“Decennial pattern” na “wschodzących” rynkach akcji

Obiecałem sprawdzić, czy “wzorzec dekadowy” (“decennial pattern”), o którym w kontekście Wall Street pisałem w ubiegłym tygodniu, jest jakoś dostrzegalny na “wschodzących” rynkach akcji, więc zrobię o dzisiaj. Historia MSCI Emerging Markets Indeks (USD) sięga końca 1987 roku, więc mamy do dyspozycji tylko 3 dekady.

Powered by macrobond.com

To oczywiście za mało, by ocenić, czy jakieś wzorzec tu rzeczywiście występuje, ale faktem jest, że w każdym z tych 3 przypadków indeks był na początku dekady niżej niż 25 października ostatniego roku poprzedniej dekady. W latach 90-tych dołek wypadł 16 stycznia 1991, w latach 2000-nych 21 września 2001 a w obecnej dekadzie 4 października 2011. Projekcja uzyskana przez uśrednienie tych 3 dekadowych ścieżek indeksu rośnie jeszcze przez 4 miesiące po czym wchodzi w osłabienie kulminujące we wrześniu 2021 roku.

Powered by macrobond.com

Uwzględniając historię “starych” EM o długiej historii (Brazylia, Singapur, Tajlandia, Hongkong, Tajwan, Korea Południowa) można wydłużyć historię cen akcji na “rynkach wschodzących” do połowy lat 70-tych:

Powered by macrobond.com

Jak widać na początku lat 80-tych też pojawia się osłabienie kulminujące dopiero w grudniu 1982 roku. Dodanie czwartej dekady do projekcji cen nie wpływa już znacząco na przebieg tej projekcji:

Powered by macrobond.com

Oczywiście krótka historia EM nie pozwala na wyciąganie bardziej przekonujących wniosków, ale uzyskany rezultat raczej nie pozwala całkowicie odrzucić hipotezy, że “decennial pattern” jakoś oddziałuje na ceny akcji na “rynkach wschodzących”. Warto zauważyć, że uzyskana projekcja jest sprzeczna z optymistycznymi dla “wschodzących” rynków akcji wnioskami, które wyciągam w tym miejscu ostatnio z przebiegów cykli Kitchina i Kuznetsa.

Otwarte pozostaje pytanie o to jak uzgodnić ze sobą te sprzeczne tendencje. Najprostszym sposobem byłoby uznanie, że początek oczekiwanego na podstawie cyklu Kuznetsa w następnych latach umocnienie EM względem DM, będzie relatywnie mało dynamiczny, podobnie jak oczekiwana w latach 2019-2021 faza wzrostowa cyklu Kitchina i dopiero następny cykl Kitchina, którego fazy wzrostowej można oczekiwać powiedzmy od połowy 2022 roku przyniesie naprawdę silny wzrost cen akcji na EM.

Podsumowanie: krótka historia wschodzących rynków akcji nie pozwala na wyciąganie bardziej przekonujących wniosków, ale dostępne dane nie pozwalają całkowicie odrzucić hipotezy, że “decennial pattern” jakoś oddziałuje na EM. Uzyskane na podstawie ścieżek z poprzednich dekad projekcje MSCI EM Indeks pozostają słabe do września 2021 roku.

Komentarze

 1. bartek

  generalnie jak inwestowac dlugookresowo to tylko MSCI EM

  wiec nie krypto, nie zloto, nie commodities a zwykle etf na em….

  cytat:

  Na topie zestawienia uplasowały się akcje z rynków wschodzących, które wg modelu powinny przynieść 8,7% zysku średnio w skali roku w horyzoncie 10-letnim (uwaga – z uwzględnieniem dywidend). To efekt tego, że wskaźniki wyceny na emerging markets są raczej nisko na tle dotychczasowej historii.

  https://qnews.pl/pl/news/ranking-prognozowanych-d%C5%82ugoterminowych-st%C3%B3p-zwrotu

  1. Dante

   Obecne zagregowane działania banków centralnych powinny spowodować wystrzał inflacji i w takim otoczeniu portfolio przygotowane na inflacyjną hossę da najlepszy zwrot – bardzo możliwe, że to czego doświadczył NADAQ w 1999/2000r., doświadczą obecnie akcje EM i aktywa proinflacyjne.

   1. bartek

    ja osobiscie systematycznie zwiekszam zaangazowanie w EM przez etf.
    I nie wyrokuje kiedy bedzie hossa lub bessa. Statystyka w dlugim terminie faworyzuje EM

    natomiast jak zmieni sie dysproporcja DM vs EM, to zaczne kupowac etf vanguard all world. na razie to nie masensu bo USA ma wage 55% – bezsensu kupowac obecnie

    i jeszcze jedna uwaga warto czesc $ umiescic w etf pod mwig40, ufajac uf uf ze ppk cos zmieni…

    2
 2. skaven

  To ja w pocie czoła kupowałem akcje na wieloletnią hossę żeby za 3 miesiące keszować straty na górce?
  macerson do września 2021 roku wykona jakieś 4500 transakcji i nam o tym opowie.
  Proponuję jeszcze założyć grupę wsparcia psychicznego w oczekiwaniu na tej dołek i wszyscy wymieńmy się mailami 🙂

  6
     1. Panpozwoli

      potencjalny:

      domniemany, hipotetyczny, możliwy, oczekiwany, orientacyjny, prawdopodobny, przewidywany, przybliżony, przypuszczalny, rzekomy, spodziewany, szacunkowy, teoretyczny, niewykluczony, wyobrażalny, domyślny, implicytny, osiągalny, realistyczny, realny, wykonalny, dopuszczalny, ewentualny, mogący się zdarzyć, zakładany,

      To co potwierdzasz? Ja siem pytam 🙂

      2

Dodaj komentarz