Nowy historyczny rekord S&P 500

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Najważniejszym wydarzeniem poniedziałkowej sesji był nowy historyczny rekord wartości indeksu S&P 500. Od wczoraj wynosi on 3039,42 pkt. To osiągnięcie tłumaczone było dyskontowaniem przez rynek akcji spodziewanej jutro kolejnej obniżki stóp FED o ćwierć punktu procentowego (rynek pieniężny szacuje jej prawdopodobieństwo na 94 proc.) oraz zapowiedziami Donalda Trumpa rychłego zawarcia “częściowego” porozumienia handlowego z Chinami (“Phase One”).

Od czasu ustanowienia w styczniu 2018 szczytu poprzedniej cyklicznej hossy S&P 500 już po raz czwarty wychodzi powyżej poziomu ówczesnego rekordu. Poprzednio robił to po raz pierwszy 24 sierpnia 2018, 23 kwietnia 2019 i 20 czerwca 2019. Po dwu poprzednich obniżkach stóp FED z 31 lipca i 19 września następowała fala realizacji zysków, ale oczywiście nie ma pewności, że ten schemat się powtórzy i obecnie.

WIG-20 ostrożnie otworzył nowy tydzień na tym samym poziomie, na którym zakończyła się silnie spadkowa piątkowa sesja, ale później już tylko rósł do końca dnia z nawiązką kasując straty poniesione na poprzedniej sesji. We wtorek rano nowy historyczny rekord ustanowił indeks giełdy na Tajwanie, a Nikkei wspiął się na kolejne roczne maksimum.

Od ponad pół roku w strefie konsolidacji poniżej rosnącej średniej 200-sesyjnej przebywa cena akcji polskiego dewelopera firmy Marvipol (C/Z 3,6, C/WK 0,35).

Kurs akcji litewskiej spółki Inter RAO Lietuva AB (C/Z 3,3, C/WK 2,97, stopa dywidendy 18,2 proc.) zarządzającej m.in. jedną z największych farm wiatrowych w rejonie bałtyckim zlokalizowaną na zachodzie Litwy przebywa w okolicach swego ponad 2-letniego maksimum próbując przełamać górne ograniczenie 6-letniego trendu spadkowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych, które zostały opublikowane w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin warto wymienić wrześniowy wzrost rocznej dynamiki publikowanego przez tajwański National Development Council indeksu wskaźników wyprzedzających:

… wrześniowy spadek wysokości długu publicznego Ukrainy:

… październikowy – drugi z rzędu po spadku w sierpniu do najniższego od dekady poziomu – wzrost wartości publikowanego przez CBI wskaźnika koniunktury w handlu detalicznym Wielkiej Brytanii:

… oraz wrześniowy spadek rocznej dynamiki CPI w Japonii do +0,2 proc.:

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.

W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.

Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.

Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .

Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tonieja

  Panowie, nie rozumiem dlaczego tyle nienawiści u co poniektórych użytkowników. Zdaje mi się, że na rynkach nie ma proroków (może niektóre fundusze, pan Soros i kilka innych tuz, choć i oni nimi nie są) a to, że niektórzy dzielą się swoimi typami to chwała im za to. Najczęściej opisują genezę i decyzję jaka stała ku danemu zagraniu więc każdy może coś z każdego wpisu nawet gdy jest błędny, tym bardziej, że najłatwiej się uczyć na cudzych błędach.
  Myślę, że wyższy poziom dyskusji moglibyśmy wspólnie osiągnąć, nie krytykując tym, którym nie wyszło dane wejście. W przeciwnym razie będziemy tu mieli lada chwila forum bankiera, a myślę, że tego byśmy wspólnie nie chcieli.

  15
 2. Mariusz

  Biorąc pod uwagę że nowe szczyty w Usa sa na koszt korpo -buybacki pełna petarda i na następny rok niby są prognozowane podobne choć niższe … to słabo to widzę w momencie gdy prognozy zysków też spadają, a fundusze emerytalne wywalają sp500 od 5! lat. Trwa ubieranie ulicy na maksa, hossa była wyjatkowo długa to ubieranko też potrwa.

  2
  1. Dante

   Hossa pada podczas hurra optymizmu – tak było między innymi we wrześniu 2018r. A dodatko razem z akcjami często zaliczają lokalne szczyty surowce, a obligacje i aktywa safe haven są wtedy na minimach. Tymczasem dzisiaj mamy zgoła odwrotny scenariusz – aktywa safe haven bardzo drogie, surowce i akcje EM bardzo tanie, a akcje DM neturalnie (wbrew pozorem). I od sierpnia poprzez wrzesień “ulicę” ubierano w obligację.

 3. analityk

  To wytlumacze, 85% to regularnie tracący na rynku janusze, poniewaz regularnie wiekszosc tutaj tych specjalistow lapie dolki i szczyty i regularnie kupuje dolki na smieciach w mega trendach spadkowych to juz wiecie jak nie nalezy zarabiac na rynku, wszystko jedno jak i na co tylko nie tak jak oni tutaj podają od lat, albo to naganiacze z tfi albo jacys oszusci bo niemozliwe zeby siedziec tu latami i notorycznie naganiac odwrotnie do trendu,

  7
  1. Neptun

   @ analityku / januszu hehe trendy są długookresowe i krótkookresowe więc twoja wypowiedź jest megaaa ogólna a dyskusja na tym poziomie jest płytka i nic nie wnosi. Bo można powiedzieć ze trzeba widzieć kiedy wejść i kiedy wyjść albo kupić tanio i drogo sprzedać, ale czy coś z tego wynika konkretnego ? To są założenia a liczy się praktyka i zastosowanie tego w prwadziwej grze o zysk, JANUSZU 🙂

   7
 4. analityk

  Wystarczy jak kazdy wejdzie na jakakolwiek platforme, oni obecnie musza podawac statystyke tracących do zarabiających a potem to juz tylko jak 2 dodac 2 rowna sie 4 i kazdy myslacy dojdzie do wniosku ze ci tutaj w wiekszosci grajacy tak samo musza byc w tej tracacej wiekszosci, wiem ze dla wielu jest to szok bo jak to przeciez oni tu pisza i zawsze zarobieni po fakcie i nie chca zeby ich czar prysl, poza tym jezeli to faktycznie naganiacze z funduszy to wiadomo ze zyski sa glownie z prowizji od zawierania transakcji, im wiecej transakcji tym wiecej prowizji, dlatego zaden analityk na etacie nigdy nie powie ze bessa i nic nie kupowac bo biuro nie ma kasy z prowizji ,mam nadzieje ze wyrazilem sie dosc jasno.

  4

Dodaj komentarz