Sprzeczne sygnały na temat globalnej koniunktury gospodarczej

Na początku maja traktowałem kwietniowy spadek wartości mojego wskaźnika „szerokości” koniunktury gospodarczej w krajach Unii Europejskiej do nowego wieloletniego minimum jako argument za przedłużeniem cyklicznego spowolnienia gospodarczego w polskiej gospodarce („To chyba nie koniec spowolnienia gospodarczego„). Zobaczmy ten wskaźnik na tle dynamiki PKB w Polsce jeszcze raz:

„Niestety”, jeśli do oceny perspektyw koniunktury gospodarczej stosuje się wiele różnych narzędzi, to mogą zdarzyć się sytuacje, w których wskazania różnych narzędzi są ze sobą sprzeczne. Z taką sytuacją mam do czynienia obecnie: mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej w krajach OECD (a więc w szerszym uniwersum niż kraje UE), zanotował w lutym 4-ty z rzędu miesięczny wzrost.

Zachowanie tego wskaźnika sugeruje, że negatywny wpływ słabnącej globalnej koniunktury gospodarczej na polską gospodarkę osiągnie apogeum w maju-czerwcu b.r., a od początku III kw. br. rozwój sytuacji w gospodarcze światowej zacznie wpływać pozytywnie na sytuację gospodarczą w naszym kraju.

Być może ta rozbieżność wynika z różnicy zachowania zastosowanych narzędzi – wskaźników ESI dla krajów UE i wskaźników CLI dla krajów OECD.

Oczywiście można też argumentować, że być może nie ma tu wielkiej sprzeczności: koniunktura w krajach rozwiniętych jako całości może okazać się w przyszłości lepsza niż w krajach UE, które dłużej przebywać będą w fazie spowolnienia.

No i prawdą jest, że w kontekście arbitralnych decyzji rządu USA w sprawie ceł nakładanych na chińskie towary, wskazania tych wskaźników wyprzedzających globalnej koniunktury gospodarczej mogą się po prostu nie potwierdzić.

Tak czy siak mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej w krajach OECD wzrósł z wrześniowo-październikowego (przynajmniej 2-letniego) dołka o 9 punktów. Taki sygnał pojawiał się w każdym z 6 poprzednich cykli Kitchina. Daty poprzednich podobnych do lutowego sygnałów to czerwiec 2016, styczeń 2012, luty 2009, sierpień 2005, wrzesień 2001 oraz grudzień 1998. Jutro przedstawię w tym miejscy oparte o te daty projekcje dla zmiany rocznej PKB w naszym kraju i dla WIG-u.

Podsumowanie: mój wskaźnik „szerokości” koniunktury gospodarczej w krajach OECD wzrósł w lutym po raz 4-ty z rzędu wychodząc na poziom o 9 pkt. wyższy od wrześniowo-październikowego dołka. Taki sygnał pojawiał się w każdym z 6 poprzednich cykli Kitchina poprawie identyfikując bliskość początku fazy ożywienia gospodarczego.

Komentarze

  1. slow2006

   wiesz czemu dzwon dzwoni ? bo jest pusty w srodku, ta bum.

   uszczypliwosc musi byc, bo jakby to bylo, jakbys napisal kulturalny wpis? ee musze byc widzialny jak ten dzwon z daleka 😉

   generalnie ty jeszcze nawet nie jestes na zero pamietam pisales ze po 2800 otwierasz eski ;), mozesz jeszcze troche poczekac zeby wyjsc na zero. bo nie wiem czy w tym twoim flashu chociaz 2750 osiagna, raczej moze na zero uda ci sie wyjsc.

   2
   1. billy_the_kangoor

    slow, rozliczać to sobie możesz swojego super kolegę, który trafił szczyt i zamknął S po 2.900 🙂
    Mój wpis o flash crash był z 24.04.2019 – co stało się z rynkami, wiadomo. Zamiast głupawych tekstów, mogłeś zagrać…. Na byle czym – spadało wszystko, łącznie z ropą, miedzią. Mnie, jak wiadomo, najbardziej interesują waluty.
    Tamta pozycja 2.795 z marca okazała się fałszywką i dawno zamknięta, o czym pisałem, również w kontekście wcześniejszego (przed USA) byczego wybicia na australijskim AOR.
    pozdrawiam, b.

 1. Kanoniers.

  Może jestem mniej obeznany w dokładnym określeniu fal i poziomów ale jak to mawial mój szef jak pracowałem w tradingu ” dopóki zarabiasz masz rację „:)
  Niecały tydzień mija od kiedy nie mogłem tu dojrzeć pół misiaczka — może to będzie nam wyznaczać kierunek na przyszłość 😉

 2. fast_market

  Ja ponownie odważyłem się z L po 2170.
  Mam takie obserwacje na moich wykresach, że powinniśmy odwiedzić jeszcze poziomy ok. 100 pkt wyżej.
  Zobaczymy. Na razie większość kasy na rynku idzie w obligacje zamiast akcje.

 3. podczaszy1

  Na wykresie miesięcznym na wig-u 20 dotarliśmy dzisiaj /wąsem/ do średniej SMA-45. W pażdzierniku 2018 roku ta średnia /przebita wąsem/ wybroniła jakoś indeks wig-20 przed spadkami.Moje założenie jest takie,że od końca marca 2018 roku do kwietnia 2019 na wig-u 20 powstał trójkąt rozszerzający się i stąd takie dynamiczne spadki.

 4. Kanoniers.

  @podczaszy1

  Dokładnie tak , wiem że byli ale po spadku kilkunastu punktów jak piszesz zaczęli grać long i wtedy były że 2-3 dni takie gdzie co wpis to long

  Ja też nie do końca to przewidzialem bo mimo zakładania bessy myślałem że pobijemy 3000 żeby nabrać wiekszy narybek do sieci i dopiero wtedy

 5. Kanoniers.

  Poniżej 2800 sam spróbuję ale to na zasadzie day tradingu bo długoterminowo to widzę co się dzieje na świecie i jak ekstremalnie pozytywne wyceny giełdowe mają się do coraz słabszej sytuacji w realnej gospodarce

 6. Andrzej

  Na WIG 20 dotarliśmy dzisiaj do dolnej lini kanału -flagi , ostatnie 2 przypadki obroniły kanał i zaczęły sie duże wzrosty latem a potem jesienią 2018, nie można w ciemno zakładać że teraz nie obronią , 2150 jest dolna linia i 200 setka dzienna jak już dawno pisałem i to jest miejsce ostatecznej deklaracji Byka i Misia .

  1. Prezes

   Jeśli leszcz ma jeszcze naboje, to TERAZ L nie załaduje, to dopiero 50% Fibo, poczeka do 2030. Jeśli Leszcz gra L od 2 300, to wtedy pojedziemy nie tylko na te 2 030. Szansy na hossę nie ma, bo zaczyna się wojna handlowa, USA ma 5 miesięcy wzrostów do skorygowania, więc pewnie polecimy dalej, jak kamień. L na 10 – 15 punktów jest bez sensu, skoro na S do wyjęcia co najmniej 100 pkt. i bez nerwowego oglądania sesji. SL short term na 2211, lon term nawet nie trzeba, więc chyba musieliby u nas ropę odkryć, wtedy 2 360. Spokojnie trzymam S. I TP1 w okolicach 1 650, TP2 1 410.
   Mamy nareszcie trend!!!!!!!!!!!!!

   2
   1. Andrzej

    Jezeli byśmy mieli bronić kanału jak ostatnio 2 razy to jutro powinny być duże wzrosty , najlepiej jakby poszedł cien dolny i w górę obrona kanału , ale to tylko dla najodważniejszych taka zagrywka i nie piszę żeby od razu tak grać , piszę tylko co także trzeba brac pod uwagę

  1. Prezes

   Głupoty, Waćpan, pleciesz i duby smalone! Jutro możliwa luka w dół i dalej na 2 100. Za dużo optymizmu w narodzie, trend się dopiero rozkręca… Ciekawe, czy karnak ma nadal linię wsparcia i L trzyma.

   Wszystkie systemy, jakie znam, mają pozycję S. Nie ma ŻADNYCH przesłanek za L. USD rośnie, Janki kończą na minimach, DAX też. L mają tylko leszcze.

 7. wojm

  S&P500 dotarł do strefy wsparcia 2790 – 2824. Dla mnie to ważna strefa. Od 09.05 wyraźnie wzrósł volumen. Jeśli byk się tu nie obroni, to dla mnie będzie to znak, że korekta może być głębsza. Póki wsparcie trzyma to na H1 po godz.20 weszło L po 2815 ze stopem na 2801. Profi1(40% pozycji) na 2829, profit 2 na 2833.

  1. mac-erson

   Wsparcie to jest ważne, ale w razie przełamania tej strefy 2790-2810 mamy poniżej kolejną strefę SK45 tyg, , Sk200 dzienna, duża biała świeca tyg. z początku marca – to strefa ok. 2760-2770.
   Obserwując historycznie czasami korekty schodziły w te pokolice.
   Zniesienia hossy:
   23.1% – 2810
   38.1% – 2710
   Historycznie w tych V-kach, które wystąpiły korekty schodziły najczęściej w okolice 1 poziomu ale 2 razy doszły do 2 poziomu. Tak więc zakończenie korekty w US powinno wystąpić w tym przedziale 2710-2800
   Oczywiście są długoterminowe misie, które uważają, że ta V-ka to była tylko korekta w spadkach i jedziemy na 2300.

   Czas pokaże, ja uwązam, podobnie jak Wojm, że Trump nie jest glupi, chce wygrać reelekcję i odpowiednio poprowadzi wojnę handlową tak aby nie zaszkodziła Ameryce i jej indeksom.
   Uważam, że Polską słabość należy wykorzystać do średnioterminowych mega okazyjnych zakupów w czerwcu. Skłaniam się do koncepcji Dociekliwego, że dołek będzie w przedziale 2000-2100.
   Patrząc więc długoterminowo pozycje L wcale nie są jakoś mocno niebezpieczne jesteśmy ok. 100pkt. od dołka. Co nie oznacza, że nalezy już zajmować pozycje średnio/długoterminowe na L.
   Oczywiście na razie mamy średnioterminowe S-ki i po korekcie od strefy 2150 powinniśmy dokończyć spadki.

 8. mac-erson

  Dzisiaj dzień prawdy w US. Podobne układy wskaźnikowe jak dzisiaj czasami powodowały flash crashe intrasesyjne (tak więc jest pewne prawdopodobieństwo dzisiaj uderzenia w strefę 2760-2770). Oczywiście tak być nie musi ale L-ki w US dzisiaj są wyjątkowo niebezpieczne 😉

    1. Andrzej

     wiesz jak to jest w internecie , jakby rano S&P był 2780 to by powiedział że SL poszedł a że jest 20 pkt wyżej to nie załapał mu , typowe , tym bardziej że on zawsze podaje już pozycje po fakcie mocno zarobione .

     1. wojm

      Wpisz do wyszukiwarki US500.f to znajdziesz biuro, które kwotuje ten instrument, a następnie zapytaj kogoś na tym blogu, czy to co pisałem się zgadza. Dołek (low) na M1 był dokładnie o godz. 00:24 i 00:28, poziom 2802,2.
      SL podałem przed faktem tu
      wojm 13 maja 2019 o 23:15
      Póki wsparcie trzyma to na H1 po godz.20 weszło L po 2815 ze stopem na 2801. Profi1(40% pozycji) na 2829, profit 2 na 2833.

  1. Andrzej

   A jak ktoś nie chce walczyć a zarabiać ? mógłbys podawać konkretne poziomy do zagrań ale przed faktem.

   Kuroda znów obiecuje luzownie, jak to wszystko obserwuje to jestem w stanie zgodzić sie z panem WB ,że bessy już nigdy nie będzie wszystko zadrukują , 10 lat tak im to weszło w krew ,że nie ma na nich mocnych a kapitał mają w komputerach nieograniczony.

   NA WIG 20 na 2150 był pierwszy moment gdzie przewagę miał BYK .

   1. dociekliwy54

    „Kuroda znów obiecuje luzownie, jak to wszystko obserwuje to jestem w stanie zgodzić sie z panem WB ,że bessy już nigdy nie będzie wszystko zadrukują , 10 lat tak im to weszło w krew ,że nie ma na nich mocnych a kapitał mają w komputerach nieograniczony.”
    Kiedy mi się wydaje, że to jest dobra diagnoza tego co było, a nie tego co będzie.
    Niski poziom inflacji był trzymany przez import z CHRL.To umożliwiało dodruk.
    Teraz może nastąpić zmiana paradygmatu na dziesiątki lat.

    1
 9. Andrzej

  wojm 13 maja 2019 o 23:15Odpowiedz
  S&P500 dotarł do strefy wsparcia 2790 – 2824. Dla mnie to ważna strefa. Od 09.05 wyraźnie wzrósł volumen. Jeśli byk się tu nie obroni, to dla mnie będzie to znak, że korekta może być głębsza. Póki wsparcie trzyma to na H1 po godz.20 weszło L po 2815 ze stopem na 2801. Profi1(40% pozycji) na 2829, profit 2 na 2833

  Pierwszy raz się spotykam ze strategią zarabiania i przewagi że SL ma tyle samo co TP , czyli 14 pkt straty i 14 pkt zysku z zagrania to jaka tutaj jest dla mnie przewaga gdzie Z/R jest 1 do 1 ?

  1. wojm

   Czasami na interwałach niższych niż dalily tak mi wypada, że profit 1 pokrywa się z SL, ale tam zamknęło się 40% pozycji, kolejne 30% zamknęło się na 2833. Cały zarobek pochodzi z ostatniej paczki, która ma już sporo zysku. Pisałem już, że profit 1 i 2 są na pokrycie ewentualnych strat. Żeby podać pozycję na H1 w czasie rzeczywistym, musiałbym siedzieć cały czas przy kompie, a na to nie mam czasu. Standard u mnie to profit 1 około 1,5 SL, profit 2 około 2 SL, a profit 3 około 3 SL (dla korekt) lub wg wykresu ( z trendem ).

   Pozycje zajmowane na daily podaję przed faktem, więc cierpliwie czekaj. Jeśli czytałeś poprzedni blog, to tam było sporo takich pozycji podanych.

  1. mac-erson

   Andrzejku Ty nie musisz nikomu nic udowadniać. Chcesz podawać pozycje podawaj nie chcesz nie podawaj. Nie widzę sensu podawania nieprawdziwych zagrań. Jak ktoś ma ochotę podać swoja pozycję czy też koncepcję podaje, nie ma nie podaje. Wszystko w temacie.

   1. Andrzej

    Odpocznij bo widzisz dochodzisz dzięki mnie do pozytywnych wniosków że szukanie dołka w trendzie spadkowym dało ci mega wyczerpanie i 0 zysku , ale nie przejmuj sie ,i tak jesteś lepszy od 80% Januszy bo oni mają z takiej gry tylko pewne straty .

    1. mac-erson

     Z tym wyczerpaniem to przesada. Zeszły tydzień miałem najlepszy w historii i obecnie mam włączony program ochrony kapitału gram lightowo 20-25% główny strzał to pozycje L w połowie roku. Dodatkowo właśnie uruchamiam kredyt na dopakowanie w akcje kredyt będzie za 2-3 tyg. myślę, że akuratnie 🙂
     Masz absolutną rację po ostatnich moich kwietniowych podrygach na S-kach w US wiem, że nie ma co się spieszyć trend odwraca się dłużej niż przypuszczamy 😉

 10. mac-erson

  Nie powiem ale pasowała by mi koncepcja dzisiaj flash crashu intraday w US a u nas wówczas zejście do strefy 2140 i pierwszy etap korekty można by uznać za zamknięty. No ale rynki rzadko kiedy rynki chcą się słuchać misternego planu 😉

 11. Andrzej

  Według firmy MSCI, największego z dostawców indeksów, Polska wciąż jest w gronie krajów rozwijających się, w którym wkrótce znaczyć będzie jeszcze mniej niż do tej pory. Jak podaje agencja Bloomberg, MSCI włączy do grupy emerging markets Arabię Saudyjską i Argentynę oraz zwiększy wagę Chin w portfelach wzorcowych. Dla Polski oznaczać to będzie zmniejszenie udziału w indeksach.

  1

Dodaj komentarz