11:0

Teza postawiona w ostatnim komentarzu o podobnym do dzisiejszego tytule (“12:0“) okazała się w ubiegłym roku spektakularną klapą, wiec do tego co poniżej też należy podchodzi z dystansem, ale mimo tego chciałbym podzielić się prostym systemem, który w okresie minionych prawie 7 lat wygenerował 11 transakcji, z których wszystkie przyniosły zysk, a żadna nie przyniosła straty. 

Już 2 tygodnie temu zwracałem uwagę na kusząco wyglądający z kontrariańskiego punktu widzenia jeden z 6 najniższych w historii odczyt sentymentu w sondażu INI SII (saldo optymistów i pesymistów na poziomie -18,3 proc.). W miniony czwartek to saldo spadło jeszcze niżej (-22,9 pkt. proc.). Z mojego punktu widzenia interesujące jest to, że saldo INI SII spadło o przynajmniej 45 pkt. proc. poniżej swego półrocznego maksimum. Traktując takie zjawisko jako sygnał kupna na WIG-u 20, a za sygnał sprzedaży przyjmując tradycyjnie 15-tygodniowe maksimum salda INI SII otrzymujemy w okresie minionych prawie 7 lat 11 zamkniętych transakcji. Wszystkie zakończyły się zyskiem (łącznie o 83,7 proc.; średnio o 5,7 proc.). 12-ta transakcja została otwarta na zamknięcie czwartkowej sesji. 

 

 

Historyczne ścieżki WIG-u 20 wokół takich sygnałów wyglądają raczej chaotycznie:

 

 

… ale po uśrednieniu tego chaosu otrzymujemy projekcję zachowania WIG-u po takim sygnale, która na przełomu kwietnia i maja szczytuje na poziomie o 4,1 proc. wyższym od czwartkowego (ponieważ obecny tekst jest spóźniony o 4 sesje, to obecnie ta różnica pomiędzy szczytem projekcji za 6-7 tygodni a obecnym poziomem WIG-u 20 stopniała do 3 proc. 

 

 

Wszystkie 11 transakcji zakończyły się zyskiem, ale w przypadku niektórych po drodze pojawiała się duża przejściowa strata: -8,5 proc. we wrześniu 2011, -6,9 proc. w grudniu 2015 i -3,8 proc. w sierpniu 2015, -2,7 proc. w listopadzie 2011 i -2,5 proc. w czerwcu 2016. 

Średnia długość transakcji to 13 tygodni (mediana 11 tygodni). 

 

Podsumowując: obecna transakcja na WIG-u 20 w ramach opisanego prostego systemu spekulacyjnego może okazać się pierwszą, która przyniesie stratę, ale wcześniejsze 11 zakończyło się zyskiem. Niezależnie od tego przedstawiona projekcja zachowania WIG-u 20 po tak silnych spadkach sentymentu krajowych inwestorów indywidualnych sugeruje, że do przełomu kwietnia i maja na krajowym rynku akcji powinna dominować tendencja wzrostowa. 

Dodaj komentarz