Soja stanieje?

W ofercie OANDA TMS Brokers są notowane na CBOT kontrakty terminowe na soję. O prymat w produkcji tej rośliny uprawnej z grupy tzw. roślin strączkowych rywalizują w kolejnych latach Brazylia i USA. Według prognoz w tym roku zdecydowany liderem ma być Brazylia (ok. 39 proc. światowej produkcji) wyprzedzając USA (ok. 30 proc.) i Argentynę (ok. 13 proc.). Produkcja innych krajów ma znacznie mniejsze znaczenie.

Prawie połowę światowego eksportu soi realizowane jest przez Brazylię (49,7 proc. w 2021 roku). Na drugim miejscu są USA (35,5 proc.). Jeśli chodzi o import to tu absolutnie dominują Chiny (56,3 proc. światowego importu).

Przyjrzyjmy się długoterminowemu wykresowi tego kontraktu.

Mój pomysł oparty jest na “cyklu pokoleniowym” (ok. 34 lat). Zgodnie z tą koncepcją odległe od siebie o 35 lat szczyty ceny soi z 1973 roku i 2008 roku są swoimi “pokoleniowymi” odpowiednikami.

Robiąc zbliżenie do okresu 2008-2023 można dopatrzyć się analogii pomiędzy trendami wzrostowymi z lat 2008-2012 i 2019-2022. W tej analogii wyjście ceny dołem z kanału trendu wzrostowego z 2013 i i późniejszy ruch powrotny są odpowiednikiem podobnego wyłamania w dół z 2022 roku i trwającego do lutego br. ruchu powrotnego.

Oczywiście te założenia mogą w każdej chwili zawieść, ale w krótkiej perspektywie nie widać tu jakiegoś wielkiego zagrożenia dla tezy sugerującej kontynuację zniżki ceny. Kurs kontraktu na soję
znajduje się od czerwca ub.r. w obrębie kanału trendu spadkowego i wybił się w maju br. w dół z 2,5-letniej formacji szczytowej.

Dopóki cena tego kontraktu nie naruszy tych dwu najbliższych linii oporu, można spekulować na temat możliwości kontynuacji na tym rynku trendu spadkowego.

Komentarze

 1. sumadartson

  Zdrożeje.
  Na “formacji szczytowej” widać już kompletną, korektę w postaci “trójki” zygzaka pięć-trzy-pięć.
  Po wzrostowej “piątce” od maja 2019 do maja 2022, od czerwca? 2022 do czerwca 2023 była korekta 5-3-5. Obecnie rynek soji jest już w pierwszej fali wzrostoqej nowej piątki.
  Niech moc będzie z nami.

  1
 2. sumadartson

  Po ostrych i bolesnych (dla szlachty – radosnych) korektach z 2018, 2020 i 2022 roku, widać dużą chęć do poszukiwania spadków na wszystkim co się rusza. A przecież mamy dopiero rok 2023, więc spadki możliwe cyklicznie dopiero od lutego 2024 roku, czego wszystkim spekulantom, obserwatorom i komentatorom życzy szlachta polska z prapradziada.
  ps. sierpniowo-wrześniowa korekta spadkowa jedynie umocniłaby rynek.

  7
 3. sumadartson

  Bez tarczy antyrakietowej żaden naród nie może czuć się bezpieczny. A te ksutowe sq…syńskie popslańce zlikwidowały budowę usakowej tarczy antyrakietowej bo “Pan (tfu) Pucin nie był jej entuzjastą”.
  Ty POruski sq…synu, lepiej nie wchodź mi w drogę

  20
  1. sumadartson

   Ło matyldo. Chińcyki zrobią trzecią wojnę. Zaleją dieslem cały tajwan i podpalą.
   Dobrze że prezio warszawy zakazał wjazdu diesli do centrum. Przynajmniej pałac stalina ocaleje.
   A teraz na serio:
   Inwazja chińskiego smoka teutona na tajwan będzie dopiero po ukonstytuowaniu się Unii Międzymorza. Tak wynika z taynej strategii z Tęgoborzy:
   “Powstanie Polska od morza do morza
   Lecz Polski trzy są stolice
   Rękę wyciągnie brat do swego brata
   A smok odnowi swe lice.

   1
 4. toya

  Słucham sobie, że…

  https://www.youtube.com/watch?v=E0x8jhib8uQ

  W filmach z PRLu jest instytucja ciecia, który leje wodę do otwartej studzienki kanalizacyjnej. Skoro jesteśmy u schyłku Gieka bis to teraz bedziemy mieć młodych wpatrających się w las…

  “toya 28 czerwca 2023
  Ja się nie znam ani na wojsku, ani na historii, ale wiem, że społeczeństwo się rozwija lepiej jeśli handluje/programuje/buduje, albo nawet po prostu siedzi i filozofuje, a nie gdy musi stale koncentrować uwagę na tym by pilnować czy z lasu nie wychodzi ruskie bobo.

  O to mi chodzi cały czas. Jaką to ma generuje wartość dodaną? To jest kolejna kula u nogi naszej wydajności i konkurencyjności.

  Projektanci broni – przetestują.
  Producenci broni – zarobią.
  Reszta świata – będzie się w tym czasie krzątać za swoim biznesem.

  My? Część złapie wilka od tego siedzenia pod płotem na Polesiu, a część nabawi się nerwicy od czytania fejk newsów.

  Międzymorze, Tęgoborze,
  Międzyzdroje, Tworki,”

  17
 5. zorro

  @duch
  “Jesteśmy po 10 miesięcznym wzroście rynków a sierpień i wrzesień to statystycznie najgorsze miesiące w roku…………”

  Statystycznie to prawda ale faktycznie jeszcze niedawno w 2021 roku w tych miesiącach na W20 szliśmy do góry aby zakończyć w październiku hossę. Były to więc jedne z najlepszych miesięcy w roku.
  Moim zdaniem tzw. prawdy giełdowe “sell i may…..”, “VIII i IX to najgorsze miesiące w roku”, itp są dla nas a nie dla grubasa. Grubas niczym taran burzy wszystkie stereotypy i robi to co sam uważa za słuszne.

  5
  1. duch_natury

   @Zorro tak to tylko statystyka a każdy niech inwestuje jak czuje i jak mu się podoba.
   Napisałem tylko do byczków, że warto być ostrożnym i uważnym (niedzwiedzi w sumie też to dotyczy) 🙂
   Warto tez cały czas ujarzmiać swoją chciwość oraz swój strach.

   1
      1. Max2

       Pieprzenie hrabiego, ma tylko sens jeżeli hrabia zarobił na swojej predykcji – w co wątpię – bo byłby z Białogłową w podróży dookoła świata, a tak pieprzy swoje androny. Ponieważ jednak w głupocie jest i geniusz – tak jak w geniuszu głupota – poziom Waszmości rozważam i – tęgim umysłom- podsyłam. ( udziela mi się język hrabiego)
       Tylko nie wiem czy to dobrze czy zle.

       A co do wyborów 15.10 pisiory niech się pakują, choć słyszałem dosadniejsze stwierdzenia ..wy…lać..

       7
 6. sumadartson

  Jakże mam Cię ratować moja Polsko droga,
  Gdy na wschodzie i zachodzie nowego masz wroga?
  Gdy z rosji zagraźa Ci grupa wagnera,
  Niemiec chce Cię zniewolić przez grupę webera,
  Którą opozycyjna V kolumna jawnie wspiera,
  A polskojęzyczna prasa Polakom rozumy odbiera.
  Na ruskiego bandytę wystarczą nam lufy armatnie
  Niemieckiego niech Premier ostrym słowem zatnie
  A My rodacy mili nie bądźmy jak durnie
  I V kolumnę wytnijmy przy Urnie.
  15 października wszyscy ruszajmy gromadnie
  Niechaj niemieckiej hydrze łeb z karku odpadnie.
  Szlachta polska

  10
         1. sumadartson

          Nie obrażajcie towarzyszu mojego kumpla tenisisty i elektroakustyka z łodzi (miasta). Duchu – jak nie rzucisz tych fajek, będziesz miał rozum jak ekscelencja i będziesz wyglądał na twarzy jak kumpel POpapranych- sieriża ławrow.

          4
          1. Max2

           Wam hrabio pruski to od tej propagandy kościelno-pisowskiej, to już się we łbie poprzewracało. 🙂

           1
        1. sumadartson

         Nie rozumiem tego //zamykasz 28 pkt od dołka//.
         Przecież zamknąłem S.
         Po wykonaniu 100 pkt spadku czyli połowę ruchu do wsparcia na 2010, korekta o 37,8% dotychczasowego spadku wydaje się niegupawa. Zwłaszcza że global sprzyja krótkim wzrostom.
         W tajemnicy powiem jeszcze że od 2110 siedzę dla sportu na chudel eLce.
         Pytaj waszmość śmiało. Wszystko powiem jak przy konfesjonale.

         1
         1. duch_natury

          Przeczytaj Panie Szlachcicu ze zrozumieniem.
          Liczysz na korektę ok 38pkt w górę.
          Ruszyło od dołka 2088 + 38pkt to 2126pkt (oczekiwany przez Waszmość koniec wzrostu korekcyjnego).

          Pytam się o SENS zamykania s-ek po wzroście o 27pkt od dołka gdy 11 pkt wyżej jest oczekiwany przez Waszmość jego koniec.

          2
          1. sumadartson

           Aaaa…waszmość mi tu po intra na koniu pojechał, a ja o indexie wig20 prawię i okursach zamknięcia. Wzrost wig 20 o 38 pkt. Daje wynik 2144 pkt co przy obecnej bazie +5pkt na kontrakcie fw20 u daje wzrost do 2149 pkt. Pytaj waszmość bo nic mnie tak nie rozwija jak mądre pytania i RZECZOWA krytyka.

           1
   1. sumadartson

    eLunię ustawiam do zamknięcia po 2121 ze stopem na 2097 bo lecę nabyć materiały na pałacyk i chuśtawkę ogrodową dla mojej wnusi szlachcianki z prapradziada. Tylko pereł, tylko pereł….szkoda, no ale mam je jeszcze na 40% sakwy a co się odwlecze to ….

    2
 7. sumadartson

  To dziady. Zabrali mi eLunię na stopie za 97. No ale jak się wzięło po 55 pkt. zysku na każdym shortkoniu to tych 13 na jednej eLuni nie żal. Tylko pereł, tylko pereł …..żal. a mówiłem że co lepsze aktywa nie stracą.

  4
   1. sumadartson

    Spokojnie sąsiad. Już mam perły s.a. powyżej 50% zawartości sakwy.
    A dzięki “krótkoterminowej spekulacji” podwajam sakwę na każdej bessie. Fakt, na średnio i długoterminowej inwestycji w perłach wychodzę jeszcze lepiej – patrz mns 2019 – 2020 rok a to tylko jedna z wielu.

    1
    1. duch_natury

     Szanowny Szlachcicu, jeśli istotnie tak jak piszesz grasz od ponad 20 lat i co chwila podwajasz kasę – to w tej perspektywie trochę zabawnie brzmią harce Waszmości jednym lub dwoma kontraktami.
     Ja oczywiście wierzę w Twoje słowa ale dla wielu może to być dosyć niespójna narracja.

     Tak czy owak powodzenia w kolejnym podwojeniu sakwy 🙂

     13
     1. sumadartson

      Szanowny Duchu. “Jednym lub dwoma” to grywam wyłącznie na eLuni. Jak poczuję krew to pakuję na maxa Sssss do Hołdu Pruskiego a nawet Podgrunwaldzia.
      Patrz koniec stycznia do wiosny 2018, luty do marca 2020 (przy waszmości sponsoringu na L), styczeń do maja 2022.
      Cieszę się zarówno że waść się bawisz z tego. Wobraź sobie zatem jak szlachta się raduje.
      Aby do stycznia/lutego 2024

      1
 8. zorro

  @duch_natury

  Życzę szlachcicowi kosmicznych zysków bo jeżeli tak dalej będzie szerzył nienawiść do innych ludzi to sakwa może okazać się pusta i trzeba będzie żyć jako klient Bociana lub Providenta. Ludzie mają prawo do różnych poglądów politycznych, religijnych, itp.
  Czasy bojówek partyjnych i Berezy Kartuskiej minęły.

  2
  1. sumadartson

   Ja nie szerzę żadnej nienawiści. Zwalczam jeno POKOmunę targowicką, ruskich troli i opętanych polskojęzyczną POniemiecką propagandą głupoli. I te bezczelne kłamstwa przepełnione nienawiścią waści idola, który tyle krzywd wyrządza Rzeczypospolitej
   Szacun waszmości.

   11
    1. sumadartson

     Dokładnie. Zwłaszcza dobra energia czyni cuda i zawsze wraca wzmocniona. Jeśli kogoś łaję w słusznej sprawie to niekoniecznie jest zła karma lecz troska aby guptasek nie dał się złym siłom wydymać. Miłuję nieświadomych guptasków.

    2. zorro

     Oczywiście, że czas weryfikuje poprawność naszych decyzji ale moim zdaniem nie można siać nienawiści do innych ludzi, nawet do osób znanych nam osobiście – nie mówiąc już o tym,że robi się to na podstawie informacji zdobytych w TV lub w innych mediach.
     Czy ktoś to robi świadomie, z premedytacją, czy też jest ofiarą “nakręconą” przez media to jest jego problem.

     3
     1. sumadartson

      To mam wyrzucić telewizor i jechać osobiście do webera pytać czy to prawda że chce **** pis i legalnie wybrany polski rząd?
      Weźże się waszmość ogarnij zanim coś napiszesz bo czytać się nie godzi.

      3
  1. toya

   Znane od dawna i przez wszystkich dane i wskaźniki mają być paliwem dla przyszlych wzostów?

   Jeśli na papierze wszyscy widzą jaka to perła to skąd się wezmą Ci, którzy dopiero za jakiś czas będą chcieli płacić więcej na podstawie dobrych perspektyw znanych już dziś?
   Dlaczego to nie ma być JUŻ zdyskontowane?

   6
   1. macarek

    Sprawdziłem na Twitterze i ludzie nie byli świadomi, tylko było CD-R, xtb czy livechat. Dla niektórych banki to monolit s jednak sytuacja jest rożna. Dwa pojawiły się dodatkowe kwestie: sprzedaż złych kredytów, kredyt 2% i utrzymanie kosztów w ryzach….

     1. toya

      Czyli patrzymy, że na ulicy leży uśmiechające się do nas 100 złotych i mijają go przechodzący ludzie.

      Ja uważam, że nam się to tylko zdaje. Że nie warto się schylać. Tak naprawdę tam nic nie leży. Jakby leżało to już ktoś by je podniósł.

      No nic. Zobaczymy za kilka miesięcy.

      2
 9. duch_natury

  https://dorzeczy.pl/obserwator-mediow/468264/rosja-nadal-otrzymuje-z-ukrainy-surowce-do-produkcji-broni.html

  https://energia.rp.pl/ropa/art38801401-ukrainskie-czolgi-napedzane-rosyjska-ropa

  https://energia.rp.pl/ropa/art38556201-ukraina-uderza-w-rosyjska-rope-cena-za-tranzyt-skoczyla-drastycznie

  Żródła mainstreaowe, żeby nie było posądzeń o szurostwo i teorie spiskowe 😉

  Czyli tak:
  – ukraińcy produkują surowce do produkcji broni, samolotów dla Rosji
  – ukraińskie czołogi napędzane ropą z Rosji
  – rafineria Orlen w Czechach importuje rosyjską ropę (tanią ale do Polski to już nie rosyjska bo jest be, mamy więc drogą co napędza inflację)
  – rosyjska ropa jest transferowana przez terytorium Ukrainy dalej w świat

  Tak więc wojenka jak się patrzy

  11
   1. duch_natury

    “Interfax-Ukraina podkreśla, że podobnych przykładów jest wystarczająco dużo, by twierdzić, że państwowe przedsiębiorstwa, “świadomie lub przez zaniedbanie, sprzedają wyroby z tytanu firmom-słupom, które dostarczają je dalej do Rosji”.”

    To tylko wycinek z powyższego artykułu.
    Nie manipuluję a jedynie obserwuję.

    Podałem też tylko kilka tego typu dziwnych powiązań pomiędzy oboma krajami w stanie tej dziwnej wojenki. Jest ich znacznie więcej. 🙂

 10. sumadartson

  @duch_natury
  Wybacz waszmość że pomyliłem się w wyznaczeniu szczytu korekty na wig20 intra o 0,5 pkt.
  Ale za to trafnie napisałem że szczyt fw20u będzie na 2149 i był, więc ruskie trole nie powinny mnie zbytnio atakować

  5
  1. duch_natury

   :Wybacz waszmość:

   przykro mi ale nie wybaczam. Dlaczego. Ponieważ wybaczanie jest pochodną obwiniania.
   W moim kalendarzu nie ma emocji obwiniania kogokolwiek a zatem i wybaczania.

   nie mniej nie weryfikując gratuluję trafnej oceny 🙂

   3
   1. sumadartson

    Bratnia dusza z waszmości. Ja także nikomu nie wybaczam, jako że nikt nigdy mnie dotychmiast nie pokrzywdził.
    Jeszcze się taki nie narodził coby szlachecką dumę ugodził.
    S zamknięte po 2104. (Z 2147).

    3
 11. toya

  Rozważając możliwe “narracje”, które mogą ruszać naszym bananem – to po pierwszym odcinku serialu “pytania referendalne” – zaczynam sobie wyobrażać możliwość, że wrzucą tam pytanie takiego kalibru, że spowoduje natychmiast RISK OFF dla naszego grajdołu.

  5

Dodaj komentarz