Czy polskie rządy manipulują koniunkturą gospodarczą w okresie przedwyborczym?

Hipoteza robocza: partie tworzące rządzącą w naszym kraju w danym momencie koalicję nie są wstanie odeprzeć pokusy pomanipulowania bieżącą koniunkturą gospodarczą, tak by “pożyczyć” trochę wzrostu gospodarczego z okresu po wyborach do Sejmu i “przenieść” go w okres przedwyborczy. Sprawdźmy ją.

Na poniższym wykresie rocznej dynamiki PKB w naszym kraju zaznaczyłem pionowymi kreskami daty wyborów do Sejmu: cienkimi przerywanymi pierwsze częściowo wolne wybory z czerwca 1989, pierwsze całkowicie wolne wybory z października 1991, oraz przedterminowe wybory z września 1993 i października 2007 i te pominąłem w analizie (raczej jest wątpliwe, by rząd był wstanie przygotować się na przedterminowe wybory, które zwykle były u nas zaskoczeniem). Zostały “terminowe” wybory z 1997, 2001, 2005, 2011 i 2015 roku, takie jak te, które odbędą się jesienią tego roku (ich daty zaznaczyłem grubymi ciągłymi liniami).

Zsynchronizujmy sobie te 6 cykli wyborczych na koniec I kwartałów lat wyborczych (terminowe wybory zawsze były na przełomie III i IV kw.).

Co się okazuje? Otóż w 4 na 5 przypadków tempo wzrostu PKB w każdym kwartale roku powyborczego było niższe niż w I kw. roku wyborczego (czyli 4,7 proc. w naszym przypadku). Wyjątkiem była ścieżka PKB po wyborach z 2005 roku, czyli uczciwością albo brakiem umiejętności manipulowania koniunkturą gospodarczą wykazała się koalicja SLD/PSL.

Projekcja uzyskana przez uśrednienie tych 5 historycznych ścieżek dynamiki PKB w okresie okołowyborczym spada do końca roku po wyborach.

Oczywiście skala domniemanego zjawiska nie jest duża, bo to powyborcze spowolnienie to raptem niecałe 1,5 pkt. proc. w stosunku do dynamiki PKB rejestrowanej w IV kw. roku wyborczego, czyli zaraz po wyborach.

W tym kontekście moja projekcja ścieżki PKB, nad którą zastanawiałem się wczoraj, a która robi dołek w I półroczu 2020, nie wygląda już tak całkiem nieprawdopodobnie.

Podsumowanie: w 4 na 5 przypadkach dynamika PKB po terminowych wyborach do Sejmu i Senatu była przez cały powyborczy rok niższa niż w I kw. roku wyborczego. To oczywiście może być przypadek, ale przedstawione dane nie pozwalają odrzucić hipotezy, że to efekt manipulacji rządu koniunkturą gospodarczą mających zwiększyć szanse rządzących partii na ponowne zwycięstwo wyborcze.

Komentarze

 1. zorro

  mac-erson

  Kontynuując wątek z poprzedniego wpisu mogę stwierdzić z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, że co najmniej dwóch z najbardziej aktywnych autorów komentarzy na tym blogu to pracownicy domów maklerskich. Przecież niemożliwe jest, żeby “statystyczny” inwestor tak często się mylił w swoich prognozach. Ci dwaj Panowie często rzucają swoimi zagraniami, wykresami, na prawo i lewo chyba tylko po to żeby inni, którzy im uwierzą obudzili się z ręką w nocniku.

  2
  1. mac-erson

   wątpię ale może masz rację. Najlepiej nie sugerować się rozważaniami innych tylko je ewentualnie przeanalizować a mieć swój punkt widzenia, za który świadomie odpowiada się swoją kasą.
   Ja nie obawiam się publikować swoich prognoz czuję się tak małym pionkiem w tej maszynie, że szczerze wątpię aby ktoś chciał zagrać przeciw mac-ersonowi 🙂

  2. podczaszy1

   Nie wiem, ale nie kierowałbym się zwłaszcza wpisami z których wynika,że ktoś zajął pozycję na rynku i potem ją zachwala albo nad nią utyskuje, Jak ktoś naprawdę zajmuje pozycję to nie potrzebna mu jest do tego publiczność.

 2. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @mac-erson:
  “Mam pytanie czy cały czas aktualne jest przesunięcie (wyprzedzenie) dołka giełd na około pół roku przed dołkiem cyklu ?”

  W przeszłości wyprzedzenie zmiany rocznej WIG-u wobec zmiany rocznej PKB wynosiło średnio ok. 5,5 miesiąca.

  1
    1. Panpozwoli

     Tak, ale dla śrudrów którzy lubią przyodziać kontusz i zawiązać kutasika. I nawet jak pocztę rejestrują na recepcji to uważają się za najdoskonalszy i niezbędny trybik maszyny.

     Co do księgowego to wszędzie prawda, ale nie w Polsce. U nas księgowy to magik akrobata. Druga osoba w firmie po prezesie.

     1. wojciech.bialek (Autor
      Wpisu
      )

      “I nawet jak pocztę rejestrują na recepcji to uważają się za najdoskonalszy i niezbędny trybik maszyny.”

      Ale przecież na tym właśnie polega uroda systemu kastowego: każdy jest zadowolony ze swojej pozycji.

      1
 3. wojciech.bialek (Autor
  Wpisu
  )

  @Panpozwoli:
  “No to jak nikt nie handluje to może wyzwanie intelektualne? The best of polskich internetów?

  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DNTzhxUVFhT4&ved=2ahUKEwjj1LnsrYfjAhXM_CoKHXDpAcUQwqsBMAB6BAgGEAU&usg=AOvVaw1KHKrIVSPomBuDjNLSF19X&cshid=1561559365550

  Z całym szacunkiem, ale the best of polskich internetów to ten kanał:

  https://www.youtube.com/user/Afitakademia

  1
     1. Andrzej

      przecież i tak do PPK zapiszą każdego a wypisać sie musisz sam , myślisz że jak są urlopy to ktoś o tym myśli , zaczną myśleć jak żona z mężem dosaną mniejsze pensje po pierwszej wypłacie , OFE trzyma akcje pod dywidendy zawsze latem , sprzedali akcje za 3 mld do maja a teraz wezmą tyle dywidend dlatego rośnie tylko WIg 20 bo małe smieci nic nie płacą , moim skromnym zdaniem , podbili Pekao o 6,6 dywidendy i koniec , PKO BP tak samo i PZU , reszta w ciemnej , Orlen nie płaci w tym roku to spada tak samo Lotos i PGNiG i energetyka

      1. Panpozwoli

       Reklama dzwignią hadlu. Nawet jak sprzedajesz coś baranom. Co mają do pokazania? Stope zwrotu z 3, 5 lat czy od 2008? A tu można zareklamować miesięczne zyski. I powiedzą patrzcie, to jest nasza gpw, przez nas napompowana i nie jest to nasze ostatnie słowo:-)

     2. Andrzej

      A jeszcze oprócz PPK jest OFE-IKE które konkuruje z 9% waloryzacji ZUSu a akcje nie dają 9% emerytowi zarobić rocznie , dla mnie i tak będzie kaszanka , nie ma stałego dopływu kasy więc boczniak do zwymiotowania

  1. wojciech.bialek (Autor
   Wpisu
   )

   Jutro to opiszę, ale 58 punktowy wzrost w przeciągu mniej niż 3 miesięcy zdarzył się wcześniej jedynie 2 razy. Takie jak dzisiejsze sygnały były 11 stycznia 2018 (szczyt WIG-u 12 dni później) i 2 lutego 2012 (szczyt 4 dni później).

   2
 4. Andrzej

  wrzesien to statystycznie najgorszy miesiąc więc teraz branie S na wygasanie serii we wrześniu głupim pomysłem nie jest , ale muszą coś narysować jakieś odwrócenie , optymizm jest , opory są , Przewaga jest teraz tylko wyczekać ale MALARZ namaluje odwrócenie

 5. wider_swider

  Carrie-Anne, przepraszam że odpowiadam z takim opóźnieniem, ale odkąd mamy teatr jednego aktora na forum to sobie wpadam sporadzycznie by pomiędzy 100 jego wpisów zapoznać się z 30 pozostałych użytkowników.

  U mnie na krypto strategia bardzo prosta:
  Zysk z krypto mam w krypto i tego nie ruszam przez conajmniej 2 lata.
  Bardzo mocno kibicuję żeby ostatnie półroczne wzrosty były jedynie falą B bessy. Wtedy w okolicach 1500-2000 wejde w różne projekty już na grubo (dla maskotki forum sprecyzowanie – nie za miliony jak jego guru Rafał).
  Poniżej 10000 będę dobierał co 1000 w dół ale jeszcze nie zdecydowałem czy tylko BTC czy różne projekty.

  Strategia dla giełd:
  Buduję shorta na fw20 z zasięgiem conajmniej na 2100, a maksymalnie na 1800.

  1. Andrzej

   Weź bo dostanę zajadów, budujesz strategię na shorta a tutaj łapałeś przeciwko trendowi po 2 pkt na FW20 .

   Dzisiaj bitcoiniarzy zamknęli na cacy a najlepsze jak największa giełda zawiesiła handel na godzinę i mogli sobie co najwyżej bitcoiniarze zupy na 14 000 $ ugotować .Tak się konczy zawsze rumakowanie na nieregulowanym rynku .

   Będziesz dobierał w dół , no typowe gridowanie kolejny MUNDRY inaczej , wieksośc z gridowania się wyleczyła ale tutaj jeden rodzynek jeszcze został.

 6. Carrie-Anne

  @swider
  Luz. Tu jest kilku świrów, co najmniej 😉
  BtC. Na mój gust fala 2w5 się wczoraj zaczęła. Nie wykluczam pędzącej. Dla mnie najbliższe “wsparcie” wolumenowe to 9k.

  W kwestii W20 ruch boczny, prawdopodobnie reakumulacja. Czekam na wyjście z boczniaka.

  Generalnie wolę waluty “konwencjonalne”. Uważam, że mamy przejście z fazy redystrybucji do trendu spadkowego na USD. Najbardziej widoczne na jenocie, mniej na loonie, jeszcze mniej na kiwi.

  Wczoraj i dziś pokazywałam analogicznie jak rozegrać można na usdpln. Zależy kto jaki preferuje interwał.
  https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=20y&t=p&a=lg&f=e0x3&b=0
  Cel to dół wykresu, pewnie gdzieś w 2023, jak się skończy cykl na USD.
  Zaraz na mnie się rzucą różni…, że się nie znam itd itp.

  Wg mnie na jpypln mamy od przełomu mają i czerwca potwierdzenie spadków w kierunku dołka z kwietnia.

  Eurpln i chfpln też mają dodatnie swap na S. I tyle. 😉

  1
  1. wider_swider

   Jest nawet 1 psychopata.
   Możliwe, że masz rację, niestety byłoby to dla mnie niekorzystne.
   9000 to dla mnie za drogo by się zapakować więc dobiorę, ale niewiele. Wolałbym chociaż 7000.
   Na fw jak dla mnie strojenie okienek do końca kwartału i potem zjazd.
   Kilkanaście lat temu byłem mocno zaangażowany w akcje i nigdy nie zapomne wakacji podczas których moje spółki praktycznie każdego dnia traciły kilka-kilkanaście %. Na wigu 20 takiej rzeźni się nie spodziewam ale cały czas mi brakuje zjazdu na 1800 jako fala C korekty rozpoczętej 2018.
   Zobaczymy co z tego będzie. Jeśli lipiec nie okaże się mocno spadkowy to będę musiał porzucić swoją koncepcję i przerzucić się całkowicie na krypto.

     1. red.007

      Nie ma zlituj.:))))))))))
      Mam na oku taka spółkę,jeśli wykona sekwencję,którą zakładam,to zakupy i podam na Blogu.
      Mnie interesuje tylko wykres i jeśli zrobi tak jak chcę,to założę się z rynkiem,nie z blogowiczami.

   1. szyderca667

    @mac-erson
    Odradzam Braster. To spolka przekret. Ile sztuk sprzedali tej swojej magicznej matrycy? – bardzo niewiele.

    Jedyna spolke jaka ja osobiscie mam i zdaje mi sie, ze ma duze szanse to SCP – scope fluidic. Kompetentny zarzad. Jak nie tym razem to za kolejnym pewnie cos sie uda. Plynnosc super jak na nc. Obecnie nie wiem w ktora strone to pojdzie. Czy zjada na 38-40 czy gora?
    Poza scp pozytywnie widze jeszcze APR, Neuca, Unimot, Acautogaz.

    pozdrawiam

    1. mac-erson

     Wiesz spółek z potencjałem jest mnóstwo. Spółek na 1000+ to już trzeba zastanowić się gdzie mogą rozegrać (zrobić bańkę, hiperbolę) stąd przy moich typach musiałem wziać pod uwagę aspekt zwiększonego ryzyka.

Dodaj komentarz