Cykl 20-letni na amerykańskim rynku akcji działa?

W tym tygodniu zwracałam uwagę na to, że obecny “cykl prezydencki” jest na razie – do końca jego dobrej dla rynku akcji fazy zostało jeszcze ponad 4 miesiąca – najsilniejszy od tego sprzed 20 lat. Natychmiast skojarzyło mi się to z faktem, że 4-letni “cykl prezydencki” synchronizuje się co 20 lat z innym rynkowym cyklem wypatrzonym przez obserwatorów rynku a mianowicie 10-letnim “cyklem dekadowym” (decennial pattern).

Dla przypomnienia: od lat 30-tych XX wieku ktoś kto kupił S&P 500 pod koniec III kwartału drugiego roku po wyborach prezydenckich w USA (taniego jak rok ubiegły) i sprzedał ten indeks 5 kwartałów później czyli pod koniec roku przedwyborczego (takiego jak obecny), notował zysk. Stało się to 22 razy z rzędu.

Oto stopy zwrotu osiągane przez S&P 500 w poszczególnych 4-letnich cyklach w jego korzystnych dla rynku akcji trwających 5 kwartałów fazach od 1932 roku (od ostatniego cyklu z lat 2016-2020 do tego z lat 1932-1936):

+10,9 proc. /+3,6 proc. / +10,2 proc. / +9,9 proc. / +36,4 proc. / +44,5 proc./ +33,1 proc. / +36,3 proc. / +6,8 proc. / +37,0 proc. / +5,3 proc. / +41,9 proc. / +21,2 proc. / +26 proc. / +33,3 proc. / +19,6 proc. / +40,8 proc. / +22,2 proc. / +2,3 proc. / +31,9 proc. / +1,8 proc. / +47,9 proc.

Od końca września 2022, kiedy zgodnie z koncepcją “cyklu prezydenckiego” należało kupić S&P 500, indeks ten zyskał do wczoraj 24,3 proc. To najwyższa stopa zwrotu od okresu cyklu, którego “dobra” dla rynku akcji rozegrała się 20 lat temu pomiędzy końcem września 2002 a końcem grudnia 2003 roku. Wtedy S&P 500 zyskał w trakcie 5 kwartałów 36,4 proc. Ale oczywiście do końca tego – przedwyborczego – roku zostało jeszcze ponad 4 miesiące i w tym okresie wiele się jeszcze może zdarzyć.

“Decennial pattern” zilustruję obrazkiem:

Jak widać w okresie minionych 100 lat ten cykl zawiódł – ale spektakularnie – tylko raz. W 1972 roku z pewnością nie należała kupować akcji.

Jak wspomniałem hipoteczne dołki obu cykli synchronizują się co 20 lat, co pozwala stworzyć koncepcję cyklu 20-letniego. Tak to wygląda na wykresie:

I jeszcze jedna ciekawostka. Poniżej wykres średniej przemysłowej Dow Jonesa z lat 1998-2009. Zielonymi strzałkami zaznaczone są “dobre” dla rynku akcji fazy kolejnych cykli prezydenckich (koniec III kw. 1998-koniec 1999 roku, koniec III kw. 2002-koniec 2003 roku oraz koniec III kw. 2006-koniec 2007 roku), a czerwonymi teoretycznie słabsze zgodnie z tą koncepcją części cyklu trwające 11 kwartałów (koniec 1999-koniec III kw. 2002, koniec 2003-koniec III kw. 2006 oraz koniec 2007- niewidoczny na obrazku – koniec III kw. 2010).

Jak widać słabsze dla amerykańskiego rynku akcji fazy z okresu 2000-III kw. 2002 i 2008-III kw. 2010 przynosiły błyskawicznie totalną rzeźnię posiadaczy akcji. Zupełnie inna była ta słaba część “cyklu prezydenckiego” z lat 2004-III kw. 2006. Tu spadek indeksu był przejściowy i łagodny, a ostatecznie okres ten przyniósł niezbyt wielki, ale jednak wzrost indeksu.

Te wydarzenia sprzed 20 lat dają nadzieję, że i teraz gorsza dla akcji faza “cyklu prezydenckiego”, która rozpocznie się pod koniec grudnia br. również będzie na rynku akcji w USA relatywnie łagodna ze względu na superpozycję spadkowej fazy “cyklu prezydenckiego” i wzrostowej fazy “decennial pattern”.

Komentarze

  1. Max2

   Tak sformułowanym pytaniem nawet swoich wyborców uważają za kretynów, no ale jakby poczytać wypociny hrabiego……

   Drugie pytanie będzie brzmiało :

   Czy Jarosław Kaczyński ma zostać królem Polski ? TAK nie

   P.S Podejrzane z TT

   9
   1. duch_natury

    “Czy Jarosław Kaczyński ma zostać królem Polski ? TAK nie”

    Jestem na tak i jeśli by takie pytanko się pojawiło to jednak się skuszę pójść do urn. Będą z głowy kolejne wybory, przepychanki polityczne. Potem schedę przejmie kot(ka) króla.

    7
 1. toya

  “toya 8 sierpnia 2023
  Przecież to na takiej glebie (zdemobilizowanych, sfrustrowanych, pełnych resentymentu wobec tych, ktorzy nie byli na froncie) weteranów I WŚ narodził się faszyzm. Faktycznie, zacny “partner” do budowania wspólnoty i zdrowego społeczeństwa od morza do morza…”

  Słyszycie ten chrzęst trybów koła historii?

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,30068434,wolodymyr-zelenski-zwolnil-wszystkich-szefow-komisji-poborowych.html#s=BoxOpMT

  “Kierować tą instytucją powinni ludzie, którzy doskonale wiedzą, czym jest wojna, i że cynizm oraz korupcja to zdrada. Są żołnierze, którzy przeszli front i nie mogą być w okopach, bo stracili zdrowie, kończyny, ale zachowali godność i nie są cynikami, to właśnie im można powierzyć zadanie poboru”

  Ja cierpiałem. Ty też masz cierpieć. A potem i nasi sąsiedzi i wszyscy inni, którzy walczyli o swoje interesy do ostatniego Ukraińca.

  6
 2. sumadartson

  Z komentarza mistrza świata analiz wyłania się jednoznaczne potwierdzenie że to cykl 10 letni z “decennial pattern” jest kluczowy dla inwestycji średnioterminowych. Cykl prezydencki jakkolwiek cenny, wykazuje sìę różną dynamiką, w zależności w której części cyklu 10 letniego występuje.
  Obecnie jesteśmy w najbardziej dynamicznej części cyklu 10 letniego (od 2 do 8 roku dekady), wzmocnionej dodatkowo prezydenckim 5cio kwartałowym wzrostowym cyklem prezydenckim, stąd najsilniejsze wzrosty NYSE od lat dwudziestu (okresowo).
  Z panoramy 30 lat spekulacji na WGPW, cykl 10 letni (kupuj w 2 a sprzedawaj w 8 roku dekady), daje najlepsze profity. (Wyjątkiem 1999-2000, choć tamten wzrost u nas dotyczył prawie wyłącznie technologicznych s.a.)

  5
  1. macarek

   Ale już się sprawdza kupuj w 2gim, w czwartym uważaj, koniec w 7-mym, potem różnie. 99-00 to opóźnione efekty 97-98 i dotcom – czyli rzeź maluchów z uwagi na Rosję i stopy %, jazda na internecie.
   Teraz tez uważam, ze będzie rotacja branż a nie generalny krach.

   1
  1. zorro

   Wydaje mi się, że skuteczność analiz opartych na historii jest zbliżona do wyników rzutów lotką do tarczy.
   Żeby być obiektywnym to trzeba stwierdzić, że zdarzały się prognozy trafne, np. ta w której autor trafnie przewidział szczyt hossy zakończonej w 2021 roku link :https://wojciechbialek.pl/2021/06/kiedy-szczyt-a-kiedy-dolek-cyklu-666-letniego-na-wig-u.html.
   Bezpieczniej jest opierać się na własnych spostrzeżeniach, co wcale nie oznacza, że będą to strzały w dziesiątkę.

   3
 3. sumadartson

  Jaże mam Cię ratować moja Polsko droga,
  Gdy na wschodzie i zachodzie nowego masz wroga?
  Gdy z rosji zagraźa Ci grupa wagnera,
  Niemiec chce Cię zniewolić przez grupę webera,
  Którą opozycyjna V kolumna jawnie wspiera,
  A polskojęzyczna prasa Polakom rozumy odbiera.
  Na ruskiego bandytę wystarczą nam lufy armatnie
  Niemieckiego niech Premier ostrym słowem zatnie
  A My rodacy mili nie bądźmy jak durnie
  I V kolumnę wytnijmy przy Urnie.
  15 października wszyscy ruszajmy gromadnie
  Niechaj niemieckiej hydrze łeb z karku odpadnie.
  Szlachta polska

  10

  32
  1. toya

   Piękno jest w oczach patrzącego…

   Zatem jako smutny sceptyk w tym porównaniu widzę tylko, że:

   1. nie ma u nas nawet reprezentacyjnego placu do takich eventów
   2. na wąskiej jezdni to i dwie śmieciarki postawione obok siebie sprawiłyby wrażenie tłoku

   🙂

   P.S Przy 2085 tłuste S na FW20

   8
   1. toya

    Poza tym Ruskie wojsko to chyba jest w pracy na kozackim stepie. W robocie na odprawy i spotkania też głownie chodzą Ci co nie mają prawdziwej roboty do zrobienia 🙂

    Więc cieszmy się póki możemy że na razie ten kupiony sprzęt możemy woskować, przytulać i z dumą kopać w oponę.

    🙂

    P.S. Tak jak Bartosiaka nie lubię, tak polecam jego wczorajszy występ u Zychowicza.

    5
    1. macarek

     Cieszy, że kolejne zamówienia już krajowe (nowe KTO i ciężki BWP).
     Cieszy, że im ubywa a nam przybywa. A cała południowa granica Rosji pusta… Więc raczej już nie będą w stanie myśleć o zachodniej inaczej niż w defensywie.

     5
     1. sumadartson

      A kto by tam sąsiedzie chciał atakować mongolską granicę rosji na Uralu.
      “A barbarzyńca aź po wieczne czasy
      Do Azji ujdzie strwożony”.
      Strategia taka tayna z Tęgoborzy, której żaden fałszywy strateg swoim rozumkiem wciąż nie ogarnia.

      4
  1. sumadartson

   Correct. Już bez shortkoni zamkniętych po 12 pkt zysku ale za to z powìększoną i powiększającą się pulą pereł s.a., które dziś nie tylko zniżkować nie rade ale i paradnie zielenią się jako one szmaragdy na szlacheckich palcach z prapradziada.

   2
      1. sumadartson

       Nie aż taka żeby popierać popslanych, pucina i krzyżaka co chce zwalczać polski rząd. Wasza mundrość ekscelencjo kwalifikuje się do terapii w oz. Gdyby wywabić polsojęzyczną propagandę, pod waszą wełną została by próżnia doskonała.

       8
       1. Max2

        pod waszą wełną została by próżnia doskonała.

        Widzicie hrabio choć raz coś mundrego żeście napisali. W próżni jest miejsce na nowe idee, przekonania i doświadczenia, czego Waszmość czerep nigdy nie doświadczy. 🙂

        9
        1. sumadartson

         Jakbyś się towarzyszu ekscelencjo mocno rozpędził i je.nął wełną w drzewo to polskojęzyczna wyleciała by przez otwory uszne i zrobiłoby się miejsce na samodzielne dumanie, bo myślenie to za duży wiatr na twoją wełnę, towarzyszu ekscelencjo.

         9
    1. sumadartson

     Szlachta 15 sierpnia wznosi modły o Nieustającą Pomoc u Najwyższego Majestatu Panienki Najświętszej, której Święto Wniebowzięcia dziś przypada.
     Ona uprosiła Cud nad Wisłą i teraz w ratunku przed grupą wagnera i webera nas wspomoże.

     16
    1. sumadartson

     Wasz towarzyszu ekscielencjo złoty a właściwie pożołkły cielec to leży martwy w mauzoleum lenina.
     Chrześcijanie nie modlą się DO, ale O wstawiennictwo NMPP u Najwyższego Majestatu. Czego te komusze durnie was towarzyszu ekscelencjo uczyły w tych komuszych szkołach dla debili?

     15
 4. konsultant122

  No wreszcie zmądrzeli.
  Tomasz Siemoniak, PO:

  “Niemcy nie rozliczyli się wystarczająco ze swoich zbrodni w Polsce, dlatego popieramy żądanie reparacji – stwierdził Tomasz Siemoniak w rozmowie z niemieckim dziennikiem “Die Welt”. Wiceprzewodniczący PO ocenił również, że dobre relacje z Niemcami są dla Polski szczególnie ważne, “nawet jeśli w wielu kwestiach mamy zasadniczo odmienne interesy”. Wśród różnic Siemoniak wymienił m.in. stosunek Berlina do Moskwy czy “dziwną” politykę energetyczną Niemiec.”
  https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-t-siemoniak-dla-niemieckiej-prasy-po-popiera-zadanie-reparac,nId,6965066#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  6
   1. sumadartson

    Oj naiwny jak dziecko we mgle.
    Siemaniak próbuje przykryć weberowy strzał w kolano tuska, który to weber stwierdził że tylko jego grupa jest w stanie zastąpić pis.
    Ponadto stwierdzenie: popieram żądanie reparacji, jest po stokroć groźniejsze niż np. popieranie przez szlachtę prawa towarzysza ekscelencji do urodzenia sobie dziecka. O ile bowiem ekscelencja nigdy nie będzie w stanie dziecka urodzić, o tyle siemaniek może ustalić z weberem że niemce narobiły w Polsce szkody na 100 ojro i takie reparacje rząd siemaniaka nieodwołalnie, prawomocnie i ostatecznie przyklepie. I tyle.
    Oni są w stanie wszystko obiecać. Ostatnio na wiecu wyborczym z działaczami PO, przewodniczący oświadczył niespodzianie że jest za podwyższeniem kwoty wolnej od podatku. Po czym równie niespodzianie zapytał działaczy: jaka to kwota? No cyrk jak nie przymierzając w czasie kampanii prezydenckiej pani małgosi: gdzie jest program he he he?

    7
 5. datik

  Max2 11 sierpnia 2023 o 19:53
  Tak sformułowanym pytaniem nawet swoich wyborców uważają za kretynów, no ale jakby poczytać wypociny hrabiego……
  ———————–
  Przed chwilą – widziałem w TVN – Tusk uroczyście unieważnił to referendum na jakimś wiecu, chyba gdzieś w południowej Wielkopolsce.
  Nie mam pojęcia, jaką to ma moc sprawczą ale faktem jest, ze unieważnił 😉
  Z tego co mi jeszcze “mignęło” to w jakimś okręgu o mandat z Maciarewiczem będzie rywalizował red. Wołoszański; powiedział, że zdekonspiruje jego rosyjskie kontakty 😉

  4
  1. datik

   To jednak nie jakis tam wiec a rada krajowa . Ale o Wołoszańskim to prawda 🙂

   .@donaldtusk
   na #RadaKrajowaPO: Bogusław Wołoszański ma jedno zadanie w Piotrkowie Trybunalskim – zdemaskować i zdekonspirować lidera listy PiSu w tym okręgu, Antoniego Macierewicza! 👏🏻👏🏻👏🏻

   5
   1. toya

    O 13:45 ogłasza, że ma krótkie.

    Rynek spada o 10 pkt i wyznacza dołek.

    Godzinę po dołku ogłasza, że wtedy to właśnie sprzedał i zarobił 12 pkt.

    po czym rynek spada 40 punktów :DDD

    Jednym słowem: SZACUN NIEUSTAJĄCY.

    Stańczyk by pozazdrościł konswekwencji w pajacowaniu.

    10
      1. toya

       Znajdz dwie róźnice:

       1. pisanie “po fakcie” o zyskach kilkunastopunktowych i przemilczanie strat na dziesiątki punktów

       2. pisanie przed faktem o kryteriach otwarcia pozycji, które czasem przynoszą 100, 200 punktów i wielokrotnie przynoszą małe starty.

       Jak dla mnie różnica jest taka jak między działalnością Jasia Śmietany na Onecie, a zawodowym publicystą.

       9
 6. sumadartson

  No i git. Teraz kluczowe pytanie jest nie czy lecim na szlacheckie wsparcie na 2010 ale czy zapowiadane przez szlachtę wsparcie wytrzyma, skoro nawet ruskie trole zarobiły wreszcie na S swoje 30 pkt. po 130 pkt straty

  3
 7. sumadartson

  Miło patrzeć jak mateusz jednym zdaniem pochlastał niemca za referendum. No ale jeśli jarek nie pozwoli obniżyć we wrześniu do 12% podatku od zysków kapitałowych, szlachta na żadne wybory nie pójdzie.

  5
 8. datik

  Miło patrzeć jak mateusz jednym zdaniem pochlastał niemca za referendum.
  ————————
  Czy chodzi o tego Mateusza, który studiował m.in. w Niemczech ? Który nieźle “nachapał” się przy różnych prywatyzacjach i sporo państwowego majątku, za jego pośrednictwem, trafiło właśnie do Niemców ? Tego, kilka razy skazanego przez sądy za kłamstwa ? Tego “przechrztę” który u Sowy chciał, abym zap…lał za miske ryżu ?

  22
  1. datik

   Zapomniałem o, jak sie wydaje, największym przekręcie od kilku dekad: tego wreszcie, który sprzedał Lotos ? ( to a propos 1. pytania referendalnego: “Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?”.)

   14
 9. duch_natury

  https://www.newsweek.com/2023/07/21/exclusive-cias-blind-spot-about-ukraine-war-1810355.html

  Newsweek więc nie teorie spiskowe 🙂

  A więc artykuł o ustaleniach przedwojennych i pakiecie ustalonym ok. 3 miesiące przed rozpoczęciem “nagłego / niespodziewanego ataku Putina na UKR” w lutym 2022.
  Pakiet pomiędzy Rosją, USA (reprezentowane przez CIA), Ukrainą dotyczącą zasad tej wojenki, która obecnie trwa.

  Jak się komuś nie chcę czytać, tłumaczyć to ten artykuł omawia też Ator na YT:
  https://www.youtube.com/watch?v=wGizc66h4JY

  1
    1. piotr5

     W co mam uwierzyc? przciez nawet w tvn mowili ze amerykanie wiedzieli o wojnie przed listopadem. W tym artykule podaja prawde.
     Amerykanie prowadzili rozmowy z rosjanami caly czas probujac powstrzymac wojne potem ja ograniczyc a przynajmniej ograniczyc konsekwencje.
     W czasie 2 wojny z niemcami prowadzili rozmowy rosjanie amgole i amerykanie, wiec co cie dziwi?
     Dodam , ze nigdy nie zostaly zerwane kanaly komunikacji miedzy Armia Krajowa a Niemcami. W tym Gestapo.
     Przypomne jeszcze raz ze Grot Rowecki sie nie ukrywal, po Warszawie chodzil z kilkunastoosobowa obstawa z dluga bronia. Gestapo lazilo za nim zeby przypadkowy patrol albo granatowa policja nie zrobila mu krzywdy.

     5
    2. datik

     Maćku, Świrski, ten pisowski talib a jednocześnie przewodniczący KRRiT nałożył niedawno karę dla Radia Zet, za rzekomą dezinformację.

     https://www.money.pl/gospodarka/prawie-pol-miliona-zl-kary-za-dezinformacje-wlasciciel-radia-zet-odpowiada-na-zarzuty-6931141807065856a.html

     Domyślasz się, jakie kary nakładałby na TVN, stację bardzo niewygodną dla PISu, gdyby podawali niesprawdzone, nierzetelne infa ? Oczywiście, że takowe się zdarzają, ale pilnują się bardzo. IMHO, paradoksalnie pisior Świrski jest gwarantem rzetelności i wiarygodności TVNu 😉

     3
   1. piotr5

    Twoj pierdolniety guru mowi jak go oszukiwano ze ta wojna wybuchla nagle, Nawet Andruszka duda powiedzial publicznie ze wladze polskie tak jak i wszyscy sojusznicy usa dostali informacje w listopadzie ze putin zaatakuje ukraine. Mozna to mnozyc a jak uwazasz, ze to dziwna wojenka to jedz i zobacz ofiary, moze twoja znieczulica troche zelzeje. Twoje paranoje powoduja , ze nie tylko stajesz sie kompletnym glupkiem ale tez potworem. ech zapomnialem , ze za chwile uwierzysz , ze tam zadnych ofiar nie ma, w koncu wierzysz ze ziemia jest plaska.

    12
    1. duch_natury

     Człowieku odróżnij tragedię ludzi na dole i to nie tylko ginących Ukraińców ale też ginących Rosjan. Oni (ci żołnierze zuszani do wykonywania rozkazów i ludzkość cywilna) są ofiarami tych ustaleń bestii na górze, którzy rozgrywają ludzkie życia.

     Dziwna wojenka odnosi się tylko wyłącznie do aspektów jej przypadkowości.

     Siedź dalej przed telewizorem w swojej hipnozie.

     6
      1. duch_natury

       No to podobnie gdzie ja napisałem, że na Ukrainie podczas wojny nie ma tragedii ludzkich.
       napisałem tylko kilka dziwnych wydarzeń, połączeń, które wskazują że te wojny są ustalane i planowane na górze i są arcydziwne z punktu widzenia powiązań ekonomiczncyh i biznesowych.
       Kontakt z rzeczywistością promowaną w massmediach dawno straciłem.

       Kończąc. Dzięki za rady ale do szpitala nie mam zamiaru się udawać.

       1
       1. piotr5

        dziwna wojenka to okreslenie ma oczywiste konotacje. No i wlasnie chodzi o to co wy wyciagacie z tych prawd polprawd manipulacji i klamstw, caly cas o tym pisze. Tu podales konkluzje
        “napisałem tylko kilka dziwnych wydarzeń, połączeń, które wskazują że te wojny są ustalane i planowane na górze i są arcydziwne z punktu widzenia powiązań ekonomiczncyh i biznesowych”.
        U s t a l a n e i p l a n o w a n e to jest najwazniejsze, bo to ze zawsze jest ktos kto np zarabia na wojnie to oczywiste.
        A do szpitala nie musisz sie udawac bo nie zagrazasz bardzo innym. Idz tylko ze wzgledu na siebie.

        3
    2. duch_natury

     Przypomnij sobie jak jeszcze w grudniu 2021r. rekomendowali nie potykać się na Święta z rodzinnami a na przełomie stycznia/lutego 2022 straszyli nas kolejną wiosenną falą pandemii z dziesiątkami możliwych hospitalizacji i setkami tysięcy zarażonych aby pomiędzy 20-22 lutego 2022r. szybko zawinąć plandemię bo za chwilę już można było wpuszczać do swoich domów miliony niezaszczepionych Ukraińców. I nic się nie wydarzyło.

     6
     1. Max2

      Mac

      Powinieneś oddzielić “teorie spiskowe” od zwykłej głupoty i OWD. Co do wojny pisiory wiedziały o tym już od Gruzji. ( Lech) A od sięgnięcia po władze do tego się przygotowywały (wyjęcie z UE, może i NATO, dogadanie się z Putinem – kontakty Le Pen, Orban – to może jest teoria spiskowa a może głupota)

      4
      1. piotr5

       Ale to nie jest spisek zaden, osatanio Szef ranault powiedzial wprost, ze to koniec mobilnosci jaka znamy. ludzie nie bedaa miec samochodow, oprocz garstki.
       Nikt nie ukrywa takich wypowiedzi. Tylko ze wszyscy maja to w dupie.
       Z tym ze ludzie spia sie zgadzam. Problemem jest rowniez to, ze przez takich jak mak powazne sprawy sa kompromitowane.

       4
       1. toya

        “toya 15 października 2021 o 10:11
        To jest ciekawy punkt z tą ilością samochodów.

        Jest ich za dużo i są zbyt łatwo dostępne. To jest jakaś gigantyczna nieefektywność jeśli zastanowimy się ile powierzchni w miastach samochód zajmuje i jak mało jest sprawny – w sensie ile czasu jest używany, a ile stoi bezczynnie. Tony blachy, litry smarów, tyle węglowodorów w paliwie, które wykorzystywane są przez ułamek swojego “życia”.
        (…)

        Korzystanie z aut jakie znamy musi odejść do przeszłości.

        Ekstrapolacja “tankowania” na “ładowanie” i wyliczanie wynikajacych z tego problemów przypomina pomysł by w XIX wieku mowić, że niemożliwością jest sprowadzić, trzymać, karmić i poić w miastach wszystkie konie, których używało się na wsi. Oczywiście, że było niemożliwością dlaczego się nie wydarzyło. Pojawiły się dorożki, a po nich tramwaje konne, elektryczne itp. itd.

        Aut musi być mniej i muszą być ciągle w ruchu (jak samoloty).

        Autonomiczne, współdzielone, będące ciągle w ruchu pojazdy to linia najmniejszego oporu szukając odpowiedzi na problemy, które wyliczamy.”

     2. piotr5

      A co to ma do rzeczy? Po 1 w grudniu 2021 juz nie bylo takich rekomendacji. sylwestry juz byly. A ci co straszyli fala wiosenna to rowniez byli przerazeni fala ukraincow, tak maja. w sumie sa podobni do ciebie.
      Tak w ogole w pandemii popelniono ogromna ilosc bledow. ALe nei dlatego ze byl spisek, tylko dlatego ze politycy musza pokazywac spoleczenstwu poprzez skretyniale media ze cos robia. Ze strachu to robili.
      Ja bylem zwolennikiem postepowania Szwecji czy Szwajcarii, Oczywiscie na poczatku nie bylo pewnosci kto ma racje ale bylo pewne ze wiele dzialan jest pod publiczke.
      Tylko dodajmy ze te dwa kraje maja bardzo uswiadomione spoleczenstwa i stad politycy mogli robic to co robili. w Obu jest niebywale zaufanie do indstytucji publicznych w tym rzadu. Ale to duza dyskusja.
      Wszystkie bledy nie tlumacza wiary w spisek. I nic nie zmieni twoich bredni o tm ze umrzemy za pol roku po szczepionce itp. Dalej nie masz zadnej refleksji tylko brniecie w jeszcze wieksze glupoty

      8
    1. toya

     Link do rozporządzania. Nie do artykułu o projekcie (!) ustawy.

     To było rozporządzenie czy nie było? Bo wygląda na to, że po prostu KŁAMIESZ.

     W tym co wkleiłes kluczowe jest zdanie, że ODRZUCONO poprawkę:

     “(…)nakładająca obowiązek szczepień na wszystkich Polaków.”

     6
 10. Idmmaximus

  Czepiasz się ….szykowali się dlatego sami się zabezpieczyli i tyle w temacie ….. Jesteś za bardzo nerwowy bo żona ciebie okłamywała, może inne osoby ale odrazu aby krzyczeć z dużych liter ….. To, że Ciebie okłamali, że szczepieniami i jesteś zaszczepiony a mimo tego bałeś się nie zaszczepionych lub byłeś za zakazem wychodzenia do lasu bo tak mówią eksperci nie oznacza, że przegrałeś życie …. Ciesz się każdym dniem bo warto …i kochaj bliźniego swego … Bez krzyków następnym razem poproszę

  3
 11. Idmmaximus

  To już idziesz w nad interpretacje …. Rozumiem, że w twoim mniemaniu już będę zawsze kłamczuszkiem bo napisałem słowo rozporządzenie zamiast ustawa …. Ok niech i tak będzie jak tak oceniasz ludzi szybko zdecydowanie i pewnie twoim tokiem myślenia bezbłędnie ….

  Niech i tak będzie …..

  Ciekawe pytanie przed wyborcze ….jak by prowadzona była pandemia jakby rządził Tusk …. Jak jak by rządziła lewica czy np hołownia ….. Nigdy tego się nie dowiemy ale jestem tego bardzo ciekaw …..

  3
  1. toya

   Piszesz:

   “Idmmaximus 17 sierpnia 2023
   (…)wiesz, że było głosowanie i weszło rozporządzenie”.

   Było rozporzadzenie – sam przynajesz nie było.
   Była ustawa – nie była!

   Więc nie pitol coś o moich nadinterpretacjach, tylko przestań KŁAMAĆ i ZMYŚLAĆ, albo po prostu wyrażaj się precyzyjniej.

   Z ciekawości – głosujesz na Konfę?

   7
 12. Idmmaximus

  Kochać bliźniego swego to chyba nie tak dosłownie każdego bez wyjątku …. Są jakieś zasady egzystowania …za poważnie to zrozumiałeś . .. co innego jakby było kochaj każdego bliźniego swego …..

  3
   1. Idmmaximus

    Ta rozmowa podąża w złym kierunku akurat jesteś dobry w filozofii co zauważyłem i zawsze chcesz postawić na swoim i coś komuś udowodnić dlatego zapytam się czy twoim zdaniem powinien jednak kochać każdego bliźniego swego czy tych pedofili o których wspomniałeś jednak nie ? I jednak brat twój żyjący obok powiem jednak mieć jakieś zasady egzystowania ?

 13. Idmmaximus

  Dla mnie słowa kochaj bliźniego swego to inaczej …. Szanuj ludzi żyjących obok i nie czyn im tego co tobie nie miłe ….. mądre słowa uważam ….. Ale pewnie uważasz inaczej i nie zgadzasz się z tymi słowami ……

  2
    1. toya

     Podsumowując:

     Dla covidiańskej częsci forum rekomenduje się przetestowanie konta pacjenta czy recepty na psychtropy już przechodzą.

     Dla części wiercących się “fachów” – Braveran. Ten na szczescie jest bez recepty.

     😉

     1
 14. duch_natury

  “Doładunek na MAXA po 2009!!!!!
  przed nami WODOSPAD!”

  2Prezesso jakbyś się zatrudnił w jakiejś większej instytucji finansowej celem wyłapywania punktów zwrotnych to moim zdaniem Twoja pensja mogłaby być porównywalna z Neimarem czy Lewandowskim.

  Jak zawsze trafiasz w punkt.

  2
  1. Prezesso

   Duchu, sam KGH a i ten wiejski sklepik DNP jutro zrobią minus 3 procent na openie (dla całego indeksu). Ruda Małpa spadnie ze 20 procent, to zobaczysz 1900 i się leszczu zdziwisz.

   Ucz się i pacz, jak się gra, a nie teoretyzujesz, jak zwykle.

   Pisałem, że Jankes zrobi wielką kupę, jutro i nas od rana POLEJE SIĘ KREW!

   BESSA NA PEŁNEJ K….!!!!!!!!

   WSZĘDZIE KRACH, RABUNKI I GWAŁTY!

   4
 15. Prezesso

  Dziś moje BIG SZORT zarabia na całe pół roku zabawy. Otwarcie z luką i – już przelewam dodatkowe środki – dobieram SSSSS na FW20, łapię PKC S na KGH i – gdzieś koło 10 także DNP.

  TAK SIĘ ROBO HAJS, leszcze!

  3
  1. duch_natury

   Fachowcy zauważyli trend spadkowy więc pewnie next week jakaś konsolidacja i próba korekty/zawrotki wystąpi.
   Czuję się jakby niekomfortowo z s-kami w takim towarzystwie. Muszę dzisiaj chwilę podumać…

   1
       1. duch_natury

        “FW20 raczej nie zejdzie poniżej 1970”

        Miałem podobny TP na tą pierwszą falę spadkową. Więc teraz albo tam już nie zejdzie albo zejdzie niżej. Za dużo ludzi skupia się na tym poziomie.
        Tez się zgadzam, że powinna być próba powrotu do wzrostów i dopiero kolejne właściwe załamanie jesienne (wrzesień-pażdziernik).

 16. toya

  Mane, Tekel, Fares dla KGHM (i Polski) wedlug naszego Prestydygitatora.

  “Podsumowanie: moje czary mary na wykresie ceny miedzi sugerują, że cena miedzi pozostanie generalnie wysoka/będzie lekko rosnąć do okolic 2024 roku, po czym nastąpi jej 4-letnie załamanie do poziomów z lat 1999-2001. W takim scenariuszu pod koniec przyszłej dekady dalsze istnienie KGHM (a zapewne i Polski w jej obecnym kształcie) stałoby się wysoce wątpliwe.”

  https://wojciechbialek.pl/2019/05/kiedy-przestanie-istniec-kghm.html

  3
     1. konsultant122

      Być może tak, ale ja Ci powiem że ostatnio mało oglądam wiadomości w TV. Nie podniecam się podziałami, to norma w całym świecie. Najbardziej obawiać się mogę wojny, głodu, chorób i innych nieszczęść.

      1
       1. toya

        Gierek miał 10 lat. Odsunęli go w 1980. Pisiorki mają jeszcze 2 lata do 2025.

        Wtedy pewnie Usiaki wystawią do wiatru Europę Środkową.
        Opcja typu PiS straci rację bytu. Będziemy szukać jakiegoś sposobu powrotu pod Niemiecką spódnicę.
        Chrapia postrada zmysły, trafi do Tworek i jak Nietzsche będzie tam perorował o “Tęgoborzu-Międzymorzu” i kosmosie.

        15
        1. toya

         My będziemy zadłużeni, ze społeczeństwem, które od paru lat szykowało się do bitki, zamiast się uczyć i rozwijać, z rozdętą armią i koniecznością znalezienia nowego alfonsa.

         Brzmi jak powtórka z lat 80 i początku 90.

         14
         1. toya

          Bartosiak kiedyś mówił, że według niego rozpoczął się okres nowych wojen napoleońskich – kilkunastu lat burzy i naporu, chaosu i braku stabilizacji, który skończy się nowym Kongresem Wiedeńskim i trudno się nie zgodzić, że porównanie jest trafne przynajmniej w analogii ogromnie rozbudzonych nadziei i aspiracji Polaków wynikających z nieuchronnego pobicia Moskala.

          Jak się skończyło to wiemy. Zamiast powrotu na swoje do chutoru, było Haiti, a na Kongresie Wiedeńskim tańczyli, biesiadowali i świat dzieli wszyscy tylko nie my. My już staliśmy z powrotem na swoim miejscu – w polu z motyką.

          Międzymorze, Tęgoborze,
          Międzyzdroje, Tworki,

          11
  1. Prezesso

   Zorro, co ty ćpasz? Gdzie ty hossę widzisz? NIKT nie chce tego gawna kupować!

   CAŁY ŚWIAT robo SELL OUT!

   Nie zachowuj się, jak leszcz. Kupuje się siłę, a sprzedaje słabość.

   Popatrz na sierpień i … poczekaj z L do listopada może wtedy…

   S PKC i ręce pod tyłek!

   3
 17. zorro

  Już wspominałem, nie jestem day-traderem i nie interesują mnie wykresy minutowe, odwracanie pozycji co kilka dni, itp.
  Uważam,że mamy hossę i nie ma przeproś – w hossie po każdej korekcie jedziemy do góry.
  We wrześniu, październiku okaże się kto zarobił a kto stracił.

  5
 18. Prezesso

  Sierpień miesiącem krachów i tak należy czytać. Dziś Dino dało pokaz, KGH odpuścili (chyba za dużo leszcza chciało S). Spadki będą szybkie, mocne i przyjemne, GRUBY jankes JUŻ KOŃCZY korektę. I dalej w dół!!!!!!!!!!!!!

  S PKC!

  5
  1. duch_natury

   Prezesso korekta się nawet nie zaczęła. W przyszłym tyg. pogonią te Twoje ssss-ki. Ja zszedłem z 50% (gram W20 i DAX). W poniedziałek pomyślę czy jeszcze coś podredukować czy reszta zostanie longterm do jesieni.
   W każdym razie uważam, że podbitka może być dynamiczna i całkiem spora.
   Na co liczą (grają byki) na W20.
   Na obronie szczytów ze stycznia 2023 czyli na koncepcji, że obecna korekta to 4-ka w tym dużym impulsie od października 2022.

   4
   1. sumadartson

    Taaa. Szczyt fali 1 wg Elliotta ma znaczenie kluczowe. Obecna fala 4 korekcyjna nie ma prawa go naruszyć. To fundament całej teorii.
    Inaczej cały odpaździernikowy wzrost byłby tylko korektą bessy, co uczyniłoby cykl 10 letni z “decennial pattern” bezużytecznym “zbiegiem przypadków”. Nowopowstały “cykl 20 letni” zarówno.

    1
  1. Max2

   Ten koń ma więcej oleju w głowie niż większość senatorów i posłów PiS-u.

   Jak wygra opozycja to tą “Komisją do zbadania wpływów rosyjskich” pisiory ukręcą bat na własną d… I czy to nie są kretyni?

   1
   1. sumadartson

    Tak tak. Przez tom hameryke to czołowy działacz POKOmunistów nie może sprzedawać swoich kartoflów do rosji. Tak mu się udumało.
    /Jak wygra opozycja/ towarzyszu ekscelencjo, to żadnej komisji nie będzie a jeno popiół i dyjament się ostoi w Rzeczypospolitej.
    Pazdrawljaju.

    12
  1. konsultant122

   Ciekawe jak będzie w dłuugiej bessie. Optymizm bedzie szorował po dnie, a indeksy będą spadać, podobnie jak to miało miejsce po przeciwnej stronie sentymentu w pół-hossie rozpoczętej w październiku.

   2
 19. macarek

  macarek 18 lipca 2023 o 08:56Odpowiedz
  Zbliża się transakcja Enea >> SP Sasin i trzeba zaniżyć cenę….

  – No i zaoferowali tylko 45 za Bogdankę, to mniej niż Enea zapłaciła. Coś czuje, że fundusze powalczą o lepszą cenę.

  2
 20. toya

  Czy to dołek? Czy to wsparcie? Dokąd dojdzie odreagowanie?

  Wiercenie się i jałowa rozkmina.

  1. Trend wieloletni na blue chipach w Warszawie jest spadkowy.
  2. Trend średnioterminowy jest wzrostowy, ale został naruszony i padł pierwszy z sygnałów odwrócenia tego trendu.
  3. Trend krótkoterminowy jest spadkowy.

  Kto wziął s po 2085 to siedzi i patrzy.
  Kto nie wziął to kombinuje jak tu przyciąć 8 puntktów na bolkowym dołku.

  8
   1. sumadartson

    Zna się, tylko że jak zapowiedział spadek dolara to one się wszystkie wyprzedały po szlacheckim 3,935 no i kto miał sprzedawać jak one wszystkie zapatrzone w pana Wojciecha(oby żył wiecznie) jak nie przymierzająć szlachta w Najświętszą Panienkę. Niełatwo być mistrzem świata analiz pośród stada spekuły wełnistej.

    1
     1. sumadartson

      Taki rympał. Szlacheckie, zapowiadane od zarania dziejów wsparcie na 2010 pkt. trzyma jak pies dziada, a dolar raczej skończy wzrosty w połowie zapowiadanej korekty, czyli lada dzień po macersonowej niedzieli.
      No chyba żeby niiii…

      1
 21. toya

  Zamykać te L-ki jeśli komu zdrowie miłe. Licho za rogiem…

  A potem “analitycy” będą tłumaczyć, że sierpień, że wszyscy na urlopach, że rynek płytki i wystarczyło niewiele by go zwalić…

  Edek, Ropa, Złoto, Banan…

  To wyboru do koloru. Pod warunkiem, że to kolor S.

  4
 22. konsultant122

  “Then throw in that these Neocons are a one-issue movement – war, war, and more war. They could care less about the economy. They blew up The Nord Stream Pipeline to wage economic wages against Russia. Still, they failed to understand that bashing China means they are now selling off US debt, and the sanctions against Russia have divided the world economy. Since China is now a net seller, when the debt is expanding, interest rates will rise, and this has NOTHING to do with CPI or unemployment numbers. That is your typical domestic analysis that never understands international concerns or trends. The rising interest rates will also attract foreign capital from Japan and Europe. It appears that the dollar will make a significant advance against the yen. The reason seems to be caused by the economic debt crisis in Japan and geopolitical.”
  Armstrong…

 23. sumadartson

  A jednak nawet szlachta czasem się myli. Zamiast docelowego i zapowiadanego 2010 pkt. na wig20, było 2009,51. No ale że jakom szkoły aptekarskiej nie nawiedzał tom sobie oną pomyłkę wybaczywszy, po tłuste eLunie na otwarciu sesji wyruszę, czego i ichmościom życzę jak najszczerzej (jako że coraz więcej fałszu w te_wał_enach spotykam).

  1. sumadartson

   @DrQuality, drogi okrutnie.
   Czy te 110 za kombinat miedziakowo-srebrniakowo-złotowy to już waszmość płacić zezwala? Wziąwszy przeszłość (wyniki) do przyszłości (kontrakt duński) wygląda to stosunkowo apetycznie?

   2
  1. sumadartson

   Rzekłbyś waszmość w tym tvpinfo żeby jarek obniżył bandycki podatek od zysków kapitałowych do 12%, przez co kapitał na rynek by sciągnął i głoszów jakże licznych inwestorów rządzącym przysporzył. Przecie te 19% to bandytyzm w czarnej postaci jest.

   11
  1. sumadartson

   Odważy przez ż.
   Na rocznym Pałac Stalina ale kurs już na placu defilad.
   Gamesy to ograna branża. Gdyby ogłosili ostre wejście w AI, to ów Pałac Stalina wyglądałby jak psia buda.
   Zamieniłbym na wynalazcę i producenta drukarek do pokoleniowego zwiększenia mocy obliczeniowej w procesorach dla AI. Zapominam nazwy, jakoś tak na x…
   “Gdy gorączka złota – sprzedawaj łopaty”

   1
  1. sumadartson

   Ano widzicie Doktorze drogi bardzo. A jak szlachta w listopadzie przy 4,75 pisała że tak to BĘDZIE wyglądało toście nie wierzyli.
   Wig20 wreszcie na wsparciu intra 1989. Po tyle też weszły ostatnie już eLunie. Ale palec na enterze

   2
  2. sumadartson

   I wy tu Doktorze drogi okrutnie nie próbujcie wciskać kitu że to klin jest spadkowy. W klinie fala 4 MUSI zachodzić na falę 1 a tymczasem na ŻADNYM wykresie usd/pln nic takiego nie miało miejsca. Od 5 do 3,935 zeta to była fala A zygzaka A-B-C czyli 5-3-5. Teraz jesteśmy w fali B której zasięgu (od 3,14 do 3,55) nie sposób na razie określić.

   2
 24. toya

  No dobra – gapa jestem i trąba.

  Takie np. L na USD/PLN mogłoby być 😉

  “toya 22 sierpnia 2023

  Zamykać te L-ki jeśli komu zdrowie miłe. Licho za rogiem…

  A potem “analitycy” będą tłumaczyć, że sierpień, że wszyscy na urlopach, że rynek płytki i wystarczyło niewiele by go zwalić…

  Edek, Ropa, Złoto, Banan…

  To wyboru do koloru. Pod warunkiem, że to kolor S.”

  6
 25. analityk-amator

  @sumadartson

  “elunie bez stopa.Do zamknięcia po 2102 na pohybel ruskim trolom”

  Waszmość zakłada,że od dołka z października 2022 roku mamy do czynienia z falą impulsu.
  Czy wzrost do 2102 pkt.(FW20) miałby być brakującą piątą falą(załamaną),czy jej pierwszą podfalą?
  A może coś się zmieniło w postrzeganiu przez Waszmość wykresu?

  1. sumadartson

   Macie rację Doktorze drogi okrutnie. Do dupy z taką perłą s.a. co od zarania dziejów tkwi w chorymzoncie. Mam trochę tego po 110,20 (szacunkowy średni kurs nabycia-tak napisali w sakwie) ale zaraz sprzedam po 188 i zapomnę.

  1. macarek

   Nie wiem do czego się odnosisz, nie mam poczty polskiej. O racjonalności wyborów do portfela tu na forum nie będę już dyskutować. Zarówno Alr jak i Tpe miały zejść do zera albo niżej. Oba jadą z piekła do nieba a korekty są i będą. Jak rząd dowali nowe podatki to cel short term odsunie się w czasie, ale long nie, pewne rzeczy są nieuniknione.

 26. sumadartson

  @analityk_zawodowiec
  //Czy wzrost do 2102 pkt.(FW20) miałby być brakującą piątą falą(załamaną),czy jej pierwszą podfalą?//
  //A może ten wzrost do 2102 miałby być falą b korekty fali trzeciej?//
  Z treści zapytania waszmości wnoszę że mamy bliźniacze postrzeganie rynku.
  Gdy na szczycie z początku sierpnia ogłosiłem że lecimy na 2010 w ramach formacji RGR, liczyłem na falę 4 korekcyjną w ramach całego impulsu odpaździernikowego. No i mamy kompletnie ukształtowaną G (lipiec-sierpień). Czas więc na prawe R formacji ze wzrostem indexu do poziomu ok 2100 pkt, które zasięgiem równe będzie lewemu R (czerwiec-lipiec). Czyli po jego ukształtowaniu, już we wrześniu powinniśmy ponownie testować obecną linię szyi na 2010 (1989 intra).
  Jeśli poziom ten zostanie obroniony, cały spadek od sierpniowego szczytu będzie płaską falą korekcyjną 4. Jeśli poziom 1989 zostanie we wrześniu/październiku pokonany, cały odpaździernikowy wzrost stanie się trójką, zygzakiem 5-3-5, bowiem przełamanie szyi RGR oznaczałoby minimalny zasięg spadku w okolice 1800 pkt, czyli poniżej szczytu fali 1 odpaździernikowej hossy.
  Trzeba pamiętać że jesteśmy tylko małym naczynkiem w sieci naczyń połączonych globalnego rynku i to global decyduje o tym który wariant się zrealizuje.
  Dlatego nie wykluczam nigdy szybkiej zamiany L na S i odwrotnie.
  A waszmość co obstawiasz?

  4
  1. analityk-amator

   Jeżeli Waszmość nie pamięta,to przypominam Waszmości,że ja stawiałem i nadal stawiam na korekę,czyli “elliottowską trójkę”.Stawiam nie znaczy upieram się.Jestem gotów zmienić zdanie,jeśli rynek będzie zachowywał się inaczej niż zakładam.Waszmość oczekiwał wzrostów do pierwszego kwartału przyszłego roku,tak aby cykl 10-letni nie uległ zakłóceniu.Ponieważ do lutego/marca zostało sporo czasu,byłem ciekaw,jak Waszmość widzi dalszy rozwój wypadków.Teraz już wiem,że Waszmość też jest gotów zmienić zdanie pod wpływem wydarzeń,dlatego nie mam więcej pytań.Dziękuję Waszmości za odpowiedź.

   1
   1. sumadartson

    Jednak ciągle obstawiam “cykl prezydencki” ze wzrostem do minimum okoli grudnia/stycznia, zgodnie z zapowiedzią naszego mistrza świata analiz. Potem zimowo-wiosenna korekta cyklu o 38 do 62% ze wskazaniem na dno obecnej? fali 4 czyli ok. 2010 pkt. (1989 intra).
    Szacun.
    ps. wolałbym aby już jutro obecne wsparcie diabli wzięli, jako że w bessie na shortkoniach zarabia się najszybciej. Ale życie nauczyło że:
    Nieważne jest co się marzy Ale to co się wydarzy.
    Przeciwko mistrzowi świata analiz grał nie będę.
    Szacun

    2
    1. analityk-amator

     Dzisiejszego wsparcia raczej diabli nie wezmą ani jutro,ani w najbliższych dniach,ponieważ podobnie jak dołek z dnia 6 lipca i szczyt z dnia 31 lipca,bardzo ładnie wyszedł przy użyciu metod Fischera i Gately’a.

     Szacun

     2
        1. analityk-amator

         Zawodowiec grający jednym lub dwoma kontraktami?Zawodowiec bez komputera?Zawodowiec składający zlecenia przy użyciu wysłużonego smartfona?Zawodowiec robiący analizy na podstawie papierowych wykresów i wykresów na smarfonie?
         Ale skoro Waszmość mówi,że zawodowiec,to nie będę zaprzeczał.

         1
         1. sumadartson

          Moje papierowe wykresy z lat 1993-2012 leżą sobie w archiwum. Gdy niedawno rozwinąłem rulon z wig, dji i ftse, jeden pod drugim na jednej płachcie o długości 7 metrów, stwierdziłem że nawet wodospad z maja 2006 roku w czasie którego podwoiłem kapitał, to z perspektywy czasu taki prawie niewidoczny dołeczek. Dlatego śmieszy mnie pogarda jegomościa @konsultanta do daytraderów.

  1. sumadartson

   Miał szczęście barbarzyński germaniec Odoaker że ostatni cesarz rzymski Romulus Augustulus nie miał brata Jaroslawusa Kaczatulusa, bo jego germańskie barbarzyństwo diabli by wzięli.
   @DrQuality
   Wydawało mi się że wyście są towarzyszus lewackusus ale z waszej pogardy do górników wnoszę żeście są liberalus alegarchus. Fur kameraden.

   1
  1. konsultant122

   @suma Nie obrażam Waszmości, ja nie potrafię inwestować w krótkim terminie. Nie jestem zawodowym traderem/maklerem czy analitykiem. Zamknąłem dziś z rana wszystkie krótkie otwierane w dużych ilościach w lipcu/ początku sierpnia a w małych ilościach od maja, wynik roczny na forexie słaby (+42 k PLN). Może kiedyś się podszkolę to i day-traderstwa spróbuję.

   1
   1. sumadartson

    Trump już się nie liczy.
    Lepiej podpytać na wiecu gaulajtera czy razem z niesprzedanym ruskim kartoflem “pokaże ameryce fucka”. Tu jest przyszłość “ten kraju i liubimowo pucinka”, towarzyszu ekscelencjo.

    2
    1. Max2

     Liczy się coraz bardziej. Zarzuty w oczach jego zwolenników, czynią go męczennikiem. A że o rozsądek coraz trudniej, przyszłe wybory w USA zdecydują o Europie Środkowej. A pisiory nie mają wyjścia awaryjnego.

     2
 27. sumadartson

  Przepraszam ichmościów ale kilka długich pozycji musiałem zamknąć po 2031, jako że rynek zmusił mnie wczoraj do ponadnormatywnego ich otwierania. No i licząc od 2089, 840 złociszów od kaźdej sztuki na drodze nie zalega.

  2
    1. analityk-amator

     Ja nie mam dylematu,ile pozycji zamknąć,bo nie gram więcej niż dwoma kontraktami.Najwięcej miałem otwartych 7 pozycji,ale było to około 30 lat temu.Teraz już nie mam odwagi grać większą ilością.Giełda to moje hobby,a nie źródło utrzymania,na szczęście.

     1
 28. konsultant122

  Pozwoliłem sobie nie zgodzić się z Hrabią Sumadartsonem w sprawie USD. Pisał mi żeby sobie kupić akcje na szczycie w lipcu 😀 bo potem będzie drożej, teraz namawia na KGHM , a dolara widzi po 3,30zl .
  P.S . Moja wizja jest taka że będziemy mieli lub mieliśmy najkrótszą hossę cykliczną na GPW w historii. Poprzednio mieliśmy długie cykle 40 miesieczne .Teraz musi się to skrócić by wyrównać średnią.

  7
   1. sumadartson

    “Nie patrz na obrazki ale na pieniądze”, jakoś tak powiedział Wielki Szu do nowego adepta karcianych oszustów. Sztuką jest wygrać bez względu na to jak rynek karty rozdaje. 2100 to było tylko wyznaczenie wczorajszego kierunku. Gdy orkiestra zmienia walca na milongę, trzeba dotrzymać partnerce kroku aby jej kolano nie ugodziło waszmości jaj. 😨
    Ajajaj ☺😀 😂😆

    6
 29. sumadartson

  Analityk_zawodowiec
  //Wczorajsze wsparcie jednak diabli wezmą???//
  A po cóż frasować głowę nieznanym. Jutro po udanym świtańcu (chwała białogłowom), poranne globalne konie dadzą odpowiedź czy dobierać shortkonie czy wskakiwać na eLunie. Oj eLa straciłaś przyjaciela. Ale zapłaciły dziś godnie.
  Takie deptanie podłogi przy kryzysowych danych makro daje większe szanse na jej załamanie niż podskok.
  Licho wie czy SLLLL przy 1989 czy na otwarciu z mikrostratą.

  5
  1. analityk-amator

   Zrobiłem po swojemu i jestem zadowolony.Wczoraj niezły zysk,dzisiaj mała strata,więc jest dobrze.
   Dla jasności : Nie jestem daytraderem(nie gram codziennie),ale nie jestem też “trzymaczem”.😁
   Na razie bez pozycji.

   1. analityk-amator

    Pomimo zamknięcia dzisiaj długiej,wciąż bardziej prawdopodobny wydaje mi się wzrost (z okolic poziomu 1980) niż spadek.Myślę,że za wcześnie na większy spadek.Biorę pod uwagę chwilowe zejście poniżej dołka z 6 lipca,czyli poziomu 1987.Mówiłem,że raczej nie spadnie poniżej 1970 i nadal tak myślę.

 30. toya

  S wzięte po 2085 mam i trzymam.

  Czy tylko ja mam wrażenie, że sumiasty komediant osiągnął kolejny poziom “bełkotania” w swoim pamiętniku gawędziarza giełdowego?

  Wąłęsizmy w swojej krasie: “Jestem na L, a nawet pod korek na S”.

  21
  1. duch_natury

   Ja na wybory nie pójdę. Dlaczego kiedyś pisałem.

   Ale długo będę pamiętał jak Lewica i PO nawoływały do niekonstytucyjnej segregacji sanitarnej ludzi. A szczepień nie przyjęła chyba połowa Polaków.
   Więc na pewno bym nie zaryzykował w obliczu niewiadomej kolejnej daty PLandemii, którą pewnie nam prędzej niż szybciej zafundują – opcji przymuszania do niezweryfikowanych i nieprzebadanych substancji nazywanych szczepionkami czy też innych tego typu zabiegów i ograniczeń sanitarnych.

   6
 31. DrQuality

  wrzucam fw20 tydz -cena + liczba otwartych pozycji . Do analizy
  https://drive.google.com/file/d/14-ipsm9Rcsu9ivFh6SV-3eSTbFHAjGD1/view?usp=sharing

  Zmiany w OI razem ze zmianą ceny (i zmienności) mogą stanowić sygnały o sile trendu i/lub jego końcu:
  stabilizowanie się OI przy wolno rosnącej cenie może oznaczać koniec trendu wznoszącego,
  wzrost OI razem ze wzrostem ceny powinien potwierdzać trend wznoszący
  wzrost OI razem ze spadkiem ceny powinien potwierdzać trend spadkowy
  zmiana ceny (niezależnie od kierunku) i spadek OI może zwiastować zmianę trendu

  2
 32. DrQuality

  https://www.money.pl/gospodarka/niemcy-chca-kontroli-na-granicy-z-polska-i-czechami-chodzi-o-nielegalnych-migrantow-6929327208184576a.html
  https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art38600021-pis-szeroko-otworzyl-drzwi-dla-cudzoziemcow-spoza-europy-ktorymi-straszyl-polakow
  Czy jesteś za zbudowaniem muru na wszystkich granicach zewnętrznych Polski złozonym z żywych ciał ubranych w strojach z różnych epok – sugerujemy husarię , ułanów etc , itd
  PS. Na kilka tysięcy Uzbeków , 80 % z Kotliny Fergańskiej – z tejże około 800 bojowników ISIS . Kazachstan też – 400 .

  10
 33. DrQuality

  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/8725522,rakieta-rosyjska-polska-bydgoszcz-nato.html
  https://tvn24.pl/bialystok/bialoruskie-smiglowce-nad-polska-swiadkowie-lecialy-bardzo-nisko-nad-domami-7275162
  https://www.wprost.pl/kraj/11343739/tak-wyglada-zgubiony-zapalnik-dowodztwo-pokazalo-zdjecie.html
  https://cyberdefence24.pl/cyberbezpieczenstwo/cyberatak-na-akademie-sztuki-wojennej-co-wiemy
  https://www.rp.pl/sluzby/art37710731-granatnik-komendanta-wjechal-do-polski-po-kurtuazyjnej-kontroli
  Pytanie trzecia – Czy czujesz się bezpieczny pod skrzydlami Błaszczaka , Szymczyka i Wasika ? Zaznaczamy , że pytanie jest retoryczne .

  11
 34. DrQuality

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/repolonizacja-bankow-pekao-pzu-pfr,81,0,2329681.html
  https://www.money.pl/gospodarka/pkp-energetyka-wraca-w-polskie-rece-pge-odkupi-100-proc-udzialow-6849711821003616a.html
  https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/energetyka-enea-skarb-panstwa-zaoferowal-ponad-988-mln-zl-za-lw-bogdanka-komentuje-rafal-zasun-7304008
  etc , itd ,
  Czy jesteś za tym aby rząd Polski odkupił od prywatnych przedsiębiorców sklepy osiedlowe , budki z kebabem , stoiska bazarowe i inne aktywa , żeby wszystko było państwowe tzn . lepiej zarządzane ?

  11
    1. sumadartson

     Taki jak wy? No przecie waszmość chyba tak niegrzeczny nie jest aby odmówić przyjęcia prezentu w ramach wdzięczności za uratowanie zdrowia. Ja ze trzy razy dawałem takowe prezenty i absolutnie się cieszę że zostały przyjęte. Nie ma czego się wstydzić.

     4
 35. sumadartson

  @datik
  //”Prawo i Sprawiedliwość rośnie o 5 pkt proc., co dawałoby ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego trzecią kadencję samodzielnych rządów — wynika z najnowszego sondażu Kantar Public opublikowanego przez “Gazetę Wyborczą”.//
  Jest na to rada.
  Niech grupa webera ogłosi w te_wał_enie że PO to jego wróg i będzie go zwalczać a niesprzedany ruski kartofel zamiast “pokazywać faka ameryce” niech co dzień wrzescy że kocha ameryke, też w te_wał_enie. Inaczej to dykta_tura jarka pewna jak śmierć i podatki.
  Szac.

  10
  1. sumadartson

   A jeszcze jakby przewodniczący przylazł wreszcie do tej pisowskiej telewizji i powiedział żeby się od niego odpie…liły bo on tera będzie jeno obniżał wiek emerytalny, to te najgłupsze pińć procentów by nawet uwierzyło że on wieku emerytalnego nie podniesie.

   2
 36. DrQuality

  Tow. Sumadartson i jego pisokomusza czeredko ,
  Wolność i kapitalizm M.Friedman .
  Zgubna pycha rozumu. O błędach socjalizmu – F. von Hayek
  Liberalizm w tradycji klasycznej L. von Mises
  Dwa traktaty o rządzie J.Locke
  O demokracji w Ameryce A. de Tocqueville
  Se to przeczytajcie , może Wam siem we łbach coś utenteguje .

  6
  1. sumadartson

   Co wy mi tu liberalny_alegarcho, doktorze drogi okrutnie, teorią liberalizmu dupę zawracacie jak ja przez osiem lat rządów liberalnych alegarchów nie teoretycznie ale praktycznie ich liberalizm na własnej dupie odczułem. Piecze na samo wspomnienie.

   9
 37. duch_natury

  Przez ostatnie półtora roku ten kto raczył powołać się na rosyjskie media był okrzykany ruską onucą, ruskim trollem a teraz – w sprawie wypadku Prigożyna wszelkie polskie massmedia powołują się na dane podawane w rosyjskich mediach, kontrolowanych przez Kreml.
  No to jak ? Tam jest teraz prawda ?

  13
  1. sumadartson

   Jak to “tam teraz jest prawda”. Za rządów popslanych wyłącznie tam była prawda. Zwłaszcza przy zamachu smoleńskim, nazywanym katastrofą.
   A jak nie chcesz waść stracić posady to o wysadzonym i rozerwanym w powietrzu samolocie prigożyna piszi nie “wypadek prigożina”, tylko “katastrofka” albo “katastrofunia wielikowo russkowo bohatira prigożyna”.
   “Pan Pucin” się nie wnerwi a może nawet dwunastkę na liście do sejmu waść otrzymasz.
   A jeśli czegoś nie ponimajesz to pytaj.

   4
   1. duch_natury

    Dziwi mnie, że media podają “wersję kremlowską” wydarzeń (moim zdaniem najkorzystniejszą dla wizerunku Putina)
    A wersji może być kilka np:

    1) Prigożyn dogadał się z zachodem, przejęli go i upozorowali jego śmierć
    2) Zestrzelono Prigożyna bez wiedzy Putina (czyli Naczelnik traci panowanie)
    3) Zestrzelono go na polecenie Putina
    4)….

    ps. A swoją drogą przecież to wypadek/zestrzelenie samolotu w Rosji z obywatelami rosyjskimi na pokładzie – ciekawe, że Putin tak miękko to komentuje, powinna być chyba komisja śledcza ?

    3
 38. analityk-amator

  @sumadartson

  Brak odpowiedzi na pytanie zadane wczoraj o 14:16(korekta o 14:23),poprzedzone wpisami od 10:57.Dodam,że spodziewałem się wtórnego dołka względem tego ze środy,w piątek lub czwartek.Taki scenariusz jest możliwy na kontrakach,ale na indeksach już nie.

  1
  1. sumadartson

   Analityk-zawodowiec
   Wybacz waszmość żem zapytania nie zauważył, które ruski trol przykrył swoimi wypierdzinami.
   Leszczaństwo narobiło takiej paniki Powellem że aż index naruszył wsparcie na 2010.
   Usiak jak zwykle olał tałatajstwo strumieniem pod górę, więc powrót indexu na 2102 (prawe ramię RGR) ciągle w grze. Rynek wyprzedany więc potencjał jest. Dobrze że nie zostałem z S do poniedziałku.
   Jeśli po udanym świtańcu globalne konie się zazielenią, trza będzie z powrotem na eLunie wskakiwać. Oby poniżej 2000.
   Jeśli konsolidacja się przeciągnie, RGR zamieni się w formację odwróconego spodka z platformą a wybicie z niej dołem oznaczałoby wyprawę na 1800-.

   1. analityk-amator

    Wybacz Waszmość,że zanudzam,ale pytałem,co by Waszmość powiedział,gdyby kurs kontraktów zszedł chwilowo poniżej ostatnienia wsparcia,a nawet przetestował dołek z dnia 6 lipca.Na indeksach wciąż możliwa byłaby piąta fala,bo szczyt pierwszej fali byłby nienaruszony,ale w przypadku kontraktów sytuacja by się skomplikowała.Co by taka sytuacja znaczyła dla Waszmości?Czy byłaby dla Waszmości jednoznaczna?

    2
      1. sumadartson

       Pamiętam.
       Analizuję index bazowy i globalne i waluty i surowce i rentowności i kierunek makro danych. Nasze konie podążają z odchyłkami za tym wszystkim.
       Aktualnie daję 51% na wzrosty ponieważ:
       1. Pilnuj trendu jak poręczy (pogrywając S na korektach) a ten główny jest rosnący.
       2. Początek każdej dekady (decennial pattern) był okazją do zakupów (UK na pewno nie wyjdzie już z unii)
       3. Klasyczna korekta trwała zwykle do 6 miesięcy i zwykle kończyła się niżej.
       4. Rynek jest wyprzedany.
       5. Grudniowe konie sygnalizują zapał do wzrostów.
       6. Zadyszki w chinach bywały najczęściej okazją do kupna.
       7. PPI jako wyprzedzająca zwiastuje ostry spadek wskaźników CPI.
       8. Cykl prezydencki prawie zawsze działał.
       9. Sondaże nie sygnalizują powrotu nieudaczników (piniendzy nie ma i nie będzie) do władzy.
       10. A bliźniego swego jak siebie samego. Amen.

       2
  1. duch_natury

   Hej
   Pisałem swego czasu o możliwej korekcie i planie byków (czyli wybronienie szczytu fali 1).
   Ale moje zdanie chyba znasz. Nie wierzę w hossę i nie widzę powodów do jej kontynuacji.

   Więc u mnie zostają w grze dwa warianty:
   – podjęcie próby dłuższej konsolidacji przed dalszym załamaniem (coś ala mizerna lub załamana 5-tka – np waraitn grudzień 2017)
   – krótka korekta i dalsze załamanie

   3
 39. DrQuality

  Jestem wstrząśnięty , a nawet zmieszany
  wpolityce.pl
  „Morawiecki wypoczywa nad polskim morzem , Tusk za granica „
  Panie Tusk , jest Pan zwykła łachudrą .
  A dlaczego Włochy , a nie Władysławowo ? Spotkałby Pan tam Zsumydartsona i końsiultka – niezapomniane chwile .

  8
  1. sumadartson

   Sumadartsona, DrQuality drogi szlachcie.
   A latoś to mogła być ostatnia szansa wypoczynku na polskich plażach, bo jak wicie, choć udajecie że nie rozumicie, na campusie jeden szpenio, którego nazwiska nie wymienię przez szacunek dla najlepszego polskiego piłkarza, otóż ten szpenio od prywatyzacji a de facto od likwidacji najlepszych przedsiębiorstw państwowych i wykreowania 14,4% bezrobocia, on na campusie zapowiedział kolejną prywatyzację. Nie ma żadnej pewności że on nie sprywatyzuje polskich plaż a niemce wtenczas cały piasek wywiozą do niemców. I wreszcie sprawdzi się przepowiednia że jakby POKOmuna rządziła na Saharze to nie tylko “piniendzy nie ma….” ale i piasku by zabrakło. Odwiedzajcie polskie plaże bo może ich nie być, podobnie jak wielu najlepszych polskich firm, które zostały sprywatyzowane i zlikwidowane a pracownicy w liczbie milionów musiały za chlebem emigrować na zagraniczne zmywaki. Dlatego gaulajter “zlikwidował” (… jego mać) referendum.

   2
  1. toya

   Jak w20 prawilnie wyjdzie ponad 2500 to będę musiał przyznać, że niedobrze.

   Na ten moment piłka w grze. Ja jestem pesymistą-realistą co do naszego regionu i realnym scenariuszy dla nas. A już na pewno uważam, że BUX i WIG to teraz właśnie dwie różne opcje.

   Ktoś kto stawia na wzrost BUXa siłą rzeczy gra pod scenariusze negatywne dla Polski.

   My tutaj mówimy międzymorze, Tęgoborze, Kosmos, czasy najlepsze od Piastów i tak dalej…

   A czy rosnący BUX to nie jest dyskontowanie Wielkiego Królestwa Węgier?
   Nawet ten Port w Chorwacji to jest jakiś realny namacalny wciąż mały ale jednak kroczek w kierunku powrotu do

   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ea/Hungary1914physical.jpg

   A my? Tak realnie? Co się wydarzyło w kierunku budowy Międzymorza? Jaki etap budowy ukonczylismy? Na razie widze tylko wizualizacje w Autocadzie.

   P.S. Inna sprawa, że mogę sobie być pesymistą, ale jak kontrakty zaczną ruch w górę to będę zamykać S w okolicach break even, a przy 2145 (na ten moment) otwierać L.

   5
    1. Max2

     “Co się wydarzyło w kierunku budowy Międzymorza?”

     Jak to co? Pan żeś ślepy i głuchy.

     https://www.money.pl/gospodarka/podsumowali-nietrafione-inwestycje-pis-u-wystawili-rachunek-na-ponad-6-mld-zl-6838753250839200a.html

     https://oko.press/inwestycje-pis-dobre-tylko-na-papierze

     https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/najwieksze-inwestycje-pis-i-ich-koszty-cpk-przekop-mierzei-wislanej-drewniane-domy/964mw3q

     Chyba jestem uwarunkowany głupotą pisiorów. Może któryś podrzuci jakiś link to co się pisiorom udało? Oczywiście za wyjątkiem zadłużenia bo w tym pobiją nawet Gierka.

     4
     1. sumadartson

      https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.cire.pl/artykuly/serwis-informacyjny-cire-24/172797-sasin-odzyskanie-ok-6-mld-zl-od-gazpromu-to-rezultat-prowadzonej-konsekwentnie-polityki-rzadu&ved=2ahUKEwjEqbjgh_-AAxUvEBAIHYmzDRUQFnoECBcQAQ&usg=AOvVaw037QuDFoFlVpyeedyLwLz8

      Towarzyszu ekscelencjo. 6 mld zł to POPSLane składały w ramach “resetu” (…ich mać) u stóp pucina podczas wizyty w moskwie. Jarek to odebrał.

      1
   1. macarek

    A nie zastanawia Cię siła Pln przy tych wydatkach militarnych?
    Jeżeli rynek umie dyskontować to powinno być słabo tutaj…. A jednak jakiś inny strumień $ jeszcze płynie.
    Moje zdanie jest – gdyby nie głupota w zarządzaniu indeksem (Allegro, Mercator) gdzie spółki wchodzą na szczycie hype’u a są wywalane często na dnie, oraz odcinane dywidendy od banków i pkn, kgh, to wyglądałoby to trochę inaczej i prowadziło do innych wniosków …

    1. toya

     Zastanawia, zastanawia… Ten element się nie zgadza. To prawda.

     Natomiast moja refleksja jest szersza – poza indexowa.

     Mam wrażenie, że z wielu możliwych scenariuszy, te które są dla nas dobre wymagają kosztownego i długoterminowego zaangażowania USA. A te dwa łącznie elementy wcale nie są pewne. Długotrwałe pewnie będzie, ale na jakim poziomie?

     A jeśli USA wyjmiemy całkiem z równania to tutaj zostanie:

     “suma, dupa i kamieni kupa”.

     Podczas gdy inne kraje i regiony mają naturalne synergie, grawitacje potencjałów, które chętnie zaczną ze sobą współpracować. Życie jakoś toczy się po najniższej lini oporu, a my ze swoim alfonsem z USA znowu jesteśmy chorym człowiekiem Europy. Tym elementem, który utrudnia, który przeszkadza. Kto ma interesy zbierzne z naszymi w zakresie bezpieczenstwa i gospodarki? Bałtowie. Rumuni? Kto jeszcze? Na pewno nie Ukraina. Bezpieczenstwa tak. Gospodarczo absolutnie nie. Więc mówimy o Polsce, Bałtach i Rumunii, może Szwecji, Finlandii. A po drugiej stronie? Praktycznie cała reszta Europy.

     Idąc tym torem – jaka jest oferta rozwojowa dla państwa upadłego jakim jest Ukraina? Co może im zaoferować UE? Jakie mają mieć miejsce w łańcuchu wartości? A jeśli nawet mają mieć dobre miejsce to czyim kosztem? A jeśli na razie zostaną gospodarczą sierotą to kto ich będzie dotował?

     Wszędzie koszty i nakłady, a ja nie widzę gdzie będziemy odcinać kupony?

     I nie mówię, że decyzje są błędne, że można lub trzeba inaczej. To są tory historii i miejsc i ich się nie wybiera.

     1. toya

      Powtórzę – po raz kolejny – Amerykanie nie są czynnikiem stabilizującym, to oni kopią w stolik:

      “toya 1 kwietnia 2023

      Tu nie chodzi o nas czy “naszych” tylko o strategie USA – minimalizacja kosztów osiągnięcia założonego efektu.

      Powtórzę swój wpis sprzed 2 lat. W kontekście Ukrainy i Nas nie stracił na aktualności.

      “toya 15 sierpnia 2021
      Otwieram popularna tutaj na forum, ale oczywiście niezbyt poważną książkę “Następne 100 lat” na stronie 62 i cytuje:

      “(…) Stany Zjednoczone nie są zainteresowane pokojem w Eurazji. Nie są też zainteresowanie wygraniem wojny. Podobnie jak to było w A Wietnamie czy Korei, celem tych konfliktów jest po prostu powstrzymanie innej potęgi lub destabilizacja regionu, a nie zaprowadzenie porządku. W odpowiednim czasie nawet zdecydowana amerykańska klęska jest do zaakceptowania(…). “”

      8
   2. duch_natury

    Ja mam nieco inną interperatację otaczającej rzeczywistości – jesteśmy my zwykli ludzie na dole (nie ma znaczenia czy Polak, Ukrainiec, Węgier czy Rosjanin). I są nasi “oprawcy” czyli globalne mafijne układy korpo-polityczne – które chcą abyśmy tu na dole się kłócili, różnili, zabijali. Jednocześnie pod wszelkimi pretekstami (terror, wirus zabójca, ekologia, dobro planety itp) co chwila odbierają-ograniczają nam nasze prawa i zwiększają kontrolę.

    Dopóki ludzie będą wchodzić w te ich narracje i gierki dopóty dobrze nie będzie.

    8
    1. Max2

     Mac jesteś moją pokrewną duszą. Ograniczasz siebie sam. Jeżeli Ci się wydaje że masz jakieś prawa i ktoś Ciebie chce kontrolować to Twoja projekcja. Wolność jest iluzją. Powtórzę : W momencie Twoich narodzin nadano Ci imię, narodowość, religię i sektę, nawet jeżeli to odrzucisz pozostaną inne uwarunkowania z dzieciństwa. I choćbyś się “zesrał” (przepraszam za słowo) to jak widzisz świat nie zależy od Ciebie a Twojego stanu umysłu.

     2
 40. macarek

  Destabilizując nasz region, by działał w formie klina między UE a Azją, i nie wprowadzając tu porządku, ryzykuje się przetasowanie polityczne i całkowita utrata tego klina. Klin musi być silny jak Izrael czy Korea Pd. Tak myśle …

  4
  1. toya

   No prawda. Tylko, że jak na razie Amerykanie zarządzają tym projektem jak wąsaty managier z firmy Januszex:

   “Mój zespole: Weźmy się i zróbcie!”

   Nie chcą? Nie stać ich? Nie czują, że muszą ten klin “dopieścić”?

   Oni nam wszelakie żelastwo chętnie sprzedala, ale już bez kluczowych systemów rozpoznania, więc scenariusz jest taki, że bedziemy od biegania tfu dymienia na Polesiu jak Miauczek:

   https://www.youtube.com/watch?v=si47FUX2Bl4

   Po owocach ich poznacie. Gadać i tworzyć wizje to ja też potrafię.

   Może jestem zbyt krótkowzroczny i w gorącej wodzie kąpany. Może te inwestycje Intela i inne to jest zaczyn z którego wyrośnie ten “klin”. No nie wiem… 41 lat na karku. Wizje wymagające kilkudziesięciu lat realizacji coraz mniej mnie rajcują.

   6
  1. sumadartson

   Cudnie żeście Doktorze drogi tego wiga wykreśliły, na pohybel ruskiej trolii co tu na szlachtę swoje pierdy wylewa.
   Dopóki pyszałek, zdrajca korespondencyjny swojej S nie zamknie, zapitalamy na 2102, no chyba żeby od razu na wasze 2300. 😍

   3
 41. sumadartson

  @DrQuality
  Wy tu wicie nie mydlijcie oczu pospólstwu że wasz rozumicie idol pojechał do Italii na wypoczynek.
  Wróbelki ćwierkają że kaligula został wezwany przez swojego konia, który postawił mu wicie propozycję rozumicie nie do odrzucenia, że cesarz ma zrobić z niego nie lichego senatora a posła. Nie do odrzucenia, wicie.😨

  4
   1. sumadartson

    Wszystko jest kosmosem. Nawet waszmość.
    Sory że nie podaję poziomów otwarcia i zamknięcia przez ruskiego trola który fałszywie wylewa na szlachtę swoje wypierdziny. Muszę sobie tylko zanotować wczorajszy uzysk na eLuniach średnio 32 pkt na pozycji.

    2
     1. sumadartson

      Z mistrzem świata analiz, panem Wojciechem Białkiem to łatwizna.
      Tak sobie dumam że miał rację pisząc w lipcu przy 2010 “Korekta trwa”. Sierpniowa “piątka” na wig20 może zwiastować koniec korekty nieregularnej A-B-C
      czyli 3-3-5.
      A-w czerwcu od 2108 do 2010,
      B-w lipcu od 2010 do 2193
      C-w sierpniu od 2193 do 2000.
      Czyli… powinien ogłosić początek fali piątej w cyklu prezydenckim.
      C- w sierpniu

      1
      1. analityk-amator

       A ja widzę to tak(abstrahując od fal Elliotta) : czeka nas jeszcze jedna,ostatnia fala wzrostowa,która dotrze w okolice szczytu z dnia 31 lipca.Który z tych dwóch szczytów będzie lekko górował nad drugim,to sprawa drugorzędna.Ponieważ do idealnego DD (dzień docelowy) zostało jeszcze trochę czasu,a miejsca na wzrost nie ma zbyt wiele,grubas jeszcze pomęczy,jeszcze postraszy jazdą w dół,zanim wyciągnie rynek.Tak to widzę,i jak zawsze podchodzę z pokorą do swoich analiz.

       1
       1. sumadartson

        Jedyny grubas mający wpływ na rynek (cały!!!) To szef FED.
        Realna stopa najwyżej w tym stuleciu, więc już straszyć zbytnio nie ma czym.
        Pociągnij sobie waszmość linię po dziennych minimach z października na 1337, z marca na 1626 do dziś i zobacz jak rynek się wczoraj od niej odbił.
        Szac.

 42. artysta_malarz123

  Jeszcze kilka wypowiedzi i happeningów KO, i PiS nic nie będzie musiało robić, żeby wygrać większościowo wybory. Niby tacy światli ludzie, nowocześni, otwarci na wszystko i wszystkich, ale chyba nie widzą, że się błaźnią. Albo ktoś im słabo dobiera doradców PRowych (albo sami wg własnej oceny uważają, że ci są najlepsi), albo to już czysty sabotaż. Jeszcze kilka wypowiedzi Tuska i Budki i będzie pozamiatane. Może jeszcze Giertych się odezwie 😉 A lewica do senatu powinna wystawić Grodzką, bardziej moralna osoba od Grodzkiego.

  22
 43. sumadartson

  “Młodzi adepci”, po czym poznać “teoretycznego” gracza?
  Przez dwa dni (od piątku) przegrał na S ponad 50 punktów a krytykuje na forum ludzi, którzy przez dwa dni wygrali na L 35 punktów.
  No ale czegóż innego się spodziewać po ruskim trolu, niebawem “teoretycznym” bo jego pańciu już diabli smołę gotują

  4
  1. duch_natury

   PO prawdzie Toya to chyba jedyna osoba na Blogu (może się mylę), która gra jakimkolwiek niemeocjonalnym systemem.

   Oczywiście nie ujmując innym systemom, któe stosujemy:
   – czuję, to w moczu
   – ściskają mnie kiszki więc do góry
   – z rysunków mi wyszło
   – jestem the Best więc tylko SSSS

   A także systemom łączonym:
   – SLLL
   – SSLLS

   11
   1. sumadartson

    Taaaa. Całkiem bezomecjonalnie wypłacił od piątku ludziskom ponad 1000 zł. Ale po co czepia się porządnych ludzi, którzy zgodnie z regułami gry te jego drobniaki przytulili.
    A waszmość jeszcze go tu promujesz jakbyście razem sypiali w tej łodzi.
    A SLLL i LSSs to nie żaden system łączony tylko zamykanie długich pozycji z jednoczesnym otwieraniem krótkich lub odwrotnie.
    Zagralibyście kiedyś na koniach a nie tylko”tymczasowo” albo “teoretycznie” pierdy wypisujecie

    5
 44. Prezesso

  Panowie, dajcie sobie po razie i gramy dalej! U mnie max S, na full depo, z dzisiejszego zamknięcia i CZEKAM NA NOCNY KRACH w USA i Dżapan.

  Będzie BESSA, jak wuj!

  Trend nadal jest spadkowy, z te nasze cipki nie dały rady nawet zamknąć sesji na zielono. TO OZNAKA SŁABOŚCI!

  W Stanach podpucha jest, JA JUŻ L NIE TYKAM!

  4
  1. sumadartson

   No widzisz sąsiedzie!!! Msza po polsku i zniesienie celibatu. To byłoby prekursorskie. Już w XVI wieku Moskwa stanęła przeciwko postępowi w Polsce, sąsiedzie. No ale co się odwlecze to nie uciecze.
   To by wyjaśniało motywy słów Franciszka do młodych imperialistów moskali. (Tak wszelkowypadkowo)

   1
   1. macarek

    I brak dziesięciny dla Wiecznego Miasta. Jaką armię i flotę moznaby zbudować. Potem za wstydem się czytało jak marnowane były victorie np. pod Kircholmem bo zabrakło na żołd dla załóg miast i Szwedzi je zajęli bez walki prawie …

    3
    1. sumadartson

     Spoko. Za krótki czas Rzeczpospolita Trojga Narodów wyzwoli się całkiem spod odwiecznego jarzma wschodu, zachodu i …południa.
     Jak tylko od Odry po Atlantyk nastanie Kalifat, a barbarzyńca zza Witebska ujdzie do Azji strwożony. Może nawet jeszcze w tym cyklu.

     2
 45. konsultant122

  Ostatnio mam wrażenie że posiadacze działek i mieszkań w PL są bardzo zadowoleni z wartości jakie zyskały ich nieruchomości . Tak wynika z rozmów z posiadaczami nieruchomości. To będzie niebawem bardzo kontrariańskie;))

  7
 46. sumadartson

  @DrQuality
  Miałem rację. Tym razem to koń wezwał cesarza do italii i zażądał zrobienia go posłem. (Campus)
  A wyście naiwnie dumali że wasz idol byczy się na plaży.
  Koń (kaliguli) by się uśmiał.

  3
   1. sumadartson

    A laureat medalu w kategorii bodaj wszechkategorii czyli Lechu powiedział że pis zdemoralizował Polaków 500 i 800 plusami i trzynastkami i czternastkami, bo dawniej żeby zarobić na piwo i inne używki to one musiały handlować albo uprawiać ogródki, “takie tam po 10 arów” a teraz przez to rozdawnictwo to one tego nie robiom.
    I on wicie doktorze powiedział całom prawdem o szlachcie. Bo szlachta i pomidorki kiele dwora uprawia (dla rozrywki) i handelek (akcjami) uskutecznia jako że ani 500 plusów ani czternastek nie dostaje.
    Dobrze że jeszcze nie opieprzył dzieciarów że mirabelek i szczawiu nie zbierajo, bo znów z pińć procentów więcej w sondażach poleciało by głosować na jarka.

    1. macarek

     //Papież Franciszek chwali rosyjski imperializm, mówiąc młodzieży w Rosji, że nigdy nie powinni porzucać dziedzictwa Piotra I i Katarzyny II. “Rosja jest wielka i dumna”;”Dziękuję za to, że jesteście Rosjanami//

    1. sumadartson

     I z czym fikasz. Z tą wysiadywaną eScyną za 2085? I co masz z tego, 60 punktów. Sprawdź moje transakcje tylko pod ostatnim komentarzem mistrza. Wygrane ze 180 punktów na pozycji.
     Albo tyś wirtualny grajek, który nie wie o co chodzi albo taki drobny sq…synek zazdrośnik.
     Może byś wreszcie przeprosił za ujawnienie cudzej korespondencji.
     Żegnam

     5
     1. toya

      Oswiadczam, ze wplace 1000zl na zwierzaki jeśli wkleisz swoje wpisy pod tym komentarzem, z ktorych wynika w sumie CHOCIAZ 100 punktów na 1 pozycji mitomanie:

      “Sprawdź moje transakcje tylko pod ostatnim komentarzem mistrza. Wygrane ze 180 punktów na pozycji.”

      8
          1. sumadartson

           No i widzisz? Jak chcesz to potrafisz zobaczyć moje wygrane transakcje. To po kiego grzyba się z nich naśmiewasz? Masz problemy z psychiką to jedź do tych swoich tworek o których tak tu marzysz w niektórych postach. Policz jeszvze raz, tylko dokładmie i nie oszukuj. Zamiast płacić na cpś tam, ravz nie pisać fałszerstw pod moimi postami.

     1. sumadartson

      Oj dzięki żeś waść przypomniał. eLunia zamknięta na zamku po 2029. Przez tego pucinowego żopoliza co mnie do liczenia wygranych punktów POD ostatnim komentarzem zapędził, 17.30 wybiła jak dojechałem do 220 punktów i rachubę straciłem.

      4
 47. sumadartson

  @toya
  No i ile tam tych szlacheckich punktów waści wyszło? Bo nie mogę się doczekać wyniku.
  A z tego co mówi moja najlepsza pamięć to ujawnianie cudzej korespondencji było między:
  1. @guy fawkes, ktoren chciał mateusza obalić za to że nie chciał pucinowej żopy lizać
  oraz:
  2. @wider_swider, któren na lithecoinie chciał mnie w elona rakietę powietrze _ gleba wsadzić.
  Pod którym nickiem waść wówczas tu szalał?
  A może ktoś z ichmościów wie?
  Wystarczy podać szlachcie 1 albo 2, bez wymieniania lichego nicka. Z góry dziękczynienie składam.

  3
 48. toya

  “jak dojechałem do 220 punktów i rachubę straciłem.”

  180, 220… Kto da wiecej?! Tylko nie przekrocz sumy dziennych zmian z ostatnich trzech tygodni, bo moglyby te wyliczenia stracic na wiarygodnosci :DDD

  Co za gosc 🙂

  13
  1. sumadartson

   Z jakich “ostatnich trzech tygodni” ????
   To ty liczysz szlacheckie punkty NAD a nie POD ostatnim komentarzem mistrza?
   Ojacieniemoge, ty nie ponimajesz polskoj mowy?
   Ale nawet nad ostatnim komentarzem mistrza zarobiłem grubo więcej od ciebie. Ponad 100 pkt.
   @DrQuality słusznie radził żeby z tobą nie gadać, no ale jak nie oganiać się od namolnego komara, dokorze drogi. W dodatku takiego co namolnie pierdzi fałszem, co sam udowodnił.

   3

Dodaj komentarz