Krótkoterminowy pat na WIG-u 20

Chciałbym poinformować, że rozpocząłem współpracę z Domem Maklerskim Banku BPS, w ramach której i na blogu i na stronie domu maklerskiego będą ukazywać się moje komentarze (takie jak poniższy). Nad tym tekstem powinie być widoczny baner DM BPS. Zachęcam do „klikania” w niego, zapoznania się z ofertą domu maklerskiego i – jeśli wyda się Państwu atrakcyjna – akceptowania jej. Być może pozwoli to na przedłużenie funkcjonowania mojego bloga (proszę pamiętać o kodzie promocyjnym WB DMBPS ;)).

Materiał wykonany na zlecenie Domu Maklerskiego Banku BPS S.A.

Od kilku dni sytuacja techniczna WIG-u 20 niewiele się zmienia. Indeks przebywa w dolnej części rozpoczętego pod koniec sierpnia kanału trendu wzrostowego z jednej strony „bojąc się” – ze względu na bliskość krótkoterminowej strefy wsparcia – spadać, z drugiej strony „nie mając ochoty” na atak na nie tak znowu odległą bardzo silną strefę średnioterminowego oporu, która raczej na pewno zakończyłaby się – podobnie jak na początku listopada niepowodzeniem.

W strefie euro indeks Stoxx 50 jest blisko przełamania opadającej linii oporu pokoleniowej bessy rozpoczętej w 2000 roku, ale by to osiągnąć musi jeszcze pokonać poziom oporu wyznaczany przez cykliczne szczyty z 2015 i 2017 roku, do którego właśnie dotarł.

W USA we wtorek wszystkie trzy główne indeksy (DJIA, S&P 500 i Nasdaq Composite) ponownie ustanawiały po ostrożnych wzrostach nowe historyczne rekordy. Na Nasdaq Composite obecna sytuacja techniczna zdaje się najbardziej przypominać tą z połowy czerwca 2018 tuż przed ruchem powrotnym do poziomów przełamanych szczytów i późniejszym wznowieniem zwyżki.

Od ponad roku w obrębie kanału trendu wzrostowego nad swoją średnią 200-sesyjną przebywa kurs akcji spółki informatycznej Livechat Software (C/Z 16,6, C/WK 13,87, stopa dywidendy 5,2 proc.) działającej na rynku globalnym i oferującej w modelu SaaS (Software as a Service) usługi wspierające sprzedaż i obsługę klientów.

Po odbiciu się miesiąc temu od dolnego ograniczenia długoterminowego kanału trendu spadkowego i skutecznej obronie poziomu historycznego minimum sprzed roku od swojej średniej 200-sesyjnej odbił się na ostatnich sesjach kurs akcji spółki Trans Polonia (C/Z 6,5, C/WK 0,6, stopa dywidendy 3,9 proc.) będącej specjalistycznym operatorem transportowo-logistycznym, świadczącym usługi w zakresie transportu i logistyki: płynnych produktów chemicznych; płynnych mas bitumicznych; płynnych produktów spożywczych oraz produktów w temperaturze kontrolowanej.  Na początku roku kurs przełamał w górę linię oporu średnioterminowego trendu spadkowego, a w bieżącym miesiącu linię oporu trendu krótkoterminowego.

Z ciekawszych danych makroekonomicznych opublikowanych w kraju i na świecie w ciągu minionych 24 godzin można wspomnieć listopadowy spadek wartości publikowanego przez Sentix wyniku sondaży na temat prawdopodobieństwa rozpadu strefu euro do najniższego poziomu w historii:

… dane na temat rocznej dynamiki sumy bilansowej polskiego sektora bankowego w październiku:

… dane na temat rocznej dynamiki kredytów hipotecznych w Polsce w październiku:

… dane na temat rocznej dynamiki agregatów pieniężnych M1 i M2 w Polsce w październiku:

… informację na temat spadku rocznej dynamiki cen nieruchomości mieszkalnych w USA do +4,6 proc. w III kw.:

… dane o lekkim wzroście rocznej dynamiki cen nieruchomości mieszkalnych w 20 największych metropoliach USA we wrześniu do +2,1 proc.:

… dane Conference Board na temat poziomu zaufania konsumentów w USA w listopadzie:

… informacje z pierwotnego rynku nieruchomości w USA (średnia cena -2,9 proc. r/r):

… oraz dane z Chin o najniższej od przynajmniej 8 lat rocznej dynamice zysków tamtejszych firm (-9,9 proc.):

Wojciech Białek

Zastrzeżenie prawne

Opracowanie wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień jego sporządzenia. Autorzy nie uwzględniają w opracowaniu jakichkolwiek szczególnych zamierzeń inwestycyjnych, szczególnych celów inwestycyjnych, sytuacji finansowej ani szczególnych potrzeb czy żądań potencjalnych odbiorców. Opracowanie publikowane jest w celach wyłącznie informacyjnych lub marketingowych i nie powinno być interpretowane jako (1) osobista rekomendacja, (1) porada inwestycyjna, prawna, lub innego typu, ani jako (2) zachęta do działania, inwestowania czy pozbywania się inwestycji w szczególny sposób, bądź (4) ocena lub zapewnienie opłacalności inwestycji w instrumenty finansowe objęte opracowaniem.
W szczególności opracowanie nie stanowi „badania inwestycyjnego” lub „publikacji handlowej” w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy, bądź „rekomendacji” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE.
Opracowanie zostało sporządzone z zachowaniem należytej staranności i rzetelności przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności na podstawie ogólnodostępnych informacji, w dniu publikacji opracowania, pozyskanych ze źródeł wiarygodnych dla Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie gwarantuje ich kompletności, prawdziwości lub dokładności.
Dom Maklerski Banku BPS S.A. nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania ani za ewentualne szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyj-nych. Opracowanie nie powinno być interpretowane jako oświadczenie ani gwarancja (zarówno wyraźna, jak i implikowana) w zakresie generowania zysku z tytułu prezentowanej strategii inwestycyjnej.
Dom Maklerski Banku BPS S.A., jego akcjonariusze lub pracownicy mogą posiadać długie lub krótkie pozycje powstałe w wyniku transakcji zawartych na instrumentach z rynków OTC lub innych instrumentach finanso-wych wymienionych w opracowaniu. Organem sprawującym nadzór nad działalnością Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest Komisja Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Pięknej 20 .
Powielanie bądź publikowanie w jakiejkolwiek formie niniejszego opracowania, lub jego części, oraz wykorzystywanie materiału do własnych opracowań celem publikacji, bez pisemnej zgody Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. jest zabronione. Niniejsze opracowanie stanowi publikację handlową i jest prawnie chronione zgodnie z Ustawą z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz.1231).

Komentarze

 1. tinley

  Wig20 na plusie przy mocno drożejącym dziś dolarze. Czyżby juz zaczą się ruch w pod PPK? Generalnie to wpływ tego programu na giełde będzie znikomy. Udział PPK w obrotach na wig20 zakładając dopływ z PPK np 3mld PLN rocznie to chyba cos ze 2% udziału w rocznym obrocie.

 2. allo allo

  grzegorz kuczynski z bankier ten analityk gaduła
  wysnul teorie ze offe parkuja akcje dla ppk
  zeby potem te mogly zrobic dobry wynik
  niby ma to sens
  ale gdy sie spojrzy na naplyw do ppk przy tej partycypacji to ta teoria jednak sensu nie ma

  1. tinley

   Tak czy siak – kolejna sesja GPW która wisi dosłownie na włosku. To czuć że na tej giełdzie nie ma chęci do wzrostów i kazdy pretekst do spadków jest wykorzystywany momentalnie. W przeciwieństwie do DM niestety.

   1
 3. skaven

  Poniżej masz odpowiedź poważnego spekulanta z tego forum:

  „Ja nawet nie wiem co Ursus robi i czy w ogóle coś robi,to mnie zupełnie nie interesuje.
  Interesuje mnie wykres,tylko i wyłącznie.
  Wykres mówi;wzrosty powyżej 3 zł
  Od dołka na 0,706 będzie zatem minimum 320%.”

  Napisałem że jak kupi BRA to źle to się skończy dla tej spółki. Chwilę później URS się zawalił, następnie Astarta.
  Obecnie ma 50% do nadrobienia żeby wyjść na 93gr.

  Panowie proszę nie „skomleć”, czekamy na pik 🙂
  Macerson pisał że pik na pewno będzie, ja mu wierzę, nawet chciał się założyć o whiski.

  3
       1. Dante

        @Panpozwoli
        Guru inwestycyjnie (który słucha/czyta kilkaset osób w porywach do kilkunasty tysięcy) się nie liczą – liczą się mainstreamowe media jak Bloomberg, CNBC i podobne (a u nas chociażby Onet czy WP, etc), bo mają wpływ na miliony i tam akurat cicho o złocie, natomiast głośno o nowych szczytach na akcjach.

          1. Panpozwoli

           Oni funkcjonują dla tego kto płaci, a nie dla tego kto czyta czy ogląda.

           Jednemu kurskiemu płaci kurdupel, a drugiemu reklamodawcy. W każdym przypadku z naszej kasy:-)

       1. Panpozwoli

        Jednostronność spojrzenia przesłania Ci świat. Wszystkie kraje kolonialne zassały kruszec z terenów podbitych. Ale trzeba też przyznać, że towaró też sporo sprzedali i stać ich było na zakupy.

        My też chcieliśmy być krajem kolonialnym i łupić ciemnego luda, jeno pierwej sami dostaliśmy wciry.

         1. Panpozwoli

          A my to niby chcieliśmy pozyskać kolonie, aby budować tam ochronki dla dzieci?

          Nie bądzmy hipokrtami. Na terenach, które udało nam się podbić też byliśmy nisłymi skur…i. Nasz problem polega na tym, że obok mieliśmy zazwyczaj silniejszych skur…w.
          Z tąd przyjeliśmy taktykę młodszego rodzeństwa typu „mamo a on mnie bije” i obnosimy nasze porażki i rany jak odzież wierzchnią.

          1. podczaszy1

           Czytaj dalej Tokarczuk i Grossa i szerz nową historię. Może i Tobie cos skapnie choć wątpię, bo słabiutko Ci to idzie.

           1
          2. Panpozwoli

           Buddyści, pacyfiści i weganie jeno w tym Tybecie nad Wisłą żyją.
           A wystarczy wejść do urzędu, przejechać się samochodem, czy postać w kolejce aby poznać średniego przedstawiciela narodu.

           1

Dodaj komentarz