Chinageddon to nie jest, ale…

W ostatnim czasie w mediach pojawia się coraz więcej tekstów sceptycznie odnoszących się do perspektyw gospodarki Chin. Przyczyniło się do tego zapewne lekkie rozczarowanie niezbyt imponującą siłą po-covidowego odbicia koniunktury gospodarczej w górę, z którym wiązano poprzednio skore nadzieje. Wspomina się również fatalne perspektywy demograficzne Chin (w 2022 ich populacja spadła po raz pierwszy od czasów Wielkiego Głodu z początku lat 60-tych).

W ostatnich dniach Shanghai B-Share Index (indeks dostępnych dla cudzoziemców denominowanych w dolarach chińskich akcji) ostro zanurkował w dół osiągając swe najniższe od ponad 2 lat poziomy. Może więc warto przyjrzeć się sytuacji technicznej tego indeksu.

Zacznijmy od najkrótszej perspektywy obejmującej okres od wybuchu pandemii Covid-19 do teraz:

Widać, że spadający od roku wykres Shanghai B-Share Index opuścił w tym tygodniu dołem kanał trendu spadkowego. Wyjście dołem z kanału trendu spadkowego jest niewątpliwie świadectwem wielkiej słabości panującej na tym rynku. W standardowym scenariuszu konsekwencją takiego wyłamania powinien być spadek o szerokość opuszczonego dołem kanału. Jak widać do tego celu jeszcze trochę brakuje.

W średniej perspektywie wykres Shanghai B-Share Index zaczął spadać ze swojego historycznego rekordu już w 2015 roku.

Spadek ten kulminował na razie covidową paniką w maju 2020, ale kusi umieszczenie historii tego wykresu z ostatnich 8 lat w obrębie kanału długoterminowego trendu spadkowego. Jego dolne ograniczenie znajduje się obecnie w okolicach poziomu 155 pkt. wobec 237 pkt. obecnie. Byłoby elegancko, gdyby ten indeks tam w którymś momencie dotarł.

Gdyby się tak stało na wykresie Shanghai B-Share Index doszłoby do bardzo ciekawej sytuacji.

Oznaczałoby to bowiem wyłamanie z pięknej kształtującej się od 2009 roku potencjalnej formacji “głowy z ramionami”, której “linia szyi” znajduje się na poziomie ok. 200 pkt. Jej rozmiary sugerują spadek indeksu nawet poniżej dolnego ograniczenia kanału trendu wzrostowego, w obrębie którego indeks przebywa od początku swego istnienia czyli od 1992 roku. To rzeczywiście oznaczałoby “Chinageddon”, ale może nie ma na razie sensu aż tak daleko wybiegać w przyszłość.

Komentarze

 1. Tomek R

  wydaje się, że konkretne stymulusy rządowe zaczną się pojawiać, reszta świata tez nie jest zainteresowana wywrotką, czy niepokojami w Chinach. Wydaje mi się, że wkrótce kapitał już zaczął się ustawiać pod odbicie. Ciekawe jak Pan widzi China A-Shares?

 2. duch_natury

  Moje doświadczenia z Chińczykami (w tym roku przyszły 4 kontenerki z różnych firm).

  – świetna komunikacja internetowa praktycznie 24/7 mają może 3-4 godziny przerwy
  – świetne wyszkolone do komunikacji Chinki – miłe, zaangażowane w proces, pamiętające całą korespondencję
  – indywidualne podejście, podpowiedzi
  – towar w 99% zgodny z zamówieniem (co do przysłowiowego kabelka)
  – niewielka elastyczność cenowa ale jednak mimo niskich fabrycznych cen

  Podsumowując europejskie firmy są w sprawach podejścia do klienta, marketingu daleko za…

  5
  1. Max2

   “Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii, że naród (Polacy) gotów do wielkiego i heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący, powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych”

   W. Churchill

   5
   1. toya

    Przedstawicielka narodu wybranego, który wyjatkowo profesjonalnie eksterminuje Arabów na swojej granicy, robi film o Polakach broniących swojego miru co oznacza, który się Polakom nie podoba, co oznacza, że Polacy są antysemitami.

    Czego nie rozumiecie?

    :)))

    Więcej Holland, a konfederacja PiSowi nie będzie potrzebna.

    1
   1. Max2

    Jak czytam, to widzę tu jednego ruskiego trolla, dyskredytującego Polską szlachtę. A że “zawsze” ta szlachta, swoją tępotą była ropiejącym wrzodem na d… Rzeczpospolitej, to pewnie dlatego gospodarz hrabiego nie usuwa. 🙂

    6
    1. sumadartson

     Towarzysz ekscelencja niereformowalny. Ta propaganda antyszlachecka umarła wraz z towarzyszem stalinem, towarzyszu ekscelencjo. Ty nie nerwujsia parień.
     Co tak zdenerwowało że taki wnerwiony i pobudzony, a?

     3
       1. sumadartson

        Rozumiem. Dla mnie przerażające były rządy popslanych. I nie chodziło tylko o likwidowanie przemysłu stoczniowego, tuszowanie zamachu smoleńskiego, kontrakt gazowy czy milczącą zgodę na terroryzowanie ukrainy…Mógłbym tak do rana, ale dobijamy do celu podróży…
        Wy nie bojcies. Przywilejów jarek nie przywróci ale i sankcji nie wprowadzi.

        1
      1. sumadartson

       Wygrane pisiorów? A to polskojęzyczne nie ogłaszały że historyja zatoczy koło i koń cysorza kaliguli kopnie jarka w żopu? To te polskojęzyczne nie wiedzo że chłopstwo pójdzie za niesprzedanym ruskim kartoflem pokazać jaka ameryce co nas skłóciła z pucinkiem liubimym?
       No to one te pokomusze polskojęzyczne w okrutnej ciemnocie towarzysza ekscelencję trzymają.

       2
 3. macarek

  Papa chwali Chingis Hana:
  https://twitter.com/historia_org_pl/status/1698250020137369901?s=20
  //Ponadto, przybywam do Mongolii w czasie ważnej dla was rocznicy, 860-lecia urodzin Czyngis-Chana. Ogarnianie przez wieki ziem tak odległych i zróżnicowanych, uwypukliło niezwykłą zdolność waszych przodków do uznania doskonałości ludów, które tworzyły ogromne terytorium imperium i do oddania ich na służbę wspólnego rozwoju. Jest to przykład, który należy docenić i ponownie zaproponować w naszych czasach. Dałby Bóg, żeby na ziemi spustoszonej przez nazbyt wiele konfliktów, odtworzyły się, z poszanowaniem ustawodawstwa międzynarodowego, warunki tego, co kiedyś było pax mongolica, to jest brakiem konfliktów.”

  1
  1. sumadartson

   Osobiście nie miałbym nic przeciwko aby mongolstwo zajęło pekin. Jeśli słowa były w tym kontekście to ok, bo jeśli w kontekście chrześcijańskiej europy to nakleżałoby obłożyć franciszka ekskomuniką za chwalenie zbrodni mongolskich.

   1
   1. sumadartson

    Wróć!!! No przecież ktoś będzie musiał wyzwolić europę zachodnią spod kalifatu. Pozostaje europa wschodnia i północna azja. Moskiewsko pomongolski imperializm.
    Franciszek patrzy 2 kroki naprzód? 😨

    1
 4. DrQuality

  Słucham Jarkacza . Już wiem dlaczego Pisokomuchy nie używają końcówki ą . Gadajom Jarkaczem .
  Np . ” bendom ludnościom ” , som przyszłościom , som ludzie . Co ciekawe , Jarkacz nie używa litery ł !!
  ” Nie tumimy krytyki ” .
  PS . Taka ciekawostka – Kawa na ławę – były marszałek Tyszka cyt . “Giertych chciał sporządzić listę homoseksualistów , na pierwszym miejscu widniał Kaczyński , na trzecim Ziobro “

  13
 5. bartek

  @Wojciech Białek

  Podział ekspozycji iShares MSCI ACWI czyli ALL WORLD
  USA 62,24 %
  Japonia 5,48 %
  Wielka Brytania 3,54 %
  Francja 2,91 %
  Kanada 2,82 %
  Chiny 2,64 %

  USA to > 60% kapitalizacji rynku akcji wg MSCI. Chiny to 2,6%.
  A gospodarki są podobnej wielkośći. Chiny to kraj z monopolem władzy partii komunistycznej, USA to oligarchia nie będąca wzrocem demokracji

  USA to kapitalizm finansowy, otwarty rynek kapitałowy (brak barier wejscia / wyjscia), waluta rezerwowa

  Chiny to kapitalizm produckyjny. Cytując Mungera (partnera buffeta) BYD je na sniadanie Tesle,
  Huawei był za siłny to pojawiły się sankcje etc.

  Generalnie, zachowując zdrowy rozsądek w udziale aktywów należy spadki kupować w chinach jeżeli ktoś myśli o dekadzie.

  Z pewnością USA nie odpuszczą i będą za wszelką cenę bić w głowę Chiny co ma już miejsce i widać po cenach chinskich aktywów.

  Ale jeżeli ktoś uważa (tak jak ja) że Apple, Tesla atc to wydmuszki kapitalizmu finansowego to warto dywersyfickować.

  Apple ma 3 bln USD kapitalizacji – wiecej niż PKB Francji – to jest chore

  14
  1. bartek

   Z pewnością USA nie odpuszczą i będą za wszelką cenę bić w głowę Chiny co ma już miejsce i widać po cenach chinskich aktywów.

   nie odpuszczą bo chodzi o to kto na kogo pracuje – nie może przecież być zeby amerykanie pracowali na chinczyków – to przecież sie komputuje w glowach naszym przyacielom zza oceanu.

   A chinczycy cięzka pracą złamali system, a przynajmniej probują czy sie to komus podoba czy nie (vide USA).

   9
   1. bartek

    Sytuacja rywalizacji usa i chin, jest zwiastunem rywalizacji niemcy I polski juz wkrotce, oni nam nie pozwola tworzyc eartosci dodanej samodzielnie.
    Chyba ze ich wyslannik ‘kontynentalista’ d@nald T. (znow) ‘zorientuje’ na poporzadkowene peryferia pracujace na rdzen czyli niemcy.

    9
  1. DrQuality

   Morawiecki studiował w Niemczech, był na stażu w Bundesbanku, napisał podręcznik do prawa europejskiego z jednym z niemieckich profesorów.(…)
   W 2018 roku debatowali nad przyszłością Europy w Kolegium Europejskim w Natolinie. Spijali sobie słowa z ust.(…)
   Na unijnych szczytach Morawiecki chował się za Angelą Merkel. W 2020 roku pochwalił się, że na 66. urodziny podarował jej biżuterię z polskimi bursztynami. Merkel jest miłośniczką bursztynów.”
   W styczniu 2023 na uroczystościach z okazji półwiecza Schäublego w polityce Morawiecki siedział na honorowym miejscu. Do zdjęcia pozował z szefem CDU Friedrichem Merzem. Morawiecki i Schäuble siedzieli, Merz się nad nimi nachylał.

   13
 6. DrQuality

  Zdarzało się, że w gabinecie Wolfganga Schäublego, przewodniczącego Bundestagu w latach 2017-21, czyli drugiej osoby w RFN, rozmawiano o sytuacji w Polsce. Temat łamania praworządności, ograniczania demokracji przynosił raz ktoś z Niemiec, a innym razem z zagranicy. Schäuble słuchał i nie za bardzo się przejmował, wiem, że raz powiedział: „Proszę się nie martwić. Porozmawiam o tym z moim przyjacielem Mateuszem Morawieckim”.

  6
    1. dino54

     bartek
     Chyba latwo nie jest ale znam przynajmniej 3 spolki gieldowe ktore zainwestowaly w Niemczech.Ciech przejal zaklad sody, Comarch tez cos ze swej branzy,PKN w 2003r kupil okolo 500 stacji benzynowych. Teraz tez sie zastanawia czy nie kupic rafineri przy granicy z Polska.

     4
  1. analityk-amator

   Ja nie.Pisałem 29 sierpnia,że spodziewam się męczenia i straszenia,zanim zostanie zrobiona ostatnia fala wzrostowa.Męczenie jest,straszenia na razie brak.Pisałem,że miejsca na wzrost nie ma wiele(okolice szczytu z lipca),a czasu do DD jeszcze trochę zostało.Na razie jestem zadowolony,bo dzieje się tak,jak zakładałem.Jak będzie dalej,okaże się wkrótce.

   2
   1. analityk-amator

    DD = dzień docelowy.Oczekiwany przeze mnie DD jest ekstremalnie silny. Jeżeli się sprawdzi,to będzie na długo i na sporo punktów.W połączeniu ze szczytem z 31 lipca będzie to mieszanka wybuchowa.😁

 7. Prezesso

  S zamknięte z ZYSKIEM i – ponieważ 2200/300 celem we wrześniu, L NA MAXA zładowane. Szybka korekta pod nieobecność USA.

  Tak się gra, Leszcze!

  Teoretyk duch nie przewidział zanurzenia przed odpałem. I tak to właśnie jest, mieli mnie pogonić na S, a tu PIĘKNY ZAROBEK!!!!!

  LLLLL PKC teraz!

  15
 8. Max2

  “krUl tego forum jest jeden.”

  ” akceptacja ograniczeń”

  Daj Pan już spokój temu “szlachcicowi” z podwórka. Lepsze pytanie chyba sobie zadać. Co ten “chłop” Panu robi, że go Pan musi punktować. W końca , końców to Pana rzeczywistość.

  4
  1. sumadartson

   //co ten chłop panu robi//
   Chodzi o to ekscelencjo że jeden prostak @toya chce grać rolę mędrca. On miesiąc temu powiedział S i za to wszyscy mają mu się kłaniać, podziwiać i wielbić. Dlatego gdy ktoś zagra z sukcesem L, prostaczek odbiera to jako zamach na jego (@toya) nieomylność i takiego osobnika atakuje obelgą, kłamstwem, pomówieniem. Jest to istota bardzo nieszczęśliwa, agresywna, zakompleksiona. Dlatego bardzo chętnie identyfikuje się z pucinen.
   Będzie szkalował każdego, kto ma odmienne zdanie. Prawdopodobnie w dzieciństwie był przez dzieci nienajlepiej traktowany. On chyba też z łodzi.

   16
   1. toya

    Dobra, Freudzie z Ozorkowa, to ile mozna bylo zarobic na tych L-kach branych wczoraj z “rańca”? 🙂
    Ja juz wiem skad wytrzasnales te 180 pkt na pozycji. Ty liczysz wartosc bezwzgledna – i te do przodu i te w pupe.

    Nie rozumiem co tu robisz i jaki tego cel. Tak konsekwentnie znajdować inspiracje do pisania głupot to tez jest wyczyn, a nie znikasz na kilka miesiecy, wiec raczej nie masz zołtych papierów.

    Moze jakis element programu aktywizacji seniorow? Zatem nie czepiam sie juz. Nadawaj do swiata swoje komunikaty. Kosmos, rekord, Tegoborze, Miedzyzdroje! Na zdrowie!

    14
    1. sumadartson

     Zapomniałeś o twich wymarzonych tworkach. Wczoraj nie grałem na koniach bo świętowałem z ameryką. Nigdzie nie napisałem że otwieram eLki. Natomiast w piątek wypłaciłeś mi 160 zeta za L. Resztę pozycji opłacił rynek. Dziś natomiast nie pisałem o otwartych eLuniach po 2020 i 2018 abyś się nie wołnowałsia pucinku liubimyj. Jak cię czytam to boję się napisać cokolwiek. Nie ubiosz ty mienia?

     10
  1. toya

   Nie ma za tym zadnej magii.

   Otwarcie wielokrotnie pisałem, że gram w celu wyłapania wiekszych ruchów. To pierwsze założenie.
   Drugie jest takie, że większe ruchy zaczynają się po przełamaniu istotnego minimum lub maksimum.
   Pozostaje kwestia zdefiniowania co to jest istotne minimum. Dla mnie na bananie to min/maks z ostatnich 20 sesji.
   W połowie sierpnia tym poziomem było dla mnie przełamanie 2085. Rynek tam doszedł. Otworzylem.

   Oczywiście takie podejscie oznacza czeste “krwawienie” przy falszywych wybiciach. Oznacza też mozliwosc przegapienie duzej czesci ruchu.

   Teraz wysiaduję i podciagam stop w zysku.

   7
  1. duch_natury

   Ja zbieram (zabezpieczam) tanie $$ (pod jesienne zamówienia) – średnia gdzieś około 4.05 w pełni satysfakcjonująca.
   Dodatkowo u Chińczyków czuć regress bo oferują ciekawe ceny (oby tylko nie szły w parze z jakością).

   5
 9. Max2

  toya 4 września 2023 o 23:28
  Zaloguj się, aby odpowiedzieć

  Może sobie pójdzie?

  Kosmos hrabiego nie wypalił. Akceptacja ograniczeń (zrozumienie) niweluje ograniczenia ?

  RPP i jego komunikat to kuriozum. Kupiłem popcorn i colę na jutrzejsze wystąpienie prezesa. Wygrają pisiory i ….Turcja za 2 lata?
  Jak się ich nie powstrzyma zdewastują Polskę, a potem…. kolejne rozbiory.

  5
    1. duch_natury

     Można być sceptycznym można wyciągać różne wnioski z otaczającego nas świata. Ale warto mieć szacunek dla odmiennych poglądów. Bo nigdy nie wiemy czyje są bliższe prawdy absolutnej (jeśli taka wogóle istnieje).

     3
     1. Max2

      “Prawdę” scharakteryzował Nitsche ( jest przerażająca) , jak też jest w “posiadaniu” wszelkich religii na naszym ziemskim padole. Jest uniwersalna i….. nie do przyjęcia dla “normalnego” umysłu. A z tą “płaską ziemią” możesz mieć rację, ale tylko w wypadku że zanegujesz własne istnienie. ( Taki żarcik 🙂 Pozdrawiam. 🙂

      1. duch_natury

       Płaska ziemia – skąd ja mam do cholery wiedzieć jak wygląda ten pięknie stworzony świat. Nie mam takich mocy i wzglądów a system skutecznie utrudnia przebadanie.
       Wiem jedno, świat nie wygląda tak jak go przedstawiają nasi strażnicy, włączając w to tych strażników religijnych.
       Jedna mafia.;)

       pozdrawiam

       3
 10. macarek

  Przygotowałem gotówkę na zakupy po ogłoszeniu wakacji kredytowych…. No cóż – okazja przyszła szybciej.
  Prezes stwierdził ze 3 obniżki to cykl i by sie wyrobić przed wyborami je skumulował. Niech sie Fed uczy jak sie robi rok przedwyborczy 😁

  6
   1. macarek

    Przeczytałem wywiad z Holland:
    1: przewiduje ona, że napór emigrantów na Europę będzie tak ogromny z każdej strony, że pojawia się Ckm-y i wieże strażnicze
    2: zacytowała prezesa odnośnie stanu wyjątkowego na granicy :// Amerykanie wpuścili media i przegrali wojnę w Wietnamie
    3: stwierdziła, że wojna hybrydowa to nie wojna….

    Skąd wiesz czym naprawdę kierują się rządzący? Pamiętasz zakup abramsow w sierpniu 2021?
    Imho przez forex do końca roku przepłynie dużo dolarów…

    4
    1. Max2

     “Skąd wiesz czym naprawdę kierują się rządzący?”

     Przyglądając się działaniom każdego rządu, chodzi tylko i wyłącznie o zabezpieczenie swoich interesów – status QUO. Tu polecam Piątka i jego książkę ” “Wielkie łowy Kaczyńskiego”
     Wklejałem wywiad z Jarkiem przed jego objęciem władzy. (nie chce mi się szukać – mamy być jak Turcja)

     Reszta do dywagacje …

     Piłsudski zwalczał endecję ( na kolor czerwonego tramwaju reagował uczuleniem) A mimo wszystko “duma narodowa” w połączeniu z Kościołem, doprowadziła nas do utraty niepodległości. ( Wrogość do Niemców) Czy nie powielamy tego scenariusza?

     2
      1. macarek

       Los II RP przesądziła klęska europejskich aliantów w Turcji w 1922 roku, gdzie okazały się bezzębne. W dodatku zdradzili walecznych Greków i oddali grecką część Konstantynopola. Efektem było Rapallo i bezsilne oglądanie wyścigu zbrojeń i czekanie na powrót Elfów Jankesów. Nic nie mogliśmy ….

       4
      2. Max2

       I abyś mnie zle nie zrozumiał. Dziś Niemcy to całkowicie inny kraj. Tym bardziej nie mogę pojąć, że z tych zaszłości, pisiory bardziej koncentrują się na spotęgowaniu nienawiści w stosunku do Niemiec niż do Rosji.

  1. toya

   @konsultant122

   Dzisiaj można śmiać się z ogórków tego forum, ale na żarty z Ciebie też przyjdzie pora jak po wyborach PIS ogłosi plan powrot obowiazkowej sluzby wojskowej i zaktualizuje kolejke mobilizacyjną, a w niej (byli) WOTowcy beda zaraz za zawodowymi 🙂 Wiek też nie pomoże. 40 latkowie wręcz będą preferowani by chronić potencjał demograficznym. Młodzi i tak pójdą do obsługi dronów, a starzy “analogowi” beda zapierdzielać po Polesiu. A 40+ letni bezdzietni kawalerowie to już w ogóle :DDD

   2025r. już blisko 🙂 Minie szybciej niż się wydaje.

   W zwiazku z tym ja dziś zamówiłem kałacha to ćwiczeń.

   https://wbprogow.pl/produkt/jack-762x39mm-wersja-drewno-szyna-boczna/

   Błaszczakowemu szkoleniu nie ufam, więc wole się sam przygotować :-)))

   Tak, ruski kałach w prawilnym kalibrze, a nie żaden Ar 15 z przegniłego zachodu 😉

   4
 11. sumadartson

  @max2
  //A mimo wszystko “duma narodowa” w połączeniu z Kościołem, doprowadziła nas do utraty niepodległości. ( Wrogość do Niemców) //

  Jakbyś ..uju tak w moim domu napluł w twarz ofiarom niemieckiego ludobójstwa wyleciałbyś przez drzwi razem z futryną.
  W dodatku inny …., który raz potrafi liczyć moje zyski do 60 a innym razem do 3, napluł w twarz tysiącom więźniów politycznych na Białorusi, twierdząc że Białoruś to “wolny kraj”.
  Jestem za całkowitą wolnością słowa ale nie za słownym bandytyzmem.
  Nie będę kurna uczestniczył w tym szambie.

  10
   1. toya

    Ja sie nie znam, ale Fejks pisał, że walkę o życie to my bedziemy toczyć z Niemcem, a nie Ruskim. Na poziomie gadzio-atywistyczno-fizjologicznym (czyli bez żadnych racjonalnych arugumentów) czuję, że ma rację.

    6
    1. macarek

     Gdzieś już taki scenariusz widziałem. Na razie idziemy torem książki/lub scenariusza z 2009
     https://istotnie.pl/george-friedman-nastepne-100-lat-recenzja
     //Autor „Następnych 100 lat” przewiduje, że w wyniku działań podjętych przez Rosję dojdzie do konfliktu około 2015 roku. Dawnemu komunistycznemu imperium kontrolującemu Białoruś i Ukrainę przeciwstawi się Polska stająca w obronie krajów nadbałtyckich i wspierana przez Stany Zjednoczone//

     //Z kolei pozostałości Rosji i Chin staną się łakomym celem dla innych państw, a prym w tym „kłusownictwie” będą wiodły Polska, Japonia i Turcja//

     1
      1. toya

       A o książce dowiedziałem sie tutaj od WB w jednym z wczesnych wpisów. 15 lat ponad minęło jak jeden dzień.

       Od podstarzałego studenta na zmywaku UK gdy czytałem wpisy o Lehman Brothers, do 40-latka na wieloletnim już bezrobociu z wyboru… LOL.

       2
      2. macarek

       Tez tutaj ktoś cytował o wojnie z Niemcami za jakieś 10 lat.
       Ostatnio po tym jak Ukraińcy odkrywają złożoność fortyfikacji na Zaporożu uświadomiłem sobie, że akcja Backi z imigrantami była po to, by Polska nie postawiła podobnych z polami minowymi…

       1
  1. analityk-amator

   Pomimo spadku poniżej prognozowanego przeze mnie poziomu 1970,nadal uważam,że czeka nas jeszcze fala wzrostowa w okolice szczytu z lipca.Pamiętaj,że przewidziałem szczyt z 31 lipca i poziom 2200 pkt.na WIG-u,więc uważaj.😉

   1
  1. DrQuality

   Dante : “lasciate ogni speranza ”
   PS. Obniżka stóp –
   1/w gospodarce jest gorzej niż myślimy .
   2/ jak ktoś wspominał – wygląda ,że postrzeganie wyników wyborów zmieniło się diametralnie .
   Właściwie to jestem za krachem gospodarczym , czyli po naszemu niech to pi……nie , bo “there is no such thing as a free lunch a po naszemu” suweren jak siem nie wywróci , to siem nie naucy ” .

   7
 12. datik

  Teraz Radio Zet ujawnia kolejne szczegóły po rozmowie z jednym z wysoko postawionych dyplomatów.

  – Przed naszą ambasadą stały stoiska, gdzie można było kupić już podstemplowane dokumenty, wystarczyło wpisać nazwisko. Wysłaliśmy tam kontrolę i zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wydawania wiz – mówi rozmówca Mariusza Gierszewskiego i Radosława Grucy z Radia Zet. Dodaje, że po pewnym czasie ministerstwo zmieniło decyzję i wizy w tym kraju ponownie zaczęły być wydawane.

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/polskie-wizy-na-straganach-pod-ambasada-tak-kwitl-handel-w-afryce/e170lxj

  I te sssyny mają czelność pytać o migrantów w referendum ? I co gorsza mają 37% poparcia w ostatnich sondażach ? Rozumiem, jak twierdzi Korwin, że w każdej nacji jest więcej głupków niż tych refleksyjnych ale pisiorom przy każdej aferze rośnie. Jak to możliwe, do k…nędzy ?

  9
 13. datik

  DrQuality

  ” suweren jak siem nie wywróci , to siem nie naucy ” .
  ——————-
  Mówisz za siebie, doc. Ty swój dyplom nostryfikujesz, jak ci się zechce, ja swojej firmy nie przeniosę 🙁
  Wprawdzie moja była żona ukończyła niedawno studia na koszt niemieckiego podatnika, ale ja już za stary na taki survival. Dobrze chociaż, że wysyła sygnały, że gotowa mi wybaczyć, jakby co 😉

       1. toya

        Kolejna odsłona udziału Polaków w Holocauście – tym razem w uwspółcześnionej scenografii.

        Elity intelektualne zachodu miałyby tego nie lubić?

        Dla młodych na tym blogu: wujkiem Holland był sam Bierut. Tata żyd, porucznik w Armii Czerwonej, aktywnie zwalczający AK. Potem w PZPR i Trybunie Ludu.

        Co może stworzyć taki pomiot żydowskiej ubecji?

        7
 14. macarek

  Wg mojej projekcji stopy w Polsce zejdą w tym cyklu do 3-4%. Dla banków bez Chf to nie będzie problem, bo odbiją sobie na depozytach, prowizjach od nowych kredytów i braku wakacji kredytowych.
  Te z Chf stracą poduszkę pokrywającą straty.
  W przypadku Aliora to annuizowany zysk spadnie z 2 mld do 1,2 mld rocznie przy obecnej kapitalizacji 6,6 mld (sic), co przy pe10 daje od dzisiaj potencjał 100%.

  1
 15. DrQuality

  datik
  “Wygląda na to, ze zaden z tych użytkowników filmu jeszcze nie widział”
  Na Filmwebie ocena oglądajacych /sic/ 2,4 . Sugeruję poczytać na tymże wpisy tzw . użytkowników . To jest ściek ,
  Ten ruskij unitaz , to nie tylko unitaz , ale też antysemita . Chociaż jak ruskij unitaz udostepniający prywatnaą korespondncję
  to antysemita . Sorki za tautologię .

  1. DrQuality

   Niestety , Polak nie może mieć sukcesu . Miłosz – Nobel – co , tam , uciekł , zerwał , ale przecież popierał .
   Szymborska – Nobel – a , co tam Nobel , przecież napisala wiersz do Stalina w latach pięcdziesiątych . Tokarczuk – Nobel , a co tam , spisek lewaków .
   Wałęsa – Nobel , phi , co tam -to agent jest .
   W piekle każdy naród ma swój kocioł , w których następuje proces ciągłego podsmażania . Ludzie usiłują sie wydostać . Dibły nie pozwalają się uwolnić . Przy jednym kotle nie ma tychże . Dlaczego ? Diabeł : Tam nie musimy pilnować – to Polacy .Sami sie pilnują , żeby żaden sie nie wydostał .

   2
  2. toya

   Przedstawicielka narodu wybranego, który wyjatkowo profesjonalnie eksterminuje Arabów na swojej granicy, robi film o Polakach broniących swojego miru co oznacza, który się Polakom nie podoba, co oznacza, że Polacy są antysemitami.

   Czego nie rozumiecie?

   :)))

   Więcej Holland, a konfederacja PiSowi nie będzie potrzebna.

   8
    1. DrQuality

     Problem na granicy polsko – białoruskiej – jest czy nie ? Oto jest pytanie .
     Człowiek przedostający się przez granicę i proszący o azyl musi , podkreślam , musi być przyjęty przez odpowiednie władze zgodnie z międzynarodowymi przepisani . Umieszczony w ośrodku dla azylantów , prześwietlony , jeżeli nie ma podstaw do pobytu , odsyłany do kraju z którego przybył . Stosowanie tzw . push – backów jest nielegalne , a to niestety dzieje się na rzeczonej granicy . Z tego powodu zginęło kilkadziesiąt osób . Pozoostawiam to do dyskusji .

 16. DrQuality

  Tak a propos . Postać , którego historia jest samograjem . A łone potrafiom szyćko skiepścić .
  Przed kilkoma miesiącami “Newsweek” poinformował, że “Raport Pileckiego” kosztował w granicach 38 mln zł, co oznacza, że w czasach III RP droższe były tylko trzy, cztery produkcje (“Quo Vadis”, “Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, “Bitwa pod Wiedniem”).
  Podczas premierowego weekendu “Raport Pileckiego” zgromadził w polskich kinach zaledwie 23,1 tys. widzów.

Dodaj komentarz