W III kw. spadła kontrybucja akumulacji brutto, wzrosła – eksportu netto

Mamy już szczegółowe dane GUS na temat kontrybucji poszczególnych składników popytu do 3,9 proc. rocznej dynamiki PKB w naszym kraju w III kw.:

Powered by macrobond.com

Tradycyjnie zobaczmy najpierw rozbicie tej +3,9 proc. dynamiki na popyt krajowy (+3,1 pkt. proc.) i eksport netto (+0,8 pkt. proc.):

Powered by macrobond.com

Jak widać kontrybucja eksportu lekko wzrosła w poprzednim kwartale, natomiast mieliśmy do czynienia ze spadkiem wpływu popytu wewnętrznego, który jednak cały czas przeważa.

Rozbijmy teraz kontrybucję popytu wewnętrznego (+3,1 pkt. proc.) na konsumpcję (+3 pkt. proc.) i akumulację brutto (+0,1 pkt. proc.):

Powered by macrobond.com

No coż – nadal przejadamy przyszłość.

Plusem jest to, że kontrybucja zapasów do akumulacji brutto (+0,1 pkt. proc.) jest ujemna (-0,7 pkt. proc.) to znaczy są likwidowane, ale kontrybucja inwestycji brutto w środki trwałe niestety znów spadła (+0,8 pkt. proc.).

Na koniec zobaczmy, co składało się na konsumpcję (+3,1 pkt. proc.): wpływ konsumpcji gospodarstw domowych wyniósł +2,2 pkt. proc., a konsumpcji publicznej +0,8 pkt. proc..

Powered by macrobond.com

Wrzucę teraz jak co kwartał historię 5 najbardziej elementarnych kategorii do mojego ulubionego programiku PAST3 i zastosuję doń PCA oraz kilka elementarnych algorytmów klastrujących:

2019-07-015
2019-01-015
2015-01-015
2008-10-015

Czy da się z tych wyników wyciągnąć jakieś ciekawsze wnioski? Wszystkie 3 algorytmy klastrujące uznały miniony kwartał za najbardziej podobny do I kw. 2015, a ostatni z nich (K-means) za podobny uznał również IV kw. 2008. To co zdaje się łączyć oba historyczne epizody to późniejszy spadek kontrybucji nakładów na środki trwałe brutto trwający 4 do 7 miesięcy oraz wzrost kontrybucje zapasów trwający 7-8 kwartałów. Ciekawe, czy teraz to się powtórzy.

Jeśli chodzi o PCA (w tym przypadku lewa strona wykresu to generalnie eksport netto, a prawa – generalnie popyt krajowy, góra to generalnie inwestycje w środki trwałe brutto, a dół – w zapasy), to niewiele się zmieniło. W lewej górnej ćwiartce przebywał już I kwartał br., II kwartał przeniósł się w prawo do prawej górnej ćwiartki, a III kw. wrócił znowu do lewej górnej ćwiartki. Wszystko to odbywa się generalnie w pobliżu środka wykresu, co oznacza, że nie mamy w polskiej gospodarce – jeśli chodzi o kontrybucję poszczególnych źródeł popytu – do czynienia z jakimiś ekstremalnymi zjawiskami.

Podsumowanie: roczna dynamika PKB w Polsce w III kw. (3,9 proc.) spadła w stosunku do dynamiki z II kw. (4,7 proc.) o 0,7 pkt. proc. Złożyły się na to głównie spadek akumulacji bruttu (-1,2 pkt. proc; spadek nakładów na środki trwałe brutto o 0,7 pkt. proc., spadek kontrybucji zamian zapasów o 0,5 pkt. proc.), przy znacznie mniejszym spadku udziału konsumpcji o 0,1 pkt. proc. (kontrybucja publicznej spadła o 0,3 pkt. proc., kontrybucja prywatnej wzrosła o 0,2 pkt. proc.) i wzroście kontrybucji eksportu netto o 0,6 pkt. proc. (z +0,2 pkt. proc. do +0,8 pkt. proc.).

Komentarze

 1. allo allo

  wig budownictwo wybil 2,5 letni trend spadkowy
  i kilkuletnie klin spadkowy
  wow
  dolne ogracznienie klina to linia od czarnej swiecy z czerwca 2016 do czarnej swiecy z pazdziernika 2018
  tu moze byc bonanza
  s gorne to wspomniana 2,5 letnia linia trendu spadkowego

  1
 2. allo allo

  Ratujmy MILIARDERÓW, bo w Polsce rośnie BIEDA (nierówności, 500+)
  https://www.youtube.com/watch?v=CKy-X-hBAXE

  o to jak uprawia sie PROPAGANDE W CZYSTEJ POSTACI.
  (rzeczywiscie najnowsze wskazniki mowia o wzroscie biedy, ale tylko dlatego ze znaczaco podniesiono kryteria wspolczej biedy w Polsce)
  o tym pan prowadzacy jakos tak nie wspomina
  oczywiscie BIEDA byla mniejsza kiedy jeszcze kilka lat temu miediana wynagrodzen wynosila okolice 2000-2100 brutto.

  Jak zwykle komentarze Pokemonów rozbrajają.

  5
 3. allo allo

  no PANIE WOJCIECHU wielki dzieki ze na jednym z wpisow przypomnial mi pan o ZPUE latem sledzilem spolke ale jakos potem wypadla mi z glowy
  dzis firma zaserwowala mi znakomity raport kwartalny
  mam nadzieje ze to nie koniec wzrostow

  2
   1. podczaszy1

    Nigdy nie napisałem,że Marian Banaś wygląda jak Lambroso , tylko,że jego wygląd wskazuje na to ,że jest urodzonym przestępcą. Pretensje proszę kierować do Cezare Lambroso, bo to On jest twórcą koncepcji/teorii/ na którą pozwoliłem sobie powołać się.

    2
      1. Guy Fawkes

       Jak się zaczynają przemiany demokratyczne?

       Przemiany demokratyczne zaczynają się od misji mormońskich. Jak ktoś pamięta początek lat 90-tych, to wie, że po dworcach i głównych ulicach miast chodzili młodzi misjonarze mormońscy w takich samych służbowych garniturach i nawracali.

       O co chodzi z tymi mormonami?
       O zbawienie wszystkich dusz of course. W tym celu pod mormońską przykrywką tworzona jest imperialna ewidencja wszystkich ludzi, żywych i umarłych. Globalna genealogia you know (towarzysz Minakowski się kłania).

       //Kościół głosi możliwość zbawienia wszystkich ochrzczonych, niezależnie od tego, czy należeli kiedykolwiek do ich wspólnoty. Aby pomóc w zbawieniu, gromadzone są kopie wszelkich zapisów i rejestrów o urodzeniach i śmierci mieszkańców całej Ziemi. Gromadzone dane są wykorzystywane przez członków Kościoła przy dokonywaniu obrzędów za zmarłych, które muszą być dokonane za konkretne osoby.//
       https://pl.wikipedia.org/wiki/Mormonizm

       Towarzysze mormoni zbierają więc w bananówkach wszystkie kartoteki, spisy ochrzczonych itd, a jak już zbiorą, to kończy się ich misja. No i przecież rzeczywiście zniknęli po paru latach, tak czy nie?

       Ale za to wiedzą w którym jajku kogut pieje, i komu warto zaufać, a my się tylko dziwimy egzotyką fizjognomiczną kolejnych umiłowanych przywódców pojawiających się na firmamencie służby krajowi oder?

       https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Peek9kpTURBXy8xMjhlZTYyNzVhMGY1Y2U2NzA3MDVlNmMzYTk3NmU3Yy5qcGeTlQMAzLrNFz3NDRKTBc0DFM0BvJMJpjNlYWY3MQaBoTAB/krzysztof-sobolewski.jpg

       1
 4. Igor71

  Szanowni proszę wybaczyć na pozór śmieszne pytanie ale
  Czy na naszym rynku (WIG20) jest ktokolwiek ( oprócz indywidualnych), komu zależy na tym żeby akcje rosły?
  Zarządy państwowych mają na to “wywalone”
  Skarb państwa też,
  Zarządzający OFE nic nie mają z tego, że urośnie więc im wisi
  Zarządzający funduszami? Mają jakieś premie od wyników?
  Pytam poważnie komu na tym rynku robi, że ceny akcji rosną?

   1. allo allo

    https://stooq.pl/n/?f=1325620
    Liczba opcji put na S&P500 na wieloletnich maksimach

    Symptomatyczne okazuje się relacja liczby opcji put i call z terminem wygaśnięcia w marcu przyszłego roku. Liczba opcji call nie sięga nawet 40% liczby opcji put. Wolumen obrotu opcjami put w listopadzie również wyraźnie przekracza wolumen obrotu opcjami call. Analogiczne wnioski można wysnuć z relacji wolumenu obrotu put/call na indeks strachu VIX. Tu wyraźnie dominują w listopadzie opcje call, co wskazuje na rosnące oczekiwanie na zwiększenie zmienności cen akcji.

    POtwierdza sie moja teza
    nikt w USA nie wierzy we wzrosty i dlatego one nastapia
    oj bedzie wyciskanie NIEDZWIEDZI
    czujecie ten lejaca sie krew ?
    NIe bedzie powtorki
    https://www.youtube.com/watch?v=GOlVRHsVzE4

 5. Igor71

  @podczaszy
  Mi właściwie zazwyczaj tez wszystko jedno ale akurat dzisiaj załadowałem się na długo.
  Mamy zniesienie 61,8% ostatnich wzrostów i linia po dołkach jest równoległa do tej po szczytach.
  Mamy też duży LOP, który sygnalizuje potencjalnie duży ruch.
  Albo w poniedziałek urwie dno albo zaczniemy odbijać.
  WIG banki skończył niżej niż przed wyrokiem TSUE. PKO też jest na wsparciu.
  Za spadkami przemawia to cię stało dzisiaj z gazem i zachowanie USA.

  1. podczaszy1

   Zniesienie 61,8 % ostatnich wzrostów, ale liczone od 2076 pkt do 2279 pkt.
   Zgadzam się z tym,że początek grudnia wyjaśni wiele. Być może nawet tak jak piszesz, że już poniedziałek wyjaśni wszystko. Po Twojej stronie jest na pewno to,że to grudzień, ale powodzenia nie mogę Ci życzyć ze zrozumiałych względów.:)))

   1. animetal_slave

    No, jak strategia wejścia na spadającym rynku przy rosnącym LOP ma wygenerować zyski dla posiadaczy długich pozycji, to gratuluję pozycjonowania.
    Grudzień wyjaśni wszystko, a ja już znam kolejną literkę pana Billego. 🙂

    3
    1. Igor71

     Masz rację. Strategia wchodzenia przy spadającym rynku i rosnącym LOP nie wygląda dobrze i pewnie w poniedziałek będę uciekał:)
     Na swoje usprawiedliwienie mam jedynie to, ze w ostatnich dniach wyciągali na koniec i miałem nadzieję, że dzisiaj też wyciągną po odbiciu od FIBO.
     Poza tym dzisiaj w dół ciągnęły dzisiaj banki i trochę jednak liczę na to, że przez weekend w końcu ludzie przeczytają sentencję wyroku SN.
     Sprawa została odesłana do sądu w celu rozważenia jak wyrok ma się w świetle wyroku TSUE,a TSUE dosyć wyraźnie określił, że w takim wypadku nie da się zachować kwoty w PLZ i stawki LIBOR dla CHF. Można umowę unieważnić w całości to oznacza zwrot przez klienta CHF.
     PKO tej sprawy nie przegra.

     1
     1. gromHRR

      Ja przeczytałem i znalazłem, ze PLN a ni jak chcesz CHF: “To sprawia, że podzielając pogląd znajdujący się
      w zaskarżonym wyroku należy uznać, iż umowa kredytu hipotecznego zawarta między stronami była umową opiewającą na walutę polską z zamieszczoną w niej klauzulą waloryzacyjną.” Najlepsze dalej:”Bank kredytujący umieścił kwotę kredytu w CHF, wobec całej pozostałej treści umowy i jej załączników jest tylko niezasługującym na ochronę kamuflażem rzeczywistych intencji tego Banku.”.
      Nie łudź się. Bank przegra. Nie wiadomo tylko jak wysoki będzie wynik.

   1. Dante

    Są z tym pewne problemy – podobno najlepszy jest Global Liquidity Indexes (GLI), ale są też i inne miary dla płynności
    https://amootiranian.com/wp-content/uploads/2019/11/98.08.12.jpg
    https://pbs.twimg.com/media/DEjzNt1XkAM7_3c.jpg
    http://www.liquidity.com/docs/Global_liquidity_indexes_(GLI)_2012_data.pdf
    https://pbs.twimg.com/media/Dx_YPlXWwAAtlB7.jpg
    http://www.liquidity.com/Blog/IMAGES%2F2015%2F07%2FIMAGES-2015-07-WeeklyLiquidityUpdateChart.png.jpgx
    https://www.investmentoffice.com/show_image.php?file_id=2309
    https://www.kitco.com/commentaries/2017-07-31/images/crossborder_20170731_5.gif
    https://pbs.twimg.com/media/Du9fgIeUwAALIdF.jpg

    1
   1. Dante

    Wzrosty na akcjach DM wiązał się z aprecjacja dolara, za którym mogły stać działania EBC, SNB, BOJ, a może i NBP
    https://stooq.pl/q/?s=es.f&d=20191129&c=1m&t=l&a=lg&b=1&r=usdeur+usdjpy+usdchf+usdpln

    https://tradingeconomics.com/euro-area/central-bank-balance-sheet
    https://tradingeconomics.com/japan/central-bank-balance-sheet
    https://tradingeconomics.com/switzerland/central-bank-bap – od takich moementów bardzo często lubia zmieniać sie korelacje – mozliwe, ze wtedylance-sheet
    https://pl.tradingeconomics.com/poland/central-bank-balance-sheet

    A 11 grudnia FOMC, a 12 grudnia spotkanie EBC w sprawie stóp procentowych – od takich momentów czesto lubią się zmieniać korelacje i niewykluczone, że od tego momentu akcje mogą rosnąć, a dolar odwrotnie do nich spadać.

 6. Igor71

  Czy możecie mi Państwo podpowiedzieć jakiś symbol indeksu dla europejskich banków/sektora finansowego?
  Patrząc na dzisiejsze notowania wybranych europejskich banków zaczynam mieć wrażenie, że dzisiejsza jazda na PKO i Santander nie była już “sponsorowana” przez kredyty frankowe, ale była częścią tąpnięci banków w Europie. Np. DNB -6,4%

 7. Igor71

  Skoro już dzisiaj tak się rozpisałem to jeszcze jedna uwaga dotycząca PEKAO i WIG_banki
  Jak podaje PAP oprócz rezygnacji Krupińskiego.
  “Jednocześnie rezygnację ze swoich stanowisk złożyli Michał Lehmann, wiceprezes zarządu nadzorujący Pion Operacji i Usług oraz Piotr Wetmański, członek zarządu Banku Pekao nadzorujący Pion Strategii. Obie rezygnacje są ze skutkiem natychmiastowym i bez podania przyczyn.”

  Taka jednoczesna rezygnacja 3 kluczowych osób może oznaczać, że najprawdopodobniej przechodzą razem do banku, który kupi MBANK i nie będzie to ani PKO ani PEO (ani PZU) co też powinno zdjąć “ciężar” z wyceny tych spółek.

 8. Dante

  @Igor71
  Wstrzymałby się z longami – chyba, że na gold & silver stocks. Sytuacja poniekąd podobna do tej z końca lipca – wzrosty na akcjach DM trwają o przeszło 3 tygonie za długo
  https://c.stockcharts.com/c-sc/sc?s=EEM&p=D&b=5&g=0&i=t7740816843c&r=1575100984849
  https://c.stockcharts.com/c-sc/sc?s=%24SPX&p=D&b=5&g=0&i=t2702447213c&r=1575101025897
  Zjazd akcji DM powinien pociągnąć jeszcze polskie akcje – teoeretycznie do poziomu 2080 – 2120 dla WIG20, ale zobaczymy.
  W każdym razie 12 grudnia FOMC, a 13 spotkanie EBC, zatem powinni wyciągać w górę i najprawdopdobniej do końca stycznia dalsze wzrosty przed kolejną korektą.

  PS. Jak powyższe linki się nie wyświetlą, to trzeba link podświetlić w wyszukiwarce i kliknąć Enter.

 9. Igor71

  @Dante. Dziękuję.
  Wchodząc wczoraj na długą w oparciu o technikę (czyli 61,8% fibo + kanał) liczyłem na korekcyjne odbicie z zasięgiem strefy 2190-2200.
  Nienawidzę zostawać z pozycją na weekend ale jak już tak się stało to oczywiście przyglądam się argumentom za i przeciw korekcyjnemu odbiciu w poniedziałek rano. Szczyt marzeń to 30-35 pkt czyli trochę ponad 1% na WIG20 zakładając lekkie rozciągnięcie bazy.

  Z pozytywnych (dla mnie) informacji mamy:
  *opublikowaną dzisiaj zaskakującą informację o wzroście PMI w Chinach w listopadzie powyżej 50 pierwszy raz od marca i to dzięki pobudzeniu popytu wewnętrznego. HSI w piątek spadł o 2% do strefy wsparcia .Może odbije?
  * Internetowe wzrost sprzedaży black friday w USA o ponad 14% . Wyżej niż oczekiwano ale tu mam mieszane uczucia bo handel tradycyjny chyba nie wypadł zgodnie z oczekiwaniami.
  * Na rynku krajowym WIG20 wybił nowy dołek dobijając siłowo w punkt do 61,8% fibo i ograniczenia kanału. Co ciekawe WIG nie wybił nowego dołka i kilka ciężkich spółek (PKN, PZU, PEO) skazywało na ochotę na odbicie.
  *Odejście 3 członków zarządu PEKAO traktuje jako sygnał, że MBANK nie będzie kupiony przez PKO, PEO czy PZU.
  * Presja na banki w piątek na GPW, która pojawiła się w drugij części sesji była częścią ogólnoeuropejskiej wyprzedaży a nie czynników lokalnych co traktuję jako wyczerpanie się presji spowodowanej wyrokiem SN.
  * Dotarliśmy na WIG20 (w punkt) do poziomu majowego dołka i rynek w tych okolicach powinien chociaż chwilę powalczyć.

  Interesujące może być zachowanie w poniedziałek ropy i gazu, które mocno tąpnęły w piątek. Nasz PGN i spółki paliwowe w USA nie skorygowały się adekwatnie do skali przeceny surowców. Jak zachowają się przy ewentualnym odbiciu?
  Mieliśmy też zdecydowaną kontrę na EURUSD. Na USDPLN mocne wsparcie widać w okolicach 3,9050. Jeżeli przebije możemy mieć kilka groszy korekty sprzyjającej odreagowaniu na akcjach .
  Najbardziej pożądany byłby obecnie twitt Trumpa o podpisaniu trade deal lub zawieszeniu ceł od 15 grudnia – bo to główny czynnik strachu i presji.

  Oczywiście moim głównym wrogiem jest TREND, który jak wszyscy wiemy może mieć wszystkie argumenty za odbiciem gdzieś:)
  Myślę, że sesję w Wawie ustawią w poniedziałek rano HSI i KOSPI. Pozostaje mi liczyć, że nie tąpną po 3%

 10. Dante

  USD/DEM (dolar do marki niemieckiej) i inne ciekawostki dotyczące dolara oraz interwencji banków centralnych na przestrzeni ostatnich dekad.
  https://static.businessinsider.com/image/52557549eab8ea130600e45a-400/image.jpg
  http://www.newsmaster.be/flow/dw/ing/2013/avril13/uk/32p.jpg
  https://3.bp.blogspot.com/-2_YYeaaZ7nE/WUDF-1RW1oI/AAAAAAAANqw/PwbELslUmr0l6JfIr6olXJm3UPskr6AjgCLcBGAs/s1600/euro20170614-4.png
  https://3.bp.blogspot.com/-A4XqtnlbrrA/WdrcvoWWOXI/AAAAAAAAOkQ/WzV3jcM0OPUdWZ-0iTWtir6tvPOmDcQbACLcBGAs/s1600/mark-usdgem20171009-2.png
  https://pbs.twimg.com/media/B5UWFsaCcAABPyY.png:medium
  https://www.ft.com/__origami/service/image/v2/images/raw/http%3A%2F%2Fftalphaville.ft.com%2Ffiles%2F2016%2F01%2FScreen-Shot-2016-01-27-at-2.30.33-PM-590×293.png?source=Alphaville
  https://pbs.twimg.com/media/EBSZ06aWwAAs5V9.jpg

 11. Dante

  ZUS szybciej zbankrutuje
  https://www.money.pl/emerytury/wczesniejsza-emerytura-dla-wszystkich-pis-chce-obnizyc-wiek-emerytalny-6450515187255425a.html
  https://dziennikzachodni.pl/wczesniejsza-emerytura-zus-od-53-roku-zycia-oblicz-staz-pracy-prezydent-i-pis-zmienia-swiadczenia-emerytalne-29-11-2019-r/ar/c3-14472153
  https://www.youtube.com/watch?v=0dWYht7CfHY
  i prognoza bankructwa Polski autorstwa Pana Wojciecha Białka jest coraz bliżej realizacji

  1. allo allo

   dante dante dante
   predzej ty umrzesz a potem twoje dzieci niz zus upadnie
   bankructwo zus to nawet nie bankructwo polski jak po amerykanskich sankcjach po stanie wojennym
   tylko upadek i rozklad panstwa nikt na to nie pozwoli
   prosze wiec nie wklejaj takich “prawd objawionych”

   3
   1. Dante

    Przecież ZUS to piramida finasowa, której wpływy i wypływy zaczynają się coraz bardziej rozjeżdżać, i to nie jest do utrzymania na dłuższą metę. Rząd może jeszcze MMTować i puści w skarpetach oszczędzających w PLN albo (co czyni obecnie) ściągać masowo imigrantów z róznych stron świata, i budwać drugą Jugosławie – oba rozwiązania są gorsze od choroby i tak na dłuższą metę nie uchronią polskiego systemu emerytalnego przed załamaniem. Na pocieszenie mogę dodać, że u nas jeszcze trochę potrwa zanim sytem się załamie, ale na Zachodzie, gdzie są pension fundy (inwestujące w obligacje korporacyjne podwyższonego ryzyka i inne śmieci – vide CLO), to system im imploduje przy najbliższym kryzysie.
    Poniżej liczby, które powinny dać do myślenia odnośnie systemu emerytalnego.
    https://www.zadluzenia.com/liczba-emerytow-w-polsce/
    http://ciekaweliczby.pl/wp-content/uploads/2019/09/Wykres_emerytury.jpg
    https://www.obserwatorfinansowy.pl/wp-content/uploads/2016/09/Emerytury-wyplacane-przez-ZUS.jpg
    https://www.obserwatorfinansowy.pl/wp-content/uploads/2016/09/Wysoko%C5%9B%C4%87-emerytury-w-relacji-do-podstawy-wymiaru-sk%C5%82adki-wiek-18-lat.jpg
    http://dobrowol.org/drobiazgi/osobywwiekuprodukcyjnym.jpg
    https://www.obserwatorfinansowy.pl/wp-content/uploads/2014/07/Prognoza-dynamiki-PKB-realnych-p%C5%82ac-i-zatrudnienia.jpg
    http://www.michalstopka.pl/wp-content/uploads/2015/04/obci%C5%BCenie-demograficzne-wykres.png
    https://bi.im-g.pl/im/5/13328/m13328595,PROGNOZADEMOGRAFIA.jpg
    https://co-slychac.pl/artykuly/4959.jpg

     1. allo allo

      zycie mnie nauczylo zeby wszelkie katastrofizmy i tego typu prognozy
      traktowac z przymrozeniem oka – zycie uczy ze nigdy sie nie sprawdzaly
      a bylo ich od groma poczawszy od luddystow po Malthusa i innych uczonych glupcow
      jeszcze raz ci mowie UPADEK ZUSU TO UPADEK I ZALAMANIE STRUKTURY PANSTWOWEJ

      podobnie jak nie bedzie upadku dolara i umiedzynarodowienia yuana w przy obecnym systemie politycznym w chinach
      jest wielu katastrofistow
      pamietam poczatek lat 90-tych straszenie dziura ozonowa
      pamietam 2007 strachy przed OIL PEAK ze to koniec i czeka nas swiat bez ropy
      Dante odstaw internet bo za duzo informacji ci szkodzi
      ROBISZ TAKI SZUM INFORMACYJNY ze glowa mala
      Slyszalec o takim powiedzeniu nie mnozyc bytow ponad miare ?

      4
 12. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  //Na ludziach trzeba się znać na pierwszy rzut oka.//

  Zgodnie z zasadami sztuki. Ichimoku kinko hyo. Równowaga na pierwszy rzut oka.
  Duże transfery ludności tworzą idealne warunki do plasowania nielegałow. Dużą wiedzę na ten temat miał gen. Jaroszewicz you know. Epizod takiego przemieszczenia miał i ”Jaruzelski”, którego córka Monika wygląda (na pierwszy rzut oka of course) jak siostra Agnieszki Holland:)) i CzeKiszczak.

  Niezwykła jest kariera CzeKiszczaka.
  Nie mając jeszcze 20 lat, bez żadnej historii kombatanckiej znalazł się w Centralnej Szkole Partyjnej PPR i po kilku miesiącach
  // skierowany został do wojska od razu jako oficer, lecz stamtąd usunięto go z pracy partyjnej ze względu na zbyt młody wiek i brak doświadczenia.//

  To oczywiście nic dziwnego, że niedojrzałego gówniarza znikąd, skoro nie nadaje się do agitacji w normalnym wojsku, kieruje się automatycznie do Głównego Zarządu Informacji, gdzie są sami ruscy, mówi się i pisze raporty po rosyjsku. Krótki czas spędził jako hycel wyłapujący chłopców z NSZ i AK. Historia milczy o tym, czy wyrywał paznokcie albo wykonywał wyroki.
  Ale to tylko krótki epizod, bo już po paru miesiącach ten niedojrzały i niedoświadczony towarzysz znalazł się w tzw. Polskiej Misji Wojskowej w Londynie , gdzie //zajmował się rozpracowywaniem środowiska żołnierzy Władysława Andersa.//

  No to jak to Waszmość widzisz ”na pierwszy rzut oka”?
  Jest to realne w sowieckich służbach, żeby gówniarza znikąd, nierozpracowanego, bez doświadczenia, wysyłać na najważniejszą placówkę wywiadu??

  Ja myślę, że to nie jest realne, chyba, że sam CzeKiszczak był nielegałem, znanym od kołyski towarzyszom radzieckim i jego zadaniem od początku było aktywować nielegałów z armii Andersa, poza wiedzą bezpieczniaków polińskich.

  Armia Andersa składała się z trzech grup. Pierwsza grupa to kilka tysięcy bojowników jako kadrówka[sic!] sił zbrojnych Izraela. Druga grupa to oczywiście nielegałowie przeznaczeni do Londynu i na cały zachód. No i byli też z konieczności Polacy, którzy to wszystko przykrywali walką za wolność naszą i waszą.
  Nadmiar Polaków posłano do rzeźni pod Monte Cassino of course, militarnie bezsensownej, Polacy zdobyli Monte Cassino, jak tylko Niemcy się stamtąd wycofali.

  //Jednak tak ciężko okupione zwycięstwo nie zostało należycie wykorzystane, bowiem gen. Clark – zamiast odciąć 14 Armię i nie pozwolić się jej wycofać na Linię Gotów – miał głównie na celu zdobycie Rzymu[131]. Brytyjski korespondent wojenny kpt. Alan Whicker napisał, że „gdyby generał Clark służył w armii niemieckiej, Hitler kazał by go rozstrzelać.//

  No i mamy teraz mistera Kościńskiego, z tym mitem armii Andersa, który piastuje kluczowe stanowisko w londyńskim oddziale Banku Handlowego podczas pierwszego FOZZu (1986-88). Grzegorz Żemek rezyduje wtedy w pralni luxemburskiej, ale z końcem roku 1987 do ambasady PRL w Londynie zostaje skierowany jego brat, Andrzej Żemek.

  Ciekawy zbieg okoliczności, nieprawdaż?

  No i patrzę na tego Kościńskiego i słucham, ale z języka oficjalnego, BBC, którym się posługuje nic nie mogę wywnioskować.
  Dałem więc próbkę angielskiej wypowiedzi ministra dziecku, które skończyło dobre angielskie szkoły w tradycjonalistycznej dzielnicy Londynu i po polsku mówi już tak, jakby to było tłumaczenie z anglikańskiego, z błędami. A oprócz tego ma dobry słuch muzuczny i od dzieciństwa gra na skrzypcach.
  Zapytałem, co ona sądzi o tym języku, z jakiej jest dzielnicy itd.
  No i ona odpowiada mi dosłownie tak:

  //Tatku, koleś jest chyba z Izraelu. Bardzo dobrze mowi, ale to dalej ma podźwiek izraelski.//

  :))

  No ja nie wiem, dziecko może się mylić, choć ma bardzo dobry słuch i zna świetnie język w wielu odmianach i odcieniach.

  Ja też mogę się mylić, ale moje spiskowe skrzywienie kieruje mnie właśnie do takich skojarzeń:))

 13. Dante

  Polecam:
  https://www.investing.com/analysis/clo-risk-to-create-ripple-effect-in-bond-market-200488526
  https://thenextrecession.wordpress.com/2019/11/28/the-fantasy-world-continues/
  Poza tym, waro przyglądać się Apple’owi – prędzej czy później będzie to dobry kandydat na shorta ze wzgledu na duże zadłużenie i przyszły spadek przychodów przy pogarszającej się koniunkturze
  https://pl.investing.com/equities/apple-computer-inc-financial-summary

 14. konsultant121

  Obecnie stopa dywidendy dla akcji w USA wynosi ok. 1,9%, podczas gdy rentowność obligacji 10 letnich 1,8%. Ponieważ nie ma pomiędzy nimi wielkiej różnicy wiele funduszy nadal będzie trzymać w portfelu obligacje, które uchodzą za bezpieczniejsze aktywa. Ponadto obligacje amerykańskie, są lepszą inwestycją niż obligacje europejskie o ujemnym oprocentowaniu.

  1
 15. Guy Fawkes

  @Podczaszy

  Nie mogę spać przez Waszmości partykularyzm polityczno-poznawczy.:))

  Ichimoku kinko hyo. Równowaga na rzut oka. Co to jest równowaga? Równowaga to jest układ sił.

  Czy w ministerstwie finansów jest równowaga? Raczej karuzel jest w ministerstwie, który wyrzuca wszystkich konkurentów Kościńskiego. Banaś był ministrem finansów dwa miesiące, a Kwieciński tylko 25 dni. Musieli wylecieć, żeby zrobić miejsce Kościńskiemu, tak czy nie?

  Mister Kościński jest kinko hyo człowiekiem o niespotykanej zuchwałości i bezwzględności. Przebieg jego kariery sugeruje, że jest on predestynowany do wielkich rzeczy. Zna system bankowo-finansowy w Bolanda od podszewki, jak nikt. Specjalista od drenażu i bankrutowania państwa. Moim zdaniem nie podlega jakiemuś tam premierowi ani innemu organowi Bolanda. Bardziej niebezpieczny niż Bin Laden.
  Z czym to się może wiązać? Z just acete dawnym uznanym of course, bo niby z czym?

  I na tym polega problem Banasia, że mister Kościński naturalnie nie życzy sobie, żeby ktoś patrzył mu na ręce, zwłaszcza góral podobny do Lombrozo. Z góralami to nigdy nic nie wiadomo, kiedy orczyk zadzwoni pod beretem, oder?

  PIS przyparty do ściany bronił się Banasiem, ale został zmuszony do hande hoch.
  Przypatrz się Waszmość, ichimoku kinko hyo.
  https://wprawo.pl/wp-content/uploads/2019/11/Jonny-Daniels-i-Tadeusz-Ko%C5%9Bci%C5%84ski-750×430.png
  https://alebank.pl/wp-content/uploads/2019/07/SGB-Bank-First-Data.jpg

 16. Igor71

  @gromHRR
  Sam brałem dwa kredyty w CHF. Jeden w 2001 na 10 lat. Ten jest już spłacony i był zdecydowanie bardziej efektywny niż gdybym brał wówczas w plz
  Drugi z 2005 jeszcze wisi i boli:) Mój był z BPH i został przejęty przez PEO.
  Nie mam pojęcia jakich prawników ma PKO i czy użyli wszystkich posiadanych dowodów na etapie I i II instancji.
  Rzecz w tym, że ja bardzo dobrze pamiętam, że w dniu udzielenia kredytu podpisywałem zlecenie sprzedaży franków bankowi. Pamiętam bo mnie wk.. kurs p jakim musiałem sprzedać.
  Jeżeli konstrukcja kredytów w PKO była taka sama to nawet średni prawnik udowodni, że klient miał pełną świadomość, że pożyczał CHF i podpisał się pod kwitem ich sprzedaży bankowi. A wtedy cała konstrukcja SN, że klient pożyczył od banku złotówki.
  No chyba, że konstrukcja w PKO była inna i nie było transakcji udzielenia kredytu w CHF i ich odsprzedaży bankowi w dniu udzielenia kredytu.

  1. gromHRR

   1. W takich sprawach działają zewnętrzne kancelarie prawne, często renomowane, a nie wewnętrzne działy prawne banków.
   2. Nie chodzi o to, czy brałeś CHF, czy PLN, ale o to, że kurs przeliczania, po którym brałeś kredyt i spłacałeś raty był każdorazowo ustalany przez bank w sposób … i tutaj tkwi sedno sporu.
   Oczywiście to tylko jedna z kwestii, które wychodzą po latach. Popatrz sobie na marżę za przedterminową spłatę, ubezpieczenie, brak pouczenie o ryzyku itd itp.

 17. Igor71

  Poniżej link do strony gdzie dosyć dobrze opisano sprawę i jest link do dokumentu wyroku SN
  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/wyrok-sn-w-sprawie-kredytu-we-frankach-kamuflaz-rzeczywistych-intencji,988927.html
  Mas oczywiście rację co do tego, że klauzule abuzywne związane są z uznaniowym wyznaczaniem kursu przez bank ale istotą tego co orzekł SN jest konieczność zbadania przez sąd II instancji czy po wyłączeniu klauzul abuzywnych (zostaje kredyt w PLZ z oprocentowaniem LIBOR CHF) umowa zachowuje równość stron, czy należy uznać jednak umowę za nieważną. SN niczego nie orzekł poza tym, że trzeba to zbadać ponownie w świetle orzecznictwa TSUE.

  1. gromHRR

   SN wykluczył PLN+WIBOR. Umowa ważna, czy nie ważna … PLN + LIBOR, albo PLN + ewentualne wynagrodzenie dla banku za korzystanie z pieniądza (tutaj poza przedawnieniem jest jeszcze szereg kwestii, np. jak skutecznie w oparciu o nieważną od początku umowę można domagać się wynagrodzenia za udostępnione środki). Okazuje się, że nie warto ludzi, którzy się nie znają, ustawicznie i przewlekle robić w … balona i tyle w temacie banków, które nomen omen uzyskały po 2009 szereg korzystnych nowelizacji prawa bankowego.

  2. fast_market

   Nie znam banku, który by dowolnie ustalał kurs spłaty kredytów. Najczęściej na kurs rynkowy nakłada się stały spread i aktualizuje się kurs 3 razy dziennie.
   Może jest inaczej w niektórych bankach, ale o tym nie słyszałem.
   Problem banków przed sądami wynika stąd, że prawnicy, nawet z najbardziej renomowanych kancelarii prawnych, nie znają mechanizmów rynkowych. Skupiają się na prawnych aspektach ( ważność, nieważność, abuzywność itp…).
   Kiedyś Multibank miał własną stopę procentową tzw. podstawową i szybko sądy to zweryfikowały, że musi być rynkowa. Tak samo jest z kursami. Ważne, żeby spready były stałe i nie manipulowano nimi.
   Ludzie biorąc kredyty w walucie wiedzieli jakie banki mają spready, a Ci którzy brali kredyty w walucie (nieindeksowane) dodatkowo mogli w kasie spłacać kredyty gotówką…

   1. gromHRR

    1. Rekomendacja S (II) weszła w lipcu 2009 r. Przed nią nie mogłeś spłacać gotówką. Jak chciałeś płacić gotówką w kasie musiałeś mieć aneks do umowy. Przypomnij sobie, ile kosztował taki aneks. Ciekaw jestem, po co ją uchwalali skoro banki miały marże rynkowe? Chyba najbardziej “rynkowe” miał getin 😉 choć tu mogę się mylić.
    2. W sierpniu 2011 weszła w życie tzw. ustawa antyspreadowa. Pamiętasz, po co ją uchwalali? Poczytaj, ale przypomnę. Przed nią ratę kredytu w walucie bank przeliczał na złote po swoim kursie. Zawsze było on znacznie wyższy niż NBP a nawet dużo wyższy niż w kantorze.
    3. Zapytaj proszę dowolnych 100 kredytobiorców co to spread przy kursie wymiany waluty i czy ktoś im na to zwrócił uwagę przy zawieraniu umowy? Tsue i sądy chronią konsumenta przed brakiem wiedzy np. o spredach i ryzyku kursowym, które profesjonalista może i wykorzysta przeciwko takiemu człowiekowi. 4. Pamiętasz opcje? Wciskali każdemu i co później się działo?

    1. fast_market

     A niby dlaczego kurs do spłaty miałby być taki jak rynkowy? Przez lata nikomu to nie przeszkadzało. Wszyscy są teraz ofiarami. Teraz jak prawnicy zachęcili do pójścia do sądu bo jest szansa coś ugrać. Jak widać ich cechą jest naiwność. A ja śmiem twierdzić, że wszyscy, ale to wszyscy wiedzieli i im to nie przeszkadzało. Teraz jak kurs poszedł do góry to nagle zaczął się płacz. Dlaczego mam komuś współczuć, czy pomagać z tego powodu? Ja jak stracę na GPW to nie chodzę nigdzie po pomoc mimo, że czasem jest tam gra nie fair.
     Mam nadzieję, że finalnie sądy ochronią nas przed frankowiczami…

     1
    2. gromHRR

     Najistotniejsze jest to, że dzisiaj wszystko jest ok co do spredów, edukacji, zasad oceny ryzyka, itd. itp.
     Ważność umowy ocenia się według stanu z dnia jej zawarcia. Jeśli była zawierana przed 2009 r. to sam rozumiesz, że banki mają się czego bać, bo święte nie były. Dzisiaj możesz pisać jak zbliżone są spready itd. itp, jakie to mechanizmy rynkowe działają i jaka panuje sprawiedliwość :). Dzisiaj byś nie musiał się męczyć to masz RRSO 😉 Szkoda, że przed 2009 nie było.
     Przed 2009 r. był “dziki zachód” i za to banki bekną a miały 10 lat na przygotowanie się do tego.
     P.s. Nie ma kredytu walutowego.

     1. gromHRR

      poczytaj proszę ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Tam będziesz miał odpowiedź, dlaczego coś ma być rynkowe, kogo i dlaczego się chroni. Tam masz np. zakaz nadużywania pozycji dominującej, czy zawierania określonych porozumień. Znajdziesz tam mechanizmy ochrony wszystkich przed niedozwolonymi wzorcami umów. Zauważ, że dotyczy to wszystkich grup.
      Frankowicze to temat nośny. Takich tematów jest mnóstwo.
      Na Gpw jest jak jest. Mam rozumieć, że dopóki zarabiasz to Ci to nie przeszkadza? Jak stracisz dużo to wówczas zacznie? Jak wyzerujesz sobie rachunek to machniesz ręką i powiesz, że byłeś naiwny?
      Tam jest jak z bankami dopóki nie ruszy lawina to zamiotą wszystko pod dywan.

  1. konsultant121

   No trudno, niech EURO rośnie. Red007 widzi już dolara w kosmosie, to pewnie dłużej na to poczekam.Nie od razu chcę być bogaty. Spadaj mój dolar, spadaj mój CHeF spadaj mój Yen bo tanie akcje drogie będą wnet.

Dodaj komentarz