wsparcie na 1685 wprawdzie naruszyli intra ale “sprzedaż to była ich ostatnia”. A no i górnika złota wreszcie odkupiłem w całości, sprzedanego za waszmości radą, za 150 zeta pospólstwu wełniackiemu.
  Szacun.

  5
 41. mami2

  Wygląda mi na to sie USA gra pod jakąś formę pivotu lub przynajmniej brak podwyżki stóp…no bo niby pod co zamazali te ostatnie spadki? Tyle że na stooq bylo wklejone że po każdym pivocie był mega zjazd…

  6
  1. fast_market

   Chyba pod pomoc bankom z problemami. Zresztą nie są to duże problemy – pasywa mają pokrycie w aktywach, a tylko struktura czasowa zła. Pożyczki pozwolą im wyjść z czasem “na prostą”.

   3
    1. konsultant122

     W związku z tym że dokładnie 3 lata temu rozpocząłem mocne inwestowanie i poczyniłem zyskowne jak się okazało zakupy do wora, pod korek:))) . Od tego czasu do dzisiaj wychodzi 1,203.. grosza na sekundę netto. Trzeba sobie trochę odpocząć.

     1
  1. Max2

   Brak zaufania – run na banki. Z jednej strony inflacja (trzymanie pieniędzy w bankach nie ma sensu) z drugiej nieufność do systemu bankowego i rządów produkujących obligacje i papierki bez opamiętania. Chyba wcześniej takiej mieszanki nie było?

Dodaj komentarz