40 miesięcy minęło jak jeden dzień…

Jeden z czytelników bloga zwrócił mi uwagę, że jego nazwa – „Know Future” – źle brzmi po angielski i jest po prostu błędna: poprawnie powinno być „Know the Future”. Ponieważ jednak jestem przywiązany do gry słów „Know Future”/”No Future”:

… to zmieniłem nazwę bloga na „k(No)w Future. Mam nadzieję, że w tej formie jest mniej rażąca dla przyzwyczajonego do poprawnej angielskiej gramatyki ucha.

Chyba trzeba uznać, że moja ostatnia próba zmierzenia się z cyklem 20-tygodniowym na rynkach akcji zakończyła się w listopadzie porażką („Okolice dołka cyklu 20-tygodniowego„). Sparzony tym niepowodzeniem jestem więc obecnie raczej ostrożny z wyciąganiem mocnych wniosków, ale roboczo proponuję przyjąć, że ówczesny cykl 20-tygodniowy uległ wydłużeniu i zamiast pod koniec listopada osiągnął swe minimum pod koniec grudnia. Przy takiej interpretacji rozpisanie cykli 20-tygodniowych w obecnym cyklu Kitchina wyglądałoby tak:

Ponieważ w moim modelu w jednym średnio 40-miesięcznym cyklu Kitchina mieści się 8 cykli 20-tygodniowych, to szukając inspiracji dla interpretacji obecnej sytuacji należy cofnąć się w czasie o 8 cykli 20-tygodniowych, co oznacza, że ostatni grudniowy dołek cen akcji należy utożsamiać z minimum z 25 sierpnia 2015.

Dla tego utożsamienia można nawet znaleźć dodatkowe uzasadnienie: w ciągu ostatnich lat 6-sesyjny spadek S&P 500 o ponad 9 proc. zdarzył się w grudniu ub. r. a poprzednio właśnie w sierpniu 2015 (kulminował wtedy ówczesnych krach na chińskim rynku akcji).

To oznacza, że obecnie Wall Street powinna być w podobnej sytuacji do tej w ok. 4,5 miesiąca od dołka z 25 sierpnia, czyli do sytuacji ze stycznia 2016.

Tak się składa, że styczeń 2016 był 40 miesięcy temu. To typowa długość cyklu Kitchina generującego fazy hossa-bessa na rynku akcji.

Pomiędzy dołkami z 25 sierpnia 2-15 i 24 grudnia 2018, które chcę utożsamiać upłynęło 1217 dni, co daje średnio 152,1 dzień na cykl 20-tygodniowy. Odłożenie tej odległości od 24 grudnia 2018 daje 25 maja b.r. jako oczekiwany termin domniemanego ostatniego cyklu 20-tygodniowego w obecnym cyklu Kitchina.

Na koniec zsynchronizujmy sobie na S&P 500 dołki z 25 sierpnia 2015 i 24 grudnia 2018. Na oko wygląda to mniej więcej tak:

Tutaj dołek wypada za 24 sesje (ale na początku 2016 roku polski rynek akcji ustanowił dno bessy 3 tygodnie wcześniej).

Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że rynki sterowane „tłitami” Trumpa mogą wybrać zupełnie inną ścieżkę niż ta sugerowana powyżej.

Podsumowanie: możliwa do zaproponowania analogia obecnej sytuacji do tej sprzed 40 miesięcy ze stycznia 2018 sugeruje okolice połowy czerwca jako dobry moment za zakup akcji. Średnia długość cyklu 20-tygodniowego w ramach obecnego cyklu Kitchina sugeruje wcześniejszą datę dołka – okolice 25 maja.

Komentarze

  1. mac-erson

   Ja dzisiaj zamknałem połowe po 2204 i odnowiłem po 2186. Stop na cąłość ustawiony aktualnie po 2172.
   Nie wiemm który będzie wariant z tych, które opisałem rano. Jestem przygotowany na oba.
   A nasz rynek – no słaby i bardzo dobrze trzeba wyczekać spokojnie i zakupimy tanio akcje w perspektywie 2-4 tyg. z mega zyskiem w dłuższej perspektywie. 😉

    1. mac-erson

     Wczytaj się w ten artykuł WB. Cykle nie kłamią i nigdy nie kłamały bo mało kto w nie wierzy (na całe szczęście).
     Jesteśmy w US w maju 2012 czy też sierpniu 2005. Czeka nas korekta jeszcze max 2-3 tygodnie i jazda na północ a W20 odrobi ostatnie słabości z nawiązką.
     Karnak jest świadkiem jak wytrzymałem 500pkt na początku 2017r.
     Teraz mam plan wytrzymać 1000pkt.
     Cierpliwość, cierpliwość. (Już blisko).

     1. wider_swider

      Jak dla mnir pan Wojciech bardzo dobrze przewiduje rynek. W grudniu sugerował zakup akcji na GPW, następnie oczekiwał kolejnej fali strachu co się właśnie realizuje, a teraz wyznacza orientacyjny termin kiedy znów warto się akcjami zainteresować. Te cykle są dla mnie skomplikowane (nie bardzo je rozróżniam i rozumiem) ale wole się nie zagłębiać w zbyt wiele technik by to nie zaburzyło moich metod inwestycyjnych. Podsumowując z bardzo dużym szacunkiem podchodzę do prognoz pana Wojciecha mimo że hossa na GPW póki co nie mieści się w mojej głowie a widząc Twoje 1000 punktów górę cały czas z uśmiechem sobie myśle „kolejny raz mu się wpisało o jedno 0 za dużo” 😉

      3
 1. artysta_malarz123

  Witam !

  U mnie zmiana koncepcji, zeszli niżej niż się spodziewałem – w związku z tym wiodącą wersją jest teraz wyjście ponad 2450 na wig20, w perspektywie 1-2 m-cy i później dopiero zejście poniżej dołków z października 2018.

 2. uamaga

  Panie Wojciechu,
  Mam wrażenie, że w powszechnym mniemaniu poprzedni dołek 40-m był na Wig20 w styczniu 2016. Tak to wygląda patrząc na świece, ale na wykresie liniowym można by się doszukiwać tego dołka w czerwcu, albo nawet we wrześniu 2016. Czy bierze Pan to pod uwagę?

 3. artysta_malarz123

  taki, ze miałem kilka scenariuszy, opartych o pewne poziomy. ten z zejściem do 2200-2270, był z trójkątem, gdzie na 2200-2270 miał być koniec fali d w trójkącie, korygującym spadek od stycznia 2018.

  1
 4. mac-erson

  @WB
  Panie Wojtku rozpiska super tylko ja bym wział pod uwagę podwójny okres 3.33 – czyli odnosił się do korekty w US z przed 2 cykli czyli kwiecień – maj 2012r. (zasada zmienności i tam też była korekta tylko znacznie płytsza). Według tej analogii jesteśmy obecnie pod koniec kwietnia 2012r.
  A może nawwt jeszcze głębiej do sierpnia 2005r. (podwójny 6,66).
  Tam też korekta była dosyć płytka.

    1. mac-erson

     chyba tak źle nie jest. W sumie to buy the Dip działa w US cały czas bo co chwila robią ładne podbitki mimo, że trend od jakiegoś czasu spadkowy. Chyba przychodzi okres konsolidacyjny gdzie można fajnie grać w obie strony.
     Jak mi się powiodą L-ki na SP to łatwiej będzie odkręcić potem znowu na S.

     1
 5. Guy Fawkes

  @WB

  No Future?
  Co tak rozpaczliwie? Znać przyszłość, której nie ma? No nieee wiem, przestałem się już rozbierać na tych Pana zabawach słownych.:))
  Trzeba przyznać, że na ogół świetnie Panu idzie ze znajomością przeszłości, więc może by nazwać blog KNOW THE PAST?
  Jak Pan nie jest magicianem, to słowo ”to know” odnośnie przyszłości (której w dodatku nie ma) jest nietrafne. Jeżeli by Pan się przy tej całej przyszłości jednak upierał, to lepsze jest słowo ”to understand”, bo przyszłość można próbować zrozumieć, oszacować, rozważyć itd.
  No ale jak przyszłości nie ma, to się jej nie da ani znać, ani zrozumieć.
  No ale to oczywiście ”nie moje małpy, nie mój circus”:))

 6. Kanoniers.

  mac-erson

  Trzymam kciuki bo też sobie spekulacyjnie ustawiałem 2829 tylko stopa mam trochę niżej 2819 może się poskalpuje trochę ale co by nie było dziś zamykam bo wiesz w weekend to może jak zwykle być jakiś news znikąd:)

 7. Guy Fawkes

  @Konsultant

  //Tak więc jedyna nasza rada to używać zwrotów grzecznościowych, zamiast rozkazów dotyczących przeniesienia komentarzy osób których poglądy Panu nie odpowiadają.//

  Przeznaczeniem młodych wykształconych z wielkich miast nie jest ani rozumienie, ani kultura. Jedna mówi ”to magia”, drugi mówi ”to ewolucja”.

  Emanacja to jest konieczna droga od prajedni do materii, a ewolucja jest w odwrotnym (koniecznym) kierunku. Młodzi wykształceni z wielkich miast są indoktrynowani w niezłej kabale[sic!]. Problem w tym, że w rzeczywistości nie ma ani jednego ani drugiego. Po z górą 150 latach teoria tego biednego Darwina jest dalej teorią.:))

  3
  1. mac-erson

   A dlaczego się boisz weekendu. co może się zdarzyć. Trump wprowadził taryfy to już wiemy. Jedyne co to mogą dać newsa że coś tam się dogadują czyli in plus 🙂
   Bardziej obawiam się dzisiejszej sesji jak wybronią wsparcie i zakończą wyżej to powinna się zacząć ta fala B.

 8. Kanoniers.

  Taka mam zasadę której staram się konsekwentnie trzymać, jak coś odkupie w poniedziałek
  Wiesz okaże się że fitch obniży rating wyspom dziewiczym i gotowe 😂
  A tak na poważnie różnie to w historii bywało i zazwyczaj były to złe wieści więc mega luka w górę nie grozi jakbym chciał odzyskac

 9. podczaszy1

  Dla tych co preferują skalę liniową mam wiadomość,że wczoraj indeks wig-20 dotarł do linii „trendu” rysowanej od czerwca 2016 roku. Ja posługiwałem się skalą logarytmiczną i dlatego podawałem poziom 2190-2200.
  Dla mnie ta linia ma jednak o wiele mniejsze/ o ile w ogóle/ znaczenie niż linia trendu wzrostowego na wig-u rysowana od 2009 roku, która juz conajmniej została naruszona.

 10. podczaszy1

  Już zgłaszaja sie instytucje, które chcą zarządzać pieniędzmi gromadzonymi na emerytury w ramach tzw. PPK.
  Mija zdaje się 20 lat jak tworzono PTE, które miały zapewnić emerytury pod palmami, a zapewniły kokosy róznym naciągaczom. Ja pierniczę co za bagno.

 11. wojm

  S&P500 zeszło dziś w okolice strefy wsparcia 2790 – 2824 i jak pisałem wcześniej, to może być dobre miejsce na średnioterminowe L. Poranne L na H1 wyrzuciło na SL ze stratą -17 pkt. Ponownie H1weszło L po 2841 (krótko po godz.18 na zleceniu buy stop), SL ustawiony na 2825 i poczekam do końca sesji. Żeby poprawić sytuację techniczną, to byk dziś musi powalczyć o jak najdłuższy cień na weekly.

  Przebicie wczorajszego low jest dla mnie zaskoczeniem. Liczyłem najpierw na up i potem zejście w rejon 2790 – 2824.

  1
 12. wider_swider

  Nie wiem czy ktoś się tutaj interesuje kryptowalutami ale mamy tam bardzo ciekawą sytyację. Można powiedzieć że arcyciekawą z punktu widzenia conajmniej średnioterminowego. Przez ostatni miesiąc BTC urosło 30% więc nie jest to może jakiś nadzwyczajny wynik, natomiast w międzyczasie wszystkie inne coiny albo nie urosły albo nawet o kilkadziesiąt % spadły. BTC doszedł właśnie do najpotężniejszej bariery podaźowej zlokalizowanej powyżej 6000 punktów. Przełamanie jej o 1000-2000 $ sugerowałoby kolejną hossę a jak wiadomo szczyt był na 20000 więc jest o co grać jednak słabość innych coinów sugeruje że to blef. Jeśli się ktoś tym rynkiem interesuje to zachęcam do podzielenia się przemyśleniami.

  1
    1. mac-erson

     Tak mi dzisiaj wyszło myślę że SP dojdzie w przyszłym tyg. do ok. 2910 (fala B) i tam chcę się znowu zamienić na S-ki (oczywiście będę wypatrywał odpowiednich sygnałów lub struktury).
     U nas powinni kontynuować odbicie. Myślę, że już troszkę odważniej. Liczę na okolice 2250 i tam będę zamieniał na S-ki.

     1
  1. wojm

   Na FW20 (wykres daily) mamy wyraźny szeroki kanał wzrostowy (górne ograniczenie to high z 28.08 i 24.01, a dolne to low z 02.07 i 26.10). Zakładam utrzymanie się wewnątrz tego kanału, więc będę szukał L. Dziś liczyłem na niższe otwarcie i wówczas L, ale niestety było wysokie otwarcie, więc czekam z boku. Prawdopodobnie w pon. ustawię zlecenie otwierające L powyżej dzisiejszego high, chyba, że będą pokazywali otwarcie luką up, to poczekam z boku.

   1
 13. b_54

  @WB

  [wojciech.bialek (Autor Wpisu) 6 maja 2019 o 20:08

  @lis:
  „Jest jakieś konto do donacji ?”

  @arek1973:
  „Dla tych co Pana czytają pewnie nie byłoby problemem płacić parę złotych za subskrypcję na tyle aby przynajmniej to hobby nie obciążało Pana finansowo.”

  Będę myślał.]

  A nie lepiej zainwestować pod te swoje projekcje – jeśli mają sens ?

  10
 14. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Tu jest ciekawy artykulik, który tłumaczy o co chodzi z tą tęczą.
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/446127-siedmiokolorowa-tecza-jako-znak-potepienia-stosunkow-homo
  Wcześniej Jonny napisał, że jest dumny z marszów LGBT w Tel Awiwie.
  https://wpolityce.pl/polityka/445917-lgbt-na-ulicach-tel-awiwu-daniels-jestem-dumny

  Żyd nie może powiedzieć, że jest dumny z tego, co jest największą obrzydliwością w oczach Boga, razem z ofiarami z dzieci, magią itd. To jest kluczowe w historii Izraela, bo usunięcie tych niegodziwości legitymizowało zajęcie ziemi obiecanej przez lud Izraela.

  To nie są rzeczy błahe, tylko podstawowe, konstytutywne. W sprawie roszczeń mamy do czynienia nie (tyle) z Żydami, tylko z Fenicjanami udającymi Żydów. A to oznacza, że chodzi o sprawy poważne i globalne, czyli o zdominowanie międzymorza.

  1
  1. konsultant121

   @Guy
   No ale ten Żyd mówi że jest dumny z LGBT. Czyli co? Daniels to nie Żyd, tylko taki właśnie „Fenicjanin” dający gojom przyzwolenie na akceptację LGBT i degrengoladę społeczną dającą w perspektywie zajęcie Międzymorza przez zainteresowanych „Fenicjan”?

 15. praktyk

  Szanowny Panie Wojciechu,
  obserwuję Pana blog od dawna.
  Jestem pełen uznania dla wiedzy, jednak brak mi jest stanowiska autora.
  Przedstawiana jest masa przeróżnych koncepcji, wykresów i możliwości co jest naturalne w każdej dziedzinie życia.
  Moim zdaniem analityk mający tak profesjonalny warsztat nie powinien koncentrować się na omawianiu poszczególnych procesów ale na podstawie tych analiz wydawać własną autorską prognozę.

   1. mac-erson

    Szczerze wątpię aby nasz Gospodarz dawał na bloga analizy i prognozy pod którymi się nie podpisuje. Z różnych analiz wynikają odmienne często wnioski i stąd przewidywany dołek na W20 w róźnych prognozach rozciąga się praktycznie na cały 2019r.

 16. wojm

  Najbliższy ważny opór na daily dla mnie na FW20 jest luka (low 02.05 i high z 06.05). W jej obszarze jest też średnia dzienna EMA200 i kierunek down. Wcześniej może pojawić się problem z przejściem przez low z 08.03. Sesja z 09 i 10.05 jest bardzo podobna do sesji 26 i 29.10.2018, kiedy zrobili dołek. Jak będzie zobaczymy.

  1. mac-erson

   Ja jestem obecnie farbowanym lisem (bykiem), Jestem chwilowo na długich ale moja analiza średnioterminowa jest pro spadkowa.
   Uważam, że do środy wzrosty w US, PL i potem wracamy do spadków. (biorąc pod uwagę analogię z dwoma okresami podobnych korekt poniedziałek w Us lekki spadek).
   Strefa oporu SP500 to 2900-2915 i tam będę zmieniał się na S-ki
   Strefa oporu u nas to 2225-2250 i myślę, że wyżej nie zajedziemy.

   Skłaniam się coraz mocniej do koncepcji, że zakończymy spadki w PL w strefie 2000-2100 a Sp5– w strefie 2750-2800

   1
   1. animetal_slave

    mac-erson odwagi – przez tak długi czas byłeś niedźwiedziem i gdy zaczęły się pierwsze wyraźniejsze spadki już widzisz ich koniec? 🙂 prawda jest taka że jak SPX poniżej 2800 to zadziałają te same mechanizmy, które zadziałały w styczniu przy przebiciu 2600, czyli pójdą techniczne sygnały, a kolejne tygodnie rynek sam będzie napędzał trend. Sądzę, że do końca czerwca szorty to jedyna rozsądna opcja.
    Jak ktoś jest espertem w zarządzaniu pozycjami, np. Pan wojm, to można hedgować się co do kierunku jakimś procentem pozycji. Sam tak zacząłem robić, bo rynek sztucznie rósł do końca kwietnia (zamiast końca lutego).

    1. mac-erson

     Jak widzę koniec. Widzę dalsze spadki. Obecnie zakładam korektę w przedział 2900-2930 i dalej do dołu.
     Inna sprawa, że wyszedłem z S-ek w stanach średnio po 2860 i dla mnie odbydować je kilkadziesiat punktów wyżej to duża sprawa. Już kilka razy tego typu zrywy robili i czekałem na S-kach a mogłem poprawiać pozycję. Tym razem wyciągnąłem wnioski i spróbuję się odbudować wyżej. Podobnie z Polską giełdą .
     Teraz będzie fala B w US a te fale potrafią mocno szarpnąć i wolę poczekać bez S-ek na jej rozwój.

   1. wojm

    Profit 1 i profit 2 są ustawiane zawsze z automatu – już na etapie składania zlecenia. One są częścią strategii zarządzania kapitałem i są nie podlegają dyskusji. Ja poluję na dłuższe ruchy, dlatego część pozycji musi być zamykana wcześniej, aby pokrywać ewentualne straty – one są zawsze, zanim pojawi się dłuższy ruch. Testowałem to przez lata na sucho i w realu. Mi to odpowiada. 30% pozycji prowadzone jest po wykresie i to wystarczy – nie mam wówczas stresu i komfort psychiczny jest większy. Jedyne co czasem zmieniam, to % pozycji jaki wypada na poszczególne profity ( standard profit 1 – 40% pozycji, profit 2 – 30% pozycji ).

 17. Guy Fawkes

  @Konsultant

  Nie jestem żadnym fachowcem, ale o ile się orientuję, to Stary Testament zawiera dzieje przymierza Boga z jego wybranym ludem, cały czas w przeciwstawieniu i napięciu do pogaństwa.
  No i jak tak sobie poczytam, to nie widzę we współczesnych Żydach tego wybranego Izraela, tylko jakieś qui pro quo.
  A ten Jonny może nie jest Fenicjaninem, tylko Kanaanejczykiem.:))

  1
 18. animetal_slave

  Witam po nieco dłuższej przerwie,
  Chciałem przytoczyć jeden z moich ostatnich wpisów, w którym pisałem dla wig20 poziom 2100 do początku czerwca, ale niestety stary blog jest już usunięty. Wydaje się, że ta prognoza ma szansę realizacji. Dodatkowo prognozowałem też, że SPX oraz DAX będą 10% niżej od ich obecnych poziomów – póki co, szczególnie DAX się trzyma, ale jestem optymistą (a więc pesymistą co do zasadnosci jego wycen, kierunek 10,500).
  Moje notatki nt. bieżącej sytuacji:
  1) Cykle
  – Czerwiec powinien zakończyć cykl 40 miesięczny na rynkach rozwiniętych i plus/minus jeden miesiąc, tam upatrywałbym średnioterminowego dołka. W20 może zaliczyć dołek trochę wcześniej.
  – Zgodnie z cyklem 12m, maj i czerwiec powinny być słabsze dla W20USD
  – USDPLN zmierza w kierunku 4 zł, czy tam dojdzie – nie wiem – ale zbliża się czas na dopełnienie cyklu kitchina i kuznetsa na parach walutowych powiązanych z USD. Na oko: czerwiec-lipiec szczyt obu cykli.
  – USD_Index również powinien zbliżyć się do szczytu z 2017 roku, prawdopodobnie na bazie eskalującego konfliktu handlowego z Chinami i ucieczką do safe haven currencies (dollar, yen, swiss frank). Nie sądzę jednak, aby 2017 szczyt był zagrożony.
  – Cykl rotacji aktywów premiuje obligacje i faktycznie index globalny obligacji od października pnie się w górę. Klasycznie, ok. 10 miesięcy powinna trwać obligacyjna faza spowolnienia gospodarczego, ale jak wiadomo, na skutek różnych szoków politycznych, cykl może się wydłużyć.
  Co mi nie pasowało do obecnej dezinflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego to fakt, że zazwyczaj w trakcie tej fazy trwa akumulacja tanich akcji. Jak wiemy, akcje tanie nie były. Tak więc wyceny powinny się obniżyć i posiadacze obligacji powinni stopniowo przesiadać się na akcje. Myślę, że ten proces dopiero przed nami i prawdziwa hossa zacznie się w 4 kwartale tego roku, choć bessa zakończy się już w 3 kwartale.
  Klasycznie nowy wzrost gospodarczy powinien cechować się rosnącymi rentownościami 10-latek USA, wypłaszczeniem wyprzedzających wskaźników koniunktury oraz zwiększonymi flowami do funduszy. Nic z tego nie miało dotychczas miejsca.

  2) Surowcowe wskaźniki koniuktury
  – Proszę odświeżyć sobie wpis Gospodarza nt. ropy naftowej z października. Osobiście uważam, że projekcja ta sprawdzi się w czasie – ropa zrobiła korekcyjną falę B i być może będzie rozciągnięta, załamana fala C, z dołkiem około $50 w okolicach października 2019
  – Miedź również zrobiła falę B, zatrzymała się na oporze $300 i w zasadzie kierunek to min. re-test zeszłorocznych minimów. Nie wiem, czy starczy czasu na coś więcej, podobnie jak dla ropy, może to być załamana fala C z konsolidacją przy minimach do końca roku.
  W perspektywie KGHM, uważam, że w tym roku będzie świetna okazja do zakupu KGHM w perspektywie na najbliższe kilka lat.

  3) Makro
  – Global PMI najniżej od 2015 i jeszcze nie ma oznak osiągnięcia dna. Wojna handlowa zapewne ten proces wydłuży, choć myślę, że wiele niżej już nie będzie. Bottom obstawiam w 3 kwartale tego roku.
  – US PMI są mocniejsze niż Global PMI, ale dynamika ich spadku jest też większa – USA zwalniają, mimo lepszych od oczekiwanych danych PKB. Gdyby usunąć zdarzenia jednorazowe z PKB, byłoby ono sporo niższe.
  – Rekordowe niskie bezrobocie w USA, spore wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz silna, rosnąca presja płacowa, przełożą się – ostatecznie na silną presję inflacyjną. Nie sądzę, aby FED ciął stopy procentowe w takich warunkach.

  4) Inne
  – Obecna sytuacja techniczna jest bardzo podobna do października 2018. Top 10 spółek w MSCI ACWI stanowi ponad 12% jego kapitalizacji – pokazuje to niezdrowy i skoncentrowy wzrost jedynie wybranych komponentów (sektora IT), natomiast szeroki rynek pozostawał słaby. Nowe szczyty osiągane były coraz niższą szerokością i obrotami. Tak samo jak w Październiku 2018 czy Styczniu 2018.
  – Sporo graczy patrzy na SPX oraz Nasdaq jako barometry sentymentu na rynkach. Warto zwrócić uwagę, że o ile te dwa ostatnie indeksy zrobiły nowe szczyty w 2019, to dla MSCI ACWI equal-weighted indexu, o nowych szczytach nie mogło być mowy. Equal-weighted wersja eliminuje wpływ giant-cap stocks, za pomocą których można stworzyć wrażenie hossy.
  – VIX Index – maj 2018-październik 2018: konsolidacja w wąskim zakresie, potem wybicie. Styczen 2019-Maj 2019: identyczna konsolidacja, wybicie już nastąpiło.
  – Forward earnings yield dla ACWI wynosi 5.8%, sporo poniżej swej średniej.
  – Nie widzę jeszcze bottomu w tych indicatorach: OECD Leading Indicator, Global PMI, F-EPS Growth. Dopóki tego nie będzie, dopóty będę niedźwiedziem.
  – Osobiście uważam, że od początku maja zaczęło się słabe 10 tygodni na rynkach akcyjnych, co pasuje do modeli ekonomicznych, a nie pasuje do analizy cykli kitchina. Chyba, że kitchin się rozciągnie do 42 miesięcy, a analiza cykli 20-tyg. po prostu się zaburzy.

  5) Geopolityka. Wojna handlowa nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem. Ostatnia sekwencja wydarzeń: Iran (sankcje uderzają w Iran oraz Chiny), Konflikt na morzu płd.Chińskim, konflikt na morzu Arktycznym (Chiny-USA), próby Korei Płn. (prowokacja) i wiele innych, to musiało prowadzić do zaostrzenia retoryki USA względem Chin. Tak naprawę, USA ma teraz ostatnią szansę na wywarcie presji na Chinach, inaczej straci swój status światowego hegemona szybciej, niż się komukolwiek wydaje. Trump najpierw obniżył podatki dla korporacji w USA, pozwolił im ściagnąć zagraniczne pokłady gotówki, a teraz równoważy to wzrostem ceł, które i tak przełożą się na zwykłych obywateli. Czyli klasycznie – na koniec, najbiedniejsi poniosą koszty eskalacji wojen militarnych, finansowych, czy geopolitycznych.

  Na 2 połowę roku nastawiam sie na kupno tanich akcji KGHM, PGE, PKOBP oraz PZU. Spółki te będą zaliczały dołki w różnych momentach, najbliżej mi do kupna PGE, może już w maju.
  Szerokiem łukiem omijałbym CDR, chyba, że do końca wakacji spadnie poniżej 150 zł.

  Pozdrawiam,
  animetal_slave

  12
 19. wojm

  Cieka sytuacja AT jest na Dax. Od 27.12.2018 na daily mamy sekwencję wyżej położonych szczytów i dołków, średnia dzienna EMA200 ma kierunek up i kurs jest powyżej niej. Linia trendu poprowadzona przez low z 27.12 i 25.03 trzyma kierunek. Dodatkowo 17.04 przebita została linia trendu spadkowego poprowadzona po high z 23.01 i 22.05.2018, a 09 i 10.05 próba przebicia jej od góry misiowi się nie udała.

  2
 20. artysta_malarz123

  z tego, co czytam, to od jutra najczarniejszy okres w historii ostatnich 10 lat na giełdach, nikt nie jest zainteresowany zakupem akcji, wszystkie spółki skażone ryzykiem.
  Dużo nie brakuje, żebyśmy mieli komentarze jak w roku 2008, kiedy spółki wyceniane były na niższą wartość niż miały środków na rachunkach (bynajmniej nie ze źródeł zew.) – takie wizje były 🙂

  2
 21. artysta_malarz123

  Ja nie piszę o hossie – w jednym z wcześniejszych wpisów zaznaczyłem, że hossa zakończyła się w styczniu 2018. Dla wig20, uważam, wyciągną jeszcze raz indeks i dopiero wtedy spadek poniżej z poziomów z października 2018.

 22. Andrzej

  Mnie to zastnawia ,że absolutnie nikt nie bierze pod uwagę możliwości podwójnego szczytu na S&p , małe spółki z Russella prawie nie wzięły już udziały w rajdzie ale niczego nie sugeruje , w koncu łapanie dołka na WIg20 jest bardzo emocjonujące,miedź dalej w dół czyli chyba te cła sie tak po kościach na swiatowej gospodarce nie rozejdą .

Dodaj komentarz