Najwyższy od prawie 17 miesięcy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych

W czwartkowym sondażu INI SII pojawił się ciekawy odczyt. Saldo optymistów (zakładających wzrost WIG-u w ciągu najbliższego półrocza) i pesymistów (zakładających spadek wartości indeksu) wzrosło do 9,3 pkt. proc., a więc powyżej poziomu z 14 marca (+7,3 pkt. proc.; 14 sesji przed szczytem z WIG-u 20 z 3 kwietnia – patrz marcowy wpis „Najlepszy sentyment krajowych inwestorów indywidualnych od stycznia 2018„). Sam poziom nastrojów nie jest wysoki, ale ciekawe jest to, że jest najwyższy od stycznia 2018, a więc od szczytu ostatniej cyklicznej hossy na WIG-u/WIG-u 20.

Na pierwszy rzut oka z kontrariańskiego punktu widzenia nie jest to zbyt pozytywny dla akcji sygnał jako, że pojawił się w sytuacji, w której WIG-20 jest wyraźnie poniżej poziomów z kwietnia br.

Proponuję obecną sytuację zinterpretować jako następujący w ciągu mniej niż 2 miesięcy wzrost salda INI SII o ponad 46 pkt. proc. (na początku maja odczyt wyniósł -37 pkt. proc.). W okresie minionych 8 lat taki sytuacji było wcześniej sześć:

Po każdym z tych sygnałów na WIG-u 20 w ciągu następnych 7-14 sesji można było zarobić jeszcze 1-6 proc., ale za każdym razem ok. 2 miesiące później WIG-20 był niżej niż w momencie generowania sygnału. W 5 na 6 przypadkach był również niżej prawie 4 miesiące po pojawieniu się sygnału.

Projekcja wartości WIG-u 20 uzyskana przez uśrednienie tych 6 historycznych trajektorii indeksu wokół takich sygnałów rośnie jeszcze przez 8 sesji do poziomu 2335,7 pkt. po czym wchodzi w korektę.

Jeśli ktoś nie ma własnych lepszych pomysłów, to może tę projekcję wykorzystać przy planowaniu swoich krótkoterminowych ruchów na krajowym rynku akcji w najbliższym czasie.

Podsumowanie: sentyment krajowych inwestorów indywidualnych (saldo INI SII) był w czwartek najwyższy od stycznia 2018 po wzroście od początku maja o ponad 46 pkt. proc. Projekcja uzyskana na podstawie 6 podobnych sygnałów z okresu minionych 8 lat rośnie do 26 czerwca do poziomu 2335,7 pkt. po czym wchodzi w dłuższą korektę.

Komentarze

 1. Andrzej

  Orlen i Lotos będzie dobry dla uśredniaczy łapaczy dołów , energetyki już połapali teraz mają tutaj pole do popisu , tym bardziej że to 2 spółki które jako jedyne zrobiły hossę i to poważną kilkaset % na wycenie w góre .

  1. Andrzej

   nie skracaj nudnego rynku , tam będzie rosło do konca serii a nowe rozdanie po G20 , jest połowa roku więc pewnie półroczen bonusy za indeksy będą chcieli wyrobić , akurat ze szczytem na koniec czerwca jak pan WB bym się zgodził

 2. gls44

  To może być jedna z istotniejszych informacji ostatnich tygodni dla rynków finansowych.
  „Chinese regulators should step up support for the economy and keep ample liquidity in the financial system, Vice Premier Liu He said on Thursday, suggesting Beijing would soon unveil more policies to bolster growth amid rising U.S. trade pressure.”
  Jeśli znów mają zamiar dorzucić do pieca trylion dolarów to biorąc pod uwagę to co się działo w styczniu i lutym po ich „stimulusie” może się zadziać.

  Źródło: https://www.reuters.com/article/us-china-economy/chinese-vice-premier-urges-more-support-for-economy-amid-trade-war-idUSKCN1TE072?mod=djemDailyShot&mod=djemDailyShot

  1. gls44

   „Należało się spodziewć że Chińczyk nie będzie spokojnie przyjmował razów od Trampka po pysku.”

   Sytuacja z Chińczykami wydaje mi się nieco bardziej skomplikowana.

   Rzeczywiście prężą muskuły i robią dobre miny do (złej?) gry – Xi nie chce się spotkać z Trumpem na G20, wymachują metalami ziem rzadkich, przygotowują listę firm non grata, szczekają w mediach itp.

   Tym niemniej akurat informacja o ewentualnym stymulowaniu gospodarki jest nieco w poprzek powyższej linii. Jeśli stymulacja poszłaby pieniężnym kanałem to mogliby zafundować hossę w USA i ponowny wybór Trumpa na prezydenta. Byłby to cudowny majstersztyk administracji amerykańskiej.
   Myślę, że pan Liu zdaje sobie z tego sprawę (choć z drugiej strony może być takim chińskim ministrem Tchórzewskim) i albo mają jakiś pomysł na zatrzymanie pieniędzy w swoim królestwie albo też są mocno zdesperowani.

   1. arthec_s

    Jesli chodzi o ziemie rzadkie to Chiny zdaja sobie sprawe, ze nie jest to jakis as w rekawie. Owszem kontroluja ok. 80% globalnej podazy, natomiast same ich zasoby to ok. 30%. Ewentualne ograniczenia za strony Chin po prostu otworza droge do wzrostu produkcji w innych krajach majace te zasoby np. Brazylia.

    Stymulus nie bedzie finansowy. Bedzie infrastrukturalny i skupiony na Greater Bay Area. Dlatego uwazam, ze surowce (a miedz przede wszystkim) beda miec ciekawe H2 2019.

    Co do samego deala – zakladam, ze Japonii nie bedzie zblizenia. W tym momencie kazda strona stracilaby wizerunkowo jako ta „miekka”. Deal sie przeciagnie to konca roku.

   2. Panpozwoli

    Chiny to inna kultura. Myślą w dłuższej perspektywie.
    My powinniśmy przytulić się do Helmutów i Iwanów i stanowić blok. Oni też nie mają alternatywy.
    A my instalujemy sobie Krzyżaków, albo jak kto woli, wzywamy Carycę od Suskiego na pomoc.

    1
 3. Guy Fawkes

  @Arthec_s

  //Jesli Carrie to Trinity, Podczaszy Neo, Pan Wojtek Morfeusz to kim jest Guy?//

  No nieee wiem, chyba to niezbyt trafne podstawienia.
  Carrie to chyba Dujour, pan Wojtek to Wyrocznia, Podczaszy to może Tank?
  Ale Morfeuszem jestem ja:))

  2
    1. Andrzej

     dobrze czytasz jest 5 spółek robiących indeks ale one już sa wygrzane i je trzeba brac zawsze z dołu bo latami mają boczniak , bez paliwowych i energetyki nie pociągną daleko same banki tego wózka .

     na koniec rzucą kilka koszy i indeks zrobią jak chcą to jest wada polskiego rynku że brak płynności i jeden monopolista na FW 20 Morgan który w pamiętnym okresie podniósł indeks o 5% na fixingu.

  1. Andrzej

   jak pisałem że Pekao po 100 zł kupię pod dywidendę za 100% i zgarnę szybko 10% jak co roku to wiadomo ja się SZEF śmiał a potem sam napisał że ktoś podstawił ŁOPATE i zbierał po 102 zł , PKO BP też zwiększyli dywidende , natomiast w KGHM nie będzie to spuścili papier

        1. karnak

         Nie minutowych, jeśli już, ale przynajmniej godzinnych, a krekta jest pojęciem niejednoznacznym, bo może dotyczyć zarówno spadku, jak i wzrostu, a Ty nie określiłeś, czy to jest krekta wzrostów, czy spadku, bo nie napisałeś z jakiej perspektywy na to patrzysz, czy słoń to lata, czy miesiące, a może dni, stąd trudno mi się z Tobą pisze, bo jesteś strasznie nieprecyzyjny, a to kojarzy mi się z lawirantem.

         3
          1. Panpozwoli

           Dla Ciebie słoń to na PKO już 1D. Bo te zagrania to chyba tylko na wykresie sekundowym dałoby się narysować.

       1. Panpozwoli

        „cwaniakujesz niedomówieniami czego baaaaardzo nie lubię”

        Co ja na to poradzę. W poprzednim zakonie wszystkie prawdy wiary wykładano białym wierszem. O fali nie wspomnę.
        Rozkład wiersza wszkole miałeś, jako prawdziwy Polak katolik romantyzm przerabiałeś. Poradzisz sobie. 🙂

          1. Panpozwoli

           I dobrze. Nie bądźmy homofobami. Niech każdy robi co chce, czym chce i z kim chce:-)

 4. Guy Fawkes

  @Konsultant

  Vega to jest niezłe ziółko, Tarantino of Bolanda. Każdy bantustan musi mieć swojego Quentina, żeby film-największa ze sztuk, spełniał Leninowskie normy.

  A propos filmu, wszyscy się zachwycali naszą First Lady, a mnie się ta stylizacja a’la Cruella de Mon, nie podobała i dziwię się, że nie było z tego beki, no ale może nie ze wszystkiego można sobie żartować.:))

  https://media.wmagazine.com/photos/5d0176915d9dc00de6062016/3:2/w_640/GettyImages-1149491646.jpg
  https://i.etsystatic.com/9516999/r/il/7ca652/654541542/il_570xN.654541542_g5xo.jpg

  1
   1. Guy Fawkes

    Nie oglądam. Ale przy okazji widziałem jej stylistkę w czymś bardzo kusym czerwonym. Sprawiało wrażenie abażuru do nocnej lamki[sic!]. W życiu (Warszawy) bym nie zatrudnił takiej stylistki, widząc jak sama jest ubrana (do swojej tuszy). Szczęście w tym, żeby zżynała poprawne projekta.

  1. red.007

   Jeśli zejdzie w tym ruchu poniżej 1,12 to tak.
   https://www.bankfotek.pl/view/2138300
   https://stooq.pl/q/?s=eurusd&c=1y&t=c&a=ln&b=1
   Choć spadek wygląda obiecująco,to nie dojdzie w tym ruchu do przebicia linii 1-3.
   Fala 5 w TUK nie może być impulsem.Najczęściej jest to zygzak,podwójny,potrójny,trójkąt,f.płaska.
   Zatem będą rysowane esy floresy i może rozciągnąć się w czasie rysowanie fali 5.
   Malunek jest poglądowy i przedstawia tylko kierunek i przebicie linii,natomiast nie będzie to,jak wyżej napisałem jeden ruch.

   3
 5. Panpozwoli

  No to tydzień skończył się tak jakby niczym. Bardzo nie lubię tego uczucia jak kończy się niczym. Glapcio też nie lubi, dlatego stosuje podwójną obsadę. Teraz to nawt potrójną.
  Giełda nie rozstrzygneła woda czy piwo. Więc pójdę na kompromis. Sangria z mineralną.
  Dziękuję za miłe towarzystwo, nawet tym kupującym TPE. I do zobaczenia po koszeniu trawy.

  1
 6. wider_swider

  mac-erson, dzięki za podpowiedź z BAHem. Moim zdaniem to dobry typ na hossę. Mam od 2 zł, ale malutko bo jeszcze na nią nie stawiam. Po pogłębienii 2150 na W20 będę mocno rozważał konkretne zakupy między innymi na BAH. Braster również mi się podoba, ale z powyższego względu wczoraj mocno zredukowałem pozycję.
  Najbardziej jetem zainteresowany jaką korektą na krypto ale czekam na nią już kwartał, więc nie wiem co z tego będzie. Może już przegapiony optymalny moment wejścia.

   1. wider_swider

    Chętnie dokupię na korekcie. Interesują mnie najpewniejsze projekty czyli góra marketcapu: BTC, ETH, LTC, BNB, EOS, NEO, NANO. Mocno sobie pluję w brodę, że w pewnym momencie mocniej zacząłem się angażować w naszą badziewną giełdę żeby przeczekać bessę na krypto i spuściłem z oka moich faworytów czyli BNB i LTC, a ci od dołka urośli 5-10 krotnie w pół roku.

       1. wider_swider

        Takie błyskotliwe rady słysze od lat. To jedyny argument tych którzy przegapili 10 lat megahossy. Ospowiedź jest banalnie prosta – stop loss działający 24h 7 dni w tygodniu sprawia że to najbanalniejszy rynek do zarabiania. A pana pozdrawiam i proszę się przypomnieć jak już pan kupi bym wiedział kiedy sprzedać na szczycie hossy. Dziękuję

        1
        1. Andrzej

         Rafał Zaorski twierdzi ,że BTC i obecne coiny zbankrutują a powstanie potem coś innego już dochodowego . ale trzeba przyznać że tam pompka jest , ale skoro ty całą pompke przegapiłeś a teraz się ZAINTERESOWAŁEŚ to pomyśl na jakim etapie tam jest ta pompka .Gdybym wiedział że sie tym interesujeszz to Tomek Rozmus robił co tydzien webinary i pokazywał że na bitconie jest akumulacja i bierze grubo po 4000$

  1. Panpozwoli

   Krótka na BTC ma chyba coś rąk historii? Ale wiać, że ktoś jej intensywnie używa.
   Znam gościa, informatyka, zero związku z giełdą, który nam opowiadał że kopie. Wszyscy mieli wtedy z niego polewkę bo zawsze był oryginalny. Jakieś dwa lata temu szukał domu w Konstancinie za ułamek zysku na BTC.
   Na tym zarobili ci, którzy na uczelnianych kompach i prądzie bawili się lata temu. A teraz BTC sobie zgnije do wiosny. Na świeżym powietrzu.
   I powstanie coś nowego.

   1. wider_swider

    Były już 4 takie cykle i po każdym te same zapowiedzi. Ludzie mają tendencję do wmawiania sobie że okazja to już była kiedyś, a teraz się wszystko wysypie. To najłatwiejszy sposób by usprawiedliwić przed samym sobą bojaźliwą postawę do podejmowania ryzyka. Nie ma w tym nic złego. Są ludzie lubiący i potrzebujący spokoju i stabilizacji. Giełda a zwłaszcza krypto to nie temat dla nich. Problem się pojawia gdy swoim biadoleniem wprowadzają niepewność do poczynań osób odważnych i przebojowych. Tych które za parę lat kupią willę w Konstancinie za ułamek BTC a panu ponownie pozostaną wspomnienia o polewce.

    1. wider_swider

     Oczywiście źe ma wartość. Nie ma większej wartości niż rozpoznawalność. Chociaż sam dużo bardziej kibicuje innym projektom to mam świadomość że to BTC będzie jeszcze pierwszym a może i jedynym wyborem nowych uczestników kryptoinwestorów/kryptospekulantów.

      1. wider_swider

       Dotychczas żadna piramida finansowa nie miała SL aktywnego 24/7. Nawet jeśli BTC się nią okaże to ja bezpiecznie opuszczę rynek. Czyli ryzyko mam pod kontrolą, natomiast potencjalne zyski nieograniczone, bo jego cena może dojść do dowolnej kwoty. Najkorzystniejszy deal w historii rynków finansowych.

 7. wider_swider

  Andrzej, ja akumuluje od października 2018 czyli sporo zbyt wcześnie, jednak z perspektywy zasu tamtejsza cena czyli około 6500 była atrakcyjna. Na niższych cenach dalej dobierałem ale widząc obcne poziomy okazuje się że trzeba było wchodzić grubo. Co do Rafała Zaorskiego to średnie ma prognozy. Na ïMerlina naganiał na samym szczycie około 2 zł, Bitkowi wróżył 1000$ przy dołku poniżej 4000$, a wig 20 widział na 3000 już pod koniec zeszłego roku. Jedyne z czym trafił w ostatnim czasie to short na CDR. 25% to jak dla mnie fatalna skuteczność.

 8. bartek

  @Wojciech Bialek

  dopiero teraz zauwazylem credo autora:

  „K(NO)W FUTURE
  Ciemny lud na zakupach czyli komentarze Wojciecha Białka na temat koniunktury na rynkach finansowych i w gospodarce”

  czy nie przesadza Pan z negatywnym nastawieniem „NO FUTURE”?? „Ciemny lud na zakupach”??

  nie wiem skąd ten klimat, ale to idzie wykurować – polecam mindfulness workshop
  https://www.youtube.com/watch?v=cH8qNHJApO4

  stosowac 2 razy dziennie, w dawkach po 15 minut. Mi pomoglo ufam, uf uf, ze poprawi sie tez gospodarzowi…

 9. mac-erson

  Spodziewam się kolejnego dobrego tygodnia na GPW. Powinna ruszyć Energetyka, SWIG80 a W20 dojść do strefy oporu 2320. Myślę, że Ameryka też nie powiedziała ostatniego słowa w tym impulsie. SP500 przewiduję test strefy oporu 2910-2930.

  2
  1. Guy Fawkes

   Teraz dopiero sprawdziłem, kiedy dokładnie było dno w 1929 roku.

   //Krach z 1929 r. stanowiący preludium do Wielkiego Kryzysu był wyjątkowo dramatyczny: indeks DJIA stracił aż 89,2 proc., a dno zostało ustanowione dopiero w lipcu 1932 r. //

   89 lat od lipca 1932 minie w czerwcu 2021, pół roku od inauguracji nowego prezydenta.

   Jaki to może być ten ”krach jakiego nie zna historia”, skoro w latach 29-32 DJ oddał 89% ???
   Chyba apokaliptyczny, że kupcy ziemi nie będą mogli handlować i zostaną się ze swymi towarami, których nikt nie będzie chciał. Już o tym kiedyś pisałem.
   Ciekawe, że po 89% spadku przyszło 89 lat tłustych:))

 10. Andrzej

  Zostały praktycznie 3 sesje na zrolowanie i rozliczenie serii bo w czwartek wolne i długi weekend , prognoza niezmienna na OPORZE PRZEWAGĘ ma MIŚ , harami na tygodniach oczywiście do potwierdzenia w tym tygodniu albo zanegowania ale myślę ,że tego wózka już nie ma co ciągnąc na WIG 20 -oczywiście poza non stop drożejącą energetyką .

Dodaj komentarz